fungoral

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: fungoral

το saw palmetto απο μονο του δεν ειναι ικανο να σου μπλοκαρει αποτελεσματικα την dht
ωστοσο σε συνδιασμο με αλλα κανει καλη δουλεια
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: fungoral

λέω σαν επιπρόσθετο της βασικής αγωγής (regain+proscar+fungoral) να χρησιμοποιήσω και την μάσκα της frezyderm που περιέχει saw palmetto
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: fungoral

ναι σπυρο αν η μασκα εχει μονο συστατικο το palmetto τοτε για μενα δεν κανει
και γενικα καθε τι που βασιζει μονο στο palmetto και δεν εχει κατι αλλο για dht δεν μου κανει

το να βαλεις σκετο το παλμεττο δεν το θεωρω τοσο σπουδαιο
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: fungoral

τελοσπα,θεωρώ ότι είναι μικρό το ρίσκο/κόστος,άσε που το εφαρμόζεις 5' 2 φορές την εβδομάδα...
 

Άκης

Administrator
Απ: fungoral

_SPIROS είπε:
περιέχει saw palmetto που είναι dht blocker

Όχι, δεν είναι ακριβώς dht blocker. Μπλοκάρει την DHT, με διαφορετικό όμως τρόπο από την φιναστερίδη και ο μηχανισμός δράσης του palmetto δεν είναι ακόμη γνωστός.
Ωστόσο, τοπικά και σε χρήση 5' που αναφέρει η μάσκα, δεν νομίζω να κάνει τπτ.

_SPIROS είπε:
λέω σαν επιπρόσθετο της βασικής αγωγής (regain+proscar+fungoral) να χρησιμοποιήσω και την μάσκα της frezyderm που περιέχει saw palmetto
Όπως σου είπα, αν την δίνουν ~3€ πάρτην αλλιώς άστο καλύτερα...
 

dont

New Member
Απ: fungoral

Ρε παιδια ειχα κανονικη τριχοπτωση πριν δυο μηνες και απο την στιγμη που αρχισα το fungoral μαζι με το T/Gel το οποιο σταματησα πριν δυο βδομαδες, πλεον χρησημοποιω το Anaphase, πεφτουν με τρομακτικο ρυθμο. Εχω τρελαθει τελειως δεν ξερω τι να κανω πηγα πηρα και κατι βιταμηνες priorin. To proscar το πηρα για λιγες μερες και και το σταματησα αφου διαβασα εδω διαφορα. Δεν ξερω τι αλλο να κανω, ξαναλεω πριν το fungoral και τα αλλα δεν ειχα προβλημα εντονο απλα αραιωναν σιγα σιγα, μιπως το σαμπουαν αυτο ειναι που μου δημιουργησε το προβλημα (λεω μονο το fungoral γιατι ειναι φαρμακευτικο και καπως για πιο ειδικη χρηση), δεν ειμαι αλλεργικος σε τιποτα απ'οσο ξερω, παντος βλεπω κατι σαν ερεθισμους στο τριχωτο κατι σαν σπυρια. Το fungoral το χρησημοποιω 3 φορες την εβδομαδα και το αλλο τις υπολοιπες μερες. το προβλημα μου ειναι οτι εχω κανει μεταμοσχευση και τα οποια δειχνουν να μην πευτουν με τον ιδιο ρυθμο, αν τα χασω ετσι θα δειχνουν χαλια αυτος ειναι και ο λογος που δεν τα ξυριζω διαφορετικα το λεω σε ολους σας ειναι μια απο τις καλυτερες λυσεις.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: fungoral

αν σταματησεις το proscar τοτε αγορασε το revivogen ειναι λοσιον και ΔΕΝ εχει παρενεργειες
βεβαια δεν ειναι αποτελεσματικο σαν το proscar

για σαμπουαν αγορασε Tricomin
θα σου κανει μεγαλο καλο στο κεφαλι σου οσο αφορα ερεθισμους και λοιπα
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: fungoral

shedding από fungoral σαν side, από αναστολή σύνθεσης των στεροειδών ορμονών...;!
συνήθως το συνδέουμε με την αγωγή φινα/ντουτα,revivogen και μινοξ,αλλά δεν το έχουμε συνδέσει με fungoral ...

- proscar σταμάτησες λόγω side που είχες (1-2% αυτών που παίρνουν proscar) ή φόβο για side;!
- χρησιμοποίησες το fungoral 2-3 φορές (max) την εβδομάδα,μέρα παρά μέρα ;
- βάζεις αλόη τζελ ή άλλο αντιφλεγμονώδες (spiro) ;
- εκτός των σαμπουάν τι άλλο βάζεις σαν κύρια θεραπεία;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: fungoral

παντως αν καποιος θελει να βαλει σαν συστατικο το δραστικο συστατικο του fungoral ketoconazole και να χρησιμοποιει καθε μερα
την λοσιον με αυτο το συστατικο

θα πρεπει το 1ml της λοσιον που θα φτιαξει να εχει 5mg ketoconazole
sto συνολο 5mg ημερησίως επι 7 ημερες 35mg ketoconazole την εβδομαδα
μπορεις να βαλεις και 6mg ανα ml αλλα αυτην θα πρεπει να ειναι η μαξιμουν ποσοτητα
για αυτους που κανουν μακροχρονια χρηση ανα ml καλη ποστητα ειναι η 3mg ανα ml

στο σαμοουαν που χρησιμοποιουμε για 1ml που βαζουμε στο καφαλι μας εχουμε 20mg ketoconazole 2 φορες την εβδομαδα εχουμε 40 maximun 60
αλλα τοσο προτεινει η εταιρια για αυτους που εχουν σοβαρο προβλημα και fugnoral οχι σε αυτους που απλα εχουν προβλημα τριχοπτωσης

οταν δεν εχεις προβλημα για συντηρηση αναφερετε σαν τιμη 1 φορα στην εβδομαδα η μια φορα στις 2 εβδομαδες


αυτο ειναι το σκεπτικο μου οσο αφορα τις ποσοτητες
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: fungoral

Παναγιώτη sorry,αλλά κάπου το'χασα το σκεπτικό σου και ελπίζω να είμαι ο μόνος ... :-\
 

Άκης

Administrator
Απ: fungoral

dont είπε:
Ρε παιδια ειχα κανονικη τριχοπτωση πριν δυο μηνες και απο την στιγμη που αρχισα το fungoral μαζι με το T/Gel το οποιο σταματησα πριν δυο βδομαδες, πλεον χρησημοποιω το Anaphase, πεφτουν με τρομακτικο ρυθμο. Εχω τρελαθει τελειως δεν ξερω τι να κανω πηγα πηρα και κατι βιταμηνες priorin. To proscar το πηρα για λιγες μερες και και το σταματησα αφου διαβασα εδω διαφορα. Δεν ξερω τι αλλο να κανω, ξαναλεω πριν το fungoral και τα αλλα δεν ειχα προβλημα εντονο απλα αραιωναν σιγα σιγα, μιπως το σαμπουαν αυτο ειναι που μου δημιουργησε το προβλημα (λεω μονο το fungoral γιατι ειναι φαρμακευτικο και καπως για πιο ειδικη χρηση), δεν ειμαι αλλεργικος σε τιποτα απ'οσο ξερω, παντος βλεπω κατι σαν ερεθισμους στο τριχωτο κατι σαν σπυρια. Το fungoral το χρησημοποιω 3 φορες την εβδομαδα και το αλλο τις υπολοιπες μερες. το προβλημα μου ειναι οτι εχω κανει μεταμοσχευση και τα οποια δειχνουν να μην πευτουν με τον ιδιο ρυθμο, αν τα χασω ετσι θα δειχνουν χαλια αυτος ειναι και ο λογος που δεν τα ξυριζω διαφορετικα το λεω σε ολους σας ειναι μια απο τις καλυτερες λυσεις.
Όπως σε ρωτάει και ο Σπύρος, τι ακριβώς παίρνεις αυτήν την στιγμή σαν θεραπεία;
Και πιστεύω λάθος να κάνεις κάτι που ενώ δεν έχεις δει sides, απλά να σε φοβίσουν τα γραφόμενα κάποιου που δεν ξέρεις καν για ποιο σκοπό τα έλεγε. Ακόμα εμένα προσωπικά δεν με έχει πείσει κάτι από αυτά που έλεγε ο innotech (αυτά πιστεύω σε φόβισαν).

_SPIROS είπε:
Παναγιώτη sorry,αλλά κάπου το'χασα το σκεπτικό σου και ελπίζω να είμαι ο μόνος ... :-\
Αναφέρει, αν δεν κάνω λάθος, για κάποιον που θέλει να φτιάξει μία λοσιόν και να το βάλει μέσα.
Στο τέλος αναφέρεται στην ποσότητα που θα λάβουμε από το σαμπουάν.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: fungoral

ναι μονο μεσω του σαμουαν μπορουμε να βρουμε την ποσοτητα για λοσιον

γιατι αν το κοιταξεις σε χαπι και το παρεις απο το στομα για αλλους λογους βεβαια η συνιστώμενη ποσοτητα ειναι 200 mg την μερα και σε ειδικες περιπτωσεις οπου χρειαζεται μπορει να φτασει στην διπλασια ποσοτητα 400mg την μερα
ξανα λεω πως αυτες ειναι δόσεις ειναι για ληψη απο χαπι

στο σαμπουαν ειναι εντελως διαφορετικες οι ποσοτητες και απο εκει πιστευω θα βρουμε την ποσοτητα που θελουμε
αυτη που εγραψα την θεωρω ασφαλη ποσοτητα για λοσιον
 

dont

New Member
Απ: fungoral

Παιδια σχετικα με το τι θεραπεια ακολουθω ειναι οσα γραφω τιποτα παραπανω.
Καλα ενοειτε πως δεν ειδα τιποτα απο την χρηση δυο χαπιων proscar.
Παντος δεν ξερω επειδη συμβαινει να εχω αλλαξει διαφορα οπως το οτι πηρα βιταμηνες, αλλα παρατηρω οτι εχοντας καποιες μερες που δεν χρησημοποιω το fungoral και η τριχωπτωση εχει μειωθει, τωρα οπως λεω δεν μπορω να ειμαι σιγουρος οτι οφειλεται σε αυτο αλλα εικαζω οτι πιθανον η συχνη χρηση του να εχει τετοια συμπτωματα.
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: fungoral

για πόσο συχνή χρήση μιλάμε;
3 φορές την εβδομάδα μέρα παρά μέρα είναι το μέγιστο για fungoral ...

μην ξεχνάς ότι υπάρχουν μέρες κάθε μήνα που παρατηρείται σχετική τριχόπτωση

για τα 2 χάπια proscar ... δεν το σχολιάζω ...
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: fungoral

φιλε η δοσογια ειναι 1/4 proscar οχι ενα ολοκληρο χαπι
αν πηρες 2 χαπια ειναι 10mg φιναστερισης
η δοσολογια ειναι 1mg τη μερα οποτε πηρες 10πλασια ποσοτητα κοψτο το χαπι
και μαθε περισσοτερα πριν το παρεις

ακομη να θυμασαι πως διπλασιαζοντας την δοση δεν διπλασιαζεις και το αποτελεσμα
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα