fungoral

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Pierre

Member
Απ: fungoral

Παναγιωτης είπε:
Pierre για να μην σε πιανει η κορτιζονη και το fungoral πρεπει να εχει μεγαλο προβλημα

Οποτε μακρια απο την μινοξιδιλη φιλε θα σου επιδυνωσει την κατασταση

επελεγε καποιο αλλο regrowth χωρις μινοξιδιλη

Φίλε μου, δεν ξέρω τι άλλο να κάνω με την κατάσταση αυτή. Και εγώ δεν πιστέυω πως η μινοξυδίλη ενδείκνυται στο πρόβλημά μου...
Η δερματίτιδα δεν με αφήνει με τπτ εδώ και πολύ καιρό...
Ισοτρετινοίνη δεν παίζει να ξαναπάρω και το μόνο που βλέπω...είναι την ξανθιά πλούσια κόμη μου να αραιώνει...

Ίσως να μην προέρχεται απο την DHT...αλλά ποιό το νόημα?
Μήπως να τραβήξω μια ξούρα που είναι και της μόδας, να ξενοιάσω απο την φαγούρα και την ξηροδερμία?

Next week παώ στον δερματολόγο for sure, μπας και με διαφωτίσει λίγο.

Επίσης, επειδή βλέπω να παίζει πολύ Fungoral στο forum(για λόγους regrowth), oφείλω να σημειώσω πως η παρατεταμένη χρήση του δεν συνίσταται, αφού κάνει ανθετικά κάποια στελέχη μυκητών στο τριχωτό της κεφαλής. Πάντως όταν το ξαναρχίζω μετά απο κάποια διακοπή, πραγματικά βοηθάει(στην ξηροδερμία...)

Άτιμο Roaccutan τι μου έκανες...χαχαχα

Any other ideas??????????
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Troulis

New Member
Απ: fungoral

Minocin των 100mg πρωι-βραδυ μεχρι να μην εχεις ουτε ενα σπυρι στο κεφαλι.Κοστιζει 5 ευρω χωρις συνταγη

Procef των 500mg αν δεν σου περασει με το πρωτο (απιθανο το κοβω).Κανει 25 ευρω χωρις συνταγη οποτε πρεπει να το γραψεις.


Και τα δυο ειναι αντιβιοτικα και λειτουργουν στην δερματιτιδα-θυλακιτιδα του τριχωτου.Μακρια απο fungoral και να χρησιμοποιησεις ενα σαμπουαν normal.Το καλυτερο ειναι απο φαρμακειο το Ducray-Extra-doux (8 ευρω)


Αμα κανεις αυτα αποκλειεται να μην λυθει το προβλημα σου.
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: fungoral

Troulis είπε:
Minocin των 100mg πρωι-βραδυ μεχρι να μην εχεις ουτε ενα σπυρι στο κεφαλι.Κοστιζει 5 ευρω χωρις συνταγη

Procef των 500mg αν δεν σου περασει με το πρωτο (απιθανο το κοβω).Κανει 25 ευρω χωρις συνταγη οποτε πρεπει να το γραψεις.


Και τα δυο ειναι αντιβιοτικα και λειτουργουν στην δερματιτιδα-θυλακιτιδα του τριχωτου.Μακρια απο fungoral και να χρησιμοποιησεις ενα σαμπουαν normal.Το καλυτερο ειναι απο φαρμακειο το Ducray-Extra-doux (8 ευρω)


Αμα κανεις αυτα αποκλειεται να μην λυθει το προβλημα σου.
.... ::)
με τον Death Valley καμία σχέση ???
 

Troulis

New Member
Απ: fungoral

Πάντως όταν το ξαναρχίζω μετά απο κάποια διακοπή, πραγματικά βοηθάει(στην ξηροδερμία...)

To fungoral προκαλει ξηροδερμια δεν την βοηθαει


Το θέμα με το Accuran είναι πως είναι ακόμα πιο δυνατό απο το Roaccutan...

Τα ιδια ειναι
 

Pierre

Member
Απ: fungoral

Thanx παίδες,

Θα μελετήσω προσεκτικά όλα τα παραπάνω.

Εν αναμονή...
 

cool11

Well-Known Member
Απ: fungoral

Ξερω οτι μαλλον εχει αναφερθει ξανα, αλλα με απασχολει το θεμα και το ξαναθετω.
Fungoral, ποσο συχνα λουσιμο με αυτο?
Πχ. εγω εχω καθιερωσει λουσιμο 3 φορες/βδομαδα.

Ενας δερματολογος μου ειπε οχι συχνο λουσιμο με fungoral, εχει φαρμακευτικες ουσιες, δεν τα θυμαμαι καλα.

Βασικα, οτι βαζω στο προγραμμα για το κεφαλι, το κραταω χρόνια.
Οποτε, οτι επιλογη κανω, θελει σκεψη γιατι μιλαμε για μακροχρονια χρηση.

Πχ. εχω πεσμενη πιεση, και κατακρατηση υγρων στο προσωπο, και ειμαι σιγουρος οτι το regain παιζει ρολο σε αυτο.
Δεν θα ανοιξω εδω αυτο το θεμα, απλα το φερνω ως παραδειγμα.(καποιοι θα πουν παρε κατι αλλο-το οποιο ειμαι σιγουρος θα εχει καποιες αλλες παρενεργειες...)

Ετσι και με fungoral.
Ωραια, καλο, τελειο, αισθηση δυνατου μαλλιου, βοηθεια στο θεμα τριχοπτωσης(οσο μπορει να βοηθησει ενα καλο σαμπουαν κλπ).
Απο εκει και περα: μπορω να το βαζω: 1, 2, 3 φορες τη βδομαδα?

Ποιες ειναι επισημες/ανεπισημες παρενεργειες?
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: fungoral

τους πρωτους μηνες μεχρι το ενωτερο 3 φορες την εβδομαδα
επειτα ελαττωσε στις 2 φορες την εβδομαδα

οσο για το regain ναι εχεις δικιο σε αυτα που λες
αν σε ανωχλει η ελαττωσε το η σταματησε το

για παρενεργειες που ρωτας για τι ακριβως ρωτας για την

Ketoconazole

αν ναι

Severe allergic reactions (rash; hives; itching; difficulty breathing; tightness in the chest; swelling of the mouth, face, lips, or tongue); bloating; dark urine; decreased sexual ability; depression; irregular heartbeat; fever, chills, or persistent sore throat; loss of appetite; numbness or tingling of the hands or feet; pale stools; severe or persistent nausea or stomach pain; swollen or tender abdomen; thoughts of suicide; unusual bruising or bleeding; unusual tiredness or fatigue; vision changes; vomiting; yellowing of the skin or eyes.
 

Teri

New Member
Απ: fungoral

Xρησιμοποιώ το fungoral από 10 Φεβρουαρίου, 3 φορές την εβδομάδα. 6 μήνες είναι αρκετοί για να το μειώσω στις 2 εβδομαδιαίως, ή να το "τραβήξω" κιάλλο?
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: fungoral

όπως κρίνεις Λευτέρη-αν δεν σου έδωσε ξηροδερμία κτλ,κάνε χρήση σύμφωνα με την μελέτη/έρευνα που έγινε - στον χρόνο πήραν αποτελέσματα με θεραπεία μόνο σαμπουάν κετοκοναζόλης
 
Απ: fungoral

σπυρο χρησημοποιω εδω κι ενα μηνα fungoral 2 φορες την εβδομαδα επειδη εχω και πολες ασπρες τριχες μου εχει κανει αποχρωματισμο κατι σαν ροζ φαινεται και δευτερον ξηροδερμια, καποιο αλλο σαμπουαν ισαξιο του υπαρχει?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: fungoral

botaderm (από φαρμακείο),revita/nizoral κ.α από internet είναι σαμπουάν με κετοκοναζόλη

σε 1η φάση συνδυασέ το fungoral με κάποιο κοντισιονερ/μάσκα,
π.χ frezyderm hair force mask(μετά το λούσιμο για 5' και ξέβγαλμα) ;)
 

5%

New Member
Απ: fungoral

Σπύρος είπε:
botaderm (από φαρμακείο),revita/nizoral κ.α από internet είναι σαμπουάν με κετοκοναζόλη

σε 1η φάση συνδυασέ το fungoral με κάποιο κοντισιονερ/μάσκα,
π.χ frezyderm hair force mask(μετά το λούσιμο για 5' και ξέβγαλμα) ;)

Το Fungoral έχει κάτι άλλο εκτός από τη κετοκοναζόλη που το κάνει ιδιαίτερο?
Επειδή υπάρχουν διάφορα shampoo με κετοκοναζόλη από το φαρμακείο, θα κάνουν την ίδια καλή δουλειά σε περιεκτικότητα 2%?
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: fungoral

5% είπε:
Το Fungoral έχει κάτι άλλο εκτός από τη κετοκοναζόλη που το κάνει ιδιαίτερο?
Επειδή υπάρχουν διάφορα shampoo με κετοκοναζόλη από το φαρμακείο, θα κάνουν την ίδια καλή δουλειά σε περιεκτικότητα 2%?

όποιο σαμπουάν φαρμακείου με 2% κετοκοναζόλη θα δώσει στον χρόνο χρήσης τα ίδια αποτελέσματα με το fungoral - δεν είναι δυνατόν να τα ξέρουμε ονομαστικά όλα ... 8)
 

5%

New Member
Απ: fungoral

Σπύρος είπε:
όποιο σαμπουάν φαρμακείου με 2% κετοκοναζόλη θα δώσει στον χρόνο χρήσης τα ίδια αποτελέσματα με το fungoral - δεν είναι δυνατόν να τα ξέρουμε ονομαστικά όλα ... 8)

Όμορφα, σε ευχαριστώ Σπύρο. :)
 

πετρος

New Member
fungoral!!!

Παιδια ειμαι νεος στο σαιτ το εντωπισα οταν αρχισα να ψαχνω για την τριχοπτωση! σας αξιζουν πολλα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ συγχαρητηρια γι αυτο που εχετε καταφερει.. το σαιτ ειναι φτιαγμενο ετσι ωστε να μαθαινεις πολλα πραγματα για την τριχοπτωση(εχω διαβασει κ εγω αρκετες ωρες σε τοπικ π με αφορουν).. Απλα θα ηθελα να κανω μια ερωτηση για να ακουσω την αποψη κ καποιου αλλου, ειμαι 20 χρονων και εχω παρατηρησει οτι εχω αραιο μαλλι γενικα κ απο θεμα τριχοπτωσης δεν παω πισω(20-30 τριχες τν ημερα) Ειχα χρησιμοποιησει στ 19 μου το dercos aminoxil αλλα κ το σαμπουαν priorin extra αλλα δεν εχω ακουσει εδω καλα λογια που πιστευω αν κρινω κ απο εμενα ισχυουν!! Σκευτομαι λοιπον να παρω το fungoral για να μ τονωσει την τριχα και επειδη ειναι καλο σαμπουαν εναντια στη τριχοπτωση! Οποτε καλα δεν θα κανω ρε παιδια???
 

Scientist

New Member
Απ: fungoral!!!

Το fungoral είναι πολύ καλό σαμπουάν ιδίως για περιπτώσεις σμηγματορροϊκής δερματίτιδας, κνησμού κλπ. Μην περιμένεις όμως να σου σταματήσει από μόνο του την τριχόπτωση. Θα πρέπει να το χρησιμοποιείς συνδιαστικά με άλλα προϊόντα κατά της τριχόπτωσης για να δεις κάποιο αποτέλεσμα. Το fungoral αποτελεί μέρος αυτού που ονομάζουμε big 3. Τα άλλα δυο είναι η φιναστερίδη και η μινοξιδίλη. Ο συνδυασμός των τριών είναι, σύμφωνα με πολλές μαρτυρίες χρηστών σε όλο τον κόσμο, ό,τι πιο αποτελεσματικό διαθέτουμε σήμερα ενάντια στην ανδρογενετική αλωπεκία. Το fungoral βοηθάει πολύ και στους ερεθισμούς που προκαλεί στο τριχωτό της κεφαλής η μινοξιδίλη. Σε περιπτώσεις ανδρογενετικής αλωπεκίας χρησιμοποιείται το πολύ έως τρεις φορές την εβδομάδα (όχι περισσότερες γιατί ενδέχεται να προκαλέσει ξηροδερμία, αλλά και πέρα από αυτό η δραστική του ουσία κετοκοναζόλη έχει αρκετά μεγάλο χρόνο δράσης στο τριχωτό, επομένως είναι ασκοπο). Τις ενδιάμεσες μέρες μπορείς να λούζεσαι με κάποιο σαμπουάν της αρεσκείας σου.
 

akakios

New Member
Απ: fungoral!!!

Καλησπέρα και από μένα ως νέος στο forum. Η αλήθεια είναι ότι έχω κανα δυο βδομάδες που διαβάζω τα διάφορα θέματα και έχω πραγματικά μείνει άφωνος με την πραγματικά υπέροχη δουλειά σας.
Το θέμα τριχόπτωση με βασανίζει τα τελευταία 10+ χρόνια. Για να πω την αλήθεια τον τελευταίο καιρό είχα τόσο απογοητευτεί που σχεδόν τα είχα παρατήσει.
Το καλό είναι ότι μέσα από το forum και το διάβασμα πήρα κουράγιο για να κάνω μια νέα προσπάθεια με τα μαλλια μου.
Από σήμερα ξεκίνησα να χρησιμοποιώ ξανά το fungoral και Minoxidil 5%
Ο χρόνος θα δείξει...
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: fungoral!!!

καλώς ορίσατε και οι 2 νέοι :15m:

Πέτρο,
πριν κάνεις οτιδήποτε πάρε μια διάγνωση από δερματολόγο - 20 τρίχες καθημερινά είναι απόλυτα φυσιολογική τριχόπτωση
σίγουρα μπορείς να λούζεσαι 3 φορές μέγιστο την εβδομάδα με fungoral,botaderm,abba,revita κ.α σαμπουάν κετοκοναζόλης

Ακάκιε,
όπως είδες με μινοξιδίλη και σαμπουάν κετοκοναζόλης δεν ολοκληρώνεται η θεραπεία - πήγαινε στο θέμα "dht blocker" και αποφάσισε ποιο θα βάλεις καθημερινά
είναι ανούσιο να παλεύεις μόνο με τα 2 που αναφέρεις την τριχόπτωση - χάνεις χρόνο και μαλλιά ...
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα