Μια γνώμη και για μένα...

manly_Man

Well-Known Member
Αν ξέρεις...Λείτουργεί αθροιστικά μέσα η ουσία?Θέλω να πω αν πάρω 3 φορές την βδομάδα απο 1 mg που λέει ο Λορέντζο θα είναι παρόμοιο με το να πάρω κάθε μέρα μικρότερη δόση? Ουσιαστικά για να σου δώσω να καταλάβεις μου το πρότεινε για να μην έχω τις παρενέργειες της καθημερινής λήψης που έχουν όσοι πέρνουν 1 mg / μέρα.
και αυτοι οι γιατροι στο βιντεο προτεινουν 1 mg, 3 φορες την εβδομαδα, ωστε να παρεις τη μικροτερη δυνατη δοση που θα εχει αποτελεσμα να σε σταθεροποιησει με τις λιγοτερες πιθανοτητες για παρενέργειες... καθε χαπι που παιρνεις λενε οτι μενει στον οργανισμό 1 μηνα, οποτε λειτουργει αρθροιστικα

δες στο 1:23

 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

FreeThinker

Well-Known Member
Αν ξέρεις...Λείτουργεί αθροιστικά μέσα η ουσία?Θέλω να πω αν πάρω 3 φορές την βδομάδα απο 1 mg που λέει ο Λορέντζο θα είναι παρόμοιο με το να πάρω κάθε μέρα μικρότερη δόση? Ουσιαστικά για να σου δώσω να καταλάβεις μου το πρότεινε για να μην έχω τις παρενέργειες της καθημερινής λήψης που έχουν όσοι πέρνουν 1 mg / μέρα.
Θα ειναι παρομοιο αλλα οχι ακριβως το ιδιο. Ειναι up for debate το θεμα. Δε θ αμφισβητησω το Λορεντζο που εχει 30 χρονια εμπειρια, κανε ο,τι σου ειπε. Κυριως εχει να κανει με το χρονο ημισειας ζωης του φαρμακου στον οργανισμο σου δηλαδη το χρονο που παραμενει στον οργανισμο σου η ουσια. Ανα 2 ημερες θα εχει παραμεινει ακομα ποσοτητα του φαρμακου στον οργανισμο σου, οποτε για τοσο μικρα διαλειμματα δεν τιθεται θεμα.

Ενστικτωδως παντως, αν θες να σκεφτεις τι πραγματικα ειναι καλυτερο, δε θα επελεγες να παιρνεις 7 mg μια φορα τη βδομαδα φιναστεριδη και να θεωρεις οτι ειναι ακριβως το ιδιο με το να παιρνεις 1 mg τη μερα (καποιοι τρελοι σε ξενα φορουμ το χουν δοκιμασει κι αυτο με proscar 5mg μια φορα τη βδομαδα). Εφερα ενα ακραιο παραδειγμα για να το κατανοησεις καλυτερα. Η γνωμη μου δηλαδη ειναι οτι καλυτερα να εισαι συνεπης καθημερινα στη δοσολογια. Απο τη στιγμη που βγαινει σε 1 mg ομως, ειναι πιο πρακτικο απο το να κοβεις το χαπι καθε μερα να το παιρνεις οπως σου υπεδειξε ο Ισπανος, που μαλλον αυτος ειναι ενας απ τους λογους που το προτεινει ετσι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

m135

New Member
και αυτοι οι γιατροι στο βιντεο προτεινουν 1 mg, 3 φορες την εβδομαδα, ωστε να παρεις τη μικροτερη δυνατη δοση που θα εχει αποτελεσμα να σε σταθεροποιησει με τις λιγοτερες πιθανοτητες για παρενέργειες... καθε χαπι που παιρνεις λενε οτι μενει στον οργανισμό 1 μηνα, οποτε λειτουργει αρθροιστικα

δες στο 1:23

Ωραία τα λένε, αν και στο κανάλι τους που κοίταξα τα περισσότερα βίντεο μιλάνε για φιναστερδίνη και υποψιάζομαι μήπως έχουν κάποιου είδους συμφωνία, για να ψηλοκαθυσηχάζουν. Πάντως σε ερώτηση που έκανε κάποιος στο βίντεο κανείς απο τους 2 δεν πέρνει φιναστερδίνη γιατί είπανε οτι δεν έχουν θέμα με τα μαλλιά.
 

manly_Man

Well-Known Member
Ωραία τα λένε, αν και στο κανάλι τους που κοίταξα τα περισσότερα βίντεο μιλάνε για φιναστερδίνη και υποψιάζομαι μήπως έχουν κάποιου είδους συμφωνία, για να ψηλοκαθυσηχάζουν. Πάντως σε ερώτηση που έκανε κάποιος στο βίντεο κανείς απο τους 2 δεν πέρνει φιναστερδίνη γιατί είπανε οτι δεν έχουν θέμα με τα μαλλιά.
προφανως γιατι οι περισσοτερες ερωτησεις εχουν να κανουν με την φιναστεριδη... αμα ειχαν καποιο ειδος συμφωνιας οπως λες θα προτειναν να την παιρνεις καθε μερα 1mg οπως προτεινει η Merck, και οχι 3 φορες την εβδομαδα. Επισης λενε οτι προτεινουν την τοπικη φιναστεριδη σαν εναλλακτικη επιλογη για οποιον δεν θελει το χαπι...
 

m135

New Member
προφανως γιατι οι περισσοτερες ερωτησεις εχουν να κανουν με την φιναστεριδη... αμα ειχαν καποιο ειδος συμφωνιας οπως λες θα προτειναν να την παιρνεις καθε μερα 1mg οπως προτεινει η Merck, και οχι 3 φορες την εβδομαδα. Επισης λενε οτι προτεινουν την τοπικη φιναστεριδη σαν εναλλακτικη επιλογη για οποιον δεν θελει το χαπι...
ναι έχεις δίκιο σε αυτό που λες, μια σκέψη έκανα.
 
Μπλουζα