luis garza

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Georgex6

Well-Known Member
παιδες ειχα στειλει μηνυμα στον Luis Garza, MD-PhD για οποιον δε τον ξερει το δεξι χερι του κωτσαρελη και αυτος που εκανε την ερευνα με τις προσταγλανδινες
προσποιηθηκα το δημοσιογραφο απο ελλαδα και ειπα οτι θελω να του κανω κατι ερωτησεις για τη τελευταια του ανακαλυψη στις προσταγλανδινες

σημερα μου απαντησε οτι μπορει να μου μιλησει και αν θελω να τον παρω τηλεφωνο μου εδωσε το δικο του
δε ξερω αν ειναι καλη ιδεα να του μιλησω ο ιδιος στο τηλεφωνο φοβαμαι λιγο τα αγγλικα μου υπαρχει καποιος που θελει να τον παρει η αν οχι να του στειλω με email ερωτησεις εχετε καμια ιδεα τι να τον ρωτησουμε???
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kos1987

New Member
:21m:
Εγω ειπα σε εναν απο αμερικα που θα δει συντομα τον Κωτσο στο γραφειο του το εξης: Συμφωνα με την ερευνα που κανατε υπαρχει σχεση μεταξυ pgd2-καραφλας-mast cells.Λετε οτι μπλοκαροντας εναν υποδοχεα σταματα ή αντιστρεφεται η α/α.Εφοσον μιλατε για ενεργοποιημενα mast cells πώς ειναι δυνατον να σταματησει η α/α αφου τα mast cells εκκρινουν histamine, fibroblast growth factor, tumour necrosis factor-a? Αυτα εχουν ως αποτελεσμα την ινωση του τριχ/κιου....
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
Ρε συ Κώστα.. έλα ρε συ.. ο παπατζης δεν μπορεί? είπαμε είναι στην λεγεώνα των υπερηρωων αυτος..

supergo.jpg


Αλλά είμαι περίεργος τι θα απαντήσει.. αν απαντήσει..
 

kos1987

New Member
Αν δεν ηταν ο Κωτσος, που καθε χρονο εχει την λυση για την καραφλα,η λυση θα ηταν ηδη στην αγορα...εχει τον τροπο να τραβαει τα βλεμματα και οι αλλοι που εχουν πραγματικες λυσεις να προσπαθουν να μαζεψουν κανα φραγκο μπας και ξεκινησουν κλ. δοκιμες.

Τι ειπε τωρα ο ανθρωπος:

Some media outlets have inaccurately reported that a drug may be available in two years. To clarify, if everything goes well, a treatment could start being tested in clinical trials within 2 years. The time to market, were the clinical trial successful, is more difficult to predict, but could be several more years after that pending FDA approval.

http://www.uphs.upenn.edu/news/News_Releases/2012/03/hair/
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
Καλά... περιμένουμε από τον Κωσταρέλη.. και τον fda.. καραφλιάσαμε... τα φακελάκια είναι χοντρά..
 

Georgex6

Well-Known Member
ας μας πουν πια ουσια χρησιμοποιουν και το δοκιμαζουμε μονοι μας
και η φιναστεριδη χρονια πριν εγκριθεί απο τον fda συνταγογραφοταν απο δερματολογους off label

εγω αυτο κυριως θα ρωτησω με πλαγιο τροπο πιες ουσιες χρησιμοποιουν η πιστευει οτι μπορει να κανουν δουλεια οταν αναφερεται στα φαρμακα για τις αλλεργιες
πια εταιρια και τετοια
καμια αλλη ερωτηση που θα μπορουσαμε να κανουμε???
 
ρε παιδες ....μην τον ακουτε !ειναι απατεωνας ο Κωτσαρελης ...ειναι πολυ μακρια απο την λυση !σκοπιμα τα κανει αυτα !τα ιδια ελεγε και το 2007 ..σε 5 χρονια θα αποτελεσει η φαλακρα παρελθον !ειναι ασχετος!!!!!!!!!!!!!μην τσιμπατε
 

kos1987

New Member
Georgex6 είπε:
ας μας πουν πια ουσια χρησιμοποιουν και το δοκιμαζουμε μονοι μας
και η φιναστεριδη χρονια πριν εγκριθεί απο τον fda συνταγογραφοταν απο δερματολογους off label

εγω αυτο κυριως θα ρωτησω με πλαγιο τροπο πιες ουσιες χρησιμοποιουν η πιστευει οτι μπορει να κανουν δουλεια οταν αναφερεται στα φαρμακα για τις αλλεργιες
πια εταιρια και τετοια
καμια αλλη ερωτηση που θα μπορουσαμε να κανουμε???

Τελευταια ερωτηση που πρεπει να γινει, γιατι μαλλον μετα θα το κλεισει...
Στις 27/12/2007 η πατεντα με τιτλο METHODS AND COMPOSITIONS FOR INHIBITING OR REDUCING HAIR LOSS, ACNE, ROSACEA, PROSTATE CANCER, AND BPH κατοχυρωθηκε.Περασαν 5 χρονια απο τοτε...και τωρα παλι η pgd2...Τοσα χρονια ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΕΙΧΑΤΕ ΣΤΟ ΣΥΡΤΑΡΙ?
 

Georgex6

Well-Known Member
τον ρωτησα αν ειναι εφικτο να του κανω μερικες ερωτησεις μεσω email και οχι δια τηλεφωνου και δεχτηκε
λοιπον οποιος εχει καποια σοβαρη ερωτηση ασ τη γραψει
@κωστη δε θελω να τον πιεσω γτ θελω καταρχην να παρω τη πληροφορια που μας ενδιαφερει πια ουσια δοκιμαζουν pgd2 blocker κ ποιες εταιρειες βρισκονται πισω
αφου να σκεφτεις του εχω γραψει οτι θελω να τον ρωτησω σχετικα με τις προσταγλανδινες δε θελω να νομισει οτι ειμαι κανας μανιακος απο τα διαφορα φορουμ
λοιπον οποιος εχει καμια ιδεα ασ τη γραψει σημερα
 

kos1987

New Member
Γιωργο δεν προκειται να σου πει κατι καινουργιο, εταιρειες κλπ.
Εγω θα τον ρωτουσα εαν ταυτοχρονα με τον ανταγωνιστη pgd2 χρειαζεται και αγωνιστης pge2, ωστε να υπαρξει επανεκφυση, μιας και η μινοξ επαγει τη συνθεση της pge2.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
George, εγώ θα τον ρωτούσα αν τελικά η pgd2 είναι το αποτέλεσμα μιας διαδικασίας και όχι η αιτία. Εννοώ πως η pgd2 βρέθηκε αυξημένη κατά πολύ στην καραφλή περιοχή εξαιτίας μια διαδικασίας για την οποία όμως απ όσο έχω δει μέχρι τώρα, δεν έχουν εξηγήσει και πολλά πράγματα. (ασχέτως θεωρίες που κυκλοφορούν απο δω και απο κεί)
Συνεπώς, τι νόημα έχει να προσπαθούμε να μειώσουμε με τοπικά σκευάσματα την pgd2 εφόσον η αιτία αύξησής τους (στο κεφάλι) θα παραμένει άγνωστη, ή στην καλύτερη υποθετική, με αποτέλεσμα εμείς να προσπαθούμε να την μειώσουμε και η "μαμά" αιτία να παραμένει άθικτη αυξάνοντάς την εκ νέου.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kos1987

New Member
GOMI είπε:
George, εγώ θα τον ρωτούσα αν τελικά η pgd2 είναι το αποτέλεσμα μιας διαδικασίας και όχι η αιτία. Εννοώ πως η pgd2 βρέθηκε αυξημένη κατά πολύ στην καραφλή περιοχή εξαιτίας μια διαδικασίας για την οποία όμως απ όσο έχω δει μέχρι τώρα, δεν έχουν εξηγήσει και πολλά πράγματα. (ασχέτως θεωρίες που κυκλοφορούν απο δω και απο κεί)
Συνεπώς, τι νόημα έχει να προσπαθούμε να μειώσουμε με τοπικά σκευάσματα την pgd2 εφόσον 2 η αιτία αύξησής τους (στο κεφάλι) θα παραμένει άγνωστη, ή στην καλύτερη υποθετική, με αποτέλεσμα εμείς να προσπαθούμε να την μειώσουμε και η "μαμά" αιτία να παραμένει άθικτη αυξάνοντάς την εκ νέου.

Η λυση που προτειναν ειναι οχι να μειωθει η παραγωγη pgd2 αλλα να μπλοκαρουν ενα συγκεκριμενο υποδοχεα-στοχο της pgd2.Τα φαρμακα που ψαχνουν ειναι προς αυτη την κατευθυνση και το ενα απο αυτα ηδη υπαρχει στην Ιαπωνια αλλα ειναι ακριβο.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
νομίζω ότι το νόημα παραμένει το ίδιο...."είναι το αποτέλεσμα μιας διαδικασίας και όχι η αιτία" αλλά πάω πάσο. Για να δούμε τι θα απαντήσει γενικότερα στον george...
 

Georgex6

Well-Known Member
Δεν εβγαλα καμια σουπερ ειδηση παιδια τουλαχιστον ομως καταλαβαμε οτι πανω κατω ειναι οπως τα ξερουμε μονο το ramatroban κατονομασε και τα τραιαλς αργουν
οποτε μονοι μας βλεπω να βρισκουμε την ακρη ¨)

so mr Garza you said that you found in your research that prostaglandin d2 is elevated in bald scalp much higher than normal,
any idea why this is happening? is this related to testosterone levels or dht?

-------- yes in other systems pgd2 is made when testosterone is high. Therefore we believe also in the scalp that when testosterone is high pgd2 goes up. Yes dht is stronger than testosterone so we believe the active hormone is actually dht…


You also said that some drugs that are already in use for allergies may be usefull on treating baldness too
so can you tell us some drugs that are already availlable or what compound you use as crth2 inhibitor in your research?

There are about 10 of them in clinical development. One is ramatroban. They all theoretically might help with male pattern hair loss.

Recently we learn that you are in talks with some big pharmaceutical companies for clinical trials
can you give us some info about this (names prediction about time etc)

it could be 1-3 years before a trial is initiated.

one last question
Are you optimistic that this discovery will give back hope to those who 've lost their hair many years ago or
these people will need something extra (pgf2/e2 analog etc) to see full regrowth

we are totally unsure. It could be that crth2 inhibition only works to prevent hair loss and actually cannot reverse it… or it could be that it can reverse it… we just don’t know…
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Καλή προσπάθεια george.
Από τα λεγόμενα του τύπου τώρα....μια από τα ίδια δηλαδή. Πάλι για όλα φταίει η τεστοστερόνη (που συνήθως όσοι έχουν πρόβλημα φαλάκρας είναι πάτος) και αυτή η παλιοdht....
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
somari, όσες φορές έτυχε να κάνω εξετάσεις όλα αυτά τα χρόνια, η dht ήταν πάντα μέσα στα φυσιολογικά όρια. Αυτός ήταν και ένας λόγος που, όταν είχα και εγώ τα μυαλά πάνω απ το κεφάλι, δεν πήρα ποτέ φινα...
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
Τα ίδια και τα ίδια και πάλι τα ίδια... από Κωσταρέλη μεριά μην περιμένετε τίποτα.. αυτός ο τύπος (και όλοι οι δικοί του) έχει βάλει την κασέτα και παίζει ξανά και ξανά.. Αν θυμάστε σε όσες συνεντεύξεις μίλησε.. έδινε την ίδια απάντηση στην ερώτηση: Κε Κωσταρέλη η νεα ανακάλυψη σας θα δώσει μαλλιά στους φαλακρούς? η είναι πρόληψη? Κωσταρέλης: αααα αυτό δεν το γνωρίζουμε ακόμη..δεν μπορούμε να ήμαστε σίγουροι..

και έτσι πέρασαν τα χρόνια.. και να τος πάλι.. "το σήριαλ σε επανάληψη" Πάντως αυτή την φορά δεν το γλιτώνει το μπουνίδι..
 

MANKAR

Active Member
ρε συ Chs να το κανουμαι και εμεις σαν αυτον να βγαλουμαι κανενα φραγκο ,να πουμαι δλδ οτι εχουμαι βρει την οριστικη λυση στο θεμα καραφλα ??επισης οτι εχουμαι ανακαλυψει την τηλεμεταφορα την χρονομεταφορα κ.τ.λ. δεν ειναι δυσκολο αν ξερεις να λες παχια λογια και ψεματα θα το καταφερεις , τοσοι και τοσοι το εχουν κανει!!!
 

Georgex6

Well-Known Member
παιδια μπορουμε να δοκιμασουμε μονοι μας
πχ μπορουμε να ρωτησουμε τιμη για ramatroban απο εδω
Lab Supplies-P.Galanis & Co.
A Distributor of Bertin Pharma 1 Iofodos Street
Athens
11634
Greece
Voice: +30 210 72 94 603
Fax: +30 210 72 94 606
https://www.caymanchem.com/app/template/globalBuyersGuide%2CTerritory.vm/territory/gr
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα