Geogrek, fue, ευαγγελάτος, 2842 grafts, 7-8/2/2013

GeoGrek

New Member
Παιδιά, ΑΠΟΡΙΑ: σήμερα βρίσκομαι περίπου 2 εβδομάδες μετά την μεταμόσχευση, εδώ και 5 μέρες λούζομαι κανονικά ασκώντας φυσιολογική πίεση. Το κεφάλι μου τόσο πάνω όσο και πλάι έχει καθαρίσει τελείως και δεν φαίνεται κανένα σημάδι από την δέκατη περίπου μέρα, αλλά εδώ και 5 μέρες πέφτουν με το λούσιμο πάρα πολλές από τις μεταμοσχευμένες τρίχες. Υπολογίζω ότι σε αυτές τις μέρες έχω χάσει περίπου το 40% των τριχών που μεταμοσχεύθηκαν. Σε τηλεφωνική μου επικοινωνία με την κλινική, μου είπαν ότι είναι φυσιολογικό και ότι οι τρίχες μπορεί να αρχίσουν να πέφτουν από το πρώτο κιόλας λούσιμο, αλλά εγώ ανησυχώ λίγο. Επίσης, από αυτές που έχουν μείνει, λίγες είναι αυτές που μεγαλώνουν, οι περισσότερες έχουν μείνει στάσιμες. Βοηθήστε λίγο με την εμπειρία σας, είναι φυσιολογικό όλο αυτό;;; Παρακάτω οι φωτογραφίες που υποσχέθηκα. Τραβήχτηκαν σήμερα ακριβώς μετά από μπάνιο-λούσιμο
 

Συνημμένα

  • 1.jpg
    1.jpg
    11.8 KB · Προβολές: 1,265
  • 21-2.jpg
    21-2.jpg
    39.2 KB · Προβολές: 1,284
  • 3.jpg
    3.jpg
    53.1 KB · Προβολές: 1,394

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

n094

Active Member
Όπως τα λέει ο Flosk, μην ανησυχείς είναι απολύτως φυσιολογικό. Να ξέρεις ότι όσο πιο γρήγορα πέσουν, τόσο πιο γρήγορα θα βγουν. Οπότε θα έλεγα ότι είσαι από τους τυχερούς… Επίσης οι «στάσιμες τρίχες» που αναφέρεις, μπορεί να πέσουν, μπορεί όμως και να πάρουν μπρος σε λίγες μέρες…. Όπως και να έχει φυσιολογικά και τα δύο θέματα….
 

GeoGrek

New Member
n094 είπε:
Όπως τα λέει ο Flosk, μην ανησυχείς είναι απολύτως φυσιολογικό. Να ξέρεις ότι όσο πιο γρήγορα πέσουν, τόσο πιο γρήγορα θα βγουν. Οπότε θα έλεγα ότι είσαι από τους τυχερούς… Επίσης οι «στάσιμες τρίχες» που αναφέρεις, μπορεί να πέσουν, μπορεί όμως και να πάρουν μπρος σε λίγες μέρες…. Όπως και να έχει φυσιολογικά και τα δύο θέματα….

n094 σευχαριστώ για τα σχόλια, με καθυσύχασες κάπως
 

GeoGrek

New Member
no_hair είπε:
Eλπίζω να πας καλά. Θέλω κι εγω να κάνω κάποια στιγμή. Να μας ενημερώνεις.

Eνας μήνας και κάτι και οι περισσότερες μεταμοσχευμένες τρίχες έχουν πέσει. Χρησιμοποιώ botafex μινοξιδίλη εδώ και 15 περίπου μέρες, αλλά κάποιες φορές μου δημιουργεί ξηροδερμία και ανεκτούς ερεθισμούς. Κάπου διάβασα ότι υπάρχουν σκευάσματα με μινοξιδίλη που δεν προκαλούν τέτοιους ερεθισμούς, μήπως μπορεί κάποιος να μου πει τις ονομασίες αυτών;
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
GeoGrek είπε:
Χρησιμοποιώ botafex μινοξιδίλη εδώ και 15 περίπου μέρες, αλλά κάποιες φορές μου δημιουργεί ξηροδερμία και ανεκτούς ερεθισμούς. Κάπου διάβασα ότι υπάρχουν σκευάσματα με μινοξιδίλη που δεν προκαλούν τέτοιους ερεθισμούς, μήπως μπορεί κάποιος να μου πει τις ονομασίες αυτών;
http://shop.genhair.com/store/index.php?main_page=product_info&products_id=1&zenid=56e6de954ef2b664015bfc5cdebd3baa
http://www.minoxidil-direct.co.uk/Rogaine_Foam.htm
 

GeoGrek

New Member
Eνας μήνας και κάτι και οι περισσότερες μεταμοσχευμένες τρίχες έχουν πέσει. Χρησιμοποιώ botafex μινοξιδίλη εδώ και 15 περίπου μέρες, αλλά κάποιες φορές μου δημιουργεί ξηροδερμία και ανεκτούς ερεθισμούς. Κάπου διάβασα ότι υπάρχουν σκευάσματα με μινοξιδίλη που δεν προκαλούν τέτοιους ερεθισμούς, μήπως μπορεί κάποιος να μου πει τις ονομασίες αυτών;
[/quote]

Σε 6 μέρες κλείνω 2 μήνες από την μεταμόσχευση μου και με πήραν τηλέφωνο από την κλινική να περάσω για να με δούνε. Μέχρι στιγμή κάποιες τρίχες έχουν παραμείνει και αρκετές διακρίνω ότι βγαίνουν σαν καρφίτσες διάσπαρτα στα σημεία της μεταμόσχευσης τις τελευταίες 10 μέρες. Θα ανεβάσω φωτογραφίες σύντομα.
 

Adriano

Well-Known Member
GeoGrek τσέκαρε λίγο.Όταν κάνεις login για να ποστάρεις κάτι στο νήμα σου,εκτός απο την περίπτωση που θες να απαντήσεις άμεσα σε κάποιον άλλο χρήστη,μην πατάς το "reply" που βλέπεις στο τελευταίο ποστ.Να κατεβαίνεις στο τέλος της σελίδας που βλέπεις και να γράφεις στο άσπρο κουτί που εμφανίζεται όταν είσαι συνδεδεμένος.Μην κάνεις quote στον εαυτό σου για να είναι πιο μαζεμένο το thread σου.Καλή επιτυχία.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GeoGrek

New Member
Λοιπόν, ορίστε και οι φωτογραφίες του διμήνου, μου τις έδωσαν σε CD από την κλινική. Στην DHI μου είπαν ότι περίπου ένα 30% των τριχών έχουν βγει ή αρχίζουν να βγαίνουν, αν τελικά καταφέρουν να βγουν όλες ή οι περισσότερες είμαι σίγουρος ότι θα έχω ένα πολύ καλό αποτέλεσμα. Ήδη με αυτές τις λίγες τρίχες και δείχνω αρκετά διαφορετικός. Όταν τους ρώτησα πότε περίπου θα έχω μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα μου είπαν ότι επειδή φαίνεται πως έχω σχετικά γρήγορη επαναφύτρωση, ίσως και στις αρχές του 4 μήνα να έχουν βγει περίπου το 70% των τριχών.
 

Συνημμένα

  • 2 (1).jpg
    2 (1).jpg
    108.7 KB · Προβολές: 1,106
  • 2 (6).jpg
    2 (6).jpg
    120.3 KB · Προβολές: 1,215
  • 2 (4).jpg
    2 (4).jpg
    123.1 KB · Προβολές: 1,165
  • 2 (9)(1).jpg
    2 (9)(1).jpg
    147.6 KB · Προβολές: 1,134

GeoGrek

New Member
Πολλές τρίχες έχουν βγει ήδη, και αισθάνομαι ότι ''εχω μαλλιά'' θα ποστάρω νέες φωτογραφίες μου πολύ σύντομα
 

GeoGrek

New Member
Οδεύοντας προς τον 4 μήνα ανεβάζω μια φωτογραφία, όπως σας υποσχέθηκα. Είμαι τρισευτυχισμένος, πολλές νέες τρίχες συνεχίζουν να βγαίνουν και μετά από αρκετά χρόνια πιάνω την κορυφή μου και αισθάνομαι μαλλιά, ενώ και μπροστά υπάρχει πλέον ομοιομορφία. Δεν έχω κουρευτεί καθόλου πάνω και νομίζω ότι έφτασε πλέον η ώρα να κάνω ένα κούρεμα για να ενωθούν και οι μακριές τρίχες με τις κοντές που συνεχίζουν να βγαίνουν. Βλέπω κάτι πιτσιρικάδες με το μαλλί αλλά Elvis και τους ζηλεύω, πιστεύω ότι τώρα ίσως μπορώ να το τολμήσω και εγώ, οπότε βουρ για κούρεμα μέσα στις επόμενες μέρες και μόλις το κάνω θα ανεβάσω ξανά φωτογραφίες για να μου πείτε τη γνώμη σας…
 

Συνημμένα

  • 123.jpg
    123.jpg
    52.5 KB · Προβολές: 957

zan

New Member
Φιλε μου φαινεται ηδη πολυ καλο κ εχεις ακομα δρομο...περιμενουμε κ αλλες φωτο με το καινουργιο κουρεμα...
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
φιλε GeoGrek με αριστα το 10 ποσο ευχαριστημενος εισαι απο την δουλεια που σου εκαναν?Ειναι λιγο νωρις ακομα βεβαια αλλα εχεις πιστευω μια εικονα απο το αποτελεσμα.Και γενικα πες τι σου αρεσε κ τι οχι.
 

n094

Active Member
Αγαπητέ Geogrek, όντως, ήδη φαίνεται αρκετά καλό. Θυμάσαι που σου είχα πει να μην ανησυχείς που πέφτουν τα μοσχεύματά σου τόσο γρήγορα και ότι είσαι από τους τυχερούς; Να η απόδειξη, γενικά όσο πιο γρήγορα πέσουν τα μοσχεύματα τόσο πιο γρήγορα θα ξαναβγούν με αποτέλεσμα εσύ να έχεις ήδη μια εικόνα που άλλοι έχουν στο 5μηνο. Είμαι σίγουρος ότι έχει ακόμα να δώσει αρκετά, οπότε, τα καλύτερα έρχονται. Υπομονή και ανυπομονώ να σε δω με το νέο σου κούρεμα…
 

George3V

Member
ρε σεις είναι λίγο προκάτ τα ποσταρίσματα που αφορούν τα follow up συγκεκριμένης κλινικής ή είναι ιδέα μου;ίδιο ξύλινο λεξιλόγιο ,ίδιο στυλ γραφής.δε μου αρέσει όλο αυτό...
 

GeoGrek

New Member
ΜΙΚΕΣ είπε:
φιλε GeoGrek με αριστα το 10 ποσο ευχαριστημενος εισαι απο την δουλεια που σου εκαναν?Ειναι λιγο νωρις ακομα βεβαια αλλα εχεις πιστευω μια εικονα απο το αποτελεσμα.Και γενικα πες τι σου αρεσε κ τι οχι.

Μικέ, κοίτα είναι λίγο νωρίς να βαθμολογήσω το αποτέλεσμά μου, πάντως για την ώρα είμαι πολύ ικανοποιημένος, μου είχαν πει ότι λόγω γρήγορης ανάπτυξης των μοσχευμάτων θα έχω ένα 60-70% του τελικού αποτελέσματος πιθανότατα από τον 4-5 μήνα, οπότε σε 1 μήνα θα μπορώ να βγάλω πιο ασφαλή συμπεράσματα.


n094 είπε:
Αγαπητέ Geogrek, όντως, ήδη φαίνεται αρκετά καλό. Θυμάσαι που σου είχα πει να μην ανησυχείς που πέφτουν τα μοσχεύματά σου τόσο γρήγορα και ότι είσαι από τους τυχερούς; Να η απόδειξη, γενικά όσο πιο γρήγορα πέσουν τα μοσχεύματα τόσο πιο γρήγορα θα ξαναβγούν με αποτέλεσμα εσύ να έχεις ήδη μια εικόνα που άλλοι έχουν στο 5μηνο. Είμαι σίγουρος ότι έχει ακόμα να δώσει αρκετά, οπότε, τα καλύτερα έρχονται. Υπομονή και ανυπομονώ να σε δω με το νέο σου κούρεμα…

Νο94, σ’ ευχαριστώ φίλε, μακάρι!!!


Τώρα για τον George3v δεν ξέρω τι να του πω; αν νομίζει ότι γράφω ξύλινα ή ότι έχω ίδιο στιλ με άλλους, δεν μπορώ να συγκρίνω. Αλλά για να πω την αλήθεια δε με νοιάζει κιόλας, εμένα με νοιάζει το κεφάλι μου και ποιο θα είναι τελικά το αποτέλεσμά μου. Δεν ξεχνώ ότι ξεκίνησα πολύ προβληματισμένος με όλο το θέμα μεταμόσχευση και DHI και τελικά μέχρι στιγμής τα πράγματα φαίνετε ότι πάνε καλά, οπότε δεν χαλιέμαι με τίποτα. Γράψτε ότι θέλετε και κατηγορήστε με και για ξυλοκόπο, εγώ ξέρω, εγώ μοιράζομαι και όποιος θέλει πιστεύει…
 
Μπλουζα