Proscar-Τελικά τί ποσοστό απο εδώ μέσα έχει παρενέργειε

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

BLuEArMy

Member
Απ: Proscar-Τελικά τί ποσοστό απο εδώ μέσα έχει παρενέργει

Δε καταλαβαίνω την επίθεση, δεν είπα κάτι κακοπροαίρετα..
Απλά η επιθετική στάση δείχνει και την ανασφάλεια που έχετε εσείς οι ίδιοι για το φάρμακο αυτό..
Παρ'όλα αυτά αν γίνεται να μη το συνεχίσουμε, δε θέλω να εμπλακώ σε αντιπαραθεση χωρίς λόγο
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Proscar-Τελικά τί ποσοστό απο εδώ μέσα έχει παρενέργει

BLuEArMy είπε:
Δε καταλαβαίνω την επίθεση, δεν είπα κάτι κακοπροαίρετα..
Απλά η επιθετική στάση δείχνει και την ανασφάλεια που έχετε εσείς οι ίδιοι για το φάρμακο αυτό..
Παρ'όλα αυτά αν γίνεται να μη το συνεχίσουμε, δε θέλω να εμπλακώ σε αντιπαραθεση χωρίς λόγο

Δε νομιζω να σου εκανε κανεις επιθεση απλα σου ξεκαθαρισε μια κ εξω οτι εδω δε βαζουμε κοντρα ποιος θα κανει τη καλυτερη θεραπεια ουτε χωριζομαστε στα φιναστεροπαιδα και τους αλλους και συγκρινουμε ποιοι ειναι οι καλυτεροι και ποιοι εχουν δικιο και ποιοι οχι.....και η φιναστεριδη πιο πολυ με κανει να νιωθω ασφαλεια για τα μαλλια μου παρα ανασφαλεια για παρενεργειες...μιας κ δεν μου εχει δημιουργησει καμμια...Το προβλημα κ σε σενα και σε μενα κ σε ολους εδω ειναι κοινο...η τριχοπτωση....κι αν θες.....εσυ ξεκινησες επιθετικα λεγοντας οτι αυτο το αρθρο επιβαιεβεωνει ολους εμας που δε θελουμε να παρουμε φινα.....ειναι σαν να καταδικαζετε ολους εμας που περνουμε....λες και ειχαμε καμμια ορεξη να περνουμε χαπια η να βαζουμε σπρει η να ανοιγουμε τα κεφαλια μας να κανουμε μεταμοσχευσεις κτλ κτλ......
Ολοι εδω μεσα ακολουθουμε τη θεραπεια που πιστευουμε και αναλυουμε τα αποτελεσματα μας για να βοηθησουμε τους υπολοιπους που δεν εχουν αρχισει ακομα ετσι ωστε να ξερουν πια τελικα θεραπεια αποδιδει και ποια οχι και οταν ακολουθησουν μια θεραπεια να ξερουν ειδη απο εμας που το εχουμε κανει τι θα βρουν μπροστα τους....
 

FITNESSMAN

New Member
Απ: Proscar-Τελικά τί ποσοστό απο εδώ μέσα έχει παρενέργει

καλησπερα.θα πω δυο πραγματα επιστημονικα τεκμηριωμενα και δυο πραγματα απο προσωπικη εμπειρια.η φιναστεριδη κυκλοφορει ΕΠΙΤΥΧΩΣ ΩΣ ΦΑΡΜΑΚΟ πανω απο 10 χρονια για την υπερπλασια του προστατη σε ποσοτητες καθημερινης χορηγησης 5mg.αρα δεν παιζει η αποψη που λεγεται απο πολλους οτι ειναι νεο φαρμακο και δεν ξερουμε τι θα βγαλει στο μελλον.οποιος λεει κατι τετοιο εχει μαυρα μεσανυχτα.επισης η φιναστεριδη(propecia) εγκριθηκε επισημα απο τους μεγαλυτερους οργανισμους φαρμακων του κοσμου(ΗΠΑ,ΓΑΛΛΙΑ.κ.α..)ως απολυτα ασφαλη φαρμακο για την αντιμετωπιση της ανδρογεννητικης αλωπεκιας σε ποσοτητα 1 mg εφορου ζωης.εγω την παιρνω 5 χρονια καθε μερα 1,25 mg,χωρις καμια παρενεργεια,και οι εργαστηριακες εξετασεις(ορμονες που επηρεαζει)στις εξετασεις που εκανα βγηκαν καλυτερα και απο το φυσιολογικο(εχω γραψει τα αποτελεσματα εδω σε αλλο topic).καλο λοιπον ειναι οποιος λεει κατι να λεει μεσα απο προσωπικη εμπειρια(αν εχει παρενεργειες και αν οι εξετασεις που εκανε ηταν καλες η οχι)και αν θελει να μιλαει πιο επιστημονικα πχ. αν ειναι γιατρος η οτι αλλο να μιλαει μεσα απο εγκυρες μελετες.οσο για την παραπανω ερευνα του πανεπιστημιου του stanford εγω την αμφισβητω.και αν ισχυει ισχυει σε ενα 2% των χρηστων.που αν κανεις εξετασεις φαινεται οτι επηρεαζει πολυ τις ορμονες σου και την κοβεις..εμενα δηλαδη μετα απο 5 χρονια χρησης πως ειναι φυσιολογικες οι ορμονες που λεει οτι επηρεαζει η ερευνα???? πως?????? κοβω το κεφαλι μου οτι απο εδω μεσα οσοι παιρνουν finasteride και πανε να κανουν εξετασεις 98 στους 100 θα εχουν φυσιολογικες εξετασεις .καντε και θα δειτε.φιλικα Γιαννης.
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Proscar-Τελικά τί ποσοστό απο εδώ μέσα έχει παρενέργει

FITNESSMAN είπε:
καλησπερα.θα πω δυο πραγματα επιστημονικα τεκμηριωμενα και δυο πραγματα απο προσωπικη εμπειρια.η φιναστεριδη κυκλοφορει ΕΠΙΤΥΧΩΣ ΩΣ ΦΑΡΜΑΚΟ πανω απο 10 χρονια για την υπερπλασια του προστατη σε ποσοτητες καθημερινης χορηγησης 5mg.αρα δεν παιζει η αποψη που λεγεται απο πολλους οτι ειναι νεο φαρμακο και δεν ξερουμε τι θα βγαλει στο μελλον.οποιος λεει κατι τετοιο εχει μαυρα μεσανυχτα.επισης η φιναστεριδη(propecia) εγκριθηκε επισημα απο τους μεγαλυτερους οργανισμους φαρμακων του κοσμου(ΗΠΑ,ΓΑΛΛΙΑ.κ.α..)ως απολυτα ασφαλη φαρμακο για την αντιμετωπιση της ανδρογεννητικης αλωπεκιας σε ποσοτητα 1 mg εφορου ζωης.εγω την παιρνω 5 χρονια καθε μερα 1,25 mg,χωρις καμια παρενεργεια,και οι εργαστηριακες εξετασεις(ορμονες που επηρεαζει)στις εξετασεις που εκανα βγηκαν καλυτερα και απο το φυσιολογικο(εχω γραψει τα αποτελεσματα εδω σε αλλο topic).καλο λοιπον ειναι οποιος λεει κατι να λεει μεσα απο προσωπικη εμπειρια(αν εχει παρενεργειες και αν οι εξετασεις που εκανε ηταν καλες η οχι)και αν θελει να μιλαει πιο επιστημονικα πχ. αν ειναι γιατρος η οτι αλλο να μιλαει μεσα απο εγκυρες μελετες.οσο για την παραπανω ερευνα του πανεπιστημιου του stanford εγω την αμφισβητω.και αν ισχυει ισχυει σε ενα 2% των χρηστων.που αν κανεις εξετασεις φαινεται οτι επηρεαζει πολυ τις ορμονες σου και την κοβεις..εμενα δηλαδη μετα απο 5 χρονια χρησης πως ειναι φυσιολογικες οι ορμονες που λεει οτι επηρεαζει η ερευνα???? πως?????? κοβω το κεφαλι μου οτι απο εδω μεσα οσοι παιρνουν finasteride και πανε να κανουν εξετασεις 98 στους 100 θα εχουν φυσιολογικες εξετασεις .καντε και θα δειτε.φιλικα Γιαννης.
συμφωνω σε ολα αλλα θα ειμαι πιο επιφυλακτικος σε αυτο που λες κοβεις το κεφαλι σου οτι 98/100 θα ειναι οκ......
Η αληθεια ειναι οτι ο καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος....οντως μπορει καποιος να εχει παρενεργειες....καθημερινα βλεπουμε ανθρωπους με προβληματα....το ιδιο ασχυει κ με τις ορμονες....μπορει σε αρκετους ανθρωπους οι τιμες σε καμποιες ορμονες να μην ειναι καλες και με την φινα να βγαζουν προβλημα.....
Τελος η φινα δινεται χωρις συνταγη γιατρου....δλδ για να την παρει καποιος δε χρειαζεται να παει να κανει εξετασεις....τις εξετασεις τις κανουμε εμεις μονοι μας για να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο και να ξερουμε που παταμε κ που βρισκομαστε.....
αν π.χ καποιος εχει dht 0.6 και τα ορια ειναι 0.3-0.9 ειναι λογικο αν παρει φινα οτι θα δει σεξουαλικα προβληματα.....
οπως επισης αν καποιος εχει αυξημενα οιστογονα.....ειναι παλι επικυνδινο να αναπτυξει γυναικομαστια......
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Proscar-Τελικά τί ποσοστό απο εδώ μέσα έχει παρενέργει

οποιος φοβαται καλυτερα να μην παρει γιατι οι placebo παρενεργειες μπορουν να γινουν χειροτερες απο τις κανονικες

αναρωτιεμαι γιατι καποιος μολις δει κατι λεει να βλεπεις τι μπορεις να παθεις

αν διαβασετε επισης τι παρενεργεις μπορει να προκαλεσε μια αντιβιωση θα παθετε πλακα
ποσες απο αυτες βγαινουν ποιο ειναι το ποσοστο που βγηκαν

καπως ετσι ειναι και με την φιναστεριδη

καλυτερα να διαβασετε περισσοτερο και μην ψαρωνετε οταν καποιος πει κατι και σαν τρομοκρατησει

η καλυτερη επιλογη ειναι να το ψαξετε σε βαθος για οσο καιρο χρειαστει

οτι παιρνετε ειτε τοπικο ειτε σε μορφη χαπιου να ξερετε γιατι το παιρνετε τι ειναι και τι κανει

περισσοτερη μελετη (οχι ελεονορα) και λιγοτερο μπλα μπλα
 

george29

New Member
Απ: Proscar-Τελικά τί ποσοστό απο εδώ μέσα έχει παρενέργει

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!! πριν καμια 20ΑΡΑ μερες ειπα να ξαναδοσω μια προσπαθεια στην φινα αφου την ειχα δοκιμασει πριν 3 μηνες στην ποσοτητα του 1μγ και μου ειχε δοσει μεσα σε μια βδομαδα καποιες παρανεργειες οπως πονο στους ορχεις και στο στηθος. Ετσι λοιπον αποφασισα να μιωσω την ποσοτητα στο 0.5 μγ και να ξαναρχισω. οι ιδιοι πονοι με ξαναπιασαν μετα απο λιγες μερες αλλα ειπα να συνεχισω και να δοσω λιγο χρονο παραπανω για να δω πως θα συνηθισει ο οργανισμος μου. ετσι λοιπον συνεχισα να περνω με αποτελεσμα οι πονοι στους ορχεις να αρχιζουν να μειωνωνται αλλα το ιδιο δεν εγινε και με τους πονους στο στηθος θα ηθελα σε αυτο σημειο να ρωτησω αν εχει κανενας καποια αναλογη εμπειρια ??
 

NoMoreLoss

New Member
Απ: Proscar-Τελικά τί ποσοστό απο εδώ μέσα έχει παρενέργει

συμβουλή μου πάντα και χωρίς να έχω κάτι με τα χάπια (απλά τα μισώ) σταμάτα και τράβα σε γιατρό να πάρεις την γνώμη του. άλλο σενάριο που παίζει είναι να μην παίρνεις proscar αλλά propecia ή φτιαχτά απο φαρμακείο και να τους πείς να στα κάνουν 0,5 mg γιατί με το κόψιμο δεν νομίζω να πετύχεις τα 0,5 mg και υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να παίρνεις παραπάνω απο 1 mg για αυτό και οι παρενέργειες.

πόνους στους όρχεις είχα και εγώ...
 

Dimitris173475

New Member
Απ: Proscar-Τελικά τί ποσοστό απο εδώ μέσα έχει παρενέργει

george29 είπε:
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!! πριν καμια 20ΑΡΑ μερες ειπα να ξαναδοσω μια προσπαθεια στην φινα αφου την ειχα δοκιμασει πριν 3 μηνες στην ποσοτητα του 1μγ και μου ειχε δοσει μεσα σε μια βδομαδα καποιες παρανεργειες οπως πονο στους ορχεις και στο στηθος. Ετσι λοιπον αποφασισα να μιωσω την ποσοτητα στο 0.5 μγ και να ξαναρχισω. οι ιδιοι πονοι με ξαναπιασαν μετα απο λιγες μερες αλλα ειπα να συνεχισω και να δοσω λιγο χρονο παραπανω για να δω πως θα συνηθισει ο οργανισμος μου. ετσι λοιπον συνεχισα να περνω με αποτελεσμα οι πονοι στους ορχεις να αρχιζουν να μειωνωνται αλλα το ιδιο δεν εγινε και με τους πονους στο στηθος θα ηθελα σε αυτο σημειο να ρωτησω αν εχει κανενας καποια αναλογη εμπειρια ??

Τους πόνους στο στήθος θα τους πρόσεχα, μπορεί να είναι ένδειξη γυναικομαστίας. Καλό είναι να σε παρακολουθεί κάποιος γιατρός.
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Proscar-Τελικά τί ποσοστό απο εδώ μέσα έχει παρενέργει

καταρχην για τους ορχεις οκ.....αοφυ μειωθηκαν ενταξει......
αλλα για το στηθος πρωτη φορα ακουω......μηπως πας γυμναστηριο???η σηκωνεις γενικα στη δουλεια η αλλου βαρη???
η μηπως κανπιζεις και το εχεις συνδιασει με την φινα τον πονο του στηθους???? αν οχι.....τοτε μιλας για πονο γυρω απ τις ρογες φανταζομαι.....και ισως ειναι συμπτωμα γυναικομαστιας και θα πρεπει να σταματησεις.......ειναι επικυνδυνο.....
 

george29

New Member
Απ: Proscar-Τελικά τί ποσοστό απο εδώ μέσα έχει παρενέργει

περνω μισο προπεκια μου τα εχουν φερει απο αγγλια. οχι δεν εχει σχεση με to gym γιατι εχω να κανο δυο μηνες και κανω δουλεια γραφειου ... ειναι SIDE το ιδιο ειχα και την αλλη φορα και εξαφανιστηκε μολις το εκοψα ???..... ο πονος ειναι σε ολο το στηθος φιλε πανο
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Proscar-Τελικά τί ποσοστό απο εδώ μέσα έχει παρενέργει

αντε σε καποιον γιατρο που ασχολειτε με ορμονες...ορμονολογος δε ξερω πως λεγεται.......
να σου πει τι να κανεις και να ελεγχξεις τα επιπεδα των ορμονων σου.......κατα την διαρκεια που περνεις το χαπι ομως......
αρα μη το σταματησεις ακομα.....σταματησε το την ημερα που θα κανεις την εξεταση...κι αν βγουν καλες και στο επιτρεψει ο γιατρος τοτε το συνεχιζεις......
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

george29

New Member
Απ: Proscar-Τελικά τί ποσοστό απο εδώ μέσα έχει παρενέργει

θα το κανω...... παντως asxeto μου αρχισε προχτες ενα εντονο sheeding μαλλον αρχιζει να δρα η φινα,.... AN το εκανα τοπικο με μινοξ λες να μη ειχα παρανεργειες??? αλλα δεν ειμαι και πολυ σιγουρος για δραστικοτητα της τοποκης φινας??
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Proscar-Τελικά τί ποσοστό απο εδώ μέσα έχει παρενέργει

καλα αυτο που ρωτησες τωρα ειναι μεγαλη ιστορια.......δε νομιζω τοπικα η φινα να κανει δουλεια.......
κι αν κανει τελικα.....δε νομιζω να ειναι κ τοσο δραστικη οσο το χαπι ουτε στο μισο.....
 

george29

New Member
Απ: Proscar-Τελικά τί ποσοστό απο εδώ μέσα έχει παρενέργει

λεω να το κανω μισο μερα παρα μερα!! τι να πω ρε γαμωτο παντως η φινα λεει οτι εχει καποιες παρανεργειες στο στηθος εκτος απο γυνεκομαστεια. οπως breast tenderness και καποια αλλα που δεν θυμαμε.... αλλα πρεπει να ειναι σπανια για αυτο ρωτησα στο φορουμ μπας και κανα αλλος φιλος ειχε αναλογα συμπτωματα με πονους στο στηθος!!!!!
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Proscar-Τελικά τί ποσοστό απο εδώ μέσα έχει παρενέργει

panos1982 είπε:
καλα αυτο που ρωτησες τωρα ειναι μεγαλη ιστορια.......δε νομιζω τοπικα η φινα να κανει δουλεια.......
κι αν κανει τελικα.....δε νομιζω να ειναι κ τοσο δραστικη οσο το χαπι ουτε στο μισο.....
http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,549.0.html
 

xtapus

New Member
Απ: Proscar-Τελικά τί ποσοστό απο εδώ μέσα έχει παρενέργει

Παιδια γενικα ειναι σιγουρο οτι η ποσοτητα της φιναστεριδης ειναι ομοιομορφα κατανεμημενη στο προσκαρ? Γιατι αν δεν το γνωριζουμε υπαρχει 8εμα με το κοψιμο..
 

pairis

New Member
Απ: Proscar-Τελικά τί ποσοστό απο εδώ μέσα έχει παρενέργει

xtapus είπε:
Παιδια γενικα ειναι σιγουρο οτι η ποσοτητα της φιναστεριδης ειναι ομοιομορφα κατανεμημενη στο προσκαρ? Γιατι αν δεν το γνωριζουμε υπαρχει 8εμα με το κοψιμο..


Το ερωτημα εχει ηδη απαντηθει και ειναι ΝΑΙ
http://www.minoxidil.com/subpages/faqs/faq_finasteride.html#finasteride_Q17
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα