Norain, fue, 2294 grafts, 4/5/2018

NoRain

Member
Αν και βεβαια για την ωρα δεν εχω αποφασισει για δευτερη.
Θα συνεχισω την θεραπεια με μινοξιδιλη την οποια διεκοψα περισυ τετοιον καιρο.

Εχω παρατηρησει μια καποια αραιωση στα πιο πισω μαλλια μεχρι και το crown. Ισως να ειναι και απο την εποχη.
Οποτε ξαναξεκιναω μινο και θα δω πως θα παει... Αναλογα με τα αποτελεσματα θα αποφασισω αναλογως...
Ισως δλδ χρειαστει να μπω και πιο μεσα...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

manly_Man

Well-Known Member
Αν και βεβαια για την ωρα δεν εχω αποφασισει για δευτερη.
Θα συνεχισω την θεραπεια με μινοξιδιλη την οποια διεκοψα περισυ τετοιον καιρο.

Εχω παρατηρησει μια καποια αραιωση στα πιο πισω μαλλια μεχρι και το crown. Ισως να ειναι και απο την εποχη.
Οποτε ξαναξεκιναω μινο και θα δω πως θα παει... Αναλογα με τα αποτελεσματα θα αποφασισω αναλογως...
Ισως δλδ χρειαστει να μπω και πιο μεσα...
Βλεπεις φιλε μου γιατι δεν σου κατέβασαν περεταίρω την hairline; ηδη εχεις παρατηρήσει αραίωση στις πιο πισω ζωνες και αφου ξεκινησαν να αραιώνουν σίγουρα θα χασεις έδαφος αργότερα...οπότε δεν ειναι λογικο να σπαταλούσες αλλα 1500 grafts για να κατεβαζες την hairline απο την αρχή μη γνωρίζοντας την εξέλιξη της τριχόπτωσης σου...τη στιγμή κιολας που λογικα θα χρειαστεί να επεμβεις στις πιο πισω ζωνες...
 

aeratos28

Just aeratos
Το αν έχουμε πει γνώμες και αν έχουμε βοηθήσει μελοι με κάποιες συμβουλές χριστοφορε ,επειδή είσαι πρόιμος εδώ δεν το ξέρεις καθόλου και καλό είναι να μην πετάς ασυναρτησίες...το να αποφεύγεις συστηματικά να απαντάς στην ερώτηση μου και να μιλάς συνεχώς για την ανοχή που δείχνει ο cvial ,δλδ να προσπαθείς να φανείς θύμα ,δεν σε κάνει να φαίνεσαι σωστός..ας δεις τον εαυτό σου στο καθρέπτη με αυτά που μου έλεγες τότε που πήρες το μέρος του γιατρού και χλευάζεις εμένα και την στροφή 180 μοίρες που εκανες τώρα και κανείς τον ανηξερο στο θέμα με τα εργαλεία..ας πει ο cvial λοιπόν αν έχω άδικο...απαντα και παραδεξου ότι δεν ήξερες τι έλεγες και άσε την θυματοποίηση που προσπαθείς να περάσεις στους μοντς
 
  • Like
Reactions: spi

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Και σε αλλη κλινικη να πηγαινε παλι δεν θα του το κατεβαζε πιο κατω ή θα το κατεβαζε και θα ειχε αμφιβολο αποτελεσμα σε πυκνοτητα..δεν ειναι θεμα κλινικης λοιπον.

Αν πήγαινε σε μια κλινική και γινόταν μια στρατηγική, μετρήσεις και περιοχές θα ήξερε ακριβώς τι γίνεται τι δεν γίνεται, αν τον παίρνει για λίγο πιο κάτω και όλα τα σχετικά. Τώρα απλά δεν ξέρει και του έχουν καρφωθεί (και σωστά) τα 3 λεπτά.
 

manly_Man

Well-Known Member
Αν πήγαινε σε μια κλινική και γινόταν μια στρατηγική, μετρήσεις και περιοχές θα ήξερε ακριβώς τι γίνεται τι δεν γίνεται, αν τον παίρνει για λίγο πιο κάτω και όλα τα σχετικά. Τώρα απλά δεν ξέρει και του έχουν καρφωθεί (και σωστά) τα 3 λεπτά.
Θα μπορουσε απλα πριν την επεμβαση να κανει ενα consultation σε μια αλλη κλινικη για τις ακριβεις μετρησεις της δοτριας αλλα και παλι δεν θα ηξερε την εξελιξη της τριχοπτωσης του με σιγουρια, αμα δεν ειχε δειξει σημαδια αραιωσης στις πισω ζωνες....
 

vlafo

Well-Known Member
Θα μπορουσε απλα πριν την επεμβαση να κανει ενα consultation σε μια αλλη κλινικη για τις ακριβεις μετρησεις της δοτριας αλλα και παλι δεν θα ηξερε την εξελιξη της τριχοπτωσης του με σιγουρια, αμα δεν ειχε δειξει σημαδια αραιωσης σε πισω ζωνες....
Συγγνώμη που υπάρχει ακριβής μέτρηση στην Ελλάδα γιατί κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας.
Ούτε Κύπρο.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Θα μπορουσε απλα πριν την επεμβαση να κανει ενα consultation σε μια αλλη κλινικη για τις ακριβεις μετρησεις της δοτριας αλλα και παλι δεν θα ηξερε την εξελιξη της τριχοπτωσης του με σιγουρια, αμα δεν ειχε δειξει σημαδια αραιωσης στις πισω ζωνες....

Μα περί αυτού ομιλώ και εγώ. Τα σημάδια αραίωσης στις πίσω ζώνες φαίνονται κατά την εξέταση με μικροσκόπιο ακόμα και αν εσύ δεν τις βλέπεις με το μάτι.
 

NoRain

Member
Βλεπεις φιλε μου γιατι δεν σου κατέβασαν περεταίρω την hairline; ηδη εχεις παρατηρήσει αραίωση στις πιο πισω ζωνες και αφου ξεκινησαν να αραιώνουν σίγουρα θα χασεις έδαφος αργότερα...οπότε δεν ειναι λογικο να σπαταλούσες αλλα 1500 grafts για να κατεβαζες την hairline απο την αρχή μη γνωρίζοντας την εξέλιξη της τριχόπτωσης σου...τη στιγμή κιολας που λογικα θα χρειαστεί να επεμβεις στις πιο πισω ζωνες...

Διαφωνω με αυτο το σκεπτικο. Η μμ ειναι μια αισθητικη επεμβαση. Οταν το αποφασισεις, θελεις να δεις ενα αποτελεσμα αμεσα.
Σε 7-10 χρονια δεν ξερω ουτε σε τι ψυχολογικη κατασταση θα βρισκομαι, ουτε σε ποια κοινωνικη, ουτε και σε ποια οικονομικη.
Επομενως το να θες να κρατησεις grafts για το μετα που μπορει να μην ερθει και ποτε, εμενα δε με βρισκει συμφωνο.

Δεν μιλαμε για παθολογικα αιτια. Πχ εχεις 2 νεφρα, θα σου παρουμε το ενα μονο γιατι με το αλλο θα πρεπει να ζησεις.
Φυσικα αυτο δε σημαινει οτι θα πεταμε grafts δεξια και αριστερα η ακομα χειροτερα στον καδο σκουπιδιων...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

manly_Man

Well-Known Member
Διαφωνω με αυτο το σκεπτικο. Η μμ ειναι μια αισθητικη επεμβαση. Οταν το αποφασισεις, θελεις να δεις ενα αποτελεσμα αμεσα.
Σε 7-10 χρονια δεν ξερω ουτε σε τι ψυχολογικη κατασταση θα βρισκομαι, ουτε σε ποια κοινωνικη, ουτε και σε ποια οικονομικη.
Επομενως το να θες να κρατησεις grafts για το μετα που μπορει να μην ερθει και ποτε, εμενα δε με βρισκει συμφωνο.

Δεν μιλαμε για παθολογικα αιτια. Πχ εχεις 2 νεφρα, θα σου παρουμε το ενα μονο γιατι με το αλλο θα πρεπει να ζησεις.
Φυσικα αυτο δε σημαινει οτι θα πεταμε grafts δεξια και αριστερα η ακομα χειροτερα στον καδο σκουπιδιων...
Διαφωνεις τωρα, αλλα σε καποια χρονια ισως να συμφωνεις. Οι σοβαροι γιατροι δεν σκεφτονται μονο το τωρα του ασθενη, πρεπει να αξιολογουν ολο το ιστορικο και σε ποιο σταδιο θα φτασει ο καθενας και να μπορει να καλυψει το προβλημα του μακροπροθεσμα οχι να τα βαλουν ολα σε ενα σημειο κ μετα να μη μεινει επαρκης δοτρια για το μελλον. Παρολα αυτα ειναι δικαιωμα σου να κανεις οτι θελεις.
 
Μπλουζα