fungoral

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Άκης

Administrator
Απ: fungoral

pelopas είπε:
Ας συνοψίσουμε σε τι διαφωνώ. Ενα προιον για να πάρει έγκριση στον fda και στους άλλους οργανισμους θα πρέπει να συνοδεύεται από κάμποσες κλινικές μελέτες που:

1) να αποδεικνύουν την αποτελεσματικότητα του

2) να δείχνουν ότι δεν έχει περισσότερες παρενέργειες από τα προβλήματα που λύνει (το λέω όσο πιο συνοπτικά γίνεται)

Η Ketoconazole σε σαμπουάν δεν πληρεί την πρώτη προδιαγραφή γιαυτό και δεν έχει πάρει άδεια. Τα αποτελέσματα της μέλετης του 1998 μέχρι σήμερα δεν έχουν επαναληφθεί σε άλλη κλινική μελέτη. Αυτό κάτι δείχνει είτε θες να το δεις είτε όχι (μάλλον πως δε θες)
Δεν θα ασχοληθώ άλλο με τις κλινικές μελέτες και τις έρευνες γιατί όπως σου είπα και ποιό πριν, δεν με απασχολεί τί και πώς.
Αν εσύ θέλεις να χρησιμοποιήσεις προϊόντα που έχουν την χρυσή σφραγίφα του FDA καλά κάνεις. Σου το ξαναείπα, είναι δικαίωμα του καθενός. Το site το έκανα για να αλλάζουμε γνώμες και πληροφορίες και όχι για να πουλώ προϊόντα.
Το θέμα το κουράσαμε σε 2 σελίδες, πράγμα που δείχνει ότι εγώ προσπαθώ να σε πείσω να αγοράσεις και εσύ δεν θες.
Μην μου πούνε ότι τα παίρνω κιόλας.

Εγώ χρησιμοποιώ επιπλέον και το Revivogen που δεν έχει καμία πιστοποίηση από FDA και αποτέλεσμα είδα.
Αποτέλεσμα ΔΕΝ μπορώ να πώ ότι έχω δει με το nizoral γιατί απλώς χρησιμοποιώ άλλα πόσα προϊόντα.

pelopas είπε:
Αν υπήρχε η δυνατότητα το φάρμακο να κάνει σε τοπική χρήση αυτά που θεωρείς τότε η εταιρία σίγουρα θα είχε κάνει και άλλες μελέτες ή θα είχαν κάνει και άλλοι να δουν την αποτελεσματικότητα του, δεδομένου ότι η συγκεκριμένη αγορά είναι πολύ 'χρυσοφόρα' και σίγουρα θα έβγαζε τα χρήματα της στο πολλαπλάσιο. Και παρά τα όσα ισχυρίζεσαι θα τη συνέφερε να είχε κάνει και άλλες μελέτες σε ανθρώπους (προφανώς).
Ήδη το προϊόν πουλά τρελά και η εταιρία τα βγάζει τα παραπάνω της...


pelopas είπε:
Υ.Γ. Το γεγονός ότι πολλοί άνθρωποι χρησιμοποιούν τα παραπάνω προιόντα (συμπεριλαμβανομενου του συγκεκριμένου αντιμυκητιασικού ευρέως φάσματος) σε καμιά περίπτωση δε μπορεί να θεωρηθεί ότι συνιστά επιβεβαίωση ούτε της αποτελεσματικότητας τους ούτε της ασφάλειας τους.
Θα αναφέρω ένα απλό παράδειγμα από το χώρο της διατροφής. Χιλιάδες λάνθρωποι χρησιμοποιούν δίαιτες (π.χ. με βάση την ομάδα αίματος ή αλλες) που επιστημονικά θεωρούνται επιβλαβείς. Επίσης υπάρχουν πάρα πολλά φόρουμ που τις προπαγανδίζουν για διάφορους λόγους. Τι σημαίνει αυτό κατά τη λογική σου; ότι οι διαίτες είναι ασφαλείς και υγιείς;
Εδώ παίζεται σοβαρό πρόβλημα υγείας και καμία σχέση έχει με αυτό που λέμε.
Μπορεί και να πεθάνει κανείς από εξαντλητική δίαιτα ή νευρική ανορεξία ή να πάθει ανεπανόρθωτες ζημιές από την εσφαλμένη δίαιτα, δεν είναι το ίδιο και μην μπερδεύεις τα πράγματα. Εκτός αν απο το σαμπουάν που λούζομαι, κινδυνεύει η υγεία μου.
Αλλά αφου μίλησες για δίαιτα, ας το πούμε και αυτό.
Στην δίαιτα, ΔΕΝ απαιτεί να γίνει κλινική έρευνα για να δούμε τα αποτελέσματα της. Αν κάνεις λάθος δίαιτα, θα τα δεις μόνος σου, θα τα ακούσεις και χίλια δυο. Και όσα λένε για τις λανθασμένες δίαιτες, σωστά τα λένε και προειδοποιούν τον κόσμο γιατί παθαίνεις ζημιά.
Στην χρήση nizoral τώρα, που είδες εσύ ή άκουσες κάτι κακό, ότι έπαθε κανείς; Αυτό δείξε μου. Ασε το μπαλάκι του FDA και των αμέτρητων κλινικών ερευνών.
Δείξε μου πού είδες ότι έπαθε κανείς κάτι από μακροχρόνια χρήση του nizoral. Αυτό θέλω να δω για να πειστώ για την επικυνδινότητα του. Σε αντάλλαγμα, θα σου δείξω μερικές εκατοντάδες θετικές αναφορές σχετικά με αυτό.
Κάπου ένας χρήστης, είχε κάνει δοκιμή για 5 μήνες μόνο με nizoral και κάθε μέρα χρήση του, αλλά δεν μπορώ να βρώ το post του. Ελπίζω να ζεί...


Αυτό με το nizoral/fungoral εν μέρη.
Αυτό που ψάχνεις να βρεις εσύ, εγώ δεν μπορώ να σου το δώσω. Υπάρχει φόρμα επικοινωνίας με την εταιρία, όπου μπορούν να σου λυσουν τις όποιες απορίες πιθανών να έχεις σχετικά με το ότι θα πρέπει να συνοδεύεται από κάμποσες κλινικές μελέτες.

pelopas είπε:
Η γενικότερη επιφύλαξη που έχω όμως είναι ότι το συγκεκριμένο αντιμυκητιασικό μπορεί να οδηγήσει στην ανάπτυξη ανθεκτικών στελεχών των μυκήτων όταν υπερχρησιμοποιείται (και όχι για την καταπολέμηση μυκήτων όπως στην περιπτωση μας).
pelopas είπε:
αντιμυκητιασικού φαρμάκου πράγμα που μπορεί να οδηγήσει σε ανάπτυξη ανθεκτικών στελεχών (κατάχρηση αντιβιοτικών/αντιμυκητιασικών)...πολλοί μήκητες που έχουν ανοσία στην κετοκοναζόλη εμφανίζουν διασταυρούμενη ανοσία και στις άλλες αζόλες (π.χ. ιτρακοναζόλη).
Και κάτι άλλο τώρα. Χρησιμοποιείς έναν περίεργο τρόπο όταν αναφέρεσαι σε ιατρικους όρους, που δεν ξέρω, κάτι με χαλάει...
(όχι, δεν με πειράζει το πώς γράφει ο καθένας στο forum, αρκεί να μην είναι με λατινικά για να μην μας κουράζει).
Αυτά απο μένα, θα τα πουμε αυριο, παω να δω prison break.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
Απ: fungoral

pelopas είπε:
Τα άλλα που απαιτούν τοπική χρήση δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι κάνουν την ίδια 'δουλειά' (dht blocking) εφόσον η μετατροπή γίνεται εντός του σώματος και όχι εκτός και γιαυτό και ελλείπουν κλινικές μελέτες (και όχι φυσικά επειδή είναι ακριβές όπως ισχυρίζεσαι).
Σε αυτό δεν ισχυρίζομαι εγώ, αλλά ο Lee σε ερώτημα που του έγινε αλλά και ο κατασκευαστής του Revivogen, στο ίδιο ερώτημα.
Πάντως, μία έρευνα του Ιανουαρίου, έδειξε ότι σε τοπικό επίπεδο, το Revivogen μπλόκαρε σε μεγαλύτερο βαθμό την DHT από την φιναστερίδη και δουταστερίδη.
 

pelopas

New Member
Απ: fungoral

Admin είπε:
[quote author=pelopas link=topic=121.msg1842#msg1842 date=1221593003]
Τα άλλα που απαιτούν τοπική χρήση δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι κάνουν την ίδια 'δουλειά' (dht blocking) εφόσον η μετατροπή γίνεται εντός του σώματος και όχι εκτός και γιαυτό και ελλείπουν κλινικές μελέτες (και όχι φυσικά επειδή είναι ακριβές όπως ισχυρίζεσαι).
Σε αυτό δεν ισχυρίζομαι εγώ, αλλά ο Lee σε ερώτημα που του έγινε αλλά και ο κατασκευαστής του Revivogen, στο ίδιο ερώτημα.
Πάντως, μία έρευνα του Ιανουαρίου, έδειξε ότι σε τοπικό επίπεδο, το Revivogen μπλόκαρε σε μεγαλύτερο βαθμό την DHT από την φιναστερίδη και δουταστερίδη.
[/quote]

Επέτρεψε μου να διατηρώ τις επιφυλάξεις μου απέναντι στους ισχυρισμούς αυτούς. Με την ίδια λογική ο κάθε κατασκευαστής του οποιουδήποτε προιόντος θα μπορούσε να ισχυριστεί το ίδιο πράγμα προκειμένου να αποφύγει τις μελέτες. Αν το προιόν απευθυνόταν σε μια εξαιρετικά μικρή αγορά (μια πάθηση σπάνια ενδημική σε μια φτωχή Αφρικάνικη χώρα ας πούμε) θα μπορούσα να το κατανοήσω ως επιχείρημα (ότι δηλαδή είναι ακριβές οι μελέτες κλπ).
Αλλά όχι για τα προιόντα της τριχόπτωσης που είναι χρυσοτόκος όρνιθα κυριολεκτικά και μεταφορικά......
 

pelopas

New Member
Απ: fungoral

Admin είπε:
Και κάτι άλλο τώρα. Χρησιμοποιείς έναν περίεργο τρόπο όταν αναφέρεσαι σε ιατρικους όρους, που δεν ξέρω, κάτι με χαλάει...
(όχι, δεν με πειράζει το πώς γράφει ο καθένας στο forum, αρκεί να μην είναι με λατινικά για να μην μας κουράζει).
Αυτά απο μένα, θα τα πουμε αυριο, παω να δω prison break.

Από θεωρίες συνομωσίας καλά πας, πρώτα θα σου πουλούσα σαμπουάν, τώρα αυτό.... Αναποτελεσματικός τρόπος για να πλήξεις την επιχειρηματολογία που σου προτάσσω.
Καλή διασκέδαση με το Prison Break (τυχαίο είναι;)
 

Άκης

Administrator
Απ: fungoral

Όχι, αλλά κάθε τρίτη που βγαίνου υπότιτλοι για τις σειρές, χάνομαι :p.

Κοίτα, η λογική είναι απλή. Αυτήν χρησιμοποιώ εγώ, αυτήν και άλλοι.
-Πηρε ok από το FDA για οποιαδήποτε χρήση, ακόμη και να ξεβάφει τα νύχια. Πήρε. Αυτό σημαίνει ότι ΔΕΝ θα μου προκαλέσει κάποιο κακό, όχι σε λογική χρήση τουλάχιστον. Έχουν γίνει δοκιμές από αυτούς για την ασφάλεια στην υγεία μου.
-Είναι για εξωτερική χρήση και όχι σε χάπι; Είναι. Άρα μπορώ να το δοκιμάσω άφοβα.
-Το δοκίμασαν άλλοι (αρκετοί το συγκεκριμένο) και είχαν ικανοποιητικά αποτελέσματα; Είχαν.
-Ακούστηκε/αναφέρθηκε τπτ για ανεπ. ενέργειες; Όχι.

Οπότε, το δοκιμάζω και το συνιστώ. Εγώ για ένα χρόνο ΔΕΝ είδα το παραμικρό να μου κάνει.
τώρα το γιατί χρηματοδοτεί η εταιρία τις έρευνες, γιατί δεν έγιναν άλλες κλπ ΔΕΝ με ενδιαφέρει και δεν είναι και δικό μου το θέμα να το λύσω. Αυτό σου το ξαναείπα σε παραπάνω ποστ.
Τώρα, όλα αυτά είναι πληροφοριακά. Εγώ αυτά που αναφέρουν και άλλοι το αναφέρω και εγώ.
Σου είπα, αν διαβάσεις κάτι κακό σχετικά με αυτά που λες, ευχαρίστως να το δεχτώ και αν ισχύει, θα το προσθέσω στο site.
Κάτι που αναφέρω κατα πολλές φορές με το Laser και άλλα που θεωρώ άχρηστα.

Τώρα, αντί να γράφεις σχετικά με τις απορίες σου στο τί παιζει και η εταιρία χρηματοδοτεί η ιδια κλπ, καλύτερα να το ψάξεις σε προϊόντα laser κλπ.
Εκεί θα σου έλεγα μπράβο, γιατί εκεί είναι που παίζοντε πολλά λεφτά για εμάς.
Τώρα, με τα 10€ που κοστίζει το σαμπουάν, δεν είναι και σοβαρό ποσό να καθήσουμε να αναλύσουμε θεωρίες.
Ειπα να το σταματήσουμε το θέμα γιατί δεν καταλήγει πουθενά, είναι σαν να μιλάμε για ομάδες και πολιτική.
Και 100 σελίδες να φτάσει το θέμα, δεν πρόκειται να βρούμε την άκρη σε ότι αναφέρεις, γιατί απλά δεν έχει ακουστεί κάτι.
Εγώ αυτό που πιστεύω και διαβάζω από τα περισσότερα forums, στο ανέφερα.
Αν μου βρείς κάποια αναφορά βάσιμη σε αυτό που λες, ευχαρίστως να συνεχίσουμε το θέμα.
Με το να με ρωτάς τί παίζει και οι εταιρείες χρηματοδοτούν οι ίδιες τις έρευνες, γιατί δεν έγιναν σε ανθρώπους οι δοκιμές και γίναν σε ποντίκια, δεν είμαι ο αρμόδιος να τις λύσω.
Με λίγα λόγια, θες να το χρησιμοποιήσεις? το χρησιμοποιείς. Δεν θές; δοκιμάζεις κάτι άλλο. Εγώ αυτό που πρέπει να κάνω σαν άτομο που δοκιμάζει προϊόντα και συμμετέχει σε πολλές συζητήσεις σχετικά, αυτό που είχα να κάνω το έκανα, δηλαδή να ενημερώσω για το συγκεκριμένο προϊόν.

Και κάτι άλλο. FDA έγκριση ΔΕΝ πήρε και το avodart, απ'οσο γνωρίζω. Και δεν πήρε γιατί οι συνέπειες του σε μακροχρόνια χρήση , πιθανών να κρύβουν κινδύνους, μιας και το ένα από τα δύο ενζυμα 5α έχει σχέση με τον εγκέφαλο.
Αυτό το είχα φόβο και το έγραψα.
Αν είχα φόβο ή διάβαζα το παραμικρό για το σαμπουάν αυτό, θα το πρόσθετα άμεσα.
Απλά...

pelopas είπε:
Αναποτελεσματικός τρόπος για να πλήξεις την επιχειρηματολογία που σου προτάσσω.
Εγώ σου μιλάω με αναφορές σε post κλπ. Απλά περιμένω να μου πείς αν ακούστηκε κάτι και είναι βάσιμο.
Τι να συνεχίσουμε να λέμε, για κλινικές έρευνες κλπ, τί παίζει, τί σεναρια κρύβοντε κλπ? Κάτι που δεν υπάρχουν παραπάνω πληροφορίες στο net, σχετικά πάντα με αυτό που σε φοβίζει εσένα πάντα.
Απο θεωρίες τα πάω καλά ναι. Δεν έχω δεί και βιώσει και λίγα στο Ελλαδιστάν, όταν είμουν αδαής σχετικα και πίστευα ότι μου λέγαν. Εμαθα να είμαι επιφυλακτικός.
 

Άκης

Administrator
Απ: fungoral

Ρε pelopa. Θελεις να μιλήσουμε ή να το αφήσουμε το θέμα; Βλέπεις ότι οι φοβίες ή απορίες που έχεις δεν στέκουν.
Τώρα πιάστηκες με το revivogen είδα. Εν αναμονή και κάποιο προϊόν του Lee να πιστέψω;
Ωχ, το αγαπημένο μου Ζιχ έχει σειρά... :D :D :D
----------
Αν θέλεις να το συνεχίσουμε, θα μου απαντήσεις πρώτα παρακάτω, αλλιώς το κλειδώνω το συγκεκριμένο.

Χρησιμοποίησες ποτέ σου nizoral/fungoral? Αν ναί για πόσο καιρό και αν το χρησιμοποιείς για καιρό, τί παρατήρησες;

Αυτά που ρωτάς στην αρχή, για μύκητες και άλλα, τα διάβασες από κάπου; Τα είδες να τα αναφέρει κάποιος; Διάβασες κάποιο άρθρο γιατρού ή κάποιο βιβλίο Ιατρικής; Οτι δηλαδή, με εκτεταμένη χρήση εξωτερικού "αντιμυκητιασικό μπορεί να οδηγήσει στην ανάπτυξη ανθεκτικών στελεχών των μυκήτων όταν υπερχρησιμοποιείται (και όχι για την καταπολέμηση μυκήτων όπως στην περιπτωση μας). Είναι σαν να κάνεις κατάχρηση αντιβιοτικών......"
(στα εισαγωγικά είναι το ποστ σου).

Θέλω να μου στείλεις ένα λινκ. Να το διαβάσω με τα ίδια μου τα μάτια. Οτιδήποτε είναι αυτό. Ή τον τίτλο του βιβλίου. Ή το όνομα του γιατρού που στο είπε.
Δώσε μου κάτι για να συνεχίσουμε. Είναι η 5η φορά που στο λέω. Αν έχεις κάτι δώστο μου. Αν όχι, πες ότι είναι δική σου θεωρία και άσε με εμένα τον άσχετο και χαζό να το χρησιμοποιώ.
Το ξαναλέω, αν έχεις κάτι που να βρίσκεται online, θα το στείλω σε ερώτηση σε 3 κορυφαίους δερματολόγους της Αμερικής.
Να μου πούνε την γνώμη τους.
Εγώ σου ειπα και αναφορές, να σου δώσω και links από forums, δες και την wikipedia, σου έγραψα και μελέτες, έστω και σε ποντίκια, γιατί πιστεύω ότι την μελέτη με τα ποντίκια την έκαναν Γιαπωνέζοι φοιτητές για κάποια εργασία τους και ασφαλώς δεν μπορούσαν σε ανθρώπους.

Περιμένω την σειρά σου τώρα... 8)

Α και κάτι άλλο. Στο ποστ σου, αυτό που έχω στα εισαγωγικά δηλαδή, διάβασε τί έχω σημειώσει με μαύρο.
Πιστεύεις ότι η περίπτωση μας, οφείλεται σε μύκητες;;;;;;;;;;;;
 

vag

New Member
Απ: fungoral

Ρε παιδιά το fungoral 2% το βρίσουμε στα φαρμακεία?Και η τιμή του είναι γύρω στα 6 euro σίγουρα?Γιατί στο net το βρίσκω κοντά στα 18-20 euro..
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: fungoral

vag είπε:
Ρε παιδιά το fungoral 2% το βρίσουμε στα φαρμακεία?Και η τιμή του είναι γύρω στα 6 euro σίγουρα?Γιατί στο net το βρίσκω κοντά στα 18-20 euro..

φιλε αυτο ειναι και η τιμη του στο εξωτερικο δεν ειναι στα 20 ευρω ειναι κοντα στα 9 ευρω περιπου 14 δολλαρια
μην ξεχνας την ισοτιμια ευρω δολλαριου
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vag

New Member
Απ: fungoral

Πήρα το fungoral και στις οδηγίες χρήσης διάβασα ότι μπορεί η χρήση του να συνοδευτεί από πτώση μαλλιών...Ορίστε?
Και μάλιστα να μη χρησιμοποιείται για διάστημα πάνω από 4 εβδομαδες με τη συχνότητα που πρέπει να το χρησιμοποιούμε εμείς,δλδ 2-1 η 3-1. Για όλα αυτά τι λέτε?Ισχύει κάτι τέτοιο?
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: fungoral

το οτι μπορει να συνοδευτει απο πτωση μαλλιων δεν ειναι απαραιτητο
απλα το γραφει οτι μπορει ενδεχετε να γινει κατι τετοιο
κυριως ειναι τα μικρα ποσοστα 2 % και η 3% που ισως τους διμιουργησει κατι τετοιο
ολα τα φαρμακα το γραφουν αν διαβασεις τις αντεδειξεις των χαπιων ειτε αντιβιωση ειτε κατι αλλο
θα παθεις πλακα
μια μερα επαιρνα μια αντιβιωση ημουν χαλια σπιτι
και δεν ειχα τι να κανω και διαβαζα τι μπορει να παθω αν παιρνω τις αντιβιωσεις αυτες
και τρομαξα προς λεπτου
ελεγε ναυτιες ζαλαδες υπνιλιες εμετους και χιλια αλλα δυο που δεν θυμαμαι
εστω και τα μισα η το 1/4 να παθαινα απο αυτα που εγραφε αστα να πανε θα ημουν για νοσοκομειο
παρε τυχαια μερικα φαρμακα που εχεις χρησιμοποιησει το παρελθον και διαβασε για να καταλαβεις τι εννοω
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: fungoral

1.1 FUNGORAL® Σάπων για το τριχωτό της κεφαλής (Σαμπουάν) 1% & 2%
1.2 Σύνθεση:
Δραστική ουσία: Κετοκοναζόλη
Έκδοχα: FUNGORAL 1%:
Sodium laureth sulphate, sodium cocoyl sarcosinate, cocamide MEA, glycol distearate, polyquaternium, carbomer, edetate tetrasodium, perfume oil, sodium chloride, sodium hydroxide, hydrochloric acid, butylated hydroxytoluene, quaternium, patent blue V, water purified.
FUNGORAL 2%:
Sodium lauryl sulfate, disodium monolauryl ether, sulphosuccinate, coconut fatty acid diethanolamide, laurdimonium hydrolyzed animal collagen, macrogol 120 methyl glycose dioleate, hydrochloric acid concentrated, imidurea, perfume bouquet, erythrosine E127 Cl 45430, sodium hydroxide, sodium chloride, water purified.
1.3 Φαρμακοτεχνική μορφή:
Σάπων για το τριχωτό της κεφαλής (Σαμπουάν)
1.4 Περιεκτικότητα σε δραστική ουσία:
Το φάρμακο περιέχει 20mg ή 10mg κετοκοναζόλης ανά g σαμπουάν (2% ή 1%)
1.5 Περιγραφή-συσκευασία:
FUNGORAL 1%: Φιαλίδιο πλαστικό, με βιδωτό πώμα, που περιέχει 60ml, 100ml, 200ml και φακελλίσκοι που περιέχουν 6ml σαμπουάν χρώματος μπλε.
FUNGORAL 2%: Φιαλίδιο που περιέχει 120ml.
1.6 Φαρμακοθεραπευτική κατηγορία:
Αντιμυκητιασικό για τοπική χρήση
1.7 Υπεύθυνος κυκλοφορίας:
Janssen-Cilag Φαρμακευτική ΑΕΒΕ, Λ. Ειρήνης 56, 151 21 Πεύκη, Αθήνα,
Τηλ.: 61 40 061
1.8 Παρασκευαστής:
ΦΑΜΑΡ ΑΒΕ (Εργ. Α’), Π. Μαρινόπουλου 7, 174 56 Αλιμος,
2. ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΣΑΣ ΧΟΡΗΓΗΣΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΑΣ
2.1 Γενικές πληροφορίες:
Το FUNGORAL σαμπουάν είναι φάρμακο που χρησιμοποιείται για τη θεραπεία της απολέπισης και του κνησμού που σχετίζονται με πιτυρίδα και των μολύνσεων του δέρματος του τριχωτού της κεφαλής (π.χ. ποικιλόχρους πιτυρίαση) από μύκητες και ζυμομύκητες.
2.2 Ενδείξεις:
FUNGORAL Σαμπουάν 2%
Θεραπευτική αγωγή και προφύλαξη σε ποικιλλόχρου πιτυρίαση, σμηγματορροική δερματίτιδα και πιτυρίαση του τριχωτού της κεφαλής (πιτυρίδα).
FUNGORAL Σαμπουάν 1%
Μέτριου έως σοβαρού βαθμού πιτυρίαση του τριχωτού της κεφαλής.
2.3 Αντενδείξεις:
Μην χρησιμοποιείτε FUNGORAL σαμπουάν αν έχετε ευαισθησία σ΄αυτό.
Τα συμπτώματα της ευαισθησίας συμπεριλαμβάνουν κνησμό και ερυθρότητα του δέρματος που εμφανίζονται μετά την εφαρμογή του σαμπουάν.
2.4 Ειδικές προφυλάξεις και προειδοποιήσεις κατά τη χρήση:
2.4.1. Γενικά:- Όπως με άλλα σαμπουάν, αποφύγετε την επαφή με τα μάτια. Αν παρόλα αυτά συμβεί, ξεπλύνετε τα μάτια με νερό. - Η σμηγματορροϊκή δερματίτιδα και η πιτυρίδα για τις οποίες χρησιμοποιείται κυρίως το FUNGORAL σαμπουάν, συνοδεύονται συνήθως από πτώση των μαλλιών. Αυτό μπορεί επίσης, να εμφανισθεί με την χρήση του FUNGORAL σαμπουάν όταν χρησιμοποιείται στις περιπτώσεις αυτές. - Μην χρησιμοποιείτε το σαμπουάν για μεγάλο διάστημα χωρίς τη συμβουλή του γιατρού σας. - Μπορεί να παρατηρηθεί ερεθισμός όταν το σαμπουάν χρησιμοποιηθεί συγχρόνως ή αμέσως μετά από μακροχρόνια θεραπεία με τοπικά κορτικοστεροειδή (βλ. 2.5.).
2.4.2. Ηλικιωμένοι: ισχύει ό,τι και για τους ενήλικες.
2.4.3. Κύηση: Μη χρησιμοποιείτε FUNGORAL σαμπουάν αν είσαστε έγκυος.
2.4.4. Γαλουχία: Μη χρησιμοποιείτε σαμπουαν FUNGORAL αν θηλάζετε.
2.4.5. Παιδιά: Μη χρησιμοποιείτε το σαμπουάν σε παιδιά κάτω των 15 ετών χωρίς τη συμβουλή του γιατρού.
2.4.6. Επίδραση στην ικανότητα οδήγησης: Δεν εφαρμόζεται
2.4.7. Ιδιαίτερες προφυλάξεις για τα περιεχόμενα έκδοχα: Δεν εφαρμόζεται
2.5 Αλληλεπιδράσεις με άλλα φάρμακα ή ουσίες:
• Κορτικοστεροειδή (φάρμακα τύπου κορτιζόνης) σε κρέμα, λοσιόν:
Αν χρησιμοποιείτε τέτοια φάρμακα, μπορείτε να ξεκινήσετε αμέσως την αγωγή με FUNGORAL σαμπουάν, αλλά μη διακόψετε τη χρήση των κορτικοστεροειδών από τη μια μέρα στην άλλη. Το δέρμα σας μπορεί ν΄αντιδράσει με ερυθρότητα και κνησμό.
Συνεχίστε τη θεραπεία σας με τα κορτικοστεροείδη ως εξής:
- Εφαρμόστε τις ίδιες ποσότητες για 1 εβδομάδα, πολλές ώρες πριν από την εφαρμογή του σαμπουάν.
- Σταδιακά ελαττώστε την συχνότητα σε μια περίοδο 2-3 εβδομάδων.
- Κατόπιν διακόψτε τη χρήση των κορτικοστεροειδών τελείως.
Αν έχετε αμφιβολία συμβουλευθείτε το γιατρό ή το φαρμακοποιό σας.
2.6 Δοσολογία – Τρόπος χορήγησης:
FUNGORAL Σαμπουάν 2%
Βρέξτε τα μαλλία σας ή την μολυσμένη περιοχή. Χρησιμοποιείστε το FUNGORAL σαμπουάν και αφήστε το προϊόν να ενεργήσει για 3 ως 5 λεπτά πριν τι ξεπλύνετε προσεκτικά.
Βεβαιωθείτε ότι η εφαρμογή του προϊόντος έγινε σε όλο το δέρμα και όχι μόνο στα μαλλία.
Συνήθως ποσότητα μιας παλάμης από το προϊόν είναι αρκετή για μια εφαρμογή.
Η συχνότητα που πρέπει να χρησιμοποιείται το σαμπουάν FUNGORAL εξαρτάται από τον τύπο της μόλυνσης ή αν γίνεται για θεραπεία ή για προφύλαξη.
Θεραπευτική αγωγή
- Ποικιλόχρους πιτυρίαση: Μια φορά την ημέρα επί 5 ημέρες το πολύ.
- Σμηγματορροϊκή δερματίτιδα και πιτυρίαση του τριχωτού της κεφαλής: Δύο φορές την εβδομάδα επί 2-4 εβδομάδες.
Προφύλαξη
- Ποικιλόχρους πιτυρίαση: Μια φορά την ημέρα επί 3 ημέρες το πολύ (εφάπαξ θεραπεία) πριν από έκθεση στον ήλιο.
- Σμηγματορροϊκή δερματίτιδα και πιτυρίαση του τριχωτού της κεφαλής: Μία φορά κάθε 1 ή 2 εβδομάδες.
FUNGORAL Σαμπουάν 1%
Η χρήση του σαμπουάν γίνεται δύο φορές την εβδομάδα για 4-6 εβδομάδες.
1. Βρέχονται τα μαλλιά.
2. Χρησιμοποιείται επαρκής ποσότητα σαμπουάν για να παραχθεί πλούσιος αφρός.
3. Γίνεται ελαφρό μασάζ σ’ όλη την έκταση του κεφαλιού και αφήνεται να δράσει
3-5 λεπτά.
4. Ξεπλένονται τα μαλλιά.
2.7 Υπερδοσολογία – Αντιμετώπιση
Τυχαία κατάποση σαμπουάν FUNGORAL συνήθως δεν αποτελεί σοβαρό γεγονός, αλλά παρ΄όλα αυτά ενημερώστε τον γιατρό σας ή τηλεφωνήστε στο Κέντρο Δηλητηριάσεων: Τηλ: 210 77 93 777, Αθήνα.
Πληροφορίες για τον γιατρό σε περίπτωση υπερδοσολογίας:
- Σε περίπτωση τυχαίας υπερδοσολογίας, μόνο υποστηρικτικά μέτρα μπορούν να ληφθούν.
- Για ν’ αποφευχθεί η απορρόφηση, δεν πρέπει να προκληθεί έμετος ούτε να εφαρμοστεί γαστρική πλύση.
2.8 Ανεπιθύμητες ενέργειες:
Μπορεί να εμφανιστεί τοπικά αίσθηση καύσου, κνησμός(φαγούρα) και λιπαρότητα ή ξηρότητα των μαλλιών. Επίσης μπορεί να προκληθεί δερματίτιδα εξ επαφής , οπότε
πρέπει να διακοπεί αμέσως η εφαρμογή του σαμπουάν. Συνήθως σε ασθενείς με γκρίζα μαλλιά ή σε μαλλιά που έχουν χρησιμοποιηθεί χημικά προϊόντα π.χ. στο κομμωτήριο για ξάνθημα, περμανάντ, κ.λ.π., μπορούν να παρουσιάσουν αποχρωματισμό. Μην παραλείπετε να αναφέρετε οποιαδήποτε ανεπιθύμητη ενέργεια στο γιατρό ή στο φαρμακοποιό.
2.9 Τι πρέπει να γνωρίζει ο ασθενής σε περίπτωση που παραλείψει να πάρει κάποια δόση:
Δεν εφαρμόζεται.
2.10 Ημερομηνία λήξης του προϊόντος:
Αναγράφεται στην εξωτερική και στην εσωτερική συσκευασία.
Αν αυτή η ημερομηνία έχει παρέλθει, να μην χρησιμοποιήσετε το φάρμακο
2.11 Ιδιαίτερες προφυλάξεις για τη φύλαξη του προϊόντος:
FUNGORAL Σαμπουάν 1%: Φυλάσσεται σε θερμοκρασία περιβάλλοντος (<25°C) και πάντοτε το μπουκάλι καλά κλεισμένο.
FUNGORAL Σαμπουάν 2%: Φυλάσσεται σε θερμοκρασία περιβάλλοντος (<25°C) και να προστατεύεται από το φως.
3. ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΡΘΟΛΟΓΙΚΗ ΧΡΗΣΗ ΤΩΝ ΦΑΡΜΑΚΩΝ
 

Άκης

Administrator
Απ: fungoral

Καταρχάς ουδέποτε αναφέρθηκε το fungoral για αλωπεκία, ότι κάνει κάτι δηλαδή, μιας και η αλωπεκία οφείλεται σε DHT και την DHT δεν την επιρεάζει η κετοκοναζόλη. Απλώς, περιλαμβάνετε στην θεραπεία της.
Για regrowth αναφέρεται.
Δεν μπορεί να αναφερθεί ο ποιητής γιατί δεν έχει κλινικές έρευνες και άρα το ΟΚ για να αναφερθεί.
Εδώ μας το αναφέρουν τα άτομα που το δοκίμασαν και μία έρευνα για την 2% κετοκοναζόλη, ότι μπορεί να δράση και ως regrowth.
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: fungoral

καταλαβαίνω την χρήση του για πιτυρίαση λόγω ξηροδερμίας των λοσιόν(regain),αλλά για regrowth δράση χλωμό το βλέπω
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: fungoral

_SPIROS είπε:
καταλαβαίνω την χρήση του για πιτυρίαση λόγω ξηροδερμίας των λοσιόν(regain),αλλά για regrowth δράση χλωμό το βλέπω

με μπερδευσες εδω φιλε
ποιο βλεπεις χλομο για regrowth το regaine η το fugnoral
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: fungoral

πάντως,δεν κολλάει πουθενά σαν regrowth ή stimulant το fungoral.
καταλαβαίνω την καταπολέμηση της ξηρής πιτυρίασης από την χρήση των διαφόρων λοσιόν,αλλά πουθενά δεν βρίσκω την ιδιότητα του σαν regrowth ή stimulant παρασκεύασμα
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: fungoral

ok-sorry for being ignorant...again!!!
δεν το ήξερα,και πραγματικά μου κάνει εντύπωση
ευχαριστώ για την πληροφόρηση...
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα