proscar:::::::::::makria!

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

stelios_19

New Member
Η φιναστερίδη με μαθηματική ακρίβεια εχει οδηγήσει και θα συνεχίσει να οδηγεί 9 στους 10 αρρενες που την εχουν χρησιμοποιήσει είτε στη γενερική της μορφή η κατω απο την εμπορικη ονομασία Proscar/Propecia/Finpecia σε μη αναστρέψιμη ανικανότητα.



Κύρια συμπτώματα που χαρακτηρίζουν τους χρήστες φιναστερίδης ειναι: α) σμικρυνση πεους, β) ελλειψη libido γ) φλεγμονή ορχεων και ηπατος, δ) ελλατωση σπερματικου ογκου, ε) σμικρυνση προστατη ζ) παντελης ελλειψη σεξουαλικου ενδιαφεροντος



Ο λόγος για τον οποιο συμβαινουν τα παραπάνω καθώς και πολλά αλλα(σημειωτέον: δεν υπαρχει ασθενής αυτη τη στιγμή που να έχει επανέλθει στο επιπεδο σεξουαλικότητας που ήταν πριν τη χρήση φιναστερίδης) ειναι πως η φιναστερίδη



καταστρέφει και αλλάζει γονιδιακώς την έκλυση 5-αλφα ρεδουκτάση απο το ηπαρ με αποτέλεσμα μέσω feedback ελεγχου να μειώνεται ριζικά ο αριθμός dht υποδοχέων στους όρχεις και στο πέος ωστε να καθίστονται μόνιμες εως σήμερα σε ολους τους ασθενείς

καταστρέφει και αλλάζει γονιδιακώς την έκλυση 5-αλφα ρεδουκτάση απο το ηπαρ με αποτέλεσμα μέσω feedback ελεγχου να μειώνεται ριζικά ο αριθμός dht υποδοχέων στους όρχεις και στο πέος ωστε να καθίστονται μόνιμες εως σήμερα σε ολους τους ασθενείς



σεξουαλικές παρενέργεις. Το ποτε ακριβώς ο ασθενής θα αναπτύξει σημεια σεξουαλικών διαταραχών ποικίλει αλλα συμφωνα με μια πρόσφατη μελέτη απο το πανεπιστήμιο του stanford ειναι δεδομένο πως 9 στους 10 χρήστες της ουσίας ως τωρα εχουν ηδη επισκεφτει

αυτοπροσώπως η μέσω τηλεφώνου ιατρους και οργανωσεις παροχης βοήθειας για την σεξουαλική ανικανότητα οπως δηλωσαν οι μελετητές του παν. του standford(usα).
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
Απ: proscar:::::::::::makria!

Καταρχάς θα σου το μεταφέρω στη σωστή του κατηγορία.
Επίσης, μας βάζεις το link από εκεί που το διάβασες;
 

bad boy

New Member
Απ: proscar:::::::::::makria!

ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΣΤΕΛΙΟ!!!!
ΠΕΣΤΑ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΕ ΝΑ ΤΑ ΑΚΟΥΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΑΔΕΧΤΟΥΝ!!!!!
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΩΡΑΙΟΠΟΙΗΜΕΝΑ..
 

yugi_greece

New Member
Απ: proscar:::::::::::makria!

Εγώ το μόνο που θα πω είναι ότι δεν είδα μέχρι στιγμής τίποτα από τα παραπάνω. Είμαι 24 ετών και ΟΛΑ επάνω μου λειτουργούν μια χαρά. Το μόνο που αποκόμισα από τη χρήση του proscar είναι μαλλιά..

Αυτά που γράφει ο stelios είναι σχόλια αναγνωστών από το περιοδικό focus το οποίο σχολιάζει θετικά τη χρήση της φιναστερίδης ορίστε και το πλήρες άρθρο και το link μαζί με τα σχόλια του αγνώστου αναγνώστη που θέλετε να εμπιστευτείτε. Το άρθρο είναι του 2001 και τα σχόλια του 2005. Τα συμπεράσματα δικά σας.

Είναι πραγματικά αποτελεσματικό το φάρμακο για τη φαλάκρα;
Κυριακή 2 Δεκεμβρίου 2001 02:00

Η φαλάκρα οφείλεται σε δύο παράγοντες: την κληρονομικότητα και τις αντρικές ορμόνες, οι οποίες ονομάζονται και ανδρογόνα. Το πρόβλημα επομένως μεταβιβάζεται από πατέρα σε γιο ή κόρη, ενώ η ταχύτητα με την οποία πέφτουν τα μαλλιά ποικίλλει ανάλογα με την ποιότητα της κληρονομικότητας και την ποσότητα των ανδρογόνων. Το κύριο ανδρογόνο στους άντρες είναι η τεστοστερόνη, που μετατρέπεται σε διυδροτεστοστερόνη, ουσία που σε συνεργασία με ένα ειδικό ένζυμο λεπταίνει την τρίχα και την αδυνατίζει. Το φάρμακο που χρησιμοποιείται κατά της τριχόπτωσης, η λεγόμενη "φιναστερίδη", μπλοκάρει το ένζυμο και ελαττώνει τη διυδροτεστοστερόνη. Έτσι, η τριχόπτωση μειώνεται και η διάμετρος των τριχών προοδευτικά αυξάνεται μέχρι που επανέρχεται στις αρχικές της διαστάσεις. Πρέπει να τονιστεί όμως ότι το επιθυμητό αποτέλεσμα δεν είναι εγγυημένο για όλους. Το φάρμακο είναι πιο αποτελεσματικό στους νέους. Το θετικό είναι ότι δεν έχει καθόλου παρενέργειες, ούτε και επηρεάζει την ερωτική δραστηριότητα. Ούτως ή άλλως, η σεξουαλική ικανότητα εξαρτάται από την τεστοστερόνη και όχι από την διυδροτεστοστερόνη.

http://www.focusmag.gr/articles/view-article.rx?oid=1354

A o τύπος ήταν φοιτητής ιατρικής (μπορεί να είναι και ακόμη δεν ξέρω) και μας δίνει και τα στοιχεία του σε περίπτωση σεξουαλικής ανικανότητας. Τι κάλος... :Ρ Φαντάζομαι με το ακαταλόγιστο πάντα.. Ελεος...
 

Άκης

Administrator
Απ: proscar:::::::::::makria!

Τώρα που ξέρουμε την πηγή, μπορούμε να κάνουμε διάλογο.
Καταρχάς stelios_19, μπράβο που έκανες post. Αν και το σωστό είναι, αν γράφεις κάτι να αναφέρεις πάντα την πηγή σου, για πολλούς και διαφόρους λόγους.
Να πω για το άρθρο καταρχάς.
Προσέξατε stelios και badboy την ημερομηνία του; "Κυριακή 2 Δεκεμβρίου 2001 02:00".
Να πω ότι μέχρι σήμερα έχουν γίνει δεκάδες έρευνες (κλινικές) για την φιναστερίδη μεχρι και 5έτη δοκιμές και δεν αναφέρθηκε κάτι τέτοιο. Σε όλες τις μελέτες, είναι ελάχιστοι με sides και μάλιστα όχι αυτά τα sides που αναφέρει ο "Γ.Τ. φοιτητής ιατρικής". Επίσης, ΔΕΝ λέει σε ποιά ποσότητα mg / ημέρα αναφέρεται. Οι έρευνες και η έγκριση έχει γίνει για 1mg/ημέρα, ενώ δεν είναι λίγες οι έρευνες για μικρότερη ποσότητα, με minimum ποσότητα και με αποτέλεσμα την 0.25mg/ημέρα.

Οπότε, πριν πούμε κάτι (badboy), ας δούμε πρώτα ημερομηνίες και τελευταίες έρευνες που ανατρέπουν προηγούμενες.

Επίσης badboy, αυτά που λες και επιμένεις, μαγγιά σου και δικαίωμα σου. Όπως έχω ξαναπει, ΔΕΝ κατηγορώ κανέναν για τις αποφάσεις του, ειδικά δε για τις αποφάσεις του σε θέματα υγείας. Το ότι διάλεξες το ιπποφαές για "θεραπεία για τα μαλλιά σου" και πάλι δικαίωμα σου. Αλλά τα έχεις διαβάσει απο κάπου αυτά ή έτσι τα λες;

yugi_greece είπε:
Το θετικό είναι ότι δεν έχει καθόλου παρενέργειες, ούτε και επηρεάζει την ερωτική δραστηριότητα. Ούτως ή άλλως, η σεξουαλική ικανότητα εξαρτάται από την τεστοστερόνη και όχι από την διυδροτεστοστερόνη.
Όπως παρατηρεί κανείς, το άρθρο ανατρέπει τον φοιτητή ή το αντίθετο;

yugi_greece είπε:
A o τύπος ήταν φοιτητής ιατρικής (μπορεί να είναι και ακόμη δεν ξέρω) και μας δίνει και τα στοιχεία του σε περίπτωση σεξουαλικής ανικανότητας. Τι κάλος... :Ρ Φαντάζομαι με το ακαταλόγιστο πάντα.. Ελεος...
Γ.Τ. Π. φοιτητής ιατρικής, άμα γράφει έτσι χωρίς αποδείξεις. Μπορούσε να βάλει "να διαβάστε και εδώ, έγκυρες πηγές" κλπ.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: proscar:::::::::::makria!

η ποσοτητα ειναι το 1/5
FDA εδωσε εγγριση
για αυτα τι εχετε να πειτε

επισης πολλα ατομα βγαλαν μαλλια
τι εχετε να πειτε
 

gkok

Member
Απ: proscar:::::::::::makria!

ούτε και εγώ έχω παρατηρήσει κάτι ανισηχυτικό τους 2,5 μήνες που το παίρνω(1mg)
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: proscar:::::::::::makria!

σε ενα μικρο ποσοστο εχουν παρατηρηθει παρενεργειες
δεν ειναι απαραιτητο να εχουν ολοι
εξαλλου και πολλα αλλα φαρμακα εχουν το ιδιο προβλημα

το αν καποιος παρουσιασε δεν σημαινει πως ειναι μαπα το φαρμακο
 

magic810

New Member
Απ: proscar:::::::::::makria!

YUGI σωστος που το παρατηρησες.....το ειχα διαβασει κια εγω παλιοτερα αυτο το αρθρο...
Λοιπον φιλε badboy εχεις δικιο ειπαμε τελος...μην το συνεχιζεις βλεπεις οτι ουτε ban εγινες ουτε τπτ...μπορεις να συνεχισεις να λες την γνωμη σου δεν μπορεις ομως να αφηνεις υπονοουμενα για τον καθενα....
ΦΙΛΕ STELIOS σωστα εγραψες αυτο το ποστ...πρεπει να σου πω ομως το εξης παραδοξο ενω οι ουρολογοι δεν το συστινουν οι δερματολογοι αντιθετα το συστηνουν ολο και περισσοτερο..
Επισης δεν υπαρχει ανθρωπος που να εχει κανει μεταμοσχευση και η αγωγη που του δινεται μετα να μην περιεχει φιναστεριδη.
Νομιζω οτι γνωριζω τις συνεπειες αυτου του φαρμακου...υπαρχουν ανθρωποι που το παιρνουν 5 χρονια και δεν εχουν εμφανισει κατι απο αυτα....ομως μεσα μου στο πισω μερος του κεφαλιου μου υπαρχει ο φοβος...και αυτο γιατι ειναι φαρμακο....οποιδηποτε φαρμκακο οταν ξεκινας να το παιρνεις πρεπει να προβληματιζεσαι...
Φιναστεριδη εγω προσωπικα παιρνω για πανω απο 2,6 χρονια περιπου..με διακοπες...και οχι την καλυτερη ζωη...... 8) ομως δεν εχω συναστησει τις παρενεργειες που αναφερονται....
Επισης αφου εκανε επισημη ερευνα το stanford γιατι δεν την δημοσιοποιησε για να μαθει και ο κοσμος....ισως δεν τους αφησαν θα μου πεις...ΟΚ
Νομιζω παντως οτι ειμαι αρκετα φοβισμενος που ηδη παιρνω αυτο το φαρμακο για να διαβαζω υποθεσεις ενος φοιτητη....ελπιζω παντως να εχει αδικο ο τυπος οποιος και αν ειναι.....
bad μολις τωρα για αυτο το ποστ μου πηρα ενα rolex δωρο απο την merck..... :p
κανω πλακα φιλε μου απλα θα σου πω ακομα μια φορα χαλαρωσε και πες την γνωμη σου για το οτιδηποτε ειτε συμφωνουμε ειτε οχι.....ΑΠΛΑ ΜΗΝ ΝΟΕΙΣ 'Η ΥΠΟΝΟΕΙΣ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ.......ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΕΣΥ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ.....

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ...ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΑΛΕΥΟΝΤΑΙ....
 

Άκης

Administrator
Απ: proscar:::::::::::makria!

Ο badboy έχει λάβει προειδοποίηση από μένα. Έχεις το δικαίωμα να λες ότι θέλεις με βάση τους κανόνες συμπεριφοράς, αλλά να το λες καθαρά. Όχι να αφήνεις υπονοούμενα.

Έχεις πχ υποψίες ότι κάτι γίνεται; Έχεις πχ παράπονο από εμένα ή άλλο μέλος; Δεν σου αρέσει ο τρόπος μου ή η συμπεριφορά μου ή ότι εγώ παίρνω τα περισσότερα από τις συμφωνίες με Merck και GlaxoSmithKline?
Άνοιξε νέο θέμα και γράψε εκεί τα παράπονα σου να τα συζητήσουμε εκεί.
Όχι "μπράβο ρε man, gimme five" κλπ.

Έχεις επιλέξει να πάρεις ιπποφαές για την τριχόπτωση σου. Καλά κάνεις και δικαίωμα σου.
Σε φαντάζομαι την ώρα που το παίρνεις να σκέφτεσαι "πάρτε εσείς άσχετοι τα παλιο-φάρμακα σας, ενώ εγώ με το ιπποφαές και μαλλιά θα έχω και στύση".
Αλλά αφού επέλεξες αυτό, το κρατάς για πάρτυ σου. Έχεις δύο επιλογές.
Συνεχίζεις την "θεραπεία" σου και συμμετέχεις (η όχι) στο forum, βοηθωντας, λέγοντας γνώμες κλπ ή αμα πιστεύεις ότι έχει γίνει "κλίκα" με συμφωνίες και συμφέροντα πίσω από την πλάτη σου, τότε είσαι ελεύθερος προς αναζήτησης αλλης κοινότητας που εκεί δεν κανουν συμφωνίες.
Αυτά τα λίγα αγαπητέ. Μπορείς ονομαστικά να πεις ο τάδε κάνει αυτό κλπ.
Μην το παίζεις 2ος Τριανταφυλλόπουλος που θα βρεις την άκρη και τις μυστικές συμφωνίες όμως. Γιατί και ο Μάκης, με στοιχεία και αποδείξεις μιλούσε, όχι με υπονοούμενα.

Καλά magic810, σου χαρίσαν rolex εσένα; Μα η συμφωνία που είχα ήταν να το πάρω εγώ και να σου δώσουν εσένα το Swatch... :)
Αλλά επειδή ζήλεψα τώρα, επικοινώνησα με την GlaxoSmithKline και μετά το ποστ μου που λέω για την ντουτα, μου πρότειναν αυτό με τιμή 1.5εκ δολλάρια.
Ε, εντάξει τους είπα. Δεν είναι και κανα ακριβό, αλλά άντε κομμάτια να γίνει. Εμείς να'μαστε καλά και σε επόμενη μου αναφορά για ντουτα, αναμένω κάτι καλύτερο.
04sld9.jpg
 

stelios_19

New Member
Απ: proscar:::::::::::makria!

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ....ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΑΥΤΟ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΚΟΣΜΗΤΙΚΗΣ ΦΥΣΕΩΣ,ΑΦΟΡΑ ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΟΚΛΣΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΄'ΦΑΙΝΕΣΘΑΙ΄'ΜΑΣ.ΕΝΤΑΞΕΙ,ΔΕΝ ΛΕΩ ΚΑΛΑ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ!ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΟΛΟΓΟ ΝΑ ΘΕΤΟΥΜΕ ΣΕ ΚΙΝΔΥΝΟ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ(ΠΑΙΡΝΟΝΤΑΣ ΦΑΡΜΑΚΑ) ΓΙΑ ΛΙΓΕΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΡΙΧΕΣ;

ΟΙ ΤΡΙΧΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΡΙΧΕΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ!ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΩΣ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ(Κ ΕΓΩ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΑΣ)ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΣΕΙ ΘΥΜΑΤΑ ΜΙΑΣ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΗΣ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑΣ(ΑΠΟ ΤΑ ΜΜΕ).ΣΤΗΝ ΤV ΠΡΟΒΑΛΛΟΝΤΑΙ ΛΑΘΟΣ ΠΡΟΤΥΠΑ(Ο ΚΟΥΚΛΑ ΜΕ Τ ΩΡΑΙΑ ΟΠΙΣΘΙΑ,Ο ΚΟΥΚΛΟΣ ΜΕ ΤΑ ΠΥΚΝΑ ΜΑΛΛΙΑ ΚΛΠ)ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ....!

ΕΙΣΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΑΠΟΔΕΚΤΟΣ ΜΟΝΟ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΠΥΚΝΟΜΑΛΛΗΣ.Η ΖΩΗ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΠΑΙΔΙΑ!Η ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΗΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥ...!ΜΗΠΩΣ ΛΟΙΠΟΝ ΕΧΟΥΜΕ ΥΠΟΤΙΜΗΣΕΙ ΤΟ ''ΕΙΝΑΙ''ΜΑΣ.ΜΗΠΩΣ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΟΛΟΥ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΑΝΕΛΕΗΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΔΡΟΜΟΥ (ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΜΑ ΤΗΣ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗΣ) ΛΗΣΜΟΝΗΣΑΜΕ ΑΛΛΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΤΑ ΑΓAΘΑ;

ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΙΖΩ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ,ΑΠΛΑ ΛΕΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ..

ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΩ ΠΙΟ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΟΣ ΘΑ ΔΩΣΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ:ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ Η ΖΩΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΕΝΑ ΚΑΡΑΒΙ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΤΑΞΙΔΙΑ.ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΤΟ ΚΑΡΑΒΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΟΜΟΡΦΟ ΟΣΟ ΗΤΑΝ ΠΡΙΝ!Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΤΟΥ ΚΑΡΑΒΙΟΥ ΘΛΙΒΕΤΑΙ!ΑΓΧΩΝΕΤΑΙ!ΥΠΑΡΧΟΥΝ Γ ΑΥΤΟΝ 2 ΤΡΟΠΟΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗΣ ΤΗΣ ΥΠΑΡΧΟΥΣΑΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ!Ο ΠΡΩΤΟΣ ΚΑΙ ΠΙΟ ΑΣΦΑΛΗΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΥΜΒΙΒΑΣΜΟΣ.ΤΟ ΚΑΡΑΒΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΟΜΟΡΦΟ ΑΛΛΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΟ ΝΑ ΣΑΛΠΑΡΕΙ.0 2 ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ.Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΣΕ ΡΗΞΗ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΑΡΧΟΥΣΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ...ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΔΑΝΕΙΟ(ΑΠΟ ΜΙΑ ΑΜΦΙΒΟΛΟΥ ΠΟΙΟΤΗΤΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑ)ΓΙΑ ΝΑ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ ΤΟ ΚΑΡΒΙ ΤΟΥ ΟΜΟΡΦΟ...ΑΝ ΣΕ ΔΙΑΣΤΗΜΑ 3 ΜΗΝΟΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΙΣΩ, Η ΤΡΑΠΕΖΑ ΘΑ ΚΑΤΑΣΧΕΣΕΙ ΤΟ ΚΑΡΑΒΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΧΑΘΟΥΝ(1 ΜΕ 2 ΤΟΙΣ ΕΚΑΤΟ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΠΗΡΑΝ ΔΑΝΕΙΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΧΡΕΟΚΟΠΗΣΑΝ)

ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΤΙ ΕΝΝΟΩ...ΣΗΜΑΣΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΟΣΟ ΟΜΟΡΦΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΡΑΒΙ.ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΠΟΣΟ ΠΟΙΟΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑ ΠΟΥ ΚΟΥΒΑΛΑΕΙ!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

yugi_greece

New Member
Απ: proscar:::::::::::makria!

Μα αν δεν σε ένοιαζε τότε τι δουλειά έχεις σ'αυτό το site??? Και εκεί που έχεις λάθος είναι πως η εξωτερική εμφάνιση επηρεάζει όντως την ψυχολογία που επηρεάζει και πάλι την υγεία.
 

Άκης

Administrator
Απ: proscar:::::::::::makria!

stelios_19 είπε:
ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ....ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΑΥΤΟ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΚΟΣΜΗΤΙΚΗΣ ΦΥΣΕΩΣ,ΑΦΟΡΑ ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΟΚΛΣΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΄'ΦΑΙΝΕΣΘΑΙ΄'ΜΑΣ.ΕΝΤΑΞΕΙ,ΔΕΝ ΛΕΩ ΚΑΛΑ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ!ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΟΛΟΓΟ ΝΑ ΘΕΤΟΥΜΕ ΣΕ ΚΙΝΔΥΝΟ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ(ΠΑΙΡΝΟΝΤΑΣ ΦΑΡΜΑΚΑ) ΓΙΑ ΛΙΓΕΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΡΙΧΕΣ;

Το μόνο που έχω να παρατηρήσω, είναι αν μπορείς να μην γράφεις με κεφαλαία.
Επίσης καλή χρονιά και μπράβο για το ποστ σου.
Δεν είναι οι λίγες παραπάνω τρίχες. Είναι το πως θελει ο καθένας να λύσει, αν θέλει να λυσει, το πρόβλημα της τριχοπτωσης. Καλά τα λες για τα φάρμακα, αλλά δεν παίρνουμε κάτι που δεν έχει ελεγχθεί και περάσει τεστ και έρευνες για την ασφάλεια μας. Δεν λέω, φάρμακο είναι αλλά...

stelios_19 είπε:
ΟΙ ΤΡΙΧΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΡΙΧΕΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ!ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΩΣ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ(Κ ΕΓΩ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΑΣ)ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΣΕΙ ΘΥΜΑΤΑ ΜΙΑΣ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΗΣ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑΣ(ΑΠΟ ΤΑ ΜΜΕ).ΣΤΗΝ ΤV ΠΡΟΒΑΛΛΟΝΤΑΙ ΛΑΘΟΣ ΠΡΟΤΥΠΑ(Ο ΚΟΥΚΛΑ ΜΕ Τ ΩΡΑΙΑ ΟΠΙΣΘΙΑ,Ο ΚΟΥΚΛΟΣ ΜΕ ΤΑ ΠΥΚΝΑ ΜΑΛΛΙΑ ΚΛΠ)ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ....!

ΕΙΣΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΑΠΟΔΕΚΤΟΣ ΜΟΝΟ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΠΥΚΝΟΜΑΛΛΗΣ.Η ΖΩΗ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΠΑΙΔΙΑ!Η ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΗΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥ...!ΜΗΠΩΣ ΛΟΙΠΟΝ ΕΧΟΥΜΕ ΥΠΟΤΙΜΗΣΕΙ ΤΟ ''ΕΙΝΑΙ''ΜΑΣ.ΜΗΠΩΣ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΟΛΟΥ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΑΝΕΛΕΗΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΔΡΟΜΟΥ (ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΜΑ ΤΗΣ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗΣ) ΛΗΣΜΟΝΗΣΑΜΕ ΑΛΛΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΤΑ ΑΓAΘΑ;

ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΙΖΩ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ,ΑΠΛΑ ΛΕΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ..
Σωστή η άποψη σου. Άλλωστε γνώμη μου είναι να μην κοιτάμε τι πιστεύουν οι άλλοι, αλλά το πως νιώθουμε εμείς. Εγώ πχ δεν προσπαθώ να σταματήσω την τριχόπτωση μου γιατί νιώθω ότι δεν θα είμαι κοινωνικά αποδεκτός. Το κάνω γιατι μου αρέσει να έχω τα μαλλιά μου. Ποιος ξέρει, μπορεί να είναι και η ψυχολογία που με επιρεάζει.

stelios_19 είπε:
ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΩ ΠΙΟ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΟΣ ΘΑ ΔΩΣΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ:ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ Η ΖΩΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΕΝΑ ΚΑΡΑΒΙ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΤΑΞΙΔΙΑ.ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΤΟ ΚΑΡΑΒΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΟΜΟΡΦΟ ΟΣΟ ΗΤΑΝ ΠΡΙΝ!Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΤΟΥ ΚΑΡΑΒΙΟΥ ΘΛΙΒΕΤΑΙ!ΑΓΧΩΝΕΤΑΙ!ΥΠΑΡΧΟΥΝ Γ ΑΥΤΟΝ 2 ΤΡΟΠΟΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗΣ ΤΗΣ ΥΠΑΡΧΟΥΣΑΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ!Ο ΠΡΩΤΟΣ ΚΑΙ ΠΙΟ ΑΣΦΑΛΗΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΥΜΒΙΒΑΣΜΟΣ.ΤΟ ΚΑΡΑΒΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΟΜΟΡΦΟ ΑΛΛΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΟ ΝΑ ΣΑΛΠΑΡΕΙ.0 2 ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ.Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΣΕ ΡΗΞΗ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΑΡΧΟΥΣΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ...ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΔΑΝΕΙΟ(ΑΠΟ ΜΙΑ ΑΜΦΙΒΟΛΟΥ ΠΟΙΟΤΗΤΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑ)ΓΙΑ ΝΑ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ ΤΟ ΚΑΡΒΙ ΤΟΥ ΟΜΟΡΦΟ...ΑΝ ΣΕ ΔΙΑΣΤΗΜΑ 3 ΜΗΝΟΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΙΣΩ, Η ΤΡΑΠΕΖΑ ΘΑ ΚΑΤΑΣΧΕΣΕΙ ΤΟ ΚΑΡΑΒΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΧΑΘΟΥΝ(1 ΜΕ 2 ΤΟΙΣ ΕΚΑΤΟ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΠΗΡΑΝ ΔΑΝΕΙΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΧΡΕΟΚΟΠΗΣΑΝ)

ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΤΙ ΕΝΝΟΩ...ΣΗΜΑΣΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΟΣΟ ΟΜΟΡΦΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΡΑΒΙ.ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΠΟΣΟ ΠΟΙΟΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑ ΠΟΥ ΚΟΥΒΑΛΑΕΙ!
Ναι αλλά κοίτα τι λες. Η "ΑΜΦΙΒΟΛΟΥ ΠΟΙΟΤΗΤΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑ", αποφεύγεται αν ψάξεις παραπάνω.
"ΑΜΦΙΒΟΛΟΥ ΠΟΙΟΤΗΤΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑ" είναι αυτά που σου πάσαραν τόσα χρόνια, χωρίς να γνωρίζεις αποτέλεσμα. "ΑΜΦΙΒΟΛΟΥ ΠΟΙΟΤΗΤΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑ" είναι αυτά που σου προτείνει ο φίλος σου, συγγενής σου, γνωστός σου που πιστεύει ή άκουσε από έναν άλλον ότι το τάδε ματζούνι κάνει θαύματα. Αυτά είναι αγαπητέ η "ΑΜΦΙΒΟΛΟΥ ΠΟΙΟΤΗΤΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑ".
Εδώ αναζητούμε και το φτηνότερο αλλά ποιο πολύ το αποτελεσματικότερο. Ναι μεν το αποτελεσματικότερο, αλλά και επειδή πολλοί δεν θέλουν να μπουν στο τρυπάκι με χάπια, το εξωτερικής χρήσης αποτελεσματικότερο. Δεν είπαμε πάρε το χάπι αλλιώς πάει. Και δεν το δώσαμε σε κανενός το στόμα με το ζόρι, όπως τα παρουσίαζε ο badboy.
Αν θελήσεις να μην διαλέξεις το χάπι, γιατί να μην σώσεις τα μαλλιά σου; Γιατί να μην κοιτάξεις, μάθεις, ρωτήσεις για λοσιόν που δεν μπαίνουν στο σώμα σου;
 

magic810

New Member
Απ: proscar:::::::::::makria!

stelios_19 καλη χρονια φιλε μου....καλο αυτο που εγραψες αλλα ειναι επιλογη του καθενος...
παρε τα πιο απλα πραγματα μεχρι τα πιο συνθετα.....
Τι θελω να πω.....
-Αλλοι βολευονται με ενα seicento και σε αλλους δεν αρκει θελουν μια mercedes με οποιαδηποτε συνεπεια...πχ καποιος θα παρει μια mercedes με δανειο και μετα θα την παρκαρει γιατι δεν θα χει λεφτα να βαλει βενζινη...τι να το κανεις????
Καποιος βολευεται με το να κανει διακοπες στο διπλα χωριουδακι...και σε καποιον δεν αρκει θελει να παει στη Νεα Υορκη.....και μετα μπορει να μην εχει λεφτα να φαει...
Καποιος βολευεται με ενα φιλο και σε καποιον δεν αρκει θελει 10 φιλους....και ασ μεινει στο τελος μονος.
Καποιος θελει μια γυναικα επειδη ειναι ειναι ερωτευμενος και σε καποιον δεν αρκει θελει καθε μερα και αλλη γυναικα.....και ας μην εχει στο τελος γυναικα επειδη τον εγκατελειψαν ολες..
ΚΑΛΑ ολα αυτα που λες και ισως να εχεις δικιο...ειναι ΘΕΜΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ...
αλλα δυστυχως εγω ανηκω στη δευτερη κατηγορια.......
ΔΕΝ ειναι θεμα αυτοπεποιθησης και ψυχολογιας....απλα απτην στιγμη που εχω τα μαλλια μου και υπαρχει προοπτικη να τα χασω ειπα απλα να ΔΟΚΙΜΑΣΩ....και που ξερεις....καλυτερα να μετανιωσεις για κατι που εχεις κανει παρα για κατι που ηθελες να κανεις και δεν το εκανες....
ΔΕΝ ειμαι τρελαμενος...με τα μαλλια απλα αν τελικα δεν καταφερω να τα κρατησω ισως τοτε να μπω στο τρυπακι να πεισω τον εαυτο μου και να πω ελα μωρε τριχες ειναι.....ελπιζω να καταλαβες τι θελω να πω.......
 

Άκης

Administrator
Απ: proscar:::::::::::makria!

magic810 σωστά τα λες. Αλλιώς είναι να κάνεις κάτι και αλλιώς να μην κάνεις και να σκέφτεσαι μέσα σου "τι ... είμουν που δεν δοκίμασα".

Εγώ, όταν άρχισα να γίνομαι hairloss warrior :p με όσα διέθετα τότε (τοπικά dht), όλοι οι γνωστοί μου με κοιτούσαν λες και έπαιρνα ναρκωτικά. Σκεφτόνταν κρίμα, θα δώσει τζάμπα τόσα λεφτά κλπ, όταν άκουγαν παραγγελείες από Αμερικη κλπ. Άσε αυτό που υπάρχει στους περισσότερους ανημέρωτους, ότι δηλαδή τπτ δεν σου τα σώζει. Όσοι είχαν και τριχόπτωση, ψιλοκαμάρωναν που γλίτωναν τα λεφτά τους από τέτοιες "βλακείες". Άσε που οι περισσότεροι, έλεγαν ότι αμα αραιώσουν πολυ, θα τα ξυρίσουν, δεν τους νοιάζει.
Και όμως, 1 χρόνο μετά με ρωτούσαν τι έκανα για τα μαλλιά μου και θέλανε να κάνουν κάτι και αυτοί.
Καταλαβαίνεται; Δεν είναι ότι δεν μας νοιάζει. Κατα βάθος είναι ότι δεν γνωρίζουμε τι θα μας κανει δουλειά. Αφού, ολοι στην αρχή της τριχόπτωσης μας, δοκιμάσαμε κάτι από φαρμακείο, είμαι σίγουρος.
Τώρα, δεν έκανε δουλειά και απελπίστηκαν πολλοί; Δεν ξέρω...
 

stelios_19

New Member
Απ: proscar:::::::::::makria!

κατάλαβα τις θες να πεις φίλε magic.κάτι άσχετο.το proscar το χρησιμοποιείς εδω και καιρό;σου έδωσε παρενλεργειες;
 

magic810

New Member
Απ: proscar:::::::::::makria!

Tην finasteride την ξεκινησα οταν ημουν 22...την εμαθα μεσω ενος φιλου που εκανε μεταμοσχευση και ο γιατρος του την εδωσε σαν θεραπεια και του εξηγησε οτι ακομα και μετα την εμφυτευση επειδη ισως τα επιπεδα dht να παραμενουν σε υψηλα επιπεδα να μην δεχοταν ο οργανισμος τα μοσχευματα και να τα απεβαλε...δηλαδη τριχοπτωση παλι...!!!
Τοτε ηταν και η αφορμη για να αρχισω να μαθαινω τι σημαινει dht και ολα τα σχετικα ετσι ξεκινησα μετα απο κανα 3μηνο και εγω φιναστεριδη......αφου σε πολλα site του εξωτερικου φορουμ και μη καναν λογο για θαυματουργο προιον.Ετσι ψηθηκα..να την ξεκινησω αν και ηταν κατι αγνωστο για μενα σαν ουσια και σε οποιον δερματολογο το ελεγα με κοιτουσε με μισο ματι μιας και δεν ηξερε καν τι ηταν...πηρα ρισκο!!!!!για πολλους αλλα και για μενα...μιας και αν ανοιξεις το φυλλαδιο μονο απο αυτα που διαβαζεις σου πεφτει η libido δεν χρειαζεται να περιμενεις τις παρενεργειες... :p
Στην ουσια των πραγματων τωρα ξεκινησα οταν ημουν 22 και ειμαι 26 την χρησιμοποιησα συστηματικα για δυο χρονια...και την διεκοψα οχι για λογους συμπτωματων αλλα για τον μοναδικο λογο οτι θεωρησα υπερβολη να την χρησιμοποιω για πολυ καιρο και μου μπηκαν και φοβιες με τα διαφορα που ακουγα....μετα την διακοπη της μετα απο κανα διμηνο χρησιμοποιησα dutasteride για κανα εξαμηνο....με ΙΣΩΣ καλυτερα αποτελεσματα...λεω ΙΣΩΣ διοτι εγω την θεραπεια την ξεκινησα οταν ειχα ακομα αρκετα μαλλια και καταφερα να τα διατηρησω......δεν ειναι δηλαδη οτι μου εδωσε κατι παραπανω...
ΟΣΟ για τις παρενεργειες δεν ειδα τπτ απο ολα αυτα που αναφερονται....τουλαχιστον για τωρα δεν ξερω αν μου εμφανισει στο μελλον κατι.... 8)
 

Άκης

Administrator
Απ: proscar:::::::::::makria!

Και όσο θα διαβάζετε και εδώ, περισσότερα θα είναι τα άτομα που ΔΕΝ είδαν sides, από αυτά που είδαν.
Κρατήστε την συνιστώμενη δόση καθημερινά και δεν θα δείτε το παραμικρό (πλην στην αρχή ορισμένοι όπως και εγώ).
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα