Μια γνώμη και για μένα...

m135

New Member
Γειά Χαρά σε όλους,

Παρακολουθώ περίπου 2 χρόνια το φόρουμ, αλλα έχω ποστάρει ελάχιστα.
Πραγματικά βλέπω πολλές πληροφορίες απλόχερα, και ειλικρινή διάθεση για βοήθεια απο όλους όσους συμμετέχουν.
θα ήθελα την γνώμη σας για την δική μου περίπτωση.

Είμαι 37 χρονών, και θεωρώ οτι η κατάσταση των φωτογραφιών είναι ψιλοσταθερή τα τελευταία χρόνια.
Μεγάλη διαφορά στο κεφάλι μου είδα πριν 6-7 χρόνια. Προφανώς και η καράφλα μου έσκαβε το λάκο πολύ νωρίτερα, αλλά τότε το είδα εγώ στον καθρέπτη.
Δεν έχω κάνει κάποιου είδους <<θεραπεία>>, μέχρι τώρα.

Σκέφτομαι να επιχειρίσω ΜΜ. Έχω στείλει στον Λορένζο και στον Erdogan.
O Ισπανός είπε 2200 με 2400 grafts και ο Τούρκος 3000 αντίστοιχα.
Ο Λορένζο μου πρότεινε και χρήση Φιναστερδίνης 3 φορές την βδομάδα 1mg τη φορά.

Βασικά έστειλα σε αυτούς τους 2 γιατί είναι αυτοί που αναφέρονται πιο πολύ εδώ μέσα,
αλλά ήθελα και την γνώμη σας παιδιά....
Τι προτείνετε εσείς ? στο κομμάτι <<θεραπεία>> και το ενδεχόμενο μιας ΜΜ?
Το οικονομικό δεν το υπολογίζω πολύ, καθώς σκέφτομαι να μη ρισκάρω σε τέτοιο θέμα.
 

Συνημμένα

  • back.jpg
    back.jpg
    48.4 KB · Προβολές: 74
  • front.jpg
    front.jpg
    297.2 KB · Προβολές: 86
  • frontal third.jpg
    frontal third.jpg
    279.2 KB · Προβολές: 83
  • right.jpg
    right.jpg
    214.9 KB · Προβολές: 78
  • up wet.jpg
    up wet.jpg
    326.1 KB · Προβολές: 74
  • up.jpg
    up.jpg
    474.7 KB · Προβολές: 71

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Georgie

Well-Known Member
Καλημέρα φιλε.
Στα 37 που εισαι η ΑΑ δεν εχει σταθεροποιηθεί . Απο προσωπική εμπειρία να σου πω οτι στα 45 θα εισαι πιο αραιός και στα 50 ακομα πιο πολυ.
Βέβαια μπορει να κάνω και λάθος επειδή σίγουρα ο καθένας ειναι διαφορετικός και μακάρι να ειναι έτσι.
Εγω ας πούμε στα 37 μετα το πρωτο κύμα τριχόπτωσης που ηταν στα 35 είχα περισσότερο μαλλι απο εσένα .
Στα 40 νόμιζα οτι τη γλυτωσα αλλα έκανα λάθος . Στα 45 άρχισα να αραιώνω περισσότερο και στα 50 μπήκα για μεταμοσχευση .
Εάν δεν εισαι διατεθειμένος να ξεκινήσεις θεραπεια με φιναστεριδη θα σου έλεγα να περιμενεις και να μη βιαστείς.
Εγω ας πούμε δε θα το ρίσκαρα με φιναστεριδη σε καμία περίπτωση, αλλα όπως είπα ο καθένας ειναι διαφορετικός.
Καλή τύχη και μακάρι να εχεις σταθεροποιηθεί .
 

koumparos

Well-Known Member
Εάν το σκέφτεσαι για φιναστεριδη κάνε υπομονή 1 χρόνο να δεις τι μπορεί να σου δώσει το φάρμακο και μετά αποφασίζεις για μμ.
 

DimiForg

Member
Καλημέρα φιλε.
Στα 37 που εισαι η ΑΑ δεν εχει σταθεροποιηθεί . Απο προσωπική εμπειρία να σου πω οτι στα 45 θα εισαι πιο αραιός και στα 50 ακομα πιο πολυ.
Βέβαια μπορει να κάνω και λάθος επειδή σίγουρα ο καθένας ειναι διαφορετικός και μακάρι να ειναι έτσι.
Εγω ας πούμε στα 37 μετα το πρωτο κύμα τριχόπτωσης που ηταν στα 35 είχα περισσότερο μαλλι απο εσένα .
Στα 40 νόμιζα οτι τη γλυτωσα αλλα έκανα λάθος . Στα 45 άρχισα να αραιώνω περισσότερο και στα 50 μπήκα για μεταμοσχευση .
Εάν δεν εισαι διατεθειμένος να ξεκινήσεις θεραπεια με φιναστεριδη θα σου έλεγα να περιμενεις και να μη βιαστείς.
Εγω ας πούμε δε θα το ρίσκαρα με φιναστεριδη σε καμία περίπτωση, αλλα όπως είπα ο καθένας ειναι διαφορετικός.
Καλή τύχη και μακάρι να εχεις σταθεροποιηθεί .

Ρε παιδιά αυτό με την ηλικία σταθεροποιησης με έχει μπερδέψει, καθένας λέει κάτι διαφορετικό. Άλλος λέει μετά τα 30 έχει ψιλό σταθεροποιηθει οπότε μπορείς να μπεις για μ.μ., άλλος λέει στα 35 άλλος στα 40.
Το σίγουρο είναι ότι από 45 και πάνω ούτως ή άλλως εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων θα έχεις αραίωση στο μαλλί, αυτό είναι και φυσιολογικό από μια ηλικία και έπειτα.
Αλλά προσωπικά βλέποντας τόσα παραδείγματα στο φόρουμ, δεν νομίζω ότι 37 ετών είσαι μικρός για μ.μ. ή ότι έχεις να περιμένεις καμία ολική αραίωση στο μαλλί, μπορεί και να κάνω λάθος. Ούτως ή άλλως πρόκειται για κάτι απρόβλεπτο, κυρίως μιλάμε για τις πιθανότητες
 

koumparos

Well-Known Member
Με την ΑΑ δεν βγάζεις άκρη.Σιγουρα ακολουθείς πατερν κοντινο με τους συγγενείς.
Από τα 60 και μετά έρχεται και η γήρανση των θυλάκων και μικρή η μεγάλη αραίωση είναι αναπόφευκτη στο 60-70% των ανδρών.
 

Georgie

Well-Known Member
Κανεις δε γνωρίζει φίλε.
Αυτο ακριβώς εννοώ, το σίγουρο ειναι οτι στις μικρές ηλικίες η τριχοπτωση ειναι πιο επιθετική, όμως ειναι και εξελικτική νοσος η ΑΑ , δηλαδή δε σταματάει ποτε.
Κανει διαλείμματα, επανέρχεται κατα διαστήματα, και το μονο σίγουρο ειναι οτι με τη πάροδο του χρόνου τα μαλλια μας θα ειναι όλο και πιο αραιά, ειδικά χωρις θεραπειες ( φίνα)
Σίγουρα μετα την ηλικια των 30-35 εχεις μια εικόνα για το προβλεπόμενο βαθμό της κλίμακας που θα καταλήξεις.
Οσο αφορά τις μεταμοσχεύσεις κατα την άποψη μου η δοτρια ειναι ο πιο καθοριστικός παράγοντας .
Οσο τη κρατάς δυνατή χωρις ανούσιες επεμβάσεις σε νεαρή ηλικια τοσο μπορεις να βασιστείς για πιο πετυχημένη προσέγγιση στο μέλλον.
Αναφέρω το παράδειγμα μου παραπάνω .
Σίγουρα έχανα μαλλια αργά και σταθερά και μετα απο το πρωτο κύμα επιθετικής τριχόπτωσης που είχα στα 35!!!!
Τη διαφορα τη μεγάλη όμως την είδα μετα απο 10 χρονια !!! .
Ακόμη χάνω σίγουρα, δε το καταλαβαίνω, δε βλέπω τρίχες στο μαξιλάρι η στο λούσιμο αλλα πίστεψε με οτι πολλες τρίχες με χαιρετάνε .
Απο την αλλη εχω και αλλα παραδείγματα απο φίλους με διαφορετική εξέλιξη
Ενα παράδειγμα εποχη Brit pop μεσα δεκαετίας 90, 25 χρόνων τοτε είχα μαλλι μακρύ καρέ και σπαστό σα του Michael Hutchence των INXS, ζουσα Λονδίνο τοτε για ενα χρονο, ο φίλος μου ( Άγγλος) ειχε αδειάσει στη hairline και στη β ζωνη αρκετά .
Μετα απο 25 χρονια ειναι ο ίδιος !!!!! Με πιο άσπρα μαλλια βέβαια .
Εχω παρατηρήσει οτι οσοι χάνουν hairline και β ζωνη τους παει πιο αργά .
Οσοι ξεκινάνε να χάνουν απο το crown πανε για πιο μεγάλα Norwood και σε σχετικά σύντομο χρονο .
Μπορει να κάνω και λάθος .
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Κανεις δε γνωρίζει φίλε.
Αυτο ακριβώς εννοώ, το σίγουρο ειναι οτι στις μικρές ηλικίες η τριχοπτωση ειναι πιο επιθετική, όμως ειναι και εξελικτική νοσος η ΑΑ , δηλαδή δε σταματάει ποτε.
Κανει διαλείμματα, επανέρχεται κατα διαστήματα, και το μονο σίγουρο ειναι οτι με τη πάροδο του χρόνου τα μαλλια μας θα ειναι όλο και πιο αραιά, ειδικά χωρις θεραπειες ( φίνα)
Σίγουρα μετα την ηλικια των 30-35 εχεις μια εικόνα για το προβλεπόμενο βαθμό της κλίμακας που θα καταλήξεις.
Οσο αφορά τις μεταμοσχεύσεις κατα την άποψη μου η δοτρια ειναι ο πιο καθοριστικός παράγοντας .
Οσο τη κρατάς δυνατή χωρις ανούσιες επεμβάσεις σε νεαρή ηλικια τοσο μπορεις να βασιστείς για πιο πετυχημένη προσέγγιση στο μέλλον.
Αναφέρω το παράδειγμα μου παραπάνω .
Σίγουρα έχανα μαλλια αργά και σταθερά και μετα απο το πρωτο κύμα επιθετικής τριχόπτωσης που είχα στα 35!!!!
Τη διαφορα τη μεγάλη όμως την είδα μετα απο 10 χρονια !!! .
Ακόμη χάνω σίγουρα, δε το καταλαβαίνω, δε βλέπω τρίχες στο μαξιλάρι η στο λούσιμο αλλα πίστεψε με οτι πολλες τρίχες με χαιρετάνε .
Απο την αλλη εχω και αλλα παραδείγματα απο φίλους με διαφορετική εξέλιξη
Ενα παράδειγμα εποχη Brit pop μεσα δεκαετίας 90, 25 χρόνων τοτε είχα μαλλι μακρύ καρέ και σπαστό σα του Michael Hutchence των INXS, ζουσα Λονδίνο τοτε για ενα χρονο, ο φίλος μου ( Άγγλος) ειχε αδειάσει στη hairline και στη β ζωνη αρκετά .
Μετα απο 25 χρονια ειναι ο ίδιος !!!!! Με πιο άσπρα μαλλια βέβαια .
Εχω παρατηρήσει οτι οσοι χάνουν hairline και β ζωνη τους παει πιο αργά .
Οσοι ξεκινάνε να χάνουν απο το crown πανε για πιο μεγάλα Norwood και σε σχετικά σύντομο χρονο .
Μπορει να κάνω και λάθος .
Αυτό το τελευταίο πιστεύω ισχύει κ κάπου θα χει μια επιστημονική βάση...το χω παρατηρήσει σχεδόν παντού γύρω μου σαν να είναι κανόνας ....οποίος ξεκινάει από πίσω καραρλιαζει και όποιος από μπροστά κάπου φρενάρει ανεξάρτητου το πόσο μικρός ξεκινάει η υποχώρηση...
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Κανεις δε γνωρίζει φίλε.
Αυτο ακριβώς εννοώ, το σίγουρο ειναι οτι στις μικρές ηλικίες η τριχοπτωση ειναι πιο επιθετική, όμως ειναι και εξελικτική νοσος η ΑΑ , δηλαδή δε σταματάει ποτε.
Κανει διαλείμματα, επανέρχεται κατα διαστήματα, και το μονο σίγουρο ειναι οτι με τη πάροδο του χρόνου τα μαλλια μας θα ειναι όλο και πιο αραιά, ειδικά χωρις θεραπειες ( φίνα)
Σίγουρα μετα την ηλικια των 30-35 εχεις μια εικόνα για το προβλεπόμενο βαθμό της κλίμακας που θα καταλήξεις.
Οσο αφορά τις μεταμοσχεύσεις κατα την άποψη μου η δοτρια ειναι ο πιο καθοριστικός παράγοντας .
Οσο τη κρατάς δυνατή χωρις ανούσιες επεμβάσεις σε νεαρή ηλικια τοσο μπορεις να βασιστείς για πιο πετυχημένη προσέγγιση στο μέλλον.
Αναφέρω το παράδειγμα μου παραπάνω .
Σίγουρα έχανα μαλλια αργά και σταθερά και μετα απο το πρωτο κύμα επιθετικής τριχόπτωσης που είχα στα 35!!!!
Τη διαφορα τη μεγάλη όμως την είδα μετα απο 10 χρονια !!! .
Ακόμη χάνω σίγουρα, δε το καταλαβαίνω, δε βλέπω τρίχες στο μαξιλάρι η στο λούσιμο αλλα πίστεψε με οτι πολλες τρίχες με χαιρετάνε .
Απο την αλλη εχω και αλλα παραδείγματα απο φίλους με διαφορετική εξέλιξη
Ενα παράδειγμα εποχη Brit pop μεσα δεκαετίας 90, 25 χρόνων τοτε είχα μαλλι μακρύ καρέ και σπαστό σα του Michael Hutchence των INXS, ζουσα Λονδίνο τοτε για ενα χρονο, ο φίλος μου ( Άγγλος) ειχε αδειάσει στη hairline και στη β ζωνη αρκετά .
Μετα απο 25 χρονια ειναι ο ίδιος !!!!! Με πιο άσπρα μαλλια βέβαια .
Εχω παρατηρήσει οτι οσοι χάνουν hairline και β ζωνη τους παει πιο αργά .
Οσοι ξεκινάνε να χάνουν απο το crown πανε για πιο μεγάλα Norwood και σε σχετικά σύντομο χρονο .
Μπορει να κάνω και λάθος .
Αυτό το τελευταίο πιστεύω ισχύει κ κάπου θα χει μια επιστημονική βάση...το χω παρατηρήσει σχεδόν παντού γύρω μου σαν να είναι κανόνας ....οποίος ξεκινάει από πίσω καραρλιαζει και όποιος από μπροστά κάπου φρενάρει ανεξάρτητου το πόσο μικρός ξεκινάει η υποχώρηση...
 

vlafo

Well-Known Member
Ρε παιδιά αυτό με την ηλικία σταθεροποιησης με έχει μπερδέψει, καθένας λέει κάτι διαφορετικό. Άλλος λέει μετά τα 30 έχει ψιλό σταθεροποιηθει οπότε μπορείς να μπεις για μ.μ., άλλος λέει στα 35 άλλος στα 40.
Το σίγουρο είναι ότι από 45 και πάνω ούτως ή άλλως εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων θα έχεις αραίωση στο μαλλί, αυτό είναι και φυσιολογικό από μια ηλικία και έπειτα.
Αλλά προσωπικά βλέποντας τόσα παραδείγματα στο φόρουμ, δεν νομίζω ότι 37 ετών είσαι μικρός για μ.μ. ή ότι έχεις να περιμένεις καμία ολική αραίωση στο μαλλί, μπορεί και να κάνω λάθος. Ούτως ή άλλως πρόκειται για κάτι απρόβλεπτο, κυρίως μιλάμε για τις πιθανότητες
Καθόλη τη διάρκεια της ζωής σου χάνεις μαλλιά δεν σταματάει ποτέ αυτή η εξελικτική διαδικασία.
Όσο πιο μεγάλος χάνεις μαλλιά και όσο πιο αργή τριχόπτωση έχεις τόσο το καλύτερο γιατί θα έχεις μια πιο ασφαλή εικόνα για το που πας και θα βαδίσεις με περισσότερη σιγουριά χαράζωντας ένα πιο ασφαλές πλάνο για το μέλλον.
Είσαι σε καλή ηλικία αλλά θεώρησε δεδομένο πως όλα τα μπροστά θα τα χάσεις εκτός και πάρεις φιναστερίδη,θα δεις σε τέτοιο μαλλί μεγάλη διαφορά.
Στη δεκαετία 40-50 μειώνεται ο ρυθμός επιδείνωσης και μετά από τα 55-60 αρχίζει η γεροντική οπότε καταλαβαίνεις είναι μια αέναη διαδικασία.
Προσωπικά θα περίμενα λίγα χρόνια ακόμα να δω πόσο γρήγορα προχωράει ή όχι και θα προχωρούσα ανάλογα.
Το ίδιο πράττω και για μένα στα 48 μου,που είμαι σε καλύτερη κατάσταση αλλά με τη διαφορά ότι παίρνω φιναστερίδη.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Για εμένα το πότε θα επέμβει κάποιος με μμ εξαρτάται πιο πολύ από τον τύπο και την έκταση της αραίωσης. Όταν περάσει κάποιος τα 25-26 και τον ενδιαφέρει το μαλλί του μπορεί με πλάνο και όχι επιθετικά να αντιμετωπίσει το πρόβλημα. Όσο πιο μικρός σε ηλικία τόσο πιο συντηρητική προσέγγιση αν μπει για μμ. Ώστε και να έχει στα νιάτα του μια εικόνα που θα τον κάνει χαρούμενο αλλά και να μην βρεθεί εκτεθειμένος αργότερα. 29-30 ιδανική ηλικία για την πρώτη μμ κατά τη γνώμη μου.
Κάθε μέρα που ξυπνάμε θα έχουμε λίγο λιγότερες τρίχες από όσες είχαμε χθες. Η τριχόπτωση δεν σταματάει. Το θέμα είναι με τι Ρυθμό τρέχει.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Για εμένα το πότε θα επέμβει κάποιος με μμ εξαρτάται πιο πολύ από τον τύπο και την έκταση της αραίωσης. Όταν περάσει κάποιος τα 25-26 και τον ενδιαφέρει το μαλλί του μπορεί με πλάνο και όχι επιθετικά να αντιμετωπίσει το πρόβλημα. Όσο πιο μικρός σε ηλικία τόσο πιο συντηρητική προσέγγιση αν μπει για μμ. Ώστε και να έχει στα νιάτα του μια εικόνα που θα τον κάνει χαρούμενο αλλά και να μην βρεθεί εκτεθειμένος αργότερα. 29-30 ιδανική ηλικία για την πρώτη μμ κατά τη γνώμη μου.
Κάθε μέρα που ξυπνάμε θα έχουμε λίγο λιγότερες τρίχες από όσες είχαμε χθες. Η τριχόπτωση δεν σταματάει. Το θέμα είναι με τι Ρυθμό τρέχει.
Αυτά διαβάζω κ λέω μια χαρά που καραφλιασα εντελώς κ ξεκίνησα τις μμ από το 0...στην τελική λες χειρότερα δεν γίνεται...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dimitris50423

Well-Known Member
Αυτά διαβάζω κ λέω μια χαρά που καραφλιασα εντελώς κ ξεκίνησα τις μμ από το 0...στην τελική λες χειρότερα δεν γίνεται...

Αν καραφλιασει κάποιος το μόνο που έχει να σκεφτεί αν επιλέξει να το παλέψει με μεταμοσχευσεις είναι πως θα μοιράσει τη δοτρια στη ληπτρια και τι θα αφήσει ψιλοαδειο. Όλες οι περιπτώσεις από την πιο απλή μέχρι την πιο δύσκολη θέλουν πλάνο το οποίο δεν θα στο δώσει κανένας γιατρός.
Πρέπει να έχεις κάποιες βασικές γνώσεις γύρω από τις μμ.
Ο γιατρός θέλει να σου δώσει ένα εντυπωσιακό αποτέλεσμα άσχετα με το πόσα μοσχευματα θα ξοδέψει.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
ΝΙβ
Αν καραφλιασει κάποιος το μόνο που έχει να σκεφτεί αν επιλέξει να το παλέψει με μεταμοσχευσεις είναι πως θα μοιράσει τη δοτρια στη ληπτρια και τι θα αφήσει ψιλοαδειο. Όλες οι περιπτώσεις από την πιο απλή μέχρι την πιο δύσκολη θέλουν πλάνο το οποίο δεν θα στο δώσει κανένας γιατρός.
Πρέπει να έχεις κάποιες βασικές γνώσεις γύρω από τις μμ.
Ο γιατρός θέλει να σου δώσει ένα εντυπωσιακό αποτέλεσμα άσχετα με το πόσα μοσχευματα θα ξοδέψει.
Ναι απλά λέω σε μια άδεια περιοχή έχεις λιγότερα να σκεφτείς και να υπολογίσεις. Δεν υπάρχουν μαμά μαλλιά να έρθεις στο δίλημμα τι θα κάνω ; Θα κρατήσουν ; Από μόνα τους ; Να κάνω θεραπεία; Τι θεραπεία ; Να χαπακωθω; Τώρα ποσά να βάλω ; Κ αν έχω αραίωση ; Πόσο αραίωση και ποτέ ; Και αν δεν έχω ποτέ ; Να κάνω συντηρητική προσέγγιση να χω κάβα; Κ κ κ κ..... πολλά ρίσκα ότι επιλογή κ να κάνεις όσο κ να είσαι διαβασμενος. Ο 6αρης πρεπει να βρει το γιατρό που θα τον κάνει μάγκα και θα γίνει μάγκας.. το πεδίο είναι καθαρό και ξεκινάς ένα 3ετες πλάνο μμ...
 

m135

New Member
Σας ευχαριστώ όλους για τα σχόλια.

Θα συμφωνήσω με όσους γραψανε οτι κατα πάσα πιθανότητα θα προχωρήσει τα επόμενα χρόνια. Και εγώ αυτό πιστέυω.
Για φιναστερδίνη το σκέφτομαι σοβαρά αλλά δε μπορώ να καταλήξω αν τελικά όλα αυτά που διαβάζω ισχύουν ή οχι.
Μάλλον η αλήθεια είναι στην μέση και ο καθένας πρέπει να κάνει μια κίνηση δίκοπο μαχαίρι. Ρίσκο απο την μια να το αφήσεις και όπου πάει, ρίσκο και να φορτωθείς με κάτι που είναι φάρμακο.

Αυτό που δεν μπόρεσα να καταλήξω, είναι αν κανείς διακόπτοντας μετά απο χρόνια για χ,ψ λόγους, χάνει όσα θα έχανε ούτως ή άλλως ή η επιστροφή είναι χειρότερη. Εννοώ οτι μήπως τα τριχοθυλάκια αντιδράσουν μετά την διακοπή της ουσίας πιο έντονα. Η ακόμα μήπως μετά απο χρόνια χάσει και την δραστικότητα του το χάπι και γίνει καραμέλα.

Σχετικά με την ηλικία πιστέυω οτι είναι και αυτό σχετικό και πρέπει να τα ζυγίσεις.Κύριως νέοι χαιρόμαστε πιο πολυ την εξωτερική μας εμφάνιση και κατά συνέπεια δε μπορώ να φανταστώ οτι μέχρι τα 50 θα περιμένω για να έχω μαλλιά στα 60.Σίγουρα όμως και στα 20 δε θα κάνεις ακρότητες με μεγάλα sessions. Εσείς πιστέυετε οτι τα 2200-2400 που προτείνει ο Λορένζο είναι πολλά? Δεν εννοώ οτι είμαι εντάξει με λιγότερα... αλλά μήπως να το πήγαινα πιο συντηρητικά?
 

m135

New Member
Εάν το σκέφτεσαι για φιναστεριδη κάνε υπομονή 1 χρόνο να δεις τι μπορεί να σου δώσει το φάρμακο και μετά αποφασίζεις για μμ.
Είμαι πολύ κοντά σε αυτό που λές. Εσύ θα ακολουθούσες την συμβουλή του Λορένζο για 3 φορές την βδομάδα 1 mg? Υπάρχει καμία πρόταση για πιο brand να έχω στο νού?
 

FreeThinker

Well-Known Member
Είμαι πολύ κοντά σε αυτό που λές. Εσύ θα ακολουθούσες την συμβουλή του Λορένζο για 3 φορές την βδομάδα 1 mg? Υπάρχει καμία πρόταση για πιο brand να έχω στο νού?
37 χρονων ειναι αριστη ηλικια για μεταμοσχευση. Γενικα μετα τα 30. Προφανως και η ΑΑ ειναι απροβλεπτη, αλλα οσο μεγαλυτερος εισαι οταν ξεκιναει τοσο μειωνονται οι πιθανοτητες να φτασεις μεγαλη κλιμακα. Εγω ειμαι 25 χρονων και κανω χρηση φιναστεριδης 1 mg εδω και 2 και κατι χρονια, χωρις παρενεργειες, και ειναι ασφαλες να πω οτι με εχει συντηρησει σε ενα αξιοπρεπες norwood 4, θα ημουν γλομπος τωρα αλλιως καθως η τριχοπτωση μου ξεκινησε στα 17!! Ξεκινα με propecia οπως ολοι για να σαι σιγουρος και μετα θα ψαχτεις περισσοτερο σε πιο φθηνα γεννοσημα φιναστεριδης. Θελω να σου στειλω ενα pm να σου κανω καποιες ερωτησεις για τον Λορετζο αν δεν εχεις θεμα.
 

koumparos

Well-Known Member
Propecia ξεκινά με 0.5mg και ανέβα σταδιακά στο 1 mg παρατηρώντας τυχόν παρενέργειες.Εαν πάνε όλα καλά κλειδώνεις στο 1 mg και σώζεις τα μαλια σου και την πολύτιμη δοτρια σου για πολλαααααα χρόνια.Στη συνέχεια μπορείς να πειραματιστης με το φθηνότερο proscar η άλλο γενοσημο.Του χρόνου λοιπόν αφού θα έχεις προετοιμάσει το έδαφος(δυνάμωμα όλων των θυλάκων) κανείς μια μμ και με λίγο τύχη κανείς restore τριχωτού και συνεχίζεις ήρεμος τη ζωή σου.
 

m135

New Member
37 χρονων ειναι αριστη ηλικια για μεταμοσχευση. Γενικα μετα τα 30. Προφανως και η ΑΑ ειναι απροβλεπτη, αλλα οσο μεγαλυτερος εισαι οταν ξεκιναει τοσο μειωνονται οι πιθανοτητες να φτασεις μεγαλη κλιμακα. Εγω ειμαι 25 χρονων και κανω χρηση φιναστεριδης 1 mg εδω και 2 και κατι χρονια, χωρις παρενεργειες, και ειναι ασφαλες να πω οτι με εχει συντηρησει σε ενα αξιοπρεπες norwood 4, θα ημουν γλομπος τωρα αλλιως καθως η τριχοπτωση μου ξεκινησε στα 17!! Ξεκινα με propecia οπως ολοι για να σαι σιγουρος και μετα θα ψαχτεις περισσοτερο σε πιο φθηνα γεννοσημα φιναστεριδης. Θελω να σου στειλω ενα pm να σου κανω καποιες ερωτησεις για τον Λορετζο αν δεν εχεις θεμα.
Σε ευχαριστώ για το σχόλιο και τις πληροφορίες.Ναι στείλε δεν υπάρχει πρόβλημα.
 

m135

New Member
Propecia ξεκινά με 0.5mg και ανέβα σταδιακά στο 1 mg παρατηρώντας τυχόν παρενέργειες.Εαν πάνε όλα καλά κλειδώνεις στο 1 mg και σώζεις τα μαλια σου και την πολύτιμη δοτρια σου για πολλαααααα χρόνια.Στη συνέχεια μπορείς να πειραματιστης με το φθηνότερο proscar η άλλο γενοσημο.Του χρόνου λοιπόν αφού θα έχεις προετοιμάσει το έδαφος(δυνάμωμα όλων των θυλάκων) κανείς μια μμ και με λίγο τύχη κανείς restore τριχωτού και συνεχίζεις ήρεμος τη ζωή σου.
Αν ξέρεις...Λείτουργεί αθροιστικά μέσα η ουσία?Θέλω να πω αν πάρω 3 φορές την βδομάδα απο 1 mg που λέει ο Λορέντζο θα είναι παρόμοιο με το να πάρω κάθε μέρα μικρότερη δόση? Ουσιαστικά για να σου δώσω να καταλάβεις μου το πρότεινε για να μην έχω τις παρενέργειες της καθημερινής λήψης που έχουν όσοι πέρνουν 1 mg / μέρα.
 

koumparos

Well-Known Member
Δεν ξέρω να σου απαντήσω.Ξερω πάντως πως τα μέγιστα τα παίρνεις με 1 mg.Δεν γνωρίζω κάποιον που σε βάθος χρονου τον κράτησε σε καλό επίπεδο δοσολογία κατω από 1 mg.Αντιθετως έγινε το αντίθετο.Ανεβασαν δοσολογία πάνω από 1 mg διότι άρχισαν να βλέπουν επιδείνωση.Ο Λορέντζο ίσως θεωρεί ότι με το 0.5 σώζεις τη δοτρια που είναι ποιο σημαντικό κεφάλαιο από το πάνω μέρος.Ισως οι θύλακες της δοτριας να είναι ποιο ανθεκτικοί στα ανδρογόνα(εννοώ αυτούς που επηρεάζονται από την ΑΑ) και το 0.5 mg είναι αρκετό για να μην συρρικνωθούν(ΑΑ).
 
Μπλουζα