Detumescence Therapy of Human Scalp for Natural Hair Regrowth'

salonicam

New Member
Πάντως αν αυτή η μελέτη είναι αληθινή και δεν τρολάρουν ασύστολα (μια και είναι κινέζοι και άντε να τους ελέγξεις) τότε τι να πω...σαν να βρήκαμε το ιερό δισκοπότηρο...ούτε φάρμακα ούτε πάρενέργειες και τα μαλλιά σε 1 χρόνο ράστα...

Βέβαια αυτό το μασάζ είναι πολύ δύσκολο οπότε τώρα στην κρίση να ένα επάγγελμα: 20 λεπτο μασάζ για επανέκφυση..Σίγουρη δουλειά και ο πελάτης σου μένει καθημερινά για 1 τουλάχιστον χρόνο. Πόσο να χρεώνουμε το 20λεπτο;

Πάντως εφόσον η δημοσίευση είναι τοθ 2011 και σήμερα 2 χρόνια το μόνο που μπορείς να βρείς είναι 10 συνολικά σε φόρουμ και τίποτα παραπάνω είναι θέμα προβληματισμού. Η μήπως να μιλήσουμε με όρους θεωρίας συνομωσίας ότι επειδή δεν έχει "χρήμα" στην μέση δεν προωθείται....βέβαια τα εκατομμύρια των φαλακρών σήμερα θα έπρεπε να τρίβουμε τα κεφάλια μας όλη μέρα με μανία..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gianniskritikos2

Active Member
γκομι παρατηρεις να εχει φιγει η λιπαροτιτα που προκαλουσε? εγω εδω και 2 μερες δεν εχω γυαλαδα λιπαροτιτα... πραγμα που ειχε να συμβει 2 χρονια ,.... εκανα τα παντα για να μην εχω λιπαροτιτα σε θεμα διατροφης στα παντα μεχρι χαπια για την ακμη σκεφτομουν... και τωρα σχεδον εξαφανιστικε αν συνεχισει ετσι το μασαζ αυτο κανει θαυματα στο δερμα.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
salonicam είπε:
Πάντως εφόσον η δημοσίευση είναι τοθ 2011 και σήμερα 2 χρόνια το μόνο που μπορείς να βρείς είναι 10 συνολικά σε φόρουμ και τίποτα παραπάνω είναι θέμα προβληματισμού. Η μήπως να μιλήσουμε με όρους θεωρίας συνομωσίας ότι επειδή δεν έχει "χρήμα" στην μέση δεν προωθείται....βέβαια τα εκατομμύρια των φαλακρών σήμερα θα έπρεπε να τρίβουμε τα κεφάλια μας όλη μέρα με μανία..

Από αυτή την άποψη, δεν υπάρχει θέμα προβληματισμού, γιατί από τους 10 που την διάβασαν, οι 8 την προσπέρασαν, είτε γιατί ως τυχόν λύση την θεωρούν βλακεία, είτε γιατί δεν έχουν την όρεξη ή τον χρόνο να το κάνουν αυτό πρωί βράδυ για 20 λεπτά.
Για να μην πάμε πολύ μακριά, από το παρόν φόρουμ, πόσοι πιστεύεις τη δοκιμάζουν στην πράξη?
Ακόμα και εγώ που βλέπω πλέον την όλη διαδικασία της τριχόπτωσης από άλλη πλευρά, ως λύση την βλέπω πολύ επιφυλακτικά.


gianniskritikos2 είπε:
γκομι παρατηρεις να εχει φιγει η λιπαροτιτα που προκαλουσε? εγω εδω και 2 μερες δεν εχω γυαλαδα λιπαροτιτα... πραγμα που ειχε να συμβει 2 χρονια ,.... εκανα τα παντα για να μην εχω λιπαροτιτα σε θεμα διατροφης στα παντα μεχρι χαπια για την ακμη σκεφτομουν... και τωρα σχεδον εξαφανιστικε αν συνεχισει ετσι το μασαζ αυτο κανει θαυματα στο δερμα.

Φίλε gianni, βλέπω λίγη λιπαρότητα μόνο στα δάχτυλα κατά τη διαδικασία και όχι πάντα. Επίσης επειδή ποτέ δεν είχα ξαναδει το δέρμα μου σε τέτοια κατάσταση, μπορώ να καταλάβω τις διαφορές μετά το λούσιμο (το δέρμα γίνεται πιο σκληρό) όπως επίσης και μετά από έντονο άγχος ή νεύρα επίσης το δέρμα το νιώθω πιο σκληρό. Το καλό είναι πως με το μασάζ η σκληράδα φεύγει αμέσως πλεον.
Επίσης όπως λες και εσύ η γυαλάδα που είχα σε κάποια σημεία έχει υποχωρήσει αρκετά. Όχι εντελώς, αλλά ακόμα είναι αρχή.
Ειλικρινά πλέον το κάνω μόνο και μόνο για το δέρμα ασχέτως αν μπορέσει να προκαλέσει επανέκφυση στην πορεία και ως προσθήκη δεν θα την βγάλω από καμία άλλη μελλοντική θεραπεία.
Επίσης δείχνει να κολλάει απόλυτα με κάτι άλλο που μελετάω και έχει σχέση με τον τρόπο δράσης της φιναστερίδης.
 

gianniskritikos2

Active Member
αν μπορεις ανεφερε τι ειναι αυτο που κολαει με την φινα


δεν καταβα και κατι αλλο που ειεπες... λες οτι σου σκληρινε το δερμα αντι να μαλακωσει? και απλα μολις κανεις το μασαζ μαλακωνει αμεσως?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
αν μπορεις ανεφερε τι ειναι αυτο που κολαει με την φινα

Αν το πω έτσι ξερά δεν θα καταλάβει κανείς τίποτα. Θα κάνω ίσως μια απόπειρα τις επόμενες ημέρες, αν δεν περιμένω πρώτα να δοκιμάσω κάποια πράγματα σε μένα.


δεν καταβα και κατι αλλο που ειεπες... λες οτι σου σκληρινε το δερμα αντι να μαλακωσει? και απλα μολις κανεις το μασαζ μαλακωνει αμεσως?

Εννοούσα απλά ότι τώρα είναι πιο εύκολο να καταλαβαίνω πράγματα που μπορεί να επηρεάζουν την σύσταση του δέρματος. Πριν δεν μπορούσα να τα καταλάβω γιατί το δέρμα ήταν πάντα το ίδιο τσίτα και σκληρό σε όλη την διάρκεια.
Ενώ τώρα που είδα τις διαφορές με το μασάζ, το παραμικρό που μου προκαλεί κάποιου είδους σκλήρυνση (με άλλα λόγια προφανώς μιλάμε για φλεγμονή) είναι πολύ πιο εύκολα ανιχνεύσιμο.
Επίσης για πρώτη φορά σήμερα το πρωί κατά την διάρκεια του μασάζ, έπιανα τόσο πολύ δέρμα κατά το τσίμπημα που αρχίζω να πιστεύω όντως πως δεν μιλάμε για λέπτυνση αλλά για ινώδες πάχυνση.
Όσο το δέρμα μαλακώνει, τόσο πιο κατανοητή γίνεται αυτή η έρευνα.
Φυσικά και είναι πάρα πολύ νωρίς για οποιαδήποτε συμπεράσματα, αλλά μέχρι στιγμής δείχνει να επιβεβαιώνει με μικρά βήματα τουλάχιστον το πρώτο σκέλος της.
 

Mh2012

Member
Φίλε gomi σε καταλαβαίνω απόλυτα! Αυτό με το σκληρό δέρμα το παρατηρω χρόνια ! Έχω σκληρό δέρμα χωρίς καμία ελαστικότητα με έντονες ενοχλήσεις (κάψιμο , ξυροτητα ,λιπαροτητα)Παρατήρησα ότι στα παιδάκια μου και στην σύζυγο μου το δέρμα στο τριχωτο ειναι βούτυρο ειναι απαλό κινείται παρά πολύ εύκολα ! Αυτό σε μένα συμβαίνει μόνο μετά απο έντονη σωματική άσκηση με εφιδρωση στο τριχωτο!
 

gianniskritikos2

Active Member
ναι σαφως ειναι πολυ νωρις .. αλλα οντως διχνει ενδιαφεροντα πραγματα και φαναταζομαι αν συνεχισει ετσι θα εχουμε πολα να πουμε.
 

cisse92

New Member
GOMI είπε:
όχι ακριβώς λίπος, αυτό (ειδικά αν ήταν καφέ λίπος) θα ήταν θετικότατο.
Εννοούμε ινώδες συσσωρευμένο νεκρό δέρμα (αναμειγμένο με όλα τα χημικά από σαμπουάν + σμήγμα) το οποίο πνίγει τους θύλακες.
Το μόνο που μπορεί να βοηθήσει είναι το peeling.
Έχω παραγγείλει 30% glycolic acid για ξεκίνημα και αν πάει καλά θα ανεβάσω...


Πάντως μέχρι τώρα η διαφορά στο δέρμα είναι απίστευτη



Φιλε Gomi μπορεις να δωσεις λεπτομερειες για το peeling που αναφερεις γιατι δεν βρισκω να εχει γινει καμια αναφορα στο forum
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Mh2012 είπε:
Φίλε gomi σε καταλαβαίνω απόλυτα! Αυτό με το σκληρό δέρμα το παρατηρω χρόνια ! Έχω σκληρό δέρμα χωρίς καμία ελαστικότητα με έντονες ενοχλήσεις (κάψιμο , ξυροτητα ,λιπαροτητα)Παρατήρησα ότι στα παιδάκια μου και στην σύζυγο μου το δέρμα στο τριχωτο ειναι βούτυρο ειναι απαλό κινείται παρά πολύ εύκολα ! Αυτό σε μένα συμβαίνει μόνο μετά απο έντονη σωματική άσκηση με εφιδρωση στο τριχωτο!

Εγώ με όσους φίλους μου έχω πολύ οικειότητα και έχουν ακόμα μαλλιά έχω κάνει πάρα πολλές συγκρίσεις στα δερματά μας, όπως επίσης και της γυναίκας μου και δεν έχουν καμία σχέση.
Αυτό που λες με τη γυμναστική θα το τσεκάρω αύριο αν και είμαι σίγουρος ότι θα συμβαίνει το ίδιο γιατί μετά το γυμναστήριο πάντα τα μαλλιά μου δείχνουν χειρότερα. Τις μέρες που απέχω έχουν καλύτερη εικόνα.


cisse92 είπε:
GOMI είπε:
όχι ακριβώς λίπος, αυτό (ειδικά αν ήταν καφέ λίπος) θα ήταν θετικότατο.
Εννοούμε ινώδες συσσωρευμένο νεκρό δέρμα (αναμειγμένο με όλα τα χημικά από σαμπουάν + σμήγμα) το οποίο πνίγει τους θύλακες.
Το μόνο που μπορεί να βοηθήσει είναι το peeling.
Έχω παραγγείλει 30% glycolic acid για ξεκίνημα και αν πάει καλά θα ανεβάσω...


Πάντως μέχρι τώρα η διαφορά στο δέρμα είναι απίστευτη



Φιλε Gomi μπορεις να δωσεις λεπτομερειες για το peeling που αναφερεις γιατι δεν βρισκω να εχει γινει καμια αναφορα στο forum



Σωστά, δεν έχει γίνει κάποια αναφορά γι αυτό. Αλλά δεν το προτείνω σε κανένα προς το παρόν γιατί δεν ξέρω τι επιπτώσεις μπορεί να έχει.
Θα το χρησιμοποιήσω για να βοηθήσει το νεκρό δέρμα να φύγει πιο εύκολα. Πιστεύω ότι ίσως υπάρχει υπερβολική αύξηση της κερατίνης στην περιοχή.
Όταν το ξεκινήσω θα αναφέρω αν δω κάτι θετικό.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μιας και μόλις το διάβασα, για να τα λέμε όλα, εδώ αναφέρει ότι το εν λόγω site είναι απάτη

http://milospjanic.blogspot.gr/2011/10/is-omicsonline-scientific-scam.html

http://en.wikipedia.org/wiki/OMICS_Publishing_Group

Ίσως αν το είχα διαβάσει πριν το ξεκινήσω, να μην το δοκίμαζα καθόλου.
Τώρα όμως βλέποντας μέχρι στιγμής πως εξελίσσεται, θα το πάω μέχρι τέλους.
 

gianniskritikos2

Active Member
Ποιο ειναι μουφα η ερευνα για το μασαζ? λεγεται οτι ειναι μουφα? :S


δεν καταλαβεινω τι ειναι αυτα τα 2 λινκσ? λενε οτι η ερευνα για το μασαζ οτι ειναι μουφα? και οτι με αυτα που βλεπεις πανω στο κεφαλι σου θα το συνεχισεις?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

salonicam

New Member
GOMI είπε:
Μιας και μόλις το διάβασα, για να τα λέμε όλα, εδώ αναφέρει ότι το εν λόγω site είναι απάτη

....
Ίσως αν το είχα διαβάσει πριν το ξεκινήσω, να μην το δοκίμαζα καθόλου.
Τώρα όμως βλέποντας μέχρι στιγμής πως εξελίσσεται, θα το πάω μέχρι τέλους.

To όλο site είναι μούφα, δεν το αποδέχεται η επιστημονική κοινότητα και πολύ πιθανόν και η έρευνα αυτή να είναι μούφα...αλλά απ' ότι φαίνεται λίγο μασαζάκι δεν κάνει κακό...
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
gianniskritikos2 είπε:
Ποιο ειναι μουφα η ερευνα για το μασαζ? λεγεται οτι ειναι μουφα? :S


δεν καταλαβεινω τι ειναι αυτα τα 2 λινκσ? λενε οτι η ερευνα για το μασαζ οτι ειναι μουφα? και οτι με αυτα που βλεπεις πανω στο κεφαλι σου θα το συνεχισεις?



Gianni, δεν κάνουν καμία αναφορά στο θέμα του μασάζ, απλά ότι το συγκεκριμένο site είναι γενικότερα απάτη.


salonicam είπε:
GOMI είπε:
Μιας και μόλις το διάβασα, για να τα λέμε όλα, εδώ αναφέρει ότι το εν λόγω site είναι απάτη

....
Ίσως αν το είχα διαβάσει πριν το ξεκινήσω, να μην το δοκίμαζα καθόλου.
Τώρα όμως βλέποντας μέχρι στιγμής πως εξελίσσεται, θα το πάω μέχρι τέλους.

To όλο site είναι μούφα, δεν το αποδέχεται η επιστημονική κοινότητα και πολύ πιθανόν και η έρευνα αυτή να είναι μούφα...αλλά απ' ότι φαίνεται λίγο μασαζάκι δεν κάνει κακό...

Αν η επιστημονική κοινότητα το βγάζει μούφα, για μένα αυτό είναι λόγος να τους πιστέψω περισσότερο.
Αυτό που με απασχολεί είναι οι αναφορές απλών μελών. Αυτοί με προβληματίζουν και όχι οι επιστήμονες των φαρμάκων.


vag25 είπε:
Γιατι να ειναι μουφα αφου δεν κερδιζουν κατι?

Απ ότι κατάλαβα, είναι ανοιχτής πρόσβασης και σε καλούν να γράψεις κάποιο επιστημονικό άρθρο και στη συνέχεια σε καλούν δήθεν να μιλήσεις για αυτό σε κάποιο συνέδριο για το οποίο πρέπει να πληρώσεις κάποιο ποσό.
Απ ότι λένε αυτό το συνέδριο δεν θα υπάρξει ποτέ και αφού σου πάρουν τα χρήματα για την εγγραφή σου σταματάνε να σου απαντάνε στα mail.
 

gianniskritikos2

Active Member
τελεικα δεν ειναι συμπτωματικο... η γυαλαδα στο δερμα σχεδων εξαφανιστηκε... λαδωνει σε φυσιολογικα πλαισια ενως λιπαρου δερματος... το δερμα μου δεν ειναι τοσο κοκκινο οσο παλια διαφορα σε ελαστικοτιτα και μαλακωση δεν εχω υστερα απο οτι εδωσε την πρωτη εβδομαδα... καποιες μερες με ποναει σαν ναεχω μελανιες αλλα συνεχιζω αντε να δουμε αν θα βγαλουμε μαλλια με αυτο το μονο που ειμαι σιγουρος ειναι οτι κανει παραπαραπολυ καλο στο δερμα.
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
Να πω με τη σειρά μου και εγώ, πως εδώ και ένα διάστημα έχω μπει στο "κόλπο".. μέχρι στιγμής μόνο θετικά βλέπω, εδώ ήμαστε θα ενημερώνω ;)

Η αλήθεια είναι ότι δοκιμάζω διάφορα δειλά δειλά αλλά δεν πολύ μιλάω γιατί δεν είμαι ο κατάλληλος 100% να κρίνω μια τέτοια θεραπεία - ενέργεια στο έπακρο και για άλλους, λόγο το ότι ακολουθώ φιναστερίδη.

Αυτά που παρατήρησα και μάλιστα σε χρόνο που δεν το περίμενα είναι:
α) Καλύτερη ποιότητα τρίχας, υφή και χρώμα. Δείχνει ζωντανή και λάμπει.
β) Κάποια τριχάκια στην hairline σαν να παίρνουν τα πάνω τους και να γίνονται πιο χοντρά.
γ) Νιώθω μια ευεξία στο κεφάλι - τριχωτό, μια ζωντάνια να το πω.

Και γενικά πρέπει να μπω πιο εντατικά ακόμα μιας και τελικά μου αρέσει και με κάνει να νιώθω καλά.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
προσοχη στους φρεσκομεταμοσχευμενους με αυτην την μεθοδο.
εγω απο καταχρηση εχω τσουξιμο στις ριζες των μεταμοσχευμενων του αριστερου κροταφου.
 

gianniskritikos2

Active Member
:( γιατι ρε καπα... εσυ ο ιδιος ελεγες προσωχη στις καταχρισεις μπορει κατι να δουλευει με μετρο και με καταχριση να φερει τα αντιθετα αποτελεσματα σταματατο για καμια βδομαδα και μετα κατο χαλαρα εγω το κανω περιπου 12 λεπτα οχι 20.. σε ολο το κεφαλι δεν νομιζω να κανω καταχριση αλλα ουτε οσο ακριβως πρεπει οποτε σκευτομαι σιγα σιγα να τοφτασω 15 λεπτο


κανω 2 φορες την μερα μασαζ (πρωι βραδι)μια φορα την μερα μινοχ (πρωι μετα απο μασαζ και βουρτσα) και βουρτσιμα ελαφρι 3 φορες την μερα (πρωι πριν μινοξ και πριν το μασαζ μεσημερι και βραδι πριν το μασαζ και μετα απο μασαζ λουσιμο σχεδων 4 λεπτα το καθε βουρτσισμα)
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
gianniskritikos2 είπε:
:( γιατι ρε καπα... εσυ ο ιδιος ελεγες προσωχη στις καταχρισεις μπορει κατι να δουλευει με μετρο και με καταχριση να φερει τα αντιθετα αποτελεσματα σταματατο για καμια βδομαδα και μετα κατο χαλαρα εγω το κανω περιπου 12 λεπτα οχι 20.. σε ολο το κεφαλι δεν νομιζω να κανω καταχριση αλλα ουτε οσο ακριβως πρεπει οποτε σκευτομαι σιγα σιγα να τοφτασω 15 λεπτο


κανω 2 φορες την μερα μασαζ (πρωι βραδι)μια φορα την μερα μινοχ (πρωι μετα απο μασαζ και βουρτσα) και βουρτσιμα ελαφρι 3 φορες την μερα (πρωι πριν μινοξ και πριν το μασαζ μεσημερι και βραδι πριν το μασαζ και μετα απο μασαζ λουσιμο σχεδων 4 λεπτα το καθε βουρτσισμα)



δεν κανεις καταχρηση γιαννη.
απλα εγω εβαλα πολυ δυναμη για πρωτη φορα στα δαχτυλα.
θα το κανω λιγο διαφορετικα τελικα το μασαζ
 

kwpous

Member
Παιδια εγω κανω μασαζ 1 βδομαδα και εχει εξαφανιστει η λιπαροτητα του δερματος, και ειναι και πιο ελαστικο..αλλα μου φενεται εντελως απιθανο να ξαναβγουν ολα σου τα χαμενα μαλλια σε ενα χρονο για το λογο οτι η DHT που παει? εξαφανιζεται με το μασαζαζ? στο δερμα κανει πολυ καλο δεν αμφιβαλω αλλα για επανεκφιση θα διξει...
 
Μπλουζα