NW stage III - MET 5/9/2019 - 2000 F.Us. - F.U.E. - Άνδρας

vlafo

Well-Known Member
Και αν δεν είχε μακρύ μαλλί ποτέ?
Η έστω τα τελευταία τρία χρόνια.
Μήπως ψιριζουμε την μαϊμού?
Όχι φίλε Τάσο δεν γίνεται αυτό που λες.
Κοντό με κοντό τότε.
Πάλι καλύτερα θα καταλάβουμε.
Αλλά κοντό "σύριζα"με μακρύ μαλλί όχι δεν έχει νόημα .
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tol

Well-Known Member
Μήπως ψιριζουμε την μαϊμού?
Φιλε taso, δεν ψειριζουμε τη μαϊμου....αναζηταμε την αληθεια.

Η αληθεια δε βρισκεται μεσω ανομοιων συγκρισεων...μια συγκριση του πριν (με ξυρισμενο μαλλι) και του μετα (με μαλλι 15 ποντους) ειναι αδοκιμη.

Που διαφωνεις; Δεν καταλαβα;

Προσωπικη εκτιμηση/προβλεψη....

Αν ανεβουν φωτογραφιες του πελατη του παροντος νηματος με μακρυ μαλλι, τοτε πιθανον να αλλαξετε γνωμη ολοι οι ενθουσιωδεις επικροτητες του αποτελεσματος.
 

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
Ένα ακόμα λάθος που γίνεται στις παρουσιάσεις είναι το κοντό μαλλί πριν και μετά τη μμ μακρύ.Εγω δεν μπορώ να καταλάβω τη διαφορά.
Πρέπει όπως ο kardinalios να βάζεις και πριν τη μμ με μαλλί και μετά έτσι μόνο συγκρίνονται ακριβώς τα αποτελέσματα.
Με κοντό εγώ φαινόμουν χειρότερα και με μακρύ πολύ πολύ καλύτερος και μου το επισήμανε και ο Lorenzo που του έκανε εντύπωση.
Μήλα με μήλα και πορτοκάλια με πορτοκάλια πρέπει να συγκρίνονται για απόλυτη ακρίβεια.

Λάθος???
Ο ασθενής ηρθε με κοντό μαλλί για χειρουργειο.
Ο ασθενής ηρθε 1 μερα πριν κλεισω λογω κορονοϊου με μακρυ μαλλί.
Χθες ηρθε με λιγο πιο κοντο.

Εγω ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ τον κουρευω, αλλα αυτος μπορει να έχει άλλη αποψη :p
Οπότε τα ΕΒΡΕΞΑ για να να ΕΞΑΛΕΙΨΩ το ΕΦΕ των μακριων μαλλιών.
 
Τελευταία επεξεργασία:

vlafo

Well-Known Member
Λάθος???
Ο ασθενής ηρθε με κοντό μαλλί για χειρουργειο.
Ο ασθενής ηρθε 1 μερα πριν κλεισω λογω κορονοϊου με μακρυ μαλλί.
Χθες ηρθε με λιγο πιο κοντο.
Αντιθετα με καποιους εδω μεσα, ΔΕΝ έχω απαιτησεις από τους ασθενείς μου να κανουν ότι βολεύει ΕΜΕΝΑ.

Εγω ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ τον κουρευω, αλλα αυτος μπορει να έχει άλλη αποψη :p
Οπότε τα ΕΒΡΕΞΑ για να να ΕΞΑΛΕΙΨΩ το ΕΦΕ των μακριων μαλλιών.
ΟΥΤΕ αυτο εντυπωσιασε καποιον?
να υποθεσω το έχουν κανει πολλοι....

Μα κανεις να μην ασχολειται με το περιστατικό και όλοι με το ανα η μπαλα ειναι στην μια κερκιδα ή στην άλλη?
Τις απαιτησεις του ενος, τις απαιτησεις του αλλου, την συμπεριφορα του ιατρού που θα δεν ...σεβεται...
Αρχιζω να απογοητευομαι....
Μιλάμε γενικά για όλα τα περιστατικά γιατρέ όχι μόνο για αυτό.
Αναγνωρίσαμε το πολύ ωραίο αποτέλεσμα και την ωραία χερλάιν.Αυτά γιατί τα προσπερνάτε έτσι εύκολα?
Μιλάμε για το σωστό και την απόλυτη ακρίβεια της σύγκρισης που πρέπει να υπάρχει.
Αυτή είναι η ουσία της υπόθεσης.

Μια μέρα που θα βρω χρόνο θα έρθω να σας επισκεφτώ να σας το αναλύσω εκτενώς αρκεί να έχω χρόνο για αυτό.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Κύριοι θα σας παρακαλέσω όταν απαντάτε να σκέφτεστε αν είσθε εκτός θέματος ή όχι. Θα κάνετε την δουλειά μου (και αυτών που διαβάζουν) ευκολότερη. Για αποφυγή συγχύσεων το σχολιό μου δεν αναφέρεται στα πιο πάνω σχόλια (που παραμένουν) αλλά κάποια που έχουν ήδη μεταφερθεί.
 
Τελευταία επεξεργασία:

vlafo

Well-Known Member
Ρε παιδια το αποτελεσμα ειναι εξαιρετικο . Βιντεο τραβηγμενο ακριβως κατω απο φως και με βρεγμενο μαλλι . 2000grafts εδω πιασαν τοπο δεν υπαρχει αμφιβολια .
Μάκη δεν ξέρω αν είσαι ενημερωμένος και έχεις διαβάσει το νήμα αλλά κανείς δεν είπε το αντίθετο.
Η όλη συζήτηση ξεκίνησε όταν είπαμε και εγώ συγκεκριμένα ότι οι φωτογραφίες που αναρτώνται και είναι πεντακάθαρες, όταν είσαι με ξυρισμένο μαλλί και μετά τη μμ σε 6 μήνες με μακρύ δεν βγαίνει ολοκληρωμένο συμπέρασμα.Δεν είναι δόκιμη σύγκριση αυτή.
Τόσο δύσκολο είναι να γίνει κατανοητό αυτό;
Είναι βασικό λάθος αυτό που γίνεται στις παρουσιάσεις.Δεν είπε κανείς για κανέναν τίποτα απλά το επισημαίνουμε.
Αν μπορεί να γίνει μελλοντικά καλώς αν όχι πάλι καλώς.
Προχωράμε.
 

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
Μάκη δεν ξέρω αν είσαι ενημερωμένος και έχεις διαβάσει το νήμα αλλά κανείς δεν είπε το αντίθετο.
Η όλη συζήτηση ξεκίνησε όταν είπαμε και εγώ συγκεκριμένα ότι οι φωτογραφίες που αναρτώνται και είναι πεντακάθαρες, όταν είσαι με ξυρισμένο μαλλί και μετά τη μμ σε 6 μήνες με μακρύ δεν βγαίνει ολοκληρωμένο συμπέρασμα.Δεν είναι δόκιμη σύγκριση αυτή.
Τόσο δύσκολο είναι να γίνει κατανοητό αυτό;
Είναι βασικό λάθος αυτό που γίνεται στις παρουσιάσεις.Δεν είπε κανείς για κανέναν τίποτα απλά το επισημαίνουμε.
Αν μπορεί να γίνει μελλοντικά καλώς αν όχι πάλι καλώς.
Προχωράμε.

Νομιζω πως τα αποτελεσματα ποσταρονται για να φανει το αποτέλεσμα της ΜΕΤ.
Αν ειναι απαραιτητο ο εκαστοτε ασθενης να έχει ΚΑΙ ιδιο κουρεμα με πριν, θα έχω ελαχιστα περισταικά να σας ποσταρω.
Οι περισσοτεροι τριχοπτωτικοί ασθενείς κοβουν τα μαλλια κοντα για να "καλυψουν" την φαλακρα.
Ελάχιστοι θέλουν να κρατησουν το ιδιο κουρεμα μετα τη ΜΕΤ, διοτι πλεον έχουν μαλλια και θέλουν να τα δειχνουν, πανω, πισω, πλαι, παντου.
Αν οι σημαντικότερος σκοπός ειναι η ΣΥΓΚΡΙΣΗ φοβαμαι πως για άλλη μια φορα θα σας απογοητευσω.:(

Ελπίζω κάποιοι να αρκουνται στο να δουν το αποτελεσμα σε βιντεο σε 6 μηνες, σε βιντεο με βρεγμενο σε 9 μηνες, σε φωτος close-up.
 

Aldo

Well-Known Member
Παίδες, ''we are taking the piss'' όπως λένε και οι φίλοι μας στα εξωτερικά...
Όλα καάλα γιατρέ καταλαβαίνουμε!!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Νομιζω πως τα αποτελεσματα ποσταρονται για να φανει το αποτέλεσμα της ΜΕΤ.
Αν ειναι απαραιτητο ο εκαστοτε ασθενης να έχει ΚΑΙ ιδιο κουρεμα με πριν, θα έχω ελαχιστα περισταικά να σας ποσταρω.
Οι περισσοτεροι τριχοπτωτικοί ασθενείς κοβουν τα μαλλια κοντα για να "καλυψουν" την φαλακρα.
Ελάχιστοι θέλουν να κρατησουν το ιδιο κουρεμα μετα τη ΜΕΤ, διοτι πλεον έχουν μαλλια και θέλουν να τα δειχνουν, πανω, πισω, πλαι, παντου.
Αν οι σημαντικότερος σκοπός ειναι η ΣΥΓΚΡΙΣΗ φοβαμαι πως για άλλη μια φορα θα σας απογοητευσω.:(

Ελπίζω κάποιοι να αρκουνται στο να δουν το αποτελεσμα σε βιντεο σε 6 μηνες, σε βιντεο με βρεγμενο σε 9 μηνες, σε φωτος close-up.
Γιατρέ
Εάν δεν έχω ακριβή εικόνα πως ήταν πρίν,δεν μπορώ να ξέρω το μετά πως εξελίχθηκε για να συγκρίνω.
Εμπειρικά το γνωρίζω αλλά ακριβής δεν θα είμαι στην εικόνα που θα έχω.
Όταν έχεις ίδιες καταστάσεις να συγκρίνεις ξέρεις και την παραμικρή λεπτομέρεια.

Εδώ στο φόρουμ εξετάζουμε τα πάντα για αυτό ίσως σας φαίνεται κάπως.
Το αποτέλεσμα θα προκύψει απο ενδελεχή σύγκριση και έρευνα για να το κρίνουμε όχι απλά εμπειρικά αλλά μετρήσιμα.

Προς το παρόν ότι μπορείτε να ανεβάζετε καλό θα είναι,αποδεκτά όλα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tasos33

Well-Known Member
Στο μεγαλύτερο εύρος της μμ περιοχής δεν υπήρχε τρίχα, πχ οι κρόταφοι ηταν εντελώς κενοί, ακόμα και με μακρύ μαλλί
να είχαμε φωτο προ μμ δεν ξέρω κατά πόσο αντιπροσωπευτικές θα ήταν.





Γιατρέ
Εάν δεν έχω ακριβή εικόνα πως ήταν πρίν,δεν μπορώ να ξέρω το μετά πως εξελίχθηκε για να συγκρίνω.
Εμπειρικά το γνωρίζω αλλά ακριβής δεν θα είμαι στην εικόνα που θα έχω.
Όταν έχεις ίδιες καταστάσεις να συγκρίνεις ξέρεις και την παραμικρή λεπτομέρεια.

Εδώ στο φόρουμ εξετάζουμε τα πάντα για αυτό ίσως σας φαίνεται κάπως.
Το αποτέλεσμα θα προκύψει απο ενδελεχή σύγκριση και έρευνα για να το κρίνουμε όχι απλά εμπειρικά αλλά μετρήσιμα.

Προς το παρόν ότι μπορείτε να ανεβάζετε καλό θα είναι αποδεκτά όλα.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Γιατρέ
Εάν δεν έχω ακριβή εικόνα πως ήταν πρίν,δεν μπορώ να ξέρω το μετά πως εξελίχθηκε για να συγκρίνω.
Εμπειρικά το γνωρίζω αλλά ακριβής δεν θα είμαι στην εικόνα που θα έχω.
Όταν έχεις ίδιες καταστάσεις να συγκρίνεις ξέρεις και την παραμικρή λεπτομέρεια.

Εδώ στο φόρουμ εξετάζουμε τα πάντα για αυτό ίσως σας φαίνεται κάπως.
Το αποτέλεσμα θα προκύψει απο ενδελεχή σύγκριση και έρευνα για να το κρίνουμε όχι απλά εμπειρικά αλλά μετρήσιμα.

Προς το παρόν ότι μπορείτε να ανεβάζετε καλό θα είναι αποδεκτά όλα.

Αν σου ποστάρει την εικόνα με την εμφύτευση και είσαι έμπειρος καταλαβαίνεις πολλά πράγματα όταν δεις το τελικό αποτέλεσμα. Για αυτό και το ζήτησα αφού δεν υπήρχε δυνατότητα για φώτο πριν.
 

vlafo

Well-Known Member
Στο μεγαλύτερο εύρος της μμ περιοχής δεν υπήρχε τρίχα, πχ οι κρόταφοι ηταν εντελώς κενοί, ακόμα και με μακρύ μαλλί
να είχαμε φωτο προ μμ δεν ξέρω κατά πόσο αντιπροσωπευτικές θα ήταν.

Τάσο λέω το εξής:

Δεν αναφέρομαι μόνο στο κομμάτι που έβαλε,εκεί είναι ξεκάθαρο τι φύτρωσε.
Αναφέρομαι και απο εκεί και πίσω να βλέπαμε το μήκος του μαλλιού.
Αν ήταν εξίσου μακρύ και πυκνό,αυτή η αλλαγή που συντελέστηκε είναι μεν μεγάλη αλλά όχι μεταμόρφωση ολική όπως παρουσιάζεται.
Αν ήταν κοντό και αραιό,η αλλαγή είναι τεράστια μιλάμε για μεταμόρφωση.Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός.
Γιατί κοντό με μακρύ εκ των πραγμάτων είναι εντυπωσιακή η αλλαγή.

Και η φωτό που ζήτησε ο Cvial και πόσταρε δείχνει σε μια μικρή περιοχή 2000g τοποθετημένα.Δεν μπήκε πιο μέσα.
Είναι αρκετά για να δώσει αυτό το αποτέλεσμα.

Το αποτέλεσμα σίγουρα είναι επιτυχημένο.
 

manly_Man

Well-Known Member
Αν σου ποστάρει την εικόνα με την εμφύτευση και είσαι έμπειρος καταλαβαίνεις πολλά πράγματα όταν δεις το τελικό αποτέλεσμα. Για αυτό και το ζήτησα αφού δεν υπήρχε δυνατότητα για φώτο πριν.
οι παρουσιασεις δεν απευθυνονται μονο στους πολυ εμπειρους αλλα σε ολο το ευρυ κοινο..ή κανω λαθος;; θα φαινοταν τελειως διαφορετικη η εξελιξη με το να ειχαμε φωτο με μακρια μαλλια πριν και γινοταν με αυτη η συγκριση...η λογικη λεει οτι δεν μπορεις να συγκρινεις δυο καταστασεις υπο διαφορετικες συνθηκες. Ολα τα υπολοιπα νομιζω ειναι περιττα. Για το αποτελεσμα της φυτρωσης συμφωνω οτι πηγε καλα.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Τάσο λέω το εξής:

Δεν αναφέρομαι μόνο στο κομμάτι που έβαλε,εκεί είναι ξεκάθαρο τι φύτρωσε.
Αναφέρομαι και απο εκεί και πίσω να βλέπαμε το μήκος του μαλλιού.
Αν ήταν εξίσου μακρύ και πυκνό,αυτή η αλλαγή που συντελέστηκε είναι μεν μεγάλη αλλά όχι μεταμόρφωση ολική όπως παρουσιάζεται.
Αν ήταν κοντό και αραιό,η αλλαγή είναι τεράστια μιλάμε για μεταμόρφωση.Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός.
Γιατί κοντό με μακρύ εκ των πραγμάτων είναι εντυπωσιακή η αλλαγή.

Και η φωτό που ζήτησε ο Cvial και πόσταρε δείχνει σε μια μικρή περιοχή 2000g τοποθετημένα.Δεν μπήκε πιο μέσα.
Είναι αρκετά για να δώσει αυτό το αποτέλεσμα.

Το αποτέλεσμα σίγουρα είναι επιτυχημένο.

Γιατί επαναλαμβάνεσαι? Οικονομία λόγου. Η όλη συζήτηση θα μπορούσε να εξελιχθεί σε 3 γραμμές.

ΣΧΟΛΙΟ ΜΕΛΟΥΣ: Επιτυχημένο αποτέλεσμα. Συγκρίνοντας την εικόνα της εμφύτευσης με την τελική φύτρωση προκύπτει ότι η φύτρωση ήταν υψηλή και το αποτέλεσμα άκρως ικανοποιητικό για την κεντρική ιδέα της επέμβασης και του ασθενή. Γιατρέ μήπως υπάρχουν και φώτο του πριν με μακρύ μαλλί?

ΓΙΑΤΡΟΣ: Όχι γιατί ο ασθενής, κλπ, κλπ

ΣΧΟΛΙΟ ΜΕΛΟΥΣ: Ευχαριστούμε για την απάντηση αν μπορείτε να ποστάρετε και άλλα αποτελέσματα με το ίδιο μήκος μαλλιού θα μας ήταν χρήσιμα. Από την στιγμή που δεν έχουμε τέτοια φώτο η σύγκριση του πριν και του μετά δεν είναι τόσο αντιπροσωπευτική και σίγουρα η διαφορά δεν είναι τόσο δραματική όσο φαίνεται. Keep doing good job!
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
οι παρουσιασεις δεν απευθυνονται μονο στους πολυ εμπειρους αλλα σε ολο το ευρυ κοινο..ή κανω λαθος;; θα φαινοταν τελειως διαφορετικη η εξελιξη με το να ειχαμε φωτο με μακρια μαλλια πριν και γινοταν με αυτη η συγκριση...η λογικη λεει οτι δεν μπορεις να συγκρινεις δυο καταστασεις υπο διαφορετικες συνθηκες. Ολα τα υπολοιπα νομιζω ειναι περιττα. Για το αποτελεσμα της φυτρωσης συμφωνω οτι πηγε καλα.

Πρέπει να μην είσαι τόσο απόλυτος στις τοποθετήσεις σου ή να εκφράζεις καλύτερα αυτό που εννοείς. Για αυτό παρεξηγείται ο γραπτός λόγος. Δεν είναι όλα τα υπόλοιπα περιττά. Χρήσιμα είναι. Αν δεν είσαι έμπειρος διαβάζεις τα σχόλια των έμπειρων και μαθαίνεις.
 

vlafo

Well-Known Member
Γιατί επαναλαμβάνεσαι? Οικονομία λόγου. Η όλη συζήτηση θα μπορούσε να εξελιχθεί σε 3 γραμμές.
Επαναλαμβάνομαι και γίνομαι κουραστικός ,γιατί δεν γίνομαι αντιληπτός πιθανόν και εκεί που το κλείνω το θέμα το ξανανοίγουνε και επανέρχονται.
Anyway το έκλεισα πολύ παραπάνω νομίζω.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Η μητέρα μου έλεγε, πρώτα να βουτάς τη γλώσσα στο μυαλό σου και μετά να μιλάς. Δυστυχώς πέρασα πολλά χρόνια για να το καταλάβω και να το εφαρμόσω , αλλά είμαι ευτυχής γιατί διαπιστώνω ότι αρκετοί δεν το μαθαίνουν ποτέ (και δεν εννοώ εσένα).
 
Μπλουζα