Mελλοντική μμ σε κλινική Εξωτερικού (De Freitas κλπ) (Ισπανία)

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Gianney

Well-Known Member
Μπορεί να λανθάνω, είχε αναφερθεί κάποια στιγμή εκ μέρους σου πως αν κάποιος παίρνει 1 mg ανά μέρα μπορεί να πάρει 7 mg μαζεμένα σε μία μέρα ωστε να καλύψει την εβδομαδιαία συνολική ποσότητα ;
Ένα χάπι προσκαρ
 

tasos33

Well-Known Member
Πριν αρχίσω φιναστερίδη, καλύτερα να έρθω σε επαφή με ενδοκρινολόγο ή δερματολόγο ?
Γενικά με αγχώνει πολυ το θέμα με την φιναστερίδη :(
Όσο πιο πολλά διαβάζεις τόσο πιο πολύ θα αγχώνεσαι, σταματά να διαβάζεις για φίνα στο φόρουμ και απλα κούμπωνε, αν κ εφόσον το σκέφτεσαι σοβαρά
 

dlazaros

Well-Known Member
Ο Λαζαρος νομιζω εδωσε την απαντηση απο εναν γιατρο , οχι δερματολογο ή κεφαλης, αλλα αλλης ειδικοτητας τι του ζητησε για να ξεκινησει Proscar.
Εαν καποιον τον βοηθαει να κανει ορμονολογικες εξετασεις, ωστε ψυχολογικα να ναι Οκ. Δεκτο.
Αλλα θεωρω πως ακομα και ολες τις εξετασεις να κανεις, αν εισαι διστακτικος θα παραμεινεις διστακτικος.
Ο μονος τροπος να σου φυγει ο δισταγμος ειναι να ξεκινησεις. Για καποιους αυτο μπορει να αποτελεσει και εφαλτηριο για μια νεα καλυτερη διατροφη κλπ.
Συμφωνώ απόλυτα με την άποψη αυτή. Ουρολόγος μου πρότεινε τις εξετάσεις αλλά με ενημέρωσε οτι και κάθε 3μηνο να κάνω επαναληπτικές θα δω αποκλίσεις στις τιμές καθώς ορμονολογικά το σώμα προσπαθεί συνεχώς να δημιουργήσει ομοιόσταση δλδ να έρθει στα ίσια που αυτό θεωρεί ισσοροπία. Το σημαντικό είναι να είμαι εγώ καλά και η υγεία μου συνολικά καθώς η φίνα είναι κατα πολύ ενα δυνατό ψυχολογικό χάπι. Έτσι μου το εξήγησε οτι έχω προδιάθεση για μεγένθυση προστάτη και η φίνα θα με κρατήσει στα φυσιολογικά επίπεδα, τα μαλλιά ήταν μπόνους. Με λίγα λόγια παίρνεις κάτι για να διορθώσεις κάτι άλλο και εφόσον αυτό σε κάνει πιο υγιή ή πιο χαρούμενο σαν άνθρωπο τότε για μένα ψηφίζω 100% φίνα. Απλά αυτό που λέει και ο Κώστας, έφτιαξες τα μαλλιά, έφτιαξες τον προστάτη, ασχολήσου και με τα υπόλοιπα! (βάρος, εμφάνιση, γυμναστική, σχέσεις κλπ κλπ). Αμα ψάχνεις παρενέργειες τότε αυτές θα βρείς παντού! Θα σου φταίει για όλα η φίνα και οχι το ταίρι που στα έχει σπάσει τόσα χρόνια με την γκρίνια, η μπυροκοιλιά που δεν λέει να φύγει, το κολοτσίγαρο, η καθιστική ζωή, άγχος κλπ κλπ...
 

Gianney

Well-Known Member
Συμφωνώ απόλυτα με την άποψη αυτή. Ουρολόγος μου πρότεινε τις εξετάσεις αλλά με ενημέρωσε οτι και κάθε 3μηνο να κάνω επαναληπτικές θα δω αποκλίσεις στις τιμές καθώς ορμονολογικά το σώμα προσπαθεί συνεχώς να δημιουργήσει ομοιόσταση δλδ να έρθει στα ίσια που αυτό θεωρεί ισσοροπία. Το σημαντικό είναι να είμαι εγώ καλά και η υγεία μου συνολικά καθώς η φίνα είναι κατα πολύ ενα δυνατό ψυχολογικό χάπι. Έτσι μου το εξήγησε οτι έχω προδιάθεση για μεγένθυση προστάτη και η φίνα θα με κρατήσει στα φυσιολογικά επίπεδα, τα μαλλιά ήταν μπόνους. Με λίγα λόγια παίρνεις κάτι για να διορθώσεις κάτι άλλο και εφόσον αυτό σε κάνει πιο υγιή ή πιο χαρούμενο σαν άνθρωπο τότε για μένα ψηφίζω 100% φίνα. Απλά αυτό που λέει και ο Κώστας, έφτιαξες τα μαλλιά, έφτιαξες τον προστάτη, ασχολήσου και με τα υπόλοιπα! (βάρος, εμφάνιση, γυμναστική, σχέσεις κλπ κλπ). Αμα ψάχνεις παρενέργειες τότε αυτές θα βρείς παντού! Θα σου φταίει για όλα η φίνα και οχι το ταίρι που στα έχει σπάσει τόσα χρόνια με την γκρίνια, η μπυροκοιλιά που δεν λέει να φύγει, το κολοτσίγαρο, η καθιστική ζωή, άγχος κλπ κλπ...
Η φίνα λένε ότι βαριά βαριά σε κρατάει μέχρι καμία δεκαετία το μέγιστο καθώς όπως ξες λίγο λίγο το χειρόφρενο χάνει την απόδοση του σχετικά με τα μαλλιά ,στον προστάτη συμβαίνει το ίδιο;
 

dlazaros

Well-Known Member
Η φίνα λένε ότι βαριά βαριά σε κρατάει μέχρι καμία δεκαετία το μέγιστο καθώς όπως ξες λίγο λίγο το χειρόφρενο χάνει την απόδοση του σχετικά με τα μαλλιά ,στον προστάτη συμβαίνει το ίδιο;
Το αμφιστητώ αυτό το γεγονός καθώς έρευνες που διάβασα λένε για χρήστες 30 ετών για τον προστάτη με σχεδόν καμία υποχώρηση της δράσης της. Γιατί να μειωθεί στα μαλλιά όταν ο μηχανισμός είναι η μείωση του ενζύμου, είναι κάτι που κάποιος ειδικός θα μπορεί να απαντήσει, εμένα μου διαφεύγει η λογική. Μπορεί αμα έχεις ξεκινήσει νέος το σώμα να συνήθισε και να θέλει περισσότερη ποσότητα για να κάνει την ίδια δουλεια. Μου ακούγεται λογικότερο.

edit: έρευνα και απόστασμα για όποιον ενδιαφέρεται. "Seven years of treatment with finasteride reduces the risk of prostate cancer by about 25 percent and that reduced risk is durable with 20 years of follow-up."


 
Τελευταία επεξεργασία:

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Η φίνα λένε ότι βαριά βαριά σε κρατάει μέχρι καμία δεκαετία το μέγιστο καθώς όπως ξες λίγο λίγο το χειρόφρενο χάνει την απόδοση του σχετικά με τα μαλλιά ,στον προστάτη συμβαίνει το ίδιο;

Αυτό για τη δεκαετία πως προκύπτει Ιωάννη;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ManCyprus87

Well-Known Member
Αυτό το έχω ακούσει από αρκετούς χρήστες φινας,ένας νομίζω είναι και ο φίλος μου ο Vlafo
Βασικά πιστεύω, πέραν ότι μειώνεται κάπως η αποτελεσματικότητα της φίνας με τα χρόνια, καθώς γερνάμε παρόλο που τα επίπεδα της DHT αυξάνονται πολύ πιο αργά, την ίδια ώρα οι υποδοχείς των ανδρογόνων, ειδικά σε πιο μεγάλες ηλικίες αυξάνονται και έτσι ακόμη και τα χαμηλά επίπεδα DHT μπορούν να κάνουν ζημιές πάλι έστω με πιο αργούς ρυθμούς.
 

Gianney

Well-Known Member
Βασικά πιστεύω, πέραν ότι μειώνεται κάπως η αποτελεσματικότητα της φίνας με τα χρόνια, καθώς γερνάμε παρόλο που τα επίπεδα της DHT αυξάνονται πολύ πιο αργά, την ίδια ώρα οι υποδοχείς των ανδρογόνων, ειδικά σε πιο μεγάλες ηλικίες αυξάνονται και έτσι ακόμη και τα χαμηλά επίπεδα DHT μπορούν να κάνουν ζημιές πάλι έστω με πιο αργούς ρυθμούς.
Ναι νομίζω αυτό το είχε πει και ο Πάνος, συμφωνώ και εγω
 

dlazaros

Well-Known Member
Βασικά πιστεύω, πέραν ότι μειώνεται κάπως η αποτελεσματικότητα της φίνας με τα χρόνια, καθώς γερνάμε παρόλο που τα επίπεδα της DHT αυξάνονται πολύ πιο αργά, την ίδια ώρα οι υποδοχείς των ανδρογόνων, ειδικά σε πιο μεγάλες ηλικίες αυξάνονται και έτσι ακόμη και τα χαμηλά επίπεδα DHT μπορούν να κάνουν ζημιές πάλι έστω με πιο αργούς ρυθμούς.
Οπότε με την λογική αυτή είναι θέμα σωστής δοσολογίας νομίζω. Προσαρμόζεις. Δεν αλλάζει κάτι δραματικά με την ηλικία.
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Οπότε με την λογική αυτή είναι θέμα σωστής δοσολογίας νομίζω. Προσαρμόζεις. Δεν αλλάζει κάτι δραματικά με την ηλικία.
Ναι προφανώς θα πρέπει να μειωθεί ακόμη περισσότερο η DHT μπλοκάροντας την περισσότερο με πιο ψηλές δόσεις., οταν αυξάνονται οι υποδοχείς που σφυροκοπούν το τριχοθυλάκιο.
Το θέμα είναι με την αύξηση της δόσης να μην "γκρεμιστεί" το υπόλοιπο σύστημα, και μετά να φοβάται κανείς να βγεί και εκτός φαρμάκου από τις επερχόμενες σίγουρες απώλειες στα μαλλιά.
Είναι trade-off. Παν μέτρον άριστον.
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Το μέλλον των φαρμάκων δε θα έπρεπε να ναι η πλήρης καταστολή της DHT τοπικά αλλά η καταστροφή όλων των υποδοχεων στο τριχωτο. Εκεί θα τελειώσει μια για πάντα το θέμα ΑΓΑ. Μακαρι να αληθεύει ότι δουλεύει η Κιντορ τέτοιο φάρμακο που σκοπεύει να το βγάλει μέσα στη δεκαετία. Θα τελειώσει το θέμα καράφλα.
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Το μέλλον των φαρμάκων δε θα έπρεπε να ναι η πλήρης καταστολή της DHT τοπικά αλλά η καταστροφή όλων των υποδοχεων στο τριχωτο. Εκεί θα τελειώσει μια για πάντα το θέμα ΑΓΑ. Μακαρι να αληθεύει ότι δουλεύει η Κιντορ τέτοιο φάρμακο που σκοπεύει να το βγάλει μέσα στη δεκαετία. Θα τελειώσει το θέμα καράφλα.
Μακάρι να γίνει αυτό που λες.
Αλλά το ερώτημα μου μπορεί και βλακεία: οι υποδοχείς ανδρογόνων στο τριχοθυλάκιο δεν έχουν και άλλο σημαντικό ρόλο εκτός από να πνίγουν με DHT το τριχοθυλάκιο; Ας απαντήσουν και οι πιο έμπειροι.
 

dlazaros

Well-Known Member
Μακάρι να γίνει αυτό που λες.
Αλλά το ερώτημα μου μπορεί και βλακεία: οι υποδοχείς ανδρογόνων στο τριχοθυλάκιο δεν έχουν και άλλο σημαντικό ρόλο εκτός από να πνίγουν με DHT το τριχοθυλάκιο; Ας απαντήσουν και οι πιο έμπειροι.
Οι υποδοχείς στο σώμα δημιουργούνται αλλά δύσκολα "πεθαίνουν". Πχ στο σώμα οι υποδοχείς ανδρογόνων μπορούν να πολλαπλασιαστουν με την γυμναστική και την διατροφική νηστεία (βοηθούν στην μυική ανάπτυξη). Τα λιποκύτταρα μόνο δημιουργούνται αλλά δεν εξαφανίζονταν παρα μόνο άδειαζαν μέχρι που ανακάλυψαν οτι με την κρυολιπόλιση πεθαίνουν και αποβάλονται! Στο κύτταρο οι υποδοχείς δημιουργούνται για να υποδεχτούν κάτι, στην ουσία είναι "βύσματα" που κουμπώνουν πάνω τους πράγματα, ουσίες, συστατικά, ιοί κλπ. Θεωρητικά εαν μπορείς να μειώσεις τους υποδοχείς ανδρογόνων στις τρίχες της κεφαλής τότε έχει νικήσει την καράφλα. Τώρα αμα τους εξαφανίσεις όπως σωστά ρωτάς, τι γίνεται? Χρειάζονται για κάτι άλλο? Είναι το ίδιο ερώτημα για το τί κάνει η dht που είναι χρήσιμο μετά την εφηβεία, με την απάντηση να είναι: τίποτα χρήσιμο...
 

Thanos92

Active Member
Οι υποδοχείς στο σώμα δημιουργούνται αλλά δύσκολα "πεθαίνουν". Πχ στο σώμα οι υποδοχείς ανδρογόνων μπορούν να πολλαπλασιαστουν με την γυμναστική και την διατροφική νηστεία (βοηθούν στην μυική ανάπτυξη). Τα λιποκύτταρα μόνο δημιουργούνται αλλά δεν εξαφανίζονταν παρα μόνο άδειαζαν μέχρι που ανακάλυψαν οτι με την κρυολιπόλιση πεθαίνουν και αποβάλονται! Στο κύτταρο οι υποδοχείς δημιουργούνται για να υποδεχτούν κάτι, στην ουσία είναι "βύσματα" που κουμπώνουν πάνω τους πράγματα, ουσίες, συστατικά, ιοί κλπ. Θεωρητικά εαν μπορείς να μειώσεις τους υποδοχείς ανδρογόνων στις τρίχες της κεφαλής τότε έχει νικήσει την καράφλα. Τώρα αμα τους εξαφανίσεις όπως σωστά ρωτάς, τι γίνεται? Χρειάζονται για κάτι άλλο? Είναι το ίδιο ερώτημα για το τί κάνει η dht που είναι χρήσιμο μετά την εφηβεία, με την απάντηση να είναι: τίποτα χρήσιμο...
Όντως η dht δεν ειναι χρήσιμη μετά την εφηβεία ? Αν είναι έτσι γιατι ο οργανισμός δεν σταματάει την παραγωγη της απο μόνος του?
Πάντως τώρα που βλεπω στον πίνακα εδώ https://en.wikipedia.org/wiki/Dihydrotestosterone, περα απο την ανάπτυξη της τριχοφυίας (που σταματάει γύρω στα 25), όντως μόνο αρνητικά προκαλεί (μεγέθυνση του προστατη και τριχόπτωση)
 
Μπλουζα