H κοπέλα μου

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Nikos22_

New Member
Απ: H κοπέλα μου

R4m0n είπε:
Καλημέρα σας . Έκανα την εγγραφή στο forum μόνο και μόνο για να ακούσω τη γνώμη σας σχετικά με το δράμα που ζω εδώ έχοντας σχέση με μία κοπέλα 18 χρονών η οποία εδώ και 10 μήνες παραπονιέται για την πτώση των μαλλιών της . Όλα ξεκίνησαν το καλοκαίρι του 2010 και συγκεκριμένα τέλος αυγούστου. Στην αρχή παραπονιόταν λίγο οτι έχει τριχότωση . Ανέκαθεν είχε αρκετο μαλλί και με πολύ καλή ποιότητα τρίχας και ήταν πολύ περήφανη γι αυτό. Τα παράπονα εντείνονταν και συγκεκριμένα για ένα σημείο του μαλιού της κοντά στον κρόταφο όπου έχει μια ξανθιά τούφα από την γέννηση της . Πίστευε πως σε αυτό το σημείο το μαλί της είχε γίνει λιγότερο και είχε δημιουργηθεί ''τρύπα'',μέχρι που τον σεπτέμβρη αποφάσισε να επισκεφτεί μια δερματολόγο. Η δερματολόγος αποφάνθηκε '' διάχυτη αλωπεκεία'' Όταν το άκουσε αυτό η κοπέλα μου ''ύψωσε'' μαύρα πανιά και καταστεναχωρήθηκε. Ακολούθησε την θεραπεία που της συνέστισε η δερματολόγος ( σταγόνες elocon και ένα sampoo κατά της τριχόπτωσης) και περίμενε να παρέλθουν οι 3 μήνες που το μαλλί της θα αποκατασταθεί πλήρως όπως της είχε πει η γιατρός. Επίσης έκανε εξετάσεις για σίδηρο και φεριτίνη και αποδέιχθηκε πως ο σίδηρος ήταν πολυ κάτω απο το όριο και η φεριτίνη στον πάτο με τις αποθήκες σιδήρου άδειες.Με συνβουλή παθολόγου άρχισε να παίρνει σίδηρο. Επισκεφτήκαμε μαζί αυτή τη φορά την γιατρό περίπου στα μέσα οκτώβρη και ενώ η κοπέλα μου άρχιζε να ανησυχεί όλο και πιο πολύ και τα νέα ήταν πως υπήρχε βελτίωση . Αυτό την καθησύχασε για περίπου 3 μέρες και μετά ξανάρχισε να στεναχωριέται πολύ επειδή έλεγε πως της πέφτουν όλο και πιο πολύ.Το λουσιμο άρχισε να γίνεται εφιάλτης κθώς μετρούσε τις τρίχε που έβγαζε για να δει αν είναι λιγότερες απο 100. Επίσης συνέχεια και καθ' 'ολη την διάρκεια της ημέρας η συνεχής κίνηση του χεριού την ήταν να πιάνει μια μια τις τουφες από τα μαλλιά για να δει αν θα πέσουνε . Να μην κουράζω άλλο η κατασταση χειροτέρεψε και συνεχώς κάθε μέρα και κάθε ώρα μιλούσε για μαλλιά . Της έγινε εμμονή. Από το να μετράει τις τρίχες που βγάζει στο λούσιμο, στο χτένισμα ,να κοιτάει το μαξιλάρι της όταν ξυπνα ή τον καναπέ όταν σηκώνεται να δει αν έχει τρίχες. Έχουμε επισκεφτεί πολλους γιατρους και έχουμε πάει και στο Συγγρός 2 φορές μέχρι τον Φεβρουάριο και οι αποκρίσεις των γιατρών ήταν θετικές δηλαδή πως δεν έχει κάτι. Η τελευταία επίσκεψη σε ένα δερματολόγο στην αθήνα έγινε το Πάσχα - αφού τα πράγματα ολοένα και χειροτέρευαν πλέον έχει γίνει η καθημερινότητα της να ασχολειται με αυτα , ο γιατρός αφου την εξέτασε εξονυχιστικά της απάντησε στην ερώτηση της αν έχουν αραιώσει τα μαλλιά της πως ''και να θέλει να σου κάνει κάποιος εμφύτευση μαλλιών δεν θα βρει χώρο στο κεφάλι σου για να σου βάλει μια τρίχα''. Δεν της έδωσε καμία θεραπεία αφου της είπε πως δεν έχει καποιο πρόβλημα . Ήμουνα σίγουρος πως μετά από τόσους μήνες ταλαιπωρίας και στεναχώριας πως επιτέλους τελείωσε αυτό το βάσανο. Η κοπέλα μου ήαν ήρεμη για καμιά βδομάδα μέχρι που τα πρώτα παράπονα έκαναν ξανά την εμφάνισή τους. Τελικά έχει φτάσει Ιούνιος και είναι στην ίδια και χειρότερη κατάσταση . Δεν σταμάτησε να παραπονιέται και πιστεύει πως έχει κάποιο πρόβλημα και όταν της θυμίζω αυτά που λέγανε οι γιατροί μου λέει πως όταν τους έλεγα πως βγάζω πολύ παραπάνω από 100 τρίχες την ημέρα κανείς δεν με πίστευε. Είμαι σίγουρος πως πια είναι τελείως ψυχολογικό το θέμα και χρειάζεται έναν ψυχολόγο να την βοηθήσει να το ξεπεράσει γιατί και η ίδια έχει παραδεχτεί πως δεν μπορεί να σταματήσει να μιλά γι αυτο και να ασχολείται . Σας παρκαλώ χρειάζομαι κάποια συμβουλή. Τι θα πρεπε να την συμβουλεύσω να κάνει .?Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.
Αν βοηθαει αυτο που λεω. Αν και δεν ειμαι κοπελα για να ξερω τοσο καλα απλα να πω οτι εγω εντονη πολυ εντονη τριχοπτωση ειδα οταν ημουν σε ψυχολογικο ζορι απο τον θανατο του κολλητου μου μετα απο το ατυχημα που ειχαμε και απο πολυ κακη διατροφη. Αλλα οταν ηρεμησα η κατασταση ηρθε στα σταθερα επιπεδα και βγηκε το μεγαλυτερο ποσοστο παλι πισω. Ελπιζω να ηρεμησει η κοπελα σου και να εισαι καλα και εσυ και εκεινη.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ApofasismenosPsyxakias

Καραφλοφυτευθείς Νεο-Κουκλεντές
Απ: H κοπέλα μου

Φίλε με ζουρλή έχεις μπλέξει.

Αν δεν ήταν το μαλλί κάτι άλλο θα 'ταν.

Φύγε όσο είναι καιρός και βρες ένα ανέμελο κοριτσάκι να περνάς αρχοντικά. Αλλιώς μια ζωή βαστάζος της νεύρωσης θα σαι κι αυτό δεν το θέλει ούτε ο Θεός.
 

xDante

Member
Απ: H κοπέλα μου

ApofasismenosPsyxakias είπε:
Φίλε με ζουρλή έχεις μπλέξει.

Αν δεν ήταν το μαλλί κάτι άλλο θα 'ταν.

Φύγε όσο είναι καιρός και βρες ένα ανέμελο κοριτσάκι να περνάς αρχοντικά. Αλλιώς μια ζωή βαστάζος της νεύρωσης θα σαι κι αυτό δεν το θέλει ούτε ο Θεός.

όχι ρε φίλε μην το λες αυτό πολλοί άνθρωποι τυχαίνουν κάποια περίοδο της ζωής τους και νομίζουν οτι έχουν κάτι αλλά είναι υγιείς βοήθεια θέλει η κοπελίτσα όχι να την παρατήσει ήμαρτον......
φίλε R4m0n
εγώ θα σου έλεγα να κάνεις το ριζόγραμα πως σκ@τα λέγεται να βγεί αρνητικό να το καταλάβει (πολλές φορές έχοντας έστω και μία μικρή αμφιβολία το άτομο που περνάει αυτή την φάση επιτείνεται το άγχος του)
απο προσωπική εμπειρία σε προειδοποιώ έχω φίλο ο οποίος τρέχει στους γιατρούς εδώ και 4 χρόνια τι ομοιοπαθητικούς τι γιατροσόφια νομίζοντας οτι έχει κάτι ενώ είναι υγιής και δεν το καταλαβαίνει όσο και να του το πεις (ο μόνος γιατρός που του πρότεινα εγώ να πάει είναι ψυχολόγος και είναι ο μόνος που δεν πήγε...)
η γνώμη μου κάνε το τεστ αυτό και άν συνεχίσει η κατάσταση ζήτα την βοήθεια ενός ψυχολόγου πήγαινε πρώτα εσύ εξήγησε το πρόβλημα στον γιατρό και επισκευθείτε τον γιατρό μαζί δείχνοντας της έτσι οτι είσαι δίπλα της και την στηρίζεις
σου εφιστώ την προσοχή οτι τα άτομα που νομίζουν οτι νοσούν είναι αρνητικά σε επίσκεψη σε ψυχολόγο για αυτό θα πρέπει να κάνεις το παν να δεχθεί να κάνετε τις επισκέψεις-συνεδρίες
επίσης να έχεις υπόψιν σου οτι αυτό μπορεί να οδηγήσει σε μεγάλα ψυχολογικά προβλήματα γι αυτό σταματήστε αν το τεστ βγεί καθαρό να επισκέπτεστε γιατρούς γιατί η κοπέλα θα προσπαθεί να βρεί έστω και ένα μικρό αλλά απο έναν γιατρό για να κρατήσει τις φοβίες της στην επιφάνεια .....
καλή τύχη φίλε και ελπίζω να το ξεπεράσει ..... ;)
 

mindtrapper

Member
Απ: H κοπέλα μου

xDante αν θέλει γιατρό θα πάει σε ψυχίατρο, οι ψυχολόγοι είναι από άλλη σχολή. Πληροφοριακά το λέω.
 

R4m0n

New Member
Απ: H κοπέλα μου

Φίλε xDante έχουμε ακριβώς την ίδια άποψη! Έχω να πω πως η ιδέα σκοτώνει ! Δεν είναι τυχαίο ότι σε ασθενείς καρκίνου δώσανε απλό νεράκι σαν φάρμακο λέγοντας τους ότι βρέθηκε το φάρμακο που καταπολεμά τον καρκίνο και πως θα γίνουν καλά και έαν αξιοσημείωτο ποσοστό το ξεπέρασε ! Με απλό νεράκι ! και άμα σου μπει είναι πολύ δύσκολο να σου βγει .Της έχω πει να πάμε σε ψυχολόγο αλλά δεν δέχεται πως το πρόβλημα της έιναι ψυχολογικό και δεν μπορώ να την πάω και σηκωτή! Αυτό θα κάνω! Θα την πάω να κάνει και αυτή την εξέταση και να τελειώνει το θέμα.Φίλε mindtrapper για πιο λόγο να παει σε ψυχίατρο και όχι σε ψυχολόγο ? Τι εννοείς ?
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: H κοπέλα μου

R4m0n είπε:
Φίλε xDante έχουμε ακριβώς την ίδια άποψη! Έχω να πω πως η ιδέα σκοτώνει ! Δεν είναι τυχαίο ότι σε ασθενείς καρκίνου δώσανε απλό νεράκι σαν φάρμακο λέγοντας τους ότι βρέθηκε το φάρμακο που καταπολεμά τον καρκίνο και πως θα γίνουν καλά και έαν αξιοσημείωτο ποσοστό το ξεπέρασε ! Με απλό νεράκι ! και άμα σου μπει είναι πολύ δύσκολο να σου βγει .Της έχω πει να πάμε σε ψυχολόγο αλλά δεν δέχεται πως το πρόβλημα της έιναι ψυχολογικό και δεν μπορώ να την πάω και σηκωτή! Αυτό θα κάνω! Θα την πάω να κάνει και αυτή την εξέταση και να τελειώνει το θέμα.Φίλε mindtrapper για πιο λόγο να παει σε ψυχίατρο και όχι σε ψυχολόγο ? Τι εννοείς ?

google is your friend ;)

http://psi-gr.tripod.com/psychiatrist4.htm

Ο Ψυχίατρος : Η διαφορά ανάμεσα στον ψυχίατρο και τον ψυχολόγο.

Η πρώτη ουσιαστική διαφορά, έγκειται στο γεγονός ότι o ψυχίατρος είναι γιατρός, ενώ ο ψυχολόγος δεν είναι γιατρός. Έτσι ο ψυχολόγος δεν μπορεί και δεν έχει το δικαίωμα να γράψει φάρμακα, στην περίπτωση που το πρόβλημα σας, το απαιτεί. Άρα κατεξοχήν ο ψυχολόγος ασχολείται με ήπια ψυχολογικά προβλήματα. Ο ψυχολόγος δεν δικαιούται να ασκήσει την Ψυχιατρική, αλλά ασκεί την Ψυχολογία. Μόνον ο Ψυχίατρος έχει το δικαίωμα να ασκήσει την Ιατρική Ειδικότητα που ονομάζεται ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗ.

Αυτό είναι και μια μορφής παγίδα στη σκέψη του Έλληνα. Επειδή δεν θέλει να παραδεχθεί ότι ο ίδιος (ή κάποιος στην οικογένειά του), έχει κάποιο σοβαρό ψυχικό νόσημα (λόγω του κοινωνικού ρατσισμού απέναντι στην ψυχική πάθηση στην Ελλάδα) καταφεύγει στον ψυχολόγο (αντί για τον ψυχίατρο), δίνοντας έτσι το μήνυμα σε κάθε κατεύθυνση, ότι δεν υπάρχει κάτι τι σοβαρό.

Αυτό μπορεί να βολεύει εγωιστικά τον ίδιο τον ασθενή (ή και τον ψυχολόγο για οικονομικά οφέλη), αλλά εγκυμονεί σοβαρούς κινδύνους. Ένα σοβαρό ποσοστό των ψυχικά πασχόντων από κατάθλιψη ή ψύχωση, τελικά αυτοκτονεί. Το ποσοστό των αυτοκτονιών μάλιστα στις ψυχώσεις, αγγίζει το 18%. Η αυτοκτονία είναι η 3η αιτία θνησιμότητας από τα 16-24. (Ήταν 4η πριν το 2000, και δυστυχώς ανέβηκε πιο ψηλά).

Ο ψυχολόγος οφείλει να παραπέμπει με επιμονή, οποιοδήποτε σοβαρό περιστατικό, σε ψυχίατρο, είτε ο ασθενής αναφέρει αυτοκτονικό ιδεασμό είτε όχι. Σε περίπτωση άρνησης του ασθενούς, πρέπει να ενημερώνει την οικογένεια ώστε να αναλαμβάνει αυτή την ευθύνη. Αλλά και ελαφρύτερα σημερινά αγχώδη νοσήματα όπως πχ. η νεύρωση μετατροπής (υστερία) μπορεί να εξελιχτούν σε μερικά χρόνια σε ψευδο-αναπηρικές μορφές, με μεγάλη αποδόμηση της προσωπικότητας του ασθενούς.

Γενικά μιλώντας, είναι παρακινδυνευμένο και ίσως ανήθικο, ο ψυχολόγος να αναλαμβάνει αποκλειστικά μεμονωμένους ασθενείς για ψυχοθεραπείες, χωρίς την υποστήριξη ενός ψυχίατρου. Ο ψυχίατρος βλέπει εύκολα τα χειρότερα πριν συμβούν (λόγω βαθιάς γνώσης της εξέλιξης της ψυχικής νόσου από την εκπαίδευσή του στα νοσοκομεία, με βαριά περιστατικά), σε αντίθεση με έναν ψυχολόγο που κινδυνεύει «να μην δει το τραίνο να έρχεται καταπάνω στον ασθενή». Η συμμετοχή ενός ψυχίατρου στην υποστήριξη μιας ψυχικής νόσου είναι αργά ή γρήγορα αναγκαία.

Ο ανταγωνισμός του ψυχολόγου με τον ψυχίατρο, βλάπτει μόνο τον ασθενή.

Ο ψυχολόγος όμως μπορεί να δουλέψει με επιτυχία και είναι απαραίτητος, σε τομείς που δεν χρειάζεται ο ψυχίατρος. Έτσι είναι κατάλληλος για ατομική υποστήριξη ή οργάνωση - επίβλεψη ομαδικών συνεδριάσεων σε: κοινότητες, σχολεία, εργασιακούς χώρους, στο χώρο της κοινωνικής πρόληψης, της δικαιοσύνης, σε προβλήματα σχέσεων, της σχέσης με το παιδί, των σχέσεων της εργασίας κ.λ.π. Ο ψυχολόγος μπορεί να προσφύγει στις ψυχολογικές δοκιμές για να αξιολογήσει τις πνευματικές ικανότητες, τις επαγγελματικές ικανότητες ή τις διαφορετικές πλευρές της προσωπικότητας του πελάτη του.

Είναι πιθανό ένας ψυχολόγος να αποκτήσει στην διάρκεια των 4-5 ετών των σπουδών του, μια καλή γνώση στην κλινική ψυχολογία, και μια κάποια βασική κατάρτιση στην ψυχοθεραπεία. Αλλά αν κοιτάξετε γύρω σας, θα δείτε να ξεφυτρώνουν κέντρα που ειδικεύονται σε περίεργες ψυχοθεραπείες με ακατάληπτα ονόματα και απροσδιόριστη προσέγγιση (αυτο-ανάπτυξη, αυτογνωσία, βραχεία ψυχοθεραπεία, συστηματική προσέγγιση, βιοανάδραση, προσωπική ανάπτυξη, κρυσταλλοθεραπεία, χοροθεραπεία, σωματική ψυχοθεραπεία, εναλλακτική θεραπεία, για να μην ονομάσουμε παρά τα πιο τρέχοντα). Να είστε ιδιαίτερα προσεκτικοί σε τέτοιες περίεργες προτάσεις, διότι δεν υπάρχει πιστοποίηση σπουδών, ούτε άδεια άσκησης, ούτε φορείς ελέγχου, για τέτοια κέντρα. Θα είσαστε τυχεροί αν απλώς χάσετε κάποια χρήματα και πιαστείτε "ελαφρά" κορόιδο. Αρκετές φορές όμως, υποκρύπτονται εκεί και ψευδο-αιρέσεις που καραδοκούν τα ανυποψίαστα ευαίσθητα ανθρώπινα θύματα, με το πρόσχημα της αυτογνωσίας. Ο κλασσικός επιστήμονας ψυχίατρος και η Ψυχιατρική στο σύνολό της, αντιμετωπίζονται σε τέτοιους χώρους, με ανοιχτή και απροκάλυπτη εχθρότητα. Κάποιοι φαίνεται να πιστεύουν ότι επειδή ίδρυσαν ένα σωματείο, κατέκτησαν και την απόλυτη αλήθεια!
 

R4m0n

New Member
Απ: H κοπέλα μου

Καλά όλα αυτά! Αλλά εάν δεν σταματήσει απο όσα διάβασες, κατά τη γνώμη σου που πρέπει να ζητήσω βοήθεια σε ψυχίατρο ή σε ψυχολόγο ?
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: H κοπέλα μου

R4m0n είπε:
Καλά όλα αυτά! Αλλά εάν δεν σταματήσει απο όσα διάβασες, κατά τη γνώμη σου που πρέπει να ζητήσω βοήθεια σε ψυχίατρο ή σε ψυχολόγο ?

@R4m0n εγώ νομίζω ότι και μόνοι σας μπορείτε να τα καταφέρεται, κάνε αυτά που σου είπα στο ποστ μου στην πρώτη σελίδα να μάθει η κοπέλα σου τι είναι ακριβώς η τρίχα και πως κάνει τον κύκλο της κτλ. Τώρα εντάξει, αν έχουν ξεφύγει πάρα πολύ τα πράγματα και βλέπεις ότι όντως χρειάζετε βοήθεια απο τρίτο να το κάνεις.
 

xDante

Member
Απ: H κοπέλα μου

εγώ πάντως τους ψυχιάτρους τους θεωρώ για ποιο βαριά περιστατικά δεν ξέρω έτσι μου έχει κάτσει... αν έχει κάποιος καμιά εμπειρία απο τους ψυχιάτρους η τους ψυχολόγους ας πει τπτ....
 

R4m0n

New Member
Απ: H κοπέλα μου

Ένας πολύ καλός μου φίλος έιχε ένα θέμα με κρίσεις πανικού περίπου 4 χρόνια πριν . Και πήγε σε ψυχολόγο -ήταν κάθετος στην άποψη ότι δεν θέλει ψυχοφάρμακα. Μέσα σε διάστημα 6 μηνών μπόρεσε να ξεπεράσει το θέμα με τις κρίσεις πανικού σε σημείο να κάνουν την εμφάνισή τους σπάνια και όταν εμφανίζονται να μπορεί να τις ελέγχει και να είναι μια χαρά!Όταν τον ρώτησα αν δεν είχε πάει στον ψυχολόγο και αν ήταν κατά τη γνώμη του απαραίτητο μου απάντησε πως αν δεν είχε πάει αυτή τη στιγμή δεν θα μπορούσε να βγει από το σπίτι του. Δεν συγκρίνω τις κρίσεις πανικού με το πρόβλημα που έχει η κοπέλα μου απλά πιστεύω πως όλα είναι στο μυαλό της και πως πρέπει επιτέλους να το καταλάβει αν δείξει και η εξέταση το ίδιο !
 

mindtrapper

Member
Απ: H κοπέλα μου

xDante είπε:
εγώ πάντως τους ψυχιάτρους τους θεωρώ για ποιο βαριά περιστατικά δεν ξέρω έτσι μου έχει κάτσει... αν έχει κάποιος καμιά εμπειρία απο τους ψυχιάτρους η τους ψυχολόγους ας πει τπτ....

Εγώ απλά σε διόρθωσα φίλε xDante επειδή έλεγες "...ζήτα την βοήθεια ενός ψυχολόγου πήγαινε πρώτα εσύ εξήγησε το πρόβλημα στον γιατρό και επισκευθείτε τον γιατρό μαζί...". Δεν είναι γιατρός ο ψυχολόγος. Και γι αυτό είπα ότι ΑΝ θέλει να πάει σε γιατρό θα πάει σε ψυχίατρο. Είναι πολύ επεξηγηματικό και το κείμενο που έβαλε ο mod μας, νομίζω λύθηκε κάθε απορία.

R4m0n είπε:
Καλά όλα αυτά! Αλλά εάν δεν σταματήσει απο όσα διάβασες, κατά τη γνώμη σου που πρέπει να ζητήσω βοήθεια σε ψυχίατρο ή σε ψυχολόγο ?

Η κοπέλα σου έχει πιστεύω μια τάση ιδεοψυχαναγκασμού συγκεκριμένα στο θέμα της εμφάνισης των μαλλιών. Όλοι εδώ μέσα έχουμε λίγο πολύ αλλά από την περιγραφή που έδωσες πιστεύω ότι είναι αρκετά σοβαρό. Φοβάμαι αν το αφήσει μήπως μελλοντικά επηρεάσει γενικά την εικόνα που έχει για τον εαυτό της και την εμφάνιση της με συνέπεια κατάθλιψη και κοινωνική φοβία.

Άποψη μου είναι ότι ένας ψυχίατρος μπορεί να βοηθήσει, χωρίς να είναι απαραίτητο να πάρει η κοπέλα φάρμακα (αυτό θα το αποφασίσει η ίδια από κοινού με τον γιατρό αν υπάρξει τέτοιο ζήτημα βέβαια).
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kkathi

Member
Απ: H κοπέλα μου

Βρε παιδιά έχουμε τρελλαθεί τελείως εδώ μέσα μου φαίνεται! Φτάσαμε ακόμη και σε διαγνώσεις από μια περιγραφή του φίλου αυτής που έχει το πρόβλημα.
Ας κανουνε το τριχοριζόγραμμα με το καλό, ας σιγουρευτούνε οτι δεν υφίσταται θέμα τριχόπτωσης-αλλωπεκίας και το σε ποιόν γιατρό θα πάνε είναι το δεύτερο βήμα.
Λοιπόν ποτέ δε θα ξεχάσω (και πιστεύω οτι δε μπορεί θα έχει συμβεί και σε άλλους) ότι το 2008 -2009 που ξεκίνησε το δικό μου θέμα ο άντρας μου έλεγε οτι χρειάζομαι ψυχολόγο, οτι δεν έχω τίποτα, είναι γεννημα του μυαλού μου, εχω πάθει εμμονή και όλα αυτά τα ωραία....
Το ανέκδοτο της υπόθεσης είναι οτι υπήρξε και δερματολόγος που μου πρότεινε την επίσκεψη σε ψυχολόγο, καθώς επίσης δε διέκρινε πρόβλημα τότε και φτάσαμε στο σήμερα που το βούλωσαν όλοι φυσικά γιατί το θέμα έγινε "ανάθεμα"!!!
Προς θεού δεν υπονοώ οτι η κοπέλα έχει και καλά θέμα τριχόπτωσης. Απλά δε μπορώ να εξηγήσω πως μεταξύ πρωτης διάγνωσης που της έγινε για διαχυτη αλλωπεκία μεσα σε τοσο λιγο χρονικο διάστημα το προβλημα αποκαταστάθηκε για ολους πλην της ιδιας που επιμένει οτι χάνει μαλλί. Θεωρώ οτι χρειάζεται λιγο παραπάνω χρόνος και σίγουρα μια τελευταία εξέταση για τριχοριόγραμμα πριν αποφανθούν τα παιδιά αν υπάρχει ή όχι θέμα πραγματικό.
 

R4m0n

New Member
Απ: H κοπέλα μου

Η πρώτη γιατρός που αποφάνθηκε διάχυτη αλωπεκεία ήταν η ίδια που της είπε πως σε 3 μήνες θα είσαι καλά ! και μέσα σε αυτούς τους 3 μήνες την έβλεπε ανά τακτά χρονικά διαστήματα και έλεγε πως υπάρχει βελτίωση . Μετά το πέρας των 3 μηνών της είπε πως έισαι τελείως καλά ! Και συνέχιζε να την βλέπει για περίπου άλλους 3 μήνες και σε κάθε εξέταση της έλεγε πως πηγαίνει όλο και καλύτερα
 

badday

New Member
Απ: H κοπέλα μου

R4m0n τριχοδιαγραμμα και μετα ξαναγραψε εδω ..εως τοτε μην κουραζεσε με το θεμα.
 

sofia

New Member
Απ: H κοπέλα μου

Παιδιά συγγνώμη που γράφω εδώ αλλά δεν θέλω να ανοίξω θέμα μιας και έχει σχέση με τριχοριζόγραμμα η ερώτηση μου.Έχει κάνει κανένας-καμία τριχοριζόγραμμα στο Συγγρός;Είχα τις προάλλες ραντεβού με μία δερματολόγο στο Συγγρός και η διάγνωση της ήταν ήπια αραίωση.Μόυ πε να κάνουμε τριχοριζόγραμμα και πήγα προχθές αλλά έπαθα ένα σοκ γιατί μου πήρε 2 τουφάκια ,ένα από την δεξιά πλευρά και ένα από την αριστερή.Όταν είχα ξανακάνει τριζοριζόγραμμα πριν από ένα χρόνο σε ιδιώτη δερματολόγο μου χε πάρει 7-8 τρίχες,όχι τούφα και επίσης από την ταραχή μου εκείνη την ώρα δεν είδα τι έκανε με τις τρίχες απλά είδα μετά ότι τις πέταξε σε έναν κάδο.Η μάνα μου λέει ότι αποκλείεται να τις πέταξε μπροστά μου και ότι μπορεί να έκοψε το πάνω μέρος της τρίχας που είναι η ρίζα κ το υπόλοιπο να το πέταξε.Οπότε αν έχει κάποιος εμπειρία από τριχοριζόγραμμα στο Συγγρός ας μου εξηγήσει και μένα.Μην με περάσετε για τρελή αλλά εκείνη την ώρα έπαθα σοκ κ μπλόκαρα κ σηκωθηκα κ έφυγα!χαχα.
 

Nikos22_

New Member
Απ: H κοπέλα μου

sofia είπε:
Παιδιά συγγνώμη που γράφω εδώ αλλά δεν θέλω να ανοίξω θέμα μιας και έχει σχέση με τριχοριζόγραμμα η ερώτηση μου.Έχει κάνει κανένας-καμία τριχοριζόγραμμα στο Συγγρός;Είχα τις προάλλες ραντεβού με μία δερματολόγο στο Συγγρός και η διάγνωση της ήταν ήπια αραίωση.Μόυ πε να κάνουμε τριχοριζόγραμμα και πήγα προχθές αλλά έπαθα ένα σοκ γιατί μου πήρε 2 τουφάκια ,ένα από την δεξιά πλευρά και ένα από την αριστερή.Όταν είχα ξανακάνει τριζοριζόγραμμα πριν από ένα χρόνο σε ιδιώτη δερματολόγο μου χε πάρει 7-8 τρίχες,όχι τούφα και επίσης από την ταραχή μου εκείνη την ώρα δεν είδα τι έκανε με τις τρίχες απλά είδα μετά ότι τις πέταξε σε έναν κάδο.Η μάνα μου λέει ότι αποκλείεται να τις πέταξε μπροστά μου και ότι μπορεί να έκοψε το πάνω μέρος της τρίχας που είναι η ρίζα κ το υπόλοιπο να το πέταξε.Οπότε αν έχει κάποιος εμπειρία από τριχοριζόγραμμα στο Συγγρός ας μου εξηγήσει και μένα.Μην με περάσετε για τρελή αλλά εκείνη την ώρα έπαθα σοκ κ μπλόκαρα κ σηκωθηκα κ έφυγα!χαχα.

Μηπως ειχε πιει κανενα κρασι η δερματολογος και το χασε στο θεμα σημαδι χαχα. Αλλαξε δερματολογο και οκ ;p
 

wonderwall

New Member
Απ: H κοπέλα μου

Τέτοια να ακούω να ανεβαίνω ψυχολογικά!!!!!!!!!!Σκοπεύω να κατέβω Αθήνα στο "Συγγρός" για εξετάσεις κλπ την επόμενη εβδομάδα.... :eek:
 

sofia

New Member
Απ: H κοπέλα μου

Όχι ρε παιδιά δεν θέλω να σπείρω τον πανικό προς Θεού.Ίσα ίσα που το ραντεβού μου το έκλεισε άνθρωπος μέσα από το Συγγρός και μου είπε ότι η συγκεκριμένη δερματολόγος ειδικεύεται στο τριχωτό της κεφαλής.Απλά εγώ πανικοβλήθηκα εκείνη την ώρα και δεν κατάλαβα τι έγινε!Απλά θέλω κάποιος που έχει πάει κ έχει κάνει τη εξέταση να μου πει αν έτσι έγιναν τα πράγματα και σε εκείνον.
 

Nikos22_

New Member
Απ: H κοπέλα μου

sofia είπε:
Όχι ρε παιδιά δεν θέλω να σπείρω τον πανικό προς Θεού.Ίσα ίσα που το ραντεβού μου το έκλεισε άνθρωπος μέσα από το Συγγρός και μου είπε ότι η συγκεκριμένη δερματολόγος ειδικεύεται στο τριχωτό της κεφαλής.Απλά εγώ πανικοβλήθηκα εκείνη την ώρα και δεν κατάλαβα τι έγινε!Απλά θέλω κάποιος που έχει πάει κ έχει κάνει τη εξέταση να μου πει αν έτσι έγιναν τα πράγματα και σε εκείνον.

Πανικος παει τελειωσε δεν θα περναμε ουτε απ εξω χαχα. ελα πλακα κανω. Μαλλον ειναι το τεστ ετσι αλλα θα σου πουνε τα παιδια που εχουν παει
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα