FAQ - Για αρχαριους

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: FAQ - Για αρχαριους

somari είπε:
Μωρέ όπως σου είπα, από τον Αύγουστο φοράω άλλα γυαλιά, συγκεκριμένα αυτά
http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/298594_265990463428523_100000527157615_1042784_2680957_n.jpg

όπως βλέπεις δεν έχουν "κούρμπα" που να πάει πίσω από το αυτί. Αν ήταν απλά από τον παλιό σκελετό δε θα έπρεπε να είχαν βγει νέα μαλλιά τώρα; Ή μήπως είναι τπτ πιο πολύπλοκο λόγω του ότι τα παλιά σε συνδυασμό με το σμήγμα μου είχαν κάνει το δέρμα τελείως τάνα (μιλάμε ξέφτυζε η νικέλ μπογιά του γυαλιού και καθόταν στις φαβορίτες μου) και πρέπει να το ξε-δηλητηριάσω;

Παίζει μήπως να είναι κανένα Αndrogenic Αlopecia pattern?
πηγαινε σε δερματολογο να κανει διαγνωση,η φωτο ειναι χαμηλης αναλυσης και δεν μπορω να διακρινω καλα το προβλημα.
αν και πιστευω οτι αδικα ανησυχεις,το ποιο πιθανο ειναι να ειναι τραυματισμος απο τον σκελετο
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Cathy

New Member
Απ: FAQ - Για αρχαριους

Cathy είπε:
Καλησπέρα και απο μένα!!!
Θα ήθελα να πω οτι στη πολύ χρήσιμη λίστα με τα faq θα βοηθούσε πάρα πολύ εμάς τους 'νεους' στο φόρουμ κ στο πρόβλημα της τριχόπτωσης να προσθέτατε της ερμηνείες διαφόρων όρων που χρησιμοποιούνται απο τα μέλη όπως...hairline, big 2, big 3, crown, shedding, regrowth....κτλ... :angel: Κάποια απο αυτά έχω ήδη καταλάβει (διαβάζοντας απο τα συμφραζόμενα) τι σημαίνουν...για άλλα πάλι έχω μείνει με την απορία. Νομίζω θα είναι πολύ κατατοπιστικό να τα βάλετε κάπου συγκεντρωμένα να μην ψαχνόμαστε κ μεις τα νεουδια!!! :sleep:
Κάνετε εξαιρετική δουλεια όλα τα παιδιά εδώ!!! Συγχαρητήρια για το φορουμ και τη βοήθεια που προσφέρετε!!

Παιδιά γνωρίζει κανείς να απαντήσει στο παραπάνω???
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: FAQ - Για αρχαριους

Cathy είπε:
Παιδιά γνωρίζει κανείς να απαντήσει στο παραπάνω???

Cathy υπήρχε παλιότερα γλωσσάρι που εξηγούσε αλφαβητικά τον κάθε όρο αλλά δεν γνωρίζω γιατί αφαιρέθηκε, αν αφαιρέθηκε δηλαδή ή μετακινήθηκε γιατί δεν μπορώ να το βρω πουθενά. Έγιναν διάφορες αλλαγές μετά από κάποιες αναβαθμίσεις στο site και ίσως να οφείλετε και σε αυτό.
 

Cathy

New Member
Απ: FAQ - Για αρχαριους

Fenimore είπε:
Cathy υπήρχε παλιότερα γλωσσάρι που εξηγούσε αλφαβητικά τον κάθε όρο αλλά δεν γνωρίζω γιατί αφαιρέθηκε, αν αφαιρέθηκε δηλαδή ή μετακινήθηκε γιατί δεν μπορώ να το βρω πουθενά. Έγιναν διάφορες αλλαγές μετά από κάποιες αναβαθμίσεις στο site και ίσως να οφείλετε και σε αυτό.
Σε ευχαριστώ παρα πολύ για την απάντηση Fenimore!!!
Αν είναι εύκολο για τους διαχειριστές του φορουμ να επαναφέρουν το γλωσσάρι θα ήμουν ευγνώμων!!! :-*
 

Cathy

New Member
Απ: FAQ - Για αρχαριους

Θα μπορούσε κάποιος να πεί τη εννοούμε με αυτούς τους όρους .....
hairline, crown, shedding, regrowth ? ??
:m04:
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: FAQ - Για αρχαριους

Cathy είπε:
Θα μπορούσε κάποιος να πεί τη εννοούμε με αυτούς τους όρους .....
hairline, crown, shedding, regrowth ? ??
:m04:

Η hairline είναι η "γραμμή" που σχηματίζει η άκρη των μαλλιών πάνω από του μέτωπο, από το ένα πάνω μέρος του κροτάφου μέχρι το άλλο. Το crown είναι το πάνω πίσω μέρος του κεφαλιού. Σου βάζω και μια φωτογραφία να καταλάβεις.
Shedding (μάδημα), είναι το απότομο χάσιμο πολλών τριχών σε σύντομο χρονικό διάστημα. Συνήθως προκαλείτε από της θεραπείες (θετικό σημάδι ότι δουλεύει η θεραπεία), αλλά υπάρχουν και άλλοι τύποι shedding όπως "shedding απο εποχιακή τριχόπτωση" κτλ.
Regrowth λέμε όταν γινετε επανέκφυση των μαλλιών.
 

crossfire

Well-Known Member
Απ: FAQ - Για αρχαριους

αλλα...
big3= η πιο αποτελεσματικη θεραπεια για την καταπολεμηση της τριχοπτωσης που περιλαμβανει την μινοξιδιλη(regaine,kirkland,axelan κτλ), φιναστεριδη(proscar,propecia -χαπια) και σαμπουαν κετοκοναζολης 2%(fungoral,libroman,botaderm,abba κ.α)
big2= η θεραπεια στην οποια λειπει ενα απο τα παραπανω
φινα= η φιναστεριδη εν συντομια
side effects= οι παρενεργειες των φαρμακων
DHT= διυδροτεστοστερονη
DHT blockers= η φιναστεριδη και οι τοπικες λοσιον που μπλοκαρουν την DHT
 

Cathy

New Member
Απ: FAQ - Για αρχαριους

Fenimore είπε:
Η hairline είναι η "γραμμή" που σχηματίζει η άκρη των μαλλιών πάνω από του μέτωπο, από το ένα πάνω μέρος του κροτάφου μέχρι το άλλο. Το crown είναι το πάνω πίσω μέρος του κεφαλιού. Σου βάζω και μια φωτογραφία να καταλάβεις.
Shedding (μάδημα), είναι το απότομο χάσιμο πολλών τριχών σε σύντομο χρονικό διάστημα. Συνήθως προκαλείτε από της θεραπείες (θετικό σημάδι ότι δουλεύει η θεραπεία), αλλά υπάρχουν και άλλοι τύποι shedding όπως "shedding απο εποχιακή τριχόπτωση" κτλ.
Regrowth λέμε όταν γινετε επανέκφυση των μαλλιών.

Ευχαριστώωωωωωωωωωωωω crossfire99 και Fenimore!!!!! :12m:
 

somari

Active Member
Απ: FAQ - Για αρχαριους

έχει βρει κανείς κάποιο βίντεο για αυτο-κούρεμα (με μηχανη) με οδηγίες; έχω βρει μόνο για σχεδόν ξύρισμα, εγώ θέλω κούρεμα σε φάση 1εκ μαλλί
 

Gogo g

New Member
Απ: FAQ - Για αρχαριους

ελπιζω να σας φανει χρησιμο
Εξαιρετικά χρήσιμο! Είχα την ίδια πληροφόρηση για τη χρήση φιναστεριδης από γυναίκες αλλά ένας γιατρός που επισκέφθηκα μου είπε ότι είναι ασφαλής για γυναίκες μη αναπαραγωγικής ηλικίας και σε gel (που προμήθευε ο ίδιος). Άλλος γιατρός πρότεινε κοκτέιλ μινοξιδιλης λατανοπροστης και τεστ dna από το οποίο θα φανεί ποια θεραπεία γονιδιακά ενδείκνυται. Θεωρείται ότι αξίζει το κόστος?
 

TheNewbie

New Member
Καλησπέρα παιδιά. Σας ευχαριστώ και εγώ εκ μέρους μου για την προσπάθεια που καταβάλλετε για να ενημερώσετε εμάς.

Έχω μία ερώτηση: Ποιες εξετάσεις πρέπει να κάνει ο ασθενής πριν ξεκινήσει θεραπεία με φάρμακα; Πριν πάρει μινοξιδίλη ή φιναστερίδη για παράδειγμα, τι πρέπει να ελέγξει ο γιατρός για να τα συνταγογραφήσει;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

koumparos

Well-Known Member
Καλησπέρα παιδιά. Σας ευχαριστώ και εγώ εκ μέρους μου για την προσπάθεια που καταβάλλετε για να ενημερώσετε εμάς.

Έχω μία ερώτηση: Ποιες εξετάσεις πρέπει να κάνει ο ασθενής πριν ξεκινήσει θεραπεία με φάρμακα; Πριν πάρει μινοξιδίλη ή φιναστερίδη για παράδειγμα, τι πρέπει να ελέγξει ο γιατρός για να τα συνταγογραφήσει;
Πρόσφατα μπήκε αδελφικός φίλος στην φιναστεριδη ύστερα από επίσκεψη σε δερματολόγο και δεν του ζητήθηκε καμία εξέταση.
 

TheNewbie

New Member
Πρόσφατα μπήκε αδελφικός φίλος στην φιναστεριδη ύστερα από επίσκεψη σε δερματολόγο και δεν του ζητήθηκε καμία εξέταση.
Επομένως, συνταγογραφείται και περιμένει ο ασθενής να εντοπίσει συμπτώματα για να σταματήσει;
 

koumparos

Well-Known Member
Επομένως, συνταγογραφείται και περιμένει ο ασθενής να εντοπίσει συμπτώματα για να σταματήσει;
Πήγε στο φαρμακείο αγόρασε προσκαρ και δεν του ζήτησαν συνταγή.Για την ιστορία εδώ και 15 μερες δεν έχει καμία παρενέργεια αλλά παρατηρεί αυξημένη λίμπιντο και παίρνει πάνω από 1mg διότι δεν μπορεί να το κόψει με ακρίβεια.
 
  • Like
Reactions: tol

Andreas10

Active Member
Γεια σας παιδιά! Είμαι 21 και έχω τριχόπτωση εδώ και 3 περίπου χρόνια. Γενικά περνάει διάφορες φάσεις η τριχόπτωση μου...άλλους μήνες λίγο πιο έντονη και άλλους έως καθόλου.. Το αποτέλεσμα είναι να χάσω τον έναν απ τους δύο κροταφους αρχικά κατά τον 1ο χρόνο και τώρα εδώ και ένα 4μηνο και τον άλλον.. Ξεκίνησα μινοξιδιλη 5% εδώ και ένα τετράμηνο γιατι ψιλοτρομοκρατηθηκα αλλά δεν βλέπω νέες τρίχες στους κροταφους.. να σημειώσω πως στην κορυφη και πίσω δεν έχω κανένα θέμα.. Και ο πατέρας μου είχε χάσει τους κροταφους αλλά το μαλλί του είναι πλούσιο μέχρι και τώρα στα 65 του.. γνωρίζει κάποιος αν υπάρχουν περιπτωσεις αραιωσης μόνο στους κροταφους που δεν επεκτείνονται και στο υπόλοιπο τριχωτό; και επίσης αν είναι φυσιολογικό το γεγονός ότι δεν βλέπω νέες τρίχες από τη μινοξιδιλη;
 
Μπλουζα