Kostas 1980, FUE, 2.040g, 26/01/2023

JimKan1

Well-Known Member
Αλλοι το μετρανε απο τη μεση, αλλοι απο την πανω πλευρα, μικρη η διαφορα οπως και να εχει, δεν νομιζω πως ειναι πανω απο 0,5 εκατοστο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

JimKan1

Well-Known Member
Για 0.5 έχουν πέσει κορμιά στο φόρουμ
Κοιτα παντα μετραει το context και σε καποιες περιπτωσεις ειναι σημαντικο, οπως οταν πχ εχεις περιορισμενη δοτρια 0,5 εκατοστο διαφορα στο υψος της hairline μπορει να κανει την διαφορα, ομως για αισθητικους λογους οσον αφορα τις αναλογιες του προσωπου πιστευω μικρη εως ανυπαρκτη η διαφορα
 
6,5 εκ είναι περίπου, έτρεμα λίγο στη μέτρηση μην ακουμπήσω :)
Καλό είναι αυτό ;
Η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα να είχαμε κατεβάσει λίγο ακόμα την hairline, από την άλλη πιστεύω ότι θα χάσω αρκετά μαλλιά ακόμα και καλό είναι να έχω απόθεμα στη δότρια.
Αν μπορεί κάποιος έμπειρος να μου πει πως βλέπει το consultation που έχω ανεβάσει ποιο πάνω.
Καλησπέρα φίλε και καλή φυτρωση
Έμπειρος δεν είμαι αλλά νομίζω ότι οι μετρήσεις είναι λίγο κουκουρούκου αν κρίνω από το πάχος τρίχας
 

konelos

Active Member
O Dr προτείνει μετά τις 15 μέρες και για 6 μήνες μινοξ 5% 2 φορές τη μέρα.
Έχω φίλο που κάνει χρόνια χρήση μινοξ 5% φίνα 0,1% μια φορά τη μέρα σε σπρέι, του τα φτιάχνει γνωστή του φαρμακοποιός, επίσης του ζήτησα αν μπορεί να μου φτιάξει καψουλα σαν Pilfood Complex
Η απάντηση της φαρμακοποιού
<< Καλησπερα Νικήτα. Ανα κάψουλα εχει 50 μg μονο βιοτινη που την θεωρω πολυ σημαντικη για τα μαλλια (σκεψου εγω βαζω 1000) επισης μεθειονινη μονο 25 mg (εγω βαζω 100) και εχει εκχυλισμα κεχριου που δεν ειναι τοσο σημαντικο για την τριχοπτωση οσο το εκχυλισμα saw palmetto. Απο κυστινη βαζει 500 mg ανα καψουλα (εγω βαζω 650 mg) Απλα η συγκεκριμενη εταιρεια πηγαινει στους ιατρους και γιαυτο συνταγογραφείται.>>
Ερώτηση η φίνα αξίζει να προστεθεί, βοηθάει μετά την μεταμόσχευση;
Αν την προσθέσω να βάλω τη μίση, επειδή θα κάνω χρήση 2 φορές τη μέρα;
Δεν νομίζω να συνεχίσω τίποτα από τα δυο ( φίνα -μινοξ) μετά το 6 μηνο.
Για τις βιταμίνες τι γνώμη έχετε; είναι πολύ ανεβασμένα τα mg σε σχέση με το Pilfood.

Κάτι άλλο που με απασχολεί ....
Πριν 4 μήνες ήμουν 100 κιλά, αυτή τη στιγμή είμαι 77-78, έδωσα πολύ πόνο κυρίως σε τρέξιμο για να χάσω αυτά τα κιλά, για 3 μήνες 10 χλμ τη μέρα, πριν τη μεταμόσχευση και για ένα μηνα έκανα 10 χλμ τη μια μέρα, ασκήσεις σώματος και βαράκια την επόμενη, συνήθως 1 ρεπό τη βδομάδα. Τώρα που δεν μπορώ να κάνω τίποτα έχω φρικάρει και φοβάμαι μη χάσω το τρένο, για ένα μήνα μου είπαν καλύτερα να μην κάνω καθόλου. Αν σε καμία βδομάδα κάνω μια ώρα περπάτημα τη μέρα χωρίς να ανεβάζω παλμούς πειράζει; Καμία ιδέα;
 

montecristo

Well-Known Member
O Dr προτείνει μετά τις 15 μέρες και για 6 μήνες μινοξ 5% 2 φορές τη μέρα.
Έχω φίλο που κάνει χρόνια χρήση μινοξ 5% φίνα 0,1% μια φορά τη μέρα σε σπρέι, του τα φτιάχνει γνωστή του φαρμακοποιός, επίσης του ζήτησα αν μπορεί να μου φτιάξει καψουλα σαν Pilfood Complex
Η απάντηση της φαρμακοποιού
<< Καλησπερα Νικήτα. Ανα κάψουλα εχει 50 μg μονο βιοτινη που την θεωρω πολυ σημαντικη για τα μαλλια (σκεψου εγω βαζω 1000) επισης μεθειονινη μονο 25 mg (εγω βαζω 100) και εχει εκχυλισμα κεχριου που δεν ειναι τοσο σημαντικο για την τριχοπτωση οσο το εκχυλισμα saw palmetto. Απο κυστινη βαζει 500 mg ανα καψουλα (εγω βαζω 650 mg) Απλα η συγκεκριμενη εταιρεια πηγαινει στους ιατρους και γιαυτο συνταγογραφείται.>>
Ερώτηση η φίνα αξίζει να προστεθεί, βοηθάει μετά την μεταμόσχευση;
Αν την προσθέσω να βάλω τη μίση, επειδή θα κάνω χρήση 2 φορές τη μέρα;
Δεν νομίζω να συνεχίσω τίποτα από τα δυο ( φίνα -μινοξ) μετά το 6 μηνο.
Για τις βιταμίνες τι γνώμη έχετε; είναι πολύ ανεβασμένα τα mg σε σχέση με το Pilfood.

Κάτι άλλο που με απασχολεί ....
Πριν 4 μήνες ήμουν 100 κιλά, αυτή τη στιγμή είμαι 77-78, έδωσα πολύ πόνο κυρίως σε τρέξιμο για να χάσω αυτά τα κιλά, για 3 μήνες 10 χλμ τη μέρα, πριν τη μεταμόσχευση και για ένα μηνα έκανα 10 χλμ τη μια μέρα, ασκήσεις σώματος και βαράκια την επόμενη, συνήθως 1 ρεπό τη βδομάδα. Τώρα που δεν μπορώ να κάνω τίποτα έχω φρικάρει και φοβάμαι μη χάσω το τρένο, για ένα μήνα μου είπαν καλύτερα να μην κάνω καθόλου. Αν σε καμία βδομάδα κάνω μια ώρα περπάτημα τη μέρα χωρίς να ανεβάζω παλμούς πειράζει; Καμία ιδέα;
Μπορείς να πάρεις το χάπι φιναστερίδης σε χαμηλή δόση π.χ. 3 φορές την εβδομάδα, μινοξιδίλη 2 φορές τη μέρα και βιταμίνες pillfood 2 χάπια τη μέρα για 7 μήνες.
 

dlazaros

Well-Known Member
O Dr προτείνει μετά τις 15 μέρες και για 6 μήνες μινοξ 5% 2 φορές τη μέρα.
Έχω φίλο που κάνει χρόνια χρήση μινοξ 5% φίνα 0,1% μια φορά τη μέρα σε σπρέι, του τα φτιάχνει γνωστή του φαρμακοποιός, επίσης του ζήτησα αν μπορεί να μου φτιάξει καψουλα σαν Pilfood Complex
Η απάντηση της φαρμακοποιού
<< Καλησπερα Νικήτα. Ανα κάψουλα εχει 50 μg μονο βιοτινη που την θεωρω πολυ σημαντικη για τα μαλλια (σκεψου εγω βαζω 1000) επισης μεθειονινη μονο 25 mg (εγω βαζω 100) και εχει εκχυλισμα κεχριου που δεν ειναι τοσο σημαντικο για την τριχοπτωση οσο το εκχυλισμα saw palmetto. Απο κυστινη βαζει 500 mg ανα καψουλα (εγω βαζω 650 mg) Απλα η συγκεκριμενη εταιρεια πηγαινει στους ιατρους και γιαυτο συνταγογραφείται.>>
Ερώτηση η φίνα αξίζει να προστεθεί, βοηθάει μετά την μεταμόσχευση;
Αν την προσθέσω να βάλω τη μίση, επειδή θα κάνω χρήση 2 φορές τη μέρα;
Δεν νομίζω να συνεχίσω τίποτα από τα δυο ( φίνα -μινοξ) μετά το 6 μηνο.
Για τις βιταμίνες τι γνώμη έχετε; είναι πολύ ανεβασμένα τα mg σε σχέση με το Pilfood.

Κάτι άλλο που με απασχολεί ....
Πριν 4 μήνες ήμουν 100 κιλά, αυτή τη στιγμή είμαι 77-78, έδωσα πολύ πόνο κυρίως σε τρέξιμο για να χάσω αυτά τα κιλά, για 3 μήνες 10 χλμ τη μέρα, πριν τη μεταμόσχευση και για ένα μηνα έκανα 10 χλμ τη μια μέρα, ασκήσεις σώματος και βαράκια την επόμενη, συνήθως 1 ρεπό τη βδομάδα. Τώρα που δεν μπορώ να κάνω τίποτα έχω φρικάρει και φοβάμαι μη χάσω το τρένο, για ένα μήνα μου είπαν καλύτερα να μην κάνω καθόλου. Αν σε καμία βδομάδα κάνω μια ώρα περπάτημα τη μέρα χωρίς να ανεβάζω παλμούς πειράζει; Καμία ιδέα;
Πρώτον μην ανησυχείς, το στρές κάνει περισσότερο κακό απο οποιαδήποτε γυμναστική λόγο κορτιζόλης. Δεν θα σου πω τι να κάνεις και τι οχι απλά θα σου πω τι γίνεται στο σώμα σου και πράξε ανάλογα.
Έχεις κάνει μια επέμβαση στο κεφάλι και είναι κρίσιμο για τους επόμενους μήνες να μην διαταραχθεί η φύτρωση/επούλωση, δηλαδή καλή διατροφή πλούσια σε πρωτείνη και χαμηλή σε ζάχαρα, μείωση ή και κόψιμο τσιγάρου, μείωση ή κόψιμο αλκοόλ. Όλα αυτά έχουν να κάνουν με την οξυγόνωση και την κυκλοφορία του αίματος στο κεφάλι σου. Αμα περπατάς κάθε μέρα τότε η οξυγόνωση ανεβαίνει στο αίμα συνολικά και είναι καλό, άμα κάνεις πολύ έντονα βάρη ή μαραθώνιο τότε η οξυγόνωση πάει στους μύες που επιβαρύνεις και το κεφάλι μένει παραπονούμενο. Αυτά σε απλοική μορφή.
 

konelos

Active Member
Ευχαριστώ @dlazaros, μόνο να μπορώ να περπατάω θα νιώσω πολύ καλύτερα.


Έκλεισα 3 μέρες, μέχρι στιγμής δεν υπάρχουν ιδιαίτερες δυσκολίες.
Πρώτο βράδυ 2.54min ύπνος , δεύτερο 5.44min, τρίτο 6.31min, στρώνει !!
Με έχει πιάσει ελάχιστη φαγούρα, κάποιοι έχουν αναφέρει ότι είναι το ποιο δύσκολο στάδιο :(
Σήμερα πήρα το τελευταίο χάπι κορτιζόνης, έχει μείνει ελάχιστο πρήξιμο δίπλα από τα αυτιά.

Έχω παραγγείλει ήδη minox 5% Fina 0,1% σε σπρέι για χρήση 2 φορές τη μέρα, μόνο για χρήση 6-7 μήνες.
Σε κάψουλα θα πάρω...
Saw Palmetto 150mg, L-Cystine free form 650 mg, L-methionine 100mg, Biotinum 1.000mg, Selenium as Selenomethionine 100 mg, B6 10 mg
Μου προτείνει 2 χάπια την ημέρα, σκέφτομαι να παίρνω ένα.
Θα συνεχίσω και τις βιταμίνες που έπαιρνα πριν filicine 5mg, D3fix extra, B12fix από 1 χάπι.

Η δότρια μου πίσω κοντεύει να επουλωθεί, τα πλαϊνά έχουν ακόμα δουλίτσα, έχω κάνει λούσιμο 2 φορές και από χθες 4 φορές τη μέρα ψέκασμα με λοσιόν. Αύριο θα γίνει και το πρώτο λούσιμο στη λήπτρια.
PXL_20230129_133238175.jpeg
PXL_20230129_133254969.jpeg
PXL_20230129_133309645.jpeg
PXL_20230129_133333802.jpeg
 

konelos

Active Member
Καμία ιδέα για κάλυψη απόκρυψη;

Η κλινική μου είπε ότι στις 3 μέρες μπορώ να φορέσω καπέλο τύπου jockey, εγώ όμως έχω την ανησυχία ότι σε τέτοιο καπέλο το σκληρό θα μου ακουμπάει την hairline, φοβάμαι να μπω στην διαδικασία να δοκιμάσω. Εχω πάρει κάτι σκούφους που είναι σαν φανέλα χωρίς να έχουν χοντρές ραφές και νομίζω θα είναι ποιο ασφαλές.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

witcher

Well-Known Member
Καμία ιδέα για κάλυψη απόκρυψη;

Η κλινική μου είπε ότι στις 3 μέρες μπορώ να φορέσω καπέλο τύπου jockey, εγώ όμως έχω την ανησυχία ότι σε τέτοιο καπέλο το σκληρό θα μου ακουμπάει την hairline, φοβάμαι να μπω στην διαδικασία να δοκιμάσω. Εχω πάρει κάτι σκούφους που είναι σαν φανέλα χωρίς να έχουν χοντρές ραφές και νομίζω θα είναι ποιο ασφαλές.
Καλό ειναι να μη φοράς καπέλα ή σκουφιά τις πρώτες μέρες, γιατι μπορεί να ακουμπήσουν πάνω στα μοσχεύματα. Μετά το δεκαήμερο καλύτερα που θα φύγουν τα κακαδάκια.
 

konelos

Active Member
Καλό ειναι να μη φοράς καπέλα ή σκουφιά τις πρώτες μέρες, γιατι μπορεί να ακουμπήσουν πάνω στα μοσχεύματα. Μετά το δεκαήμερο καλύτερα που θα φύγουν τα κακαδάκια.
Ναι δεν υπάρχει περίπτωση να βάλω πριν το 10ημερο, ίσως να μην βάλω και ποτέ τίποτα αν η εικόνα μου θα είναι σχετικά καλή.
Ένας από τους λόγους που απέφευγα τη διαδικασία ήταν το πώς θα εμφανιστώ στην κοινωνία μέχρι να μακρύνουν τα μαλλιά, δεν έχω κουρευτεί ποτέ τόσο κοντά, δεν έπαθα σοκ όπως πίστευα είπα κακώς που δεν είχα δοκιμάσει τέτοιο κούρεμα, το ίδιο και όσοι με έχουν δει.
 

konelos

Active Member
Η διάχυτη αραίωση είναι ποιο κακή από μια στάνταρ αραίωση;
Δηλ έχω χάσει ποιο πολλά από την δεξιά πλευρά, η λογική δεν λέει ότι θα χάσω και από αριστερά ή η δεξιά θα τρέχει ποιο γρήγορα στον κατήφορο;

Μπορεί να κάνει κάποιος μια εκτίμηση στη δότρια; Αν η μέτρηση λέει 8.000g δεν θα έχω τουλάχιστον τα 6;

Θα γίνω αφάνας επιτέλους άραγε :p
:cool:


Edit
Μια απορία ακόμα , δεν καπνίζω αλλά ατμίζω με νικοτίνη, ξέρω ότι η νικοτίνη γενικά ανεβάζει παλμούς, ξέρουμε αν επηρεάζει αρνητικά.
Υψηλούς παλμούς πάντως δεν έχω λόγω έντονης άσκησης εδώ και 4 μήνες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

konelos

Active Member
Το πρωί είχαν σχεδόν χαθεί οι κιτρινίλες, πάλι καλά.
Μέχρι τώρα το περνάω πολύ χαλαρά, φαγούρες και κνησμό ελάχιστα, στον ύπνο βολεύτηκα καλύτερα με 2 μαξιλάρια.
 

obi one

Active Member
Ναι δεν υπάρχει περίπτωση να βάλω πριν το 10ημερο, ίσως να μην βάλω και ποτέ τίποτα αν η εικόνα μου θα είναι σχετικά καλή.
Ένας από τους λόγους που απέφευγα τη διαδικασία ήταν το πώς θα εμφανιστώ στην κοινωνία μέχρι να μακρύνουν τα μαλλιά, δεν έχω κουρευτεί ποτέ τόσο κοντά, δεν έπαθα σοκ όπως πίστευα είπα κακώς που δεν είχα δοκιμάσει τέτοιο κούρεμα, το ίδιο και όσοι με έχουν δει.
Έχω χάσει τριχοθυλακιο από σκουφο,, αν μπορείς απόφυγε το φίλε μου,,,Καλύτερα ένα ελαφρύ πανινο καπέλο καθαρό εννοείται..
 
Μπλουζα