Greensations ThermaScalp Natural Scalp Repair

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
GRN-00201-1.jpg


Το Greensations ThermaScalp Natural Scalp Repair είναι ένα τοπικό σκεύασμα που περιέχει καψαϊκίνη, καφεΐνη και μερικά άλλα συστατικά όπως Saw Palmetto, Pygeum και Olive leaf.
Η εταιρία το προωθεί ως σκεύασμα που ανακουφίζει από φαγούρα, ξηροδερμία και βοηθά στην ανάπτυξη τριχών μέσω της θερμικής αντίδρασης της καψαϊκίνης και καφεΐνης.
Στην πράξη, συνυπολογίζοντας το saw palmetto και το pygeum έχουμε μια καλή formula για τοπικό προϊόν λόγω των growth stimulant ιδιοτήτων της καψαϊκίνης+καφεϊνης σε συνδυασμό με τις DHT blocker ιδιότητες των saw palmetto+pygeum.
H αίσθηση που αφήνει στο σκάλπ είναι σχετικά ήπια (καμία σχέση με αλοιφές λέοντος κτλ) γιατί η περιεκτικότητα της καψαϊκίνης είναι σε χαμηλότερο βαθμό από τα σκευάσματα που χρησιμοποιούνται για τους μύες.
το site: http://www.greensations.com/ThermaScalp-Anti-Itch-Dandruff-Scalp-Spray-p/ypc-3xce.htm
το αγοράζω από: http://www.iherb.com/Greensations-ThermaScalp-Natural-Scalp-Repair-4-fl-oz-120-ml/25808

Σε αυτό το thread μπορείτε να αναφέρετε την εμπειρία σας με το thermacalp όσοι το χρησιμοποιείτε.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Briner

Active Member
Μου κάνει εντύπωση που το iHerb το πουλάει φθηνότερα από το Greensations.

Προσπάθησα να αγοράσω αρχικά από iHerb, αλλά απ' ότι διαπίστωσα δεν στέλνει σε Ελλάδα. Αγόρασα τελικά πάλι από Greensations, αυτή τη φορά με 40% εκπτωτικό κουπόνι (presidents2014).
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Briner είπε:
Μου κάνει εντύπωση που το iHerb το πουλάει φθηνότερα από το Greensations.

Προσπάθησα να αγοράσω αρχικά από iHerb, αλλά απ' ότι διαπίστωσα δεν στέλνει σε Ελλάδα. Αγόρασα τελικά πάλι από Greensations, αυτή τη φορά με 40% εκπτωτικό κουπόνι (presidents2014).

Στέλνει το iherb Ελλάδα, από εκεί αγοράζω συνέχεια.
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Reve είπε:
Soralteno είπε:
Reve είπε:
Παιδιά το χρησιμοποιείτε καιρό? Έχει αποτελέσματα????

Ναι, και στα δυο

Σου μείωσε την τριχόπτωση φίλε soralteno?? Πως δουλεύει σε σένα??

Περισσότερο σαν growth stimulant. Φαινεται να σταθεροποιεί την κατάσταση και να βοηθάει στην καλή κυκλοφορία στο δερμα.
 

Briner

Active Member
Εγώ το βάζω (2 μήνες τώρα) λίγο πριν το Revivogen (αυτό από τον Νοέμβριο), οπότε δεν μπορώ να πω αν συνεισφέρει από μόνο του. Πάντως κακό δεν νομίζω να κάνει. Έτσι κι αλλιώς, είναι σχετικά φτηνό και στεγνώνει πολύ γρήγορα. Δεν είναι κάτι που παιδεύει.

Η κατάστασή μου έχει σταθεροποιηθεί. Ελάχιστη τριχόπτωση και το μαλλί το νιώθω πιο δυνατό. Το Revivogen πάντως σίγουρα μου δούλεψε.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
ειδα ενα ονειρο σημερα.
οτι εβγαλα μαλλια στους κροταφους με καψαικινη :cheesy:

γνωριζουμε περιεκτικοτητα καψαικινης στο thermascalp?
με ενα προχειρο ψαξιμο δεν βρισκω κατι
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Όχι, δεν αναφέρεται. Δεδομένου όμως ότι είναι το 5ο συστατικό στη λίστα η περιεκτικότητα πρέπει να είναι χαμηλή. Ποιο πολύ έχει καφεΐνη και saw palmetto έχει παρά καψαϊκίνη.
Επίσης να επαναλάβω την θέση μου ότι ΟΛΑ τα τοπικά είναι αν είσαι μέχρι norwood 2 max και επίσης ότι ΔΕΝ πιστεύω στην επανέκφυση, ότι χαθεί το αποχαιρετάς forever.
 

cool11

Well-Known Member
Εγω πηγα σε thermascalp, απο 'σποντα' με το θεμα της 'καψαϊκινης', και μετα απο οσα επικινδυνα ακουστηκαν εκει, για συνεχη χρηση καθαρης καψαϊκινης στο δερμα.
Καρκινος δερματος κλπ, με τις πιθανοτητες να παιζουν φυσικα, οπως και τις οποιες ερευνες. Ως συνηθως, τοπιο στην ομιχλη. Αλλα δεν θα το ρισκαρω.

Τωρα, ποσο 'καψαϊκινη' ειναι ασφαλης ως δοσολογια, και ποση χρειαζεται ωστε οντως κατι να κανει και να εχει καποιο αποτελεσμα, φανταζομαι οτι δεν θα το μαθουμε ποτε.

Παντως, στο amazon νομιζω διαβαζα πολλες καλες κριτικες για το προιον, αλλα ετσι κι αλλιως το θεμα της τριχοπτωσης ειναι δυσκολο απο μονο του.

Αξιζει, ή δεν αξιζει το thermascalp?
Για να δουμε...
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
εγω εχω στο συρταρι σε αναμονη αυτην την κρεμα http://www.ebay.com/itm/RUGBY-CAPSAICIN-0-025-CREAM-COMPARE-TO-ZOSTRIX-sm245886-/350830799357?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item51af2529fd
βλεποντας και κανοντας στο αν εχω καλη ανταποκριση στην καψαικινη θα προσθεσω και εγω thermascalp γιατι οι κρεμες αφηνουν λαδιλα.
σοβαρα παντος,ειχα δει ονειρο οτι εβγαλα μαλλια στους κροταφους με καψαικινη.
μια κλιμακα nw κατω με μαλλι O0
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Αν δεν κάνει κατι στο μαλλί, τουλάχιστον θα κάνει κατι για τα τσιμπήματα απο τα κουνούπια (κάνει και για αυτο)
 

Briner

Active Member
Έστειλα μήνυμα και ρώτησα για το ποσοστό καψαϊκίνης που βρίσκεται στο Thermascalp. Η απάντησή τους είναι αυτή:

Hello,

I am not allowed to give you the exact percentage for trade secret reasons, but I can tell you that it's under 1% and more than 0.02%.

Wayne Perry

GSC Products, LLC

Πάντως, αν θυμάμαι καλά, κάπου είχα διαβάσει ότι είναι 0.025.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Briner είπε:
Έστειλα μήνυμα και ρώτησα για το ποσοστό καψαϊκίνης που βρίσκεται στο Thermascalp. Η απάντησή τους είναι αυτή:

Hello,

I am not allowed to give you the exact percentage for trade secret reasons, but I can tell you that it's under 1% and more than 0.02%.

Wayne Perry

GSC Products, LLC

Πάντως, αν θυμάμαι καλά, κάπου είχα διαβάσει ότι είναι 0.025.

μονο για δοκιμη και μονο σημερα,εβαλα την κρεμα στους κροταφους που ειναι 0,025%.
δεν καιει,καμια σχεση με την λεοντος που ειναι 0,075%.
αφου δεν καιει και το therma scalp τοτε μαλλον τοσο ειναι 0,025%
 
Μπλουζα