donk, FUE, ~2250g, 8/12/2020

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

vlafo

Well-Known Member
Donk
Ωραίο ξύρισμα στη δότρια έκανες και δείχνει μια χαρά.
Αυτά να υποθέσω είναι τα μαλλιά σου δεν έχεις ξεκινήσει ακόμα?
Η τρίχα σου πόσο μετρήθηκε ρε φίλε γιατί είναι γουρουνότριχα.
Πάνω από 60 πρέπει να είναι και αυτή είναι που θα κάνει την τρελλή διαφορά να ξέρεις.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

koumparos

Well-Known Member
Αδερφέ αυτός που σε κούρεψε ban από μένα..
Ήδη φενεσαι κάτι χρονακια νεότερος με τον σχηματισμό της hairline.
 

Ronaldo

Well-Known Member
Αδερφέ αυτός που σε κούρεψε ban από μένα..
Ήδη φενεσαι κάτι χρονακια νεότερος με τον σχηματισμό της hairline.
Νομίζω δεν φταίει το κούρεμα για την ανομοιομορφία της δότριας, απλά αραίωσε σε εκείνα τα σημεία μετά την επέμβαση και δείχνει κάπως ζορισμένη η δότρια.

Φαίνονται και τα white dots σε εκείνα τα σημεία.

Δες τις φωτογραφίες καλύτερα:

20210324_120215.jpg
20210324_120123.jpg
20210324_120143.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kostas97

Well-Known Member
Δεν ξέρω αν λόγω φωτο φαίνονται όλα πιο έντονα, πάντως τα white dots φαίνονται εμφανη. Θα ήθελα και τη γνώμη των πιο έμπειρων.

Θεωρείτε πως είναι ένα καλό αποτέλεσμα στη δύτρια; προσωπικα στη θέση του donk δύσκολα θα ξαδοκιμαζα τόσο κοντο κούρεμα .
 

vlafo

Well-Known Member
Δεν ξέρω αν λόγω φωτο φαίνονται όλα πιο έντονα, πάντως τα white dots φαίνονται εμφανη. Θα ήθελα και τη γνώμη των πιο έμπειρων.

Θεωρείτε πως είναι ένα καλό αποτέλεσμα στη δύτρια; προσωπικα στη θέση του donk δύσκολα θα ξαδοκιμαζα τόσο κοντο κούρεμα .
Αν δεν είναι από την ανατομία του δέρματος,ξεκάθαρα είναι white dots αλλά έχουμε πει τη δότρια τη βλέπεις στο 12μηνο.
Εκεί ξέρεις αν σου άφησε κάτι η όχι.
Το να είναι μια χαρά σε 1 μήνα η 12 εμένα ποσώς με ενδιαφέρει,η τελική εικόνα μετράει.
 

nick90

Well-Known Member
Φαίνεται να έχει ξεκινήσει η φύτρωση και είναι θετικό αυτό για την εξέλιξη του αποτελέσματος. Και εμένα όμως με ανησυχεί η εικόνα της δότριας του, όπου δεν φαίνεται σε καλή κατάσταση συτή τη στιγμή.
Σε κάποια σημεία φαίνονται white dots πολύ κοντά το ένα στο άλλο. Αυτό ίσως να οφείλεται σε πιθανή καταστροφή διπλανών τριχοθυλακίων κατά την εξαγωγή?
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Δεν υπαρχει τεχνικη που να μην αφηνει σημαδια στην δοτρια,ειτε αυτη ειναι fue ειτε fut,οσο εξπερτ και αν ειναι ενας γιατρος.Οποιος πιστευει οτι θα κανει μεταμοσχευση και δεν θα υπαρχουν καποιου ειδους σημαδια στην δοτρια καλυτερα να μην την κανει γιατι θα απογοητευτει,ισως η μεταμοσχευση να μην ειναι λυση για αυτους.Επισης οταν ξυριζεις το κεφαλι ειναι λογικο τα fue scars να γινονται εμφανη(και δεν ειναι μονο το μεγεθος του punch αλλα και ο τυπος του δερματος ,η επουλωση και η τηρηση των μετεγχειρητικων οδηγιων που παιζουν ρολο).Τhere is no such thing as scar free hair transplant.
Υ.γ.Προσωπικα θεωρω οτι θα βελτιωθουν ακομα περισσοτερο στους επομενους μηνες και θα γινουν πιο ανεπαισθητα,αυτο ομως δεν σημαινει οτι θα εξαφανιστουν τελειως γιατι πολυ απλα δεν εξαφανιζονται
 
Τελευταία επεξεργασία:

koumparos

Well-Known Member
Ας ξυρίσουν όλοι την δοτρια μετά από μερικούς μήνες και να δούμε σε πόσους θα δούμε σημάδια.Μπραβο στον φίλο για τις ξεγυμνωτικες φωτό.
 

Theodor

Member
Δεν υπαρχει τεχνικη που να μην αφηνει σημαδια στην δοτρια,ειτε αυτη ειναι fue ειτε fut.Οποιος πιστευει οτι θα κανει μεταμοσχευση και δεν θα υπαρχουν καποιου ειδους σημαδια στην δοτρια καλυτερα να μην την κανει γιατι θα απογοητευτει,ισως η μεταμοσχευση να μην ειναι λυση για ολους.Επισης οταν ξυριζεις το κεφαλι ειναι λογικο τα fue scars να γινονται εμφανη(και δεν ειναι μονο το μεγεθος του punch αλλα και ο τυπος του δερματος και η επουλωση που παιζουν ρολο).Τhere is no such thing as scar free hair transplant.
Υ.γ.Προσωπικα θεωρω οτι θα βελτιωθουν ακομα περισσοτερο στους επομενους μηνες και θα γινουν πιο ανεπαισθητα,αυτο ομως δεν σημαινει οτι θα εξαφανιστουν τελειως γιατι πολυ απλα δεν εξαφανιζονται
Ετσι ακριβως ειναι, οσο ελαχιστα επεμβατικη μεθοδος και να ειναι η fue παντα κατι θα μεινει πισω, οπως και σε καθε ειδους εγχειρησεις δεν γινετε να μην μεινει καποιο στιγμα οσο και να επουλωθει το δερμα.
Ας ξυρίσουν όλοι την δοτρια μετά από μερικούς μήνες και να δούμε σε πόσους θα δούμε σημάδια.Μπραβο στον φίλο για τις ξεγυμνωτικες φωτό.
πραγματικα αυτο σκευτομουν, μονο με τερμα ξυρισμενες δοτριες, δηλαδη τερμα κοντο το μαλλι, θα μπορουμε να εχουμε πληρη εικονα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Νομίζω δεν φταίει το κούρεμα για την ανομοιομορφία της δότριας, απλά αραίωσε σε εκείνα τα σημεία μετά την επέμβαση και δείχνει κάπως ζορισμένη η δότρια.

Φαίνονται και τα white dots σε εκείνα τα σημεία.

Δες τις φωτογραφίες καλύτερα:

Δεν ειναι να απομακρυνεται κανεις. :))

Λοιπον για να μην ταλαιπωρήστε αδικα, καλυτερα δειτε σε αυτες εδω τις φωτογραφιες αν ζορισα τη δοτρια ή οχι.
Το μέλος που σας έκανε like, συνηθιζει να μεγεθυνει τις φοωτογραφιες.
Εκει θα δειτε (αν φυσικα τις μεγεθυνει και αυτη τη φορα) πως εκ φυσεως ο ασθενης έχει καποια κενα
που μάλλον αντιπροσωπευουν λευκες τριχοθυλακιακες μοναδες!

Αναμενω τα σχολιά σας

Στη διαθεση σας.
DSC09395.jpg
DSC09398.JPG
DSC09399.JPG

DSC09396.jpg
 

donk

Member
Η δότρια είναι σούπερ.
Έχω προσπαθήσει να αναδείξω τα "σημάδια" για να τα δείτε κάτω από λάμπα 120watt αλογόνου.
Σε φυσιολογικό φωτισμό, δε φαίνεται τίποτα.
Και μη ξεχνάμε ότι ειμαι 3,5 μήνες και ξύρισμα στο 0. Και φυσικά θα συνεχίσω αυτό το κούρεμα..!

Εγώ αν ήθελα κάτι να παρατηρήσω, θα έλεγα ότι απ τη μία το hairline ειναι πιο ίσιο και από την άλλη έχει μια μικρή υποχώρηση. Βέβαια αυτό το κάνει και πιο φυσικό να μην ειναι όμοιο.

Υ.Γ. Ο κουρέας μου ειναι απ τους καλύτερους της Αττικής :p:p

Σχετικά με θεραπεία, μινοξιδίλη 1 με 2 φορές τη μέρα και το καπελάκι σχεδόν κάθε μέρα
 

bobby

Well-Known Member
Δεν ειναι να απομακρυνεται κανεις. :))

Λοιπον για να μην ταλαιπωρήστε αδικα, καλυτερα δειτε σε αυτες εδω τις φωτογραφιες αν ζορισα τη δοτρια ή οχι.
Το μέλος που σας έκανε like, συνηθιζει να μεγεθυνει τις φοωτογραφιες.
Εκει θα δειτε (αν φυσικα τις μεγεθυνει και αυτη τη φορα) πως εκ φυσεως ο ασθενης έχει καποια κενα
που μάλλον αντιπροσωπευουν λευκες τριχοθυλακιακες μοναδες!

Αναμενω τα σχολιά σας

Στη διαθεση σας.
Προβολή συνημμένου 33148Προβολή συνημμένου 33149Προβολή συνημμένου 33150
Προβολή συνημμένου 33147
Τα punch φαίνεται ότι έχουν μεγάλες αποστάσεις μεταξύ τους άρα white dots από overharvesting δεν πιστεύω ότι είναι. Είναι είτε αυτό που λέει ο γιατρος είστε κάποιο μικρό shock loss που το πιο πιθανό είναι να εξαφανιστεί με την πάροδο του χρόνου. Εμένα όλα φυσιολογικά μου φαίνονται για τον μήνα που είναι.
 

Ronaldo

Well-Known Member
Δεν ειναι να απομακρυνεται κανεις. :))

Λοιπον για να μην ταλαιπωρήστε αδικα, καλυτερα δειτε σε αυτες εδω τις φωτογραφιες αν ζορισα τη δοτρια ή οχι.
Το μέλος που σας έκανε like, συνηθιζει να μεγεθυνει τις φοωτογραφιες.
Εκει θα δειτε (αν φυσικα τις μεγεθυνει και αυτη τη φορα) πως εκ φυσεως ο ασθενης έχει καποια κενα
που μάλλον αντιπροσωπευουν λευκες τριχοθυλακιακες μοναδες!

Αναμενω τα σχολιά σας

Στη διαθεση σας.
Προβολή συνημμένου 33148Προβολή συνημμένου 33149Προβολή συνημμένου 33150
Προβολή συνημμένου 33147
Εγώ θα έλεγα να αφήσετε και κανένα μέλος που έκανε επέμβαση σε εσάς να κάνει την παρουσίαση του ελεύθερα χωρίς την περέμβαση σας. Φαντάζομαι θα αντιλαμβάνεστε ότι το μέλος αν νιώθει την "πίεση σας" εδώ στο φόρουμ δεν μπορεί να είναι αντικειμενικός στην παρουσίαση του;
Στο θέμα της δότριας δηλαδή για να καταλάβω είστε ικανοποιημένος με την τωρινή εικόνα της δότριας που επισυνάπτω; Θεωρείτε ότι αυτή είναι η φυσιολογική εικόνα δότριας μετά από μια μικρή επέμβαση ; Γιατί αν είστε τότε μάλλον έχουμε διαφορετική αντίληψη για το πως θα έπρεπε να δείχνει η δότρια κανονικά και πως δείχνει τουλάχιστον μέχρι τώρα. Ελπίζω να βελτιωθεί η κατάσταση της πάντως τους επόμενους μήνες. Τελος πάντων για να μη χαλάμε την παρουσίαση του φίλου του αφήνω εδω. Χρόνια πολλά και καλή 25η Μαρτίου να έχετε.

20210324_120123.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Εγώ θα έλεγα να αφήσετε και κανένα μέλος που έκανε επέμβαση σε εσάς να κάνει την παρουσίαση του ελεύθερα χωρίς την περέμβαση σας. Φαντάζομαι θα αντιλαμβάνεστε ότι το μέλος αν νιώθει την "πίεση σας" εδώ στο φόρουμ δεν μπορεί να είναι αντικειμενικός στην παρουσίαση του;
Στο θέμα της δότριας δηλαδή για να καταλάβω είστε ικανοποιημένος με την τωρινή εικόνα της δότριας που επισυνάπτω; Θεωρείτε ότι αυτή είναι η φυσιολογική εικόνα δότριας μετά από μια μικρή επέμβαση ; Γιατί αν είστε τότε μάλλον έχουμε διαφορετική αντίληψη για το πως θα έπρεπε να δείχνει η δότρια κανονικά και πως δείχνει τουλάχιστον μέχρι τώρα. Ελπίζω να βελτιωθεί η κατάσταση της πάντως τους επόμενους μήνες. Τελος πάντων για να μη χαλάμε την παρουσίαση του φίλου του αφήνω εδω. Χρόνια πολλά και καλή 25η Μαρτίου να έχετε.

Προβολή συνημμένου 33151

Εννοεις να μην παραθετω στοιχεια που βοηθούν τον αντικειμενικό αναγνωστη να βγαλει έγκυρα συμπερασματα προκειμενου
να βγαλει συμπερασματα που προτιμας εσυ από τις θολές, κουνημενες και κακοφωτισμενες φωτογραφιες που μεγεθυνεις μπας και "εντοπίσεις" κατι?

Στο θέμα της δότριας δηλαδή για να καταλάβω είστε ικανοποιημένος με την τωρινή εικόνα της δότριας που επισυνάπτω;
Δεν μου αρέσουν οι φωτογραφιες, ειναι θολες και κακής ποιότητας. Η δότρια είναι άψογη από την πρωτη στιγμη.,

Θεωρείτε ότι αυτή είναι η φυσιολογική εικόνα δότριας μετά από μια μικρή επέμβαση;
Εγω δεν θεωρω, εγω ξέρω τι ειναι. Εσύ παρότι δεν έχεις δει πότε δότρια από κοντα, θεωρείς πράγματα και μου κουνας και το δακτυλο. Ειναι λίγο αστείο, δεν νομίζεις?

Γιατί αν είστε τότε μάλλον έχουμε διαφορετική αντίληψη για το πως θα έπρεπε να δείχνει η δότρια κανονικά και πως δείχνει τουλάχιστον μέχρι τώρα.
Πραγματι έχουμε. Εγω έχω γνωση, εσυ έχεις άποψη και μάλιστα λάνθασμένη. Αλλα δικαιωμά σου, τσαμπα ειναι.

Ελπίζω να βελτιωθεί η κατάσταση της πάντως τους επόμενους μήνες.
Να εισαι καλά
Εγω λέω να σε καλεσω στο 6μηνο που θα έρθει ο ασθενης, να σου δωσω και μια ασπρη ποδια να κανουμε και συμβούλιο.

Για να σοβαρευτούμε
Με απόλυτο σεβασμό στην αναζητηση της αλήθειας σε ένα φορούμ, σας ανεβασα φωτογραφιες που δειχνουν αυτο που σε "ανησυχησε".
Επειδη οι φωτογραφιες ειναι αποστομωτικές, προτιμησες προσωπική επίθεση για την δηθεν παρέμβαση μου σε νημα.
Δεν θεωρω ότι εχω λιγοτερα δικαιώματα από τον οποιονδηποτε εδω μεσα ώστε να μην ποσταρω ή να μην παρεμεβαινω εγω ενω μπορεις εσυ.
Στο κατω κατω εγω προσφερω στοιχεια και φωτογραφιες και όταν χρειαστει ιατρική γνωση.
Εσυ στην προεκειμένη, και για πολλοστη φορά, προσφερεις εικασίες, δηθεν ανησυχία, θεωρίες και ψαχνεις να βρεις που κάνω λαθος, αναλαμβανοντας πλεον εσυ να μεγεθυνεις φωτογραφίες και να κανεις τον Σερλοκ.
Δικαιωμα σου αλλα φιλε μου η λύση για να μην έχεις αντιλόγο δεν ειναι να με φιμώσεις.
Η λύση ειναι να έχεις ισχυρότερα επιχειρηματα.
Εκtος αν ο @CVIAL διαφωνει και με περισρίσει.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
H ευγενής αντιπαράθεση σε μια συζήτηση με επιχειρήματα είναι το ζητούμενο. Αυτό που βλέπω εγώ είναι ότι η δότρια δεν είναι overharvested. Είναι προφανές, είναι λίγα τα graft για αυτή την έκταση. Όσον αφορά το εργαλείο επίσης φαίνεται μικρό. Δεν είμαι σίγουρος αν είχε αναφερθεί η διάμετρος στα αρχικά ποστ. Από την άλλη δικαιολογώ και τις υποψίες κάποιων για white dots όπως και τις αιτιάσεις του γιατρού. Από μια πρόχειρη ματιά στις φώτο της δότριας μετά την μμ βλέπω ότι όντως έχει περιοχές με κενά που έχουν και διαφορετικό χρώμα (ενδεικτικά μερικές έχω κυκλώσει με μαύρο). Αυτό σε συνδυασμό με αφαίρεση graft περιμετρικά αυτών των κενών περιοχών (που αναγκαστικά μεγάλωσαν) να δίνει αυτή την αίσθηση του κενού. Αν υπήρχε φώτο πριν την εξαγωγή της δότριας θα ήταν το απόλυτο πειστήριο. Όπως είπε και ο vlafo καλό είναι να το ξαναδούμε στο 12μηνο με καλύτερες φώτο.

whiite dots.png
 

vlafo

Well-Known Member
Η δότρια είναι "άψογη" κατά δήλωση εγώ δεν το δέχομαι.
Θέλουμε πριν το 12μηνο,ποστάρισμα εικόνας δότριας προ μμ που υπάρχει άλλωστε, και εκεί θα γνωρίζουμε επακριβώς.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Η δότρια είναι "άψογη" κατά δήλωση εγώ δεν το δέχομαι.
Θέλουμε πριν το 12μηνο,ποστάρισμα εικόνας δότριας προ μμ που υπάρχει άλλωστε, και εκεί θα γνωρίζουμε επακριβώς.


Κατα δηλωση???
Really??? ;)
Ανεβασα φωτο αμέσως μετα την συγκομιδή, δεν τις ειδατε?
Απλούστατα κοιταει καποιος τη δοτρια "αγνοώντας" τα κοκκινα σημαδακια.
Ειναι κατι που το κανουμε σε καθε οπτική μας λειτουργια: Αγνούμε αυτα που δεν μας ενδιαφερουν.
1. θες να δεις τα incisions από το FUE? αγνοείς το logo στον τοιχο, τα μαλλια ψηλα, τα αιματα, και ωωωωωπ! Να τα!
2. θες να δεις τα αν υπήρχαν "κενα" πριν"? αγνοείς το logo στον τοιχο, τα μαλλια, τα αιματα, και τα ncisions από το FUE και ωωωωωπ! Να τα!

Ασε που το έκανε ο @CVIAL για εσας.

Και τωρα μπορειτε επακριβεστατα να γνωριζετε, ειδικα ως εμπειρο μελο.
Καμια φορα το κανετε να φαινεται σαν να μου βαζετε καψονια.
Φιλικα το λεω.
Και για να μην συνεχιστει η κουβεντα, οχι, δεν έχω φωτογραφιες με κουρεμενο μαλλι πριν την συγκομιδη.
Η διαδικασια αυτη εφαρμόζεται μόνο repair cases που υπάρχει άλλου τυπου επιστημονικό ενδιαφερον ή σε περιπτωσεις που μια παρθενα περιοχη ειναι ήδη "αδυναμη" και θελω να συγκρινω το πριν-μετα στο hair coverage index με παρομοιο μηκος
Στον συγκεκριμενο ασθενή που έχει να δωσει μοσχευματα σε δυο-τρεις ασθενείς ακομα, δεν υπάρχει λόγος.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα