Dnfg88, FUE, 2500g, 9/6/2020

Bill1991

Active Member
@tol από πριν κατάλαβα ότι αυτή την φώτο είχες δει,δεν ξέρω αν είναι βρεγμένα ή έχουν κάτι άλλο αλλά δεν πιστεύω ότι θα έχει αρνητική επιρροή στο τελικό αποτέλεσμα επειδή η πύκνωση δεν είναι μεγαλύτερη που για μένα είναι μια χαρά, εδώ θα είμαστε να το δούμε...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Φιλε vlafo, δες καλυτερα τις φωτογραφιες...νομιζω οτι δεν κανω λαθος...ακριβως στο κεντρο της hairline δεν εχει τοποθετηθει ΚΑΝΕΝΑ graft. Ολα εχουν τοποθετηθει εκατερωθεν (στους κροταφους) και στις πισω ζωνες.
Εγω βλέπω καθαρά στη φώτο 19112 αμέσως μετά την επέμβαση ότι αριστερά όπως βλέπουμε δεν έχει γεμίσει συμμετρικά με την αντίστοιχη δεξιά πλευρά.
Βέβαια στην επόμενη φώτο 19132 φαίνεται ότι είναι ισομερώς ή πύκνωση. Μπορεί να φταίει ο φωτισμός δεν ξέρω.

Στο κέντρο κατάλαβα που λες ίσως το άφησε για περισσότερη φυσικότητα. Από το τσουλούφι και πίσω έχει γεμίσει.
Δεν θα επηρεάσει το τελικό αποτέλεσμα αλλά για μένα φίλε Tol τό θέμα είναι να εξηγηθεί η εξαγωγή γιατί δεν έγινε ομοιόμορφα αυτό είναι το φάουλ.
 

tasos33

Well-Known Member
IMG_20200710_195750.jpg
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Φιλε Βασιλη, δες την πρωτη φωτογραφια 14 μερες μετα τη μμ.

Αριστερα (οπως βλεπουμε) του κεντρου της hairline υπαρχουν μαμα μαλλια. Δεξια του κεντρου της hairline δεν υπαρχουν.

Προσωπικα δεν μου αρεσει αυτη η ασυμμετρια. Θεωρω λαθος που δεν τοποθετηθηκαν ελαχιστα grafts στο συγκεκριμενο σημειο, για να βελτιωθει η εικονα. Ποιος ο λογος να μη διορθωθει ενα τοσο καιριο σημειο, ακριβως στο κεντρο του μετωπου;

Γιατί αν έμπαιναν graft εκεί θα έπρεπε να κατέβουν και οι κρόταφοι λίγο πιο εμπρός αλλιώς το σχήμα θα ήταν τριγωνικό. Ο σχεδιασμός έγινε με δεδομένο ότι τα λίγα graft που έχει αριστερά και φέρνουν την μύτη της hairline μπροστά και δημιουργούν την τρύπα θα χαθούν κάποια στιγμή.
 

Bill1991

Active Member
@CVIAL με nw 2-3 θέλω να γίνω σαν τον Zach Efron (έχω καλή δοτρια και μέτρια προς καλή τρίχα ) γιατί κανένας γιατρός της προκοπής δεν με αναλαμβάνει ;
 

Bill1991

Active Member
@tol αν πας εκεί στο τρίγωνο μοσχεύματα θα πρέπει να κατεβάσεις όλη την hairline πολλά μοσχεύματα που μπορεί ο ασθενής να μην έχει ή να είναι απαραίτητα στο μέλλον, γι'αυτό κανενας γιατρό δεν μου κάνει hairline σαν του Ζακ...
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
DSC02681r.jpg

Η μπροστινή δεν είναι διαφωτιστική, η πλάγια ναι. Όπως βλέπεις αν οριοθετήσεις σαν κέντρο της hairline αυτές τις λίγες σκόρπιες τρίχες μπροστά τότε θα πρέπει να κατέβεις περίπου 1 cm προς τα εμπρός. Προφανώς επιλέχθηκε μια πιο συντηρητική προσέγγιση.
 

tol

Well-Known Member
Γιατί αν έμπαιναν graft εκεί θα έπρεπε να κατέβουν και οι κρόταφοι λίγο πιο εμπρός αλλιώς το σχήμα θα ήταν τριγωνικό. Ο σχεδιασμός έγινε με δεδομένο ότι τα λίγα graft που έχει αριστερά και φέρνουν την μύτη της hairline μπροστά και δημιουργούν την τρύπα θα χαθούν κάποια στιγμή.
Δηλαδη, φιλε CVIAL, ισχυει αυτο που εγραψα πιο πανω...ο φιλος θα παρακαλα να του πεσουν τα συγκεκριμενα μαλλια, για να υπαρξει μια ισορροπια!!!

Επιμενω στην αρχικη μου τοποθετηση..θα προτιμουσα αισθητικα να πυκνωσει το σημειο που εχει κυκλωσει ο Τασος. Θα ηταν πολυ καλυτερη η τελικη εικονα.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ με καμμιά 20 τρίχες ξεκάρφωτες μπροστά οι οποίες "κονιορτοποιήθηκαν" με laser. Εϊναι προτιμότερο, αν σε ενοχεί αισθητικά (αυτό θα φανεί στο τέλος), παρά να σχεδιάσεις μια hairline έχοντας σαν γνώμονα κάποιες τρίχες που σε 2-3 χρόνια θα εξαφανιστούν και οριοθετούν χαμηλότερα την hairline από εκεί που την θέλεις.
 

vlafo

Well-Known Member
Ο σχεδιασμός εμένα με βρίσκει σύμφωνο και είναι πολύ ωραίος και όταν ολοκληρωθεί θα είναι πολύ ωραίο το αποτέλεσμα πιστεύω.
Οι τρίχες μπροστά που βρίσκονται ,σε όλους υπάρχουνε και δυστυχώς δεν μπορούμε φίλε Tol να οριοθετήσουν τη χερλάιν εκεί αν και θα το θέλαμε.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tol

Well-Known Member
Προβολή συνημμένου 26423
Η μπροστινή δεν είναι διαφωτιστική, η πλάγια ναι. Όπως βλέπεις αν οριοθετήσεις σαν κέντρο της hairline αυτές τις λίγες σκόρπιες τρίχες μπροστά τότε θα πρέπει να κατέβεις περίπου 1 cm προς τα εμπρός. Προφανώς επιλέχθηκε μια πιο συντηρητική προσέγγιση.
Ακομη και αυτη η φωτογραφια που ανεβασες CVIAL μου δημιουργει αποριες.

Συγκεκριμενα...αφου υπαρχει βεβαιοτητα οτι το κεντρο της hairline συντομα θα αδυνατισει και θα χαθουν μαμα τριχες, γιατι δεν υπηρξε σχετικη προβλεψη απο τον γιατρο, ωστε να τοποθετηθουν καποια grafts και εκει;

Οχι στο σημειο που εχει κυκλωσει ο Τασος, αφου, οπως ισχυριζεστε θα ηταν πολυ τριγωνικο το σχημα, αλλά ενα εκατοστο πιο πανω και ακριβως στο κεντρο.

Δε θα ηταν προτιμοτερο, ωστε, ακομη και αν εχανε καποια μαλλια στο κεντρο, να υπηρχαν και μεταμοσχευμενα και να μην αναγκαστει αμεσα να προβει σε δευτερη μεταμοσχευση;

Με μια επιπλεον τοποθετηση 200 grafts στο κεντρο της Α ζωνης, δε θα ηταν περισσοτερο βιωσιμη η εικονα μετα τη μεταμοσχευση;

Αν υπηρχαν σε αυτο το σημειο και μεταμοσχευμενα grafts, θεωρω οτι ο φιλος θα ειχε πολλες πιθανοτητες να διατηρουσε μια καλη εικονα για μια δεκαετια, πριν την επομενη μεταμοσχευση.

Τωρα (μακαρι να διαψευστω) μπορει σε δυο-τρια χρονια να αδυνατισει το συγκεκριμενο σημειο και να αναγκαστει να περασει παλι την πορτα του ιατρειου, για να ισορροπησει την εικονα του μαλλιου με τους κροταφους.
 

Bill1991

Active Member
@CVIAL το μαμά hairline μου είχε εκεί μπροστά ένα μπουκετακι τρίχες πάντα από το δημοτικό και σε άλλους έχει δεν είναι κάτι αφύσικο,αν τον ενοχλεί κάποιον να το αποκτήσει ενώ δεν το είχε οκ... όπως των DiCaprio και Matt Damon
 

vlafo

Well-Known Member
Ακομη και αυτη η φωτογραφια που ανεβασες CVIAL μου δημιουργει αποριες.

Συγκεκριμενα...αφου υπαρχει βεβαιοτητα οτι το κεντρο της hairline συντομα θα αδυνατησει και θα χαθουν μαμα τριχες, γιατι δεν υπηρξε σχετικη προβλεψη απο τον γιατρο, ωστε να τοποθετηθουν καποια grafts και εκει;

Οχι στο σημειο που εχει κυκλωσει ο Τασος, αφου, οπως ισχυριζεστε θα ηταν πολυ τριγωνικο το σχημα, αλλά ενα εκατοστο πιο πανω και ακριβως στο κεντρο.

Δε θα ηταν προτιμοτερο, ωστε, ακομη και αν εχανε καποια μαλλια στο κεντρο, να υπηρχαν και μεταμοσχευμενα και να μην αναγκαστει αμεσα να προβει σε δευτερη μεταμοσχευση;

Με μια επιπλεον τοποθετηση 200 grafts στο κεντρο της Α ζωνης, δε θα ηταν περισσοτερο βιωσιμη η εικονα μετα τη μεταμοσχευση;

Αν υπηρχαν σε αυτο το σημειο και μεταμοσχευμενα grafts, θεωρω οτι ο φιλος θα ειχε πολλες πιθανοτητες να διατηρουσε μια καλη εικονα για μια δεκαετια, πριν την επομενη μεταμοσχευση.

Τωρα (μακαρι να διαψευστω) μπορει σε δυο-τρια χρονια να αδυνατησει το συγκεκριμενο σημειο και να αναγκαστει να περασει παλι την πορτα του ιατρειου, για να ισορροπησει την εικονα του μαλλιου με τους κροταφους.
Φιλε tol συμφωνώ μαζί σου εγώ θα το ενίσχυα και το κέντρο ακριβώς για να αντιστάθμισω αυτή τη μελλοντική απώλεια και μέχρι να συμβεί αυτό να είναι και πολύ πυκνό και να δένει με τους κροταφους.
Πιθανόν να φοβήθηκε να μπει ο γιατρός.
 
  • Like
Reactions: tol

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ακομη και αυτη η φωτογραφια που ανεβασες CVIAL μου δημιουργει αποριες.

Συγκεκριμενα...αφου υπαρχει βεβαιοτητα οτι το κεντρο της hairline συντομα θα αδυνατισει και θα χαθουν μαμα τριχες, γιατι δεν υπηρξε σχετικη προβλεψη απο τον γιατρο, ωστε να τοποθετηθουν καποια grafts και εκει;

Οχι στο σημειο που εχει κυκλωσει ο Τασος, αφου, οπως ισχυριζεστε θα ηταν πολυ τριγωνικο το σχημα, αλλά ενα εκατοστο πιο πανω και ακριβως στο κεντρο.

Δε θα ηταν προτιμοτερο, ωστε, ακομη και αν εχανε καποια μαλλια στο κεντρο, να υπηρχαν και μεταμοσχευμενα και να μην αναγκαστει αμεσα να προβει σε δευτερη μεταμοσχευση;

Με μια επιπλεον τοποθετηση 200 grafts στο κεντρο της Α ζωνης, δε θα ηταν περισσοτερο βιωσιμη η εικονα μετα τη μεταμοσχευση;

Αν υπηρχαν σε αυτο το σημειο και μεταμοσχευμενα grafts, θεωρω οτι ο φιλος θα ειχε πολλες πιθανοτητες να διατηρουσε μια καλη εικονα για μια δεκαετια, πριν την επομενη μεταμοσχευση.

Τωρα (μακαρι να διαψευστω) μπορει σε δυο-τρια χρονια να αδυνατισει το συγκεκριμενο σημειο και να αναγκαστει να περασει παλι την πορτα του ιατρειου, για να ισορροπησει την εικονα του μαλλιου με τους κροταφους.

Στο κέντρο και πιο πίσω πιθανώς, αλλά σε εκείνη την περιοχή δεν χωράνε 200g μάλλον γύρω στα 50g, μικρός αριθμός για να τον σώσει από 2η μμ η οποία είναι σίγουρο ότι θα χρειαστεί σε κάποια χρόνια. Για να τον ενισχύσεις από τώρα για το μέλλον θες καθολική πύκνωση της περιοχής σε μια αρκετή ζώνη πλάτους βάθους, δηλαδή να βάλεις 400-500g εκεί που σήμερα έχει πολύ μαλλί. Προφανέστατα ο γιατρός το φοβήθηκε για σοκλος. Πάντως προτιμώ κάποιον που φοβάται και κάνει κάτι για το οποίο είναι σίγουρος από κάποιον που έχει άγνοια κινδύνου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Medde

Active Member
Η δοτρια οντως φαίνεται ταλαιπωρημενη, αλλα ισως ειναι νωρίς για να κριθει. Η εξαγωγή γινεται manual ή motorized?
 

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
Δεν ξερω πως θα εξελιχθει μελλοντικα η εικονα της δοτριας, αλλά στο 20ημερο δε μου αρεσει καθολου.

Θυμιζει δοτριες Βεκρη...ανοιχτα παραθυρα...με διπλες σιτες.

Επισης, ανεξηγητη και ισως αδικαιολογητα ασυμμετρη εξαγωγη μοσχευματων.

Αραγε, ποιος ο λογος που η εξαγωγη grafts εγινε μονο απο τα αριστερα πλαϊνα, ενω απο τα δεξια δεν εγινε καμια εξαγωγη;

Ποια λογικη επεβαλε εναν τετοιο σχεδιασμο; Γιατι δεν επεκταθηκε ομοιομορφα η εξαγωγη εκατερωθεν;

Δηλαδη για καποια χρονια (μεχρι την επομενη μμ) ή εφ' ορου ζωης (αν ο πελατης δεν ξανακανει μμ) θα πρεπει να συμβιβαζεται με μια ανομοιομορφη και ασχημη οπτικα δοτρια;

Προσωπικη ταπεινη αποψη...

Αρχικά, εξαγωγή έγινε με μια ελαφρια προτίμηση από τα ΔΕΞΙΑ, περίπου 300 περισσότερα μοσχέυαματα περισσότερα από ότι την δεξια πλευρά.

Δεν ειναι ανεξήγητη, ούτε αδικαιολόγητη ούτε ....δυσερμήνευτη.

Σε μια περιοχή που έχει περίπου 2500 τριχοθυλάκια (από την γωνία μαστοειδούς μέχρι temporal peak), το να αφαιρέσεις το 10% ειναι ασήματο και δεν αλλάζει την εικονα με ΟΣΟ κοντο μαλλια και να κοπέι.

Ο συγκεκριμένος ασθενής είχε ΠΟΛΥ δύσκολή εξαγωγή και πολύ ευθραστα μοσχεύματα.
Η δυσκολία εξαγωγής από ΉΔΗ harvested περιοχές αυξάνει ΕΚΘΕΤΙΚΑ σε επόμενο session.
Στο μέλλον θέλω να βρω παρθένα περιοχή για να μην έχω ασκοπούς τραυματισμούς ή καθυστερηση.

Η ...ομοιομορφία ΔΕΝ ειναι αυτοσκοπός. Ο χειρουργος και ο πιλότος για καθε τι που κάνουν (ή ΔΕΝ κάνουν) υπάρχει λόγος.

Στο τριμηνο θα σας ανεβασει φωτογαφίες στο ίδιο περιβάλλον και δεν θα δείτε απολύτως τιποτα ...ανομοιόμορφο.!
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Για ποιο λόγο ήταν δύσκολη η εξαγωγή; Σκληρό δέρμα; Τι είδους τρίχα είχε ο υποψήφιος; Λεπτή;
 

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
Φιλε CVIAL, νομιζω ειναι ξεκαθαρο οτι δεν εχει παραληφθει καμια φωτο. Απλα δυσερμηνευτη τακτικη εξαγωγης μοσχευματων.

Επισης, τωρα που ξαναειδα τις φωτογραφιες, εντοπιζω αλλο ενα σημαντικο λαθος (παντα κατα την προσωπικη μου αποψη και αισθητικη).

Ποιος ο λογος που δεν τοποθετηθηκε κανενα grafts ακριβως στο κεντρο της hairline;

Δε θα μπορουσαν να μπουν, το πολυ 50 grafts, σε μια εκταση 3 cm2 (κυριως δεξια της hairline, οπως κοιταζουμε τις φωτογραφιες);

Οταν με το καλο ολοκληρωθει η μεταμοσχευση, δε θα φαινεται ασχημο οπτικα το καιριο αυτο σημειο της hairline;

Ο φιλος εχει μια "σκοροφαγωμενη" hairline. Τοσο δυσκολο θα ηταν να διορθωθει λιγο η πυκνοτητα;

Δεν εννοω να κατεβει η hairline. Εννοω να πυκνωσει μια πολυ μικρη εκταση (3 cm2), ωστε να δεσει ωραια με το υπολοιπο αποτελεσμα.

Φοβαμαι οτι μετα απο ενα χρονο ο φιλος θα παρακαλα να πεσουν οι (περιπου 50-100) τριχες που εχει λιγο αριστερα του κεντρου της hairline (οπως κοιταζουμε τις φωτογραφιες), αλλιως θα δειχνει παραταιρη η εικονα.

Εν κατακλειδι, οπτικα η συγκεκριμενη μεταμοσχευση δε συναδει με τα προσωπικα αισθητικα κριτηρια.

Βεβαια, "περι ορεξεως...κολοκυθοπιτα". Αν ο πελατης και ο γιατρος αποδεχονται τα συγκεκριμενα αρνητικα στοιχεια που παρεθεσα, εμενα δε μου πεφτει κανενας λογος.

Ευχομαι εκ βαθους καρδιας να εχει ο φιλος το επιθυμητο αποτελεσμα.

Ο ασθενής έχει εξαιρετικά χαμηλό MID-FRONTAL POINT, στα 6cm.
Αν κατέβει κάποιος εκει κάτω με το σχέδιο που έχω κάνει θέλει ΕΠΙΠΛΕΟΝ 1300-1700 (ναι!) τριχοθυλάκια.
Για να κάνει ένα παό τα μεγαλύτερα ΛΑΘΗ στη ΜΕΤ: Υπερβολικά χαμηλό hairline.
Αν πάλι ενώσει με άλλο σχήμα τη μύτη του χαμηλού hairline, θα γίνει σαν το ΛΕ-ΠΑ. (Ο αγαπητός τραγουδιστης επελεξε Ο ΙΔΙΟΣ το hairline του! The rest is history....)

Δεν έχετε παραθεσει κάποιο ....αρνητικό στοιχείο.
Ο σχεδιασμός του hairline είναι σαφής, ειναι 1,7 εκατοστα ΨΗΛΟΤΕΡΑ από εκεί που κοιτάτε, οπότε δεν έχω κάτι να σχολιάσω.
Εγω ΔΕΝ κάνω τους ασθενή μου σαν τον συμπαθέστατο Λευτερη!
 

Συνημμένα

  • Εικόνα1.jpg
    Εικόνα1.jpg
    21.7 KB · Προβολές: 250
  • λεπα.jpg
    λεπα.jpg
    44.1 KB · Προβολές: 245

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
Δεν ξερω πως θα εξελιχθει μελλοντικα η εικονα της δοτριας, αλλά στο 20ημερο δε μου αρεσει καθολου.

Θυμιζει δοτριες Βεκρη...ανοιχτα παραθυρα...με διπλες σιτες.

Επισης, ανεξηγητη και ισως αδικαιολογητα ασυμμετρη εξαγωγη μοσχευματων.

Αραγε, ποιος ο λογος που η εξαγωγη grafts εγινε μονο απο τα αριστερα πλαϊνα, ενω απο τα δεξια δεν εγινε καμια εξαγωγη;

Ποια λογικη επεβαλε εναν τετοιο σχεδιασμο; Γιατι δεν επεκταθηκε ομοιομορφα η εξαγωγη εκατερωθεν;

Δηλαδη για καποια χρονια (μεχρι την επομενη μμ) ή εφ' ορου ζωης (αν ο πελατης δεν ξανακανει μμ) θα πρεπει να συμβιβαζεται με μια ανομοιομορφη και ασχημη οπτικα δοτρια;

Προσωπικη ταπεινη αποψη...

Θα μου επιτρεψετε να διαφωνησω
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα