NW 4, 2500 FUs, 34 ετών, 12 μήνες

montecristo

Well-Known Member
Δεν θα σχολίαζα το παρόν ποστ αλλά κάθε πλευρά λέει τα δικά της τα οποία κατά την ταπεινή μου άποψη δεν αποτυπώνουν πλήρως την πραγματικότητα.

Το αποτέλεσμα για 2500 σε τέτοια έκταση είναι εξαιρετικό.

Η στρατηγική για μερική κάλυψη του crown εφόσον έτσι συμφωνήθηκε είναι αποδεκτή. Εγώ αν ήμουν ο ασθενής θα επέμενα για λίγα παραπάνω graft στο crown γιατί είναι κρίμα ένα τόσο καλό αποτέλεσμα να "χάνει" στο crown.

Ο φωτισμός πριν και μετά δεν είναι ο ίδιος. Δεν ξέρω αν γίνεται επίτηδες ή η δεύτερη είναι χωρίς φλας και στην τελική δεν με ενδιαφέρει. Η σύγκριση των φώτο δίπλα η μία στην άλλη είναι αδιάψευστος μάρτυρας (το φόντο είναι πιο σκοτεινό στην φώτο μετά καθώς επίσης και οι τρίχες της φώτο πριν φαίνονται πιο ανοιχτόχρωμες και όλα αυτό λόγω του περισσότερου φωτισμού πριν).

Πάντως η διαφορά φωτισμού στις φωτογραφίες πριν και μετά την μεταμόσχευση είναι υπαρκτή με τη φωτογραφία στο crown πριν να είναι φωτεινή, ενώ μετά την επέμβαση όχι. Τώρα το πως προέκυψε αυτή η διαφορά στον φωτισμό, και γιατί δεν έγινε μετά ότι έγινε και πριν για να προκύψει ο ιδιος φωτισμός είναι άλλο θέμα και ο καθένας κρίνει τον λόγο…Το σίγουρο είναι ότι θα έπρεπε να εφαρμοστούν τα ίδια που εφαρμόστηκαν και πριν την επέμβαση για να προκύψει και ο ίδιος φωτισμός και να μην είναι διαφορετικός.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aeratos28

Just aeratos
Επίσης ,θα μπορούσε να βρέξει και τα μαλλιά και να κάνει το ίδιο χτένισμα ,προς ανάδειξη του crown και στη δεύτερη φωτό..γτ στη δεύτερη και στεγνά είναι τα μαλλιά και χτενισμένα προς τα πίσω .
Πάντως η διαφορά φωτισμού στις φωτογραφίες πριν και μετά την μεταμόσχευση είναι υπαρκτή με τη φωτογραφία στο crown πριν να είναι φωτεινή, ενώ μετά την επέμβαση όχι. Τώρα το πως προέκυψε αυτή η διαφορά στον φωτισμό, και γιατί δεν έγινε μετά ότι έγινε και πριν για να προκύψει ο ιδιος φωτισμός είναι άλλο θέμα και ο καθένας κρίνει τον λόγο…Το σίγουρο είναι ότι θα έπρεπε να εφαρμοστούν τα ίδια που εφαρμόστηκαν και πριν την επέμβαση για να προκύψει και ο ίδιος φωτισμός και να μην είναι διαφορετικός.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Δεν απάντησα εκ μέρους κανενός και άσε τις πονηράδες. Εξέφρασα την πραγματικότητα και το τι ακριβώς συμβαίνει για να μπορεί ο καθένας να το ερμηνεύσει όπως μπορεί, αρκετές ανακρίβειες ακούγονται. Το γιατί δεν τραβήχτηκε ακριβώς από πάνω ας το απαντήσει αυτός που την έβγαλε. Η φύτρωση είναι η μόνη αντικειμενική παράμετρος που δεν επιδέχεται αμφισβήτηση, η φυσικότητα και η hairline χρωματίζονται ως καλές ή κακές ανάλογα με την υποκειμενικότητα (ή τις συμπάθειες/αντιπάθειες) του καθενός.
Εκ μέρους του γιατρού απάντησες επιμένω .... Ο γιατρός προτίμησε την γνωστή φλυαρία και ειρωνία του χωρίς να απαντήσει αυτό που απάντησες εσύ ως συνήγορος του όπου τον καλύψες κιόλας ... Καμιά εξυπνάδα δεν λέω και πονηριά ... Περιγραφω ακριβώς αυτό που έλαβε χώρα παραπάνω ....
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Περιγράφεις την κατά φαντασία αποψή σου. Δεν είμαι συνήγορος του γιατρού, είμαι συνήγορος της αλήθειας και του να αποδίδεται η πραγματικότητα και όχι οι διάφορες σπέκουλες και ανακρίβειες λόγω αντιπαθειών. Αν έχεις κάποια αντίρρηση επί της ουσίας σε αυτά που γράφω ευχαρίστως να την καταθέσεις για να την σχολιάσουμε. Το να κρίνεις προθέσεις χωρίς επιχειρήματα είναι κιτρινισμός.
 

montecristo

Well-Known Member
Επίσης ,θα μπορούσε να βρέξει και τα μαλλιά και να κάνει το ίδιο χτένισμα ,προς ανάδειξη του crown και στη δεύτερη φωτό..γτ στη δεύτερη και στεγνά είναι τα μαλλιά και χτενισμένα προς τα πίσω .
Σίγουρα ναι, εκτός από τον ίδιο φωτισμό που θα έπρεπε να έχουν οι φωτογραφιες πριν και μετά , πρέπει να γίνεται και το ίδιο χτένισμα για να υπάρχει αντικειμενική σύγκριση. Εδώ βλέπουμε ότι δεν έγινε τίποτα από αυτά τα 2 στη φωτογραφία του crown.
 

aeratos28

Just aeratos
Ε ναι ..γτ μην μας πει τώρα προς δικαιολογία ο δόκτωρ ,ότι κυκλοφορουσε με βρεγμενο μαλλί και χτενισμένα κατάλληλα προς ανάδειξη του crown πριν ο πελάτης του,γτ θα πηδηχτω από το παράθυρο όπως έλεγε και εκείνη η μορφή παλιά στον Αντ1..γτ παλιά που του λέγαμε για πανοραμικές έλεγε κάτι περίεργα ότι δεν βγαίνει έξω ο καθένας με σκυφτό το κεφάλι ούτε θα κάτσει κανένας πάνω από το κεφάλι του για να τον βλέπει πανοραμικά..έχουμε ακούσει διάφορα τέτοια προς δικαιολογία.βεβαια δεν τον αδικώ...τις ίδιες παπατζες λένε σχεδόν όλοι οι γιατροί του κλάδου του,όποτε δεν προκαλεί εντύπωση
Σίγουρα ναι, εκτός από τον ίδιο φωτισμό που θα έπρεπε να έχουν οι φωτογραφιες πριν και μετά , πρέπει να γίνεται και το ίδιο χτένισμα για να υπάρχει αντικειμενική σύγκριση. Εδώ βλέπουμε ότι δεν έγινε τίποτα από αυτά τα 2 στη φωτογραφία του crown.
 

Panos1982

Well-Known Member
Θα συμφωνήσω – και εγώ πιστέυω πως το συγκεκριμένο αποτέλεσμα είναι καλό. Δεν ξέρω τι δότρια έχει ο ασθενής, αλλά εγώ στα 32 έχω βάλει 7100 θύλακες στο κεφάλι μου με combo και έχω περίπου 3500 ακόμα (με combo). Οπότε, νομίζω (αν έχει καλή δότρια) πως θα μπορούσε να βάλει και παραπάνω (αν θέλει να κανεί και Fut). Μόνο με Fue και χωρίς φίνα, πιθανόν να είναι δύσκολα τα πράγματα στο μέλλον.

Επίσης, όπως έχει επισημάνει πολλές φορές και ο @Panos1982, νομίζω πως αυτό το αποτέλεσμα έδειξε μόνο με 2500 grafts επειδή ο ασθενής είχε σχετικά καλό forelock.

Περιστατικο που επι της αρχης ανηκει στα ευνοϊκά, ως προς το βαθμο δυσκολιας δημιουργιας illusion καλυψης.
Εχεις εντοπισει το γιατί, ειναι η βοηθεια των φυσικών, αλλα οχι του forelock αλλα του middle.

InCollage_20220708_214303429.jpg


Ολα αυτα τα μαλλακια εκει κανουν παπάδες αυτη τη στιγμη.
• 1ον δινουν απλόχερη καλυψη στο κροουν μεσω του μήκους τους κ υπαρχει ικανη ποσοτητα φυσικων εκει ωστε να αποδίδουν ικανη ποσοτητα καλυψης.
• και 2ον και σημαντικοτερο προσφερει εντονη σκιαση κ πλαισιωνει τη χερλαιν κανοντας την να φαίνεται μπετο γτ δεν αφηνει το φως να περασει μεσα οταν τον κοιτας απο μπροστα.
Οταν αυτο το κομματι στο mid αδειάσει,
Το αποτελεσμα θα ειναι see through δεν θα υπαρχει πια η σκιαση που τωρα το ανεβαζει επιπεδα, κ ακομα κι αν κανει εκει επεμβαση στο μελλον δε θα καταφερει να ειναι ποτε οπως ειναι σημερα.

Το αποτελεσμα καλο ειναι για την ωρα ,
Σιγουρα στο μελλον θα ζοριστει πολυ κ θα πεσει επιπεδα,
το combo με FUT θα εδινε δυνατοτητα πολυ καλυτερης αντιμετωπισης στο μελλον.

** Τα μειον της κλινικης υπερκερνουν το οποιοδηποτε αποτελεσμα ακομα κι αν καποιο προσωρινα εχει παει καλα.
Στο παραμικρο προβλημα ο γιατρος θα γινει απο φίλος σου εχθρος σου.
Δεν αξιζει σε εναν τοσο δυσκολο αγωνα κατα της ΑΑ , να συνεργαζεσαι για την επίλυση της με καποιον που πρωτίστως τον ενδιαφερει μονο το χρημα σου κ 2ον η εικονα του,
Και οχι η δικη σου.
Μας το απεδειξε παμπολες φορες.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Περιγράφεις την κατά φαντασία αποψή σου. Δεν είμαι συνήγορος του γιατρού, είμαι συνήγορος της αλήθειας και του να αποδίδεται η πραγματικότητα και όχι οι διάφορες σπέκουλες και ανακρίβειες λόγω αντιπαθειών. Αν έχεις κάποια αντίρρηση επί της ουσίας σε αυτά που γράφω ευχαρίστως να την καταθέσεις για να την σχολιάσουμε. Το να κρίνεις προθέσεις χωρίς επιχειρήματα είναι κιτρινισμός.
Εντάξει όταν κανείς ότι δεν καταλαβαίνεις δεν έχει νόημα να συνεχιστεί η κουβέντα ... Καμιά φαντασία δε περιγράφω.... Ότι λένε τα γραπτά αναφέρω .... Για την ώρα συνέχισε να κρατάς την ασπίδα ψηλά να προστατεύσεις τον γιατρό την καρδιά μας....
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εντάξει όταν κανείς ότι δεν καταλαβαίνεις δεν έχει νόημα να συνεχιστεί η κουβέντα ... Καμιά φαντασία δε περιγράφω.... Ότι λένε τα γραπτά αναφέρω .... Για την ώρα συνέχισε να κρατάς την ασπίδα ψηλά να προστατεύσεις τον γιατρό την καρδιά μας....

Επαναλαμβάνεσαι χωρίς να απαντάς επί της ουσίας με επιχειρήματα σε αυτά που έγραψα και να μας αιτιολογήσεις τα συμπεράσματα σου. Προφανώς γιατί θα εκτεθείς. Η τακτική της λάσπης στον ανεμιστήρα, πες πες κάτι θα μείνει, είναι πιο βολική. Αν αυτό που θέλεις σε κάθε περιστατικό του Αναστασάκη είτε είναι κακό είτε είναι καλό είναι να το θάβουμε γιατί δεν τον γουστάρουμε και δεν μας αρέσει ο χαρακτήρας του λυπάμαι αλλά δεν θα ακολουθήσω και πες με όπως θες.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Επαναλαμβάνεσαι χωρίς να απαντάς επί της ουσίας με επιχειρήματα σε αυτά που έγραψα και να μας αιτιολογήσεις τα συμπεράσματα σου. Προφανώς γιατί θα εκτεθείς. Η τακτική της λάσπης στον ανεμιστήρα, πες πες κάτι θα μείνει, είναι πιο βολική. Αν αυτό που θέλεις σε κάθε περιστατικό του Αναστασάκη είτε είναι κακό είτε είναι καλό είναι να το θάβουμε γιατί δεν τον γουστάρουμε και δεν μας αρέσει ο χαρακτήρας του λυπάμαι αλλά δεν θα ακολουθήσω και πες με όπως θες.
Τι θες τώρα να κάθομαι να κάνω σκριν τις φωτός να σου δείξω την χερλαιν της κλασικής χαρακιας-περουκα και να σου κυκλώνω τα σημεία που το μαλλί πάει όπου να ναι ; Ποιος είμαι εγώ που θα σου κάνω και υποδείξεις σε αυτά τα θέματα; Τα ξέρεις πολύ καλύτερα από εμένα ....όσο για την φύτρωση που είπα ότι προφανώς πέτυχε το προσπερνάς Παρ ότι ήθελα να πω ότι σε αυτό βέβαια βοηθάει και το μαμά μαλλί και είναι ένας * το ποσοστό φυτρωσης... Είπα να μην το γράψω γιατί θα το γράψουν άλλοι όπως θα σχολιάσουν άλλοι την επιμονή βρεγμένου πριν στεγνού μετά με αλλαγή λήψης χτενίσματος και φυσικά σκοταδισμός.... Δεν επιχειρηματολόγησε ο ίδιος ο γιατρός σε αυτά συγκεκριμένα αλλά προτίμησε να κάνει τα γνωστά του φλύαρα και ειρωνικά σχόλια άνευ ουσίας για ακόμη μια φορά και μπήκες σφήνα εσύ να πεις αυτό που δεν είπε αυτός να υπερασπιστεί τον εαυτό του σαν κηδεμόνας του και μου λες ότι πετάω λάσπη στον ανεμιστήρα.... Προφανώς και κανείς προσπάθεια να το προστατέψεις όσο πιο διακριτικά μπορείς για να μην χαλάσει η σούπα με την κλινική του και τον Λορέντζο ... Εγω αυτό δεν το θεωρώ κακό με ενοχλεί όμως όταν υποτιμούν την νοημοσύνη μου και νομίζουν ότι τρώμε κουτοχορτο.....
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Τι θες τώρα να κάθομαι να κάνω σκριν τις φωτός να σου δείξω την χερλαιν της κλασικής χαρακιας-περουκα και να σου κυκλώνω τα σημεία που το μαλλί πάει όπου να ναι ;
Ακριβώς αυτό θέλω για να κάνουμε συζήτηση επί συγκεκριμένων θεμάτων και όχι επί προθέσεων. Αν έχεις δίκιο να συμφωνήσω αν θεωρώ ότι έχεις άδικο να σου ποστάρω την άποψή μου.

Δεν επιχειρηματολόγησε ο ίδιος ο γιατρός σε αυτά συγκεκριμένα αλλά προτίμησε να κάνει τα γνωστά του φλύαρα και ειρωνικά σχόλια άνευ ουσίας για ακόμη μια φορά και μπήκες σφήνα εσύ να πεις αυτό που δεν είπε αυτός να υπερασπιστεί τον εαυτό του σαν κηδεμόνας του και μου λες ότι πετάω λάσπη στον ανεμιστήρα....
Γενικώς αποφεύγω να σχολιάζω νήματα της κλινικής γιατί το θεωρώ ανώφελο. Δεν υπάρχει ωριμότητα στον διάλογο (από όλες τις πλευρές) και αντί να γίνεται μια ήρεμη συζήτηση με επιχειρήματα, στα 2-3 πρώτα ποστ ξεκινάει το μπάχαλο. Μπαίνω σφήνα όταν βλέπω να "βίαζεται" η κοινή λογική κάτι που έγινε σε αυτό το νήμα, δηλαδή μια πολύ επιτυχημένη φύτρωση/κάλυψη με συντηρητικό αριθμό μοσχευμάτων να προσπαθούμε να την αποδομήσουμε με την λεπτομέρεια χωρίς να κοιτάμε την ουσία. Επίσης τοποθετήθηκα λόγω της ενασχόλησης μου με το βίντεο γιατί δεν μπορώ να διαβάζω ανακρίβειες ως προς τους φωτισμούς. Αυτά είναι εξαιρετικά χρήσιμα για αυτούς που θέλουν να καταλάβουν τι συμβαίνει και να βγάζουν συμπεράσματα έχοντας σωστά δεδομένα,. Αμφιβάλλω αν τα είχε καταλάβει και ο γιατρός. Αν εσύ πιστεύεις ότι πρέπει να σιωπήσω για κάτι που διαστρεβλώνεται μπροστά στα μάτια μου επειδή δεν μπορεί ή δεν θέλει να απαντήσει ο γιατρός και εσύ αυτό το θεωρείς "κηδεμονία" λυπάμαι αλλά καλύτερα να ψαχτείς με την δικιά σου λογική.

Προφανώς και κανείς προσπάθεια να το προστατέψεις όσο πιο διακριτικά μπορείς για να μην χαλάσει η σούπα με την κλινική του και τον Λορέντζο ... Εγω αυτό δεν το θεωρώ κακό με ενοχλεί όμως όταν υποτιμούν την νοημοσύνη μου και νομίζουν ότι τρώμε κουτοχορτο.....

Επειδή το επαναλαμβάνεις με την κάθε ευκαιρία να σου τονίσω ξανά και δημόσια για να το διαβάσουν όλοι, στα π@π@ρια μου η σούπα. Τις αρχές μου δεν τις προδίδω και αν κάποια στιγμή αισθανθώ ότι υπάρχει πίεση για κάτι τέτοιο απλά θα τελειώσει η συνεργασία. Στον Αναστασάκη φέρομαι (παρόλο που συνεχώς και δημοσίως με εγκαλεί γιατί δεν τον προστατεύω) όπως θα φερόμουν σε κάθε επώνυμο γιατρό που γράφει στο φόρουμ. Το ίδιο έχω πει και στον Τιρκάλα τηλεφωνικά όταν με πήρε να μου παραπονεθεί για τα σχόλια σε κάποια νήματά του. Μπορεί να με πεις διπλωμάτη, ισορροπιστή (και θα το δεχτώ ότι έτσι είμαι) για το καλό του φόρουμ αλλά ότι κάνω σε κάποιον "κηδεμονία" στην βάση κάποιου ανταλλάγματος απλά δεν το δέχομαι.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nick90

Well-Known Member
Γενικώς αποφεύγω να σχολιάζω νήματα της κλινικής γιατί το θεωρώ ανώφελο. Δεν υπάρχει ωριμότητα στον διάλογο (από όλες τις πλευρές) και αντί να γίνεται μια ήρεμη συζήτηση με επιχειρήματα, στα 2-3 πρώτα ποστ ξεκινάει το μπάχαλο. Μπαίνω σφήνα όταν βλέπω να "βιάζεται" η κοινή λογική κάτι που έγινε σε αυτό το νήμα, δηλαδή μια πολύ επιτυχημένη φύτρωση/κάλυψη με συντηρητικό αριθμό μοσχευμάτων να προσπαθούμε να την αποδομήσουμε με την λεπτομέρεια χωρίς να κοιτάμε την ουσία. Επίσης τοποθετήθηκα λόγω της ενασχόλησης μου με το βίντεο γιατί δεν μπορώ να διαβάζω ανακρίβειες ως προς τους φωτισμούς. Αυτά είναι εξαιρετικά χρήσιμα για αυτούς που θέλουν να καταλάβουν τι συμβαίνει και να βγάζουν συμπεράσματα έχοντας σωστά δεδομένα,. Αμφιβάλλω αν τα είχε καταλάβει και ο γιατρός. Αν εσύ πιστεύεις ότι πρέπει να σιωπήσω για κάτι που διαστρεβλώνεται μπροστά στα μάτια μου επειδή δεν μπορεί ή δεν θέλει να απαντήσει ο γιατρός και εσύ αυτό το θεωρείς "κηδεμονία" λυπάμαι αλλά καλύτερα να ψαχτείς με την δικιά σου λογική.
Ποιες ανακρίβειες διαβάζεις ; Εγώ ανέφερα ότι δεν είναι ίδιος ο φωτισμός και αυτή ειναι η πραγματικότητα. Είναι ή δεν είναι διαφορετικός ο φωτισμός της φωτογραφίας στο πριν-μετά του κροουν;; Εσύ ανέφερες μια αιτία για την ύπαρξη της διαφοράς του φωτισμού, άρα και εσύ βλέπεις ότι δεν είναι ίδιος ο φωτισμός. Τώρα σίγουρα δεν ξέρουμε τι έχει γίνει αν δεν βγάλαμε εμείς τις φωτογραφίες.

Το γεγονός ότι γίνεται συνεχόμενα στα περιστατικά της κλινικής αυτή η ξαφνική αλλαγη φωτισμού στο πριν-μετά δείχνει ότι δεν γίνεται τυχαία όλο αυτό αλλά μάλλον εσκεμμένα. Τυχαία θα γινόταν αν γινόταν μόνο σε ένα περιστατικό. Αλλά αυτό δεν σε βλέπω να το κρίνεις. Δηλαδή τη συχνότητα που εμφανίζεται στα περιστατικά της κλινικής αυτη η διαφορά στον φωτισμό.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μίλησα εγώ για ανακρίβεια; Φυσικά και είναι διαφορετικός ο φωτισμός, το είπα σαφώς και το ανέλυσα λεπτομερώς (έχει σημασία), δεν ανέφερα απλά μια αιτία. Ο αντικειμενικός σχολιαστής βλέπει πρώτα την μεγάλη εικόνα και μετά αρχίζει με τις λεπτομέρειες. Ο μη αντικειμενικός επικεντρώνεται στις λεπτομέρειες και δεν μιλά για το μείζον. Αυτό έκανες και εσύ σε αυτό το νήμα. Ο μη επαρκής φωτισμός του crown ήταν το ελάσσον (αφού μπήκαν λίγα g), η καλή κάλυψη στην μπροστινή περιοχή το μείζον. Το μοναδικό σχόλιο ουσίας που έγινε σε αυτό το περιστατικό είναι του Πάνου για την στρατηγική διαχείρισης αυτού του περιστατικού (κάτι για το οποίο θα ήθελα και εγώ να σχολιάσω), αλλά αντί αυτού ανακυκλώνουμε τα ίδια.
 

aeratos28

Just aeratos
Ρε cvial και εσύ,κολλάς σε κάτι πράγματα ,έλεος δλδ..είμαστε σε φόρουμ που ψυρίζουμε τη μαϊμού ,έχεις γίνει της πουτ@ν@ς με τον συγκεκριμένο τόσο καιρό ,και μετά από όλα αυτά συνεχίζει να ανεβάζει περιστατικά ελεγχόμενα από αυτόν..η μία φωτό του έχει βρέξει τα μαλλιά γμκαι τα έχει χωρίσει αριστερά δεξιά ,μπρος πίσω για να κάνει την καράφλα να φανεί όσο περισσότερο γίνεται ,μου έχει κοτσαρει και τον προβολέα από πάνω για ακόμα χειρότερη εικόνα της καράφλας και το μετά μου έχει αφήσει μακρύ μαλλί,στεγνό εντελώςε χτένισμα κάλυψη απόκρυψη ,προς τα πίσω και η ΔΕΗ έκοψε το ρεύμα εκείνη την ημέρα και περιμένεις να σχολιάσουμε τι?ειδικά όταν πρόκειται για τον πρόεδρο ελαματ ishrs gti ,hf turbo , compressor ιατρό...πλάκα κάνουμε..?? Εννοείται ότι θα ακούσει αυτό τον σχολιασμό γτ τοεγαλυτερο πρόβλημα είναι αυτά που ανέφερα πιο πάνω..δευτεροτριτα είναι τα περί διαχείρισης κτλ που είπες.
Μίλησα εγώ για ανακρίβεια; Φυσικά και είναι διαφορετικός ο φωτισμός, το είπα σαφώς και το ανέλυσα λεπτομερώς (έχει σημασία), δεν ανέφερα απλά μια αιτία. Ο αντικειμενικός σχολιαστής βλέπει πρώτα την μεγάλη εικόνα και μετά αρχίζει με τις λεπτομέρειες. Ο μη αντικειμενικός επικεντρώνεται στις λεπτομέρειες και δεν μιλά για το μείζον. Αυτό έκανες και εσύ σε αυτό το νήμα. Ο μη επαρκής φωτισμός του crown ήταν το ελάσσον (αφού μπήκαν λίγα g), η καλή κάλυψη στην μπροστινή περιοχή το μείζον. Το μοναδικό σχόλιο ουσίας που έγινε σε αυτό το περιστατικό είναι του Πάνου για την στρατηγική διαχείρισης αυτού του περιστατικού (κάτι για το οποίο θα ήθελα και εγώ να σχολιάσω), αλλά αντί αυτού ανακυκλώνουμε τα ίδια.
 

nick90

Well-Known Member
Μίλησα εγώ για ανακρίβεια; Φυσικά και είναι διαφορετικός ο φωτισμός, το είπα σαφώς και το ανέλυσα λεπτομερώς (έχει σημασία), δεν ανέφερα απλά μια αιτία. Ο αντικειμενικός σχολιαστής βλέπει πρώτα την μεγάλη εικόνα και μετά αρχίζει με τις λεπτομέρειες. Ο μη αντικειμενικός επικεντρώνεται στις λεπτομέρειες και δεν μιλά για το μείζον. Αυτό έκανες και εσύ σε αυτό το νήμα. Ο μη επαρκής φωτισμός του crown ήταν το ελάσσον (αφού μπήκαν λίγα g), η καλή κάλυψη στην μπροστινή περιοχή το μείζον. Το μοναδικό σχόλιο ουσίας που έγινε σε αυτό το περιστατικό είναι του Πάνου για την στρατηγική διαχείρισης αυτού του περιστατικού (κάτι για το οποίο θα ήθελα και εγώ να σχολιάσω), αλλά αντί αυτού ανακυκλώνουμε τα ίδια.
Ναι είπες δεν μπορείς να βλέπεις ανακρίβειες ως προς τους φωτισμούς, ενώ δεν ειπώθηκε καμία ανακρίβεια. Και εγώ αναφέρθηκα στον φωτισμό και είπα οτι δεν είναι ίδιος ο φωτισμός του crown του πριν-μετά σε αυτό που βλέπω που δεν μπορεί να το αμφισβητήσει κανένας, όλοι το διαπιστώσαμε. Και δεν είπα την αιτία γιατί προκύπτει διαφορετικός ο φωτισμός. Απλά είπα οτι ειναι διαφορετικός ο φωτισμός στο πριν-μετά όπως μας τον παρουσιάζει. Γενικά όταν κάτι γίνεται συνεχόμενα και όχι μεμονωμένα σε ένα περιστατικό η λογική λέει ότι ΜΑΛΛΟΝ δεν γίνεται τυχαία, γιατί δεν γίνεται ΠΑΝΤΑ να συμβαίνει στις φωτογραφίες του μετά να έχουν λιγότερο φως από τις φωτογραφίες του πριν.

Δεν είναι καθόλου ασήμαντο το σχόλιο για τον φωτισμό. Όταν λες οτι βάζεις 2500g και καλύπτεις μπροστά και κρόουν η λογική λέει οτι δεν φτάνουν. Οπότε αν ο αλλος βλέπει μια σκοτεινή φωτογραφία του crown θα νομίζει οτι έτσι θα φαίνεται με 2500g σε Α ζώνη και κρουον, οπότε θα λέει οκ θα βάλω και εγω 2500 μπροστά και πίσω και θα είμαι μια χαρά αφού έτσι φαίνεται στη φώτο οτι είναι μαύρο το crown. Κάτι που δεν ισχύει. Οπότε κατά μία έννοια είναι σαν να διαστρεβλώνεται η πραγματικότητα και οφείλουμε να το αναφέρουμε οτι δεν θα φαινόταν έτσι το crown αν είχε επαρκή φωτισμό. Όποιος δεν το αναφέρει είναι σαν να λέει ναι βάλε 2500 μπροστά και πίσω και θα είσαι έτσι ακριβώς όπως στη φώτο του κροουν.

Δεν σχολίασα το μπροστά γιατί, είδα ότι πήγε μια χαρά η φύτρωση και ήταν καλό οπότε σχολίασα για το crown, επειδή το ανέφερε ένα μέλος ότι "σκοτείνιασε"...
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν σχολίασα το μπροστά γιατί, είδα ότι πήγε μια χαρά η φύτρωση και ήταν καλό οπότε σχολίασα για το crown, επειδή το ανέφερε ένα μέλος ότι "σκοτείνιασε"...

Καλό είναι την επόμενη φορά να ξεκινήσεις από εκεί, να πεις και τις παρατηρήσεις σου (αλά giorgos-3) και μετά να πας και πιο πίσω.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Ακριβώς αυτό θέλω για να κάνουμε συζήτηση επί συγκεκριμένων θεμάτων και όχι επί προθέσεων. Αν έχεις δίκιο να συμφωνήσω αν θεωρώ ότι έχεις άδικο να σου ποστάρω την άποψή μου.


Γενικώς αποφεύγω να σχολιάζω νήματα της κλινικής γιατί το θεωρώ ανώφελο. Δεν υπάρχει ωριμότητα στον διάλογο (από όλες τις πλευρές) και αντί να γίνεται μια ήρεμη συζήτηση με επιχειρήματα, στα 2-3 πρώτα ποστ ξεκινάει το μπάχαλο. Μπαίνω σφήνα όταν βλέπω να "βίαζεται" η κοινή λογική κάτι που έγινε σε αυτό το νήμα, δηλαδή μια πολύ επιτυχημένη φύτρωση/κάλυψη με συντηρητικό αριθμό μοσχευμάτων να προσπαθούμε να την αποδομήσουμε με την λεπτομέρεια χωρίς να κοιτάμε την ουσία. Επίσης τοποθετήθηκα λόγω της ενασχόλησης μου με το βίντεο γιατί δεν μπορώ να διαβάζω ανακρίβειες ως προς τους φωτισμούς. Αυτά είναι εξαιρετικά χρήσιμα για αυτούς που θέλουν να καταλάβουν τι συμβαίνει και να βγάζουν συμπεράσματα έχοντας σωστά δεδομένα,. Αμφιβάλλω αν τα είχε καταλάβει και ο γιατρός. Αν εσύ πιστεύεις ότι πρέπει να σιωπήσω για κάτι που διαστρεβλώνεται μπροστά στα μάτια μου επειδή δεν μπορεί ή δεν θέλει να απαντήσει ο γιατρός και εσύ αυτό το θεωρείς "κηδεμονία" λυπάμαι αλλά καλύτερα να ψαχτείς με την δικιά σου λογική.



Επειδή το επαναλαμβάνεις με την κάθε ευκαιρία να σου τονίσω ξανά και δημόσια για να το διαβάσουν όλοι, στα π@π@ρια μου η σούπα. Τις αρχές μου δεν τις προδίδω και αν κάποια στιγμή αισθανθώ ότι υπάρχει πίεση για κάτι τέτοιο απλά θα τελειώσει η συνεργασία. Στον Αναστασάκη φέρομαι (παρόλο που συνεχώς και δημοσίως με εγκαλεί γιατί δεν τον προστατεύω) όπως θα φερόμουν σε κάθε επώνυμο γιατρό που γράφει στο φόρουμ. Το ίδιο έχω πει και στον Τιρκάλα τηλεφωνικά όταν με πήρε να μου παραπονεθεί για τα σχόλια σε κάποια νήματά του. Μπορεί να με πεις διπλωμάτη, ισορροπιστή (και θα το δεχτώ ότι έτσι είμαι) για το καλό του φόρουμ αλλά ότι κάνω σε κάποιον "κηδεμονία" στην βάση κάποιου ανταλλάγματος απλά δεν το δέχομαι.
Από την μια κρίνεις μια μεταμόσχευση επιτυχημένη η όχι αλλά και από την άλλη δικαιολογεις γιατι ο φωτισμός είναι έτσι πριν και γιουβέτσι μετά ... Και όλως τυχαίως το γιουβετσι πάντα είναι το κολακευτικότερο... Μου δικαιολογεις το φωτισμό και το δωμάτιο και όλα αυτά που πάντα βγαίνει μόνο στο ΜΕΤΑ έτσι οι φωτό κολακευτικες και μόνο στο ΠΡΙΝ φωτεινές καθαρές και βρεγμένες.... Πότε το ανάποδο ... Να είναι μια φορά σκοτεινές ρε παιδί μου και διαφορετική λήψη το πριν και φωτεινές και στην πιο ψηλή λήψη στο μετά ... Ρε cvial σοβαρά τώρα ... Εντάξει δεν μιλάμε .. προσπαθούμε να μην μιλάμε ... Αλλά πόσο θα κάνουμε ακόμα τους μλκ που τρώνε σανό;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα