Harry, FUE, 2103g, 7/11/20

vagosx

Well-Known Member
4000+ grafts στην ζωνη Α;Τρομακτικα μεγαλη σπαταλη τριχοθυλακιων ενας τετοιος αριθμος,ειδικα σε περιπτωσεις σαν του φιλου Harry που εχει ηδη αρκετο μαλλι στο κεφαλι του.2600 θα ηταν το ιδανικο νουμερο πιστευω αλλα και με 2100 θα δει μεγαλη αλλαγη,επισης φυτρωση πιστευω τον παει καλα καθως ειναι μολις στο 5μηνο,σε δυο μηνες απο τωρα η εικονα του θα ειναι τελειως διαφορετικη.

Η τεχνική της μμ είναι κυρίως αριθμοί και αρκετό illusion. Όταν τα μαμα μαλλια έχουν αρχική πυκνότητα > 80grafts/cm2 εαν θέλεις να εχεις ένα πολυ καλο αποτέλεσμα και να μην εισαι see throw κατάσταση τα 50 grafts /cm2 είναι απαραίτητα. Σε μια επιφάνεια 100+ cm2 τα 4000 grafts είναι λογικότατος αριθμός.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Τζον δεν ξέρεις τι ακριβώς έχει συμβεί ...πως ξέρεις ότι δεν έχει γίνει κουβέντα για μελλοντική μμ να συνδυάσει τυχόν πύκνωση .. τσουλούφι και να έχει μαζεψει λεφτά εντομεταξυ; Και μην ξανά πιάσουμε την κουβέντα με τα λεφτά πάλι ....τα 1000€ που με τόσο άνεση παίρνεις δάνειο εσύ για αυτον μπορεί να είναι πολυτέλεια για χίλιους λόγους και μπορεί καν να μην μπορεί να κανει ουτε αυτό ...επίσης οι απαιτήσεις του ασθενή είναι πολύ συγκεκριμένες επίσης που μάλλον αυτός ο συγκεκριμένος αριθμός που μπήκε είναι ακριβώς για να πάρει αυτό που ζητήθηκε...βλέπεις ο γιατρός αυτός έχει μάθει να ακούει και τον ασθενή του και δεν το παίζει ιστορία....

5000 πήρα δάνειο και ήταν στο όνομα του μπαμπά μου καμία ευκολία...6400 κόστισε η μμ..άρα φίλε Γιώργο λέμε τα ίδια...ότι θα ξανά προχωρήσει για πύκνωσηα αν χρειαστεί...
Αλλά απάντησε μου το παράδειγμα που δίνω με την hairline αν το θεωρεις σωστό να τον έβαζαν για μμ...Ενώ ξέρουμε τι ήθελε ο ασθενής αρχίσατε να λέτε ήδη ότι χρειαζόταν παραπάνω μοσχεύματα...
 

vlafo

Well-Known Member
Για τη dhi μπορώ να σου πω συγκεκριμένα ότι πεινάει,όλα τα καταστήματα της τα έχει κλείσει ο Γιώτης, μόνο στη Γαλλία έχει πλέον και είναι μεγάλη συζήτηση πως βγαίνει.
Η Hdc επειδή είναι χρόνια κλινική και πολύ γνωστή στην αγορά,έχει πέρα από 2 πολύ καλούς γιατρούς και άλλες αγορές όπως του Ισραήλ.
Οπότε η σύγκριση είναι λίγο άτοπη.
Επίσης η στρατηγική αν χρειάζεσαι περισσότερα και σου βάζει λιγότερα,που δεν το κάνει και απορρίπτει,είναι απολύτως σεβαστή αλλά όπως προανέφερα πρέπει και να συμβαδίζει και με τα θέλω του πελάτη.
Αν δεν ταιριάζουν δεν προχωράνε όπως έκανα και εγώ στην περίπτωση μου με άλλη κλινική.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Giorgos-3

Well-Known Member
5000 πήρα δάνειο και ήταν στο όνομα του μπαμπά μου καμία ευκολία...6400 κόστισε η μμ..άρα φίλε Γιώργο λέμε τα ίδια...ότι θα ξανά προχωρήσει για πύκνωσηα αν χρειαστεί...
Αλλά απάντησε μου το παράδειγμα που δίνω με την hairline αν το θεωρεις σωστό να τον έβαζαν για μμ...Ενώ ξέρουμε τι ήθελε ο ασθενής αρχίσατε να λέτε ήδη ότι χρειαζόταν παραπάνω μοσχεύματα...
Μάλλον δεν κτλ τι είπα ...όσο αφορά το χρηματικό άσε το στην άκρη γιατί από άτομο σε άτομο διαφέρει αν κάποια λεφτά είναι πολλά η λίγα κσι αν μπορούν να πάρουν δάνειο κτλ κτλ ....σου είπα ότι πέραν ότι δεν ξέρουμε τι έχουν συνενοηθει αν κρίνω από τα πρώτα ποστ του παιδιού θα πάρει ακριβώς αυτό που ζήτησε και δεν πιστεύω να ξανά κανει κ άλλη μμ ....αυτό λέω κατά βάση ....και κατα δεύτερο ανέφερα σαν ενδεχόμενο να έχει γίνει συζήτηση για το μέλλον να ενεργήσουν βλέποντας και κάνοντας χωρίς να το ξέρω εγώ αυτό ...άποψη λέω και κάτσε να περάσει κανένας μήνας ....τι ανυπομονησία είναι αυτή ;
 

jersey

Well-Known Member
Βάλε με για 1000 ΕΥΡΩ μοσχεύματα ....τι είναι ντομάτες?
Γνωρίζω ότι το λέει ξεκάθαρα δηλαδή αν σε ανάλογη περίπτωση πάμε και πούμε σε οποιοδήποτε γιατρό βάλτε μου 1000 grafts τόσα έχω το θεωρηθείτε σωστό? ενώ θα ήθελε τουλάχιστον 1800-2000 μοσχεύματα για περιστατικό πχ hairline με λίγο κροταφακια..

Κάνεις μας πότε δεν έχει μπάτζετ νομίζεις είχα εγώ? δάνειο πήρα και έκανα μεταμόσχευση στερήθηκα αρκετά και στην πρώτη και στην δεύτερη μεταμόσχευση και γνωρίζεται τις τότε τιμές όλοι άλλα από την στιγμή που ο γιατρός είναι ευέλικτος στις τιμές θα έπρεπε να περιμένει ο φίλος να την κάνει αργότερα.
Όσο και δυσκολίες να έχουμε για τα μαλλιά θα δίναμε 1000 ευρώ παραπάνω για να κάνουμε σωστή δουλειά περιμένοντας.

Στο τελικό αποτελεσμα αν κάτι δε του αρέσει στο μάτι πιστεύω ότι θα ξανά προχωρήσει σε δεύτερη μμ. αρα? αλλά αρκετοί μετά θα τα ρίχνουν στο γιατρό....

Με την δίκη μου λογική προστατεύεις και τον ασθενή άλλα και το όνομα του γιατρού.
Καταρχήν γιατί λες για 1000 g και ντομάτες, ενώ του έβαλε 2100 grafts. Δεν του έβαλε και λίγα grafts.... Απλά ο συγκεκριμένος δεν είχε ιδιαίτερες απαιτήσεις να έχει υψηλή πυκνότητα και κινήθηκαν πιο συντηρητικά. Το ότι πήρες εσύ δάνειο για μια μεταμόσχευση ήταν δική σου επιλογή, αλλά οι περισσότεροι δεν θα το έκαναν αυτό. Ίσως κάποιες φορές και η HDC, να μη σκέφτεται μακροπρόθεσμα τo απόθεμα της δότριας του ασθενή και να είναι κάθετη σε έναν αριθμό grafts, προκειμένου να βγει πυκνό το αποτέλεσμα και να μη χαλάσει τη φήμη της.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Παίδες μια δικιά μου άποψη με
Καταρχήν γιατί λες για 1000 g και ντομάτες, ενώ του έβαλε 2100 grafts. Δεν του έβαλε και λίγα grafts.... Απλά ο συγκεκριμένος δεν είχε ιδιαίτερες απαιτήσεις να έχει υψηλή πυκνότητα και κινήθηκαν πιο συντηρητικά. Το ότι πήρες εσύ δάνειο για μια μεταμόσχευση ήταν δική σου επιλογή, αλλά οι περισσότεροι δεν θα το έκαναν αυτό. Ίσως κάποιες φορές και η HDC, να μη σκέφτεται μακροπρόθεσμα τo απόθεμα της δότριας του ασθενή και να είναι κάθετη σε έναν αριθμό grafts, προκειμένου να βγει πυκνό το αποτέλεσμα και χαλάσει τη φήμη της.

Δεν με διάβασες καλά να καταλάβεις τι εννοώ...
Αυτό για την δότρια που δεν σκέφτεται μακροπρόθεσμα είναι άκυρο φίλε jersey..ίσα ίσα είμαστε και πιο συντηρητικοί αλλα όχι τόσο ώστε να πάρει ένα αποτέλεσμα που δεν αρκεί.
Παιδιά και Γιώργο μια άποψη είπα μονο για το συγκεκριμένο περιστατικό ποτέ δεν έχω ασχοληθεί με άλλα δικα σας και πελατών τις κλινικής.
Σεβάστητε την άποψη μου και μην πάτε να με φάτε όλοι σας..οποίος δεν μπορεί να καταλάβει το δικό μου σκεπτικό δεν μπορώ να γράφω ως το βράδυ να γράφω σεντόνια.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Οπότε? μάλλον ήταν διατεθειμένος να δώσει και κάτι παραπάνω + 500 μοσχεύματα + 500 ευρώ και ίσως λίγο παραπάνω 700πχ. και με αυτά τα μοσχεύματα θα έδενε καλύτερα το αποτελεσμα και όλοι θα ήμασταν καλά.

07.PNG

06.PNG
 

alex7

Well-Known Member
Οπότε? μάλλον ήταν διατεθειμένος να δώσει και κάτι παραπάνω + 500 μοσχεύματα + 500 ευρώ και ίσως λίγο παραπάνω 700πχ. και με αυτά τα μοσχεύματα θα έδενε καλύτερα το αποτελεσμα και όλοι θα ήμασταν καλά.

Προβολή συνημμένου 34729
Προβολή συνημμένου 34730
δεν είναι έτσι γιατί αν για παράδειγμα ζητούσε 500γ παραπάνω επρεπε να πάει σε συνεδρία 2 ημερών αφου δεν μπορούσε να του βάλει 2600γ σε 1 μέρα και έτσι η αύξηση του κόστους δεν θα ήταν μόνο 500 ευρώ.Θα πηγαινε στης 4000 ευρώ.Τοσο χρεώνει την 2ημερη
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
δεν είναι έτσι γιατί αν για παράδειγμα ζητούσε 500γ παραπάνω επρεπε να πάει σε συνεδρία 2 ημερών αφου δεν μπορούσε να του βάλει 2600γ σε 1 μέρα και έτσι η αύξηση του κόστους δεν θα ήταν μόνο 500 ευρώ.Θα πηγαινε στης 4000 ευρώ.Τοσο χρεώνει την 2ημερη

Νομίζω ότι υπάρχουν και περιστατικά που ήταν πιο συνετός ο γιατρός ακόμη και σε δεύτερη συνεδρία? Δηλαδή να έβγαλε 3200 παράδειγμα αλλά να μην πήρε 4000.??? Γι΄αυτον το λόγο το λέω. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσετε. Θα μπορούσε να διαπραγματευτει ίσως ο φίλος?
 

vlafo

Well-Known Member
Θα μπορούσε John στο λέω.
Έχω άτομο ακριβώς την ίδια περίπτωση που έκλεισε και το έκανε ακριβώς έτσι όπως το λες.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Αlex
Θα μπορούσε να δώσει τα ανάλογα λεφτά με το ανάλογο αποτέλεσμα,αλλά δεν ήθελε να κάτσει και 2η μέρα,το συζήτησε,κατάλαβε τι θα πάρει σαν αποτέλεσμα, και το έκανε.
Δεν είμαστε όλοι ίδιοι και δεν ζητάμε και θέλουμε τα ίδια πράγματα.
Το έχουμε ξαναπεί αυτό χιλιάδες φορές.
Και φυσικά όταν γνωρίζεις απαιτείς κιόλας.
 

jersey

Well-Known Member
δεν είναι έτσι γιατί αν για παράδειγμα ζητούσε 500γ παραπάνω επρεπε να πάει σε συνεδρία 2 ημερών αφου δεν μπορούσε να του βάλει 2600γ σε 1 μέρα και έτσι η αύξηση του κόστους δεν θα ήταν μόνο 500 ευρώ.Θα πηγαινε στης 4000 ευρώ.Τοσο χρεώνει την 2ημερη
Κάπου είχε αναφέρει ο @Giorgos-3 ότι άμα πάει κάποιος για διήμερη και βάλει 3000 ή λιγότερα μοσχεύματα τύπου 2800g σε 2 μέρες. Τότε δεν θα πληρώσει με την συνεδρία δηλαδή 4000 ευρώ αλλά λιγότερα και ανάλογα με τα μοσχεύματα που θα βάλει. Ισχύει αυτό @Giorgos-3 ??
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Η τεχνική της μμ είναι κυρίως αριθμοί και αρκετό illusion. Όταν τα μαμα μαλλια έχουν αρχική πυκνότητα > 80grafts/cm2 εαν θέλεις να εχεις ένα πολυ καλο αποτέλεσμα και να μην εισαι see throw κατάσταση τα 50 grafts /cm2 είναι απαραίτητα. Σε μια επιφάνεια 100+ cm2 τα 4000 grafts είναι λογικότατος αριθμός.
Ειναι αδυνατον το μπροστινο τμημα να σχεδιαστει ολο με πυκνοτητες 50grafts/cm2 για πολλους λογους με τον κυριοτερο να ειναι η σπαταλη τριχοθυλακιων.Το 50grafts/cm2 σιγουρα θελεις να το εχεις σε συγκεκριμενα σημεια στρατηγικης σημασιας,πχ καποια σημεια στην ευρυτερη περιοχη της hairline,forelock κτλ.Οσο προχωρας προς τα πισω στην Β ζωνη τα grafts πρεπει να μειωνονται και να αυξανεται ο αριθμος τριχων.Μην κολλαμε συνεχεια στον αριθμο των grafts,οι τριχες που φυτρωνουν εχουν σημασια.

Επισης συμφωνω απολυτως ως προς τον στοχο της μμ που δεν ειναι αλλος απο την επιτευξη υψηλου Illusion πυκνοτητας.Λαμβανοντας αυτην την παραδοχη υποψιν καταλαβαινεις οτι αν μια καλυψη μπορει να επιτευχθει με χ μοσχευματα τοτε η χρηση χ+1 μοσχευματων θεωρειται σπαταλη.
Τα 100cm2 που τα βλεπεις ;Εδω εχουμε μια επιφανεια που εχει ηδη πολλα δικα της μαλλια,η τελειως γυμνη περιοχη που δουλεψε ο γιατρος ειναι πολυ μικροτερη,το παιδι το ειπε εξαρχης,δεν παει για χαμηλωμα hairline.

Τελος,το ποσο πυκνη πρεπει να γινει μια περιοχη για να δενει με τις υπολοιπες θα κριθει εκτος των αλλων και απο το ποσο πυκνες θα συνεχισουν να ειναι στο μελλον αυτες οι υπολοιπες ζωνες.Αν πχ ο γιατρος κρινει οτι η πυκνοτητα των μαμα μαλλιων των πισω ζωνων θα μειωθει στο μελλον,δεν θα ηταν θεμιτο και ορθο να συμπεριλαβει αυτο το κριτηριο της απωλειας πυκνοτητας και να φτιαξει μια λιγοτερο πυκνη frontal zone ωστε στο μελλον ο ασθενης να μην εχει προβλημα;
 
Τελευταία επεξεργασία:

ΛΕΣ

Active Member
Φίλε Alex ούτε ο Τυρκαλας ούτε εμείς ούτε η dhi ούτε και η medijenes ακόμη θα πεινάσουν σαν κλινικές...για όλους έχει ψωμί...
Η Κύπρος είναι μια χώρα ούτε 1 εκατομμύριο και σε περιόδους μη covid δεν υπάρχει κενή μέρα με 2 γιατρούς μας.
Μην το παμε εκεί την συζήτηση...αν δεν θέλετε να καταλάβετε το σκεπτικό μου οκ...πάμε παρακάτω.
John αφου υπαρχει τοσο μεγαλη ζητηση γιατι κανεις τσερι πικινγκ και ανεβαζεις ενα περιστατικο ανα 15 μερες και αν. Το θεμα ειναι να δουμε εναν μεσο ορο αποτελεσματων και οχι τα καλυτερα η χειροτερα απο καθε κλινικη.
 

vlafo

Well-Known Member
Το πρώτο εκατοστό της χερλάιν είναι το πιο σημαντικό και εκεί μπορείς να παίξεις άνετα με πυκνότητες στα 50g.
Προς τα πίσω μειώνονται,και μπορούν πάλι άνετα με μια πυκνότητα της τάξης τω 40g να δείχνουν σε οποιεσδήποτε συνθήκες πολύ πυκνά.
Σπατάλη μοσχευμάτων δεν υπάρχει όταν μπορείς να το υποστηρίζεις με τη δότρια σου,ηλικία σου,καθώς και με το διαφαινόμενο nw, και να επανέλθεις με μια 2μμ για να κάνεις και τις πίσω ζώνες αλλά και ένα γενικό touch up.
Απλά είναι το τι θέλει κανείς και αν μπορεί να το υποστηρίξει.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Κάπου είχε αναφέρει ο @Giorgos-3 ότι άμα πάει κάποιος για διήμερη και βάλει 3000 ή λιγότερα μοσχεύματα τύπου 2800g σε 2 μέρες. Τότε δεν θα πληρώσει με την συνεδρία δηλαδή 4000 ευρώ αλλά λιγότερα και ανάλογα με τα μοσχεύματα που θα βάλει. Ισχύει αυτό @Giorgos-3 ??
100% ...μίλησα με την Σταυρούλα και ξεκαθαρίστηκε αυτό με τα λεφτά ....δίνεις 4000€ μόνο αν φτάσεις κοντά στα τόσα μόσχευματα....ακόμα και στην μονοήμερη δεν δίνεις 2500€ αν βάλεις ας πούμε 1000 μόσχευματα αλλά κατά πολύ λιγότερο....ποτέ δεν ξεπερνά η τιμή το 1.20€ και πάει μέχρι 0.70€ το μόσχευμα προς τα κάτω ....η πολιτική δεν άλλαξε ουσιαστικά.....1€ είναι κατά βάση απλά μπορεί να πάει λίγο παραπάνω αν πας για πολύ μικρή συνεδρία....
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Παίδες μια δικιά μου άποψη με


Δεν με διάβασες καλά να καταλάβεις τι εννοώ...
Αυτό για την δότρια που δεν σκέφτεται μακροπρόθεσμα είναι άκυρο φίλε jersey..ίσα ίσα είμαστε και πιο συντηρητικοί αλλα όχι τόσο ώστε να πάρει ένα αποτέλεσμα που δεν αρκεί.
Παιδιά και Γιώργο μια άποψη είπα μονο για το συγκεκριμένο περιστατικό ποτέ δεν έχω ασχοληθεί με άλλα δικα σας και πελατών τις κλινικής.
Σεβάστητε την άποψη μου και μην πάτε να με φάτε όλοι σας..οποίος δεν μπορεί να καταλάβει το δικό μου σκεπτικό δεν μπορώ να γράφω ως το βράδυ να γράφω σεντόνια.
Δεν σου κάνω καμιά επίθεση ....απλά σου λέω ...πρώτον βιαζόμαστε ...και δεύτερον με βάση τα θέλω του φίλου πολύ πιθανον να πάρει αυτό που θέλει και να μην ξανά ασχοληθεί....
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
John αφου υπαρχει τοσο μεγαλη ζητηση γιατι κανεις τσερι πικινγκ και ανεβαζεις ενα περιστατικο ανα 15 μερες και αν. Το θεμα ειναι να δουμε εναν μεσο ορο αποτελεσματων και οχι τα καλυτερα η χειροτερα απο καθε κλινικη.

Τα περιστατικά μου τα στέλνει η κλινική και πλέον τα ζητάω σε φωτός υψηλής ανάλυσης αλλιώς δεν τα ανεβάζω και τους το έχω πει και με καθυστερούν πάντα,περιστατικά υπάρχουν,κάποια έχουν μπει σε ξένα φορουν αλλά εγώ τα θέλω υψηλής ευκρίνειας και όχι να τα περνώ από εκεί ,θέλω τις original foto.....Αλλα στο Marketing δεν.....ότι κάνω εγώ από μόνος με πίεση πάντα προς την κλινική...αυτό το ποστ σου ήδη θα το στείλω copy paste στην κλινική.
 

ΛΕΣ

Active Member
Τα περιστατικά μου τα στέλνει η κλινική και πλέον τα ζητάω σε φωτός υψηλής ανάλυσης αλλιώς δεν τα ανεβάζω και τους το έχω πει και με καθυστερούν πάντα,περιστατικά υπάρχουν,κάποια έχουν μπει σε ξένα φορουν αλλά εγώ τα θέλω υψηλής ευκρίνειας και όχι να τα περνώ από εκεί ,θέλω τις original foto.....Αλλα στο Marketing δεν.....ότι κάνω εγώ από μόνος με πίεση πάντα προς την κλινική...αυτό το ποστ σου ήδη θα το στείλω copy paste στην κλινική.
Δεν το λέω με καθόλου κακή διάθεση το ίδιο θα έλεγα για κάθε κλινική. Μακάρι να βελτιωθεί η ενημέρωση μας μέσω τέτοιων κινήσεων στο φόρουμ.
 
Μπλουζα