Detumescence Therapy of Human Scalp for Natural Hair Regrowth'

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Ntoon91

Member
Δεν ξέρω τι παίζει, πολλοί ρωτάνε το ίδιο.
Είναι τεράστιο κρίμα πάντως, post ας πούμε,
όπως του Drex, που έβαζε αποτελέσματα, χάθηκαν.
Ελπίζω να είναι θέμα του site, γιατί να έγινε μόνο εκεί
δεν ξέρω.
 

vag25

Well-Known Member
Παραξενο, γιατι πραγματι ειχε μεγαλη συμμετοχη εκεινο το θεμα και αρκετες θετικες περιπτωσεις.
 

left

New Member
Καλησπερα...ειπα και εγω να σχολιασω στο συγκεκριμενο θεμα...οταν κανω μασαζ πλαγια και πισω οντως στην κορυφη του κεφαλιου νιωθω οτι ειναι λες και αρχιζει και περναει το αιμα...ετσι στιν κορυγη του κεφαλιου απο πετρα που ειναι το κεφαλι γινετε μαλακο....Και το θεμα ειναι οτι το δερμα σε αυτους που εχουν μαλλια ειναι μαλακο...Αυτο με κανει και πιστευω οτι οντως οφειλειτε το δερμα η οτι δεν γινετε καλα η κυκλοφορια του αιματος στο κεφαλι...
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Τον τελευταίο καιρό που η τριχόπτωση μου έχει επανέλθει με αναδρομικές αξιώσεις, (χρόνια είχα να δω τέτοια τρίχα στο νιπτήρα) αυτό που έχω παρατηρήσει είναι το εξής.

Ξυπνάω και βουρτσίζω για 2-3 λεπτά και όλες και όλες 10-20 τρίχες στο νιπτήρα. Κάνω αυτού του είδους το μασάζ για 4-5 λεπτά (3 φορές την ημέρα) και στο καπάκι που ξαναβουρτσίζω, οι τρίχες που πέφτουν είναι σίγουρα πάνω από 100.

Ας δοκιμάσει κάποιος που κάνει και τα 2 (βούρτσισμα + DT) με αυτή τη σειρά να μου πει αν παρατηρεί κάτι αντίστοιχο.
 

vag25

Well-Known Member
GOMI είπε:
Τον τελευταίο καιρό που η τριχόπτωση μου έχει επανέλθει με αναδρομικές αξιώσεις, (χρόνια είχα να δω τέτοια τρίχα στο νιπτήρα) αυτό που έχω παρατηρήσει είναι το εξής.

Ξυπνάω και βουρτσίζω για 2-3 λεπτά και όλες και όλες 10-20 τρίχες στο νιπτήρα. Κάνω αυτού του είδους το μασάζ για 4-5 λεπτά (3 φορές την ημέρα) και στο καπάκι που ξαναβουρτσίζω, οι τρίχες που πέφτουν είναι σίγουρα πάνω από 100.

Ας δοκιμάσει κάποιος που κάνει και τα 2 (βούρτσισμα + DT) με αυτή τη σειρά να μου πει αν παρατηρεί κάτι αντίστοιχο.

Αν δεν εισαι αυτος που εγραψε κατι αναλογο στο ΙH, τοτε υπαρχει καποιος και εκει που εχει τον ιδιο προβληματισμο.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
left είπε:
εγω GOMI καταλαβα οτι εισαι υπερμαχος αυτης της θεραπειας... :(

Είμαι, γιατί είναι ο μόνος τρόπος να εξαλειφθεί η ίνωση. Κάνοντάς το κάποιος σωστά, το νιώθει ότι και ίνωση υπάρχει (ουλώδης ιστός) αλλά και κινητοποίηση αυτής.

Μπορεί να μην είναι αρκετό από μόνο του να δώσει regrowth (όχι απόλυτο αυτό βέβαια) αλλά αν η αποδεδειγμένη ίνωση που υπάρχει γύρω από το θύλακα δεν διαλυθεί, δεν υπάρχει καμία περίπτωση να βγουν εκεί μαλλιά με ότι και αν εφαρμόζουμε τοπικά ή όραλ.

Είμαι τεμπέλης για να το κάνω 40 λεπτά αλλά κάνω 3 πολύ δυνατά 5λεπτα


vag25 είπε:
GOMI είπε:
Τον τελευταίο καιρό που η τριχόπτωση μου έχει επανέλθει με αναδρομικές αξιώσεις, (χρόνια είχα να δω τέτοια τρίχα στο νιπτήρα) αυτό που έχω παρατηρήσει είναι το εξής.

Ξυπνάω και βουρτσίζω για 2-3 λεπτά και όλες και όλες 10-20 τρίχες στο νιπτήρα. Κάνω αυτού του είδους το μασάζ για 4-5 λεπτά (3 φορές την ημέρα) και στο καπάκι που ξαναβουρτσίζω, οι τρίχες που πέφτουν είναι σίγουρα πάνω από 100.

Ας δοκιμάσει κάποιος που κάνει και τα 2 (βούρτσισμα + DT) με αυτή τη σειρά να μου πει αν παρατηρεί κάτι αντίστοιχο.

Αν δεν εισαι αυτος που εγραψε κατι αναλογο στο ΙH, τοτε υπαρχει καποιος και εκει που εχει τον ιδιο προβληματισμο.

Εγώ ήμουν vag, θέλω να δω αν το παρατηρεί και άλλος αυτό ή αν είναι καθαρά από την αγωγή με φάρμακα που κάνω. (πριν την αγωγή δεν είχα τη "μύγα" να κοιτάζω αν πέφτουν τρίχες γιατί πήγαινα πολύ καλά από θέμα ποιότητας τρίχας)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Ntoon91

Member
Εγώ κάνω, αλλά μόνο κροτάφους και μετά βούρτσισμα όλο το κεφάλι.
2-3 φορές που έκανα σε όλο το κεφάλι έγινε αυτό.
Με φοβίζει να το κάνω ακόμα σε όλο το κεφάλι,
ειδικά όταν ακούω τρίχες να σπάνε, το φοβάμαι στα υπάρχοντα μαλλιά,
αν δε δω αποτελέσματα σε άλλους.
Κροτάφους όμως πάει ανέλπιστα για καλά για εμένα μέχρι στιγμής,
πολλές φορές στρίβω και το δέρμα τσιμπώντας το.
 

left

New Member
Εγω κανω σχεδον καθε μερα μασαζ οχι στην κορυφη στα πλαγια και πισω και πηρα και κ2 βιταμινες για να διωξει το ασβεστιο που ειναι στις αρτηριες...για να δουμε...πριν καθε λουσιμο κανω συνεχεια και εγω παρατηρησα οτι μειωνει την τριχοπτωση...
 

Ntoon91

Member
Μάλλον πρέπει να περαστεί αυτό το στάδιο με το shedding,
εγώ σήμερα δοκίμασα σε όλο το κεφάλι το margo's towel method
και γέμισε η πετσέτα τρίχες, μιλάμε για πολυυυυύ πράγμα, ενώ με το
βούρτσισμα ελάχιστες. Οπότε, λογικό με detu, σε όλο το κεφάλι,
να γίνεται το ίδιο. Αν θυμάμαι καλά 1-2 άτομα είπαν ότι άδειασαν επικίνδυνα
με detu πριν μήνες εδώ. Επόμενη παρατήρηση σε εμένα είναι ότι οι κροτάφοι,
πλέον βγάζουν ελάχιστοι λιπαρότητα στο μασάζ, τραυματίζονται πολύ πιο γρήγορα
και πονάνε περισσότερο απ' ότι παλαιότερα, όπως επίσης τις τελευταίες μέρες
άρχισαν να γεμίζουν "σπυράκια" ενώ είχαν σταματήσει από ενα σημείο και μετά.
Τα οποία στο μασάζ σπάνε και βγαίνει αίμα αλλά όχι κόκκινο, όπως κανονικά πιο ανοιχτό. Τα σπυράκια που έβγαζα στην αρχή ήταν πιο μειωμένα και δεν έσκαγαν.
 

Ntoon91

Member
Συνεχίζω εγώ, έχω περάσει τους 2 μήνες πάω για 3 αργά αργά ξεπετάγονται τριχάκια, αλλά θα πάρει πολύ καιρό ακόμη, σε 4+ μήνες πιστεύω θα έχω βγάλει συμπεράσματα και έχω τραβήξει και φωτογραφίες, για να δούμε..
 
Εχεις χασει καθολου εδαφος; απο οτι φαινεται οι πιο πολλοι χανουν εδαφος και τα παρατανε. Ετσι επαθα κι εγω. Περιμενω με αγωνια τα αποτελεσματα απο τους τυπους στο immortal.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Όποιος κάνει ή σκέφτεται να δοκιμάσει αυτού του είδους το μασάζ, υπάρχει ένα ebook το οποίο αναφέρει αρκετές λεπτομέρειες σχετικά, κυρίως για την αιτία και πως ακριβώς δουλεύει η εν λόγω τεχνική, όπως επίσης και διατροφικές συμβουλές που αφορούν την αυξημένη dht, hashimoto κ.α.

Η σχετική σελίδα είναι αυτή

https://perfecthairhealth.com/?s2-ssl=yes

και αναφέρει πάρα πολλά πράγματα που τα έχουμε συζητήσει κατά καιρούς σε διάφορα θέματα, αλλά καλό είναι να είναι όλα σε ένα μαζεμένα. (για τους open mind)

Το λινκ για να κατεβάσω δωρεάν το pdf μου το έστειλε ένα μέλος που αγόρασε το βιβλίο, (μου έδωσε το ελεύθερο να το διαθέσω όπου θέλω) οπότε επειδή περιορίζεται από πνευματικά δικαιώματα, όποιος θέλει να το κατεβάσει, ας μου στείλει πμ να του δώσω το λινκ.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Παιδιά για κάποιο λόγο τα λινκ δεν παίζουν πλέον. Οπότε όποιος θέλει ας μου στέλνει πμ το μαιλ του να του το στείλω αύριο ως επισυναπτόμενο αρχείο.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Καλημέρα.

Χαίρομαι που αρκετά μέλη ενδιαφέρθηκαν να δοκιμάσουν την εν λόγω προσέγγιση. Δουλέψει δεν δουλέψει, ο ατομικός πειραματισμός με διάφορα πράγματα είναι απαραίτητος αν θέλουμε να ελπίζουμε να βρεθεί μια άκρη.

Επειδή κάποιοι φίλοι μου είπαν πως δυσκολεύονται λίγο με τα αγγλικά, εντελώς περιληπτικά από το βιβλίο, που είναι 105 σελίδες, αναφέρει ως αιτία της φαλάκρας την ασβεστοποίηση και την ίνωση των ιστών του κρανίου και των αιμοφόρων αγγείων.
Το pattern που κληρονομεί ο καθένας, έχει να κάνει με την θέση που βρίσκονται τα αγγεία αυτά όπως επίσης και με τη θέση της ασβεστοποίησης.

Συνεχίζει αναλύοντας πως όλα ξεκινάνε από την φλεγμονή, όχι μόνο τοπικά στο κεφάλι, αλλά από την φλεγμονή που ξεκινάει εσωτερικά στο σώμα γενικότερα. Αποτέλεσμα αυτών είναι η διατροφή σε συνάρτηση με τα γονίδιά μας.

Οπότε το πάει κάπως έτσι.

Λάθος διατροφή---φλεγμονή---ασβεστοποίηση---μείωση ροής αίματος---συσσώρευση σμήγματος και DHT---λέπτυνση τριχών---τριχόπτωση.

Αναφέρει επίσης ότι η χαμηλή τεστοστερόνη είναι μια επιπρόσθετη αιτία που αποδυναμώνει τον οργανισμό απέναντι στην εσωτερική καταπολέμηση της φλεγμονής, σε συνάρτηση με την μείωση της λειτουργίας του θυρεοειδή. Την αυτοάνοση πάθηση hashimoto, την θεωρεί ως αποτέλεσμα δυσανεξίας στη γλουτένη. (έχει και επιστημονική βάση αυτό)

Αναφέρει αρκετές αλλαγές στη διατροφή, αλλά δεν θέλω να επεκταθώ σε αυτό μιας και ο καθένας αποφασίζει μόνος του. (θεωρεί πως με την μέθοδο αυτή σιγά σιγά η φυσιολογική ροή αίματος στο κεφάλι αποκαθίσταται καθώς διαλύονται οι εστίες ασβεστίου και η ίνωση, αλλά με λάθος διατροφή μπορεί να ξανα δημιουργηθεί αν το μασάζ σταματήσει)

Αυτό που με κάνει να πιστεύω στην εν λόγω τεχνική είναι 2 πράγματα που είναι αλληλένδετα.

Το πρώτο αφορά ένα ντοκυμαντέρ που είχα δει πριν κανένα χρόνο με κάποιον γιατρό που ήταν στην έρευνα και έκανε για τους σκοπούς αυτούς νεκροψίες.
Εκτός των άλλων, ανέφερε πως τα 8 από τα 10 κρανία που άνοιγε, είχαν εστίες εναπόθεσης ασβεστίου. Παρόλο αυτά, πάντα αναρωτιόμουν, αν ήταν έτσι, τόσες και τόσες μελέτες και έρευνες που κάνουν για την τριχόπτωση (όσοι δηλαδή κάνουν) δεν έχουν εντοπίσει ποτέ κάτι τέτοιο?

Και όμως, όπως αναφέρει το pdf και που βρήκα εν συνεχεία στο διαδίκτυο, υπάρχει πολύ παλιά έρευνα του γιατρού Frederick Hoelzel (1889-1963) που αναφέρει ακριβώς αυτό.

Ασβεστοποίηση στα φαλακρά κεφάλια.

ARTICLE | July 18, 1942

BALDNESS AND CALCIFICATION OF THE "IVORY DOME"
Frederick Hoelzel

Article
ABSTRACT
To the Editor:— Some questions concerning baldness which were raised by Dr. Ballenger's comments in The Journal, June 27, may be answered by observations which I made while serving as technician in gross anatomy at the College of Medicine of the University of Illinois (1916-1917). I then had occasion to remove the brains of about 80 cadavers for separate use in the neurology classes and incidentally noted a seemingly obvious relation between the blood (vessel) supply to the scalp and the quantity of hair. Baldness occurred in persons in whom calcification of the skull bones apparently had not only firmly knitted the cranial sutures but also closed or narrowed various small foramens through which blood vessels pass, most prominently in persons with a luxuriant crop of hair. These blood vessels are mainly veins which normally communicate with the diploic veins in the spongy tissue of the skull bones but which....

Στο λινκ υπάρχει και το σχετικό έγγραφο - μελέτη της εποχής

http://jama.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=256511

Ο καθένας μπορεί να βγάζει τα δικά του συμπεράσματα...
 
Μπλουζα