panos1234, FUE, 4183g(+150g) , 01&02/11/2021

witcher

Well-Known Member
Χθες έκλεισα 8 μήνες και σας δείχνω σημερινές φωτογραφίες που μόλις έβγαλα.
Οι φωτογραφίες τραβήχτηκαν σε έντονο φως όπως κάνω πάντα στην παρουσίαση μου.
Οποιαδήποτε σχόλια δεκτά.
Προβολή συνημμένου 51010Προβολή συνημμένου 51011Προβολή συνημμένου 51012Προβολή συνημμένου 51013Προβολή συνημμένου 51014Προβολή συνημμένου 51015
φίλε τα μαλλιά σε τι μήκος τα έχεις ; γιατί φαίνονται αρκετά κοντά που το κοντό μήκος δεν βοηθάει στο να γίνει ένα illusion κάλυψης που γενικά χρειάζεται στις μεταμοσχεύσεις. Επίσης νομίζω ότι φαίνονται σαν να είναι κάπως λαδωμένα και κολλάνε μεταξύ τους και να γίνονται μπούκλες μπροστά, που αυτό συντελεί στο να φαίνονται περισσότερα κενά. Αν τα λούσεις και τα χτενίσεις πχ με μια χτένα και ξεμπλεχτούν μηπως θα φαίνεται κάπως διαφορετικό;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

panos1234

Well-Known Member
φίλε τα μαλλιά σε τι μήκος τα έχεις ; γιατί φαίνονται αρκετά κοντά που το κοντό μήκος δεν βοηθάει στο να γίνει ένα illusion κάλυψης που γενικά χρειάζεται στις μεταμοσχεύσεις. Επίσης νομίζω ότι φαίνονται σαν να είναι κάπως λαδωμένα και κολλάνε μεταξύ τους και να γίνονται μπούκλες μπροστά, που αυτό συντελεί στο να φαίνονται περισσότερα κενά. Αν τα λούσεις και τα χτενίσεις πχ με μια χτένα και ξεμπλεχτούν μηπως θα φαίνεται κάπως διαφορετικό;

Είναι κοντά 2-3 cm . Ξέρω είναι λάθος αυτό και θα τα αφήσω παραπάνω τώρα.
Όχι δεν ήταν λαδωμένα, αλλά και όχι φρεσκολουσμενα. Από την ώρα που έβγαλα φωτό είχαν περάσει 15 ώρες περίπου από λούσιμο.
 

vlafo

Well-Known Member
Είναι πολύ σωστή η παρατήρηση του Witcher.
Ο Panos θεωρούσε πως με 1εκ μαλλί θα είναι παντού γεμάτος σε όρους πυκνότητας και δε θα φαίνεται κανένα κενό,πράγμα που δεν συμβαίνει αυτό σε κανέναν σχεδόν μμ.
Είναι στα όρια της φαντασίας.
Ήταν το πρώτο πράγμα που του είπα και το κατάλαβε,επιβάλλεται να τα αφήσει να μακρύνουν σε ένα μήκος 5εκ για να καταλάβει την τεράστια διαφορά που θα έχει.
Με τη 2η μμ θα δει αυτό που θέλει σαν εικόνα πυκνότητας αλλά και πάλι σε 1εκ μαλλί δεν θα είναι όπως είμασταν μαμά αυτό πρέπει να καταλάβει.
 

panos1234

Well-Known Member
Επειδή πρέπει να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους θα θυμίσω το ποστ μου #243. Ο Πάνος έβαλε 10.000τρίχες σε μια περιοχή περίπου 80cm2 (υπεύθυνος για τις πολλές τρίχες ο λόγος και όχι η πυκνότητα). Αυτό μας κάνει 125τρίχες/cm2. Με 95% φύτρωση οι τρίχες έπρεπε να είναι 119τρίχες/cm2 και να δίνουν CV=119x0.052=6.2>5.4. Με τέτοιο νούμερο δεν έπρεπε να φαίνεται δέρμα ή άντε έπρεπε να φαίνεται κάτι λίγο σε κάποιες περιοχές. Εδώ όμως δεν έχουμε τέτοια περίπτωση. Υπάρχει εμφανής, γενικευμένη μη κάλυψη σε όλη την επιφάνεια. Προφανώς πρέπει να περιμένουμε 2 μήνες ακόμα για να είμαστε σίγουροι, μην βγάζουμε ακόμα τελικά συμπεράσματα. Αν όμως η εικόνα του διατηρηθεί σε αυτό το επίπεδο και επειδή η εικόνα αραίωσης είναι γενικευμένη και δεν εντοπίζεται σε μια περιοχή (πχ gggali) νομίζω ότι θα ήταν ενδιαφέρον να μετρηθεί ο λόγος του στην λήπτρια και να δούμε κατά πόσον συμβαδίζει με τον εξαχθέντα 2.65. Έχω την αίσθηση ότι αυτό που "λείπει" είναι οι τρίχες και όχι τα graft. Μια λεπτομερής μέτρηση θα το δείξει με ακρίβεια αφού μιλάμε για περιοχές άδειες πριν την μμ.

Είμαι στη διάθεσή σου για τις όποιες μετρήσεις χρειάζονται ώστε να βγουν συμπεράσματα.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Θα σε ειδοποιήσω, χρήσιμο είναι πάντως κάποια στιγμή να τα αφήσεις 5-6cm (ίσως στο 12μηνο) για να δούμε πως φαίνεται, θα έχει ενδιαφέρον. Προφανώς και το μήκος παίζει μεγάλο ρόλο, την συζήτηση αυτή την κάναμε από κοντά.
 

panos1234

Well-Known Member
Θα σε ειδοποιήσω, χρήσιμο είναι πάντως κάποια στιγμή να τα αφήσεις 5-6cm (ίσως στο 12μηνο) για να δούμε πως φαίνεται, θα έχει ενδιαφέρον. Προφανώς και το μήκος παίζει μεγάλο ρόλο, την συζήτηση αυτή την κάναμε από κοντά.

Ισχύει και θυμάμαι ακριβώς πώς το ανέφερες. Ήταν λάθος καθαρά δικό μου αυτό το κούρεμα.
 

oreo

Well-Known Member
Είναι κοντά 2-3 cm . Ξέρω είναι λάθος αυτό και θα τα αφήσω παραπάνω τώρα.
Όχι δεν ήταν λαδωμένα, αλλά και όχι φρεσκολουσμενα. Από την ώρα που έβγαλα φωτό είχαν περάσει 15 ώρες περίπου από λούσιμο.
Αν στα 5 cm η διαφορά είναι μέρα με τη νύχτα, θα δεχθώ οτι γίνονται θαύματα
 

panos1234

Well-Known Member
Ολοκληρώθηκε και το δικό μου αποτέλεσμα μιας και χρόνο έκλεισα στις 2/11.
Στις 18/11 πραγματοποιήθηκε ένα προγραμματισμένο touch up με τον γιατρό κ.Τυρκαλά όπου και μπήκαν επιπλέον 1500 grafts κυρίως στην Α και Β ζώνη για πύκνωση και λίγα στο crown.
Σας στέλνω φωτογραφίες από το αποτέλεσμα της πρώτης επέμβασης και εν καιρό θα ανοίξω νέο νήμα για την πύκνωση που έκανα.
Τέλος να αναφέρω πως είμαι πολύ ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα και ο λόγος που αποφάσισα να κάνω και δεύτερη επέμβαση ήταν καθαρά και μόνο η τελειοποίηση του αποτελέσματος!
Δυστυχώς δεν έβγαλα φωτογραφίες αντάξιες των υπολοίπων που έχω ποσταρει διότι το αμέλησα. Για τους δύσπιστους μπορώ να ανεβάσω και με την τωρινή μου εικόνα ( αφού εχω κάνει ακουρευτη την δεύτερη), εφόσον ζητηθεί.
 

Συνημμένα

  • IMG_20221122_155318.jpg
    IMG_20221122_155318.jpg
    578.5 KB · Προβολές: 359
  • IMG_20221122_155206.jpg
    IMG_20221122_155206.jpg
    849.8 KB · Προβολές: 357
  • IMG_20221122_155009.jpg
    IMG_20221122_155009.jpg
    878.4 KB · Προβολές: 348
  • IMG_20221122_155426.jpg
    IMG_20221122_155426.jpg
    2.8 MB · Προβολές: 362

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Πάνο σου εύχομαι τα καλύτερα! Χαίρομαι όταν κάποιοι προσπαθούν να καλυτερεύσουν το αποτελεσμά τους για να πετύχουν το μέγιστο δυνατό. Μια παρατήρηση μόνο για την ακρίβεια του λεκτικού. Τα 1500g δεν εμπίπτουν στην κατηγορία του touchup. Touchup είναι κάποιες λίγες εκατοντάδες g.
 

panos1234

Well-Known Member
Πάνο σου εύχομαι τα καλύτερα! Χαίρομαι όταν κάποιοι προσπαθούν να καλυτερεύσουν το αποτελεσμά τους για να πετύχουν το μέγιστο δυνατό. Μια παρατήρηση μόνο για την ακρίβεια του λεκτικού. Τα 1500g δεν εμπίπτουν στην κατηγορία του touchup. Touchup είναι κάποιες λίγες εκατοντάδες g.

Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου @CVIAL .
Όταν μπαίνεις σε περιοχές που δεν μπήκες στην πρώτη,θεωρώ πως ναι είναι touch up.
Συγκεκριμένα μπήκαμε σε σημεία που δεν είχαμε πειράξει στην Α επέμβαση.
Άρα επέτρεψε μου να επιμείνω σε αυτή την τοποθέτηση που έκανα.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου @CVIAL .
Όταν μπαίνεις σε περιοχές που δεν μπήκες στην πρώτη,θεωρώ πως ναι είναι touch up.
Συγκεκριμένα μπήκαμε σε σημεία που δεν είχαμε πειράξει στην Α επέμβαση.
Άρα επέτρεψε μου να επιμείνω σε αυτή την τοποθέτηση που έκανα.
Δεν έχει σημασία που μπαίνεις. Σημασία έχει ο αριθμός. Το touch up συνήθως αναφέρεται σε έναν μικρό αριθμό μοσχευμάτων που βελτιώνουν μια προηγούμενη επέμβαση.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

panos1234

Well-Known Member
Δεν έχει σημασία που μπαίνεις. Σημασία έχει ο αριθμός.
Σαν αριθμός εννοείς....οκ δεκτό!
Νόμιζα πως έκανες αναφορά για τα ίδια ακριβώς σημεία με την Α επέμβαση.
Όπως και να έχει σε ευχαριστώ πάντως.
 

JimKan1

Well-Known Member
Πανο καλη επιτυχια ευχομαι και καλα εκανες και μπηκες για δευτερη (παρ'ολο που για μενα βαση εικονας δεν το ειχες αναγκη) απ τη στιγμη που εχεις υπεραρκετη δοτρια. Μια ερωτηση μονο, οι τριχες βλεπω πηγαινουν κατακορυφα επανω, φτιαχνεις ετσι το μαλλι σου εσυ; η απο μονες τους καθονται ετσι;
 

panos1234

Well-Known Member
Πανο καλη επιτυχια ευχομαι και καλα εκανες και μπηκες για δευτερη (παρ'ολο που για μενα βαση εικονας δεν το ειχες αναγκη) απ τη στιγμη που εχεις υπεραρκετη δοτρια. Μια ερωτηση μονο, οι τριχες βλεπω πηγαινουν κατακορυφα επανω, φτιαχνεις ετσι το μαλλι σου εσυ; η απο μονες τους καθονται ετσι;
Σε ευχαριστώ πολύ.
Εγώ το φτιάχνω έτσι. Βασικά μετά την αλλαγή μου αυτή έχω χάσει λίγο την μπάλα με το χτένισμα. Συνήθως όμως τα πηγαίνω προς τα πάνω και κοντά τα γύρω.
 

montecristo

Well-Known Member
Καλή επιτυχία εύχομαι στην συμπληρωματική επέμβαση σου και πιστεύω ειναι καλό που ψάχνεις το μέγιστο αποτέλεσμα και θες να βελτιώσεις και άλλο την εικόνα σου χωρίς να επαναπαύεσαι. Αν κατάλαβα καλά τώρα μπήκατε και σε άλλες περιοχές που δεν είχατε μπει στην πρώτη επέμβαση. Ξέρεις περίπου πόσα από τα 1500 μπήκαν στο crown, πόσα στη περιοχή της πρώτης επέμβαση και πόσα σε περιοχές που δεν μπήκατε στην πρώτη επέμβαση;
 

panos1234

Well-Known Member
Καλή επιτυχία εύχομαι στην συμπληρωματική επέμβαση σου και πιστεύω ειναι καλό που ψάχνεις το μέγιστο αποτέλεσμα και θες να βελτιώσεις και άλλο την εικόνα σου χωρίς να επαναπαύεσαι. Αν κατάλαβα καλά τώρα μπήκατε και σε άλλες περιοχές που δεν είχατε μπει στην πρώτη επέμβαση. Ξέρεις περίπου πόσα από τα 1500 μπήκαν στο crown, πόσα στη περιοχή της πρώτης επέμβαση και πόσα σε περιοχές που δεν μπήκατε στην πρώτη επέμβαση;
Σε ευχαριστώ πολύ!
Μπήκαν περίπου 300 στο crown και τα υπόλοιπα διάσπαρτα hairline για επιπλέον πύκνωση, Α και Β ζώνη.
Θα ανοίξω νέο ποστ με περισσότερα στοιχεία και φωτογραφίες.
 

panos1234

Well-Known Member
Καλή επιτυχία Πάνο!
Hairline πειράξετε;

Μόνο πύκνωση έγινε στα πρώτα 2 εκατοστά μπροστά.
Η φύτρωση στην πρώτη επέμβαση πήγε πολύ καλά. Όταν ανέβηκα πάνω η πρώτη ερώτηση του γιατρού ήταν "τι ήρθες να κάνεις εσύ εδώ?".
Γενικά μου αρέσει ότι κάνω να το κάνω σωστά και ολοκληρωμένα.
Έκανα ακουρευτη τώρα, οπότε με συνεχές βρεξιμο των μαλλιών, βρέθηκαν κενά και μπήκαν τα μοσχεύματα.
 
Μπλουζα