LoverBoy, FUE, 1718 g, 15/6/2023

konelos

Active Member
Βάζω φωτό με τα συστατικά της κάψουλας και τα στοιχεία φαρμακείου.
PXL_20230627_105455663.MP~2.jpg
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Προφανώς μεγάλε κι η εμπειρία σου είναι θηριώδης κι υποθέτω δεν είσαι παραγωγός φιναστερίδης στο εργαστήριο. Μας βλέπεις ή ακούς προβληματισμένους ή ανήσυχους διότι κατά την δική μου προσωπική και μόνο άποψη ένα αντιανδρογόνο χάπι για αισθητικούς, κατ´ επέκταση ψυχολογικούς λόγους φαντάζει κάπως, σε ορισμένους! Τα Αγγλάκια τα τρώνε σαν καραμέλες για παράδειγμα μετά την Τουρκία.
Εάν για παράδειγμα μιλήσεις με σοβαρό ουρολόγο σπάνια θα σε πάρει σοβαρά για φίνα για αραίωση. Οπότε είναι όλα λίγο σχετικά, μην μας καταπίνει ο ναρκισσισμός της γνώσης, εγώ για παράδειγμα δεν την έχω, αλλά σίγουρα την ψάχνω.

Επίσης, για κάτι τυπάκια που διαβάζω κάτι τρομερές υπερβολές, τους προτρέπω μα χαίρονται εάν αντιμετωπίζουν μόνο αυτό το πρόβλημα κι εύχομαι μακριά από τα πραγματικά σοβαρά ζητήματα…
"Μεγάλος" δεν είμαι, απλά αυτά που λέω τα έχω διυλύσει επαρκώς και δεν "πυροβολώ" demi-γνώσεις στο αέρα και νερά του Καματερού όπως κάνουν κάποιοι. Ουδέποτε σχολίασα αρνητικά ή δεικτικά τον προβληματισμό κάποιου στο να πάρει το φάρμακο, είναι δεκτές όλες οι φοβίες ακόμα και αν είναι καθαρά ψυχολογικές. Το τι θα κάνει τελικά κανείς είναι δική του επιλογή. Αυτό όμως που δεν θα σταματήσω (αντιπαρερχόμενος την αποψή σου περί "ναρκισσισμού γνώσης") είναι η αντίδρασή μου όταν κάποιοι δίνουν ανύπαρκτες ελπίδες σε ανθρώπους με λάθος αγωγές ή και αχρείαστες μμ, όπως έγινε και σε αυτό το νήμα. Αν κάποιοι έχουν μεγαλύτερα προβλήματα προφανώς εδώ δεν είναι το κατάλληλο μέρος, εδώ είναι φόρουμ για τριχόπτωση και οφείλουμε να λέμε αλήθειες γύρω από την ΑΑ και όχι να χαιδεύουμε αυτιά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

konelos

Active Member
"Μεγάλος" δεν είμαι, απλά αυτά που λέω τα έχω διυλύσει επαρκώς και δεν "πυροβολώ" demi-γνώσεις στο αέρα και νερά του Καματερού όπως κάνουν κάποιοι. Ουδέποτε σχολίασα αρνητικά ή δεικτικά τον προβληματισμό κάποιου στο να πάρει το φάρμακο, είναι δεκτές όλες οι φοβίες ακόμα και αν είναι καθαρά ψυχολογικές. Το τι θα κάνει τελικά είναι δική του επιλογή. Αυτό όμως που δεν θα σταματήσω να κάνω αντιπαρερχόμενος την αποψή σου περί "ναρκισσισμού γνώσης" είναι να βλέπω να δίνουν ελπίδες σε ανθρώπους που δεν έχουν με λάθος αγωγές ή και αχρείαστες μμ, όπως έγινε και σε αυτό το νήμα Αν κάποιοι άλλοι έχουν άλλα μεγαλύτερα προβλήματα προφανώς εδώ δεν είναι το κατάλληλο μέρος, εδώ είναι φόρουμ για τριχόπτωση και οφείλουμε να λέμε αλήθειες και όχι να χαιδεύουμε αυτιά.
Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι σε εμένα, εγώ μιλάω για την αγωγή αμέσως μετά τη μεταμόσχευση για 6-7 μήνες και είπα απλά την εμπειρία μου, επίσης είπα ότι πρέπει γνώμη γιατρού για οτιδήποτε είναι να βάλουμε στον οργανισμό μας.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Έχοντας αρκετή εμπειρία και από cons αλλά και από το φόρουμ παρατηρώ μια γενικότερη τάση στο να πιανόμαστε από εύκολες λύσεις (που στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι τα τοπικά) θεωρώντας ότι έχουμε κάνει το καλύτερο για το πρόβλημά μας. Έχω δει αρκετά μέλη που έχασαν πολύτιμο καιρό με τοπικές και βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο μετά από μερικά χρόνια λέγοντας ¨στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα". Επαναλαμβάνω, το να ξέρεις ποιά είναι η λύση στην ασθενειά σου και να μην την επιλέξεις μπορεί να είναι δεκτό, το να παραμυθιάζεσαι ότι ξέρεις την λύση είναι απαράδεκτο, τουλάχιστον σε αυτό το φόρουμ.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Βάζω φωτό με τα συστατικά της κάψουλας και τα στοιχεία φαρμακείου.Προβολή συνημμένου 58894
Ξέρω πολύ καλά και το φαρμακείο και την φαρμακοποιό. Η συνταγή για 5-6 μήνες μετά την μμ είναι οκ για να μακρύνουν τα μαλλιά γρήγορα και να σιγουρέψουμε ότι θα υπάρξει έλλειψη βιταμινών. Βέβαια τα 3mg biotin είναι πάρα πολύ και αχρείαστα. Το προιόν δεν συνίσταται για συνεχή χρήση.
 

edyuser1

Active Member
Εγω θα θεσω και ενα αλλο ερωτημα τροφη για σκεψη φιλε συγγνωμη που σε γ@@@ το νημα κιολας. Μηπως μινοξιδιλη σε χαπι ειναι πιο δραστικο απο την χρηση της τοπικης. Μηπως ετσι χτυπαμε το προβλημα απο μεσα και ειναι πιο δραστικο;εχει κανενας καμια εμπειρια πανω σε αυτο
 

konelos

Active Member
Άκρη με το θέμα ΑΑ δεν μπορεί να βγάλει η επιστήμη, αλίμονο αν μπορούσαμε να βγάλουμε εμείς έτσι απλά σε ένα ποστ.
Εγώ είχα ένα εντελώς παρθένο κεφάλι, πάντα είχα φοβίες από τα 15 ότι θα γίνω αεροδρόμιο όπως είναι όλο το σόι από την πλευρά του πατέρα μου, δεν έχω βάλει ποτέ ούτε ζελέ, δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ χτένα, θυμάμαι στο στρατό έκανα πατέντες για να μην μου ξήνει το κεφάλι το κράνος, η τριβή καταστρέφει τα τριχοθυλάκια και έχω απόδειξη εμένα, από της γάμπες και κάτω δεν έχω τρίχες γιατί μου τις έκαψαν οι αρβύλες στο στρατό, το ίδιο γίνεται και σε πολλούς επαγγελματίες οδηγούς, έχουν χάσει τις τρίχες από τις κάλτσες. Πλέον επικρατεί η άποψη ότι άμα είναι να χάσεις τα μαλλιά σου δεν έχει σχέση το κράνος κτλπ η εμπειρία μου όμως άλλα λέει.

Καλό είναι να ακούγονται εμπειρίες και απόψεις, μεγάλα παιδιά είμαστε, όταν μιλάμε για φάρμακα μιλάμε πάντα με γιατρούς, ακομα και αυτοί θα έχουν διαφορετικές απόψεις, το θέμα είναι ποιον θα εμπιστευτείς και ελπίζεις ότι θα έχεις την τύχη με το μέρος σου, δεν παίρνεις συνταγογράφηση από το ίντερνετ.
 

bobby

Well-Known Member
Εγω θα θεσω και ενα αλλο ερωτημα τροφη για σκεψη φιλε συγγνωμη που σε γ@@@ το νημα κιολας. Μηπως μινοξιδιλη σε χαπι ειναι πιο δραστικο απο την χρηση της τοπικης. Μηπως ετσι χτυπαμε το προβλημα απο μεσα και ειναι πιο δραστικο;εχει κανενας καμια εμπειρια πανω σε αυτο
Σίγουρα είναι πιο δραστικό αλλά θέλει μεγάλη προσοχή γιατί επηρεάζει πίεση και λειτουργία της καρδιάς. Σίγουρα δεν είναι τόσο ανεκτό όσο η τοπική από την πλειοψηφία και θέλει σίγουρα επίβλεψη ιατρού.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εγω θα θεσω και ενα αλλο ερωτημα τροφη για σκεψη φιλε συγγνωμη που σε γ@@@ το νημα κιολας. Μηπως μινοξιδιλη σε χαπι ειναι πιο δραστικο απο την χρηση της τοπικης. Μηπως ετσι χτυπαμε το προβλημα απο μεσα και ειναι πιο δραστικο;εχει κανενας καμια εμπειρια πανω σε αυτο
Δεν είναι πιο δραστική αλλά δρα το ίδιο αποτελεσματικό για πάντα σε σχέση με την τοπική που σε βάθος χρόνου χάνει την δράστικοτητά της.
 

bobby

Well-Known Member
Άκρη με το θέμα ΑΑ δεν μπορεί να βγάλει η επιστήμη, αλίμονο αν μπορούσαμε να βγάλουμε εμείς έτσι απλά σε ένα ποστ.
Εγώ είχα ένα εντελώς παρθένο κεφάλι, πάντα είχα φοβίες από τα 15 ότι θα γίνω αεροδρόμιο όπως είναι όλο το σόι από την πλευρά του πατέρα μου, δεν έχω βάλει ποτέ ούτε ζελέ, δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ χτένα, θυμάμαι στο στρατό έκανα πατέντες για να μην μου ξήνει το κεφάλι το κράνος, η τριβή καταστρέφει τα τριχοθυλάκια και έχω απόδειξη εμένα, από της γάμπες και κάτω δεν έχω τρίχες γιατί μου τις έκαψαν οι αρβύλες στο στρατό, το ίδιο γίνεται και σε πολλούς επαγγελματίες οδηγούς, έχουν χάσει τις τρίχες από τις κάλτσες. Πλέον επικρατεί η άποψη ότι άμα είναι να χάσεις τα μαλλιά σου δεν έχει σχέση το κράνος κτλπ η εμπειρία μου όμως άλλα λέει.

Καλό είναι να ακούγονται εμπειρίες και απόψεις, μεγάλα παιδιά είμαστε, όταν μιλάμε για φάρμακα μιλάμε πάντα με γιατρούς, ακομα και αυτοί θα έχουν διαφορετικές απόψεις, το θέμα είναι ποιον θα εμπιστευτείς και ελπίζεις ότι θα έχεις την τύχη με το μέρος σου, δεν παίρνεις συνταγογράφηση από το ίντερνετ.
Και εγώ την ίδια άποψη είχα για καπέλα, κράνος, ζελέ, λακ, μάκρυμα μαλλιού κλπ, αλλά η αλήθεια είναι ότι παρότι τον χειμώνα χάνω τρίχες στα πόδια από την τριβή το καλοκαίρι ξαναβγαίνουν….. νομίζω (όχι μόνο εγώ αλλά όλοι οι επιστήμονες που το έχουν μελετήσει) το θέμα τριχόπτωση έχει να κάνει με την γενετική προδιάθεση και όχι με το τι κάνουμε ατο κεφάλι μας. Την τρίχα ναι την επηρεάζουν, το τριχοθυλάκιο όμως και την ΑΑ όχι.
 

konelos

Active Member
Και εγώ την ίδια άποψη είχα για καπέλα, κράνος, ζελέ, λακ, μάκρυμα μαλλιού κλπ, αλλά η αλήθεια είναι ότι παρότι τον χειμώνα χάνω τρίχες στα πόδια από την τριβή το καλοκαίρι ξαναβγαίνουν….. νομίζω (όχι μόνο εγώ αλλά όλοι οι επιστήμονες που το έχουν μελετήσει) το θέμα τριχόπτωση έχει να κάνει με την γενετική προδιάθεση και όχι με το τι κάνουμε ατο κεφάλι μας. Την τρίχα ναι την επηρεάζουν, το τριχοθυλάκιο όμως και την ΑΑ όχι.
Εγώ τρίχα στις γάμπες έχω να δω από τα 19, έχουν πεθάνει τέλος.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

LoverBoy

Well-Known Member
Πιστεύω παιδιά ότι μου λύσατε κάθε απορία σχετικά με την τοπική αγωγή ή σε χάπι!Πάντως χάπι μινοξιδίλης εκτός απο τις παρενέργειες της καρδιάς δηλαδη δημιουργεί και υπερτρίχωση στο σώμα πρόσωπο κτλ!Μακριά απο εμάς!δεν πετάξαμε τόσα λεφτά στα Λέιζερ να ξαναγίνουμε αρκούδες! :p
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Πιστεύω παιδιά ότι μου λύσατε κάθε απορία σχετικά με την τοπική αγωγή ή σε χάπι!Πάντως χάπι μινοξιδίλης εκτός απο τις παρενέργειες της καρδιάς δηλαδη δημιουργεί και υπερτρίχωση στο σώμα πρόσωπο κτλ!Μακριά απο εμάς!δεν πετάξαμε τόσα λεφτά στα Λέιζερ να ξαναγίνουμε αρκούδες! :p

Και η τοπική δημιουργεί τριχοφυΐα στο σώμα.
 

LoverBoy

Well-Known Member
Και η τοπική δημιουργεί τριχοφυΐα στο σώμα.
Δημιουργεί αλλά μόνο στο πρόσωπο και αν κάνεις λάθος χρήση!Π.χ ψέκασμα απο μακριά και μετά βάζεις τα χέρια σου στο πρόσωπο κτλ!
Πάντως εγώ που βάζω 2 χρόνια αφρό δεν έχω παρατηρήσει κάτι γιατί το προσέχω πολύ!Συνήθως με την λοσιόν γίνονται αυτά λόγω ψεκάσματος!
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Καμμία σχέση, απλά σε κάποιους δημιουργεί σε κάποιους άλλους όχι.
 

Alkit

Member
Καμμία σχέση, απλά σε κάποιους δημιουργεί σε κάποιους άλλους όχι.
"Μεγάλος" δεν είμαι, απλά αυτά που λέω τα έχω διυλύσει επαρκώς και δεν "πυροβολώ" demi-γνώσεις στο αέρα και νερά του Καματερού όπως κάνουν κάποιοι. Ουδέποτε σχολίασα αρνητικά ή δεικτικά τον προβληματισμό κάποιου στο να πάρει το φάρμακο, είναι δεκτές όλες οι φοβίες ακόμα και αν είναι καθαρά ψυχολογικές. Το τι θα κάνει τελικά κανείς είναι δική του επιλογή. Αυτό όμως που δεν θα σταματήσω (αντιπαρερχόμενος την αποψή σου περί "ναρκισσισμού γνώσης") είναι η αντίδρασή μου όταν κάποιοι δίνουν ανύπαρκτες ελπίδες σε ανθρώπους με λάθος αγωγές ή και αχρείαστες μμ, όπως έγινε και σε αυτό το νήμα. Αν κάποιοι έχουν μεγαλύτερα προβλήματα προφανώς εδώ δεν είναι το κατάλληλο μέρος, εδώ είναι φόρουμ για τριχόπτωση και οφείλουμε να λέμε αλήθειες γύρω από την ΑΑ και όχι να χαιδεύουμε αυτιά.
Δεν διαφωνώ σε πολλά, ίσως λίγο με την κουλτούρα του φόρουμ που έχει μια αγένεια για τα γούστα μου, εάν όχι αγένεια, μια κοφτή προσέγγιση σε noobies σαν κι εμάς.

Σε ευχαριστώ, με τον τρόπο σου με βοήθησες αρκετά.

Επίτρεψε μου κι ένα ακόμη σχόλιο, η προσέγγιση της υπερβολής είναι στάση ζωής κι απαιτείται μετριοπάθεια σε όλες τις εκφάνσεις, ακόμα κι εδώ.
 

Alkit

Member
Καμμία σχέση, απλά σε κάποιους δημιουργεί σε κάποιους άλλους όχι.
Κάτι ακόμα, η κλινική προτείνει μινοξ. Πόσο greasy είναι, πόσο δεσμευτική σε διακοπές πχ και τι παίζει με το styling? Όταν κι εάν πια έχω πλούσια κόμη στο μέλλον.

Παρενέργειες δεν έχω διαβάσει κάτι που να με τρομάζει.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεκτό ως προς την μετριοπάθεια σαν γενικότερη στάση, απλά εξήγησε μου ποια είναι η υπερβολή στην συγκεκριμένη περίπτωση.
 

Alkit

Member
Δεκτό ως προς την μετριοπάθεια σαν γενικότερη στάση, απλά εξήγησε μου ποια είναι η υπερβολή στην συγκεκριμένη περίπτωση.
Καμία από εσένα. Σχολίασα περί σημαντικών ζητημάτων και τριχών αντίστοιχα, κάποιες προσεγγίσεις μελών που ξεπερνούν τα όρια που ανέφερα.

Η δουλειά που κάνετε εδώ, εάν κι αρχικά βαριόμουν να διαβάσω πολύ - το ξεπέρασα - είναι εξαιρετική.
 
Μπλουζα