giannis1991 και φινα

giannis1991

Well-Known Member
Λοιπον κατευθειαν στο ψητο...παιρνω φινα απο ιουλιο του 2010...2,5 χρονια δλδ...η μονη παρενεργεια που ειχα παρατρησει μεχρι προτινος ηταν το αισθημα της κουρασης που καμια φορα οσο κι αν κοιμομουν δεν ξεκουραζομουν,οπως επισης νυσταζα και πολυ ευκολα...στα ερωτικα φυσιολογικα πραγματα στυσεις σπερματα ολα κομπλε...καπου χαθηκαν οι πρωινες στυσεις(οχι ολες)αλλα ενταξει δεν με ενοιαζε....ειχα σχεση κανονικα αλλα λιγο η κοπελα λιγο καποιες καταστασεις(σχολη κτλπ)δεν ειχαμε και συχνη ερωτικη επαφη...αυτα για 1,5 χρονο...μετα τα χαλασαμε,ηθελα να κατσω λιγο μονος,αρχισα τα γυμναστηρια μου και ετσι πηγε μεχρι το καλοκαιρι που μας περασε οπου ετυχε ενα αιφνιδιο περιστατικο στην οικογενεια(αυτο το λεω για την ψυχολογια που απο τοτε ειναι λιγο πεσμενη)...
για να μην τα πολυλογω φτανουμε πριν λιγες μερες οπου γνωρισα μια κοπελα η οποια πραγματικα ειναι πανεμορφη-σεξι(γενικα το εχει πολυ το πραγμα)...οταν φιλιομασταν ή χαιδευομασταν νομιζω οτι δεν ειχα τον ιδιο ερεθισμο και ανταποκριση οπως ειχα πριν...(βεβαια μπορει να ημουν και επηρεασμενος απο τον panos1982 γτ ειχαμε κατι συζητησεις και μπορει να με επηρεασε η δικια του εμπειρια)...ομως επειδη η σχεση αυτη ειναι καινουργια οπως καταλαβαινετε δεν μπορω να της πω για τη φινα και ελα να δουμε,να προσπαθησουμε κτλπ...πιστευω ομως οτι οταν γινει κατι,κατι θα παει στραβα,ισως φταιει και η κακη μου ψυχολογια η οποια οφειλεται στο οτι δεν ξερω τι να κανω και δεν ξερω τι μου συμβαινει...την φινα ουσιαστικα οταν την αρχισα ηρεμησε το κεφαλι μου γτ ηξερα οτι επαιρνα κατι το αποτελεσματικο που θα με κρατουσε σταθερο...ηταν δλδ και μια ψυχολογικη υποστηριξη,μου εδινε μια ηρεμια....
οπως καταλαβατε δεν ξερω τι να κανω,προς το παρον την εχω διακοψει απο 17/12...
θελω απο μελη που εχουν λαβει φινα να μου πουν τι ειδαν εκεινοι...να το συζητησουμε λιγο το ολο θεμα...παντως η ιδεα οτι εισαι 21 χρονων και μπορει εστω και 1% να μην μπορεις να εχεις μια κλη στυση ειναι αστα να πανε...για αυτο σκεφτομουν να την κοψω και να πανε ολα στο διαολο...να ξερω οτι ειμαι καθαρος και να μην σκεφτομαι αν θα μου την φερει απο πισω καποια μερα αυτη η ουσια...

ΑΚΟΥΩ παιδια...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απο την στιγμή που την εκοψες θα δεις εσύ στην πορεία πως θα είσαι.
Δεν έχουν όλοι τις παρενέργειες και αν τις έχουν δεν ειναι στον ίδιο βαθμό.
Εγω με τη φινα σε χειροπιαστες παρενέργειες είχα πόνο στους ορχεις που δεν έλεγαν να υποχωρήσουν όσο και αν έριχνα την δοξολογία και απο ένα σημείο και μετα μηδενισμό στην λιμπιντο,δεν μιλάω για πτώση.
Επίσης βιωσα sides όσον αφορά την ψυχολογία που δεν μπορώ να τα περιγράψω σε γραπτό λόγο
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
Εγω 9 μηνες που επαιρνα ειδα σταθεροτητα χωρις παρενεργειες.Στην αρχη μου την εγραφε ο δερματολογος κ δεν ηξερα τι ειναι...μολις εμαθα την εκοψα μαχαιρι.Πανω απο ολα η υγεια.Ποτε δεν ξερεις τι κακο μπορει να σου παρουσιασει.Υπαρχουν πολλοι που βαζουν τα μαλλια πανω απο την υγεια αλλα δεν ειναι ετσι.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Δεν κρύβω ότι θα την συνεχιζα αν δεν είχα παρενέργειες,απλά ηταν πολύ έντονες
 

somari

Active Member
"Επίσης βιωσα sides όσον αφορά την ψυχολογία που δεν μπορώ να τα περιγράψω σε γραπτό λόγο "

http://www.youtube.com/watch?v=52Kkr2vyXU8&feature=player_detailpage#t=88s
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
somari είπε:
"Επίσης βιωσα sides όσον αφορά την ψυχολογία που δεν μπορώ να τα περιγράψω σε γραπτό λόγο "

http://www.youtube.com/watch?v=52Kkr2vyXU8&feature=player_detailpage#t=88s

Εεε εντάξει δεν είδα και τον χαρο με τα ματια:21m:


giannis1991 είπε:
σε ποσο καιρο θα αρχισουν να φαινονται τα αποτελεσματα της διακοπης στα μαλλια,γνωριζουμε???

Σε 2 με 4 μήνες ανάλογα την επιθετικότητα της αλωπεκιας θα αρχίσεις να νιώθεις φαγούρα σε σημεία,αυτά ειναι τα μαλλιά που κρατούσε η φινα
 

giannis1991

Well-Known Member
ακομα δεν ξερω...θελω λιγο χρονο να σκεφτω...απο την αλλη σκεφτομαι την cetirizine (αν και μισω τα τοπικα,ηδη η μινοξ με μια φορα τη μερα με κουρασε)αν θα εκανε κατι...τι λες καπα???
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
giannis1991 είπε:
ακομα δεν ξερω...θελω λιγο χρονο να σκεφτω...απο την αλλη σκεφτομαι την cetirizine (αν και μισω τα τοπικα,ηδη η μινοξ με μια φορα τη μερα με κουρασε)αν θα εκανε κατι...τι λες καπα???

Κάτι κάνει αλλά μην φανταστείς ότι φτάνει την φινα.
Σε τοπικο blocker ειναι ότι καλύτερο υπάρχει.
Και εγω σιχαινομαι τα τοπικα και πλέον δεν την παλεύω να κάνω και δεύτερη εφαρμογη την ημέρα.
Μακάρι η φινα να ηταν λύση να την κουμπωναμε όλοι και να ξενιαζαμε,αλλά δυστυχώς...
Θα δεις διαφορα με την διακοπή της και στο μαλλι και στην λιμπιντο


Γιάννη παρακολούθησε και αυτο http://www.hairlossgr.com/forum/thread-5076.html
Το θέμα,εγω κρατάω μικρό καλάθι προς το παρόν,αν δεν δω δεν πιστεύω
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Εγώ το 2009 γνώρισα μια πανέμορφη κοπέλα και πήγαμε διακοπές Σύρο. Σήμερα έμελε να είναι η μέλλουσα σύζυγος μου. Ήταν η περίοδος που είχα διακόψει φίνα κοντά στον έναν χρόνο και είχα ξεπεράσει και τις παρενέργειες τύπου προστατίτιδας, πραγματικά λίμπιντο στο ζενίθ. Καθαρός απο φίνα που ποτέ όμως δεν είχα καμία παρενέργεια, έγινε ένα περιστατικό που μου δημιούργησε άγχος και είχα στυτικές δυσλειουργίες. Ήταν καθαρά ψυχολογικό θέμα δικό μου γιατί κάτι μου ζητήθηκε με άγχωσε (στο ερωτικό κομμάτι πάντα μιλάμε μου ζητήθηκε) με αποτέλεσμα να έχω φάει την απόλυτη φρίκη και ντροπή σε σημείο αυτοκτονίας. Είχε κατανόηση και μετά απο 1-2 μέρες το ξεπέρασα, ήταν το λεγόμενο άγχος της επίδοσης, το άγχος του ξένου, το άγχος του να ικανοποιήσω την άλλη. Μπήκα χωρίς να το καταλάβω για πρώτη φορά στην ζωή μου και ήταν τρελό. Ήταν όλα στο μυαλό μου. Η φίνα μπορεί να σου ρίχνει ελαφρά την λίμπιντο, ομως όλα τα άλλα στα κάνει το μυαλό του, και ειναι τέτοιο τριπάκι που και την φίνα να κόψεις τα ίδια θα έχεις. Συμβουλή μου, κοίτα να ρίξεις το μανίκι σου και να το ευχαριστηθείς εσύ, γίνε παρτάκιας, μην σε νοιάζει αν θα περάσει καλά ή άλλη ή οχι, γίνε αναίσθητος, ξέχνα οτι παίρνεις φίνα και θα πάνε όλα τέλεια.
 

somari

Active Member
"Η φίνα μπορεί να σου ρίχνει ελαφρά την λίμπιντο, ομως όλα τα άλλα στα κάνει το μυαλό του, και ειναι τέτοιο τριπάκι που και την φίνα να κόψεις τα ίδια θα έχεις."

oxi.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

giannis1991

Well-Known Member
kapa είπε:
giannis1991 είπε:
ακομα δεν ξερω...θελω λιγο χρονο να σκεφτω...απο την αλλη σκεφτομαι την cetirizine (αν και μισω τα τοπικα,ηδη η μινοξ με μια φορα τη μερα με κουρασε)αν θα εκανε κατι...τι λες καπα???

Κάτι κάνει αλλά μην φανταστείς ότι φτάνει την φινα.
Σε τοπικο blocker ειναι ότι καλύτερο υπάρχει.
Και εγω σιχαινομαι τα τοπικα και πλέον δεν την παλεύω να κάνω και δεύτερη εφαρμογη την ημέρα.
Μακάρι η φινα να ηταν λύση να την κουμπωναμε όλοι και να ξενιαζαμε,αλλά δυστυχώς...
Θα δεις διαφορα με την διακοπή της και στο μαλλι και στην λιμπιντο


Γιάννη παρακολούθησε και αυτο http://www.hairlossgr.com/forum/thread-5076.html
Το θέμα,εγω κρατάω μικρό καλάθι προς το παρόν,αν δεν δω δεν πιστεύω




το εχεις αρχισει αυτο καπα???
 

akol

Member
και εγω τρια χρονια επαιρνα φινα ,μεχρι προσφατα...στο μεγαλυτερο διαστημα εβλεπα μειωση της λιμιντο,αλλα το πρσπερνουσα,κανοντας πως δεν τρεχει τιποτα! ώσπου τελικα παγωσαν τα παντα..ουτε στύση ούτε ερωτική διαθεση.το απόλυτο μηδεν.την εκοψα τελικα την φινα
και κρατιεμαι με βασιλικό πολτο ,αργινίνη και προσφατα αντικατεστησα τον πολτο με τζινσενγκ με πολυ καλα αποτελεσματα τα οποια ομως εξαφανιζονται μολις κοψω τα συμπληρωματα.γνωμη μου,εφοσον βλεπεις αλλαγες στην ερωτικη σου διαθεση ,κοψε την φινα άμεσα.απο οτι καταλαβα οι παρενεργειες δεν εξαφανιζονται με την διακοπη του φαρμακου.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
akol είπε:
και εγω τρια χρονια επαιρνα φινα ,μεχρι προσφατα...στο μεγαλυτερο διαστημα εβλεπα μειωση της λιμιντο,αλλα το πρσπερνουσα,κανοντας πως δεν τρεχει τιποτα! ώσπου τελικα παγωσαν τα παντα..ουτε στύση ούτε ερωτική διαθεση.το απόλυτο μηδεν.την εκοψα τελικα την φινα
και κρατιεμαι με βασιλικό πολτο ,αργινίνη και προσφατα αντικατεστησα τον πολτο με τζινσενγκ με πολυ καλα αποτελεσματα τα οποια ομως εξαφανιζονται μολις κοψω τα συμπληρωματα.γνωμη μου,εφοσον βλεπεις αλλαγες στην ερωτικη σου διαθεση ,κοψε την φινα άμεσα.απο οτι καταλαβα οι παρενεργειες δεν εξαφανιζονται με την διακοπη του φαρμακου.

Το έχεις ξανά αναφέρει με τον βασιλικό πολτο,το θυμάμαι.
Το έχεις ψάξει?βρηκες καπια έρευνα τριχοπτωση αλωπεκια?
Θα είχε ενδιαφέρον
 

akol

Member
ερευνες απο οτι εχω διαβασει λενε οτι βοηθαει πολύ στην τριχοπτωση,βέβαια δεν μιλουν για ΑΑ.παντως σε μενα βλεπω πυκνή οψη των μαλλιών και σε καμια περιπτωση δεν εχω χασει εδαφος απο την διακοπη της φιναστεριδης..
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
akol είπε:
ερευνες απο οτι εχω διαβασει λενε οτι βοηθαει πολύ στην τριχοπτωση,βέβαια δεν μιλουν για ΑΑ.παντως σε μενα βλεπω πυκνή οψη των μαλλιών και σε καμια περιπτωση δεν εχω χασει εδαφος απο την διακοπη της φιναστεριδης..

Κρατα μας ενημερους για την εξέλιξη :8m:
 

giannis1991

Well-Known Member
akol είπε:
ερευνες απο οτι εχω διαβασει λενε οτι βοηθαει πολύ στην τριχοπτωση,βέβαια δεν μιλουν για ΑΑ.παντως σε μενα βλεπω πυκνή οψη των μαλλιών και σε καμια περιπτωση δεν εχω χασει εδαφος απο την διακοπη της φιναστεριδης..

μαλλον δεν ειχες επιθετικη τριχοπτωση ....σε ποιο σημειο εχεις τριχοπτωση???
 

George3V

Member
Να προσθέσω και τη δική μου εμπειρία.Έπαιρνα φίνα για κάτι λιγότερο από 3 χρόνια με μικρά μεσοδιαστήματα διακοπών.Όπως είπε και ο akol παρατηρούσα μείωση της libido αλλά έκανα πως δε συμβαίνει κάτι.Η αλήθεια είναι ότι αρχικά με τη φίνα ξενοιάζεις.Βλέπεις τα μαλλιά σου υγιή και δυνατά,σταματά να γεμίζει ο νιπτήρας τρίχες και είσαι ήσυχος.Την έκοψα πριν 3 μήνες όταν γνώρισα μια κοπέλα και διαπίστωσα ότι παρότι μου άρεσε δε μπορούσα να έρθω σε επαφή μαζί της.
Στο 3μηνο αυτό η αλήθεια είναι ότι τα πράγματα δεν πήγαν όπως τα περίμενα.Αρχικά ένιωσα να βρίσκω ένα μέρος της χαμένης μου λίμπιντο αλλά η συνέχεια δεν ήταν η αναμενόμενη.Μέτρια πράγματα.Επανήλθαν βέβαια (μαλακές) πρωινές στύσεις που τις είχα χάσει και η ποσότητα-ποιότητα του σπέρματος βελτιώθηκε.Αλλά το συνολικό αποτέλεσμα είναι οριακό.Ελπίζω σιγά σιγά να αναστραφεί πλήρως η εικόνα.Αλλάζω διατροφή,γυμνάζομαι και ο θεός βοηθός.Παρότι έψαξα αρκετά πάντως στο νετ δε μπόρεσα να βρω αν υπάρχει κάποιο μέσο χρονικό "παράθυρο" πλήρους επανάκαμψης μετά από τη διακοπή της φιναστερίδης.Μάλλον εξαρτάται από τον οργανισμό του καθενός.Το ζήτημα όπως και να χει είναι να μην είναι μόνιμες οι παρενέργειες.
 
Μπλουζα