hi

bimi33

New Member
Απ: hi

n094 είπε:
Τελικά Dimi333 δεν κατάλαβα πως έβγαλες αυτό το συμπέρασμα. Πριν από λίγες μέρες γράφτηκες στο φόρουμ για να μας ρωτήσεις συγκεκριμένα για την D**. Ανέβασες και φωτογραφίες και όλα μια χαρά. Φάνηκε να μην ξέρεις πολλά για μεταμοσχεύσεις και όπως πολλοί φίλοι έτσι και εσύ έκανες τις ερωτήσεις σου. Ξαφνικά μετά από λίγες μέρες παρουσίας «φωνάζεις» «μακρυααααα από Ελλάδα». Πρόλαβες και είδες αποτελέσματα από κοντά, έκανες την έρευνα αγοράς σου; Ή τελικά τι;;; και δείχνεις τόσο σίγουρος ότι θα πρέπει να πάμε «όλοι» μακριά από την Ελλάδα για μεταμόσχευση. Παιδιά εγώ το χω ξαναπεί και το ξαναλέω… άλλο δυο βήματα μακριά και άλλο 200.000 βήματα μακριά. Δείτε πρώτα τους δικούς μας (ζητήστε να δείτε από κοντά πραγματικά αποτελέσματα και όχι φωτογραφίες. Ζητήστε να δείτε και χειρουργεία. Εγώ αυτό έκανα την πρώτη φορά που πήγα, ζήτησα αν γίνεται να με αφήσουν να δω τη διαδικασία για λίγα λεπτά) και μετά αν νοιώσετε πως δεν σας κάνουν πηγαίνετε στο εξωτερικό. Το εξωτερικό δεν είναι εύκολη υπόθεση, ούτε το να ταξιδεύεις με μπανταρισμένο κεφάλι και τα μοσχεύματα στο παρά τσάκ είναι εύκολη υπόθεση…
καλα βρε ν094 εσυ γιατι αγχωνεσαι τοσο πολυ??δεν καταλαβαινω.... :chinscratch :chinscratch :chinscratch
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

bimi33

New Member
Απ: hi

αφου εσυ ξεμπερδεψες μια χαρα...τι ασχολεισαι με τοσο θερμη?μην μας κανεις καχυποπτους τωρα... :-*
 

n094

Active Member
Απ: hi

DIMI333 είπε:
αφου εσυ ξεμπερδεψες μια χαρα...τι ασχολεισαι με τοσο θερμη?μην μας κανεις καχυποπτους τωρα... :-*
Όπως όλοι (θέλω να πιστεύω) εδώ μέσα, έτσι και εγώ είμαι εδώ για να ενημερώνομαι και να ενημερώνω, δεν αγχώνομαι για τίποτα ούτε με ενδιαφέρει αν θα δουλέψουν οι Έλληνες γιατροί και οι ελληνικές κλινικές. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι όταν υπάρχουν ερωτηματικά από χρήστες να απαντώνται αντικειμενικά και να δίνονται όλες οι πιθανές απαντήσεις τεκμηριωμένα. Ποτέ δεν ισχυρίστηκα ότι η DHI ή οποιαδήποτε άλλη ελληνική κλινική και γιατρός κάνει καλύτερη ή χειρότερη (ή και εφάμιλλη αν θες) δουλειά με αυτές του εξωτερικού. Αυτό που λέω απλά, πάντα, είναι ότι όλες αυτές οι κλινικές και οι γιατροί είναι δίπλα μας (σε απόσταση μερικών στάσεων Μετρό ή στην χειρότερη κάποιες ώρες στο ΚΤΕΛ ή στον ΟΣΕ) και όχι χιλιάδες χιλιόμετρα μακριά και άρα πριν τους αποκλείσουμε καλό θα ήταν να τους επισκεφτούμε πρώτα και να δούμε τα αποτελέσματά τους από κοντά. Τώρα το υπονοούμενό σου (περί καχυποψίας κλπ) δεν είναι πρώτη φορά που το διαβάζω… αλλά εγώ αγαπητέ DIMI333 δεν είμαι χθεσινός σε αυτό το φόρουμ και ούτε ασχολούμαι μόνο με το θέμα μεταμόσχευσης, είμαι εδώ γιατί το φόρουμ αυτό με έχει βοηθήσει πολύ και σε πολλά θέματα και προσπαθώ όσο και όποτε μπορώ να συμμετέχω και να βάζω και εγώ το όποιο λιθαράκι μου… Όσο για το σχόλιό μου προς εσένα, συγνώμη αν σου φάνηκε κάπως, αλλά παραμένει σαν απορία. Σκέψου λίγο, δίνεις συμβουλές σε κάποιον σε, σχεδόν προστακτικό τόνο, να μείνει «…μακριάαααα από Ελλάδα γιατί είναι όλοι απατεώνες και λαμόγια και ότι μόνο 1 στα 1000 περιστατικά είναι καλό…», όταν η εμπειρία σου στο χώρο της μεταμόσχευσης περιορίζεται σε κάποια βίντεο στο youtube και στην τηλεόραση. Επίσης, σκέψου πως αισθάνονται όσοι από εμάς στο φόρουμ κάναμε μεταμόσχευση στην Ελλάδα (και ξανακάναμε συνειδητά) δηλαδή όλοι αυτοί που κάναμε στην Ελλάδα είμαστε κότσοι;;;; και έρχεται ο οποιοσδήποτε να μας λέει (έμμεσα) ότι είμαστε κουτοί και ότι πιαστήκαμε κορόιδα… Σκέψου λίγο…. Αυτά και συγνώμη γι το ύφος, πίστεψέ με δεν έχω καμιά πρόθεση αλλά ούτε και διάθεση να αψιμαχώ με κανέναν. Και επίσης θέλω να τονίσω κάτι γιατί βαρέθηκα να το ακούω (και δεν έχει να κάνει μόνο με τη μεταμόσχευση αλλά γενικά): ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΛΑΜΟΓΙΑ αγαπητέ φίλε DIMI333 επιτέλους ας σταματήσει αυτό το πράγμα, μόνοι μας βάζουμε τα χέρια μας και βγάζουμε τα μάτια μας…
 

koskar

Member
Απ: hi

n094 είπε:
άλλο δυο βήματα μακριά και άλλο 200.000 βήματα μακριά. Το εξωτερικό δεν είναι εύκολη υπόθεση, ούτε το να ταξιδεύεις με μπανταρισμένο κεφάλι και τα μοσχεύματα στο παρά τσάκ είναι εύκολη υπόθεση…
To να πας εδώ στην Ελλάδα για να γλυτώσεις τις μετακινήσεις δεν είναι σοβαρό επιχείρημα όταν θέτεις τα κριτήρια επιλογής σου για μεταμόσχευση ή εάν προτιμάς είναι το τελευταίο κριτήριο στην λίστα σου. 'Αλλωστε στις περισσότερες κλινικές του εξωτερικού σου παρέχεται η δυνατότητα να μείνεις σε ξενοδοχείο της κλινικής τις πρώτες "δύσκολες" ημέρες μετά την επέμβαση.
 

n094

Active Member
Απ: hi

koskar είπε:
To να πας εδώ στην Ελλάδα για να γλυτώσεις τις μετακινήσεις δεν είναι σοβαρό επιχείρημα όταν θέτεις τα κριτήρια επιλογής σου για μεταμόσχευση ή εάν προτιμάς είναι το τελευταίο κριτήριο στην λίστα σου. 'Αλλωστε στις περισσότερες κλινικές του εξωτερικού σου παρέχεται η δυνατότητα να μείνεις σε ξενοδοχείο της κλινικής τις πρώτες "δύσκολες" ημέρες μετά την επέμβαση.
Συμφωνώ απόλυτα, αλλά, ΞΑΝΑΓΡΑΦΩ, ΔΕΝ ΛΕΩ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ, λέω απλά να δεις και τους έλληνες γιατρούς και κλινικές από κοντά (αποτελέσματα, παρακολούθηση, αν γίνεται, σε χειρουργεία την ώρα της επέμβασης κλπ) αφού είναι εφικτό και δεν χρειάζεται να πάρεις αεροπλάνο και να ταξιδέψεις σε ξένη χώρα, και μετά να τους αποκλείσεις αν δεν σου κάνουν και να πας όπου νομίζεις ότι είναι καλύτερα…
 

vag25

Well-Known Member
Απ: hi

n094 είπε:
Συμφωνώ απόλυτα, αλλά, ΞΑΝΑΓΡΑΦΩ, ΔΕΝ ΛΕΩ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ, λέω απλά να δεις και τους έλληνες γιατρούς και κλινικές από κοντά (αποτελέσματα, παρακολούθηση, αν γίνεται, σε χειρουργεία την ώρα της επέμβασης κλπ) αφού είναι εφικτό και δεν χρειάζεται να πάρεις αεροπλάνο και να ταξιδέψεις σε ξένη χώρα, και μετά να τους αποκλείσεις αν δεν σου κάνουν και να πας όπου νομίζεις ότι είναι καλύτερα…

Aπλα σκεψου οτι εισαι η μοναδικη ή απο τις ελαχιστες περιπτωσεις που ειδαν καλο αποτελεσμα εδω.
Οκ ας μην τα ισοπεδωνουμε ολα,φυσικα και υπαρχει περιπτωση να παρει καποιος καλο αποτελεσμα στην Ελλαδα,αλλα γιατι να το ρισκαρει?Οταν οι περισσοτεροι ειναι απογοητευμενοι?
Εκει ειναι το θεμα.
 

bimi33

New Member
Απ: hi

n094 είπε:
Όπως όλοι (θέλω να πιστεύω) εδώ μέσα, έτσι και εγώ είμαι εδώ για να ενημερώνομαι και να ενημερώνω, δεν αγχώνομαι για τίποτα ούτε με ενδιαφέρει αν θα δουλέψουν οι Έλληνες γιατροί και οι ελληνικές κλινικές. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι όταν υπάρχουν ερωτηματικά από χρήστες να απαντώνται αντικειμενικά και να δίνονται όλες οι πιθανές απαντήσεις τεκμηριωμένα. Ποτέ δεν ισχυρίστηκα ότι η D** ή οποιαδήποτε άλλη ελληνική κλινική και γιατρός κάνει καλύτερη ή χειρότερη (ή και εφάμιλλη αν θες) δουλειά με αυτές του εξωτερικού. Αυτό που λέω απλά, πάντα, είναι ότι όλες αυτές οι κλινικές και οι γιατροί είναι δίπλα μας (σε απόσταση μερικών στάσεων Μετρό ή στην χειρότερη κάποιες ώρες στο ΚΤΕΛ ή στον ΟΣΕ) και όχι χιλιάδες χιλιόμετρα μακριά και άρα πριν τους αποκλείσουμε καλό θα ήταν να τους επισκεφτούμε πρώτα και να δούμε τα αποτελέσματά τους από κοντά. Τώρα το υπονοούμενό σου (περί καχυποψίας κλπ) δεν είναι πρώτη φορά που το διαβάζω… αλλά εγώ αγαπητέ DIMI333 δεν είμαι χθεσινός σε αυτό το φόρουμ και ούτε ασχολούμαι μόνο με το θέμα μεταμόσχευσης, είμαι εδώ γιατί το φόρουμ αυτό με έχει βοηθήσει πολύ και σε πολλά θέματα και προσπαθώ όσο και όποτε μπορώ να συμμετέχω και να βάζω και εγώ το όποιο λιθαράκι μου… Όσο για το σχόλιό μου προς εσένα, συγνώμη αν σου φάνηκε κάπως, αλλά παραμένει σαν απορία. Σκέψου λίγο, δίνεις συμβουλές σε κάποιον σε, σχεδόν προστακτικό τόνο, να μείνει «…μακριάαααα από Ελλάδα γιατί είναι όλοι απ*τεώνες και λαμόγια και ότι μόνο 1 στα 1000 περιστατικά είναι καλό…», όταν η εμπειρία σου στο χώρο της μεταμόσχευσης περιορίζεται σε κάποια βίντεο στο youtube και στην τηλεόραση. Επίσης, σκέψου πως αισθάνονται όσοι από εμάς στο φόρουμ κάναμε μεταμόσχευση στην Ελλάδα (και ξανακάναμε συνειδητά) δηλαδή όλοι αυτοί που κάναμε στην Ελλάδα είμαστε κότσοι;;;; και έρχεται ο οποιοσδήποτε να μας λέει (έμμεσα) ότι είμαστε κουτοί και ότι πιαστήκαμε κορόιδα… Σκέψου λίγο…. Αυτά και συγνώμη γι το ύφος, πίστεψέ με δεν έχω καμιά πρόθεση αλλά ούτε και διάθεση να αψιμαχώ με κανέναν. Και επίσης θέλω να τονίσω κάτι γιατί βαρέθηκα να το ακούω (και δεν έχει να κάνει μόνο με τη μεταμόσχευση αλλά γενικά): ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΛΑΜΟΓΙΑ αγαπητέ φίλε DIMI333 επιτέλους ας σταματήσει αυτό το πράγμα, μόνοι μας βάζουμε τα χέρια μας και βγάζουμε τα μάτια μας…
εσυ καλα τα λες...το θεμα ειναι οτι βλεπω πολλους απογοητευμενους απο εδω..εσυ δεν το χεις δει?γιατι νομιζεις εχουμε ορεξη να τρεχουμε εξω??μακαρι να ειναι οπως τα λες..τα αποτελεσματα θα δειξουν. :grandpa:
 

n094

Active Member
Απ: hi

DIMI333 είπε:
εσυ καλα τα λες...το θεμα ειναι οτι βλεπω πολλους απογοητευμενους απο εδω..εσυ δεν το χεις δει?γιατι νομιζεις εχουμε ορεξη να τρεχουμε εξω??μακαρι να ειναι οπως τα λες..τα αποτελεσματα θα δειξουν. :grandpa:

vag25 είπε:
Aπλα σκεψου οτι εισαι η μοναδικη ή απο τις ελαχιστες περιπτωσεις που ειδαν καλο αποτελεσμα εδω.
Οκ ας μην τα ισοπεδωνουμε ολα,φυσικα και υπαρχει περιπτωση να παρει καποιος καλο αποτελεσμα στην Ελλαδα,αλλα γιατι να το ρισκαρει?Οταν οι περισσοτεροι ειναι απογοητευμενοι?
Εκει ειναι το θεμα.

Εγώ ξέρω να εμπιστεύομαι μόνο τα δικά μου τα μάτια για αποτελέσματα από κοντά και όσες φωτογραφίες και νήματα που με συνέπεια δείχνουν αποτελέσματα (που και πάλι σε πολλές περιπτώσεις μπορεί να είναι παραπλανητικά). Λόγια του στιλ: «με σφάξανε» ή μεμονωμένες φωτογραφίες που μπαίνουν έτσι κατά καιρούς χωρίς πριν, χωρίς μετά, χωρίς επιπρόσθετα στοιχεία και πληροφορίες δεν τα εμπιστεύομαι. Πρέπει να κατανοήσουμε όλοι ότι στο θέμα μεταμόσχευση παίζονται πολλά χρήματα και τα συμφέροντα είναι μεγάλα. Γι’ αυτό ξαναλέω πρέπει κάποιος να βλέπει κυρίως αποτελέσματα από κοντά. Το να διαβάζει 5-10 ανθρώπους να λένε για το τι ωραία δουλειά τους κάνανε ή για το ότι τους σφάξανε χωρίς να έχουν ούτε τα στοιχειώδη νήματα για να αποδείξουν το καλό ή το κακό της υπόθεσης είναι λάθος. Τέλος, δεν λέω ότι όσοι δηλώνουν δυσαρεστημένοι με μια κλινική είναι ψεύτες, σίγουρα υπάρχουν και κακά αποτελέσματα σε όλες τις κλινικές (είτε γιατί φταίει η κλινική, είτε ο ασθενής που δεν πρόσεξε, είτε γιατί άλλες προσδοκίες είχαν καλλιεργηθεί σε αυτόν, από τον ίδιο ή από την κλινική, και τελικά το αποτέλεσμα ήταν κατώτερο αυτών των προσδοκιών κλπ).
 
Μπλουζα