Ibarumah, fue, 1787g, 15-16/10/2018, μμ στην κλινικη lp (λευτερης παπανικολαου)

koumparos

Well-Known Member
Αφανας...Πάντα υπάρχει κίνδυνος σοκλος.Μονιμο η παροδικό.Στο Κράουν δεν έχει μεγάλο κίνδυνο εκτός εάν είναι άσχετος ο γιατρός και τραυματίσει θυλακες.Εχει χώρο να δουλέψει άνετα χωρίς να γίνει ζημιά.Μπροστα που έχει αρκετό Μάλι εγώ προσωπικά δεν υπήρχε περίπτωση να αφήσω γιατρό να δουλέψει και ειδικότερα Ελλάδα.Ειναι πολύ σοβαρό θέμα ο κίνδυνος του σοκλος και σε περιπτώσεις πύκνωσης το ρίσκο είναι υπαρκτό.Εχει αναφερθεί και παρατηρηθεί σε αρκετά περιστατικά στο φόρουμ και στο νετ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Στο crown εδώ στην Ελλάδα και στην Κύπρο κανένας δεν αναλαμβάνει εκτός και είναι "σχεδόν" άδειο.
Με λίγα μαλλιά να υφίστανται εκεί,όλοι το αποφεύγουνε.Εκτός εξωτερικού φυσικά.
 

manly_Man

Well-Known Member
@koumparos δες το αποτελεσμα του Alexandrou στη DHI που εκανε συμπληρωματικη μεταμοσχευση σε hairline και Α ζώνη κ ενω ειχε πολλα μαλλια εκει απο την πρωτη μεταμοσχευση δεν υπηρχε κανενα θεμα shock loss και πετυχε μια χαρα. Πρεπει να σταματησει αυτη η φοβια περι shock loss Και η αντιληψη οτι πρεπει να εισαι σχεδον αδειος για να επεμβεις σε μια περιοχη.

 

koumparos

Well-Known Member
Την γνωρίζω φιλάτε την περίπτωση.Εδω μιλάμε για dense packing με τους θύλακες να είναι πολύ κοντά ο ένας με τον άλλον.Στου Αλεξάνδρου η αρχική πυκνότητα ήταν πολύ μικρή και το ρίσκο για σοκ πολύ μικρότερο.
Καμία φοβία φιλτατε.Αποψεις εκφράζουμε μέσα από περιστατικά που έχουμε δει κατά καιρούς και δυστυχώς δεν είναι και λίγα.
Η προσωπική μου άποψη για μεγάλες πυκνώσεις είναι μόνο σε κορυφαίο γιατρό.Και αυτή τη στιγμή μόνο 2 πρόσωπα μπορούν να εγγυηθούν τετοιες παρεμβάσεις.Ο Ισπανός και ο Τούρκος.
 

manly_Man

Well-Known Member
δεν νομιζω να ειχε μικρη πυκνοτητα ο alexandros μετα την πρωτη μεταμοσχευση...κ εκεινος ειχε ηδη αρκετα μαλλια οπως και ο @Ibarumah κ εκανε επανασχεδιασμο hairline..το ιδιο ρισκο εχουν κ οι 2, οπως κ καθε μεταμοσχευση.
βεβαια υπαρχει ο κινδυνος shock loss αλλα δεν πρεπει να το καταδικαζουμε οτι θα γινει ντε κ καλα..ειδικα με φεραπειες φινα κ μινοξ θα μειωθει πολυ ο κινδυνος. Όσο για τον ποιον θα επιλεξει ο φιλος εδω θα το κρινει ο ιδιος αναλογα και με τα λεφτα που θελει να διαθεσει.
 

koumparos

Well-Known Member
Συμφωνω για την φίνα και τις θεραπείες αλλά πλέον υπάρχει και άλλος ένας παράγοντας που φενεται να παίζει ρόλο στο σοκλος και είναι το θέμα της αναισθησίας και ο ρόλος της στο ζωτικό για τον θύλακα αιματολογικό δίκτυο.Ειχαμε αναπτύξει ένα πολύ καλό θέμα σχετικά με τις αναισθησιες και πόσο φενεται να επηρεάζουν το σοκλος.Ειχε αναρτήσει και ο cvial σημαντικές πληροφορίες από σημαντικούς γιατρούς για το θέμα αυτό.
 

Ibarumah

Active Member
Πάντως κ εγω πριν κάνω την πρώτη μου είχαν πει 2 γιατροί ότι στο κέντρο του κεφαλιού που είχα πολύ μαλλί και μικρή αραίωση δεν μπαίνουν κ ο συγκεκριμένος γιατρός μου είπε ότι το κάνει και έδειχνε πολύ σίγουρος με τον εαυτό του.
Το ρίσκαρα, πέτυχε οπότε πλέον τον εμπιστεύομαι.
Αυτά από πλευρά ςμου.
Από κει και πέρα ο καθένας κανει ότι θέλει στο κεφάλι του, όποιος φοβάται ας κάτσει με την καράφλα του:p
 

Preco

Member
Πάντως κ εγω πριν κάνω την πρώτη μου είχαν πει 2 γιατροί ότι στο κέντρο του κεφαλιού που είχα πολύ μαλλί και μικρή αραίωση δεν μπαίνουν κ ο συγκεκριμένος γιατρός μου είπε ότι το κάνει και έδειχνε πολύ σίγουρος με τον εαυτό του.
Το ρίσκαρα, πέτυχε οπότε πλέον τον εμπιστεύομαι.
Αυτά από πλευρά ςμου.
Από κει και πέρα ο καθένας κανει ότι θέλει στο κεφάλι του, όποιος φοβάται ας κάτσει με την καράφλα του:p
Φίλε το νημα που ανοιξες επαιξε το ρολο του στο να παω σ αυτον τον γιατρο κ σ αυτο σε Ευχαριστώ.ειμαι στους 7μιση κ δεν το χω μετανιωσει στιγμη.
 

vlafo

Well-Known Member
Πάντως κ εγω πριν κάνω την πρώτη μου είχαν πει 2 γιατροί ότι στο κέντρο του κεφαλιού που είχα πολύ μαλλί και μικρή αραίωση δεν μπαίνουν κ ο συγκεκριμένος γιατρός μου είπε ότι το κάνει και έδειχνε πολύ σίγουρος με τον εαυτό του.
Το ρίσκαρα, πέτυχε οπότε πλέον τον εμπιστεύομαι.
Αυτά από πλευρά ςμου.
Από κει και πέρα ο καθένας κανει ότι θέλει στο κεφάλι του, όποιος φοβάται ας κάτσει με την καράφλα του:p
Τώρα άμα πάς για επαναληπτική στο crown σε αναλαμβάνει;Τον ρώτησες;
 

tol

Well-Known Member
Εννοείται, μου είπε ότι με την επαναληπτική καθάρισα για πάντα με το crown
"Για παντα"!!!!

Κατι τετοια διαβαζουμε, κατι τετοια υποσχονται οι μεγαλογιατροι και μετα εχουν την απαιτηση να θεωρουνται αξιοπιστοι.

Απο που κι ως που ενας 36χρονος καθαριζει για παντα με το θεμα τριχοπτωσης και φαλακρας; Ενας 36χρονος που μαλιστα δεν ακολουθει καμια θεραπεια διατηρησης των υπαρχοντων μαλλιων.

Ποσο εσφαλμενη ειναι η αντιληψη νεαρων μελων του forum και ποσο παραπλανητικη ειναι η υποσχεση μεγαλογιατρων οτι μετα τα 40 η τριχοπτωση σταματα ή ελαχιστοποιειται!

Προσωπικα, φιλε μου, στα 36 ειχα πολυ περισσοτερο μαλλι απο το δικο σου. Κι ομως, επειδη δεν ακολουθουσα καμια θεραπεια, αναγκαστηκα στα 42 και 46 να προβω σε δυο μεταμοσχευσεις στη DHI.
Επισης εχω πολλους φιλους πανω των 50 ετων, οι οποιοι μεχρι τα 45 ηταν nw3 και σε λιγα χρονια εφτασαν σε nw5.

Επομενως, αυτος που εχει το κληρονομικο γονιδιο, δεν ακολουθει καμια θεραπεια και νομιζει οτι στα 36, στα 40, στα 50, εχει ξεμπερδεψει με το θεμα φαλακρας, αυταπαταται.

Ο κ. Παπανικολαου υποσχεται, οπως και πολλοι αλλοι, λαγους με πετραχειλια προς αγρα πελατων.

Προσωπικη εμπειρικη και καλοπροαιρετη συμβουλη...χωρις θεραπεια η κληρονομικη προδιαθεση τριχοπτωσης δε σταματα ουτε μετα τα 50.

ΥΓ Βεβαια ολα τα παραπανω, φιλε μου, μη τα λαμβανεις υποψη σου, αν οι προσδοκιες/απαιτησεις σου ειναι χαμηλες και περιοριζονται σε βαθος 10ετιας. Ναι, για περιπου 10 χρονια, με μια ακομη μεταμοσχευση, ισως...ισως εχεις καθαρισει. Απο κει και επειτα...ο θεος βοηθος. Και, αν μου απαντησεις..."εμενα μετα τα 45 δεν με ενδιαφερει η κατασταση των μαλλιων μου, τωρα θελω να ζησω τη ζωη μου", θα δεχθω την αποψη σου, αλλά θα σου ανταπαντησω.."εκει που εισαι ημουν και εδω που ειμαι θα ερθεις...και, οταν γινεις 50αρης, ισως τοτε αλλαξεις αποψεις, ισως παλι το θεμα μαλλιου θα σε ενδιαφερει, ισως παλι θα στεναχωριεσαι που θα χανεις μαλλια και θα απογοητευεσαι".
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

theoxaris

Member
"Για παντα"!!!!

Κατι τετοια διαβαζουμε, κατι τετοια υποσχονται οι μεγαλογιατροι και μετα εχουν την απαιτηση να θεωρουνται αξιοπιστοι.

Απο που κι ως που ενας 36χρονος καθαριζει για παντα με το θεμα τριχοπτωσης και φαλακρας; Ενας 36χρονος που μαλιστα δεν ακολουθει καμια θεραπεια διατηρησης των υπαρχοντων μαλλιων.

Ποσο εσφαλμενη ειναι η αντιληψη νεαρων μελων του forum και ποσο παραπλανητικη ειναι η υποσχεση μεγαλογιατρων οτι μετα τα 40 η τριχοπτωση σταματα ή ελαχιστοποιειται!

Προσωπικα, φιλε μου, στα 36 ειχα πολυ περισσοτερο μαλλι απο το δικο σου. Κι ομως, επειδη δεν ακολουθουσα καμια θεραπεια, αναγκαστηκα στα 42 και 46 να προβω σε δυο μεταμοσχευσεις στη DHI.
Επισης εχω πολλους φιλους πανω των 50 ετων, οι οποιοι μεχρι τα 45 ηταν nw3 και σε λιγα χρονια εφτασαν σε nw5.

Επομενως, αυτος που εχει το κληρονομικο γονιδιο, δεν ακολουθει καμια θεραπεια και νομιζει οτι στα 36, στα 40, στα 50, εχει ξεμπερδεψει με το θεμα φαλακρας, αυταπαταται.

Ο κ. Παπανικολαου υποσχεται, οπως και πολλοι αλλοι, λαγους με πετραχειλια προς αγρα πελατων.

Προσωπικη εμπειρικη και καλοπροαιρετη συμβουλη...χωρις θεραπεια η κληρονομικη προδιαθεση τριχοπτωσης δε σταματα ουτε μετα τα 50.

ΥΓ Βεβαια ολα τα παραπανω, φιλε μου, μη τα λαμβανεις υποψη σου, αν οι προσδοκιες/απαιτησεις σου ειναι χαμηλες και περιοριζονται σε βαθος 10ετιας. Ναι, για περιπου 10 χρονια, με μια ακομη μεταμοσχευση, ισως...ισως εχεις καθαρισει. Απο κει και επειτα...ο θεος βοηθος. Και, αν μου απαντησεις..."εμενα μετα τα 45 δεν με ενδιαφερει η κατασταση των μαλλιων μου, τωρα θελω να ζησω τη ζωη μου", θα δεχθω την αποψη σου, αλλά θα σου ανταπαντησω.."εκει που εισαι ημουν και εδω που ειμαι θα ερθεις...και, οταν γινεις 50αρης, ισως τοτε αλλαξεις αποψεις, ισως παλι το θεμα μαλλιου θα σε ενδιαφερει, ισως παλι θα στεναχωριεσαι που θα χανεις μαλλια και θα απογοητευεσαι".
Τολ να ζητάς από τους ιατρούς εγγύηση για το αποτέλεσμα για πάντα για μια ζωή.
Αλλά αυτό είναι απάτη από ότι έχω διαβάσει γιατί η τρίχες από την δοτρια σπάνια να πέσουν άρα σχετικό είναι το τι κανουν τα ματζουνια αν και εμένα το regene με βοήθησε 10 χρόνια που το βαζω τώρα μετά την επέμβαση δεν βρίσκω τον λόγω να βάζω τίποτα.
Θα κάνω παρουσίαση όταν φτάσω 6 μηνός και βλέπουμε
 

vlafo

Well-Known Member
Κανείς δεν σου δίνει γραπτά εγγύηση για πάντα. Απλά όταν ο γιατρός είναι κορυφαίος θα μπορέσει να αξιοποιήσει τη δότρια σωστά και θα προβλέψει με σχετική ασφάλεια που θα φτάσεις. Αυτό προκύπτει με ακριβείς μετρήσεις και αναλύσεις.
Άρα το για πάντα στη μμ έχει μεγάλη δόση αλήθειας tol αρκεί να στηρίζεται σε σωστές εκτιμήσεις.Πράγμα που από τους δικούς μας τους γιατρούς δεν γίνεται απλά με περισσή ευκολία ακούμε μεγαλοστομίες χωρίς καμία τεκμηρίωση.
 

tol

Well-Known Member
Άρα το για πάντα στη μμ έχει μεγάλη δόση αλήθειας tol αρκεί να στηρίζεται σε σωστές εκτιμήσεις.
Φιλε vlafo, αυτο που γραφεις, οσον αφορα στη δοτρια και την αντοχη στο χρονο των μεταμοσχευμενων μαλλιων, ειναι απολυτα σωστο.
Ομως προσωπικα δεν αναφερθηκα στα μεταμοσχευμενα μαλλια, αλλά στα ηδη υπαρχοντα μαλλια στη ληπτρια, τα οποια κινδυνευουν απο τριχοπτωση μεχρι τα γεραματα.

Ο φιλος Imbarumah, εχει ηδη αρκετα δικα του μαλλια και μεσα σε αυτα θα προβει σε δυο μεταμοσχευσεις. Μετα το περας και της δευτερης, βλεποντας την εικονα του μαλλιου και εχοντας τη διαβεβαιωση του κ. Παπανικολαου οτι ξεμπερδεψε για παντα, θα νομιζει οτι αυτη θα ειναι η τελικη του εικονα για τα επομενα χρονια. ΛΑΘΟΣ.

Χωρις θεραπεια με φιναστεριδη ειναι σχεδον βεβαιο οτι η εικονα του θα χειροτερευσει...οχι επειδη θα πεσουν τα μεταμοσχευμενα, αλλά επειδη θα υπαρξουν απωλειες στα υπαρχοντα μαλλια που ειναι ηδη αρκετα και δινουν αυτη την (προσωρινη) καλη εικονα.

Αυτη ειναι η προσωπικη ταπεινη αποψη μου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

vlafo

Well-Known Member
Είναι σχεδόν βέβαιο ότι η τελική του εικόνα θα είναι πολύ χειρότερη χωρίς θεραπεία. Αν το συνειδητοποησει αυτό τότε θα το ευχαριστηθεί πιο πολύ το μαλλί του για όσο κρατήσει.
 
  • Like
Reactions: tol

Ibarumah

Active Member
Φιλε vlafo λες λες λες ενα καρο κειμενα και απαντας σε κατι που δεν ειπα.
να το ξαναγραψω λοιπον... "μου είπε ότι με την επαναληπτική καθάρισα για πάντα με το crown "
και για να βοηθησω λιγο να το κατανοησουμε να το γραψω και με κεφαλαια "ME TO CROWN".
Στο crown olla τα μαλλια μου ειναι μεταμοσχευμενα. οποτε γιατι να μην καθαρισα για παντα?
εκτος αν γνωριζεις εσυ οτι πεφτουν και τα μεταμοσχευμενα οποτε παω πασσο
 

Ibarumah

Active Member
και ασχετα απο αυτο, να πω και κατι γενικοτερο, πριν παω σε αυτον τον γιατρο πηγα και σε 3 αλλους γνωστους και ολοι μου ειπαν οτι η δοτρια που εχω ειναι ικανη να μου γεμισει ολο το κεφαλι. ελεγα οτι πιθανον να λεγαν φουμαρα αλλα οταν ειδα οταν εχω λογο σχεδον 3 στα grafts μου και με μολις 1.800 γεμισα τοσο μεγαλο μερος του κεφαλιου μου,τοτε θεωρω οτι τελικα δεν ελεγαν φουμαρα.
αυτοομως ειναι αλλου παπα ευαγγελιο και δεν ειχα πει αυτο πριν.
ειχα πει οτι ο γιατρος \ειπε οτι ξεμπερδεψα για το CROWN. για το CROWN. για το CROWN,οπου εχει ΜΟΝΟ μεταμοσχευμενα μαλλια.
ελπιζω να εγινα κατανοητος τωρα
 
  • Like
Reactions: spi

Ibarumah

Active Member
Κανείς δεν σου δίνει γραπτά εγγύηση για πάντα. Απλά όταν ο γιατρός είναι κορυφαίος θα μπορέσει να αξιοποιήσει τη δότρια σωστά και θα προβλέψει με σχετική ασφάλεια που θα φτάσεις. Αυτό προκύπτει με ακριβείς μετρήσεις και αναλύσεις.
Άρα το για πάντα στη μμ έχει μεγάλη δόση αλήθειας tol αρκεί να στηρίζεται σε σωστές εκτιμήσεις.Πράγμα που από τους δικούς μας τους γιατρούς δεν γίνεται απλά με περισσή ευκολία ακούμε μεγαλοστομίες χωρίς καμία τεκμηρίωση.

Φιλε μου εχω ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 4.000-4.500 grafs στη δοτρια και με 1.800 γεμισα το 1/3 του κεφαλιου μου. δε θεωρω λοιπον οτι με αυτα τα στοιχεια θα μπορεσω ποτε να απογοητευτω τοσο πολυ για καραφλα. απλα μαθηματικα. οκ 15 χρονων δε θα γινω ποτε αλλα δε θα ειμαι ποτε και ο "καραφλας" της παρεας. να ειμαστε λιγο ρεαλιστες.
 

vlafo

Well-Known Member
Φιλε vlafo λες λες λες ενα καρο κειμενα και απαντας σε κατι που δεν ειπα.
να το ξαναγραψω λοιπον... "μου είπε ότι με την επαναληπτική καθάρισα για πάντα με το crown "
και για να βοηθησω λιγο να το κατανοησουμε να το γραψω και με κεφαλαια "ME TO CROWN".
Στο crown olla τα μαλλια μου ειναι μεταμοσχευμενα. οποτε γιατι να μην καθαρισα για παντα?
εκτος αν γνωριζεις εσυ οτι πεφτουν και τα μεταμοσχευμενα οποτε παω πασσο
Μάλλον εσύ τα έχεις και με έχεις μπερδέψει και με αλλον φίλε μου.
Τι ανέφερα σε κάτι που δεν είπες;
Δεν αμφισβήτησα το γεγονός ότι ξεμπέρδεψες με το crown.Η ευκολία με την οποία στο είπε ο γιατρός δεν μου άρεσε.Έκανε μετρήσεις;Ξέρει που θα πάει η δοτρια σου σε 10 χρόνια;Και αν κατέβει αρκετά χαμηλά πιστεύεις ότι αυτά που έβαλες τα μμ θα τα κρατήσεις;Αν για αυτά είσαι σίγουρος και ο γιατρός σου μαζί τότε εγώ πάω πάσο.
Είμαι δέκα χρόνια μεγαλύτερος σου με δοτρια τουλάχιστον 8000g και παρόλα αυτά ένας από τους κορυφαίους γιατρούς είχε αμφιβολίες για το που θα φτάσει.
Αυτά στα λέω για να μην αναφέρεσαι με τόση ευκολία στο για "παντα".
 
  • Like
Reactions: tol

vlafo

Well-Known Member
Φιλε μου εχω ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 4.000-4.500 grafs στη δοτρια και με 1.800 γεμισα το 1/3 του κεφαλιου μου. δε θεωρω λοιπον οτι με αυτα τα στοιχεια θα μπορεσω ποτε να απογοητευτω τοσο πολυ για καραφλα. απλα μαθηματικα. οκ 15 χρονων δε θα γινω ποτε αλλα δε θα ειμαι ποτε και ο "καραφλας" της παρεας. να ειμαστε λιγο ρεαλιστες.
Αυτό ισχύει αν τα χρησιμοποιήσεις όλα τα g.Αλλά το μέλλον της α.α δεν το ξέρεις πως θα εξελιχθεί.
 
  • Like
Reactions: tol
Μπλουζα