Max-os, fut+fut, 4408+2467 grafts, 11/11/2009 & 06/09/2010

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Μεταμόσχευση στην Κύπρο strip 4408 11-11-09

εσυ μαξος εχεις μακρυ μαλλι και μπερδευεται η κατασταση.......αν το κοψεις κοντο τοτε θα δεις τι πραγματικα παιζει με την ουλη.....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

max_os

New Member
Απ: Μεταμόσχευση στην Κύπρο strip 4408 11-11-09

για να κουρευτώ 0,5cm είναι λίγο νωρίς. Θα το κάνω υπολογίζω κατά τα τέλη Μάρτη με αρχες Απρίλη. Σίγουρα θα ανεβάζω φώτο. Ενδεικτικά 1-2 φωτο τον μήνα.
Η δότριά μου ναι μου είπαν ότι είχε μέση πυκνότητα 105-110 gr/cm2. Παρόλο που περιμέναμε 80-90.
Σαυτό είμουν τυχερός γιατι έβγαλα 4400 μοσχευματα από λίγο πλάτος, ετσι μπορώ μελλοντικά μάλλον να δώσω ικανοποιητικό αριθμό μοσχ. για να πετύχω το αποτελεσμα που θέλω. ΄Μάχος.
 

aleksandros

New Member
Απ: Μεταμόσχευση στην Κύπρο strip 4408 11-11-09

Nαι γιαυτο το λογο οποτε το κανει αυτο μπορει να συγκρινει απο μονος του βλεποντας την φωτο του costi.
Ο hasson κανει το τελειο tricophitic closure βλεπε τον futzyhead :

http://www.hairlosshelp.com/websites/futzyhead/

Προς το μεσον της σελιδας εχει καποιες φωτο με πολυ κοντο μαλλι
 

max_os

New Member
Απ: Μεταμόσχευση στην Κύπρο strip 4408 11-11-09

Πανο ναι έτσι είναι , έχω μακρύ μαλλι. Και δεν γίνεται σύγκριση. Οπως είπα λιγο πριν αρχές Απρίλη θα κουρευτώ 0,5 εκ. (τοτε θα εχω 5 μηνες μετά την μεταμόσχευση) οπότε θα είναι συγκρίσιμα τα αποτελέσματα.
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Μεταμόσχευση στην Κύπρο strip 4408 11-11-09

max_os είπε:
Πανο ναι έτσι είναι , έχω μακρύ μαλλι. Και δεν γίνεται σύγκριση. Οπως είπα λιγο πριν αρχές Απρίλη θα κουρευτώ 0,5 εκ. (τοτε θα εχω 5 μηνες μετά την μεταμόσχευση) οπότε θα είναι συγκρίσιμα τα αποτελέσματα.

δεν θα εχει τελειοποιηθει η ουλη στους 5 μηνες αλλα γενικα ναι.....θα δεις τι παιζει πανω κατω.......εγω ελεγα να κουρευτω αυτη τη βδομαδα αλλα μπορει να το αφησω λιγο ακομα θα δω........
 

max_os

New Member
Απ: Μεταμόσχευση στην Κύπρο strip 4408 11-11-09

και γω είμαι ανυπόμονος όπως και σύ. Μακάρι να κοιμόμουν τώρα και να ξυπνούσα σε 6 μήνες.
Πόσες φορές σκεφτηκα να κουρευτώ πιο κοντά από ότι τα έχω τώρα (για να δω πως θα είμαι) αλλά φοβάμαι οτι θα φαίνονται οι κοκκινίλες , η ουλή κτλ. Ανυ γουεη. Υπομονή. Προσπαθώ να μάθω και αυτό!!!!
 

fumangus

New Member
Απ: Μεταμόσχευση στην Κύπρο strip 4408 11-11-09

max_os μια ερωτηση ρε φιλε για να δω αν καταλαβα καλα. η hdc σου πληρωσε το δωματιο? Αν ναι,το κανει για ολους,ξερεις? Επισης κατι ακυρο,στο site τους λενε οτι δεν αναλαμβανουν τα εξοδα για την εξεταση αιματος,ποσο παει αυτο?
 

cmos516

Member
Απ: Μεταμόσχευση στην Κύπρο strip 4408 11-11-09

To καλο με την HDC (εκτος οτι πολλοι υποστιριζουν οτι ειναι μια αξιολογη-σοβαρη κλινικη κ πολυ καλοι στη δουλεια τους)και ειναι κοντα και μιλαν και τη γλωσσα μας,ειναι οτι ακολουθει κι αλλες τεχνικες μεταμοσχευσης εκτος του STRIP .
Πιο συγκεκριμενα και την FUE,η οποια πιστευω ειναι μια πολυ καλη μεθοδο,για εκεινους που εχουν μικρο προβλημα(πχ. επιδιορθωση hairline ή γεμισμα κροταφων),που προκειτε να μεινουν εκει.
Αλλα κ εκει να μην μεινουν... παντα μετα υπαρχει η strip που ειναι για τα πολλα πιστευω.

Σε μια επικοινωνια που ειχα πριν αρκετο καιρο με την hdc ,σε ερωτηση μου για το αν ειναι "ασφαλες" η μεθοδος fue σε σχεση με τη strip,δηλαδη ποσες πιθανοτητες υπαρχουν ,τα μοσχευματα με την fue να μην "αντεξουν"και δεν βγουν τριχες .
Με διαβεβαιωσαν οτι δεν υπαρχει διαφορα,το ποσοστο επιβιωσης των μοσχευματων και στις 2 τεχνικες ειναι το ιδιο,και οτι ολα αυτα που ακουγονται ειναι αερολογιες κτλ. :chinscratch

Εκεινο που δεν μου αρεσε και τοσο μπορω να πω απο την επικοινωνια μαζι τους,ειναι οτι ενω ειχαν την κατασταση μου απο φωτο που τους εστειλα(η οποια ειναι απλα ενα αδειασμα του ενος κροταφου κυριως και λιγο hairline αδυναμη,),και με βαση την ηλικια που ξεραν οτι βρισκομαι(28).
Αντι να μου προτεινουν να περιμενω ισως καλυτερα μερικα χρονια,να δουμε πως θα εξελιχθει αν εξελιχθει...,γιατι ειμαι και 28 ,(μικρος ακομη).(μη κανω τωρα κατι και μετα απο 2 χρονια αδειασω πιο πισω που λεει ο λογος)
Μου προτειναν απο τωρα τη μεταμοσχευση (που ειναι τοσο μικρο το προβλημα μου)και μετα regaine για ολη μου τη ζωη(μιας και ειχα διαβεβαιωσει οτι χαπι δεν παιρνω).
Δεν μου φανηκε πολυ σωστη η δεοντολογια τους :chinscratch :chinscratch :chinscratch
 

max_os

New Member
Απ: Μεταμόσχευση στην Κύπρο strip 4408 11-11-09

fumangus το HDC διαθέτει νομίζω δύο διαμμερίσματα απέναντι ακριβώς από την κλινική. Είναι κατάλληλα εξοπλισμένα για το σκοπό που τα έχει. Τα μισθώνει λοιπόν με κάποιο αντάλλαγμα. Σε εμένα που είμαι "Ελλαδίτης" (χρησιμοποιώ αυτούσια τη φράση του υπ. διαχ. ασθενων) μου έκαναν δώρο τη διαμονή μου και τα μεταφορικά μου από και προς το Διεθν. Αερ. Λαρνακας. Δεν ήταν και λίγο! Θα μου πεις ούτε και τα χρήματα που έδωσες.... ! ΟΚ. ο καθένας το ζυγίζει και το εκτιμά ανάλογα.
Δεν γνωρίζω αν το κάνει σε όλους.
Οι εξετάσεις αίματος που έκανα δεν κόστισαν και κάτι το ιδιαίτερο αν και νομίζω κάποιες από αυτές πριν κανα μήνα τις είχα ήδη κάνει.
 

fumangus

New Member
Απ: Μεταμόσχευση στην Κύπρο strip 4408 11-11-09

καταλαβα..καλη φαση. στην ουσια σταθηκες και λιγο τυχερος απο την στιγμη που εχει μονο 2 διαμερισματα,εννοω οτι στις 4-5 μερες που λογικα εκατσες εκει θα ειχε καμια 4-5 επιπλεον περιστατικα, κι ομως εδωσαν σε εσενα το 1 διαμερισμα. ισως γιατι θα εβαζες αρκετα τριχοθυλακια και θα εδινες αρκετο χρημα. καλα την βολεψες παντως,nice
 

max_os

New Member
Απ: Μεταμόσχευση στην Κύπρο strip 4408 11-11-09

Φίλε CMOS516, όσα αφορούν το πρώτο μέρος της τοποθέτήσής σου για το HDC συμφωνώ και γώ. Αλλά όσα αφορούν με το δευτερο μερος της τοποθέτησής σου διαφωνώ μαζί σου και συντάσομαι με την άποψη του τριχολογικού κέντρου. Για παράδειγμα - Εχω τριχόπτωση 25 χρόνια και καταλαβαίνω ότι θα έχω για άλλα τόσα. Αρα τί κάνω ? Περιμένω να τα χάσω όλα και να χάσω και τα χρόνια μου ? Μετά τι να πρωτομεταμοσχεύσω και που?
Η πάω και αποκαθιστώ το "οποιο" πρόβλημα τώρα? Με κόστος φινα και μινοξ (ή οτιδήποτε αλλο) για να μη χάσω αυτά που έχω?
Εγώ προσπαθησα να κάνω κάτι ανάμεσα στα δύο - θα προτιμούσα να είχα δράσει νωρίτερα.
Μαχος.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

max_os

New Member
Απ: Μεταμόσχευση στην Κύπρο strip 4408 11-11-09

fumangus Δεν ήταν το θέμα να βολευτώ.... απλά αυτοί φερθήκαν επαγγελματικά. (φιλοξενήσαν 2 ατομα , εμένα και τη συντροφο, για 5 νύχτες !!) - Ειχα και την ευκαιρία να γνωρίσω ekei και άλλους ομοιοπαθείς οπότε το κέρδος μου ήταν ακόμα μεγαλύτερο. (είδα σε 2 τύπους αποτυχημένες προσπαθειες στριπ από άλλους γιατρους που γέμισα >@$%#^&!&!>@<! (απορίες) δεν πίστευα στα μάτια μου!!!)
 

aleksandros

New Member
Απ: Μεταμόσχευση στην Κύπρο strip 4408 11-11-09

maxos ειδες καποιο ολοκληρωμενο αποτελεσμα εκει?
Καποιον πως ηταν πριν και το μετα?
 

max_os

New Member
Απ: Μεταμόσχευση στην Κύπρο strip 4408 11-11-09

NAI είδα έναν Κύπριο. Είδα κ τον Εδουάρδο εναν νεαρό Ισπανό (ηλικία <30) οποίος όπως έχω ξαναγράψει είχε προλάβει να κάνει 4ή5 στριπ (αποτυχημένα). Στην Κύπρο έκανε αποκατάσταση των άσχημων αποτελεσμάτων των παλιών επεμβάσεων. Εκλεινε νομίζω τα 2 παλια στριπ με ένα
νεο STRIP Trigrowthic. Ηταν μάλιστα η δευτερη φορά του στην κύπρο .Είχε προηγηθεί άλλη μια για τα αποτελέσματα της οποίας μιλούσε μετα καλύτερα λόγια.
 

max_os

New Member
Απ: Μεταμόσχευση στην Κύπρο strip 4408 11-11-09

3 φώτογραφίες σε ζιπαρισμένο αρχειο.
Εχω κουρευτει με τη μηχανή στα 4 χιλ. αλλά ακριβώς πανω από το αυτί και πίσω στο σβέρκο (μέχρι περίπου εκεί που αρχίζει το στριπ) η μηχανή ήταν στα 3 χιλ.
Εκανα πειράματα για να δώ τι ακριβώς φαίνεται.
όλες η φώτο είναι με φλας και από απόσταση μέγιστο 70 εκατοστα.
Αν θέτε, εσεις που έχετε την εμπειρία του στριπ και της αποκατάστασής του, μου λέτε τις εντυπώσεις ή τις παρατηρήσεις σας.
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Μεταμόσχευση στην Κύπρο strip 4408 11-11-09

max_os είπε:
3 φώτογραφίες σε ζιπαρισμένο αρχειο.
Εχω κουρευτει με τη μηχανή στα 4 χιλ. αλλά ακριβώς πανω από το αυτί και πίσω στο σβέρκο (μέχρι περίπου εκεί που αρχίζει το στριπ) η μηχανή ήταν στα 3 χιλ.
Εκανα πειράματα για να δώ τι ακριβώς φαίνεται.
όλες η φώτο είναι με φλας και από απόσταση μέγιστο 70 εκατοστα.
Αν θέτε, εσεις που έχετε την εμπειρία του στριπ και της αποκατάστασής του, μου λέτε τις εντυπώσεις ή τις παρατηρήσεις σας.

Maxos πολι καλα φιλε.......η ουλη σου ειναι μια χαρα.......αν και το μαλλι σου δεν εχει μηκος 3 χιλιοστα εκει που δειχνεις εχει παραπανο......αλλο να γραφει η μηχανη 3η σκαλα και αλλο 3 χιλιοστα.......και το ξερω επειδη εδω και πολλα χρονια κοβω το πλαινο μου μαλλι 3 χιλιοστα και ειναι πιο κοντο απ αυτο που δειχνεις.......αλλα οπως και να χει η ουλη σου δε φαινεται παρ ολο το κοντο κουρεμα...!!!!!!
 

max_os

New Member
Απ: Μεταμόσχευση στην Κύπρο strip 4408 11-11-09

φίλε να σου πω την πάσα αλήθεια, δεν το μέτρησα το εργαλείο. Εγραφε Νr 3 ,Nr 4, Nr5 κ.ο.κ!.
thanks!
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Μεταμόσχευση στην Κύπρο strip 4408 11-11-09

max_os είπε:
φίλε να σου πω την πάσα αλήθεια, δεν το μέτρησα το εργαλείο. Εγραφε Νr 3 ,Nr 4, Nr5 κ.ο.κ!.
thanks!

το φανταστηκα.......γιατι οι πιο πολλες μηχανες οταν γραφουν Νο3 σκαλα, δεν ειναι 3 χιλιοστα ειναι παραπανο.....μονο οι επαγγελματικες που εχουν πολλες σκαλες ειναι ετσι σκαλα / χιλιοστο.......
αλλα και παλι σου ειπα......ειναι κοντο το μαλλι και η ουλη ειναι οκ....
κοκκινιλα δεν εχεις καθολου???
 

max_os

New Member
Απ: Μεταμόσχευση στην Κύπρο strip 4408 11-11-09

Αν εννοείς κατά μήκος της ουλής ? Ελάχιστο. Δεν μπορώ να το δώ με καθρέπτες. Μόνο αν κάποιος βγάλει καλή φωτογραφια. Αλλα και πάλι δεν φαίνεται. Στο 5μηνο νομίζω ότι θα εξαφανιστεί
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Μεταμόσχευση στην Κύπρο strip 4408 11-11-09

max_os είπε:
Αν εννοείς κατά μήκος της ουλής ? Ελάχιστο. Δεν μπορώ να το δώ με καθρέπτες. Μόνο αν κάποιος βγάλει καλή φωτογραφια. Αλλα και πάλι δεν φαίνεται. Στο 5μηνο νομίζω ότι θα εξαφανιστεί

εγω την εχω χασει την ουλη γιατι εχουν μακρυνει τα μαλλια πανω απο 2 ποντους......και δε ξερω ποσο κοκκινη ειναι....
σκεφτομουν να κουρευτω αυτες τις μερες.......αλλα επειδη εδω και λιγο καιρο κυκλοφορω χωρις καπελο......το σκεφτομαι αν θα τα κοψω....γιατι αν φανει η ουλη θα πρεπει να φοραω παλι καπελο και μου την ψιλοσπαει......
αν φανει θα φανει εξ αιτιας της κοκκινιλας και οχι απ τα μαλλια που λειπουν εκει......
 
Μπλουζα