Mελλοντική μμ σε κλινική Εξωτερικού (De Freitas κλπ) (Ισπανία)

Ronaldo

Well-Known Member
Κάνει μέχρι και η τελευταία νοσηλεύτρια που θα την εκπαιδεύσουν .Γιαυτο και γέμισε από ινστιτούτα ΜΜ η Ελλάδα και η Τουρκία
Δεν διαφωνώ σε αυτό. Άλλο σου λέω εγώ. Σου λέω ότι χρειάζεται να ξέρει τι κάνει ο άλλος που κάνει την εξαγωγή είτε είναι γιατρός είτε tecnhician είτε με motorised είτε με manual, για να είναι σε καλή κατάσταση η δότρια σου μετά. Αν και τελευταία έχουν εξελιχθεί γενικά.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Thanos92

Active Member
Παιδιά μπορείτε να μου πείτε ποιο ειναι το forum με τα reviews και τις φωτογραφιες απο κλινικες του εξωτερικου ?
 

Thanos92

Active Member
Καλησπέρα σε όλους. Έχω μιλήσει με την κλινική και μου βάζουν βέτο ότι για να προχωρήσει ο γιατρός σε μεταμόσχευση πρέπει να αρχίσω φινα 1mg την ημέρα....Αυτό που με ενοχλεί ειναι ότι το παίρνουν σαν κάτι πολύ απλό και ούτε καν μου είπαν να κάνω εξετάσεις πρώτα για να δω αν μπορώ να πάρω ένα τέτοιο φάρμακο...Και επίσης μιλάμε για ένα φάρμακο που απαξ και το αρχίσεις πρέπει να το παίρνεις εφ' όρου ζωής. (έχω ανεβάσει φωτογραφιες στη σελίδα 9)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Κουρσαρος

Presicion turbo
Καλησπέρα σε όλους. Έχω μιλήσει με την κλινική και μου βάζουν βέτο ότι για να προχωρήσει ο γιατρός σε μεταμόσχευση πρέπει να αρχίσω φινα 1mg την ημέρα....Αυτό που με ενοχλεί ειναι ότι το παίρνουν σαν κάτι πολύ απλό και ούτε καν μου είπαν να κάνω εξετάσεις πρώτα για να δω αν μπορώ να πάρω ένα τέτοιο φάρμακο...Και επίσης μιλάμε για ένα φάρμακο που απαξ και το αρχίσεις πρέπει να το παίρνεις εφ' όρου ζωής. (έχω ανεβάσει φωτογραφιες στη σελίδα 9)
Πάλι καλά να λες που δε είπαν και μία φορά την εβδομάδα ντουτα. Η κλινική το έχει στα στάνταρ
 

oreo

Well-Known Member
Απο την ερευνά σου και απο τις απαντήσεις που σου έχουν δωθεί , δεν θα έπρεπε να εκπλήσσεσαι.
Τις ίδιες φώτο με την σελίδα 9 , έστειλες για evaluation ?
 

Thanos92

Active Member
Απο την ερευνά σου και απο τις απαντήσεις που σου έχουν δωθεί , δεν θα έπρεπε να εκπλήσσεσαι.
Τις ίδιες φώτο με την σελίδα 9 , έστειλες για evaluation ?
Εκπλησσομαι γιατι δεν μου ειπαν για αρχή κατι τυπου κανε πρωτα εξετασεις να τσεκαριστείς η να με ρωτήσουν αν υπάρχει κάποιο άλλο ιατρικό προβλημα η αλλη φαρμακευτικη αγωγη που μπορει να αντιδρασει με την φιναστερίδη. Μου ειπαν αμέσως: μονο αν παρεις φινα θα προχωρήσουμε σε μεταμόσχευση. Ναι τις ίδιες φώτο, γιατι?
 

Kostas97

Well-Known Member
Η φιναστεριδη δεν αντιδρα με αλλα φαρμακα και επισης ειναι ΣΧΕΔΟΝ ανουσιο να κανεις ορμονολογικες εξετασεις πριν παρεις. Κανε και μια δικια σου ερευνα.
Παντως αυτο που σου προτειναν δεν ειναι παραλογο αλλα το συνηθες.
ΑΚΟΜΑ και αν σου ζηταγαν εξετασεις δεν θα αποτελουσε δειγμα οτι σε προσεξαν παραπανω αφου δεν μπορουν να σου δειξουν κατι ουσιαστικο , εφοσον εισαι ενας υγιης ενηλικας.

Εαν εσυ θελεις παρολα αυτα να το ψαξεις, βρες εναν καλο ενδοκρινολογο και επισκεψου τον.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Thanos92

Active Member
Η φιναστεριδη δεν αντιδρα με αλλα φαρμακα και επισης ειναι ΣΧΕΔΟΝ ανουσιο να κανεις ορμονολογικες εξετασεις πριν παρεις. Κανε και μια δικια σου ερευνα.
Παντως αυτο που σου προτειναν δεν ειναι παραλογο αλλα το συνηθες.
ΑΚΟΜΑ και αν σου ζηταγαν εξετασεις δεν θα αποτελουσε δειγμα οτι σε προσεξαν παραπανω αφου δεν μπορουν να σου δειξουν κατι ουσιαστικο , εφοσον εισαι ενας υγιης ενηλικας.

Εαν εσυ θελεις παρολα αυτα να το ψαξεις, βρες εναν καλο ενδοκρινολογο και επισκεψου τον.
Δηλαδή απλά να αρχίσω φίνα 1mg/μερα ?
 

Kostas97

Well-Known Member
Δηλαδή απλά να αρχίσω φίνα 1mg/μερα ?
Ειδαλλως ξεκινα Low Dose να παρεις και ψυχολογια αλλα και να μη σκεφτεσαι το χαπι συνεχεια, για εμενα ηταν και αυτο ενα ζητημα.
Και μετα απο καποιες βδομαδες ή καποιους μηνες ανεβασε σταδιακα μεχρι να φτασεις το 1mg τη μερα.
 

bobby

Well-Known Member
Ποιός Bobby ο Freitas?? Αν θυμαμαι καλα εισαι σε φινα. Σου ζητησαν να την αλλαξεις?
Ναι μου είπαν ντουτα 0.5mg/day για ένα χρονο και τα ξαναλέμε….. τους είχα πει ότι είμαι σε φίνα από αρχές 2021. Ο Λορενζο μου είπε είσαι οκ, συνέχισε όπως είσαι, αφού δεν έβγαλες παρενέργειες μεταξύ 4-9 μήνα δεν θα βγάλεις ποτέ! Τι να πω; Δεν το παρατήρησαν;
 

vlafo

Well-Known Member
Σε όλους τους Ισπανούς η φίνα είναι προαπαιτούμενο χωρίς πολλά πολλά.
Θέλεις?Καλώς.
Δε θέλεις?
Δεν σε αναλαμβάνουμε.
Τόσο απλά.
 

Kostas97

Well-Known Member
Ναι μου είπαν ντουτα 0.5mg/day για ένα χρονο και τα ξαναλέμε….. τους είχα πει ότι είμαι σε φίνα από αρχές 2021. Ο Λορενζο μου είπε είσαι οκ, συνέχισε όπως είσαι, αφού δεν έβγαλες παρενέργειες μεταξύ 4-9 μήνα δεν θα βγάλεις ποτέ! Τι να πω; Δεν το παρατήρησαν;
Το οτι η duta ξεκιναει απο αρκετους να γινεται ακομα και βασικη επιλογη δεν ξερω πως να το αξιολογησω.
Ισως τα ποσοστα παρενεργειων να ναι και κει αρκετα χαμηλα. Δεν εξηγειτε αλλιως να στην προτεινουν με τη μια.
Δερματολογος των Αθηνων σε φιλο μου, ο οποιο ειναι 25 και εχει ενα nw5 με thinning αλλου καλυτερα αλλου χειροτερα, εδωσε duta απευθειας.
 

Gianney

Well-Known Member
Η φιναστεριδη δεν αντιδρα με αλλα φαρμακα και επισης ειναι ΣΧΕΔΟΝ ανουσιο να κανεις ορμονολογικες εξετασεις πριν παρεις. Κανε και μια δικια σου ερευνα.
Παντως αυτο που σου προτειναν δεν ειναι παραλογο αλλα το συνηθες.
ΑΚΟΜΑ και αν σου ζηταγαν εξετασεις δεν θα αποτελουσε δειγμα οτι σε προσεξαν παραπανω αφου δεν μπορουν να σου δειξουν κατι ουσιαστικο , εφοσον εισαι ενας υγιης ενηλικας.

Εαν εσυ θελεις παρολα αυτα να το ψαξεις, βρες εναν καλο ενδοκρινολογο και επισκεψου τον.
Εσύ φίλε για φίνα που ξεκίνησες , έκανες εξετάσεις;Επίσης πώς πάει το εγχείρημα;;
 

Thanos92

Active Member
Σε όλους τους Ισπανούς η φίνα είναι προαπαιτούμενο χωρίς πολλά πολλά.
Θέλεις?Καλώς.
Δε θέλεις?
Δεν σε αναλαμβάνουμε.
Τόσο απλά.
Ναι ρε συ το καταλαβαινω αλλα μιλαμε για ενα φαρμακο το οποιο πρεπει να συνεχίσεις να παίρνεις και μετα την επεμβαση.
Εγω πχ εχω πατερα που παίρνει ειδικό χάπι για υπερπλασία προστάτη (Και συνήθως αυτά είναι κληρονομικά) και εχω διαβάσει οτι η φινα μπορει να επισκιάσει καρκίνο του προστάτη.
Το ότι το φαρμακο μεταβολίζεται στο νεφρό επίσης με προβληματίζει. ΠΧ στην περίπτωση που έχω sexual side effects τι κάνω ? Σταματάω το χάπι ? Και αν το σταματήσω μετά τι κάνω ? Η κλινική πως θα ξέρει αν το παίρνω η όχι ? Γενικά με αγχώνει πάρα πολύ αυτό το θέμα, κυρίως για το τί επιπτώσεις μπορεί να έχει στον οργανισμό μου μακροπρόθεσμα (σε 10, 20, 30 χρονια..)
 

vlafo

Well-Known Member
Ναι ρε συ το καταλαβαινω αλλα μιλαμε για ενα φαρμακο το οποιο πρεπει να συνεχίσεις να παίρνεις και μετα την επεμβαση.
Εγω πχ εχω πατερα που παίρνει ειδικό χάπι για υπερπλασία προστάτη (Και συνήθως αυτά είναι κληρονομικά) και εχω διαβάσει οτι η φινα μπορει να επισκιάσει καρκίνο του προστάτη.
Το ότι το φαρμακο μεταβολίζεται στο νεφρό επίσης με προβληματίζει. ΠΧ στην περίπτωση που έχω sexual side effects τι κάνω ? Σταματάω το χάπι ? Και αν το σταματήσω μετά τι κάνω ? Η κλινική πως θα ξέρει αν το παίρνω η όχι ? Γενικά με αγχώνει πάρα πολύ αυτό το θέμα, κυρίως για το τί επιπτώσεις μπορεί να έχει στον οργανισμό μου μακροπρόθεσμα (σε 10, 20, 30 χρονια..)
Βασικά αν θέλεις να κλειδώσεις το αποτέλεσμα της μμ και να το ευχαριστηθείς για χρόνια είναι μονόδρομος.
Αν από την άλλη θέλεις να μην πάρεις,πρέπει να δεις αν τα έχεις τα g για την περίπτωση σου και να κινηθείς ανάλογα.
Το 99% έχουν υπερπλασία μετά τα 50 και δεν επισκιάζει τον καρκίνο απλά δεν δείχνει την πραγματική εικόνα,δηλαδή το psa πρέπει να το διπλασιάζεις επί 2.

Αν βγάλεις sexual side effects απλά το σταματάς και η ποσότητα του είναι τόσο μικρή που αποβάλλεται άμεσα με τα ούρα.

Προσωπικά τόσα χρόνια στο φόρουμ και μετά από 20 χρόνια φίνας(με διαλείμματα) μόνο εδώ βλέπω αυτά τα πράγματα πουθενά αλλού.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα