Double A. Ίσως, από τις καλύτερες ιδιοκατασκευές.

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Double A. Ίσως, από τις καλύτερες ιδιοκατασκευές.

κοίτα,
αλληλεπίδραση ντουτα ή αλόης με την κετοκοναζόλη δεν υπάρχει
και κανένας δεν είπε ότι θα έχεις τρελό shed-όλα είναι προσωπικές εμπειρίες και δεν συμβαίνουν σε όλους,ο κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά ;D
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gigozoyzoy

New Member
Απ: Double A. Ίσως, από τις καλύτερες ιδιοκατασκευές.

Σπυρο τι προτεινεις...?botaderm+Frezyderm force shampoo εναλλάξ καθημερινά ή nizoral...?THANKS A LOT...
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Double A. Ίσως, από τις καλύτερες ιδιοκατασκευές.

το ίδιο πράγμα είναι άρχοντα-το nizoral βέβαια το παραγγέλνεις από internet ;D
 

Georgex6

Well-Known Member
Απ: Double A. Ίσως, από τις καλύτερες ιδιοκατασκευές.

παιδια εχουμε κανα update απο χρηστες του double a ??? σκεφτομαι για καποιο τοπικο παραλληλα με τη φιναστεριδη
 

pairis

New Member
Απ: Double A. Ίσως, από τις καλύτερες ιδιοκατασκευές.

Άκης είπε:
Βασικά δεν ξέρω που πρέπει να μπει το συγκεκριμένο. Εδώ η στην ενότητα με το Avodart?
Anyway. Τι είναι το Double A; Εϊναι η Αλόη και το Avodart.
Προτού πείτε "πάει αυτός τα έπαιξε", να πω μερικά πράγματα πρώτα.
Καταρχάς μία κάψουλα avodart περιέχει:
0.5 mg dutasteride dissolved in a mixture of mono-di-glycerides of caprylic/capric acid and butylated hydroxytoluene. The inactive excipients in the capsule shell are gelatin (from certified BSE-free bovine sources), glycerin, and ferric oxide (yellow).
το glycerin είναι και το "όχημα" που μπορεί να κάνει το avodart να αποροφηθεί από τον οργανισμό.

Το Double A που αναφέρω, είναι ένα βιβλίο που είχε γραψει κάποιος Michael Kirsch και αναφέρθηκε ότι είχε πουλήσει χιλιάδες αντίτυπα σε μερικές εβδομάδες.
Ο τύπος αυτός έλεγε ότι αφού "πάλεψε" με γιατρούς και φάρμακα και δεν είδε αποτέλεσμα, αποφάσισε να κάνει κάτι δικό του. Δημιούργησε αυτό το τοπικό ιδιοκατασκεύασμα το οποίο του σταμάτησε μεν την τριχόπτωση, αλλά του επανέφερε και τα μαλλια που είχε χάσει (έτσι έλεγε). Αιτία της προσπάθειας για τοπική χρήση της ντουτα ήταν τα sides που είχε από λήψη από το στόμα και δεν ήθελε να μην χρησιμοποιήσει αυτό το (αποτελεσματικό) φάρμακο.

Ανέφερε ότι επέλεξε να χρησιμοποιήσει "αγνή αλόη", δηλαδή 100% αλόη και όχι 99% που κυκλοφορεί ευρέως γιατί αν αναζητήσετε στο net, θα δείτε ότι περιέχει πολλά συστατικά μέσα.
Οπότε, καλό είναι η χρήση 100% καθαρής αλόης σε ζελέ και όχι μείγμα με άλλα βότανα μιας και ο ίδιος αναφέρει ότι βάση δικής του έρευνας, η καθαρή αλόη έχει καλύτερα αποτελέσματα.
Επίσης η Glaxo παρουσίασε μερικά συστατικά που βοηθούν την ντουτα τοπικά και η αλόη ήταν μέσα στην λίστα.

Τι έκανε ο τυπάς. Δοκίμασε μία κάψουλα avodart σε 30-40 γρμ αλόης, τα έκανε μείγμα καλά και τα έβαλε στο κεφάλι του.
Για να το κάνετε αυτό, πιστεύω καλό είναι η αλόη να μπει κάπου (σε φλυτζάνι πχ), να βάλετε την κάψουλα (το περιεχόμενο της) και να ανακατέψετε καλά. Απο εκεί, μπορείτε να το βάλετε στο κεφάλι όπως θα βάζατε την αλόη κανονικά και να κάνετε μασάζ στο κεφάλι, αλλά μετά από μπάνιο για να ανοίξει ο ατμός τους πόρους του δέρματος (σε αυτό καλό είναι και το emu oil).
Αναφέρει ότι το έκανε αυτό και σε 6 μήνες. Παρατήρησε όμως (προσέξτε πόσο δυνατή είναι η ντουτα) ότι του παρουσιαστήκαν sides (παρόμοια με αυτά που είχε όταν λάμβανε την κάψουλα από το στόμα) αλλά ποιο ήπια.
Έτσι πειραματίστηκε και κατέληξε στο συμπέρασμα ότι για καλό αποτέλεσμα και λίγα ως καθόλου sides να χρησιμοποιεί 0.25mg σε 30-40 γρμ αλόης.

Ο ίδιος αναφέρει ότι όταν ξεκίνησε ήταν στην κλίμακα 3A-4 και μετά από 20 μήνες πήγε στην αρχη της.
Χρονια πολλα και καλα παιδια

Τελικα μπορει καποιος να μας γραψειτην συνταγη του Double A αναλυτικα και ποσες φορες και απο ποσα ml να χρησιμοποιει κανεις καθημερινα η EOD ?

Θελω μια πληρη συνταγη (οπως πχ της Spiro 2% η της minoxidil5%) και να γινει sticky κατοπιν οπως εγινε με την παρασκευη της Minoxidil απο τον φιλο Tropheus

Επισης μπορει να μπει το Double A στην Minoxidil 5% (60ml),και αν ναι ποσα ml απο το Double A?

Ευχαριστω
 

Hopefull

New Member
Απ: Double A. Ίσως, από τις καλύτερες ιδιοκατασκευές.

Παιδια σκεφτομαι και εγω να το δοκιμασω, αλλα δεν καταλαβα ακριβως πως φτιαχνεται.Πρεπει ανα δυο μερες να φτιαχνουμε κανουρια ποσοτητα?Δηλαδη ανα 2 μερες 2 δοσεις?Δε μπορουμε να φτιαξουμε μια ποσοστητα για ενα μηνα ας πουμε και να τη κραταμε στο ψυγειο?

Avodart απο το internet παιρνετε η απο φαρμακειο?αλοη απο φαρμακειο και αν ναι ποια συγκεκριμενα?ευχαριστω
 

genesis

New Member
Απ: Double A. Ίσως, από τις καλύτερες ιδιοκατασκευές.

hopefull είπε:
Παιδια σκεφτομαι και εγω να το δοκιμασω, αλλα δεν καταλαβα ακριβως πως φτιαχνεται.Πρεπει ανα δυο μερες να φτιαχνουμε κανουρια ποσοτητα?Δηλαδη ανα 2 μερες 2 δοσεις?Δε μπορουμε να φτιαξουμε μια ποσοστητα για ενα μηνα ας πουμε και να τη κραταμε στο ψυγειο?

Avodart απο το internet παιρνετε η απο φαρμακειο?αλοη απο φαρμακειο και αν ναι ποια συγκεκριμενα?ευχαριστω

ναι ειναι καλυτερα ανα 2 μερες να φτιαχνεις doubleA γτ ετσι αποφευγεις το ενδεχομενο να αλλοιωθουν τα συστατικα του avodart εξω απο την καψουλα...μη φανταστεις παντως, δεν ειναι τραβηγμα...γινεται πανευκολα και υπεργρηγορα...(επισης, γενικα τα φαρμακα πρεπει να ειναι σε θερμοκρασιες 15-25 βαθμους για να διατηρουνται, για το avodart δε θυμαμαι να σου πω την αληθεια, συγνωμη). avodart παιρνω απο φαρμακειο και συνταγογραφειται αν θελεις (που θα θελεις ;D ) και αλοη παιρνω της aloe pura 99,9 λεει... να αυτη ειναι http://www.thinknatural.com/products/800028/Aloe-Pura-Aloe-Vera-Gel-200ml.htm και αποσο εχω δει δεν υπαρχει στα φαρμακεια (τουλαχιστον σε οσα εχω κοιταξει)..υπαρχει σε καταστημα με βιολογικα.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Double A. Ίσως, από τις καλύτερες ιδιοκατασκευές.

Georgex6 είπε:
παιδια εχουμε κανα update απο χρηστες του double a ??? σκεφτομαι για καποιο τοπικο παραλληλα με τη φιναστεριδη

αν παιρνεις φιναστεριδη απο το στομα 1mg
καλυτερα σε τοπικο να κοιταξεις για σπειρονολακτονη η φλουταμιδη
 

jk

New Member
Απ: Double A. Ίσως, από τις καλύτερες ιδιοκατασκευές.

φίλε nomoreloss είχες γράψεις οτι θα ξεκινούσες double a αλλα βλεπω βαζεις avodart σε νερο. είχες ξεκινήσεις τελικά; κι αν γιατι σταμάτησες; είδες την τρελή τριχόπτωση που λένε και οι υπόλοιποι;
Ρωτάω εσένα επειδη δεν έπαιρνες φίνα και συνεπώς δεν την σταμάτησες όπως κάποια άλλα παιδια οπότε να μπορεί να οφείλεται εκει η τριχόπτωση τους και κυρίως γιατι έχουμε το ίδιο θέμα.... διάχυτη με πιθανότητα διάχυσης και στο υπόλοιπο κεφάλι (δηλαδή μη καταλληλοι για ΗΤ). Γενικώς εσύ ή άλλα παιδιά με διάχυτη αν μπορούν να δώσουν εμπειρίες. Ίσως πρέπει να ανοίξουμε μια ξεχωριστή ενότητα γιατι μπορεί να επηρεαζόμαστε κάπως διαφορετικά. μάλλον όχι βέβαια.
προς το παρον είμαι 3 μηνες με regaine και έχω τεράστια τριχόπτωση, έχει αδειάσει το κεφάλι μου αλλά δεν θέλω να το κόψω. έχω 2 μέρες με revivogen και σκέφτομαι να βάλω 4-5 avodart στο regaine.
Αλήθεια εσύ είχες τα ίδια με το regaine; Πάντως επειδή προπερσι είχε αδειάσει ξαφνικά ο ένας !!!! μου κρόταφος με το regaine σε 2 μήνες έχω φτιαξει hairline. την 1η γραμμη στην ουσιά αν και πιο πίσω έχουν μαυρίσει κάποιες τριχες και πλεον δεν φαίνεται τόσο άσχημος ο κρόταφος.
 

jk

New Member
Απ: Double A. Ίσως, από τις καλύτερες ιδιοκατασκευές.

έπίσης βλεπω ότι ο φίλος sovagg χρησιμοποιεί regaine με avodart όμως ξεκίνησε και φινα. ποιο ξεκίνησε πρωτο φίλε; είδες κατι με τοπικο; μαλλον όχι γιαυτο πηγες ρε οραλ φίνα. κάποτε έλεγες φινα ποτε αλλά το γύρισες τωρα. κι εγω ετσι λέω αλλά αν δω τα πολύ σκουρα δεν ξέρω τι θα κάνω....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

sovagg

New Member
Απ: Double A. Ίσως, από τις καλύτερες ιδιοκατασκευές.

jk είπε:
έπίσης βλεπω ότι ο φίλος sovagg χρησιμοποιεί regaine με avodart όμως ξεκίνησε και φινα. ποιο ξεκίνησε πρωτο φίλε; είδες κατι με τοπικο; μαλλον όχι γιαυτο πηγες ρε οραλ φίνα. κάποτε έλεγες φινα ποτε αλλά το γύρισες τωρα. κι εγω ετσι λέω αλλά αν δω τα πολύ σκουρα δεν ξέρω τι θα κάνω....

Καλησπερα.Ναι καποτε οντως ελεγα ποτε φινα οραλ,αλλα αν δεν βλεπεις αποτελεσμα με τα τοπικα,τοτε παιρνεις φινα οραλ.Να ξερες ποσο καιρο το σκεφτομουνα πριν παρω φινα οραλ.Ελεγα "παει,αν παρω δεν θα μου ξανασηκωθει" κ τετοια.Μετα ομως που δοκιμασα δεν ειδα καμια διαφορα.Ειμαι κ γω φιλε diffuse thinner με αραιωση κ στα πλαγια του κεφαλιου(πλαγια,στις φαβοριτες κ πισω απ τα αυτια),νοργουντ 5,23 χρονων,με μια αποτυχημενη μεταμοσχευση περυσι στην b******* k***.Εισαι κ συ diffuse thinner??Μπορεις να βαλεις φωτο να δουμε σε τι κατασταση εισαι??
 

jk

New Member
Απ: Double A. Ίσως, από τις καλύτερες ιδιοκατασκευές.

sovagg είπε:
[quote author=jk link=topic=383.msg24496#msg24496 date=1264801855]
έπίσης βλεπω ότι ο φίλος sovagg χρησιμοποιεί regaine με avodart όμως ξεκίνησε και φινα. ποιο ξεκίνησε πρωτο φίλε; είδες κατι με τοπικο; μαλλον όχι γιαυτο πηγες ρε οραλ φίνα. κάποτε έλεγες φινα ποτε αλλά το γύρισες τωρα. κι εγω ετσι λέω αλλά αν δω τα πολύ σκουρα δεν ξέρω τι θα κάνω....

Καλησπερα.Ναι καποτε οντως ελεγα ποτε φινα οραλ,αλλα αν δεν βλεπεις αποτελεσμα με τα τοπικα,τοτε παιρνεις φινα οραλ.Να ξερες ποσο καιρο το σκεφτομουνα πριν παρω φινα οραλ.Ελεγα "παει,αν παρω δεν θα μου ξανασηκωθει" κ τετοια.Μετα ομως που δοκιμασα δεν ειδα καμια διαφορα.Ειμαι κ γω φιλε diffuse thinner με αραιωση κ στα πλαγια του κεφαλιου(πλαγια,στις φαβοριτες κ πισω απ τα αυτια),νοργουντ 5,23 χρονων,με μια αποτυχημενη μεταμοσχευση περυσι στην b******* k***.Εισαι κ συ diffuse thinner??Μπορεις να βαλεις φωτο να δουμε σε τι κατασταση εισαι??
[/quote]


Πλάγια δεν φαίνεται κάτι, το βλέπω εγώ ανακατεύοντας τα μαλλιά. Πάνω άστα να πάνε. ειδικά από τότε που ξεκίνησα το regaine (3 μηνες) έχει ξεσκιστεί. :'(
Φοβαμαί μηπως είναι ότι έχει επιδεινώσει την δερματιτιδα και φεύγουν τα μαλλιά αβέρτα. και όλα με τον άσπρο βολβό στην άκρη. :down
πάντως είμαι σχεδον σίγουρος σε 2 μηνες μου κάλυψε τον ένα κρόταφο που είχε αδειάσει και αν το σταματήσω άντε γεια. :(
επειδή για φινα λέω ποτε γι'αυτο ρωτάω για avodart στο regaine. εσυ δεν είδες τίποτα γι'αυτο πήγες στη φίνα ή το ξεκίνησες μετά ή περίπου τον ίδιο καιρό; αν πριν είδες κι εσυ την έξαλλη τριχόπτωση;
κάτι άλλο. τα πήγε το regaine στην τελογενή φάση και άρχισε το shed, θα τα πάει και το revivo και το avodart τι στο καλό; θέλω να πώ ρε avodart τα πήγε στην τελογενή το regaine τι θες να τα πας κι εσυ άντε ξεκίνα κανα regrowth... ;D
 

sovagg

New Member
Απ: Double A. Ίσως, από τις καλύτερες ιδιοκατασκευές.

Ναι φιλε jk.Δεν ειδα σχεδον τπτ με τα τοπικα γι αυτο κ πηγα κ σε φινα οραλ κ αναμενω..Εχει σταθεροποιηθει η κατασταση μου παντως..Δεν ξερω ομως αν δουλευει η φινα τοσο καλα σε diffuse thinnners σαν κ μενα...
 

genesis

New Member
Απ: Double A. Ίσως, από τις καλύτερες ιδιοκατασκευές.

sovagg είπε:
Ναι φιλε jk.Δεν ειδα σχεδον τπτ με τα τοπικα γι αυτο κ πηγα κ σε φινα οραλ κ αναμενω..Εχει σταθεροποιηθει η κατασταση μου παντως

+1
κι εγω εκει κατεληξα παιδες. oral φινα και minox που ξερεις τι περιμενεις. και εχεις και πιο εμφανη αποτελεσματα (καλα αν σε παει η θεραπεια τυφλα να εχει η εφηβεια). και μετα προσθετεις τοπικα οτι νομιζεις. βλεποντας και κανοντας.
 

heyya

New Member
Απ: Double A. Ίσως, από τις καλύτερες ιδιοκατασκευές.

jk είπε:
Φοβαμαί μηπως είναι ότι έχει επιδεινώσει την δερματιτιδα και φεύγουν τα μαλλιά αβέρτα. και όλα με τον άσπρο βολβό στην άκρη. :down

Προσπάθησε να καθαρίζεις το κεφάλι σου από την δερματίτιδα εφόσον δεν προτίθεσαι να διακόψεις την μινοξιδίλη! Ως γνωστόν την επιδυνώνει...
Ο βολβός στην άκρη είναι καλό σημάδι, δείγμα ότι ο θύλακας δεν νέκρωσε και θα συνεχίζει να βγαίνει μαλλί!
 

jk

New Member
Απ: Double A. Ίσως, από τις καλύτερες ιδιοκατασκευές.

heyya είπε:
[quote author=jk link=topic=383.msg24567#msg24567 date=1264950857]
Φοβαμαί μηπως είναι ότι έχει επιδεινώσει την δερματιτιδα και φεύγουν τα μαλλιά αβέρτα. και όλα με τον άσπρο βολβό στην άκρη. :down

Προσπάθησε να καθαρίζεις το κεφάλι σου από την δερματίτιδα εφόσον δεν προτίθεσαι να διακόψεις την μινοξιδίλη! Ως γνωστόν την επιδυνώνει...
Ο βολβός στην άκρη είναι καλό σημάδι, δείγμα ότι ο θύλακας δεν νέκρωσε και θα συνεχίζει να βγαίνει μαλλί!
[/quote]

μεγάλε είσαι σίγουρος; νομίζω οτι ο άσπρος βολβος σημαίνει ότι έχει βγει και η ρίζα και δεν πρόκειται να ξαναβγεί μαλλί εκεί. μακάρι να 'χεις δίκιο
 

heyya

New Member
Απ: Double A. Ίσως, από τις καλύτερες ιδιοκατασκευές.

Ναι σίγουρος...Πάντα με όσα έχουν αναφερθεί εδώ... είχε ποστάρει κάποιος και έρευνα πάνω σε αυτό. Για ψάξε μήπως βρεις τίποτα..
 

genesis

New Member
Απ: Double A. Ίσως, από τις καλύτερες ιδιοκατασκευές.

jk είπε:
μεγάλε είσαι σίγουρος; νομίζω οτι ο άσπρος βολβος σημαίνει ότι έχει βγει και η ρίζα και δεν πρόκειται να ξαναβγεί μαλλί εκεί. μακάρι να 'χεις δίκιο

Ναι βρε...δικιο εχει. η ριζα δεν φευγει. απλα οταν νεκρωσει, δεν βγαζει μαλλι. και οταν νεκρωνει ουσιαστικα ειναι μια διαδικασια που τη βλεπεις. λεπταινει η τριχα. αλοιμονο αν οταν εφευγε τριχα με αυτο το σβολακι στην ακρη εφευγε η ριζα. το 90% των μαλλιων ετσι φευγει... :)
 

show_palmettos

New Member
Απ: Double A. Ίσως, από τις καλύτερες ιδιοκατασκευές.

στο double A(αλοη+αβονταρτ) αν προσθεσουμε και φλουταμιδη δεν εχουμε μεγαλυτερη αποτελεσματικοτητα? παναγιωτη εσυ τι πιστευεις? εφ οσων σε μια λοσιον θα εχουμε το καλυτερο καταπραυντικο (αλοη) το καλυτερο αντιανδρογονο (φλουταμιδη) και το καλυτερο dht blocker...δε θα εχουμε και καλυτερα αποτελεσματα?
 
Μπλουζα