MM στην Σουηδία

Maga87

New Member
Καλησπέρα ,εκανα μμ στις 19 Απριλίου στην Σουηδία και θα ήθελα λίγο την γνώμη σας για το αποτέλεσμα και αν όντως μοιάζει για 2700 grafts !Η τιμή ήταν στα 2300 ευρώ + 300 ευρώ για τρεις συνεδρίες με PRp που έγινε η πρώτη στην επέμβαση και οι άλλες δυο μετά από ένα και τρεις μήνες αντίστοιχα !
Φωτό πριν την επέμβαση ,μετά και μετά από 10 ημέρες :
 

Συνημμένα

  • C607E99C-928A-4881-AB52-5A0844E90A7B.jpeg
    C607E99C-928A-4881-AB52-5A0844E90A7B.jpeg
    727.1 KB · Προβολές: 384
  • 2C5DA704-FEEB-41EC-9CE3-3535BCED979F.jpeg
    2C5DA704-FEEB-41EC-9CE3-3535BCED979F.jpeg
    538.1 KB · Προβολές: 388
  • 4F4FF830-E5DD-4D40-8E97-8F159C91F3F9.jpeg
    4F4FF830-E5DD-4D40-8E97-8F159C91F3F9.jpeg
    713.5 KB · Προβολές: 372
  • E1753313-C298-41B9-9E3B-42EC534EEBE3.jpeg
    E1753313-C298-41B9-9E3B-42EC534EEBE3.jpeg
    1.2 MB · Προβολές: 382
  • F32FAFB0-D333-4F08-896F-9660C2D87D1E.jpeg
    F32FAFB0-D333-4F08-896F-9660C2D87D1E.jpeg
    1.3 MB · Προβολές: 398
  • 7E4F2567-C07C-48E2-9C0F-91E788437202.jpeg
    7E4F2567-C07C-48E2-9C0F-91E788437202.jpeg
    701.1 KB · Προβολές: 366
  • A84B61B3-EA66-48B2-9530-647D23663BEF.jpeg
    A84B61B3-EA66-48B2-9530-647D23663BEF.jpeg
    828.8 KB · Προβολές: 374
  • A8533956-A5BE-46D0-978E-89A53F90748E.jpeg
    A8533956-A5BE-46D0-978E-89A53F90748E.jpeg
    599.4 KB · Προβολές: 408
  • 085851E1-86C0-413B-B3C0-A28ABDDB2C3E.jpeg
    085851E1-86C0-413B-B3C0-A28ABDDB2C3E.jpeg
    409.1 KB · Προβολές: 400

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tol

Well-Known Member
Καλησπέρα ,εκανα μμ στις 19 Απριλίου στην Σουηδία και θα ήθελα λίγο την γνώμη σας για το αποτέλεσμα και αν όντως μοιάζει για 2700 grafts !Η τιμή ήταν στα 2300 ευρώ + 300 ευρώ για τρεις συνεδρίες με PRp που έγινε η πρώτη στην επέμβαση και οι άλλες δυο μετά από ένα και τρεις μήνες αντίστοιχα !
Φωτό πριν την επέμβαση ,μετά και μετά από 10 ημέρες :
Φιλε μου, κατ' αρχας σου ευχομαι καλη συνεχεια και να εχεις ενα αποτελεσμα ανταξιο των προσδοκιων σου.

Οπτικα δεν ειναι ευκολο να εκτιμησει κανείς τον αριθμο των grafts που τοποθετηθηκαν....(ο φιλος makis το εχει κανει κατα καιρους με τη βοηθεια υπολογιστη σε μεταμοσχευσεις μελων του forum...μακαρι να ασχοληθει με την περιπτωση σου και να μας διαφωτισει).

Επισης, με παραξενευει λιγο η συμμετρικη τοποθετηση των grafts...σαν να ειναι παρατεταγμενα σε σειρες...ειναι λιγο αλλοκοτη η εικονα...δεν εχω δει παρομοια σε παρουσιασεις μεταμοσχευσεων στο forum.

Εκεινο ομως που με παρακινησε να σχολιασω στο νημα σου, ειναι το εξης...

Αν δεχθουμε οτι οντως τοποθετηθηκαν 2700 grafts με κοστος 2300 ευρω, τοτε αναρωτιεμαι ποσο μεγαλη ειναι η καταληστευση που υφιστανται οι Ελληνες "πελατες" των "κορυφαιων" ελληνικων κλινικων.

Ενω, λοιπον, στη Σουηδια ο μισθος ειναι υψηλοτερος απο την Ελλαδα και η τεχνογνωσια/παρεχομενες υπηρεσιες καλυτερες, παρατηρουμε μια δυσαναλογη χρεωση στον τομεα των μεταμοσχευσεων.

Στην Ελλαδα, τη χωρα της "κονομας" και του "κομπογιαννιτισμου", μια αναλογη μεταμοσχευση θα κοστιζε απο 3200 εως 4000 ευρω!!!

Φαινεται οτι οι Ελληνες γιατροι ειναι πολυ ανωτεροι απο τους Σουηδους, οτι ειναι υπερανω χρηματων, οτι ζουν σε μια χωρα που διερχεται οικονομικη κριση και συμπασχουν με τους πολιτες παρεχοντας οικονομικες υπηρεσιες!!!

Τελικα, ισως, δεν εχουν αδικο οσοι κατηγορουν εμας τους Ελληνες ως "παπατζηδες", "λαμογια", "ατομα της αρπαχτης"...και ενα σωρο αλλους τετοιους υποτιμητικους χαρακτηρισμους.

Φυσικα και δεν εξισωνω ολους τους Ελληνες, αφου αναμφισβητητα υπαρχουν και αρκετοι εντιμοι, ηθικοι και επαγγελματιες...αλλά, βλεποντας τετοια περιστατικα, αποδεικνυεται ξεκαθαρα η αντιεπαγγελματικη νοοτροπια αρκετων ("οποιον πιασω κοροϊδο, τον εκμεταλλευομαι χωρις ηθικους ενδοιασμους").

Ελπιζω καποτε, επιτελους, να σοβαρευτουν οι ελληνικες κλινικες και να προσαρμοσουν το κοστος των μεταμοσχευσεων σε λογικα πλαισια, αναλογιζομενες τις οικονομικες δυσκολιες που αντιμετωπιζουν εδω και μια δεκαετια οι Ελληνες πολιτες.
 

Maga87

New Member
Φίλε μου η αλήθεια είναι ότι και εμένα η τοποθέτηση με παρακίνησε να ζητήσω την γνώμη σας εδώ στο φορούμ !σήμερα είμαι στις 15 μέρες και έχει αρχίσει το shedding !αν τυχών το αποτέλεσμα είναι το θεμιτό τότε θα συμφωνήσω μαζί σου για τις τιμές στην Ελλάδα αν και εφόσον δεν είναι τότε δυστυχώς για εμένα είναι λογική η τιμή που ζητάνε στην Ελλάδα με βάση το αποτέλεσμα !Επειδή και εμένα με παραξένεψε η τιμή και ρώτησα ,η απάντηση τους είναι ότι προσπαθούν να χτυπήσουν την Τουρκία διότι στην Σουηδία υπάρχει πολύ μεγάλο ποσοστό σε ανθρώπους που κάνουν μμ αρα μεγάλη αγορά και προσπαθούν με την διαφορά στην τιμή να παρακινησουν τους Σουηδούς να κάνουν μμ εδώ!
 

Συνημμένα

  • F5B2CB12-BFF9-4F84-AD00-24CC0A34EE8D.jpeg
    F5B2CB12-BFF9-4F84-AD00-24CC0A34EE8D.jpeg
    323.6 KB · Προβολές: 454

spi

Well-Known Member
Καλή φυτρωση φίλε. Κι.εμενα με παραξενευει απίστευτα αυτός ο τρόπος που επέλεξε ο γιατρός να σου βάλει τα γκραφτς. Αλλόκοτος και λανθασμένος. Θα είναι τόσο ξένο το αποτέλεσμα. Η φύση δεν σου βάζει τρίχες με την σειρά. Πως κατάφερε και έκανε κάτι τέτοιο; Δεν θέλω να σε αγχωσω αλλά μήπως να μιλήσεις μαζί του;
 
  • Like
Reactions: tol

koumparos

Well-Known Member
Όντως πολύ περίεργη απόφαση τοποθέτησης μοσχευμάτων.Ελπιζουμε να μην χαθείς και να δούμε το τελικό αποτέλεσμα.
 

Georgie

Well-Known Member
Φιλε μου, κατ' αρχας σου ευχομαι καλη συνεχεια και να εχεις ενα αποτελεσμα ανταξιο των προσδοκιων σου.

Οπτικα δεν ειναι ευκολο να εκτιμησει κανείς τον αριθμο των grafts που τοποθετηθηκαν....(ο φιλος makis το εχει κανει κατα καιρους με τη βοηθεια υπολογιστη σε μεταμοσχευσεις μελων του forum...μακαρι να ασχοληθει με την περιπτωση σου και να μας διαφωτισει).

Επισης, με παραξενευει λιγο η συμμετρικη τοποθετηση των grafts...σαν να ειναι παρατεταγμενα σε σειρες...ειναι λιγο αλλοκοτη η εικονα...δεν εχω δει παρομοια σε παρουσιασεις μεταμοσχευσεων στο forum.

Εκεινο ομως που με παρακινησε να σχολιασω στο νημα σου, ειναι το εξης...

Αν δεχθουμε οτι οντως τοποθετηθηκαν 2700 grafts με κοστος 2300 ευρω, τοτε αναρωτιεμαι ποσο μεγαλη ειναι η καταληστευση που υφιστανται οι Ελληνες "πελατες" των "κορυφαιων" ελληνικων κλινικων.

Ενω, λοιπον, στη Σουηδια ο μισθος ειναι υψηλοτερος απο την Ελλαδα και η τεχνογνωσια/παρεχομενες υπηρεσιες καλυτερες, παρατηρουμε μια δυσαναλογη χρεωση στον τομεα των μεταμοσχευσεων.

Στην Ελλαδα, τη χωρα της "κονομας" και του "κομπογιαννιτισμου", μια αναλογη μεταμοσχευση θα κοστιζε απο 3200 εως 4000 ευρω!!!

Φαινεται οτι οι Ελληνες γιατροι ειναι πολυ ανωτεροι απο τους Σουηδους, οτι ειναι υπερανω χρηματων, οτι ζουν σε μια χωρα που διερχεται οικονομικη κριση και συμπασχουν με τους πολιτες παρεχοντας οικονομικες υπηρεσιες!!!

Τελικα, ισως, δεν εχουν αδικο οσοι κατηγορουν εμας τους Ελληνες ως "παπατζηδες", "λαμογια", "ατομα της αρπαχτης"...και ενα σωρο αλλους τετοιους υποτιμητικους χαρακτηρισμους.

Φυσικα και δεν εξισωνω ολους τους Ελληνες, αφου αναμφισβητητα υπαρχουν και αρκετοι εντιμοι, ηθικοι και επαγγελματιες...αλλά, βλεποντας τετοια περιστατικα, αποδεικνυεται ξεκαθαρα η αντιεπαγγελματικη νοοτροπια αρκετων ("οποιον πιασω κοροϊδο, τον εκμεταλλευομαι χωρις ηθικους ενδοιασμους").

Ελπιζω καποτε, επιτελους, να σοβαρευτουν οι ελληνικες κλινικες και να προσαρμοσουν το κοστος των μεταμοσχευσεων σε λογικα πλαισια, αναλογιζομενες τις οικονομικες δυσκολιες που αντιμετωπιζουν εδω και μια δεκαετια οι Ελληνες πολιτες.
Δε νομίζω να ειναι έτσι . Εάν μας έλεγε το ονομα της κλινικής ο φίλος θα μπορούσαμε να βγάλουμε συμπέρασμα για το εάν εχουν πέσει οι τιμες τοσο πολυ στη Σουηδία ( απίθανο ) . Εννοώ οτι υπαρχουν και pop up κλινικές ( κοινώς αρπαχτές) .
Η τέχνη της μμ στη Τουρκια κανει εξαγωγές πια παντού ! Σε μια τελευταία παρουσίαση απο μέλος που έκανε ΜΜ στην Ολλανδία ανέφερε οτι τη κλινική τη τρέχουν Τούρκοι . Και σε τιμη χώμα.
 

Maga87

New Member
Παίδες δεν παίζει να χαθώ ,θα ανεβάζω ανά μήνα τα αποτελέσματα θετικά ή αρνητικά εδώ είμαστε για να ανεβάζουμε και να ενημερώνουμε και για τα δυο !Λοιπον η κλινική είναι αυτή εδώ https://instagram.com/adonissweden?igshid=123pdu2ug0m62 !οπως προανέφερε ο φίλος από επάνω και στην Σουηδία τις μμ τις τρέχουν Τούρκοι κατά μεγάλο ποσοστό οπως και Ολλανδία !εμενα μ την πρότεινε ένας συνάδερφος που είχε κάνει εκεί και η αλήθεια είναι ότι το αποτέλεσμα δεν ήταν κακό γιαυτο και την επέλεξα αυτή την κλινική αλλά με παραξένεψε και εμένα η τοποθέτηση γιαυτο και οπως προανέφερα ζήτησα την γνώμη σας !
 

Maga87

New Member
8 μήνες μετά...!
Υ.Γ:Για του λόγου του αληθές η πυκνότητα στην είναι λίγο ποιο έντονη άπ’ο,τι στην πραγματικότητα για τους εξής λόγους :Πρώτον ότι είναι φωτογράφια και η ανάλυση επειδή είναι μπροστινή κάμερα χάνει λίγο στην λεπτομέρεια και δεύτερον ότι το μαλλί είναι βαμμένο λόγο γκρίζων τριχών .Κατά την γνώμη μου για το αποτέλεσμα που θέλω ,δηλαδή παραπάνω πυκνότητα ώστε να μην φαίνεται το κρανίο ακόμα και κάτω από έντονο φωτισμό ,θα χρειαστώ άλλη μια επέμβαση που ευελπιστώ να κάνω μέσα στον επόμενο χρόνο.
 

Συνημμένα

  • AB7C876F-C518-46C0-8C4E-A4735D569440.jpeg
    AB7C876F-C518-46C0-8C4E-A4735D569440.jpeg
    483.5 KB · Προβολές: 325

manly_Man

Well-Known Member
8 μήνες μετά...!
Υ.Γ:Για του λόγου του αληθές η πυκνότητα στην είναι λίγο ποιο έντονη άπ’ο,τι στην πραγματικότητα για τους εξής λόγους :Πρώτον ότι είναι φωτογράφια και η ανάλυση επειδή είναι μπροστινή κάμερα χάνει λίγο στην λεπτομέρεια και δεύτερον ότι το μαλλί είναι βαμμένο λόγο γκρίζων τριχών .Κατά την γνώμη μου για το αποτέλεσμα που θέλω ,δηλαδή παραπάνω πυκνότητα ώστε να μην φαίνεται το κρανίο ακόμα και κάτω από έντονο φωτισμό ,θα χρειαστώ άλλη μια επέμβαση που ευελπιστώ να κάνω μέσα στον επόμενο χρόνο.
φιλε, δεν φαινεται τιποτα με την φωτο που εβαλες...τραβηξε καθαρες φωτογραφιες σε εξωτερικο χωρο και ξανα ανεβασε
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tol

Well-Known Member



Φιλε μου, καλη χρονια με υγεια!

Κατσε να κανω καποιους υπολογισμους και μια υποθεση εργασιας...

Θελει καποιος Ελληνας να κανει μεταμοσχευση στον κ. Αναστασακη (αναφερω αυτον γιατι ειναι ο κορυφαιος...απο οικονομικης αποψεως).

Θελει να βαλει 2700 grafts.... κοστος περιπου 6500-7000 ευρω.

Δεν εχει ταξιδεψει ποτέ στο εξωτερικο και ψαχνει μια ευκαιρια...κορωνοϊου επιτρεποντος απο το καλοκαιρι ανοιγουν τα συνορα.

5ημερη εκδρομη στη Σκανδιναβια...κοστος 1000 ευρω. Κοστος μεταμοσχευσης για τα 2700 grafts 2300 ευρω, οπως μας ενημερωσε ο φιλος.

Με ενα σμπαρο δυο τρυγονια.

Σου μενουν και 3500 ευρω....για να αγορασεις καπελα lazer, μινοξιδιλη και φιναστεριδη για ολη σου τη ζωη...βοτανα και μαντζουνια για δεκαετιες :D :D

Η συγκριση και τα συμπερασματα ανηκουν στον καθενα.

Εκτος και αν, ως συνηθως, πεταχθει ο εκπροσωπος της κλινικης, για να μας πεισει με το δικο του φωτογραφικο υλικο (που δε συμπεριλαμβανει ΟΥΤΕ ΜΙΑ φωτογραφια εξωτερικου χωρου) οτι η αντιστοιχη μεταμοσχευση στον κ. Αναστασακη θα ειχε ΤΡΕΙΣ φορες καλυτερο αποτελεσμα, ωστε να δικαιολογει τα ΤΡΙΠΛΑΣΙΑ χρηματα που απαιτει.
 

vlafo

Well-Known Member
Καλή χρονιά με υγεία σε όλους.
Θα προτιμούσα φίλε tol την κουρτίνα με την επιλογή μμ+ταξίδι στην όμορφη Σκανδιναβία που είναι πολύ όμορφη παρεμπιπτόντως.
Η Σουηδία ειδικά είναι πανέμορφη.
Και μια από τις ακριβότερες χώρες αλλά μάλλον στις μμ είναι πίσω σε σχέση με την Ελλάδα.
Δεν εξηγούνται αλλιώς αυτές οι εξευτελιστικές τιμές.
 

manly_Man

Well-Known Member
φιλε τελικα αξιζε να ξανα βαλεις φωτογραφιες γιατι αδικουσες τον εαυτο σου.

Νομιζω ειναι πολυ καλο το αποτελεσμα που πηρες, μεγαλη η αλλαγη του πριν με το μετα...και σε τιμη 2300 ευρω...μη το πεις ουτε του παπά.....

Αλλη μια φορα επιβεβαιωνεται οτι δεν ισχυει ο κανονας του οτι πληρωνεις παιρνεις στις μεταμοσχευσεις μαλλιων.
 

nucky

Active Member
Κλινική γενικά πλαστικής και αισθητικής χειρουργικής απ' οτι βλέπω. Εχει κανείς βρει άλλη αναφορά σε αυτή σε άλλο φόρουμ ; Κοιτάξτε και εδώ φωτογραφία που οι ίδιοι έχουν ανεβάσει στο instagram :


2300 ευρώ , σε μια χώρα όπου ο κατώτατος μισθός είναι 1120 ευρώ και ο μέσος κανένα 5χίλιαρο , για να μη μιλήσω για ενοίκια και τιμές ακινήτων. Δεν έχω καμία άλλη ένδειξη για να αμφισβητήσω τον φίλο που άνοιξε το νήμα , αναφέρω απλά κάποια δεδομένα. Ερώτηση , και αν θέλεις απαντάς : Η πληρωμή έγινε κανονικά με παραστατικα αλά σουηδικά ή αλα ελληνικά / τούρκικα;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Greg83

Member
Φιλε μου αν και στις φωτος μετα την επεμβαση φαινεται να υπαρχουν καποια θεματακια (τοποθετηση των graft στη σειρα υπερβολικα συμμετρικα, πολυτριχα στη hairline κλπ) η εικονα σου τωρα είναι αρκετα καλη. Δεν ξερω αν ξεγελουν οι φωτο και το μηκος των μαλλιων, αλλα δειχνουν κ τα υπαρχοντα μαλλια πιο δυνατα. Ακολουθεις καποια αγωγη?
Παντως σημαντικη η διαφορα με το πριν κ με σουπερ τιμη
 

Maga87

New Member
Κλινική γενικά πλαστικής και αισθητικής χειρουργικής απ' οτι βλέπω. Εχει κανείς βρει άλλη αναφορά σε αυτή σε άλλο φόρουμ ; Κοιτάξτε και εδώ φωτογραφία που οι ίδιοι έχουν ανεβάσει στο instagram :


2300 ευρώ , σε μια χώρα όπου ο κατώτατος μισθός είναι 1120 ευρώ και ο μέσος κανένα 5χίλιαρο , για να μη μιλήσω για ενοίκια και τιμές ακινήτων. Δεν έχω καμία άλλη ένδειξη για να αμφισβητήσω τον φίλο που άνοιξε το νήμα , αναφέρω απλά κάποια δεδομένα. Ερώτηση , και αν θέλεις απαντάς : Η πληρωμή έγινε κανονικά με παραστατικα αλά σουηδικά ή αλα ελληνικά / τούρκικα;
Καλημέρα φιλε !η πληρωμή ήταν με κάρτα και κανονικά με απόδειξη στην μεταμόσχευση!η τιμή ήταν 24000 kr (δηλαδή 2350 ευρώ περίπου ).η αλήθεια είναι ότι άνοιξα το νήμα όπως θα έχεις διαβάσει παραπάνω για τον λόγο ότι και εγώ είχα ερωτήματα και κάποιες αμφιβολίες για το λόγο ότι ο γιατρός δεν μιλούσε σουηδικά ή αγγλικά ,αν όντως είναι 2700 grafts και αν η τοποθέτηση ήταν σωστή και η πολύ χαμηλή τιμή.Ο λόγος για την ανησυχία μου ήταν ότι όντως δεν θεώρησα πλήρως επαγγελματική την αντιμετώπιση που είχα όχι από θέμα πάνω στην υγιεινή αλλά στην επέμβαση ότι η επικοινωνία ήταν δύσκολη αλλλα και από την ενημέρωση και καθοδήγηση .
 
  • Like
Reactions: spi
Μπλουζα