FAQ - Για αρχαριους

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GIWRIKAS

New Member
Απ: FAQ - Για αρχαριους

σπυρο κανει δουλεια σιγοουρα αυτο??μν το βαλω και μ πεσουν αυτα που ηδη εχω :-\
 

VAGABONDO

New Member
Απ: FAQ - Για αρχαριους

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ....
Ευχαριστω όλα τα παιδιά εδώ για αυτη τη προσπαθεια ενημερωσης ..
Συγκαταλεγομαι κ εγω στους αρχαριους κ στους αδαης.....
Ζητω προκαταβολικα συγγνωμη αν καποιες ερωτησεις που θα κανω εχουν ισως ηδη απαντηθει η απλα σας φαινονται...'''χαζες''//

Ονομάζομαι Αλέξανδρος.
ειμαι 35 κ ξαφνικα αρχισα να κανω μια μικρη αλλα συστηματικα αυξανομενη αραιωση εμπροσθεν..[ ακριβως στη μεση.σα να χωριζω τα μαλλια μου με χωριστρα στη μεση......κ μια λιγοτερη αραιωση αλλα κ αυτη αυξανόμενη [ αν κρινω απο τον αδερφο μου 41 που θυμαμαι πως ακουλουθω τη δικη του εξελιξη...]
Εβαλα ως Κατηγορία την 3v...
Ζω Μιλάνο..... 19 χρόνια τωρα κ μάλλον καταλήγω στη Μεταμόσχευση...[ γιατι οπως ειπα εχω την ιδια ιστορια με τον Αδερφο μου...ακολουθω με μαθηματικη ακριβεια τα βηματα του[...δυστυχως...]
Θα ήθελα όμως να προσπαθησω πρωτα με τα φαρμακα που εδω αναφερονται..
http://www.hairlossgr.com/guides/men/step3
Εδω αναφέρονται θεραπείες [ οι 5 προτεινόμενες]...
Ρωτάω ως αρχάριος κ αδαής..Τι εννοεί ο '' ποιητής???'''
Οτι πρεπει να γινει συνδυασμος αυτων των 5 προτεινώμενων φαρμάκων ή απλά φτάνει να χρησιμοποιήσω ένα από αυτά../?
μετα τιμης
Αλέξανδρος
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: FAQ - Για αρχαριους

ειναι "" κατηγοριες ""

ουτε 1 ουτε ολα μαζι ( εξαλλου αλλη δουλεια κανει το ενα αλλη το αλλο )

ξεκινα να διαβαζεις το φορουμ συγκεκριμενα αρχισε με το big 3 δες τι ειναι δες τι ουσιες ειναι δες τι κανει η καθεμια
θελει χρονο για να κατανοησεις αλλα μετα απο ενα σημειο και μετα ολο θα κυλουν γρηγορα και απλα
 

gorgiosalon

New Member
Απ: FAQ - Για αρχαριους

Παναγιωτης είπε:
[quote author=5% link=topic=880.msg16164#msg16164 date=1249914536]

Είναι κάπως λάθος η διατύπωση, πιστεύω.
Εντάξει βέβαια πρέπει να είσαι χαζός για να μη καταλάβεις τι εννοεί.
κανε μια προταση στο πως θα ηταν καλυτερα να διατυπωθει
[/quote]

Μετα απο πολλες ωρες αναγνωσης και ενημερωσης σε αυτο το καταπληκτικο forum...
Eιπα μεσα μου,,,(+) και με την προτροπη του καλου φιλου ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ...!!! Να κανω και λιγο χιουμορ,μιας και νιωθω οτι το εχω τοσο πολυ αναγκη...

(ΚΑΛΟΣ ΦΙΛΟΣ αν και εντελως αγνωστος κατ'εμε ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ...!!! Αλλα μονο ενας φιλος θα μπορουσε να μου παρεχει τοσες πληροφοριες
για κατι που με βασανιζει τοσο πολυ...)

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΡΕ ΠΑΝΑΓΟ..!!! Σ'Ε-Υ-Χ-Α-Ρ-Ι-Σ-Τ-Ω ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ για ολες τις γνωσεις που μου προσφερεις και εσυ,μεσα απο τα γραφομενα σου.

Αλλη διατυπωση...(Ερωτηση..)

Ο πατερας μου επιασε το TZOKER (5+1)...Θα το πιασω και εγω..??

(Απαντηση..)

Παιζε για 7 γενιες το παιχνιδι,,,αν δεν σου κατσει,,γυρνατο στο ΛΟΤΤΟ...(Ο παππους με το ΠΡΟ-ΠΟ πως τα ειχε παει..??) :D

1) Υ.Γ. Δυστυχως για μενα...Ολη η οικογενεια μου ειναι συμμετοχοι στον ΟΠΑΠ σημερα.... :D :D :D :D :D

2) Υ.Γ. Αν και νεο μελος,,τολμω να κανω λιγο χιουμορ....Μιας και πιστευω οτι το χαμογελο + γνωσεις ειναι το μοναδικο πραγμα που θα με κανει να αισθανθω πολυ καλυτερα με το προβλημα που αντιμετωπιζω......(θεραπεια & μεταμοσχευση..επονται...) Αχχχχχ.......!!!!! :chinscratch :D
 

soylios

Member
Απ: FAQ - Για αρχαριους

γεια σας θελω να σας κανω μερικες ερωτησεις που δεν αναφεροντε στα FAG

1.αν δεν ξηριζεσε συχνα και θες να εχεις ενα αξυριστο λουκ πεζει ρολο αυτο στην ποιοτητα των μαλιιων? δηλαδη καποιες θρεπτικες ουσιες ενδεχετε να καταναλονοντε στην αναπτυξη των γενιων και συνεπως να μην τρεφοντε οπως θα επρεπε τα μαλλια μας? (ακουγετε χαζο αλλα μου κολησε ωσ απορια)

2.το συχνο κουρεμα μπορει να κανεις κακο στα μαλλια? και εχω ακουσει οτι καλυτερα να κουρευεσε με ψαλιδι και οχι με μηχανη γιατι φθείρει τη ποιοτητα της τριχα ισχυει?

3.τα διαφοτα τζελ καθαρισμου προσωπου πολλες φορες ερχοντε σε επαφη με τα μαλλια μπορουν να προκαλεσου κακο στα μαλια ακομα και τριχωπτωση (τοπικη)?

ολες οι αποψεις σας καλοδεχουμενες ::)
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: FAQ - Για αρχαριους

soylios είπε:
γεια σας θελω να σας κανω μερικες ερωτησεις που δεν αναφεροντε στα FAG

1.αν δεν ξηριζεσε συχνα και θες να εχεις ενα αξυριστο λουκ πεζει ρολο αυτο στην ποιοτητα των μαλιιων? δηλαδη καποιες θρεπτικες ουσιες ενδεχετε να καταναλονοντε στην αναπτυξη των γενιων και συνεπως να μην τρεφοντε οπως θα επρεπε τα μαλλια μας? (ακουγετε χαζο αλλα μου κολησε ωσ απορια)

2.το συχνο κουρεμα μπορει να κανεις κακο στα μαλλια? και εχω ακουσει οτι καλυτερα να κουρευεσε με ψαλιδι και οχι με μηχανη γιατι φθείρει τη ποιοτητα της τριχα ισχυει?

3.τα διαφοτα τζελ καθαρισμου προσωπου πολλες φορες ερχοντε σε επαφη με τα μαλλια μπορουν να προκαλεσου κακο στα μαλια ακομα και τριχωπτωση (τοπικη)?

ολες οι αποψεις σας καλοδεχουμενες ::)

1. Όχι δεν πέζει ρόλο αυτό.
2. Επίσης όχι, εφόσον η τρίχα δεν φεύγει απο την ρίζα με κίνδυνο να πάθει ζημιά ο θύλακας (πχ τράβηγμα με μηχανή).
3. Σίγουρα αυτό δεν θα προκαλέσει ανδρογενετική αλωπεκία, αλλά αν κάποιες τρίχες πέσουν λόγο κάποιον συστατικών απο κάποιο προιόν, αυτό δεν μπορούμε να το ξέρουμε μέχρι στιγμής.
 

somari

Active Member
Απ: FAQ - Για αρχαριους

Να κάνω μια ερώτηση; (μιας και δε λεει να ανοίξω νέο θέμα και αυτό είναι περισσότερο faq γενικό)

Η τριχόπτωση είναι --> πέφτει η τρίχα, η επόμενη θα βγει λεπτότερη, μετα ακόμα πιο λεπτή, μετά καθόλου, κλπ).

Η απορία μου είναι η εξής. Αφού ο κύκλος της τρίχας είναι 3-4 χρόνια, αν εγώ πάρω πχ φίνα+μινοξ, ή βάλω τοπικά, πως θα δω αποτελέσματα σε 6 μήνες; Δε θα έπρεπε να περάσουν 4 χρόνια ώστε να δω αποτελέσματα στην ΕΠΟΜΕΝΗ τρίχα; Η μήπως η λεπτή τρίχα, συνεχίζει να βγαίνει παχύτερη; Δηλαδή αν την ξεριζώσω να είναι το πρώτο της κομμάτι λεπτό και το επόμενο παχύ;
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: FAQ - Για αρχαριους

somari είπε:
Να κάνω μια ερώτηση; (μιας και δε λεει να ανοίξω νέο θέμα και αυτό είναι περισσότερο faq γενικό)

Η τριχόπτωση είναι --> πέφτει η τρίχα, η επόμενη θα βγει λεπτότερη, μετα ακόμα πιο λεπτή, μετά καθόλου, κλπ).

Η απορία μου είναι η εξής. Αφού ο κύκλος της τρίχας είναι 3-4 χρόνια, αν εγώ πάρω πχ φίνα+μινοξ, ή βάλω τοπικά, πως θα δω αποτελέσματα σε 6 μήνες; Δε θα έπρεπε να περάσουν 4 χρόνια ώστε να δω αποτελέσματα στην ΕΠΟΜΕΝΗ τρίχα; Η μήπως η λεπτή τρίχα, συνεχίζει να βγαίνει παχύτερη; Δηλαδή αν την ξεριζώσω να είναι το πρώτο της κομμάτι λεπτό και το επόμενο παχύ;
σε καποιον που εχει ΑΑ ο κυκλος ειναι 1-5 μηνες,με την μινοξιδιλη θα δεις πιο νωρις αποτελεσματα,συνηθως στο διμηνο φαινεται τι δρομο θα παρει και ας μην εχει ολοκληρωθει η δραση της
 

somari

Active Member
Απ: FAQ - Για αρχαριους

Σιγουράκι αυτό με το 1-5 μήνες; Επίσης, σε όλο το κεφάλι, ή μόνο στο προβληματικό σημείο;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: FAQ - Για αρχαριους

Σιγουράκι αυτό με το 1-5 μήνες;

αν προσπαθησεις να αφησεις μακρυ μαλλι θα δεις μετα απο 2 χρονια οτι θα εχουν μεγαλωσει μονο 4 η 5 ποντους,ο λογος ειναι οτι το μαλλι πεφτει και δεν προλαβαινει να μεγαλωσει,εκτος και αν δεν εχεις τριχοπτωση

Επίσης, σε όλο το κεφάλι, ή μόνο στο προβληματικό σημείο;

μονο στο προβληματικο σημειο
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: FAQ - Για αρχαριους

δεν αποκλειεται ομως το να εχεις ΑΑ χωρις ιδιετερη τριχοπτωση,αλλα συνηθως συνοδευεται με 100+τριχες ημερησιως
 

moltos

New Member
Απ: FAQ - Για αρχαριους

καλησπερα παιδια !

θελω να σας συνχαρω ολους σας για την τρομερη δουλεια που εχετε κανει! ειστε πραγματικος θησαυρος για ολους οσους θελουν να ψαχτουν πανω στο θεμα και να μαθουν 5 πραγματα...

και παλι μπραβο σας !

αν καποιος εχει ορεξη να μου απαντησει, ετσι απλα ,
θα ηθελα να παρω καποιο σαμπουαν απο φαρμακειο, που να ειναι ελαφρυ, και να δινει θρεπτικα συστατικα στα μαλλια, οπως επισης να παρω και καποιο συμπληρωμα διατροφης καταλληλο για να τραφουν απο τις βιταμινες τα μαλλια ακομα περισσοτερο.

μην νομιζεται πως δεν διαβασα το φορουμ με αυτες τις ανοησιες που ρωταω, εχω διαβασει πανω απο 10 ωρες (καλα ξερω δεν ειναι τιποτε προφανως), αλλα δεν θα ηθελα να ξεκινησω καποια αγωγη τυπου μονοξ και κατεπεκταση τα παρελκομενα..

θελω απλα να θρεψω τα μαλλια μου απο καποιο καλο σαμπουαν, και αν γινεται να παρω και ενα συμπληρωμα διατροφης ωστε να δυναμωσουν ακομα περισσοτερο.

απλα αν εχετε καποια να μου προτεινετε, αφου σας εμπιστευομαι πιο πολυ απο ολους...

αλλη μια ερωτηση. με το σαμπουαν και το συμπληρωμα διατροφης, ο οργανισμος "συνηθιζει" σε αυτα, και με την παυση αυτων πηγαινει σε χειροτερη κατασταση?

ποσο καιρο θα επρεπε αραγε για να δυναμωσουν καπως τα μαλλια να παιρνω το συμπληρωμα διατροφης?

ενα τριμηνο φτανει ?

ξερω πως ειναι ανουσιες λιγο οι ερωτησεις μου γμτ, αλλα αν μπορουσατε να απαντησεται θα ημουν ευγνομων...
 

giannis1991

Well-Known Member
Απ: FAQ - Για αρχαριους

φιλε μη δινεις τσαμπα τα λεφτα σου...αυτα τα συμπληρωματα δεν θα κανουν τιποτα...ειναι κριμα...
οσον αφορα για σαμπουαν αναλογως τι τυπο τριχωτου εχεις...εχεις κανονικα,λιπαρα,εχεις ξηροδερμια κτλπ?
 

moltos

New Member
Απ: FAQ - Για αρχαριους

εφοσον ομως η διατροφη παιζει σημαντικο ρολο στην υγεια της τριχας, τοτε σημαινει πως οι βιταμινες απο τις τροφες, τρεφουν και τις ριζες της τριχας.

αν λοιπον ενα συμπληρωμα διατροφης, δινει στον οργανισμο τις απαραιτητες βιταμινες, γιατι να μην κανει δουλεια , εφοσον διαβαζω παντου, οτι ειναι απαραιτητο στοιχειο η διατροφη... ?

εχω καποιου ηδους ξηροδερμια παντος, απο την λακ για styling που εβαζα. τωρα, εδω και λιγο καιρο την εχω σταματησει για ευνοητους λογους..
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: FAQ - Για αρχαριους

εφοσον ομως η διατροφη παιζει σημαντικο ρολο στην υγεια της τριχας, τοτε σημαινει πως οι βιταμινες απο τις τροφες, τρεφουν και τις ριζες της τριχας.

αν λοιπον ενα συμπληρωμα διατροφης, δινει στον οργανισμο τις απαραιτητες βιταμινες, γιατι να μην κανει δουλεια , εφοσον διαβαζω παντου, οτι ειναι απαραιτητο στοιχειο η διατροφη... ?
επειδη η dht "φραζει"τους θυλακες και τελικα καμια βιταμινη δεν θα φτασει στην τριχα
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: FAQ - Για αρχαριους

moltos είπε:
καλησπερα παιδια !

θελω να σας συνχαρω ολους σας για την τρομερη δουλεια που εχετε κανει! ειστε πραγματικος θησαυρος για ολους οσους θελουν να ψαχτουν πανω στο θεμα και να μαθουν 5 πραγματα...

και παλι μπραβο σας !

αν καποιος εχει ορεξη να μου απαντησει, ετσι απλα ,
θα ηθελα να παρω καποιο σαμπουαν απο φαρμακειο, που να ειναι ελαφρυ, και να δινει θρεπτικα συστατικα στα μαλλια, οπως επισης να παρω και καποιο συμπληρωμα διατροφης καταλληλο για να τραφουν απο τις βιταμινες τα μαλλια ακομα περισσοτερο.

μην νομιζεται πως δεν διαβασα το φορουμ με αυτες τις ανοησιες που ρωταω, εχω διαβασει πανω απο 10 ωρες (καλα ξερω δεν ειναι τιποτε προφανως), αλλα δεν θα ηθελα να ξεκινησω καποια αγωγη τυπου μονοξ και κατεπεκταση τα παρελκομενα..

θελω απλα να θρεψω τα μαλλια μου απο καποιο καλο σαμπουαν, και αν γινεται να παρω και ενα συμπληρωμα διατροφης ωστε να δυναμωσουν ακομα περισσοτερο.

απλα αν εχετε καποια να μου προτεινετε, αφου σας εμπιστευομαι πιο πολυ απο ολους...

αλλη μια ερωτηση. με το σαμπουαν και το συμπληρωμα διατροφης, ο οργανισμος "συνηθιζει" σε αυτα, και με την παυση αυτων πηγαινει σε χειροτερη κατασταση?

ποσο καιρο θα επρεπε αραγε για να δυναμωσουν καπως τα μαλλια να παιρνω το συμπληρωμα διατροφης?

ενα τριμηνο φτανει ?

ξερω πως ειναι ανουσιες λιγο οι ερωτησεις μου γμτ, αλλα αν μπορουσατε να απαντησεται θα ημουν ευγνομων...

Η ΑΑ οφείλετε στην dht, και όχι στην έλειψη βιταμινών. Αν τρέφεσε σωστά, μην πάρεις τίποτα.

Τα σαμπουάν είναι για να καθαρίζουν. Από μόνα τους δεν είναι κύρια θεραπεία.
 

somari

Active Member
Απ: FAQ - Για αρχαριους

Τώρα μου ήρθε μια απορία σχετικά με τα τοπικά antiDHT. Λογικά αυτά, "ορμάνε" στην 5ar και όχι στην ίδια την DHT, δηλαδή χτυπάνε την "μαμά" της πριν την γεννήσει, και όχι την ίδια. Όμως η μετατροπή 5ar --> DHT γίνεται σε όλο το σύστημά μας, όχι μόνο στο κεφάλι. Άρα λογικά τα όποια αποτελέσματα revivogen, zix, spiro κλπ, μήπως προκύπτουν από συστημική απορρόφηση; Δηλαδή πρακτικά μια τρύπα στο νερό, το ίδιο με το να πέρνει κάποιος πολύ μικρότερη ποσότητα φίνας απλά;

Εκτός και αν λέω βλακείες εξαρχής, και τα τοπικά χτυπάνε την DHT και όχι την 5ar.
 
Μπλουζα