Ilcapitano FUE 2638 grafts 3-4/9/2014

ilcapitano

Member
Σας ευχαριστώ και πάλι για τις ευχές σας. Σ' ευχαριστώ Dance για την απάντηση σου. Τα Ω3 μάλλον μετά το πέρας του μήνα θα τα σταματήσω, διότι δεν έχω καταλάβει πως επιδρούν στη τριχόπτωση. Τα υπόλοιπα συμπληρώματα διατροφής πιστεύω ότι βοηθάνε στα μαλλιά, αλλά σίγουρα τη μεγαλύτερη δουλειά την κάνει η φιναστερίδη. Το fungoral σίγουρα μέχρι να κλείσω έναν χρόνο από την μεταμόσχευση δε θα το χρησιμοποιήσω. Καπέλο φοράω ακόμα και με συννεφιά. Στην αρχή ένοιωθα μυρμηγκιές, αλλά τώρα τελευταία έχουν μειωθεί αισθητά.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

traccas

Active Member
Καλή επιτυχία και από μένα φίλε μου. Πολύ ωραία παρουσίαση.
Ερώτηση που με ενδιαφέρει: το fungoral γιατί δε θα το χρησιμοποιήσεις για ένα χρόνο; Υπάρχει περιορισμός στα shampoo που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε μετά από μμ;
 

ilcapitano

Member
Καλή επιτυχία και σ' εσένα εύχομαι traccas. Εγώ, εσύ και ο RΟΒΟΤ είμαστε από τις πιο πρόσφατες μεταμοσχεύσεις της εν λόγω κλινικής και σε πολύ κοντινά χρονικά διαστήματα. Θα παρακολουθώ με μεγάλο ενδιαφέρον την εξέλιξη και των δυο σας.

Θα σου εξηγήσω τι γίνεται με το fungoral. Το fungoral είναι ένα σαμπουάν το οποίο μπορεί να φέρει τα αντίθετα αποτελέσματα από αυτά που προσδοκά κάποιος, λόγο του ότι θέλει πολύ προσεκτική χρήση. Δηλαδή πόσες φορές την εβδομάδα το χρησιμοποιείς, αλλά και τη ποσότητα που βάζεις σε κάθε λούσιμο. Προσωπικά την έχω πατήσει με το συγκεκριμένο σαμπουάν και είχα χάσει πολλά μαλλιά που μετά την διακοπή του ευτυχώς ξανά βγήκαν. Σε μια μεταμόσχευση δε χωράνε ούτε πειραματισμοί, ούτε ρίσκα!!! Θα σε συμβούλευα να πράξεις το ίδιο. Γενικά δεν με βλέπω να το ξανά χρησιμοποιώ και μετά το πέρας του ενός έτους. Αυτό που χρησιμοποιώ τώρα είναι ένα φυτικό σαμπουάν για λιπαρά μαλλιά, θέλοντας να αποφύγω τα βαριά σαμπουάν του εμπορίου.
 

ilcapitano

Member
Φίλε Dance είχα γράψει στο πρώτο μου post ότι θα ξανά ανεβάσω φωτογραφίες από το νέο έτος και γενικά ότι θα ενημέρωνα το νήμα μου όταν είχα κάτι να πω και να δείξω. Όλα αυτά τα παίρνω πίσω μιας και τα πράγματα εξελίσσονται πολύ πιο γρήγορα απ' ότι πίστευα. Αν προλάβω αύριο θα κάνω μια πλήρη ενημέρωση από το 2μηνο μέχρι και σήμερα 3,5 μήνες μετά την μεταμόσχευση μου με πλούσιο φωτογραφικό ρεπορτάζ. Αν δεν προλάβω αύριο, το Σαββατοκύριακο σίγουρα θα το κάνω.
 

ilcapitano

Member
Καλησπέρα παιδιά, μετά από αποχή 2,5 μηνών επιστρέφω με την καθιερωμένη μου ενημέρωση. Πλέον έχω κλείσει 3,5 μήνες (παρά μία μέρα) από την μεταμόσχευση και η κατάσταση μου βελτιώνεται μέρα με τη μέρα. Μέχρι τους δύο μήνες η κατάσταση μου ήταν σταθερή, χωρίς κάποια φύτρωση, αλλά και χωρίς κάποιο shockloss. Ακόμα και τα τελευταία ηρωικά τριχοθυλάκια που έχουν απομείνει στη hairline δεν έχουν πέσει. Από την λήπτρια περιοχή και πίσω η ζούγκλα παραμένει ζούγκλα και με την θεραπεία που ακολουθώ μπορώ να πω ότι είναι στα καλύτερα της. Αν έχω πάθει shockloss αυτό θα είναι αμελητέο ή θα ήταν η ώρα να με αποχαιρετήσουν τα τριχοθυλάκια. Τον δεύτερο μήνα θα τον χαρακτήριζα “νεκρό”. Στις 22/10 ξεκίνησα kirkland 5% με μία εφαρμογή την ημέρα λόγω δουλειάς. Μετά από μία εβδομάδα χρήσης, άρχισα να παρατηρώ μαύρο χνούδι στη λήπτρια περιοχή. Από τα μέσα Οκτωβρίου άρχισα να
παρατηρώ τις πρώτες μεταμοσχευμένες τρίχες να αναπτύσσονται. Το διάστημα από τα τέλη Οκτωβρίου μέχρι τα τέλη Νοεμβρίου είχα σημαντικό ποσοστό φύτρωσης, το οποίο για να είμαι ειλικρινής δεν το περίμενα και με εξέπληξε ευχάριστα. Η μεταμοσχευμένες τρίχες είναι σχεδόν διπλάσιες σε όγκο από τις φυσικές και μου προσφέρουν πολύ καλή πυκνότητα και κάλυψη. Πλέον η κατάσταση μου αλλάζει βδομάδα με βδομάδα. Επίσης αυτό που δεν περίμενα είναι ότι τα μεταμοσχευμένα μαλλιά σε μεγάλο ποσοστό ακολουθούν τα φυσικά μαλλιά. Αν παρατηρήσει κάποιος την hairline μου θα δει ότι τα μαλλιά μου έχουν μια ελαφριά κλίση προς τα δεξιά πράγμα που γίνεται και με τα μεταμοσχευμένα μαλλιά. Η θεραπεία που ακολουθώ είναι αυτή που έχω στην υπογραφή μου και θα την ακολουθώ σίγουρα μέχρι να κλείσω το 6 μηνο. Οι φωτογραφίες που ανέβασα είναι με κάτω το μαλλί και με τέρμα πίσω βρεγμένο (στην πραγματικότητα έχω βάλει την βραδινή μου μινοξιδίλη.) κάτω από το φως του μπάνιου μου. Στην πραγματικότητα είμαι 2 φορές καλύτερα απ' ότι στις φωτογραφίες.

Φίλε Dance στη δότρια περιοχή τελικά δεν εμφανίστηκαν σπυράκια.

Φίλε poseidonas77 παίρνω φιναστερίδης από τις 8/5/2009 χωρίς κάποιες ιδιαίτερες παρενέργειες . Αυτή την περίοδο παίρνω διπλάσια δόση από αυτή που έπαιρνα τα προηγούμενα χρόνια, για να διασφαλίσω το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. Μέχρι στιγμής ευτυχώς δεν έχω κάποια παρενέργεια.

Είμαι έτοιμος να ακούσω την άποψη σας για την μέχρι ως τώρα κατάσταση μου, μία μέρα πριν κλείσω τους 3,5 μήνες.
 

Συνημμένα

  • 20141217_212842.jpg
    20141217_212842.jpg
    998.4 KB · Προβολές: 1,027
  • 20141217_221800.jpg
    20141217_221800.jpg
    973.4 KB · Προβολές: 2,317
  • 20141217_221812.jpg
    20141217_221812.jpg
    971.3 KB · Προβολές: 1,161
  • 20141217_221820.jpg
    20141217_221820.jpg
    959.7 KB · Προβολές: 974
  • 20141217_221826.jpg
    20141217_221826.jpg
    964.2 KB · Προβολές: 1,012

danceworld_2001

Well-Known Member
Μπράβο ρε φίλε, το είχα πει, αν συνεχίσεις έτσι θα πάρεις πρώτη θέση εδώ μέσα!!! Εχεις όλες τις περγαμηνές για καλό αποτέλεσμα, θεού θέλοντος σε 2 μήνες απο τώρα θα είσαι στούπα!!
 

traccas

Active Member
Καλή επιτυχία και σ' εσένα εύχομαι traccas. Εγώ, εσύ και ο RΟΒΟΤ είμαστε από τις πιο πρόσφατες μεταμοσχεύσεις της εν λόγω κλινικής και σε πολύ κοντινά χρονικά διαστήματα. Θα παρακολουθώ με μεγάλο ενδιαφέρον την εξέλιξη και των δυο σας.

Αυτό που χρησιμοποιώ τώρα είναι ένα φυτικό σαμπουάν για λιπαρά μαλλιά, θέλοντας να αποφύγω τα βαριά σαμπουάν του εμπορίου.
Σε ευχαριστώ capitano. Φαίνεσαι πολύ καλά φίλε και σχετικά σύντομα - φτου φτου -!
Ποιο φυτικό σαμπουάν χρησιμοποιείς; Κάνει δουλειά; Έχω κι εγώ πολύ λιπαρή επιδερμίδα.
 

ilcapitano

Member
Σ' ευχαριστώ πολύ Dance!!! Μακάρι σε 2 μήνες να είμαι τούμπανο...από το στόμα σου και στου Θεού το αυτί!!!

Φίλε traccas το σαμπουάν που χρησιμοποιώ είναι αυτό εδώ: http://www.korres.com/default.aspx?page_id=642 το οποίο κάνει πολύ καλή δουλεία αν έχεις λιπαρά μαλλιά και δίνει επιπλέον όγκο στο μαλλί.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ilcapitano

Member
Καλησπέρα. Χρόνια Πολλά!!! Εύχομαι σ' όλους Καλή Χρονιά με υγειά και πολλά μαλλιά!!!

Ενημέρωση 4μηνου

Σήμερα κλείνω 4 μήνες από την μεταμόσχευση μου. Τα πράγματα κυλούν πολύ γρήγορα. Η φύτρωση μου έχει φτάσει στο 50% ίσως και παραπάνω. Αν η φύτρωση συνεχιστεί με τον ίδιο ρυθμό, πιστεύω ότι στο 6μηνο θα έχω φτάσει στο 90%. Η hairline μου έχει επανέλθει πλήρως όπως ήταν στην μεταμόσχευση. Φυσικά συνεχίζω ν' ακολουθώ την ίδια θεραπεία, χωρίς κάποια αλλαγή.

Θετικά: Τρομερή φύτρωση και πολύ καλή φυσικότητα. Σιγά-σιγά αρχίζουν και δένουν τα μεταμοσχευμένα μαλλιά με τα ¨μαμά¨.

Αρνητικά: Στον αριστερό κρόταφο μερικά τριχοθυλάκια έχουν λάθος γωνία φύτρωσης, αυτό έχει ως αποτέλεσμα να μου χαλάει την πυκνότητα. Ο λόγος που μερικά τριχοθυλάκια έχουν λάθος φύτρωση είναι γιατί στο μοναδικό σημείο της λήπτριας περιοχής που έβαλε το χέρι της η Λ** ήταν στον αριστερό κρόταφο, ενώ στην υπόλοιπη λήπτρια περιοχή που ασχολήθηκε αποκλειστικά η Αντ** έχω σχεδόν άριστο αποτέλεσμα. Βέβαια το παραπάνω πρόβλημα διορθώνεται με το πιστολάκι και τη χτένα, αλλά δεν παύει να είναι κάτι το αρνητικό.

Οι φωτογραφίες είναι σημερινές, με στεγνό και βρεγμένο μαλλί.
 

Συνημμένα

  • 20150102_170236.jpg
    20150102_170236.jpg
    969 KB · Προβολές: 944
  • 20150102_170820.jpg
    20150102_170820.jpg
    1,001.9 KB · Προβολές: 1,000
  • 20150102_170910.jpg
    20150102_170910.jpg
    974.8 KB · Προβολές: 889
  • 20150102_170918.jpg
    20150102_170918.jpg
    900.7 KB · Προβολές: 873
  • 20150102_171111.jpg
    20150102_171111.jpg
    732.5 KB · Προβολές: 861
  • 20150102_171130.jpg
    20150102_171130.jpg
    918.3 KB · Προβολές: 968
  • 20150102_171140.jpg
    20150102_171140.jpg
    966 KB · Προβολές: 869
  • 20150102_171537.jpg
    20150102_171537.jpg
    931.6 KB · Προβολές: 945
  • 20150102_171621.jpg
    20150102_171621.jpg
    936.9 KB · Προβολές: 857
  • 20150102_171637.jpg
    20150102_171637.jpg
    791.3 KB · Προβολές: 820

poseidonas77

Well-Known Member
αδερφε νομιζω πας πολυ καλα...μην τα κουρεψεις πανω ..πιστευω οτι θα φτιαξεις πολυ δυνατη
hairline !!!!!!
 

ROBOT

Member
Φίλε τα πας πολύ καλά η τρίχα σου τα σπάει και θα τουμπανιάσεις!!!Ελπίζω να πάει και εμένα καλά μα δεν σε φτάνω!!!
 

Δημητρης38

Active Member
Καλησπέρα. Χρόνια Πολλά!!! Εύχομαι σ' όλους Καλή Χρονιά με υγειά και πολλά μαλλιά!!!

Ενημέρωση 4μηνου

Σήμερα κλείνω 4 μήνες από την μεταμόσχευση μου. Τα πράγματα κυλούν πολύ γρήγορα. Η φύτρωση μου έχει φτάσει στο 50% ίσως και παραπάνω. Αν η φύτρωση συνεχιστεί με τον ίδιο ρυθμό, πιστεύω ότι στο 6μηνο θα έχω φτάσει στο 90%. Η hairline μου έχει επανέλθει πλήρως όπως ήταν στην μεταμόσχευση. Φυσικά συνεχίζω ν' ακολουθώ την ίδια θεραπεία, χωρίς κάποια αλλαγή.

Θετικά: Τρομερή φύτρωση και πολύ καλή φυσικότητα. Σιγά-σιγά αρχίζουν και δένουν τα μεταμοσχευμένα μαλλιά με τα ¨μαμά¨.

Αρνητικά: Στον αριστερό κρόταφο μερικά τριχοθυλάκια έχουν λάθος γωνία φύτρωσης, αυτό έχει ως αποτέλεσμα να μου χαλάει την πυκνότητα. Ο λόγος που μερικά τριχοθυλάκια έχουν λάθος φύτρωση είναι γιατί στο μοναδικό σημείο της λήπτριας περιοχής που έβαλε το χέρι της η Λ** ήταν στον αριστερό κρόταφο, ενώ στην υπόλοιπη λήπτρια περιοχή που ασχολήθηκε αποκλειστικά η Αντ** έχω σχεδόν άριστο αποτέλεσμα. Βέβαια το παραπάνω πρόβλημα διορθώνεται με το πιστολάκι και τη χτένα, αλλά δεν παύει να είναι κάτι το αρνητικό.

Οι φωτογραφίες είναι σημερινές, με στεγνό και βρεγμένο μαλλί.

Στους 4 μηνες εισαι ετσι ?
Για πες μας τι χαπια παιρνεις και ποσο καιρο παραλληλα με την μ/μ που εκανες ?
Φινα, Ντουντα, Ντοπαμινη φανταζομαι ε ? Κοκτεηλ και ασπρο πατο ?
 

gkast

Active Member
Πολύ Ωραίο αποτέλεσμα έχει ο ilcapitano μπράβο στο παληκάρι αλλα και τα 2.5mg/φίνα την ημερα είναι αρκετά .....Μπορεί όμως να είναι απο τις εξαιρέσεις και να αντέχει ο οργανισμός χωρις παρενέργειες.
 

Δημητρης38

Active Member
Πολύ Ωραίο αποτέλεσμα έχει ο ilcapitano μπράβο στο παληκάρι αλλα και τα 2.5mg/φίνα την ημερα είναι αρκετά .....Μπορεί όμως να είναι απο τις εξαιρέσεις και να αντέχει ο οργανισμός χωρις παρενέργειες.

Αμα λεω εγω....
Παιρνει 2,5 mg/φινα την ημερα? 1mg δεν ειναι η ενδεικτικη ποσοτητα για οσους παιρνουν φινα ?

Κανονικα οσοι ποσταρουν φωτογραφιες πριν και μετα απο τις επεμβασεις που κανουν καλο θα ειναι να ενημερωνουν και για τυχον θεραπειες που ακολουθουν παραλληλα με την επεμβαση. Οσο για τον φιλο μας, ας μου λυσει μια απορια...2,5 mg (υπερβολικα μεγαλη δοση Φιναστεριδης) δεν την συνηθιζει ο οργανισμος ποιο ευκολα ? Σε λιγα Χρονακια θα εχει επιδραση η θεραπεια που κανει στα μαλλια του ή ...........

Eτσι εξηγείται και η εικονα του χρηστη στους 2μιση μηνες.
Η Φινα του κρατησε πολυ μεγαλο ποσοστο τριχων που κανονικα στους 2μιση μηνες θα επρεπε να ειχαν πεσει για να ξεκινησουν να βγαινουν παλι σιγα σιγα στο επομενο χρονικο διαστημα. Οι συγκεκριμενες φωτογραφιες ειναι μια ζωντανη διαφημιση της Φιναστεριδης... που ομως αν κοπει... χμμμμμμμ
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα