fue vs strip

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
ανοιγω αυτο το τοπικ για να μαθουμε ολοι ποια ειναι τα θετικα και αρνητικα του καθε τροπου ;)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Panos1982

Well-Known Member
Απ: fue vs strip

ADVANTAGES

• No linear scar (important for those who want to wear their hair very short)

• Decreased healing time

• Decreased pain in the donor area

• Useful for those with a tendency to scar (Asians)

• Ideal for repairing donor scars that can't be excised

• Extends the area of donor supply and may add to total donor supply

• Creates the possibility of harvesting of body hair and beard hair

• Useful in specific young patients who need only small number of grafts


DISADVANTAGES

• Maximum graft yield, if used exclusively, is lower that with FUT (due to the inability to harvest all the hair from the mid-permanent zone)

• Distortion from initial FUE makes subsequent FUE difficult

• Greater potential for follicular transaction (damage) than FUT

• Grafts harvested outside the permanent area may be lost in future

• Potential for spotty scarring in the donor area after a larger number of grafts have been harvested

• Takes longer and is therefore more expensive

• Grafts are finer with less tissue protection and therefore more susceptible to trauma, and there is a potential for less yield

• Capping or buried grafts may occur with certain techniques

• So much attention and time is given to the donor area that the recipient area sometimes does not get the attention it deserves

Αρκετα ενδιαφερον......
Μιλαει για την φυε σε σχεση με το στριπ....ποια τα πλεονεκτηματα και ποια τα μεινεκτιματα.....
απο κατω παταω και μια ελευθερη μεταφραση απο το γκουγκλ.....
ειναι απ το σαιτ του paul shapiro....ο οποιος εφαρμοζει και τις δυο τεχνικες........


ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ

• Δεν υπάρχει γραμμική ουλή (σημαντικό για όσους θέλουν να φορούν τα μαλλιά τους πολύ σύντομη)

• Μειωμένος χρόνος επούλωσης

• Μειώθηκε πόνος στην περιοχή του δότη

• Χρήσιμο για όσους έχουν την τάση να ουλή (Ασιάτες)

• Ιδανικό για την επισκευή σημάδια χορηγών που δεν μπορεί να αποκοπεί

• Επεκτείνει την περιοχή εφοδιασμού δότη και μπορεί να προσθέσει στη συνολική προσφορά των χορηγών

• Δημιουργεί τη δυνατότητα εκμετάλλευσης των μαλλιών το σώμα και τα μαλλιά γένια

• Χρήσιμο σε συγκεκριμένους νεαρούς ασθενείς οι οποίοι χρειάζονται μόνο μικρός αριθμός των μοσχευμάτων


ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ

• απόδοση του μοσχεύματος Μέγιστη, αν χρησιμοποιούνται αποκλειστικά και μόνο, είναι χαμηλότερη ότι με FUT (λόγω της αδυναμίας συγκομιδή όλες τις τρίχες από τα μέσα της δεκαετίας μόνιμη ζώνη)

• Παραμόρφωση από την αρχική FUE καθιστά τη μεταγενέστερη FUE δύσκολη

• Μεγαλύτερη δυνατότητα για θυλακιώδη συναλλαγή (ζημιά) σε σχέση με FUT

• Μοσχεύματα που συλλέγονται εκτός της μόνιμης περιοχής ενδέχεται να χαθούν στο μέλλον

• Οι Δυνατότητες ανώμαλος ουλές στη δότρια περιοχή μετά από ένα μεγαλύτερο αριθμό μοσχευμάτων έχουν συγκομισθεί

• διαρκεί περισσότερο και είναι επομένως πιο ακριβά

• Μοσχεύματα πιο λεπτά μικρότερη προστασία στους ιστούς και επομένως πιο επιρρεπείς στο τραύμα και υπάρχει πιθανότητα για λιγότερο απόδοσης

• προσαρμογής ή να θάβονται μοσχεύματα μπορεί να εμφανιστούν με ορισμένες τεχνικές

• Τόσο πολύ προσοχή και χρόνος δίνεται στην περιοχή των δωρητών ότι η λήπτρια περιοχή μερικές φορές δεν παίρνει την προσοχή που της αξίζει
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: fue vs strip

ΚΩΝ/ΝΟΣ είπε:
Η Μόνη διαφορά κατά την γνώμη μου είναι ότι η FUE είναι ποιο χρονοβόρα

ναι οντως......ειναι η μοναδικη διαφορα αναμεσα στις 2 τεχνικες.........σε ολα τα υπολοιπα ειναι φτυστες.....
 

ΚΩΝ/ΝΟΣ

New Member
Απ: fue vs strip

πρωτον μην ειρωνευεσαι και δευτερο διατυπωσα λάθος πριν, ηθελα να πω απο το μειονεκτηματα πιστευω ότι η fue είναι μονο πιο αργή, σε όλα τα αλλα υπερτερει
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: fue vs strip

ΚΩΝ/ΝΟΣ είπε:
πιστευω ότι η fue είναι μονο πιο αργή, σε όλα τα αλλα υπερτερει

το μεγαλυτερο πλεονεκτημα της φυε που δεν αναφερεται πιο πανω.....
ειναι το εξης.....με το στριπ ο μεσος ορος τριχων ανα θυλακιο ειναι 2....
δηλαδη τα 3000 θυλακια του στριπ εχουν πανω κατω 6000 τριχες.....
ενω με την φυε...επιλεγονται τα θυλακια με πολλες τριχες και ο μεσος ορος ανεβαινει στο 3
(συμφωνα με μια μελετη του dr cole).....οποτε 3000 θυλακια με φυε θα μπορουν να φτασουν και τις 9000 τριχες.....το οποιο σημαινει 33% περισσοτερες τριχες απ οτι με στριπ και με τον ιδιο αριθμο θυλακιων.......αρα και μεγαλυτερη καλυψη και καλυτερο οπτικο αποτελεσμα.....
γι αυτο και πολλες φορες βλεπεις αποτελεσματα των 2000 θυλακιων στη χερλαιν με φυε και δειχνει καλυτερα η ιδιο με ενα των 2500-3000 με στριπ.....
 

max_os

New Member
Απ: fue vs strip

δλδ Πάνο για μενα που δεν εχω 3τριχα θυλακια να δωσω καταρέει το κυριοτερο πλεονέκτημα της fue εναντι της fut?
. .
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: fue vs strip

Μάχος είπε:
δλδ Πάνο για μενα που δεν εχω 3τριχα θυλακια να δωσω καταρέει το κυριοτερο πλεονέκτημα της fue εναντι της fut?
. .

δεν ειπα μονο για 3τριχα......ειπα οτι ο μεσος ορος παει στο 3....δηλαδη χρησιμοποιουν και 2τριχα και 4τριχα και 3τριχα και 5τριχα......που σιγουρα εχεις απ ολα........απλα ειναι στο χερι τους ποια θα επιλεξουν και επιλεγουν πιο πολλα 3-4-5 και λιγοτερα 2τριχα.....και ο μεσος ορος παει καπου στο 3!!! δε μπορει να εχεις μονο μονοτριχα και διτριχα σε ολο σου το κεφαλι μαχο......

Και κατι αλλο.....οταν ενα θυλακιο ειναι μονοτριχο......η τριχα τεινει να ειναι πιο χοντρη απ οτι ειναι οι τριχες σε ενα 3τριχο η 4τριχο θυλακιο.......(παλι με μελετη του cole)
οποτε οταν κανεις split το 4τριχο θυλακι σε 4 μονοτριχα θυλακια τοτε ειναι πιο αδυνατες αυτες οι τριχες απ οτι του γνησιου μονοτριχου......και ειναι καταλληλοτερες για το hairline γιατι δειχνουν πιο φυσικες.....απ οτι οι χοντρες μονοτριχες.....
Δηλ με την fue δεν επιλεγονται πλεον οι μονοτριχες για hairline.....αλλα περνουν θυλακια με πολλες τριχες και τα διαμεριζουν και τα κανουν μονοτριχες.....
 

sakis9282

Member
Απ: fue vs strip

sakis9282 είπε:
παιδιά με λίγα λόγια τι μεταμόσχευση είναι η fue και τι η strip;
Ρε παιδιά ρωτάω και πάλι.FUE είναι η διαδικασία με ένε-ένα θυλάκιο και strip η διαδικασία με αφαίρεση λωρίδας δέρματος; Εγώ πχ έχω μαλλιά απλώς είναι λίγο αραιά,με σχετικά καλή hairline.Θα ήθελα πύκνωση.Στην περίπτωση μου τι κάνουμε συνήθως; :chinscratch
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: fue vs strip

sakis9282 είπε:
[quote author=sakis9282 link=topic=786.msg41951#msg41951 date=1289251940]
παιδιά με λίγα λόγια τι μεταμόσχευση είναι η fue και τι η strip;
Ρε παιδιά ρωτάω και πάλι.FUE είναι η διαδικασία με ένε-ένα θυλάκιο και strip η διαδικασία με αφαίρεση λωρίδας δέρματος; Εγώ πχ έχω μαλλιά απλώς είναι λίγο αραιά,με σχετικά καλή hairline.Θα ήθελα πύκνωση.Στην περίπτωση μου τι κάνουμε συνήθως; :chinscratch
[/quote]
fue ειναι με ενα ενα θυλακιο,και strip με αφαιρεση λωριδας,γνωμη μου fue αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα(ειναι ποιο ακριβη) ;)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: fue vs strip

sakis9282 είπε:
[quote author=Panos1982 link=topic=786.msg41963#msg41963 date=1289314047]
.
Όταν λέμε πιο ακριβή για τι ποσό στο περίπου μιλάμε πάνω-κάτω;
[/quote]
περιπου 1,5 με 2 φορες ακριβοτερη αναλογα την κλινικη
 

koskar

Member
Απ: fue vs strip

Εκτός από το κόστος όπου πράγματι η FUE είναι ακριβότερη (>30%) , υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο μειονέκτημα σε σχέση με την Strip;
Από διάφορες αναζητήσεις στο Internet ( π.χ. http://www.hairsite8.com/woods/procedure2.htm) οι περισσότερες αναφορές εμφανίζουν την FUE καλύτερη από την Strip τόσο στην ποιότητα των grafts αλλά κυρίως στο ότι δεν αφήνει μόνιμα σημάδια στην donor area.
Ολα αυτά ωραία και κατανοητά σε θεωρητικό επίπεδο, όμως από όσα έχω διαβάσει εδώ μέσα στο forum οι περισσότεροι που προχώρησαν σε μεταμόσχευση αναφέρουν ότι χρησιμοποιήθηκε η strip μέθοδος.
Υπαρχει κάποιος που έχει χρησιμοποιήσει την fue ώστε να μας επιβεβαιώσει τα όσα συγκρικριτά πλεονοκτηματα αναφέρονται σε σχεση με την strip;
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: fue vs strip

koskar είπε:
αναφορές εμφανίζουν την FUE καλύτερη από την Strip τόσο στην ποιότητα των grafts

καλα αυτο ξεχνα το.......αλαλ απο περιεργεια μπορεις να μου δωσεις ενα λινκ να δω καποια τετοια αναφορα και ποιος την εχει κανει???
 
Απ: fue vs strip

Όταν η fue εφαρμόζεται από έναν κορυφαίο γιατρό είναι -κατά την άποψη μου- ανώτερη από την strip σαν τεχνική μιας και είναι πιο εξελιγμένη και λιγότερο invasive. Δίχως αυτό να σημαίνει ότι η strip θεωρείτε πλέον απαρχαιωμένη και δεν θα έπρεπε να εφαρμόζεται. Απεναντίας, οι δυο τεχνικές αλληλοσυμπληρώνονται και ο συνδυασμός τους μπορεί να επιφέρει το καλύτερο δυνατόν αποτέλεσμα. Συνήθως παίζει το μέγεθος της φαλακρής επιφανειας το καθοριστικό ρολο στην επιλογή της μεθόδου. Ένας NW5 θα έχει σίγουρα καλύτερα αποτελέσματα αν ξεκινήσει με strip. Σε περίπτωση μικρού προβλήματος όμως επιλέγουμε την μέθοδο fue...ασυζητητί!
 

koskar

Member
Απ: fue vs strip

Panos1982 είπε:
[quote author=koskar link=topic=786.msg42008#msg42008 date=1289472685]
αναφορές εμφανίζουν την FUE καλύτερη από την Strip τόσο στην ποιότητα των grafts

καλα αυτο ξεχνα το.......αλαλ απο περιεργεια μπορεις να μου δωσεις ενα λινκ να δω καποια τετοια αναφορα και ποιος την εχει κανει???
[/quote]

Ίσως να μην το κατάλαβα καλά και να ισχύει αυτό που αναφέρεις, ότι δηλαδή με την strip έχεις τελικά περισσότερα grafts.
Προσωπικά με "τρομάζει" η ιδέα να έχω μια μόνιμη ουλή και αναρωτιεμαι ποια μέθοδος είναι τελικά η καλύτερη/προτιμότερη.
Από την μέχρι τώρα έρευνα μου φαίνεται η fue να έχει περισσότερα πλεονεκτήματα (π.χ. http://www.hairsite.com/hair-loss-articles/strip-fue-hair-transplant-240.htm) αλλά δεν ξέρω εάν η τελική απόφαση θα είναι δική μου ή αυτό θα εξαρτηθεί από κάτι άλλο πιο τεχνικό που θα αξιολογηθεί από τον γιατρό που θα κάνει την μεταμόσχευση.
Είναι γεγονός πάντως ότι τα περισσότερα περιστατικά εδώ στο forum που έχω διαβάσει αναφέρουν ότι χρησιμοποιήθηκε η strip και αναρωτιεμαι εάν αυτό αποτέλεσε προσωπική απόφαση ή ήταν η τελική πρόταση του εκάστοτε γιατρού/κλινικής.
 

ΚΩΝ/ΝΟΣ

New Member
Απ: fue vs strip

μα τι λεμε τωρα ειναι κοντα στη λογικη, η μια είναι κανονικο χειρουργειο(στριπ) με νυστερια και ραφες και η φυε μετα απο 10 μέρεσ δεν εχεις κανενα απολυτος σημαδι. Απλα ο γιατροσ προτειμα το στριπ για η δουλεια είναι 2-3 ωρεσ και τις υπολοιπες ειναι η νοσοκομα παρα το φυε που κανει 6-7 ώρες. μια μεγάλη εταιρια κανει με ενα γιατρό 3 στριπ την ημερα.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: fue vs strip

ΚΩΝ/ΝΟΣ είπε:
μα τι λεμε τωρα ειναι κοντα στη λογικη, η μια είναι κανονικο χειρουργειο(στριπ) με νυστερια και ραφες και η φυε μετα απο 10 μέρεσ δεν εχεις κανενα απολυτος σημαδι. Απλα ο γιατροσ προτειμα το στριπ για η δουλεια είναι 2-3 ωρεσ και τις υπολοιπες ειναι η νοσοκομα παρα το φυε που κανει 6-7 ώρες. μια μεγάλη εταιρια κανει με ενα γιατρό 3 στριπ την ημερα.
μην νομιζεις οτι και με την fue ειναι λιγοτερη η ταλαιπορεια, χειρουργειο ειναι και στα δυο η επεμβαση με τοπικη αναισθησια,ποιο πολυ πεδεμα ειναι η αναρωση μετα,προσοχη στον υπνο,προσοχη στον ηλιο..
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα