finasteride

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

sovagg

New Member
Απ: finasteride

Φιλε GK θα σου απαντησω απο Δευτερα που θα παω φαρμακειο για την τιμη
 

romario

Member
Απ: finasteride

thanks sovagg θα παω να το παρω κ γω...μιας κ με το προσκαρ ουτε τη σωστη δοση παιρνεις αλλα ειναι κ για αλλη δουλεια...
 

romario

Member
Απ: finasteride

στις καινουριες τιμες φαρμακων που γινανε,πεσανε οι τιμες στα περισσοτερα ,το ειδα το propecia να εχει πεσει στα 41 ευρω λιανικη τιμη... καλο αυτο....!!
 

lalakos

Member
Απ: finasteride

romario είπε:
στις καινουριες τιμες φαρμακων που γινανε,πεσανε οι τιμες στα περισσοτερα ,το ειδα το propecia να εχει πεσει στα 41 ευρω λιανικη τιμη... καλο αυτο....!!

ναι ρε παιδία, 41 ευρώ, αλλά το proscar κάνει 17 (δεν θυμάμαι κιόλας, είχα πάρει δύο κουτία και έχω να πάω φαρμακείο μισό χρόνο) και με τα 14 χαπάκια του πας 14x5 = 70 μέρες.... Αν το κόβεις και στα 6 τότε έχεις φύγει στις 84 μέρες, με 17ευρώ :grandpa: δηλαδή μιλάμε για περίπου 0,2 ευρώ η δόση.

Για το propecia τώρα, στα 41 ευρώ κανονικά πρέπει να έχει 41 / 0,2 = 205 χαπάκια... σιγααααα μην έχει τόσα μέσα....
Τουλάχιστον να έχει 60 να σε πάει για ένα 2μηνο.... ειδάλλως είναι κοροϊδία... Καλά δε λέω, έχεις πάντα 1mg και είναι λίγο παραπάνω ευκολία, αλλά άντε να δώσω 41 για 2 μήνες οκ, αλλά για λιγότερο δεν πιστεύω....
Δεν είναι τόσο τα χρήματα, οκ ξοδεύουμε σε τόσες άλλες παπαριές τόοοοσα ευρώ, αλλά από την ώρα που το έχει με 17 ευρώ και σε πάει τόσο... εεε όχι...
 

romario

Member
Απ: finasteride

ρε συ dont... επαναλαμβανομαστε μου φενεται εδω μεσα...εαν δεν θες να το παρεις εσυ μην το παρεις..τετοιες ερευνες εκατονταδες, εφοσον ο fda το εγκρινει για την τριχοπτωση κ πλεον κ ο ΕΟΦ κ με συνταγη γιατρου(δεν το πηρα απο μονος μου) κ χωρις ιδιετερες παρενεργειες ποιος ο λογος να μην το παρω?? επειδη βγηκε μια ερευνα που λεει θα παθεις καρκινο του μαστου??? εαν καπνοιζεις στο πακετο σου επανω γραφει πως θα σε σκωτωσει,δεν θα σου σεικωνετε, θα πεθανεις νεος αλλα συνεχιζεις να καπνοιζεις...μη με παρεξηγεις αλλα εδω μεσα ειμαστε ολοι για ενα σκοπο κ κοιταμε τις αποτελεσματικες θεραπειες..εαν στο γραφει δερματολογος το propecia για να σωσεις τα μαλλια σου τι θα κανεις δεν θα το παρεις??θα το παρεις κ βλεπεις στη συνεχεια πως ανταπωκρινεσαι...
 

Άκης

Administrator
Απ: finasteride

ANAR είπε:
[quote author=sovagg link=topic=99.msg34670#msg34670 date=1275748147]
Φιλε GK θα σου απαντησω απο Δευτερα που θα παω φαρμακειο για την τιμη

Ρωτα εαν το δινουν ετσι και αν συνταγογράφητε.
[/quote]
Δεν νομίζω να γράφεται, γιατί είναι για εμφάνιση. Όπως "έριξαν" και το regain και πωλείται κανονικά πλέον.

dontwannabald είπε:
Παραθέτω το παρακάτω link, ενημερωτικά, για όλους αυτούς που παίρνουν ή σκέφτονται να πάρουν Φιναστερίδη.. (Το έχω κάνει ήδη post και σε άλλο νήμα.)

http://www.fda.gov/Drugs/GuidanceComplianceRegulatoryInformation/Surveillance/AdverseDrugEffects/ucm210293.htm
H ανακοίνωση, ήταν:
Up to November 2009, 50 cases of male breast cancer have been reported worldwide with 5mg finasteride (Proscar®) and three cases with the 1mg dose (Propecia®). The overall incidence of male breast cancer in clinical trials for finasteride 5mg was not significantly increased: 7.8 per 100 000 patient-years for patients exposed to >1 year of treatment vs. 8 per 100 000 patient-years for those not exposed to the drug. The mechanism of action of finasteride leads to decreases in DHT levels that are accompanied by increases in testosterone and oestradiol levels; and although no change in testosterone: oestradiol ratio is observed, this could have implications for a potentially increased risk of breast cancer.
Δηλαδή 3 περιπτώσεις αναφέρθηκαν με 1mg φινας (50 με προσκαρ).
Μπορεί να μην την δεχόταν ο οργανισμός τους, όπως πχ και εμένα μου εμφάνιζε sides με δοσολογία πάνω από 0.8mg.
Ωστόσο, όπως ανέφερε και ο romario, αν κάποιος πάρει το ΟΚ από τον γιατρό του να την πάρει και δει πως ανταποκρίνεται αρνητικά (με sides), την μειώνει ή την κόβει.
Η δεν την παίρνει και καθόλου και ψάχνετε σε τοπικά.
 

romario

Member
Απ: finasteride

Ακη εγω πρωτιμω το propecia και ας ειναι πιο ακριβο διοτι κυκλοφορει για συγκεκριμενο σκοπο(τριχοπτωση) ενω το proscar για αλλο σκοπο(προστατης) κ ας περιεχουν στην "ουσια" την ιδια ουσια!!! ισως περιεχει το proscar και αλλες χημικες ενωσεις..τουλαχιστον ετοιμη φιναστεριδη σε καψουλες(με ρισκο παντα αυτες γιατι κ παλι δεν ξερεις για την σωστη δοσολογια)...
 

dontwannabald

New Member
Απ: finasteride

Άκης είπε:
Δηλαδή 3 περιπτώσεις αναφέρθηκαν με 1mg φινας (50 με προσκαρ).
Μπορεί να μην την δεχόταν ο οργανισμός τους, όπως πχ και εμένα μου εμφάνιζε sides με δοσολογία πάνω από 0.8mg.

Ομολογώ πώς δεν είναι συγκεκριμένη η αναφορά, καθώς δεν προσδιορίζει χρονολογία, πλήθος ασθενών και χρόνο που καταγράφηκαν τα περιστατικά. Ωστόσο, ο τίτλος λέει: October - December 2009. Εάν θεωρήσουμε πως μέσα σε 3 μήνες, καταγράφηκαν 3 περιστατικά σε ένα χ πλήθος ασθενών χωρίς να ξέρουμε για πόσο καιρό τους χορηγήθηκε η φιναστερίδη και εάν ήταν ύπο επιτήρηση από τούς γιατρούς τους, έστω και μία στο εκατομμύριο να πάθεις καρκίνο του μαστού από Φιναστερίδη, για εμένα είναι πολύ σοβαρός λόγος να αποφύγω την χρήση τής, πόσο μάλλον όταν αυτό το συμπέρασμα, το οποίο φυσικά δεν είναι τελικό, βγαίνει από επίσημο οργανισμό.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
Απ: finasteride

romario είπε:
Ακη εγω πρωτιμω το propecia και ας ειναι πιο ακριβο διοτι κυκλοφορει για συγκεκριμενο σκοπο(τριχοπτωση) ενω το proscar για αλλο σκοπο(προστατης) κ ας περιεχουν στην "ουσια" την ιδια ουσια!!! ισως περιεχει το proscar και αλλες χημικες ενωσεις..τουλαχιστον ετοιμη φιναστεριδη σε καψουλες(με ρισκο παντα αυτες γιατι κ παλι δεν ξερεις για την σωστη δοσολογια)...
Καλά κάνεις. Από την άποψη ότι χρησιμοποιείς την συνιστόμενη ποσότητα και δεν "παίζεις" με κοψίματα και αυξομειώσεις δόσης.

dontwannabald είπε:
Ομολογώ πώς δεν είναι συγκεκριμένη η αναφορά, καθώς δεν προσδιορίζει χρονολογία, πλήθος ασθενών και χρόνο που καταγράφηκαν τα περιστατικά. Ωστόσο, ο τίτλος λέει: October - December 2009. Εάν θεωρήσουμε πως μέσα σε 3 μήνες, καταγράφηκαν 3 περιστατικά σε ένα χ πλήθος ασθενών χωρίς να ξέρουμε για πόσο καιρό τους χορηγήθηκε η φιναστερίδη και εάν ήταν ύπο επιτήρηση από τούς γιατρούς τους, έστω και μία στο εκατομμύριο να πάθεις καρκίνο του μαστού από Φιναστερίδη, για εμένα είναι πολύ σοβαρός λόγος να αποφύγω την χρήση τής, πόσο μάλλον όταν αυτό το συμπέρασμα, το οποίο φυσικά δεν είναι τελικό, βγαίνει από επίσημο οργανισμό.
Αυτό που σου ανέφερα, είναι από το wikipedia:
In December 2009, the Medicines and Healthcare products Regulatory Agency in the UK announced new drug safety advice on finasteride and the potential risk of male breast cancer. The agency concluded that, although overall incidence of male breast cancer in clinical trials for finasteride 5 mg was not significantly increased, a higher risk of male breast cancer with finasteride use cannot be excluded. A warning on this risk will be included in the product information
To "announced" δηλαδή, είναι αυτό (σύμφωνα με το wiki), όπου και το προηγούμενο quote που έκανα.
Το ότι είναι σοβαρός λόγος για να αποφύγεις την χρήση του, συμφωνώ.
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: finasteride

bullshit είπε:
Έχει αναφερθεί τίποτα για αϋπνία ώς παρενέργεια απο φιναστερίδη?

στην αρχη που επερνα φινα ειχα κι εγω αυπνιες για λιγες μερες......τωρα βεβαια δε ξερω αν εφταιγε η φινα γι αυτο........
 

-stamatis-

New Member
Απ: finasteride

Εχετε σκεφτει πως μπορει ψυχολογικα να μην κοιμαστε επειδη σκεφτεστε τι μπορει να κανει στον οργανισμο και αγχωνεστε?
Εγω σκεφτομαι να κανω πρωτα συζητηση με το παθολογο καθως και το δερματολογο ισως και τον ορμονολογο πριν το λαβω
 

bullshit

Member
Απ: finasteride

-stamatis- είπε:
Εχετε σκεφτει πως μπορει ψυχολογικα να μην κοιμαστε επειδη σκεφτεστε τι μπορει να κανει στον οργανισμο και αγχωνεστε?
Εγω σκεφτομαι να κανω πρωτα συζητηση με το παθολογο καθως και το δερματολογο ισως και τον ορμονολογο πριν το λαβω

Οχι γιατί πραγματικά δεν το σκέφτομαι καθόλου προς το παρόν. Για τις άλλες παρενέργειες ήξερα αλλά όχι για αυπνίες, και επειδή κατά καιρούς έχω πάρει φάρμακα μπορώ να ξεχωρίσω τις παρενέργειες. Πολλοί είναι υποχόνδριοι και δεν το καταλαβαίνουν πάντως.
 

3746741

Member
Απ: finasteride

Άκης είπε:
[quote author=ANAR link=topic=99.msg34671#msg34671 date=1275749001]
[quote author=sovagg link=topic=99.msg34670#msg34670 date=1275748147]
Φιλε GK θα σου απαντησω απο Δευτερα που θα παω φαρμακειο για την τιμη

Ρωτα εαν το δινουν ετσι και αν συνταγογράφητε.
[/quote]
Δεν νομίζω να γράφεται, γιατί είναι για εμφάνιση. Όπως "έριξαν" και το regain και πωλείται κανονικά πλέον.

[/quote]

Παλιοτερα δηλαδη δεν επαιρνες regain χωρις συνταγη γιατρου?

Μακαρι κ το proscar να το πουλανε χωρις συνταγη γιατρου!
 

sovagg

New Member
Απ: finasteride

Λοιπον παιδια πηρα το προπεσια σημερα.41 ευρω κανει κ εχει 28 χαπακια.Με 0.5mg που θα παιρνω τη μερα,θα μου βγαλει 2 μηνες περιπου.Επισυναπτω κ φωτο..
 

Συνημμένα

  • Picture0007.jpg
    Picture0007.jpg
    19.6 KB · Προβολές: 35

GK

New Member
Απ: finasteride

sovagg είπε:
Λοιπον παιδια πηρα το προπεσια σημερα.41 ευρω κανει κ εχει 28 χαπακια.Με 0.5mg που θα παιρνω τη μερα,θα μου βγαλει 2 μηνες περιπου.Επισυναπτω κ φωτο..

Να'σαι καλά ρε Sovagg, ήθελε συνταγή γιατρού ? αλλά με 41 ευρώ ζεστά σιγά μην θέλουν :D
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα