Qeorqe, FUE, 2329g, 17/12/2020

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Θέλω να το αναφέρεις στον Ντοκ μόλις βρεθείτε φίλε cvial

Πρέπει να έχεις αντιληφθεί μέχρι τώρα ότι υπάρχουν πράγματα που γίνονται και δεν λέγονται όπως επίσης και πράγματα που λέγονται και δεν γίνονται.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Nik.Mos

Well-Known Member
@CVIAL εδω εξηγειται ο λογος που σε συγκεκριμενες περιπτωσεις ο bisanga ακολουθει το μονοπλευρο μοτιβο εξαγωγης.Αν μπορει να γινει σωστα και απο γιατρο expert δεν τιθεται θεμα,αλλα και παλι αφορα συγκεκριμενες περιπτωσεις προφανως.Εχουμε δει γιατρουδακια να κανουν το ιδιο με καταστρεπτικα αποτελεσματα στην δοτρια αλλα σιγουρα ο Βisanga δεν ανηκει σε αυτους.
 

vlafo

Well-Known Member
Προφανώς αστειεύεσαι και έτσι το εκλαμβάνω. Πάντως να του μεταφέρεις ότι άλλο δημοσιότητα και άλλο διαφάνεια. Σε κάθε επάγγελμα η διαφάνεια είναι το ζητούμενο.
Η διαφάνεια δεν αποκρύπτεται όταν όλοι που κάνουν εκεί μμ μετά δημοσιεύουν φωτό.Είναι κρυστάλλινη έτσι.
Άλλο σαν επαγγελματισμός και εμένα δεν μου αρέσει δεν δείχνει ενδιαφέρον σαν κλινική για τον εαυτό της,αλλά από ότι φαίνεται το προωθεί καλύτερα μέσα από τα μέλη.
Το προτιμώ έτσι καλύτερα να σου πω την αλήθεια.
Αλλά το ένα δεν αναιρεί το άλλο σίγουρα.
 

aeratos28

Just aeratos
Και επειδή το εξηγεί ο bisanga επειδή το κάνει αυτό σημαίνει αυτόματα ότι είναι και σωστό?μην προσπαθείτε μανιωδώς να παρουσιαστεί σαν σωστή πρακτική .είναι λάθος ,τελος
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Και επειδή το εξηγεί ο bisanga επειδή το κάνει αυτό σημαίνει αυτόματα ότι είναι και σωστό?μην προσπαθείτε μανιωδώς να παρουσιαστεί σαν σωστή πρακτική .είναι λάθος ,τελος
Προλαβες και το διαβασες φιλε;Μαλλον εσυ προσπαθεις να πεισεις μανιωδως για το αντιθετο,το οτι το εξηγει ενας απο τους καλυτερους γιατρους στον κοσμο μαλλον θα εχει καποιο νοημα,τι λες;
 

aeratos28

Just aeratos
Να διαβάσω τι?την εξήγηση του μπισανγκα?όχι δεν την διάβασα.δεν με ενδιαφέρει ,την θεωρώ λάθος.εγω δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν .εσύ αμέσως έψαξες να δικαιολογήσεις την πρακτική με παραπομπές..τι λες για αυτό?
Προλαβες και το διαβασες φιλε;Μαλλον εσυ προσπαθεις να πεισεις μανιωδως για το αντιθετο,το οτι το εξηγει ενας απο τους καλυτερους γιατρους στον κοσμο μαλλον θα εχει καποιο νοημα,τι λες;
 
  • Like
Reactions: spi

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
@CVIAL εδω εξηγειται ο λογος που σε συγκεκριμενες περιπτωσεις ο bisanga ακολουθει το μονοπλευρο μοτιβο εξαγωγης.Αν μπορει να γινει σωστα και απο γιατρο expert δεν τιθεται θεμα,αλλα και παλι αφορα συγκεκριμενες περιπτωσεις προφανως.Εχουμε δει γιατρουδακια να κανουν το ιδιο με καταστρεπτικα αποτελεσματα στην δοτρια αλλα σιγουρα ο Βisanga δεν ανηκει σε αυτους.

Χαίρομαι που από το ποστ σου φαίνεται ότι είναι ένα πρωτόκολλο που ακολουθεί ο Bisanga. Αυτό θέλω να τονίσω. Δεν υπάρχει επίσημη βιβλιογραφία για την FUE με δόκιμη μέθοδο πέραν από τα πρωτόκολλα που ακολουθούν οι leading γιατροί. Έχοντας μιλήσει με τους περισσότερους από αυτούς η πιο δόκιμη μέθοδος είναι η αμφίπλευρη γιατί ομογενοποιεί την δότρια. Ακόμα και η εξήγηση που δίνει ο Bisanga είναι λίγο "παιδική" για τα αυτιά μου. Γιατί να μην μπορείς να πάρεις αυτά που χρειάζεσαι (τα fine hairs) και από τις δύο πλευρές συμμετρικά? Δεν υπάρχει κανένας λόγος πέραν της αναισθησίας που και αυτή είναι πλέον low (or zero) risk στις καλές κλινικές.
 
  • Like
Reactions: spi

Nik.Mos

Well-Known Member
Να διαβάσω τι?την εξήγηση του μπισανγκα?όχι δεν την διάβασα.δεν με ενδιαφέρει ,την θεωρώ λάθος.εγω δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν .εσύ αμέσως έψαξες να δικαιολογήσεις την πρακτική με παραπομπές..τι λες για αυτό?
Δεν την εψαξα φιλε,την γνωριζω αυτη την τακτικη του bisanga χρονια τωρα.Αν δεν σε νοιαζει εσενα αστο να το δουν οι αλλοι που μπορει να τους νοιαζει.
 

aeratos28

Just aeratos
Να νοιάζει κάποιον η μονόπλευρη εξαγωγή?ρε πάτε καλά?τι είναι αυτά που λέτε ?μην ακούσω από κανέναν πάλι τότε για windows από Βεκρή..και αυτή ας θεωρηθεί λοιπόν το ίδιο,μονόπλευρη εξαγωγή..είμαστε σύμφωνοι ότι μπορεί να ονομαστεί και αυτή έτσι?υπάρχει βιβλιογραφία πλέον και είναι τακτική από κορυφαίο..ρε κοίτα να δεις τόσα χρόνια λάθος τα είχαμε στο μυαλό μας..
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Να νοιάζει κάποιον η μονόπλευρη εξαγωγή?ρε πάτε καλά?τι είναι αυτά που λέτε ?μην ακούσω από κανέναν πάλι τότε για windows από Βεκρή..και αυτή ας θεωρηθεί λοιπόν το ίδιο,μονόπλευρη εξαγωγή..είμαστε σύμφωνοι ότι μπορεί να ονομαστεί και αυτή έτσι?υπάρχει βιβλιογραφία πλέον και είναι τακτική από κορυφαίο..ρε κοίτα να δεις τόσα χρόνια λάθος τα είχαμε στο μυαλό μας..

Καταρχήν μην αρπάζεσαι. Μπρόβο στον Nik.Mos που ανέφερε ένα άλλο πρωτόκολλο από έναν κορυφαίο χειρούργο. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι όχι το τι λέει αλλά το πως το δικαιολογεί. Η δικαιολογία του λοιπόν δεν είναι πειστική και οπωσδήποτε τα ρίσκα είναι πολύ μεγαλύτερα από τα (όποια) ωφέλη.
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Να νοιάζει κάποιον η μονόπλευρη εξαγωγή?ρε πάτε καλά?τι είναι αυτά που λέτε ?μην ακούσω από κανέναν πάλι τότε για windows από Βεκρή..και αυτή ας θεωρηθεί λοιπόν το ίδιο,μονόπλευρη εξαγωγή..είμαστε σύμφωνοι ότι μπορεί να ονομαστεί και αυτή έτσι?υπάρχει βιβλιογραφία πλέον και είναι τακτική από κορυφαίο..ρε κοίτα να δεις τόσα χρόνια λάθος τα είχαμε στο μυαλό μας..
Ενα ελαττωμα σου ειναι οτι δεν εχεις μαθει να ακους και να διαβαζεις.Αν ξαναδιαβασεις το ποστ μου το αρχικο θα απαντηθει η ερωτηση σου περι Βεκρηδες και σια.Εκτος αν στο δικο σου μυαλο ειναι και αυτοι εξπερτ,τοτε πασο.Προτρεχεις παντα και αυτο βγαινει σε κακο
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aeratos28

Just aeratos
Γενικά αρπάζομαι εύκολα ισχύει.ακουω και αυτό ισχύει ,σε αυτό μάλλον έχεις λάθος εντύπωση για εμένα.κοιτα φίλε Νίκ ,το ότι ένας έκατσε και σκέφτηκε κάτι για να δικαιολογήσει κάτι που κάνει επειδή νομίζει ότι είναι σωστό με α
Ενα ελαττωμα σου ειναι οτι δεν εχεις μαθει να ακους και να διαβαζεις.Αν ξαναδιαβασεις το ποστ μου το αρχικο θα απαντηθει η ερωτηση σου περι Βεκρηδες και σια.Εκτος αν στο δικο σου μυαλο ειναι και αυτοι εξπερτ,τοτε πασο.Προτρεχεις παντα και αυτο βγαινει σε κακο

φηνει παγερά αδιαφορο..το έχω δει αυτό που ανέβασες του μπισανγκα,διαφωνώ κάθετα οριζόντια διαγώνια και πανοραμικά.δεν είμαι γιατρός και δεν έχει αξία για κάποιους αλλά έχω κρίση και με τις όποιες γνώσεις μπορώ να έχω το θεωρώ fail όλο το στορι αυτό.πριν χρόνια είχε ακουστεί και άλλο σενάριο,να έρχεσαι κάθε εβδομάδα και να παίρνουμε από διαφορετικό κομμάτι κάθε φορά.ωστε να μην δημιουργείται πρόβλημα στη δοτρια και να ελαττωσουμε τον χρόνο επούλωσης..γιατρός το έλεγε και αυτό..έτσι θα το πάμε τώρα?η πρακτική είναι μια και έτσι πρέπει να γίνεται.ολα τα άλλα για εμένα είναι να είχαμε να λέγαμε.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αεράτε την εξήγηση που έδωσε ο Bisanga για την αναισθησία δεν μπορώ να την αξιολογήσω επαρκώς και στο κάτω κάτω της γραφής άλλοι γιατροί μπορεί να έχουν βρει λύση στο ζήτημα της αναισθησίας και σοκλος γενικότερα. Όπως όμως και να έχει αναφέρεται σε μια πολύ μικρή περίπτωση ασθενών και καλό είναι να μην γενικευτεί σαν μια εναλλακτική λύση για το harvesting της δότριας. Πάντως αυτά που λέει για την occipital είναι σωστά.
 

aeratos28

Just aeratos
Οκ σε μια πολύ μικρή περίπτωση .με τα δικά του μάτια.ειμαι σίγουρος πως αν αυτό το θέμα ήταν σε συζήτηση μαζί με άλλους γιατρούς ίδιου βεληνεκούς και μεγαλύτερου πιστεύω πως σίγουρα θα του έκαναν αντιπροτάσεις και σίγουρα δεν θα συμφωνούσαν.καταλαβαινεις πως το λέω.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Να στο πω διαφορετικά. Αν θες να πάρεις καμμιά 100-150 λεπτά μονότριχα και πρέπει να τα βρεις από την temporal parietal με cherry picking και επιλέξεις μόνο την μια πλευρά δεν είναι λάθος. H επίπτωση θα είναι ανύπαρκτη στην γενική εικόνα. Μέχρι εκεί όμως.
 

makis25

Well-Known Member
σε συγκριση με αλλα περιστατικα , κρινοντας απο τη ληπτρια , κρινω πως χρησιμοποιηθηκε λιγο μικροτερο εργαλειο εξαγωγης , διοτι ειναι λιγοτερο παχουλα τα graft τοποθετημενα . Υποθετω πως το παιδι ειχε πυκνη δοτρια και λεπτη τριχα γιαυτο και το μικροτερο εργαλειο , γιαυτο και λιγο μικροτερη επιφανεια εξαγωγης στη δοτρια . Παντως 2400 τη μερα και πανω ξερουμε πως κανει ο Αναστασακης. Το καλοκαιρι εκανε ενα περιστατικο 3000 σε μια μερα νομιζω . Αλλα το ζητημα ειναι ασχετα απο το νουμερο του ενος και του αλλου , να ειναι καλα ποιοτικα graft που θα μεγαλωσουν , και η ελαχιστη δυνατη ζημια σε δοτρια. Δεν ειναι και διαγωνισμος , τι να το κανω να βαλω 500 παραπανω σε μια μερα και μετα απο φυτρωση.....? Χρειαζομαστε πιο καθαρες φωτογραφιες
 

aeratos28

Just aeratos
Για ένα τόσο μικρό αριθμό grafts συμφωνώ και εγώ.ομως δεν μιλάμε προφανώς με αυτά που είδαμε εδώ για αυτό τον αριθμό αλλά για μια επέμβαση ολόκληρη.εγω σε αυτό αναφέρομαι και σε αυτό δεν υπάρχει κάτι σωστό για εμένα.
Να στο πω διαφορετικά. Αν θες να πάρεις καμμιά 100-150 λεπτά μονότριχα και πρέπει να τα βρεις από την temporal parietal με cherry picking και επιλέξεις μόνο την μια πλευρά δεν είναι λάθος. H επίπτωση θα είναι ανύπαρκτη στην γενική εικόνα. Μέχρι εκεί όμως.
 

aeratos28

Just aeratos
3000 ,με combo τα έκανε..
σε συγκριση με αλλα περιστατικα , κρινοντας απο τη ληπτρια , κρινω πως χρησιμοποιηθηκε λιγο μικροτερο εργαλειο εξαγωγης , διοτι ειναι λιγοτερο παχουλα τα graft τοποθετημενα . Υποθετω πως το παιδι ειχε πυκνη δοτρια και λεπτη τριχα γιαυτο και το μικροτερο εργαλειο , γιαυτο και λιγο μικροτερη επιφανεια εξαγωγης στη δοτρια . Παντως 2400 τη μερα και πανω ξερουμε πως κανει ο Αναστασακης. Το καλοκαιρι εκανε ενα περιστατικο 3000 σε μια μερα νομιζω . Αλλα το ζητημα ειναι ασχετα απο το νουμερο του ενος και του αλλου , να ειναι καλα ποιοτικα graft που θα μεγαλωσουν , και η ελαχιστη δυνατη ζημια σε δοτρια. Δεν ειναι και διαγωνισμος , τι να το κανω να βαλω 500 παραπανω σε μια μερα και μετα απο φυτρωση.....? Χρειαζομαστε πιο καθαρες φωτογραφιες
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Χρησιμοποιεί motorised (Devroye system). Με motorised βγάζεις όσα θες. Για manual ήταν η ερώτηση.
 
Μπλουζα