H κοπέλα μου

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

R4m0n

New Member
Καλημέρα σας . Έκανα την εγγραφή στο forum μόνο και μόνο για να ακούσω τη γνώμη σας σχετικά με το δράμα που ζω εδώ έχοντας σχέση με μία κοπέλα 18 χρονών η οποία εδώ και 10 μήνες παραπονιέται για την πτώση των μαλλιών της . Όλα ξεκίνησαν το καλοκαίρι του 2010 και συγκεκριμένα τέλος αυγούστου. Στην αρχή παραπονιόταν λίγο οτι έχει τριχότωση . Ανέκαθεν είχε αρκετο μαλλί και με πολύ καλή ποιότητα τρίχας και ήταν πολύ περήφανη γι αυτό. Τα παράπονα εντείνονταν και συγκεκριμένα για ένα σημείο του μαλιού της κοντά στον κρόταφο όπου έχει μια ξανθιά τούφα από την γέννηση της . Πίστευε πως σε αυτό το σημείο το μαλί της είχε γίνει λιγότερο και είχε δημιουργηθεί ''τρύπα'',μέχρι που τον σεπτέμβρη αποφάσισε να επισκεφτεί μια δερματολόγο. Η δερματολόγος αποφάνθηκε '' διάχυτη αλωπεκεία'' Όταν το άκουσε αυτό η κοπέλα μου ''ύψωσε'' μαύρα πανιά και καταστεναχωρήθηκε. Ακολούθησε την θεραπεία που της συνέστισε η δερματολόγος ( σταγόνες elocon και ένα sampoo κατά της τριχόπτωσης) και περίμενε να παρέλθουν οι 3 μήνες που το μαλλί της θα αποκατασταθεί πλήρως όπως της είχε πει η γιατρός. Επίσης έκανε εξετάσεις για σίδηρο και φεριτίνη και αποδέιχθηκε πως ο σίδηρος ήταν πολυ κάτω απο το όριο και η φεριτίνη στον πάτο με τις αποθήκες σιδήρου άδειες.Με συνβουλή παθολόγου άρχισε να παίρνει σίδηρο. Επισκεφτήκαμε μαζί αυτή τη φορά την γιατρό περίπου στα μέσα οκτώβρη και ενώ η κοπέλα μου άρχιζε να ανησυχεί όλο και πιο πολύ και τα νέα ήταν πως υπήρχε βελτίωση . Αυτό την καθησύχασε για περίπου 3 μέρες και μετά ξανάρχισε να στεναχωριέται πολύ επειδή έλεγε πως της πέφτουν όλο και πιο πολύ.Το λουσιμο άρχισε να γίνεται εφιάλτης κθώς μετρούσε τις τρίχε που έβγαζε για να δει αν είναι λιγότερες απο 100. Επίσης συνέχεια και καθ' 'ολη την διάρκεια της ημέρας η συνεχής κίνηση του χεριού την ήταν να πιάνει μια μια τις τουφες από τα μαλλιά για να δει αν θα πέσουνε . Να μην κουράζω άλλο η κατασταση χειροτέρεψε και συνεχώς κάθε μέρα και κάθε ώρα μιλούσε για μαλλιά . Της έγινε εμμονή. Από το να μετράει τις τρίχες που βγάζει στο λούσιμο, στο χτένισμα ,να κοιτάει το μαξιλάρι της όταν ξυπνα ή τον καναπέ όταν σηκώνεται να δει αν έχει τρίχες. Έχουμε επισκεφτεί πολλους γιατρους και έχουμε πάει και στο Συγγρός 2 φορές μέχρι τον Φεβρουάριο και οι αποκρίσεις των γιατρών ήταν θετικές δηλαδή πως δεν έχει κάτι. Η τελευταία επίσκεψη σε ένα δερματολόγο στην αθήνα έγινε το Πάσχα - αφού τα πράγματα ολοένα και χειροτέρευαν πλέον έχει γίνει η καθημερινότητα της να ασχολειται με αυτα , ο γιατρός αφου την εξέτασε εξονυχιστικά της απάντησε στην ερώτηση της αν έχουν αραιώσει τα μαλλιά της πως ''και να θέλει να σου κάνει κάποιος εμφύτευση μαλλιών δεν θα βρει χώρο στο κεφάλι σου για να σου βάλει μια τρίχα''. Δεν της έδωσε καμία θεραπεία αφου της είπε πως δεν έχει καποιο πρόβλημα . Ήμουνα σίγουρος πως μετά από τόσους μήνες ταλαιπωρίας και στεναχώριας πως επιτέλους τελείωσε αυτό το βάσανο. Η κοπέλα μου ήαν ήρεμη για καμιά βδομάδα μέχρι που τα πρώτα παράπονα έκαναν ξανά την εμφάνισή τους. Τελικά έχει φτάσει Ιούνιος και είναι στην ίδια και χειρότερη κατάσταση . Δεν σταμάτησε να παραπονιέται και πιστεύει πως έχει κάποιο πρόβλημα και όταν της θυμίζω αυτά που λέγανε οι γιατροί μου λέει πως όταν τους έλεγα πως βγάζω πολύ παραπάνω από 100 τρίχες την ημέρα κανείς δεν με πίστευε. Είμαι σίγουρος πως πια είναι τελείως ψυχολογικό το θέμα και χρειάζεται έναν ψυχολόγο να την βοηθήσει να το ξεπεράσει γιατί και η ίδια έχει παραδεχτεί πως δεν μπορεί να σταματήσει να μιλά γι αυτο και να ασχολείται . Σας παρκαλώ χρειάζομαι κάποια συμβουλή. Τι θα πρεπε να την συμβουλεύσω να κάνει .?Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Adriano

Well-Known Member
Απ: H κοπέλα μου

Μία συμβουλή και ένα καλό λόγο από ειδικό δεν θα ήταν κακή ιδέα.Εσύ απλά φρόντιζε να της τονίζεις πόσο όμορφη είναι και πόσο την θέλεις και τέτοια.Ξέρεις ότι η ψυχολογία των γυναικών είναι λίγο πολύ εύθραυστη.Φρόντισε να αισθάνεται άνετα μαζί σου και να μην αισθάνεται μειονεκτικά απέναντι σου λόγω του προβλήματος που δεν υπάρχει καν αν καταλαβαίνω καλά.
 

R4m0n

New Member
Απ: H κοπέλα μου

Ακριβώς ! Δεν υπάρχει .. Όταν εννοείς ειδικό εννοείς ψυχολόγο ? Πόσο όμως αντέχεται να συνεχιστεί αυτή η κατάσταση ! Είναι σοβαρή από θέμα κατάθλιψης ?
 

Georgex6

Well-Known Member
Απ: H κοπέλα μου

φιλε ο χρονος θα δειξει αν θα αραιωση η κοπελα σου θα φανει, παντως δεν ειναι τρελη για να το λεει θα τις πεφτουν, κι εμενα στα 19 μου ετσι μου ελεγαν αλλα εγω απο μεσα μου ηξερα οτι κατι κακο γινετε, απλα πες της να ηρεμησει οσο μπορει και οτι ολα γινονται, ας μπει και στο φορουμ να διαβασει λιγα πραγματα, λειτουργει κι αυτο σαν αγχολυτικο ειναι χειροτερο να εχεις αγνοια
 

R4m0n

New Member
Απ: H κοπέλα μου

Δεν είπα πως είναι τρελή. Απλά πως η ψυχολογίας της δεν είναι και στα καλύτερα της και τα βλέπει τα πράγματα τελείως χάλια !Διάβασες τι της είπε ο γιατρός που πήγαμε την τελευταία φορά ? Εξάλου ούτε κληρονομικό είναι όυτε θηροειδή έχει και ο σίδηρος της και η φεριτίνη της είναι σε ικανοποιητικά επίπεδα ! Τι μένει το άγχος ! Και από αυτό έχει πάρα πολύ !
 

kkathi

Member
Απ: H κοπέλα μου

Δε σε συμβουλεύω να μπει εδώ μέσα διότι θα πάθει σύγχιση από τις πολλές και διαφορετικές περιπτώσεις που θα διαβάσει και η εμμονή της θα μεγαλώσει. Είναι καλό που ο σίδηρος και η φεριτίνη αποκαταστάθηκε πάντως γιατί αυτά δημιουργούν τριχόπτωση. Τώρα, αν θα έχει πρόβλημα ή οχι θα φανεί στο μέλλον. Ξέρεις την πρώτη φορά που πήγα στο Συγγρός μου είπανε πως δεν έχω κανένα πρόβλημα και το μαλλί μου είναι μια χαρά ενώ ειχα τριχόπτωση και σε ενα σημείο το κεφάλι μου είχε κάνει ένα κενό. Ενας δεύτερος επίσης ιδιώτης κορυφαίος υποτίθεται μου είπε οτι απο μια ηλικια και μετά έχουμε ολοι λιγότερα μαλλιά και να μην ανησυχώ γιατί δεν έχω αλλωπεκίαση. Σήμερα τρία χρόνια μετά εχω διάφορες διαγνώσεις για το είδος της αλλωπεκίας και η κατάστασή μου σαφώς επιδεινώθηκε. Ο καθένας μας γνωρίζει τον εαυτό του και ξέρει αν αυτός αλλάζει ή όχι. Η εμπειρία μου με τους γιατρούς είναι πως δύσκολα το αντιλαμβανονται το πρόβλημα αν αυτό βρίσκεται στην έναρξή του. Παρόλα αυτά αν οι τιμές σε σίδηρο, φολλυκό οξύ, φεριτίνη, ψευδάργυρο και Β12 είναι καλές πια, μάλλον θα ισσοροπήσει ο οργανισμός. Ενδεχομένως χρειάζεται λίγο χρόνο. Εφόσον τελος οι γιατροί δεν της δίνουν κάποιο σκεύασμα βάλτην στο youtube να δει τα καλά του καστορέλαιου (castor oil) μέσα από μαρτυρίες ατόμων που σταμάτησε η τριχόπτωση με αυτό. Πρόκειται για το απλό ρετσινόλαδο που λέγανε οι παλιοί. Εφαρμογή με αυτό στις ριζες του μαλλιού θα δυναμώσει τη ρίζα με τρόπο φυσικό.
 

R4m0n

New Member
Απ: H κοπέλα μου

Δεν πρόκειται να της πω να μπει ... Ξέρω πως θα την κανει χειρότερα ... τελικά πόσος καιρός χρειάζεται για να φανεί αν κάποιος έχει όντως πρόβλημα και δεν είναι εμμόνη ή κόλλημα ? οι 10 μήνες δεν έιναι αρκετοί για να φανεί κάποια αραίωση στο μαλλί ? Δηλαδή αν είναι όντως δερματικό το θέμα !Εσυ kkathi μετά απο 3 χρόνια που λες έχεις εμφανή αραιώση στο μαλλί σου με γυμνό μάτι ? και ποια είναι η αιτία του προβλήματός σου ?
 

vag25

Well-Known Member
Απ: H κοπέλα μου

kkathi είπε:
Παρόλα αυτά αν οι τιμές σε σίδηρο, φολλυκό οξύ, φεριτίνη, ψευδάργυρο και Β12 είναι καλές πια, μάλλον θα ισσοροπήσει ο οργανισμός. Ενδεχομένως χρειάζεται λίγο χρόνο.
Ασχετο με το θεμα αλλα:
Η φεριτινη ειναι αυτη που λειπει οταν εχεις το στιγμα ετσι?Ειναι τοσο σημαντικος παραγοντας για την τριχοπτωση(ή το σμηγμα?)
 

kkathi

Member
Απ: H κοπέλα μου

Όχι όταν το μαλλί μου είναι στεγνό το πρόβλημα το ξέρω μόνο εγώ. Σε βρεγμένο μαλλί φαίνεται έντονα η αραίωση που αφορά το πανω μέρος του κεφαλιού μου και ένα σημείο επάνω από το ενα μου αυτάκι. Πιστεύω οτι έχω χάσει το 40-50% του μαλλιού μου. Είχα πολλά μαλλιά επίσης.
Δεν υπάρχει συνταγή στο θεμα αυτό. Εξαρτάται από το ποσο επιθετική είναι η τριχόπτωση. Άλλοι αδειάζουν σύντομα και άλλοι σταδιακά σε μια διαδικασία που μπορεί να κρατά για όλη τους τη ζωή.
Δε ξέρω γιατί μου συνέβη πιθανολογώ από κακή διατροφή, κάπνισμα, άγχος πολύ. Κάτι με το ανοσοποιητικό πάντως. Κακή κληρονομικότητα δεν υπήρχε. Τώρα αν υπήρχε σε παλιότερες γενιές προπαπούδες κ.λ.π. πάλι πιστεύω οτι τα παραπάνω πυροδότησαν την κατάσταση.
Α! είναι πολύ σημαντικό να κάνει έλεγχο για θυροειδή και να δει αν εχει πολυκυστικές ωοθήκες και αυτά οδηγούν σε τριχόπτωση που είναι ομως αντιστρεψιμη αν αντιμετωπισθεί σωστά. Το σημαντικότερο: Μην την αμφισβητείς είναι φοβερό να είσαι μέσα σε τετοιο πανικό και να μη σε ακούει κανένας. Δείξε της πως με πολλά η λιγότερα μαλλιά τη θες το ίδιο. Μπορεί αλλωστε η περίπτωσή της να είναι διαφορετική. Επιμένω στο castor oil. Αν η τριχόπτωση οφείλεται στο άγχος μόνο μόλις ηρεμήσει και με τη βοήθεια του καστορέλαιου θα δει μεγάλη αλλαγή στην ποιότητα της τρίχας.
 

kkathi

Member
Απ: H κοπέλα μου

vag , η φεριτίνη είναι η αποθήκη του σιδήρου. Οι έχοντες στίγμα έχουν πρόβλημα με τον σίδηρο αλλά δεν αποτελεί προυπόθεση να εχεις στιγμα για να σου λείπει σίδηρος. Μπορεί σε εξετάσεις οι τιμές του σιδήρου επίσης να είναι καλές αλλά η αποθήκη του (φεριτίνη) άδεια. Αυτή η αποθήκη αν έχω και εγώ καταλάβει σωστά κάνει τη ζημιά . Να μην απορροφά δηλ. ο οργανισμός και να μην αποθηκεύει τις ποσότητες σιδήρου που του είναι απαραίτητες. Στις περισσότερες περιπτώσεις έχουμε σιδηροπενική αναιμία. Και εδώ χρειάζονται τα σκευάσματα. Η έλλειψη σιδήρου οδηγεί σε τριχόπτωση τώρα για το σμήγμα νομιζω οτι ενοχοποιούνται και οι αδένες. Φαντάζομαι οτι ο συνδυασμός και των δύο θα χειροτερεύει τα πράγματα. Εδώ όμως θα ήθελα και εγώ την γνωση και την εμπειρία άλλων μελών.
 

R4m0n

New Member
Απ: H κοπέλα μου

Κοίτα είμαι μαζί της δυόμιση χρόνια . Την ξέρω αρκετά και το μαλλί της. και ειλικρινά δεν βλέπω να έχει αραιώσει. Το να παραδεχτώ οτι έχει πρόβλημα θα την χάλια πραγματικά και δεν θα είναι η αλήθεια... τι να πω ... Το θέμα είναι πως τα παρατάει όλα στη ζωή της για αυτό το πράγμα και δεν μπορώ να την βλέπω σε αυτή την ψυχολογική καταράκωση ..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vag25

Well-Known Member
Απ: H κοπέλα μου

kkathi είπε:
vag , η φεριτίνη είναι η αποθήκη του σιδήρου. Οι έχοντες στίγμα έχουν πρόβλημα με τον σίδηρο αλλά δεν αποτελεί προυπόθεση να εχεις στιγμα για να σου λείπει σίδηρος. Μπορεί σε εξετάσεις οι τιμές του σιδήρου επίσης να είναι καλές αλλά η αποθήκη του (φεριτίνη) άδεια. Αυτή η αποθήκη αν έχω και εγώ καταλάβει σωστά κάνει τη ζημιά . Να μην απορροφά δηλ. ο οργανισμός και να μην αποθηκεύει τις ποσότητες σιδήρου που του είναι απαραίτητες. Στις περισσότερες περιπτώσεις έχουμε σιδηροπενική αναιμία. Και εδώ χρειάζονται τα σκευάσματα. Η έλλειψη σιδήρου οδηγεί σε τριχόπτωση τώρα για το σμήγμα νομιζω οτι ενοχοποιούνται και οι αδένες. Φαντάζομαι οτι ο συνδυασμός και των δύο θα χειροτερεύει τα πράγματα. Εδώ όμως θα ήθελα και εγώ την γνωση και την εμπειρία άλλων μελών.

Σε ευχαριστω Kkathi.
Εγω εχω στιγμα και σιδηρο οκ,οποτε μπορει να ισχυει αυτο που λες με την φεριτινη(ως αποθηκη).
Πρεπει να παιρνω να FILICINE συμφωνα με τους γιατρους αλλα δεν το κανω,γιατι αισθανομαι μια χαρα.Ισως θα επρεπε να αναθεωρησω.Βεβαια και την περιοδο που επερνα(οχι πανω απο 2 μηνες συνεχομενα) δεν ειχα δει βελτιωση οποτε και το σταματησα.

Ισως πρεπει να δοκιμασω να το παιρνω για κανα χρονο σερι,για να δω μηπως υπαρξει βελτιωση.


Τωρα για τον φιλο Ρ4mΟn,oτι και να λεμε,οσο και παραλογο να μας φαινεται,ειναι λογικο να πεφτει η ψυχολογια σε τετοιες περιπτωσεις.Μπορει να μην ειναι εμφανεστατο το προβλημα στους αλλους,αλλα η κοπελα σιγουρα ξερει καλυτερα απ'ολους μας το μαλλι της.
Ο ψυχολογος ισως ειναι η καλυτερη λυση(αν την εχει επηρεασει πραγματικα τοσο πολυ),ενω παραλληλα θα ψαχνει για λυση για το προβλημα της.
 

Georgex6

Well-Known Member
Απ: H κοπέλα μου

ΦΙΛΕ αυτα που περναει η κοπελα σου ειναι μια διαδικασια που τη περασαμε πολλοι απο εδω μεσα για να μη πω ολοι οταν αρχισαν να μας πεφτουν τα μαλλια γιαυτο μπηκαμε εδω μεσα γιαυτο ψαχτηκαμε δυστηχως πρεπει να χαλαρωσετε να το δεχτητε και να δει τη θα κανει να δει τη ειδους αλωπεκια εχει και πια φαρμακα τη πιανουν με το να μη μπει στο φορουμ και να εχει αγνοια δε θα ηρεμησει ποτε μονο οταν αρχισει και παιρνει κατι που θα της σταματησει τη τριχοπτωση θα ηρεμησει
 

R4m0n

New Member
Απ: H κοπέλα μου

Και δηλαδή τι προτείνεις |? να αρχίσει να κάνει συνδυασμούς από θεραπείες στη τύχη ? ή να πάρει τους δερματολόγους σβάρνα ? Αφού όσοι την έχουν δει δεν βρίσκουν κάτι . Το τριχοδιάγραμμα ξέρετε αν θα βοηθήσει ? δηλαδή αν θα δείξει ότι όντως έχει αλωπεκεία και σε τι βαθμό ? Θα σιγουρευτεί δηλαδή αν θα το κάνει ?
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: H κοπέλα μου

@R4m0n πως ο πρώτος γιατρός διέγνωσε "διάχυτη αλωπέκια" αφου το "πρόβλημα" ήταν σε ένα σημείο? Η διάχυτη αλωπέκια είναι όταν σε όλο το τριχωτό μειώνετε η πύκνωση. Γνώμη μου είναι αν εσύ δεν βλέπεις κάποια αλλαγή στα μαλλιά της (κάποιο σημάδι αρραίωσης) να μην ξεκινήσετε κάτι. Καλό είναι να εξηγήσεις στην κοπέλα σου το ότι ο ανθρώπινος οργανισμός περνάει διάφορες φάσεις στη ζωή του και ανάλογα με την ηλικία και λογικό είναι να χάνουμε κάποιες φορές περισσότερες τρίχες. Επίσης παρατηρήτε περισσότερη απώλεια μαλλιών σε κάποιες απο τις αλλαγές των εποχών του χρόνου (εποχιακή τριχόπτωση). Αλλά γενικά ο ενήλικας άνθρωπος χάνει πολλές τρίχες ημερησίως ή οποίες ξαναβγένουν. Είναι ο φυσιολογικός κύκλος της τρίχας. Ακόμα σημαντικό είναι αυτό που είπε και ο Adriano πιο πάνω, πρέπει σε κάθε ευκερία να της ανεβάζεις την ψυχολογία. Τέλος συμβουλεψέ την να χρησιμοποιεί μόνο οργανικά/φυτικά σαμπουάν τα οποία μόνο καλό θα κάνουν στην εμφάνηση και στην υφή των μαλλιών της.
 

kkathi

Member
Απ: H κοπέλα μου

Το Forum θα τη βοηθήσει μόνο αν όντως διαγνωστεί αλλωπεκία και είναι σίγουρη 100% ότι έχει πρόβλημα αλλιώς μόνο διχασμό θα της δημιουργήσει και εμμονή μεγαλύτερη. Η κοπέλα δε ξέρει αν έχει κάτι. Μπορεί να πρόκειται για εποχική τριχόπτωση ή ψυχοσωματική αντίδραση στο άγχος και στην εμμονή που ήδη έχει. Το τριχοριζόγραμμα δείχνει σε τι φάση είναι οι τρίχες πόσες είναι αναγεννείς ποσες καταγεννείς και πόσες τελογενείς. Αν οι τελευταίες είναι πολλές σε ποσοστό επί τοις 100 δεν είναι καλό σημάδι.
Εντύπωση μου κάνει η άρνηση όλων των γιατρών στο πρόβλημα. Μάλλον δεν εχει πρόβλημα ή είναι στην έναρξή του και έτσι μονο η ίδια που ξέρει τον εαυτό της το αντιλαμβάνεται. Ακόμη και έτσι όμως επιμένω στην καλή διατροφή, στον επανέλεγχο των τιμών στις εξετάσεις που κάνει, στο να ηρεμήσει γιατί το αγχος επιδεινώνει την κατάσταση και στο καστορέλαιο που κάποτε οι δερματολογοι στην εποχή των γονιών μας το πρότειναν και οι ίδιοι ως φάρμακο για την τριχόπτωση και το δυνάμωμα των μαλλιών.
Τώρα για τον ψυχολόγο, δε νομίζω πως είναι τοσο σοβαρή η κατάσταση ώστε να το χρειάζεται. Ενδεχομένως αν κάποια στιγμή δείξει οτι πραγματι έχει πρόβλημα και πέσει σε κατάθλιψη να τον χρειαστεί. Τώρα είναι η φαση του πανικού πάντως και μη ξεχνάς οτι για εμάς τις γυναίκες το μαλλί είναι όλη μας η γοητεία....μην την αμφισβητείς όταν σου λέει ότι χάνει μαλλιά και μη της συμπεριφέρεσαι σα να έχει ψυχολογικό πρόβλημα. Δέξου το ότι για να σου το λέει ισχύει. Το ερώτημα που μπαίνει ειναι άν ειναι εποχικό, αγχωτικό ή κληρονομικό το θέμα. Αυτό θα της εξηγήσεις οτι θα πρέπει να ηρεμήσει πρώτα για να φανεί στην πορεία και οτι σε όλο αυτό το "ταξίδι" θα είσαι δίπλα της για να το ανακαλύψετε παρέα και να το αντιμετωπίσεται μαζί. Έχει ανάγκη να επιβεβαιώσει το γεγονός ότι θα τη θες ακόμη και με πρόβλημα.
 

badday

New Member
Απ: H κοπέλα μου

μην μπει εδω μεσα η σε αλλο φορουμε ..με τιποτα! Θα τις γινει εμμονη πολυ χειροτερη. Υπαρχει περιπτωση οντως να εχει καποιο προβλημα αλλα να ειναι σε πολυ αρχικο σταδιο και να μην μπορουν να το διαγνωσουν οι γιατροι. Απο κληρονομικοτητα πως τα παει; Εχει καποιο συγγενη εστω μακρινο κυριως απο την μητερα με προβλημα;
 

R4m0n

New Member
Απ: H κοπέλα μου

Λογικά ο γιατρός θα είδε πως το πρόβλημα δεν είναι μόνο στο συγκεκριμένο σημείο . Της είπε μάλιστα πως σε 3 μήνες θα είναι καλά και πως δεν είναι κάτι σοβαρό. Και όντως κατά την τελευταία μας επίσκεψη εκεί της είπε πως είναι τελείως καλά. Το θέμα είναι ότι αυτή παραπονιέται καθημερινά και αδιάληπτα και πως δεν σκέφτεται κάτι άλλο πέρα από μαλλιά ! Το κακό επίσης είναι ότι πριν από μια επίσκεψη σε κάποιν δερματολόγο είναι απολύτως σίγουρη πως θα της πει ο γιατρός ότι έχει μεγάλο πρόβλημα και ότι είναι πολύ σοβαρά τα πράγματα. Όμως όλες μα όλες τις φορές ο γιατρός ( δεν μιλάμε πάντα για τον ίδιο - την έχουν δει 5 γιατροί συνολικα 2 ιδιώτες και 3 απο τον Συγγρό ) της λέει πως είναι μια χαρά. Υπάρχει μια ύφαιση της κατάστασης δηλαδή είναι πιο ήρεμη δεν το σκέφτεται τόσο και δεν μιλάει συνέχεια γι αυτό και μετά απο μια βδομάδα το περισσότερο πάλι τα ίδια . Γι αυτό ρωτάω για το τριχοδιάγραμμα αν ξέρει κάποιος να μου πει αν όντως σου αποδικνύει ότι έχεις πρόβλημα αν έχεις , γιατί σε περίπτωση που δεν έχει κάτι και όλα είναι από στεναχώρια επειδή νομίζει πως κάτι έχει να τελειώνει αυτή η ισορία και να ζήσουμε μια φυσιολογική ζώη .
 

badday

New Member
Απ: H κοπέλα μου

ναι το τριχοδιαγραμμα θα δειξει αν προκειται για αλωπεκια κτλ Απλα αν ειναι πολυ στην αρχη το προβλημα ισως να μην φανει κατι απο το τεστ. Ας κανει ενα τριχοδιαγραμμα και βλεπετε ..
 

R4m0n

New Member
Απ: H κοπέλα μου

Παιδιά είναι στην αρχή ενώ εχουν περασει 10 μηνες ? 10 μηνες ειναι ολη αυτη η ιστορια. kkathi το θεμα ειναι πως δεν ειναι πια ο πανικος οπως λες αλλα εχει πεσει σε καταθλιψη. εφοσον τοσο καιρο στεναχωριεται τοσο εντονα γι αυτο το πραγμα . τα συμπτωματα της καταθλιψης εχουν κανει την εμφανιση τους. Απλα θα την παω να κανει ενα τριχοδιαγραμμα και ας ελπισουμε να βγει αρνητικο και να τελειωσει ολη η ιστορια . Ειλικρινα δεν πιστευω πως οντως εχει αλωπεκεια αφου ολοι οι γιατροι διαπιστωσαν το αντιθετο και η πρωτη γιατρος μαλιστα που ειχε κανει και την διαγνωση της αλωπεκειας μετα το περας των 3 μηνων της ειπε πως πλεον ειναι καλα και δεν βλεπει καποιο προβλημα. Ευχαριστώ παντως παρα πολυ για την ανταποκριση και για το ενδιαφερον !
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα