Follicept

poseidonas77

Well-Known Member
με βαση τη τελευταια φωτο μπορει να αναμενουμε και αποκατασταση μαλιων???(hair restoration)
η δεν καταλαβα καλα????

οι της follicept ισχυριζονται οτι η dht δεν ηταν ποτε ο ενοχος αλλα τα χαμηλα επιπεδα
του igf-1..
κατι μου θυμιζει αυτο....νομιζω ο gomi ισχυριζονταν οτι δεν ειναι η dht ο κυριος
λογος της καταστροφης των θυλακων
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
ο gomi που ειναι???
θελουμε την αποψη του

To είχα αναφέρει εδώ #1707

Αν καταφέρουν τα όσα λένε, ότι δηλαδή θα πηγαίνει κατευθείαν στο θύλακα, όπως επίσης και την ακριβή ποσότητα που χρειάζεται, γιατί δεν θέλουμε τον igf-1 να δεσμεύεται από τα κύτταρα του δέρματος, τότε είναι μια ευκαιρία να δούμε αν ισχύει το θέμα της ινσουλινοαντίστασης ως αιτία της Α.Α. για το οποίο υπάρχουν αρκετές αξιόλογες έρευνες.
Η εταιρεία όντως ισχυρίζεται ότι η ίδια η dht δεν καταστρέφει με ευθύ τρόπο τον θύλακα, αλλά IΣΩΣ να δημιουργεί - συμβάλλει σε μια χημική αντίδραση η οποία δεν επιτρέπει στον igf-1 να δεσμευτεί από τα dp cells.
Γενετικά δηλαδή, η φυσιολογική "συνεργασία" αυτή, στην περιοχή δεν δουλεύει από ένα σημείο και μετά.

Στην ουσία ο φυσιολογικός κύκλος της τρίχας έχει ανακοπεί και αυτό οφείλεται στη μη διαίρεση των κυττάρων για να παράξουν τρίχα. Αυτό ακριβώς κάνει ο igf-1 αυξάνοντας επίσης και όλους τους υπόλοιπους αυξητικούς παράγοντες που χρειάζεται ένα κύτταρο για να λειτουργήσει όπως πρέπει. Γι αυτό είπα πως με σοβαρό ρολάρισμα θα αυξηθεί η όποια αποδοσή του (αν δηλαδή υπάρξει).

Εδώ να θυμίσω πως χωρίς αυξητική ορμόνη, ο igf-1 πέφτει στα τάρταρα και η αυξητική ορμόνη αρχίζει να μειώνεται κατακόρυφα από την εφηβεία και μετά και κατά καιρούς έχω διαβάσει περιπτώσεις στο νετ όπου το λεγόμενο fasting (νηστεία) 1-2 φορές την εβδομάδα, βελτίωνε την ποιότητα των μαλλιών τους. Αυτό εξηγείται με το ότι όταν δεν υπάρχει ινσουλίνη στο αίμα, κάτι που γίνεται μετά από πολλές ώρες νηστείας, η αυξητική ορμόνη αυξάνεται, άρα και ο igf-1.
Eπίσης η φιναστερίδη δούλεψε καλά σε όσους ανέβηκαν τα ποσοστά αυτού του αυξητικού παράγοντα.
Γι αυτό είχα αναφέρει σε ένα παλιό θέμα πως όσοι παίρνουν φιναστερίδη πχ, μεγάλες ποσότητες colostrum 8-10γρ την ημέρα, μπορεί να βοηθήσουν.

Από την άλλη κάποιες άλλες έρευνες αναφέρουν πως στα φαλακρά κεφάλια, υπάρχει αυξημένος igf-1. Ίσως αυτό όμως να μην είναι και αντιφατικό. Εννοώ πως αν ο αυξητικός αυτός παράγοντας δεν μπαίνει στο τριχοθυλάκιο, τότε παραμένει αδέσμευτος. Άρα είναι λογικό τα αυξημένα ποσοστά του. Το θέμα είναι να ανταποκριθούν τα dp cells σε αυτόν (να παρακάμψουν δηλαδή την ινσουλινοαντίσταση)

Εξάλλου, η θεωρία τους εξηγεί και το παράδοξο που λένε ότι έχει η ΑΓΑ σε σχέση με την υπόλοιπη τριχοφυΐα στο σώμα.
Για παράδειγμα στο πρόσωπο αυτό που δημιουργεί την τριχοφυΐα, είναι τα ανδρογόνα σε συνδυασμό με τον igf-1.

Eδώ είναι η έρευνα για τη φιναστερίδη και τον igf-1 και πως είχε αποτελέσματα η φινα μόνο σε όσους αύξησε τα ποσοστά του. Παρόλο αυτά ένας παρέμεινε δίχως βελτίωση αλλά ούτε χειροτέρευση.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12894070


Το πρόβλημα είναι πως αν μια κατάσταση πχ όπως εγώ, είναι χρόνια, δηλαδή 20 και χρόνια, δεν νομίζω να υπάρχουν κύτταρα που να μπορούν να διαιρεθούν και να ξεκινήσουν την διαδικασία ανάπτυξης. Άρα αν όντως δουλεύει, σε αρχικά στάδια θα είναι πολύ καλό, όπως επίσης και για διατήρηση των υπαρχόντων.

Τα υπέρ που έχουμε αυτή τη στιγμή είναι

- η αξιοπιστία τους Πανεπιστημίου
- σε περίπτωση που κάνει δουλειά το σχετικά μικρό κόστος
- Η αραιή χρήση η οποία μπορεί να είναι και μια φορά το μήνα.
- Αν δουλεύει θα διατηρεί για μεγάλο διάστημα τα αποτελέσματά του.

Τα αρνητικά είναι

Το ότι η ίδια η ΑΓΑ, έχει νικήσει κατά κράτος κάθε τι που φαντάζει ελπιδοφόρο κάνοντας πάρα πολλές έρευνες του παρελθόντος να φαίνονται αστείες και μου θυμίζει την ιστορία με τον βοσκό και το λύκο που όταν τελικά όντως ήρθε ο λύκος, δεν τον πίστευε κανείς....

Και κάτι βασικό κατ εμέ που πιστεύω θα παίξει ρόλο.

Από την μία λέμε για το πόσο βασικός είναι ο igf-1 για τα μαλλιά. Και αν έχουμε 2 διαφορετικές αλλά συνάμα ταυτόσημες περιπτώσεις τριχόπτωσης?

Δηλαδή η μια είναι η ινσουλινοαντίσταση και ενώ υπάρχει επαρκή ποσότητα του igf στο αίμα, τα dp cells δεν ανταποκρίνονται.
Άρα τι μας εξασφαλίζει ότι θα ανταποκριθούν μέσω του τοπικού?

Ενώ αντίθετα, αν η αιτία της τριχόπτωσης είναι τα μειωμένα επίπεδα του igf-1 τότε εδώ θα κάνει όντως θαύματα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

istorias

Chalandri
Θα πω και εγώ λοιπόν τη γνώμη μου για την κυκλοφορία του φαρμάκου. Στο βίντεο που είδα
είναι ένας ερευνητής της Prometheon Pharma (που και αυτός έχει ΑΓΑ νομίζω nw3 παρατηρώντας τον) ο οποίος λέει ότι σε πρώτο στάδιο θα διακινήσουν το προϊόν δοκιμαστικά σε ενδιαφερόμενους για να δουν εάν δουλεύει (!) και κατ εμέ να δουν εάν έχει παρενέργειες. Ένα που μου έκανε εντύπωση είναι γιατί δεν το χρησιμοποιεί και ο ίδιος αρχικά o_O ;).

Έστω λοιπόν ότι σε 2 μήνες από τώρα περίπου διακινείται το φάρμακο σε εθελοντές (και λίγο λέω). Για να δούμε ότι όντως δουλεύει θα πρέπει να περάσουν τουλάχιστον 6 μήνες (για να μην πω 2 χρόνια, γιατί ποιος μου λέει ότι μετά από κάποιο διάστημα δεν θα επιφέρει αντίθετα αποτελέσματα;)) . Έστω λοιπόν ότι δουλεύει το οποίο θα διαπιστωθεί από εθελοντές. Έχουμε φτάσει 2016 για πολύ πλάκα (δεν λέω 2017 γιατί βάζω το υπεραισιόδοξο σενάριο). Μέχρι να πατενταρηθεί το φάρμακο για να μην κλαπεί από άλλη εταιρεία, μέχρι να βρουν χορηγούς που αναζητούν (και να τους πείσουν) και μέχρι να βγει μαζικά το φάρμακο στην αγορά για το ευρύ κοινό θα περάσει πάρα πολύς καιρός. Και έστω ότι έχουμε φτάσει κάπου 2017 (μην πω 18), δεν θέλετε κάποιοι να δείτε τί ανταπόκριση έχει και στο ευρύ κοινό αυτό το φάρμακο;

Όλα αυτά τα λέω γιατί μου φαίνεται ΥΠΕΡαισιόδοξο το σενάριο που λέει ότι το εν λόγω φάρμακο θα διατίθεται μέχρι το τέλος της χρονιάς που διανύουμε. Βάζω μια διετία κρατώντας ένα μικρό μεν αισιόδοξο καλάθι δε γιατί αυτή τη φορά πρόκειται για πανεπιστήμιο με κύρος.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Για τις όποιες παρενέργειες συμφωνώ ότι θέλει βάθος χρόνου. Αν τυχόν όμως δουλεύει και χτυπά όσο το δυνατόν στην πραγματική αιτία, τότε τα αποτελέσματα θα είναι σχετικά σύντομα, μέσα στο 3μηνο και εφόσον όπως λένε παρακάμπτουν τον FDA, πιστεύω ότι οι κινήσεις θα είναι ιδιαίτερα σύντομες γενικότερα. Εξάλλου μιλάμε για τρελό χρήμα σε περίπτωση που όντως δουλεύει.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Για τις όποιες παρενέργειες συμφωνώ ότι θέλει βάθος χρόνου. Αν τυχόν όμως δουλεύει και χτυπά όσο το δυνατόν στην πραγματική αιτία, τότε τα αποτελέσματα θα είναι σχετικά σύντομα, μέσα στο 3μηνο και εφόσον όπως λένε παρακάμπτουν τον FDA, πιστεύω ότι οι κινήσεις θα είναι ιδιαίτερα σύντομες γενικότερα. Εξάλλου μιλάμε για τρελό χρήμα σε περίπτωση που όντως δουλεύει.
gomi αυτα τα σκευασματα http://www.ebay.com/sch/i.html?_fro...0.H0.Xigf1.TRS0&_nkw=igf1&ghostText=&_sacat=0 εχουν καμια συσχετιση με το follicept η ειναι αλλη ουσια?
 

GiannisTak

Active Member
1) οι φωτογραφίες είναι από ...χέρι; Αυτό λέγεται ανεπιθύμητη τριχοφυία!
2) Ο ερευνητής που διαφημίζει το προϊόν έχει ένα καλό norwood 3 ή 3a
Μμμμμμ...

Gomi, το λινκ που έχεις παραθέσει παραπέμπει σε μια έρευνα του 2003 που είναι κατ' αρχάς
αναξιόπιστη γιατί το δείγμα της είναι πολύ μικρό (small uncontrolled study of 9 patients)
Προφανώς οι κατασκευαστές του follicept θα βασίζονται σε επικαιροποιημένες έρευνες με πιο πλατύ δείγμα.
Ωστόσο δεν έχουν δημοσιευτεί ( ; ) και με τα δεδομένα που έχουμε ως σήμερα, το follicept δεν έχει πολύ "επιστήμη".
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
gomi αυτα τα σκευασματα http://www.ebay.com/sch/i.html?_fro...0.H0.Xigf1.TRS0&_nkw=igf1&ghostText=&_sacat=0 εχουν καμια συσχετιση με το follicept η ειναι αλλη ουσια?

kapa, χωρίς να είμαι και απόλυτα σίγουρος, τέτοιας μορφής igf-1 όπως αυτή των παραπάνω σκευασμάτων, ούτε πιστεύω ότι κάνουν κάτι γενικότερα, ούτε πιστεύω πως μπορεί να αξιοποιηθεί από τον οργανισμό.
Θέλω να πιστεύω πως η εταιρεία, αν τυχόν κυκλοφορήσει κάτι, να αφορά ανθρώπινο ινσουλινοειδή αυξητικό παράγοντα-1

Κάτι τέτοιο πχ

http://www.galinos.gr/web/drugs/main/drugs/increlex

που είναι ότι πιο κοντά στον ανθρώπινο igf-1.

To κόστος βέβαια είναι ιδιαίτερα υψηλό, αλλά μιλάνε προς το παρόν για πολύ μικρές ποσότητες και με αραιή χρήση.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
1) οι φωτογραφίες είναι από ...χέρι; Αυτό λέγεται ανεπιθύμητη τριχοφυία!
2) Ο ερευνητής που διαφημίζει το προϊόν έχει ένα καλό norwood 3 ή 3a
Μμμμμμ...

Gomi, το λινκ που έχεις παραθέσει παραπέμπει σε μια έρευνα του 2003 που είναι κατ' αρχάς
αναξιόπιστη γιατί το δείγμα της είναι πολύ μικρό (small uncontrolled study of 9 patients)
Προφανώς οι κατασκευαστές του follicept θα βασίζονται σε επικαιροποιημένες έρευνες με πιο πλατύ δείγμα.
Ωστόσο δεν έχουν δημοσιευτεί ( ; ) και με τα δεδομένα που έχουμε ως σήμερα, το follicept δεν έχει πολύ "επιστήμη".

Σωστά Gianni, αλλά γενικότερα οι περισσότερες έρευνες, για να μην πω όλες, το μόνο που έκαναν ήταν να μας αδειάζουν την τσέπη δίχως αξιόλογα αποτελέσματα. Έχω ακολουθήσει αρκετά πράγματα που ανέφεραν και έχω ξοδέψει πολύ χρήμα. Τίποτα δεν δούλεψε...
 

pithikas

Well-Known Member
Καψαικινη και ισοφλαβονες σογιας λογικα θα ειναι τα συστατικα του , μιας δε χρειαζεται εγκριση απο τον fda, δεν εχουμε να κανουμε με φαρμακο και υπαρχει μελετη (σε ποντικια) που δειχνει οτι ανεβαζουν τον igf1.
Αυτο που ισχυριζεται η εταιρια ειναι οτι εχουν μοναδικο, τροπο μεταφορας της ουσιας στο θυλακα. Χωρις ομως να εχουν κανει ακομα δοκιμες σε ανθρωπους ισχυριζονται οτι θα ειναι πιο δυνατο απο φινα και μινοξ.
Πολλες υπερβολες.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Καψαικινη και ισοφλαβονες σογιας λογικα θα ειναι τα συστατικα του , μιας δε χρειαζεται εγκριση απο τον fda, δεν εχουμε να κανουμε με φαρμακο και υπαρχει μελετη (σε ποντικια) που δειχνει οτι ανεβαζουν τον igf1.
Αυτο που ισχυριζεται η εταιρια ειναι οτι εχουν μοναδικο, τροπο μεταφορας της ουσιας στο θυλακα. Χωρις ομως να εχουν κανει ακομα δοκιμες σε ανθρωπους ισχυριζονται οτι θα ειναι πιο δυνατο απο φινα και μινοξ.
Πολλες υπερβολες.

Δεν ξέρω, μπορεί, αλλά νομίζω πως η εταιρεία έχει μιλήσει για πολύ μικρή δόση του igf-1. Δηλαδή εγώ το κατάλαβα πως θα το δίνουν στο θύλακα έτοιμο (σε τι μορφή δεν έχω ιδέα) και όχι με πλάγιο τρόπο αύξησης του όπως οι ισοφλαβόνες και η καψαικίνη. Βέβαια όντως, αν πρόκειται για human igf-1, θα πρέπει να περάσει από FDA λογικά...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

pithikas

Well-Known Member
Δεν ξέρω, μπορεί, αλλά νομίζω πως η εταιρεία έχει μιλήσει για πολύ μικρή δόση του igf-1. Δηλαδή εγώ το κατάλαβα πως θα το δίνουν στο θύλακα έτοιμο (σε τι μορφή δεν έχω ιδέα) και όχι με πλάγιο τρόπο αύξησης του όπως οι ισοφλαβόνες και η καψαικίνη. Βέβαια όντως, αν πρόκειται για human igf-1, θα πρέπει να περάσει από FDA λογικά...
Ουτε εγω ξερω, αν θα ειναι αυτα τα συστατικα, απλα το υποπτευομαι, αφου ειπαν οτι δε χρειαζονται εγκριση.
 

GiannisTak

Active Member
Ακόμα και "over the counter" να είναι, έστω και ως λοσιόν απαιτείται έγκριση από τον FDA ότι δεν είναι επικίνδυνο. Ο καθένας βέβαια μπορεί να καταλάβει ότι εφ όσον βασίζεται στο chilly και στην σόγια ότι θα ειναι ένα ακόμα φιδέλαιο πολυτελείας από τα χιλιάδες που κυκλοφορούν. Δεν μου κάνει καν καλή εντύπωση η διαφημιστική τους παρουσία.
http://www.hairgrowthsoon.com/ H ιστοσελίδα τους για όποιον θέλει να εντρυφήσει.
(Πολλά λόγια για το τίποτα.)
 

Serifis

Active Member
Θα παραμερίσω την αισιοδοξία μου και θα σταθώ στο ότι η εταιρία δεν έχει ξεκινήσει ακόμα tests σε ανθρώπους αν και ισχυρίζεται ότι θα ξεκινήσει άμεσα και πως θα χρειαστούν 12 μέρες για να φανούν τα αποτελέσματα(!!!). Τώρα πόσο σίγουρη μπορεί να είναι μια εταιρία στο ότι θα βγάλει το προιόν μέσα στο φθινόπωρο του 15 ενώ ακόμα δεν έχει κάνει human trials; Να αναφέρω ακόμα πως στο site τους γράφουν πως όσοι κάνουν εγγραφή θα παραλάβουν πιο νωρίς το προιόν, πρωτού βγει στην αγορά. Γενικώς να πω και κάτι άλλο επίσης επειδή παρακολουθώ το θέμα εδώ και λίγες σε ξένα φορουμ, πιστεύω πως δεν είναι scam. Από την άλλη όμως πρέπει να κρατάμε και μικρό καλάθι, γιατί μην ξεχνάτε πως η καραφλοβιομηχανία πάντα κινούνταν με βήματα χελώνας. Ε όταν λοιπόν εμφανίζεται κάποιος και λέει ότι φέτος θα φτιάξω κάτι που θα νικάει μινο και (δεν ξέρω) φίνα, τα 2 μοναδικά φάρμακα που κάνουν δουλειά, ε τότε επιτρέψτε μου να έχω αμφιβολίες...
 

istorias

Chalandri
Συνοψίζοντας τα καλά και τα κακά:
-Προχειροδουλειά στο site τους και γενικά στις κινήσεις τους.
-Λένε ότι δουλεύει καλύτερα και από μινοξιδίλη και φίνα χωρίς παρενέργειες τη στιγμή που ο ίδιος ο ερευνητής είναι nw3 και το φάρμακο δεν έχει δοκιμαστεί σε ανθρώπους! Πως δηλαδή μπορούν και ισχυρίζονται κάτι τέτοιο για την αποδοτικότητα;
-Θέλει πάααρα πολύ χρόνο να φτάσει στα χέρια μας ακόμα και εάν δουλεύει (λόγω δοκιμών, πιθανών παρενεργειών, πατενταρισμάτων, χορηγών, ελέγχων αποδοτικότητας, διακίνησης, κοινής αποδοχής).
-Υπάρχει κάποιο υπόβαθρο επιστημονικό, το οποίο όμως δεν ξέρουμε εάν είναι επαρκές.
-Λένε ότι το φάρμακο θα είναι φθηνό, τη στιγμή που δεν ξέρουν καν πως θα κυκλοφορήσει στην αγορά.
-Λένε ότι η δόση του φαρμάκου θα είναι συγκεκριμένη και μικρή τη στιγμή που δεν έχει δοκιμαστεί το αν αποδίδει (εδώ κολλάει το ακόμα δεν τον είδαμε, Γιάννη τον εβγάλαμε).

+Εάν όντως οι τύποι αυτοί υπάγονται με κάποιον τρόπο στο University of Florida παίζουν το κεφάλι τους και την ίδια τους την καριέρα με αυτά που υπόσχονται.
 

GiannisTak

Active Member
Εντάξει, ο ερευνητής που έχει norwood 3 ή κάτι τέτοιο, δείχνει και μια ειλικρίνεια. Δεν το έχουν δοκιμάσει σε ανθρώπους και δείχνουν τον ερευνητή όπως είναι, αλλιώς θα έπρεπε να βρούν έναν ηθοποιό με πλούσια μαλλιά και να κάνουν διαφήμιση τύπου fulfix.

Το σκοτεινό κομμάτι είναι το "university of florida". Καθώς δεν έχουν απ' ευθείας λινκ στην ιστοσελίδα κάποιου εργαστηρίου, δεν έχουν ονόματα ερευνητών/καθηγητών κτλ και το στήσιμο της ιστορίας δεν θυμίζει με τίποτα πανεπιστημιακό ίδρυμα, (είμαι ερευνητής-ΥΔ ο ίδιος στον τομέα της μοριακής βιολογίας), μπορούμε βάσιμα να αμφιβάλλουμε πολύ.

Θυμίζω ότι ο Κωσταρέλης ως διευθυντής εργαστηρίου, είχε βγει αυτοπροσώπως, είχε κάνει τις ανακοινώσεις με το όνομα του και επισήμως εξέθεσε τους καρπούς των έρευνών του στην επιστημονική κοινότητα. Δεν είναι ορθή η πρακτική να βάζουμε μερικά λινκς από άλλες έρευνες, παρά μόνο ώς βιβλιογραφία στην δική μας έρευνα, και μάλιστα με συγκεκριμένες παραπομπές.
 

istorias

Chalandri
Αυτό ακριβώς. Έψαξα στο site του πανεπιστημίου και δεν είχα βρει τίποτα γι' αυτή την ομάδα.
 

hairDerp

Καραφλοκόρακας
http://research.ufl.edu/otl/prometheon-pharma-wins-mit-chief-business-plan-competition-mit-news.html

Taking home the grand prize was Prometheon Pharma, a team based at the University of Florida. The startup, founded in 2011, has developed biodegradable patches for needleless drug delivery of large-molecule drugs, such as insulin. When applied to skin, a formula on the patch melts into an adhesive gel that also serves as a drug reservoir, so the medication can be steadily delivered through the skin, with results comparable to those from needle injections.
Prometheon expects to launch a product in 2018 across Asia, where diabetes is a growing problem.

Απο την επισημη σελίδα του πανεπιστημιου.
 

Dragon

Member
http://www.google.com/patents/US20120245088


Κάπου είδα αυτό. Ευρεσιτεχνια λέει ότι είναι. Εκθιαζει την ουσία και είναι τρελό σεντονι. Δεν το διάβασα όλο, αλλά κάτω έχει παραδείγματα από ενεσιμες δοκιμές της ουσίας σε άτομα με ΑΑ που έδειξαν πολύ καλά αποτελέσματα. Μάλιστα κάπου αναφέρει για κατέβασμα hairline 1,5 εκατοστό. (OMG I don't care even if it's Satan's piss just inject me with it) Οι ενέσεις λέει ότι γινόταν biweekly. Δεν ξέρω αν είναι δυο φορές την εβδομάδα η κάθε δυο εβδομάδες. Μου κάνει εντύπωση πάντως ότι έχει κατωχυρωθει καμποσο καιρό τώρα. Αν κάποιος που έχει γνώσεις μπορεί να το δει και να μας πει τη γνώμη του νομίζω θα ήταν καλό.
 

poseidonas77

Well-Known Member
κατεβασμα hairline 1.5εκ???wtf??
και οι κλινικες τι θα γινουν???μακαρι να βαλουν τιμες λαικης να καλοπιστουμε και εμεις οι πτωχοι...
 
Μπλουζα