Proscar vs finar

sven

Active Member
Μπορεί το finar να βγάζει ελάχιστες παρενέργειες σε σχέση με το proscar. Να κρατάει την dht σε χαμηλά επίπεδα. Να βλέπεις διαφορα στο μαλλί. Να να να. Που ξέρεις όμως σε μακροχρόνια χρήση δεν θα σου εμφανίσει ένα πρόβλημα ή στην χειρότερη όλων να μην μπορείς να τεκνοποιησεις?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Μπορεί το finar να βγάζει ελάχιστες παρενέργειες σε σχέση με το proscar. Να κρατάει την dht σε χαμηλά επίπεδα. Να βλέπεις διαφορα στο μαλλί. Να να να. Που ξέρεις όμως σε μακροχρόνια χρήση δεν θα σου εμφανίσει ένα πρόβλημα ή στην χειρότερη όλων να μην μπορείς να τεκνοποιησεις?
δεν πιστευω να φτασω σε τετοιο σημειο.
το σωμα μου ακουει τις παρενεργειες αλλα ανακαμπτει με καταπληκτικο τροπο.
ειναι η δεκατη φορα που κανω αποπειρα με φιναστεριδη.
εχω δοκιμασει στο παρελθον
1/4 προσκαρ
1/5 προσκαρ
1/8 προσκαρ
1/16 προσκαρ
1/32 προσκαρ
1/2 προπεσια
1/8 προπεσια
1/16 προπεσια
1/32 προπεσια
τα οποια τα εκοψα απο παρενεργειες
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Θα τοποθετηθω αυριο στο θεμα finar μιας και το περνω να πω την γνωμη μου.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Χαιρετω!!!
Λοιπον.Βασικα τα εχω ξαναπει και σε αλλα νηματα αλλα ισως να μην δωσατε τοσο σημασια η να μην θυμαστε η να μην το προσεξατε.

Φιναστρεδινη περνω 2 χρονια και 8 μηνες.
Την ξεκινησα 2 μηνες μετα την μεταμοσχευση μου γυρω στα μεσα με τελη Σεπτεβριου του 2012.
Να υπενθιμισω μεταμοσχευση εκανα 16 ιουλιου 2012.

Οποτε απο το Σεπτεμβριο για 1 χρονο περιπου ισως και λιγο παραπανω επερνα PROSCAR το οποιο η παρενεργειες δεν εφευγαν.

Καποιες απο αυτες ηταν:
1.Aνυποφοροι πονοι στους ορχεις και πολλες φορες στο στομαχι.
2.Νερομενο σπερμα.
3.Προβλημα στην στυση.
Με λιγα λογια με ξετιναζε.

Το PROSCAR μου το γραφε ο ουρολογος αλλα το γραφε στον πατερα μου γιατι σε μενα δεν το εδινε,με ειπε αυτο ειναι για παππουδες εσυ τι να το κανεις?

Μετα τον 1 χρονο πηγαμε να ξαναγραψουμε το φαρμακο και ο ουρολογος τον ειπε οτι PROSCAR δεν το ξαναγραφει και ας παρει ενα καινουργιο το FINAR. (και καλα συνφεροντα φαρμακευτικων μαλλον στο οτι δεν το γραφουν).

Αρχισα το FINAR με ενδιασμους βεβαια γιατι το κοψα για γεννοσημο και οτι δεν θα εκανε δουλεια.
Το FINAR το περνω ηδη 1 χρονο και 8 μηνες περιπου.
Το σπερμα μου ειναι κανονικοτατο.Πονους στους ορχεις δεν εχω καθολου και η στυση μου ειναι καλη.
Δηλαδη με λιγα λογια καμια σχεση με το PROSCAR που με ξειναζε.
Σαν δοσολογια περνω αλλες φορες 1/4 αλλες 1/5 αναλογος πως θα κοπη.

Τωρα οσο αφορα στις διαφορες πανω στο μαλλι μου σε σχεση με PROSCAR VS FINAR δεν βλεπω καμια αλλαγη.
Και με το FINAR ειμαι σε ενα σταθερο φυσιολογικο σημειο.Ουτε μαλλια φουντωσαν αλλα πιστευω ουτε και επεσαν ετσι πως το βλεπω εγω γιατι βλεπω και το κροουν μου που ειναι σε φυσιολογικα επιπεδα οπως ηταν αν και πιστευω οτι εχασα καποιες τριχουλες ακομη απο κροουν.
Οποτε πιστευω κανει την ιδια δουλεια αλλα χωρις παρενεργειες.
Κανει την ιδια δουλεια γιατι και τον ενα χρονο που επερνα PROSCAR δεν εχει αλλαξει κατι με το FINAR.

Κατι ακομη να πω για τις παρενεργειες τις στυσεις ισως πχ 1 φορα στην βδομαδα η 10 μερες αναλογος ισως το χαπι που δεν το κοβω καλα και περνω περισσοτερο αποτι θα πρεπε εκει ισως να φανει μια διαφορα στην λιμπιντο και να το καταλαβω αλλα και παλι παιζει και λιγο ρολο η καθημερινοτητα και η ψυχολογια.
Δηλαδη και σε καποιον που δεν περνει τιποτα απο αυτα καποιες μερες θα ειναι και πιο ορεξατος αποτι καποιες αλλες (κ@βλες ας πουμε).

Με το PROSCAR το μονο σιγουρο ηταν οτι θα το σταματουσα.
Με το FINAR ειχα πει θα το κοψω οταν συμπληρωσω τα 2 χρονιας συνολικης φινας αλλα τωρα πλησιαζω στον τριτο χρονο.

Το συνεχιζω γιατι φοβαμαι μην γιαλισω στο crown τελειος και δεν εχω τα φραγκα να παω να το κανω.Απο την αλλη πιστευω οτι,οτι ειχαν να με δωσει η φιναστρεδινη αυτα τα χρονια μου το δωσε και πλεον ισως εχει πεσει η αποδοση της στον οργανισμο μου.
Αν το κοψω τελειος τοτε θα μαθω την πραγματικη αληθεια για ολα και για το crown μου.

Τελος θα θελα να πω στο kapa που αρχισε να περνει FINAR και εχει καποιους πονους ισως σε λιγο καιρο να του περασουν.Απλα ειναι η αρχη ακομη και ισως επιδραει αλλιως το φαρμακο.
Παντως χαιρομαι που το δοκιμαζει να μας πει και αυτος την γνωμη του που τελικα δικαιωνομαι με αυτα που λεω και αρα δεν ειναι η ιδεα μου.

Oτι αλλες αποριες μπορειτε να με ρωτησετε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

kapa

Μέλος του προσωπικού
εφτιαξα ενα καινουριο νημα http://www.hairlossgr.com/threads/Τζελ-φιναστεριδης.10134/
με τιτλο τζελ φιναστεριδης και μετεφερα εκει τα μηνυματα.
στο θεμα φιναρ τωρα και εγω βλεπω οτι το φιναρ εχει το 1/4 απο τις παρενεργειες του προσκαρ.
0,5 προσκαρ δεν το αντεχω απο παρενεργειες
0,5 φιναρ ειναι ανεκτο.
μιλαμε παντα για τα ιδια mg.
εγω δεν ειχα σκοπο να ξεκινησω φιναρ μετα απο 10 αποτυχημενες αποπειρες με το προσκαρ.
εμεινα στα γραφομενα του john john1 που το εχει αναφερει πολλες φορες οτι το φιναρ εχει λιγοτερες παρενεργειες απο το προσκαρ:p
 
kappa εμενα προς το παρον με κραταει καλα η μινοξ...βεβαια δεν μου εδωσε κατι ουσιαστικο
στην αραιωση αλλα πιστευω με φινα ισως να επαιρνα αρκετα πισω διοτι στο προβληματικο σημειο εχω πολλες κοντες τριχες εδω και πολλα χρονια που δεν μεγαλωνουν με τιποτα...ενα φοβο μονο εχω και αυτος ειναι μηπως και ειμαι ατυχος και μου δημιουργησει μονιμο στυτικο προβλημα οπως κατα καιρους διαβαζουμε....αλλιως θα ημουν ηδη στη φινα παροτι εχω μεγαλη αρνηση απο τους συγγενεις που ειναι στο χωρο του φαρμακου....
ποσο ατυχοι ειμαστε!!!!!!και ποσα ξενοιαστα χρονια θα παιρναγαμε εαν δεν ειχαν τις παρενεργειες φινα και ντουντα!!!!
ελα ντε..τι κουφο ειναι αυτο???τι στο κορακα γινεται???
 
Κοιτά john-john αν πάρεις λίγο gingo biloba βότανο θα σε βοήθησει πολυ γιατί συν τοις άλλοις το χρησιμοποιει ο οργανισμος για να φτιάξει τεστοστερόνη.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gkast

Active Member
Κοιτά john-john αν πάρεις λίγο gingo biloba βότανο θα σε βοήθησει πολυ γιατί συν τοις άλλοις το χρησιμοποιει ο οργανισμος για να φτιάξει τεστοστερόνη.
Δεν έιναι τυχαίο οτι την συγκεκριμένη ουσία την βλέπουμε πολλή συχνά στα περισότερα σκευάσματα που αφορόυν την τριχόπτωση
 
Η δουλεια μου είναι ψάλτης, καλλιεργητής αλόης, φτιάχνω καλλυντικά απο σάλιο σαλιγκαριού, ρόδι, αβοκάντο και φυσικά αλόη.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Η δουλεια μου είναι ψάλτης, καλλιεργητής αλόης, φτιάχνω καλλυντικά απο σάλιο σαλιγκαριού, ρόδι, αβοκάντο και φυσικά αλόη.
Γιωργο φτιαξε ενα καινουριο θεμα εδω http://www.hairlossgr.com/forums/Σχετικά-με-εσάς.15/
και αναλογα το αντικειμενο το μετακινω μετα,μην γραφεις σε ολα τα νηματα που δεν εχουν σχεση με τον τιτλο.
με ενδιαφερουν και εμενα αυτα που λες.
για τεστοστερονη,τα βοτανα που γνωριζεις κτλπ
 
Τελευταία επεξεργασία:

tasos33

Well-Known Member
καπα βοηθησε τον λιγο να προσανατολιστει..χρειαζομαστεεναν τριχοβοτανολογο,προσωπικα πιστευω πολυ στη δυναμη των βοτανων κ στα μαλλια αλλσ θελει γνωση που δν εχουμε
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
καπα βοηθησε τον λιγο να προσανατολιστει..χρειαζομαστεεναν τριχοβοτανολογο,προσωπικα πιστευω πολυ στη δυναμη των βοτανων κ στα μαλλια αλλσ θελει γνωση που δν εχουμε
θα μπει στο κλιμα σιγα σιγα.
και εγω πιστευω στα βοτανα,καποια εχουν ηδη αποδειξει οτι κατι κανουν,δαφνελαιο πχ που το χρησιμοποιουν αρκετοι.
τοπικη κανελα, και φαινεται οτι τα βοτανα τοπικα ξεπερνουν τα τοπικα αντιανδρογονα που δεν εχουν δειξει αντιστοιχα πραγματα
 

tasos33

Well-Known Member
γιωργο δωσε τα φωτα σου κ μεις θα ειμσστε τα καλυτερα πειραματοζωα χαχα...σε βλεπω παραγωγο βοτανοτριχοπτωσης
 
γιωργο δωσε τα φωτα σου κ μεις θα ειμσστε τα καλυτερα πειραματοζωα χαχα...σε βλεπω παραγωγο βοτανοτριχοπτωσης
Λοιπον θα δωσω ενα Πόλυ σπουδαίο που http://www.beautyglimpse.com/best-hair-growth-oils-available-india-top-7-picks/ συνδυάζεται με το Gingo biloda και χρησιμοποιειται στην Ινδία στην πρακτικη Ιατρική. Το έχουν κανει και σαμπουάν (μπορειται να το βρειται και στο διαδίκτυο). Ειναι λοιπον το μπραμι το ενεργό βότανο. σαυτο το σαμπουαν. Και τι ειναι το μπραμι και πως δρα?
Το μπραμι ειναι η γνωστη μας Αντρακλα.
Η Αντράκλα δουλεύει οπώς το finasteride παρεμποδίζει την alpha reductase της τεστοστερόνης, μονο που είναι πιο δραστικη και είναι βεβαίως φυτο (αρα δεν περιεχει αλλες ανεπιθύμητες ουσίες που παράγονται κατα την χημική σύνθεση του finasteride) και επίσης περιεχει και ω3 λιπαρα και επιβραδύνει και την γήρανση των κυττάρων(και δη του DNA). Όμως έχει αποτελεσματα μονο εκεί που υπέρ λειτουργεί η alpha reductase type I. Π. Χ. Στον Ποσιδων.

Αντράκλα (δεν είναι τυχαίο το όνομα, σου ανεβάζει την τεστοστερόνη, αρα σε κανει αληθινο άνδρα!).
Όμως δυστυχώς χρειαζεται Πόλυ μαγνήσιο στο χώμα που θα μεγαλώσει η Αντράκλα για να συνθέσει τοις ουσίες που μας ενδιαφέρουν(έχει μαγνήσιο στη περιοχή στο Αγρίνιο) αλλιως έχει ο Αλεξόπουλος εισαγωγής απο Ινδία(σκόνη). Ή βάζεις μια γλάστρα με μπόλικο λίπασμα μαγνήσιο. Την πρόσθετης λοιπον στη διατροφή σου μισο κουταλάκι του γλυκού 2 φορες την εβδομαδα(είναι καλυτερα στη διατροφή απο οτι σαμπουάν).
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα