LoverBoy, FUE, 1718 g, 15/6/2023

LoverBoy

Well-Known Member
Το μόνο που θυμάμαι είναι το άβολο του ύπνου για 2-3 μέρες, λόγω δότριας. Η λήπτρια κανένα θέμα.

Αν με ρωτήσεις σε 1 χρόνο, το μόνο που θα θυμάμαι να σου πω από ταλαιπωρία είναι λίγο η αναισθησία (η πρώτη σε δότρια και λήπτρια), το απίστευτα άβολο κρεβάτι, το πρήξιμο (σε 6 μέρες έφυγε) και η ευαισθησία της δότριας το πρώτο 10-15μερο. Η χαρά όμως που παίρνεις βλέποντας το κεφάλι σου με (πυκνό) μαλλί ακόμα και αν ξέρεις ότι κατά 95% θα πέσει πριν ξαναβγεί και θα φαίνεσαι σαν μαδημένη κότα, είναι priceless…….
Συμφωνώ Φιλαράκι μου!Έτσι ακριβώς είναι που σχεδόν ξεχνάς πως ήσουν πριν την ΜΜ και νομίζεις ότι έτσι ήσουν πάντα!Όλα καλά να μας πάνε!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

konelos

Active Member
Συμφωνώ Φιλαράκι μου!Έτσι ακριβώς είναι που σχεδόν ξεχνάς πως ήσουν πριν την ΜΜ και νομίζεις ότι έτσι ήσουν πάντα!Όλα καλά να μας πάνε!
Φαντάσου πως νιώθουν αυτοί που είναι εντελώς αεροδρόμιο και παίρνουν τη ζωή τους πίσω, εγώ και εσύ πταίσμα, κάπου πέτυχα πρόσφατα μια φωτό του @CVIAL και είπα παναγία μου πόσο άσχημη φαλάκρα, με το συμπάθιο mod αλλά σκιάχτηκα.
 

LoverBoy

Well-Known Member
Το θέμα είναι παιδιά μου ότι μπορέσαμε και βελτιώσαμε την εικόνα μας!Άλλοι περισσότερο άλλοι λιγότερο!ΚΛΕΙΣΑΝΕ ΤΑ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΑ!!!!!!
 

LoverBoy

Well-Known Member
Καλησπέρα ξανά σε όλο το παρεάκι!Αγόρασα σήμερα Φίνα απο το Φαρμακείο παρόλο το κράξιμο της Φαρμακοποιού μου!Πήρα το Proscar και ένα κόφτη!Απο ότι είδα δεν μπορεί να κοπεί ακριβώς στα 4 λόγω σχεδίου αν δεν κάνω λάθος!Ήθελα να ρωτήσω εσάς που το παίρνετε ήδη!Μπορώ να το ξεκινήσω τώρα μετά τις 12 μέρες που έχω κάνει ΜΜ?ή δεν κάνει ακόμα?
 

konelos

Active Member
Γιατί δεν πας λίγο ποιο συντηρητικά να δεις πως θα πας;
Δεν θυμάμαι αν είχες πάρει κάποια αγωγή ποιο πριν.
<<O Dr προτείνει μετά τις 15 μέρες και για 6 μήνες μινοξ 5% 2 φορές τη μέρα>>
Δεν ξέρω αν σου είπε το ίδιο

Εγώ με την αγωγή που παίρνω φίλε έχω πάθει πλάκα με την εξέλιξη στο μαλλί μου, δεν ξέρω αν το βλέπω εγώ σαν μ@λ@κσμενο απ' την χαρά μου, αλλά μου το επιβεβαιώνουν και οι γύρω μου, πιστεύω ότι και μεταμόσχευση να μην είχα κάνει θα είχα δει πολύ μεγάλη διαφορά λόγω αγωγής.

Μινοξ 5% φίνα 0,1% ψέκασμα 2 φορές τη μέρα.

Η κάψουλα εχει 50 μg μονο βιοτινη που την θεωρω πολυ σημαντικη για τα μαλλια (σκεψου εγω βαζω 1000) επισης μεθειονινη μονο 25 mg (εγω βαζω 100) και εχει εκχυλισμα κεχριου που δεν ειναι τοσο σημαντικο για την τριχοπτωση οσο το εκχυλισμα saw palmetto. Απο κυστινη βαζει 500 mg ανα καψουλα (εγω βαζω 650 mg)

Η αναλογίες είναι σύγκριση με το Pilfood Complex που συστήνουν αρκετοί εδώ.
Πρωι βράδυ μετά από σνακ.

Θα σου πρότεινα και μια βόλτα από ενδοκρινολόγο, εξετάσεις για το αν συμφωνεί με όλα αυτά, έλεγχος αν χρειάζεσαι κάποια έξτρα βιταμίνη, εγώ παίρνω b12, d3, φολικό.
Μου έκατσε και σε φάση που προσέχω πολύ διατροφή, αρκετή σωματική άσκηση, αν μπορούσα να αποβάλλω και το άγχος θα είχα γίνει Βαμβακούλας και πίσω ο Ρότσα να λέει να είχα λίγες τούφες από το κεφάλι σου :p

3268656-1.jpg
 

LoverBoy

Well-Known Member
Γιατί δεν πας λίγο ποιο συντηρητικά να δεις πως θα πας;
Δεν θυμάμαι αν είχες πάρει κάποια αγωγή ποιο πριν.
<<O Dr προτείνει μετά τις 15 μέρες και για 6 μήνες μινοξ 5% 2 φορές τη μέρα>>
Δεν ξέρω αν σου είπε το ίδιο

Εγώ με την αγωγή που παίρνω φίλε έχω πάθει πλάκα με την εξέλιξη στο μαλλί μου, δεν ξέρω αν το βλέπω εγώ σαν μ@λ@κσμενο απ' την χαρά μου, αλλά μου το επιβεβαιώνουν και οι γύρω μου, πιστεύω ότι και μεταμόσχευση να μην είχα κάνει θα είχα δει πολύ μεγάλη διαφορά λόγω αγωγής.

Μινοξ 5% φίνα 0,1% ψέκασμα 2 φορές τη μέρα.

Η κάψουλα εχει 50 μg μονο βιοτινη που την θεωρω πολυ σημαντικη για τα μαλλια (σκεψου εγω βαζω 1000) επισης μεθειονινη μονο 25 mg (εγω βαζω 100) και εχει εκχυλισμα κεχριου που δεν ειναι τοσο σημαντικο για την τριχοπτωση οσο το εκχυλισμα saw palmetto. Απο κυστινη βαζει 500 mg ανα καψουλα (εγω βαζω 650 mg)

Η αναλογίες είναι σύγκριση με το Pilfood Complex που συστήνουν αρκετοί εδώ.
Πρωι βράδυ μετά από σνακ.

Θα σου πρότεινα και μια βόλτα από ενδοκρινολόγο, εξετάσεις για το αν συμφωνεί με όλα αυτά, έλεγχος αν χρειάζεσαι κάποια έξτρα βιταμίνη, εγώ παίρνω b12, d3, φολικό.
Μου έκατσε και σε φάση που προσέχω πολύ διατροφή, αρκετή σωματική άσκηση, αν μπορούσα να αποβάλλω και το άγχος θα είχα γίνει Βαμβακούλας και πίσω ο Ρότσα να λέει να είχα λίγες τούφες από το κεφάλι σου :p

Προβολή συνημμένου 58889
Ευχαριστώ πολύ φιλαράκι μου για τις συμβουλές σου και το ενδιαφέρον!!Η αλήθεια είναι ότι είμαι και εγώ διστακτικός με την Φίνα!
Αυτό το ψέκασμα που λες που με μινοξιδίλη και Φίνα στο φτιάχνει φαρμακοποιός?Πήρες και τις βιταμίνες απο Σένεκα?
 

konelos

Active Member
Ευχαριστώ πολύ φιλαράκι μου για τις συμβουλές σου και το ενδιαφέρον!!Η αλήθεια είναι ότι είμαι και εγώ διστακτικός με την Φίνα!
Αυτό το ψέκασμα που λες που με μινοξιδίλη και Φίνα στο φτιάχνει φαρμακοποιός?Πήρες και τις βιταμίνες απο Σένεκα?
Από Seneca πήρα κάποια σαμπουάν μόνο.
Ψέκα και βιταμίνες μου τα φτιάχνει φαρμακοποιός, άμα θες να σου δώσω στοιχεία.
 

LoverBoy

Well-Known Member
Από Seneca πήρα κάποια σαμπουάν μόνο.
Ψέκα και βιταμίνες μου τα φτιάχνει φαρμακοποιός, άμα θες να σου δώσω στοιχεία.
Ναι φιλαράκι μου!Στείλε μου αν μπορείς τι σου φτιάχνει ο Φαρμακοποιός!Βιταμίνες κτλ....Γράψτο και εδώ αν θέλεις να το δεί και το φιλαράκι που τον ενδιαφέρει
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Είναι μέγα λάθος να πιστεύετε ότι η τοπική φίνα και τα σπρει με μίξη φίνας-μινο είναι πανάκεια. Έχουν καλά αποτελέσματα σε μικρά NW και μόνο. Σε μεγαλύτερα είναι απλώς χάσιμο πολύτιμου χρόνου. Να είσαι προσεκτικοί σε αυτά που διαβάζετε. Το ότι κάποιος είδε βελτίωση δεν σημαίνει ότι αυτό ισχύει και για τους υπολοίπους. Οι βιταμίνες είναι οκ περιστασιακά για την ποιότητα της τρίχας και μόνο, δεν έχουν καμμία συνεισφορά στην τριχόπτωση. Εξάλλου είναι γνωστό ότι δεν ενδεικνυται για μακροχρόνια χρήση, χρειάζεται διακοπή.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

LoverBoy

Well-Known Member
Είναι μέγα λάθος να πιστεύετε ότι η τοπική φίνα και τα σπρει με μίξη φίνας-μινο είναι πανάκεια. Έχουν καλά αποτελέσματα σε μικρά NW και μόνο. Σε μεγαλύτερα είναι απλώς χάσιμο πολύτιμου χρόνου. Να είσαι προσεκτικοί σε αυτά που διαβάζετε. Το ότι κάποιος είδε βελτίωση δεν σημαίνει ότι αυτό ισχύει και για τους υπολοίπους. Οι βιταμίνες είναι οκ περιστασιακά για την ποιότητα της τρίχας και μόνο, δεν έχουν καμμία συνεισφορά στην τριχόπτωση. Εξάλλου είναι γνωστό ότι δεν ενδεικνυται για μακροχρόνια χρήση, χρειάζεται διακοπή.
Έχεις δίκιο αγαπητέ μου αλλά δεν ξέρουμε πλέον και τι να ακολουθήσουμε!Όντως αν οι βιταμίνες βοηθούσαν δεν θα πήγαινε κανείς για ΜΜ!Για την τοπική όμως αγωγή είχα ακούσει απο τον Βεκρή σε ένα σποτ ότι έχει όλα τα οφέλη που έχει και η θεραπεία σε χάπι!
Για αυτό μπερδευόμαστε λίγο!Εγώ να είμαι ειλικρινείς ξεκίνησα εχθές με χάπι 1/4 μέρα παρα μέρα!Έδωσα περιθώριο στον ευατό μου το 6 μηνο!Αν δεν δω κάποιο αποτέλεσμα θα το κόψω!
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μισή πληροφόρηση. Έχει αποτελέσματα για μικρά NW ΜΟΝΟ. Για μεσαία-υψηλά δεν κάνει τίποτα. Ο Β. δεν έχει εμπειρία φίνας. Οι Ισπανοί που δίνουν εδώ και 20 χρόνια φίνα έχουν, ξέρουν τι δουλεύει και τι όχι. Η λογική "αν δε δω αποτελέσματα στο 6μηνο το κόβω" είναι λάθος. Πρέπει να το κρατήσεις 1 χρόνο και να σε δεί κάποιος πριν και μετά με σωστές συγκριτικές φώτο (ή και μικροσκόπιο) για να ξέρεις τι γίνεται. Αλλιώς απλά κάνεις μια τρύπα στο νερό. Το οτί δουλεύει η φίνα σε όλους είναι γεγονός, δεν αμφισβητείται. Το θέμα είναι να βρεις την σωστή δοσολογία για την δική σου ΑΑ.
 

bobby

Well-Known Member
Ότι λέει ο μοντ. Δεν αλλάζω τελεία. Προσωπικά και να είχα μικρό NW θα έπαιρνα κανονική φίνα απλά ίσως χαμηλότερη δόση. Δεν πιστεύω στα τοπικά (τα υφιστάμενα), για τα μελλοντικά θα δείξει ο χρόνος.
 

montecristo

Well-Known Member
Και να μη δεις κάποιο εμφανές αποτέλεσμα δεν σημαίνει οτι δεν δουλεύει. Πρωταρχικός στόχος ειναι η σταθεροποίηση, οπότε αν σε κρατάει σταθερό μια χαρά δουλεύει. Τώρα αν σου δώσει και πύκνωση, αυτό καλοδεχούμενο ειναι αλλά όχι απαραίτητο.
 

konelos

Active Member
Εμπειρίες γράφουμε και ο κάθε ένας δοκιμάζει ότι νομίζει, σίγουρα δεν κάνουν όλα για όλους.
Εγώ την αγωγή σίγουρα θα την κρατήσω μέχρι 7 μηνο, μετά ίσως να βάζω τοπικά 1 φορά τη μέρα.
Ότι τα συμπληρώματα πρέπει να διακόπτονται είναι στάνταρ; Δεν έχει ίδια άποψη η ενδοκρινολόγος μου, εξετάσεις κάθε χρόνο και ότι είναι κάτω από τα όρια συμπλήρωμα.

Θα σας στείλω φαρμακοποιό αργότερα, δεν ξέρω αν επιτρέπεται δημόσια.
 

LoverBoy

Well-Known Member
Σας ευχαριστώ όλους παιδιά για την βοήθεια σας!Ας πάω χαμηλή δόση 1/4 μέρα παρα μέρα και βλέπουμε!ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΒΟΗΘΟΣ!!!! :p
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Κάποιοι γράφουν εμπειρίες κάποιοι άλλοι γράφουν τις απόψεις γιατρών έτσι όπως τις έχουν ακούσει (με πλήρη ανάλυση) σε αρκετά ιατρικά συνέδρια δια ζώσης.
 

Alkit

Member
Κάποιοι γράφουν εμπειρίες κάποιοι άλλοι γράφουν τις απόψεις γιατρών έτσι όπως τις έχουν ακούσει (με πλήρη ανάλυση) σε αρκετά ιατρικά συνέδρια δια ζώσης.
Προφανώς μεγάλε κι η εμπειρία σου είναι θηριώδης κι υποθέτω δεν είσαι παραγωγός φιναστερίδης στο εργαστήριο. Μας βλέπεις ή ακούς προβληματισμένους ή ανήσυχους διότι κατά την δική μου προσωπική και μόνο άποψη ένα αντιανδρογόνο χάπι για αισθητικούς, κατ´ επέκταση ψυχολογικούς λόγους φαντάζει κάπως, σε ορισμένους! Τα Αγγλάκια τα τρώνε σαν καραμέλες για παράδειγμα μετά την Τουρκία.
Εάν για παράδειγμα μιλήσεις με σοβαρό ουρολόγο σπάνια θα σε πάρει σοβαρά για φίνα για αραίωση. Οπότε είναι όλα λίγο σχετικά, μην μας καταπίνει ο ναρκισσισμός της γνώσης, εγώ για παράδειγμα δεν την έχω, αλλά σίγουρα την ψάχνω.

Επίσης, για κάτι τυπάκια που διαβάζω κάτι τρομερές υπερβολές, τους προτρέπω μα χαίρονται εάν αντιμετωπίζουν μόνο αυτό το πρόβλημα κι εύχομαι μακριά από τα πραγματικά σοβαρά ζητήματα…
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Σας ευχαριστώ όλους παιδιά για την βοήθεια σας!Ας πάω χαμηλή δόση 1/4 μέρα παρα μέρα και βλέπουμε!ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΒΟΗΘΟΣ!!!! :p
Μην ξεκινάς με σκέψεις που γεννούν υποσυνειδητα τον φόβο της πιθανότητας ότι κάτι μπορεί να μην πάει καλά.Κάνεις κατι που έχει σημασία και αξια για σένα.Εστιάσε την προσοχή σου και τις σκέψεις σου στα θετικά της κίνησης αυτής και μην ασχολείσαι με τίποτα άλλο.
 
Μπλουζα