Proscar vs finar

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Ναι Νικολα εχεις δικιο.Σεπτεβριο που κλεινω 3 χρονια φινας λεω να ακουσω την συμβουλη σου να δω πως θα παει.
Η θα ξεκινησω απο τωρα να ελαττωνω εως τον σεπτεμβριο και το κοβω για ενα 6μηνο.
Αν αρχισουν μετα οι πονοι θα εινι προστατιτιδα παλι γιατι ειχα και παλιοτερα απλα μπορει να εχω τωρα και μα μην το καταλαβενω.και μετα θα αρχισω και μια θεραπεια.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gkast

Active Member
Ισως να ειχα πονο που δεν το πηρα ισως ηταν συμπτωση.
Αν το κοψω το χαπι και ισχυει πιστευω ναι,οτι θα αρχισω να ποναω για καποιες μερες μεχρι να σταθεροποιηθει ο οργανισμος μου.
Μπορει να εκδηλωσω και προστατιτιδα και μετα να θελω θεραπεια κατα τις προστατιτιδας.
Ειναι πιστευω οπως οταν ενα πρεζακι κοβει την πρεζα και αρχιζουν μετα οι παρενεργειες και οι πονοι μεχρι να καθαρισει.
Έχεις ιδέα τι σημαίνει προστατιτιδα ξέρεις σε τι περιπέτεια μπαίνεις ......μάλλον δεν ξέρεις
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Ειχα παλιοτερα και κανα θεραπεια ξερω.Ειναι χρονιο το προβλημα και ταλαιπωρει πολλους.
Επηρεαζει και στυση φυσικα.Οπως και η Φινα μαζι.
Αρα παιζουμε επικινδυνα παιχνιδια που πρεπει να κοπουν σιγα σιγα.
Ηδη ελαττωσα την ποσοτητα φινας.
 

gkast

Active Member
Ειχα παλιοτερα και κανα θεραπεια ξερω.Ειναι χρονιο το προβλημα και ταλαιπωρει πολλους.
Επηρεαζει και στυση φυσικα.Οπως και η Φινα μαζι.
Αρα παιζουμε επικινδυνα παιχνιδια που πρεπει να κοπουν σιγα σιγα.
Ηδη ελαττωσα την ποσοτητα φινας.
Γιάννη το μυστικό είναι να μην την κόψεις απότομα θέλει σταδιακά .....σε βάθος εξαμήνου
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Ναι απλα ελαττωσα την ποσοτητα σε Mg.
Ενω πολλες φορες επερνα 1/4 τωρα το κανα 1/6
 

Mizerix

Active Member
Γεια χαρα παιδια...Ειμαι 23 χρονων και απο 5/6 αρχισα Finar 0.5mg την 1η εβδομαδα και στην συνεχεια 1mg εως και σημερα...Μετα απο αυτο τον καιρο χρησης μπορω να πω με βεβαιοτητα οτι δεν εχω κανεναν απολυτως πονο πουθενα ομως εδω και 10 μερες ειμαι σιγουρος οτι 1)παρατηρω πιο νερωμενο σπερμα και 2)νομιζω σε σεξουαλικα ερεθισματα δεν ανταποκρινομαι οπως παλια αν και δεν εχω παρατηρησει κατι περιεργο κατα τη σεξουαλικη πραξη...Αλλα εχω την εντυπωση οτι οταν ξυπναω δεν εχω πλεον στυσεις και κατα τη διαρκεια της ημερας σαν να ειμαι λιγο "αδρανης".....Περασα μια δυσκολη περιοδο με εξεταστικη κλπ κλπ αλλα θα περιμενω ακομα αρκετα πριν παρω την αποφαση να το κοψω....Εσεις τι θα μου προτεινατε??>Η αληθεια ειναι οτι εχω φαει λιγη φρικη αλλα προσπαθω να ηρεμησω για να δω πώς θα κυλησουν τα πραγματα σε βαθος χρονου....
 

gkast

Active Member
Γεια χαρα παιδια...Ειμαι 23 χρονων και απο 5/6 αρχισα Finar 0.5mg την 1η εβδομαδα και στην συνεχεια 1mg εως και σημερα...Μετα απο αυτο τον καιρο χρησης μπορω να πω με βεβαιοτητα οτι δεν εχω κανεναν απολυτως πονο πουθενα ομως εδω και 10 μερες ειμαι σιγουρος οτι 1)παρατηρω πιο νερωμενο σπερμα και 2)νομιζω σε σεξουαλικα ερεθισματα δεν ανταποκρινομαι οπως παλια αν και δεν εχω παρατηρησει κατι περιεργο κατα τη σεξουαλικη πραξη...Αλλα εχω την εντυπωση οτι οταν ξυπναω δεν εχω πλεον στυσεις και κατα τη διαρκεια της ημερας σαν να ειμαι λιγο "αδρανης".....Περασα μια δυσκολη περιοδο με εξεταστικη κλπ κλπ αλλα θα περιμενω ακομα αρκετα πριν παρω την αποφαση να το κοψω....Εσεις τι θα μου προτεινατε??>Η αληθεια ειναι οτι εχω φαει λιγη φρικη αλλα προσπαθω να ηρεμησω για να δω πώς θα κυλησουν τα πραγματα σε βαθος χρονου....
Σε βάθος χρόνου δεν θα σου σηκώνεται καθόλου .......εαν αισθάνεσαι μειωμένη λίμπιντο κόφτο μαχαίρι
Αυτά περί δύσκολη περίοδο εξεταστικής από παιδί 23 χρόνων δεν τα δέχομαι ...είσαι μικρός ακόμα για να είσαι αδρανής ...
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Aνεμενε λιγο ακομη να δεις πως θα πας.
Στην αρχη σαν παρθενος οργανισμος λογικο ειναι πιστευω.
 

Mizerix

Active Member
Σε βάθος χρόνου δεν θα σου σηκώνεται καθόλου .......εαν αισθάνεσαι μειωμένη λίμπιντο κόφτο μαχαίρι
Αυτά περί δύσκολη περίοδο εξεταστικής από παιδί 23 χρόνων δεν τα δέχομαι ...είσαι μικρός ακόμα για να είσαι αδρανής ...
Ρε συ δεν ξερω τι να σου πω....Τον Σεπτεμβριο κλεινω 23 αλλα νομιζω οτι παρατηρω μια ελαφρως μειωμενη ερωτικη διαθεση....Βεβαια με την κοπελα μου που ημασταν μεχρι και 20 μερες πριν δεν ειχα δει κατι περιεργο, τωρα ειμαστε σε ξεχωριστες πολεις οποτε καταλαβαινεις....Σκεφτομαι να το συνεχισω μεχρι και τελη Σεπτεμβριου αφου δεν εχω καθολου πονους και να δω αν οντως υπαρχει καποιο θεμα....Κοιτα το να εχω ελαφρως μειωμενη ερωτικη διαθεση δεν το εχω τοσο προβλημα αν ειναι να κρατησω τα μαλλια μου (ειμαι Norwood 1,5 νομιζω)....Το να ειμαι εντελως αδρανης κατα τη διαρκεια της σεξουαλικης πραξης (οπως προανεφερα δεν παρατηρησα κατι περιεργο οσο ημασταν μαζι στις περιπου 20 μερες που επαιρνα Fina) αυτο θα με ενοχλουσε παρα πολυ.....Να αναφερω οτι τωρα τελευταια παω πιο συχνα τουαλετα για κατουρημα, δεν ξερω αν λεει κατι....Μιλησα με πολλους δερματολογους και αυτη που με παρατηρει ειπε οτι θα το παιρνω 6-8 μηνες θα το διακοπτω κανα 6αμηνο και μετα θα το ξαναρχιζω...Ενας αλλος μου ειπε θα το παρεις συνεχομενα 3 χρονια το πολυ και μετα μια μικρη διακοπη....Το θεμα ειναι αν υπαρχει συγκεκριμενο χρονικο διαστημα που να το παρεις και να δεις αποτελεσμα και μετα οταν το διακοψεις για συγκεκριμενο χρονικο διαστημα μεχρι να το ξαναρχισεις να μην σε παρει η κατηφορα.....Πολυπλοκο το θεμα αλλα ρε παιδια η μεταμοσχευση δεν ειναι οριστικη λυση στο προβλημα εκτος απο ελαχιστες περιπτωσεις......!!!Αν ειναι να εχω ελαφρως μειωμενη λιμπιντο καλως, αν δεν εχω καθολου προβληματα στο σεξ...Δλδ και να ειμαι 100% τελεια και να μεινω χωρις μαλλια θα με κανει να πεσω σε καταθλιψη!Δεν ξερω πειτε τις γνωμες σας ελευθερα...
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Kα εγω εχω συχνοουρια με το finar που δεν ειχα ποτε.
Αληθεια αυτο ειναι κακο οσοι ξερουν κατι?Ειναι παρενεργεια και αυτο?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Νικολας νικ

Well-Known Member
Η συχνοουρια μπορει να οφειλεται κ στους πολλους καφεδες η υγρα και δεν ειναι απαραιτητα κακο, ομως οταν φτανεις σε σημειο να ξυπνας τη νυχτα για κατουρημα καθημερινα τουε ειναι μη φυσιολογικο, παντως σε καθε περιπτωση η συχνοουρια ειναι ενα απο τα συμπτωματα της προστατιτιδας
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
1 φραπε την ημερα πινω.Και μονο νερο αλλα δεν θα λεγα και τοσο πολυ καθημερινα για να με προκαλει.
Πριν την φινα δεν ειχα τοσο συχνοουρια.Πιστευω προστατιτιδα με συνδιασμο με φινα φερνει αυτο το αποτελεσμα.
 

gianniskritikos2

Active Member
αμα δεν εχεις τελειωσει αναπτυξη σε γενια και τριχες σωματος πιστευω που πηρες φινα στα 23 θα σε επειρεασει σε αυτά τουλαχισον 25 πιστευω πρεπει καποιος να είναι για να την αρχισει για να μην τον επηρεασει και εκει
 

Mizerix

Active Member
Λοιπον παιδια σε 2 μερες συμπηλρωνω 2 μηνες ακριβως που παιρνω φιναστεριδη....Με απολυτη βεβαιοτητα μπορω να αναφερω τα παρακατω.....Πλεον δεν νιωθω κανενα σεξουαλικο ερεθισμα, δλδ δεν αντιδρα ο οργανισμος μου ουτε μηχανικα ουτε νοητικα, ειναι σαν να βρισκομαι σε κατασταση αδρανειας....Δεν εχω ουτε καν πρωινες στυσεις να φανταστειτε!Λογω καλοκαιριου ειμαστε σε διαφορετικες πολεις με την κοπελα μοπυ οποτε δεν εχω τεσταρει τον σεξουαλικο τομεα ακομη...Να αναφερω οτι η αυνανιστικη διαδικασια εκτος απο το γεγονος οτι νιωθω ισως μια απαθεια, μια αποστροφη ισως, όσες λιγες φορες επειχειρησα πλεον εχω πιο νερωμενο σπερμα και επισης η στυση ειναι για κλαματα, σε σημειο που απορρω οταν ξαναβρεθω με την κοπελα μου αν θα γινω εντελως ρομπα ή οχι και τι δικαιολογια θα βρω.....Επιπλεον σχεδον καθημερινα εχω ενα φουσκωμα στην κοιλια σαν να ειμαι εγκυος, και να φανταστειτε ειμαι 1,85 και 72 κιλα.....Τελος ολο και πιο συχνα οταν καθομαι εχω πονο και ενοχληση στους ορχεις που μερικες φορες ευτυχως λιγες δεν υποφερεται....Βεβαια προχτες πηγα νοσοκομειο για να κανω εξετασεις κλπ για καμια κοιλη και μετα απο υπερηχο στα γεννητικα οργανα κλπ μου ειπαν οτι εχω αυξημενο φλεβικο δικτυο και ισως γι αυτο μου προκαλειται αυτος ο πονος, δεν μου ειπαν να κανω κατι μονο να παιρνω κανα παυσιπονο......Αυτο που με τσαντισε ειναι οτι οταν μιλησα με τον διευθυντη της ουρολογικης και του ανεφερα οτι παιρνω φιναστεριδη και του ειπα για τα συμπτωματα αυτος ηταν πολυ χαλαρος και μου ανεφερε οτι μονο 1% εχει τετοια συμπτωματα κλπ κλπ....Κατα τα αλλα το μαλλι πλεον μια χαρα παει πεφτουν ελαχιστες τριχες σε καθε λουσιμο.....Να αναφερω οτι και οταν πρωτοξεκινησα την φινα εκτος απο μια μερα που πονουσα στους ορχεις και δεν εδωσα σημασια τις πρωτες 15 μερες ημουν τελεια!!!!Και στυσεις πρωινες και με την κοπελα μου μια χαρα και λεω ενταξει φιλε ευτυχως δεν εχω καποιο συμπτωμα, οποτε ισως επιασα λαχειο!!!!Λετε να την συνεχισω κανα 1-2 μηνες ακομη και να δω αν θα υποχωρησουν αυτες οι παρενεργειες ή οχι????Απορρω δλδ καποια μελη που διαβαζω παιρνουν π.χ. 5+ χρονια και εχουν αυξησει κιολας τη δοση σε 1/3 δλδ 1,67 mg πως δεν εχουν παρενεργειες.....Εγω χωρις να θελω να θιξω κανεναν επειδη ειμαι υγιεστατο ατομο 23 χρονων, αθλουμαι τακτικα, ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ αυτα τα ατομα να μην εχουν παρενεργειες τουλαχιστον στον σεξουαλικο τομεα......!!!!!!!!!!Παρακαλω δωστε καμια συμβουλη κι εσεις γιατι πιστευω οι γιατροι το δινουν ετσι το φαρμακακι αυτο αλλα οταν τους αναφερεις παρενεργειες μονο τρελο δεν σε βγαζουν....
 

Νικολας νικ

Well-Known Member
23 χρονων κ αντιμετωπιζεις θεμα στυσης και νερουλο σπερμα και ακομη σκεφτεσαι τι να κανεις...η φινα σου δημιουργει sides αδερφε κοψε
 

tasos33

Well-Known Member
και ακομα δεν την εχεις κοψει?με τετοια συμπτματα...εισαι 23 χρονων και εισαι στον μηδεν σεξουαλικα και τι καθομαστε κ συζηταμε...αν πρεπει να την συνεχισεις?
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
.Αυτο που με τσαντισε ειναι οτι οταν μιλησα με τον διευθυντη της ουρολογικης και του ανεφερα οτι παιρνω φιναστεριδη και του ειπα για τα συμπτωματα αυτος ηταν πολυ χαλαρος και μου ανεφερε οτι μονο 1% εχει τετοια συμπτωματα κλπ κλπ....
Αυτό μου αρέσει στους γιατρούς, όλα by the book, απαγγέλουμε το φυλλάδιο και αγνοούμε την πραγματικότητα.

Απορρω δλδ καποια μελη που διαβαζω παιρνουν π.χ. 5+ χρονια και εχουν αυξησει κιολας τη δοση σε 1/3 δλδ 1,67 mg πως δεν εχουν παρενεργειες.....Εγω χωρις να θελω να θιξω κανεναν επειδη ειμαι υγιεστατο ατομο 23 χρονων, αθλουμαι τακτικα, ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ αυτα τα ατομα να μην εχουν παρενεργειες τουλαχιστον στον σεξουαλικο τομεα......!!!!!!!!!!Παρακαλω δωστε καμια συμβουλη κι εσεις γιατι πιστευω οι γιατροι το δινουν ετσι το φαρμακακι αυτο αλλα οταν τους αναφερεις παρενεργειες μονο τρελο δεν σε βγαζουν....
Όχι μόνο οι γιατροί, αλλά και πολλά μέλη του forum τα τελευταία 5 χρόνια που το παρακολουθώ. Έτσι είναι με τους ανθρώπους, βλέπουν πολλές φορές αυτά που θέλουν να δουν και τίποτα άλλο.
 

giwrgos athina

Active Member
Τι συμβουλη να σου δωσουμε...Κοφτο αμεσως και μην το ξαναπαρεις το βλεπεις και μονο σου οτι δεν το σηκωνεις
 

Mizerix

Active Member
Πραγματικα δλδ δερματολογοι-ουρολογοι ολοι βαζουν την κασετα και σου λενε οτι μονο το 1% κλπ κλπ.....Θα περιμενω κανα 1-1,5 μηνα ακομα να βρεθω και με την κοπελα μου σε καμια 20αρια μερες να δω πως θα παει η ολη κατασταση εν γνωσει μου....Τελικα οι περισσοτεροι που αντιμετωπιζουμε ΑΑ μαλλον χαμενο στοιχημα ειναι να προσπαθουμε διαφορα....Κριμα και στο σημειο που ειμαι 1-1,5 Nw το πολυ θα μου αρεσε αν διατηρουμουν 5-6 χρονια ακομα.....
 
Μπλουζα