FAQ - Για αρχαριους

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: FAQ - Για αρχαριους

somari είπε:
Τώρα μου ήρθε μια απορία σχετικά με τα τοπικά antiDHT. Λογικά αυτά, "ορμάνε" στην 5ar και όχι στην ίδια την DHT, δηλαδή χτυπάνε την "μαμά" της πριν την γεννήσει, και όχι την ίδια. Όμως η μετατροπή 5ar --> DHT γίνεται σε όλο το σύστημά μας, όχι μόνο στο κεφάλι. Άρα λογικά τα όποια αποτελέσματα revivogen, zix, spiro κλπ, μήπως προκύπτουν από συστημική απορρόφηση; Δηλαδή πρακτικά μια τρύπα στο νερό, το ίδιο με το να πέρνει κάποιος πολύ μικρότερη ποσότητα φίνας απλά;

Εκτός και αν λέω βλακείες εξαρχής, και τα τοπικά χτυπάνε την DHT και όχι την 5ar.

Την ίδια συζήτηση είχα κάνει παλιότερα με τον kos1987
Δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό. Η ποσότητα που θα περάσει στο αίμα είναι τελείως αμελητέα. ΠΧ το 0.1 ml saw palmetto τοπικά την ημέρα, και από αυτό όσο απορροφηθεί, δεν μπορεί να αλλάξει κάτι σε όλο τον οργανισμό.
Επίσης αν ίσχυε αυτό για την dht και το αίμα, δεν θα είχε νόημα να μπλοκάρεις ένα ποσοστό στο σώμα σου με την φίνα, αλλά το 100% της dht για να μην πηγένει στους θύλακες μέσω αιμάτωσης.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: FAQ - Για αρχαριους

για να περασει ενα φαρμακο,απο το μαλλι στην κυκλοφορια αιματος υπαρχουν 4 τροποι
1)υπερυθρες
2)bluetooth
3)sms
4)απο το δερμα της κεφαλης μεσω των θυλακιων της τριχας
ραπ :hdanc:
 

somari

Active Member
Απ: FAQ - Για αρχαριους

Ωραία και να δεχτούμε πως το οποιοδήποτε τοπικό ξεσκίζει την 5α στο τριχωτό περιφερειακά, ώστε να μην δημιουργείται εκεί γύρω. Η υπόλοιπη DHT που παρασκευάζεται αλλού και έρχεται "ακάλεστη" από τις αρτηρίες, τι γίνεται;
Όσο για την φίνα, ε θα δουλεύει καταστρεφοντας συστημικά το 70% μια χαρά, αφού τελικά θα "κάθονται" στις τρίχες 70% λιγότερα στοιχεία dht -για αυτό κιόλας η φίνα έχει περιορισμένα αποτελέσματα σε βάθος χρόνου, από ότι έχω καταλάβει διαβάζοντας, η dht κάνει τη δουλειά προσθετικά, και έτσι η δουλειά της φίνας είναι απλά επιβραδυντική.

Μην με παρεξηγήσετε, δε θέλω να τρολλάρω τα τοπικά, εξάλλου και εγώ μόλις ξεκίνησα zix, απλά είναι περίεργη γάτα.
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: FAQ - Για αρχαριους

somari είπε:
Ωραία και να δεχτούμε πως το οποιοδήποτε τοπικό ξεσκίζει την 5α στο τριχωτό περιφερειακά, ώστε να μην δημιουργείται εκεί γύρω. Η υπόλοιπη DHT που παρασκευάζεται αλλού και έρχεται "ακάλεστη" από τις αρτηρίες, τι γίνεται;
Όσο για την φίνα, ε θα δουλεύει καταστρεφοντας συστημικά το 70% μια χαρά, αφού τελικά θα "κάθονται" στις τρίχες 70% λιγότερα στοιχεία dht -για αυτό κιόλας η φίνα έχει περιορισμένα αποτελέσματα σε βάθος χρόνου, από ότι έχω καταλάβει διαβάζοντας, η dht κάνει τη δουλειά προσθετικά, και έτσι η δουλειά της φίνας είναι απλά επιβραδυντική.

Κάνεις το λάθος και πέρνεις όλα τα παραπάνω ως απόλυτα. Ο οργανισμός είναι πολύ πιο περίπλοκος.
 

somari

Active Member
Απ: FAQ - Για αρχαριους

Γράψτε λάθος guys, @@ρια θυμόμουν, από wikipedia:

Dihydrotestosterone (5α-Dihydrotestosterone, commonly abbreviated to DHT) is an androgen or male sex hormone. The enzyme 5α-reductase synthesises DHT in the prostate, testes, hair follicles, and adrenal glands. This enzyme reduces the 4,5 double-bond of the hormone testosterone.

οπότε 5-α inhibitors μια χαρά κάνουν και την δουλειά αν δουλεύουν γύρω από την τρίχα μόνο, εγώ νόμιζα πως η DHT παράγεται αλλού (πχ αίμα) και καταλήγει στους θύλακες, όχι ότι παράγεται εκεί.
 

kos1987

New Member
Απ: FAQ - Για αρχαριους

Η dht παραγεται απο το ενζυμο(πρωτεινη) 5ar .Αυτο βρισκεται στους ιστους που ανεφερες(προστατη κλπ.)Το μεγαλυτερο μερος της dht παραμενει στο κυτταρο ομως ενα ποσοστο φευγει στη συστηματικη κυκλοφορια.Γι'αυτο και στην αναλυση αιματος μπορεις να μετρησεις αυτες τις ορμονες.Απο αυτη τη μικρη ποσοτητα καποιο μερος θα καταληξει και σε κανενα κυτταρο του τριχωτου μας.Αλλα μιλαμε για πολυ μικρες ποσοτητες.Το θεμα δεν ειναι να σκοτωσεις την dht σε ολο το σωμα σου και μεταξυ αυτων και στο μαλλι.Εξαλλου η dht απο μονη της δεν προκαλει α/α.Το θεμα ειναι να αναγκασεις τα κυτταρα, που λογω γονιδιων ειναι σχεδιασμενα να αντιδρουν στην dht, να μην αντιδρουν...Τα τοπικα 5ar blockers δεν εχουν αποδειχτει οτι δρουνε μονο τοπικα.Εαν δρουνε μονο τοπικα τοτε οποσδηποτε συνεισφερουν στη μαχη, που στο τελος θα χαθει...
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: FAQ - Για αρχαριους

εγω πιστευω οτι δρουν και τοπικα και συστηματικα,οταν γινει το δευτερο ερχονται και οι παρενεργειες.
νομιζω δεν θα την χασουμε την μαχη,τα φαρμακα που βοηθουν στην αλωπεκια ειναι χιλιαδες και δεν εχουμε ψαξει ουτε το 1/100 απο αυτα που βοηθουν.
εχω βρει τοσα πολλα που πλεον δεν ξερω ποια να κοιταξω
καποια οταν συνδιαζονται μαζι πολαπλασιαζει το ενα την δυναμη απο το αλλο.
πιστευω οτι σε δυο χρονια θα εχουμε βρει συνδιασμους που θα δινουν απτες τζιβες
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: FAQ - Για αρχαριους

[quote pid='65339' dateline='1326056764']
Μακάρι βρε kapamarou αλλά δεν είμαι πολύ αισιόδοξος :(
[/quote]
tropheus,βρηκα 2.000 και κατι φαρμακα,πλεον δεν μπαινω στον κοπο να ανοιγω θεματα για το καθενα ξεχωριστα,θα ξεχειλισει το φορουμ.
ψαχνω τους συνδιασμους τι μπορουν να κανουν και φυσικα να αποφυγουμε τις παρενεργειες τους.
υπαρχουν κρεμες για την ψωριαση που σκετες δινουν μαλλι,λιγο ποιο δυνατες απο ενεσιμη κορτιζονη.
το κακο ειναι οτι απο την πολυ δυναμη ξεβαφει μαλλι,θυλακας και δερμα μαζι.
 

somari

Active Member
Απ: FAQ - Για αρχαριους

Στους αδένες των μαλλιών μας, υπάρχει η DHT και οι υποδοχείς ανδρογόνων (AR). Σε υγιή μαλλιά, αυτά τα δύο ενώνονται για να αρχίσουν την διαδικασία που θα μεγαλώσει η τρίχα. Η DHT δημιουργείτε από την ένωση της τεστοστερόνης και ενός ενζύμου που λέγεται 5Alpha. [...]Η DHT και οι AR ενώνονται με την σειρά τους για να δημιουργήσουν πρωτεΐνες στους αδένες τις τρίχας όπου θα αρχίσει να μεγαλώνει η τρίχα.


Εφόσον η DHT ευθύνεται ΚΑΙ για την ανάπτυξη της τρίχας, όταν την μειώνουμε, με τον οποιονδήποτε τρόπο, δεν υπάρχει κίνδυνος να "το ξεσκίσουμε" και να πέσει τελικά επειδή δεν θα μεταφέρονται πρωτεϊνες στον θύλακα από έλλειψη DHT?
 

Cathy

New Member
Απ: FAQ - Για αρχαριους

Καλησπέρα και απο μένα!!!
Θα ήθελα να πω οτι στη πολύ χρήσιμη λίστα με τα faq θα βοηθούσε πάρα πολύ εμάς τους 'νεους' στο φόρουμ κ στο πρόβλημα της τριχόπτωσης να προσθέτατε της ερμηνείες διαφόρων όρων που χρησιμοποιούνται απο τα μέλη όπως...hairline, big 2, big 3, crown, shedding, regrowth....κτλ... :angel: Κάποια απο αυτά έχω ήδη καταλάβει (διαβάζοντας απο τα συμφραζόμενα) τι σημαίνουν...για άλλα πάλι έχω μείνει με την απορία. Νομίζω θα είναι πολύ κατατοπιστικό να τα βάλετε κάπου συγκεντρωμένα να μην ψαχνόμαστε κ μεις τα νεουδια!!! :sleep:
Κάνετε εξαιρετική δουλεια όλα τα παιδιά εδώ!!! Συγχαρητήρια για το φορουμ και τη βοήθεια που προσφέρετε!!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

somari

Active Member
Απ: FAQ - Για αρχαριους

Areata?

http://tinypic.com/r/11kfmew/5

Έχω ψιλοχ*στεί επάνω μου, areata + androgenic, τι μένει πια;

έχω και κάτω από το άλλο αυτί, αλλά δε φαίνεται τόσο...
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: FAQ - Για αρχαριους

somari είπε:
Areata?

http://tinypic.com/r/11kfmew/5

Έχω ψιλοχ*στεί επάνω μου, areata + androgenic, τι μένει πια;

έχω και κάτω από το άλλο αυτί, αλλά δε φαίνεται τόσο...
φορας γυαλια? :chinscratch
 

somari

Active Member
Απ: FAQ - Για αρχαριους

Ναι, αλλά τα νέα που έχω (από τον αύγουστο) δεν φτάνουν τόσο πίσω... είναι πιο μοντέρνα, ίσα ίσα πάνω στο αυτί ακομπάνε. Αν ήταν από τα προηγούμενα γυαλιά, δε θα έπρεπε να είχε δυτρώσει μαλλί;

Ωχ, μόλις φόρεσα τα προηγούμενα. Έχεις δίκιο, τα ματζαφλάρια τους πάνε ΑΚΡΙΒΩΣ πάνω στο πρόβλημα. Οπότε λες να περιμένω; Το θέμα με τα προηγούμενα ήταν ότι μου δημιουργούσε δερματικά το σίδερο τους και τα άλλαξα... Αλλά γμτ από τον αύγουστο έχει περάσει καιρός...
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: FAQ - Για αρχαριους

somari είπε:
Ναι, αλλά τα νέα που έχω (από τον αύγουστο) δεν φτάνουν τόσο πίσω... είναι πιο μοντέρνα, ίσα ίσα πάνω στο αυτί ακομπάνε. Αν ήταν από τα προηγούμενα γυαλιά, δε θα έπρεπε να είχε δυτρώσει μαλλί;

Ωχ, μόλις φόρεσα τα προηγούμενα. Έχεις δίκιο, τα ματζαφλάρια τους πάνε ΑΚΡΙΒΩΣ πάνω στο πρόβλημα. Οπότε λες να περιμένω; Το θέμα με τα προηγούμενα ήταν ότι μου δημιουργούσε δερματικά το σίδερο τους και τα άλλαξα... Αλλά γμτ από τον αύγουστο έχει περάσει καιρός...
η areata δεν προκαλει ζυγισμενη στοιχισμενη αραιωση και απο τις δυο μεριες.
βαζε μινοξιδιλη στα σημεια να βγουν και ψαξε καλυτερο σκελετο να μην σε τραυματιζει
 

okyalos1

Member
Απ: FAQ - Για αρχαριους

Εαν ειναι areata, η λυση ειναι ανοσοκαταστολή. Προσφερει πολυ καλα αποτελεσματα αλλα ο δερματολογος πρεπει να ειναι γατα με πεταλα γιατι τα φαρμακα ειναι αρκετα δυνατα, με αρκετες παρενεργειες οχι ομως σε ορμονικο επιπεδο και ευκολα αναστρεψιμες. Το καλύτερο ειναι η κυκλοσπορινη.
 

kos1987

New Member
Απ: FAQ - Για αρχαριους

okyalos1 είπε:
Εαν ειναι areata, η λυση ειναι ανοσοκαταστολή. Προσφερει πολυ καλα αποτελεσματα αλλα ο δερματολογος πρεπει να ειναι γατα με πεταλα γιατι τα φαρμακα ειναι αρκετα δυνατα, με αρκετες παρενεργειες οχι ομως σε ορμονικο επιπεδο και ευκολα αναστρεψιμες. Το καλύτερο ειναι η κυκλοσπορινη.

Η κυκλοσπορινη ειναι πολυ δυνατο φαρμακο.Απαραιτητο ειναι να κανεις πολυ συχνες εξετασεις για ελεγχο της νεφρικης λειτουργιας.Επισης ανεβαζει την αρτηριακη πιεση σε πολλους.
 

okyalos1

Member
Απ: FAQ - Για αρχαριους

Οντως αλλα εχει μελετηθει εκτενεστατα. Το ξερεις οτι την ανακαλυψε Ελληνας? Και αμα ακουσεις την ιστορια, ειναι κυριολεκτικά ελληνικής νοοτροπιας.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: FAQ - Για αρχαριους

Το ξερεις οτι την ανακαλυψε Ελληνας? ειναι κυριολεκτικά ελληνικής νοοτροπιας.
ειμαστε μροστα :hdanc:οταν ο chuck norris μαθαινε πολεμικες τεχνες εμεις ειχαμε το παγκρατιο :hdanc:

Και αμα ακουσεις την ιστορια

ανοιξε ενα θεμα για την κυκλοσπορινη ;D
 

somari

Active Member
Απ: FAQ - Για αρχαριους

kapamarou είπε:
η areata δεν προκαλει ζυγισμενη στοιχισμενη αραιωση και απο τις δυο μεριες.
βαζε μινοξιδιλη στα σημεια να βγουν και ψαξε καλυτερο σκελετο να μην σε τραυματιζει

Μωρέ όπως σου είπα, από τον Αύγουστο φοράω άλλα γυαλιά, συγκεκριμένα αυτά
http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/298594_265990463428523_100000527157615_1042784_2680957_n.jpg

όπως βλέπεις δεν έχουν "κούρμπα" που να πάει πίσω από το αυτί. Αν ήταν απλά από τον παλιό σκελετό δε θα έπρεπε να είχαν βγει νέα μαλλιά τώρα; Ή μήπως είναι τπτ πιο πολύπλοκο λόγω του ότι τα παλιά σε συνδυασμό με το σμήγμα μου είχαν κάνει το δέρμα τελείως τάνα (μιλάμε ξέφτυζε η νικέλ μπογιά του γυαλιού και καθόταν στις φαβορίτες μου) και πρέπει να το ξε-δηλητηριάσω;

Παίζει μήπως να είναι κανένα Αndrogenic Αlopecia pattern?
 
Μπλουζα