Mic6, fue, 5036 grafts, 4-5/7/2018

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

tasos33

Well-Known Member
Kαταρχας καλη φυτρωση να εχεις,
στην περιπτωση σου δεν θα εβαζα καθολου μινοξ γιατι ουσιαστικα μαμα μαλλια δεν ειχες ,
ησουν σχεδον καραφλος αρα επανεφυση απο μινοξ θα εχεις ελαχιστη, τα μμ μαλλια ειτε βαλεις μινοξ ειτε οχι απο την στιγμη που εχει γινει σωστη δουλεια θα φυτρωσουν.




Παιδιά απευθύνομαι στους πιο έμπειρους. Αποφάσισα να πάρω regain μόνο (και καθόλου φίνα) και να αρχίσω από Δευτέρα που θα έχουν περάσει 10 μέρες από τη μεταμόσχευση. Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ στη ζωή μου ξανά μιλοξ. Έχω δύο ερωτήσεις:

1. Αφρό ή σπρέυ;
2. Μια ή δύο φορές την ημέρα;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

mic6

Well-Known Member
Ευχαριστώ παίδες
Με ενδιαφέρουν πολύ οι γνώμες σε αυτό το θέμα του να βάλω ή όχι μιλοξ και πόσες φορές την ημέρα

οποίος θελει ας καταθέσει τη δική του γνώμη..
 

aeratos28

Just aeratos
Συμφωνώ με τον Τάσο ..δεν χρειάζεται να βάλεις φίλε..ουσιαστικά δεν έχεις να συντηρήσεις κάτι.μην μπλέκεις με την μινοξ καθόλου.
 

Veron

Well-Known Member
Παιδιά απευθύνομαι στους πιο έμπειρους. Αποφάσισα να πάρω regain μόνο (και καθόλου φίνα) και να αρχίσω από Δευτέρα που θα έχουν περάσει 10 μέρες από τη μεταμόσχευση. Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ στη ζωή μου ξανά μιλοξ. Έχω δύο ερωτήσεις:

1. Αφρό ή σπρέυ;
2. Μια ή δύο φορές την ημέρα;

Και γω αυτης της αποψης ειμαι, μην αρχισεις μινοξ. Δεν υπαρχει λογος,τα μαμα μαλλια που ειχες ηταν ελαχιστα.
Βεβαια αν θες, καλυτερα μετα το 1ο μηνα που το κεφαλι σου θα εχει παρει τα ισια του.Πολυ πιθανο η μινοξιδιλη να σου δημιουργησει ερυθρότητα, ξηροδερμια ,κνησμο σε συνδιασμο γιαυτο καλυτερα αν θες τοοοοσο πολυ να την χρησιμοποιησης μετα τον πρωτο μηνα , οι 10 μερες ειναι αρκετα νωρις
 

mic6

Well-Known Member
Όχι το κεφάλι μου δεν έχει καθαρίσει τελείως θα έλεγα έχουν πέσει τα μισά μπιμπικια αλλά αύριο αρχίζω λούσιμο με μασάζ και όχι σπαλαριστα όπως τωρα και φαντάζομαι σε 2 μέρες θα πέσουν όλα.
 

Tsek

Well-Known Member
Mic6 εγώ δεν θα ρισκάριζα να μην χρησιμοποιήσω μινοξιδίλη.
Δεν προκειται για ορμονολογικό φάρμακο με σοβαρες παρενέργειες .
Άντε αν εχεις καμιά φαγουρα.
Αν είναι μη υποφερτή το σταματας.

Μόλις χθες ήταν η συζήτηση για τον μεγάλο αριθμό των γκραφς και σήμερα ξαφνικά, θα τα αφήσεις να φυτρώσουν μόνα τους?

Εδώ άλλοι για 2.000 και 3.000 γκραφς και παστώνονται στην φίνα 7-8 μήνες πριν την επέμβασή τους με σπρώξιμο απ τον γιατρό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Tsek

Well-Known Member
Μην γενικευεις.Και μην εισαι προκλητικος χωρις λογο.
Προσωπικα δεν εχω καποιο συμφερον απο κανεναν οποτε καλο θα ηταν να προσεχεις λιγο το υφος σου.
Δεν λέω ότι έχεις συμφέρον αλλά δεν ξέρω και τι σας πιάνει όταν δείτε επεμβαση απο advance και ξεκινάνε οι υπερβολές.
 

mic6

Well-Known Member
Να περιμένω να πέσουν όλα τα μπιμπικια καλύτερα αν είναι να αρχίσω μιλοξ;
Παιδιά είμαι ένας άσχετος με τα θέματα αυτά, καλώς ή κακώς ο,τι έκανα έκανα και η αγωνία μου είναι μεγαλύτερη από τη δική σας για το κεφάλι μου. Όταν τσακωνεστε με αγχώνετε δέκα φορές παραπάνω...

Το ποστ το άνοιξα επειδή ξέρω ότι υπάρχουν τρομερά εμπειροι και διαβασμενοι άνθρωποι εδώ οπότε καλοπροαιρετες γνώμες είναι θησαυρός
 

dimitris50423

Well-Known Member
Να βαλεις μινοξιδιλη 2 φορες τη μερα μεχρι 5ο μηνα και απο εκει και περα 1 τη μερα εως τους 10-12 μηνες που ολοκληρώνεται η φυτρωση.
Ξεκινα με λοσιον regain που απορροφάται καλύτερα και αν παει να σου φερει ξηροδερμια συνεχιζεις με αφρο.
Εκανες μια σοβαρη προσπαθεια και αξιζει να τη βοηθησεις.
Επισης επειδη τα μοσχευματα ηταν πολλα ορισμενοι παιρνουν και καποιες βιταμινες για μαλλια νυχια δερμα.

Απο 10η μερα ειχα ξεκινησει και εγω να βαζω. Αυτη ηταν η οδηγια της κλινικης
 

mic6

Well-Known Member
Δημήτρη ευχαριστώ. Όταν τη σταματήσω μετά τους 12 μήνες δεν θα γυρίσω πίσω στα αποτελέσματα σε ότι αφορά τα δικά μου μη μεταμοσχευμενα μαλλιά; Διαβάζω σε όλα τα ξένα φορουμς ότι άπαξ και αρχίσεις μινοξ πρέπει να γίνεις σκλάβος της σε όλη σου τη ζωή. Αυτό είναι που με κρατάει πίσω, αλλιώς δεν θα ρωτούσα να αρχίσω.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

danceworld_2001

Well-Known Member
Δεν έβγαλε 5165 grafts, τόσα έβαλε. Η καθαρή εξαγωγή ήταν λιγότερο από 4000, ελέω splitting προέκυψε αυτό το νούμερο και μόνο στην εισαγωγή. Και πάλι μεγάλο session ήταν εξαγωγικά αλλά δεν καταπάτησε τα ανώτατα συνιστώμενα όρια.

5.165 μοσχεύματα σε 2ήμερη ο Πάνος πέρσι στον Ερντογάν και όλο το φόρουμ χτυπούσε παλαμάκια. :D:D

5.000 σε 2ήμερη ο φίλος εδώ στην Advance και ξαφνικά εγείρεται θέμα με
"Το παγκόσμιο όριο 2ήμερης στην fue." !!!!!! :D:D
Μου θυμίζετε λίγο απο δελτίο ειδήσεων του Mega όταν ήταν στα καλά του
:D:D
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Η απάντηση μου στον tsek απαντάει το σχόλιο σου. Την δότρια ποτέ δεν την εξαντλείς με την μια, μεγάλο nw ειναι αλλά είχε μαλλιά στο κέντρο που αν χαθούν ίσως χρειαστεί συμπληρώματα, μπορεί να προκύψουν κενές περιοχές, δεν ηταν 6αρι ταψί. Δεν κρίνουμε αρνητικά την κλινική που έκανες Δημήτρη, ενοχλήθηκες από το σχόλιο, μειώσαμε το αποτέλεσμα θεωρείς, έκανα κακοπροαίρετο σχόλιο;

5000 μοσχευματα εβαλε ο τουρκος στον pano και τα εβγαλε απο ηδη καλοδουλεμενη δοτρια και τα εβαλε σε κεφαλι με μαλλια.
ποια παγκοσμια πρακτικη?
Επισης ο φιλος ειναι ενα πολυ μεγαλο norwood και του μιλας για διαθεσιμη δοτρια αργοτερα???
που να τη βαλει αργοτερα? στα φρυδια?

φιλε μου οπως καταλαβαινεις με 4500 ευρω που εδωσες για 5000 μοσχευματα χαλαει η πιατσα (κατω απο 1 ευρω το μοσχευμα.) και αν παει καλα θα εισαι το απολυτο value for money.
Ειχες μια μεγαλης εκτασης αδεια περιοχη απο μαλλια και για να παρεις το καλυτερο αποτελεσμα για εσενα πρεπει να εξαντλησεις σε ανεκτο βαθμο τη δοτρια σου ωστε να μην δειχνει ασχημα και να την κατανειμεις σωστα στη ληπτρια ωστε η εικονα σου να βελτιωθει οσο το δυνατον περισσοτερο συμφωνα με τα διαθεσιμα τριχοθυλακια σου. ΚΑΙ ΟΧΙ να κρατησεις δοτρια για το μελλον.
Εδω αλλοι με αρκετο μαλλι εχουν βγαλει 7000-8000 τριχοθυλακια και σε εσενα με αδειο κεφαλι σου λενε κρατα δοτρια.
να μας ενημερωνεις γιατι εχει πολυ ενδιαφερον η περιπτωση σου λογω ολων των παραπανω.
 

Harris_G

Well-Known Member
Ο Erdo εχει 10 ατομα πανω απο το κεφαλι σου και εξοπλισμο ανευ συγκρισεως αμα γουσταρει βγαζει 10.000g σε ενα τριωρο
 

Tsek

Well-Known Member
Δεν έβγαλε 5165 grafts, τόσα έβαλε. Η καθαρή εξαγωγή ήταν λιγότερο από 4000, ελέω splitting προέκυψε αυτό το νούμερο και μόνο στην εισαγωγή. Και πάλι μεγάλο session ήταν εξαγωγικά αλλά δεν καταπάτησε τα ανώτατα συνιστώμενα όρια.
Dance το ότι έβγαλε 4.000 το μάθαμε τώρα στο τέλος.
Στο νήμα του όλοι ξέραμε 5.165 με λίγο σπλιτ και κλείνω εδώ. Καλή φύτρωση στον mic6 και ας μην ακούει 100 γνώμες. Τώρα τα αυτια σου πρέπει να είναι κλειστά και άστο να τσουλίσει γιατί η ψυχολογία είναι πολύ βασικος παράγοντας.
Ότι σου έχει πει η κλινική σου για το επομενο 6μηνο.
Καλή συνέχεια.
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Παιδες προς Θεου εγω δεν θελω να υποτιμησω το αποτελεσμα. Μπηκαν πολλα grafts και η τιμη απιστευτα χαμηλη. Το αποτελεσμα θα ειναι εξαιρετικο και ευχομαι τα καλυτερα στον φιλο. Απο εκει περα θιγω με την προσωπικη μου αποψη απλα ενα κακως κειμενο, μια πρακτικη που και εγω και η διεθνης κοινοτητα θεωρει λαθος. Για τον Πανο εγω προσωπικα το ηξερα αρκετα νωριτερα πριν αναλυθει τοσο διεξοδικα διοτι απλα γνωριζα πως ασχετα με το ποσα μπηκαν, ο Τουρκος δεν ρισκαρει να υπερβει τα ανωτερα ορια της πρακτικης. Πανω απο 4000 δεν θα εβγαζε ποτε.
 

mic6

Well-Known Member
Αύριο κλείνω 10 μέρες. Φωτό τώρα.
 

Συνημμένα

  • IMG_20180714_194806.jpg
    IMG_20180714_194806.jpg
    455.2 KB · Προβολές: 695

Zob

Active Member
@Zob Αξιζει να παρεις φιναστεριδινη για να διατηρησεις (ποιο?) μαλλι στο nwd 5.5-6?
Το αν αξιζει να παρει φιναστεριδη η οχι ειναι ενα αλλο ζητημα.Θεωρησα δεδομενο (απο τα γραφομενα του) οτι ηδη παιρνει φιναστεριδη.
Παντως εχει αρκετο μαλλι μπροστα στην περιοχη του forelock το οποιο παιζει σημαντικο ρολο.
Επισης η φινα μπορει να βοηθησει και τη δοτρια του.
Βεβαια ολα αυτα αφορουν την per os χρηση της φιναστεριδης κι οχι την τοπικη που τελικα χρησιμοποιει ο φιλος mic6.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Η απάντηση μου στον tsek απαντάει το σχόλιο σου. Την δότρια ποτέ δεν την εξαντλείς με την μια, μεγάλο nw ειναι αλλά είχε μαλλιά στο κέντρο που αν χαθούν ίσως χρειαστεί συμπληρώματα, μπορεί να προκύψουν κενές περιοχές, δεν ηταν 6αρι ταψί. Δεν κρίνουμε αρνητικά την κλινική που έκανες Δημήτρη, ενοχλήθηκες από το σχόλιο, μειώσαμε το αποτέλεσμα θεωρείς, έκανα κακοπροαίρετο σχόλιο;

Τα 5000 μοσχευματα μπορουν να εχουν εξαιρετικη φυτρωση αν εξαχθουν σωστα και εφοσον δεν τοποθετηθηκαν με μεγαλη πυκνοτητα λογω μεγαλης εκτασης της ληπτριας περιοχης.
Θα ηταν καλύτερα πιστευεις σε αυτα τα χρηματα να του εβγαζαν 3500-3700 μοσχευματα; και σε τι θα βοηθουσε;
Αν καποια κλινικη εβγαζε τοσα μοσχευματα σε ενα nw 2-3 ενω ο ασθενης ειναι σε μικρη ηλικια κατω των 30 θα το θεωρουσα λαθος πρακτικη. Στην περιπτωση αυτη δεν εχει νοημα να κραταει καβα στη δοτρια. Ισως ελαχιστα για μια τελευταια διορθωτικη στο μελλον.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα