NW stage V - MET 13/1/2019 - 3200 F.Us - F.U.T. - Άνδρας 44 ετών

platanos

Well-Known Member
Πολύ καλό αποτέλεσμα, με άριστα το 10 θα του έβαζα άνετα 8 μπορεί και 9. Πολύ ελπιδοφόρο να βλέπουμε από ελληνική κλινική τέτοιο αποτέλεσμα που δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από εξωτερικό! Ασχετο .. ο γιατρός στο video φοράει το ρολόι των ονείρων μου !! :)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
Ωραίο το αποτέλεσμα . Με ποια δεδομένα προτιμήθηκε η τεχνική FUT αντί της FUE ;

Ο ασθενης ειναι δικηγορος και δεν ήθελε να κουρευτει για FUE. Επίσης, η εξαιρετική πυκνότητα επέτρεψε σε ένα περιορισμένου εμβαδού strip. Τέλος, το γεγονος οτι θα χρειάζονταν 2 μέρες για την ολοκλήρωση ενος τέτοιου μεγεθους sessions FUE έδρασε υπερ του FUT.
 

kardinalios

Well-Known Member
Στη δική μου λογική Γιατρέ όταν υπάρχει η δυνατότητα για FUE πρέπει να την προτιμάμε . Ο λόγος είναι προφανής . Μια πετυχημένη διαχείριση στη δοτρια σε FUE σου επιτρέπει να κάνεις όλα τα κουρέματα . Τα δεδομένα δείχνουν ότι εδώ μπορούσε να γίνει και FUE .
Βέβαια είναι κατανοητό ότι ο ασθενής δεν ήθελε να κουρευτεί όπως είναι και πολύ λογικό να μην θελήσει ποτέ να κουρευτεί πολύ κοντά στα πλαϊνά και πίσω μαλλιά .
Σε κάθε περίπτωση η FUT σου δίνει σίγουρα τριχοθυλάκια και το αποτέλεσμα είναι πάρα πολύ καλό και πολύ πετυχημένο .
Συγχαρητήρια και σε εσάς και μεγια στον ασθενή πρέπει να είναι ενθουσιασμένος .
 
  • Like
Reactions: spi

makis25

Well-Known Member
καρδιναλιε αν δεις τα χαρτια που ποσταρε τις σημειωσεις τις επεμβασης λεει απο δεκα κ μιση το πρωι μεχρι 6+ το απογευμα νομιζω . Ενα απο τα πλεονεκτηματα με το να κανει fut ειναι πως σε 7 ωρες εβαλε 3200+ . Για fut , εγω εχω περιεργεια αλλο πραγμα . Αν ειναι εφικτο πχ το στριπ να ειναι αρκετα ψηλα ( εχω δει περιστατικα τετοια απο hasson wong για παραδειγμα ) ωστε αν θες παλι παιρνεις το μαλλι αρκετα ως πολυ κοντο εως και εντελως κοντο μεχρι ενα σημειο με σβησιμο και η ουλη ειναι τοσο ψηλα ωστε να μη φαινεται .
 

kardinalios

Well-Known Member
Γειά Χαρά σε όλους,

Παρακολουθώ περίπου 2 χρόνια το φόρουμ, αλλα έχω ποστάρει ελάχιστα.
Πραγματικά βλέπω πολλές πληροφορίες απλόχερα, και ειλικρινή διάθεση για βοήθεια απο όλους όσους συμμετέχουν.
θα ήθελα την γνώμη σας για την δική μου περίπτωση.

Είμαι 37 χρονών, και θεωρώ οτι η κατάσταση των φωτογραφιών είναι ψιλοσταθερή τα τελευταία χρόνια.
Μεγάλη διαφορά στο κεφάλι μου είδα πριν 6-7 χρόνια. Προφανώς και η καράφλα μου έσκαβε το λάκο πολύ νωρίτερα, αλλά τότε το είδα εγώ στον καθρέπτη.
Δεν έχω κάνει κάποιου είδους <<θεραπεία>>, μέχρι τώρα.

Σκέφτομαι να επιχειρίσω ΜΜ. Έχω στείλει στον Λορένζο και στον Erdogan.
O Ισπανός είπε 2200 με 2400 grafts και ο Τούρκος 3000 αντίστοιχα.
Ο Λορένζο μου πρότεινε και χρήση Φιναστερδίνης 3 φορές την βδομάδα 1mg τη φορά.

Βασικά έστειλα σε αυτούς τους 2 γιατί είναι αυτοί που αναφέρονται πιο πολύ εδώ μέσα,
αλλά ήθελα και την γνώμη σας παιδιά....
Τι προτείνετε εσείς ? στο κομμάτι <<θεραπεία>> και το ενδεχόμενο μιας ΜΜ?
Το οικονομικό δεν το υπολογίζω πολύ, καθώς σκέφτομαι να μη ρισκάρω σε τέτοιο θέμα.
καρδιναλιε αν δεις τα χαρτια που ποσταρε τις σημειωσεις τις επεμβασης λεει απο δεκα κ μιση το πρωι μεχρι 6+ το απογευμα νομιζω . Ενα απο τα πλεονεκτηματα με το να κανει fut ειναι πως σε 7 ωρες εβαλε 3200+ . Για fut , εγω εχω περιεργεια αλλο πραγμα . Αν ειναι εφικτο πχ το στριπ να ειναι αρκετα ψηλα ( εχω δει περιστατικα τετοια απο hasson wong για παραδειγμα ) ωστε αν θες παλι παιρνεις το μαλλι αρκετα ως πολυ κοντο εως και εντελως κοντο μεχρι ενα σημειο με σβησιμο και η ουλη ειναι τοσο ψηλα ωστε να μη φαινεται .
Μάκη έχω κάνει 2 επεμβάσεις και οι 2 με FUE . Τις πρώτες 10 μέρες ότι και να γίνει μέχρι να φύγουν τα κακαδακια δεν μπορείς να κυκλοφορείς . Μετά τις 10 μέρες κάθε μέρα είσαι και καλύτερα . Με μια καλή διαχείριση δοτριας στην μια εβδομάδα περίπου δεν φαίνεται τίποτα . Όποτε πρακτικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος να κάνει FUT αντί για FUE και να έχει ένα μικρό έστω σημάδι για πάντα .
 

kharmacoma

Well-Known Member
Γιατί μπορεί ποτέ να μην έχει κουρέψει και να μην θέλει και τα μαλλιά του στο μισό πόντο ώστε να φαίνεται! Εγώ έκανα FUT και είμαι κάθετος ότι ποτε δεν πρόκειται να έκανα κούρεμα που να φαινόταν η τομή που με μισό κοντό και πάνω μαλλι δεν φαίνεται επ ουδενί. Και η δεύτερη που θα κάνω FUT θα είναι και μόνο στη τριτη θα σκεφτώ και FUE.
 

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
καρδιναλιε αν δεις τα χαρτια που ποσταρε τις σημειωσεις τις επεμβασης λεει απο δεκα κ μιση το πρωι μεχρι 6+ το απογευμα νομιζω . Ενα απο τα πλεονεκτηματα με το να κανει fut ειναι πως σε 7 ωρες εβαλε 3200+ . Για fut , εγω εχω περιεργεια αλλο πραγμα . Αν ειναι εφικτο πχ το στριπ να ειναι αρκετα ψηλα ( εχω δει περιστατικα τετοια απο hasson wong για παραδειγμα ) ωστε αν θες παλι παιρνεις το μαλλι αρκετα ως πολυ κοντο εως και εντελως κοντο μεχρι ενα σημειο με σβησιμο και η ουλη ειναι τοσο ψηλα ωστε να μη φαινεται .

Την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ Safe Donor Area, δηλαδη την περιοχη του τριχωτού που δινει τριχοθυλάκια για πραγματικα ολόκληρη της ζωη του ατομου, την οριζει η ξεχωριστη ανατομια του καθενος. Σε κάποια ατομα ξεκινάει χαμηλά και τελειώνει χαμηλά, σε άλλα ξεκινάνει ψηλά και τελειώνει ψηλα κοκ.
Αναλογα λοιπόν μπορει ο χειορυργος να τοποθετησει την τομη του, στο λεγομενο sweet spot που θα δωσει και τα περισσοτερα μοσχευματα.
Οι ασθενείς που δεν ειναι "experts patients" ενδιαφέρονται να έχουν μαλλια στις άδειες περιοχές, να είναι πυκνά, να ειναι φυσικά και έλαχιστοι ενδιαφέρονται για trendy haircuts, ειδικά όταν είναι σε προχωρημένο σταδιο ΑΓΑ και αλλάζει η εμφανισή τους τοσο θετικά!
Οι περισσότεροι ειναι απόλυτα χαρούμενοι να ανταλλάξουν μια ευθεια, καλοραμμενη ουλή από το ένα αυτι μεχρι το άλλο που θα προσφερει ΜΟΝΙΜΑ μοσχευματα και θα επιτρεψει μέχρι και +3000 FUs συνολική συγκομιδή από τη δότρια στη ζωη του ατομου αν χρειαστει vs. χιλιαδες μικροουλες, συμμετρικά αραιωμενη δορται, >60-70% των FUs αμφιλεγομενα μονιμα και <3000 FUs lifetime harvest. (αν καποιος καταλήξει σε σταδιο >V)
Τετοιους ασθενείς επιλέγει ο Jerry να προσφερει FUT megasessions και τετοιους επιλέγω και εγω για αυτα τα χειρουργεια.
Στις παρακατω φωτογραφιες το δακτυλο μου ειναι στο ινιακο έπαρμα, το κατωτατο οριο της Safe Donor Area.
όπως ειναι φανερο στον ασθενή 1Β δεν υπάρχουν περιθωρια να κανεις ψηλα την τομη.
Στον ασθενή 1Α υπάρχει, αλλά, φυσικά, δεν έχεις κανενα λογο να κανεις FUT! :) Η φωτο ειναι απλα για εκπαιδευτικούς λογους.
 

Συνημμένα

  • safe vs.unsafe donor area.jpg
    safe vs.unsafe donor area.jpg
    175.3 KB · Προβολές: 241
  • 1a.jpg
    1a.jpg
    1.9 MB · Προβολές: 237
  • 1b.jpg
    1b.jpg
    2.3 MB · Προβολές: 235
Μπλουζα