Daktarin σκόνη

minoxidilis

Active Member
Το μονο που εχει δουλεψει ειναι ενα μιγμα,με καυτη πιπερια κουρκουμα μηλοξυδο κονιακ,καθε μερα 2 φορες,τερμα φαγουρα και πονος,αλλα τα σπυρια που ειναι κατω απο το δερμα παραμενουν εκει,και φυσικα επανεκφυση τιποτα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aaa

Member
για την πυτιριδα ή τη σμηγματορροικη δερματιτιδα ή γενικα τις μυκητιασεις του δερματος, απο οσο εχω διαβασει στο διαδικτυο και ξερω ως Ιατρος, θα πρεπει να αποφευγετε τη ζαχαρη αφου ειναι τροφη των μυκητων. Επισης πρεπει να αποφευγετε τους μύκητες οπως γιαουρτι, τυρι, κεφιρ, μαγια και ψωμι που εχει μαγια, μανιταρια. Για τα τηγανητα και τα πικαντικα που γραφετε δεν εχω διαβασει τιποτε και σε προσωπικη εμπειρια η αποφυγη των δυο τελευταιων δε με βοηθησε καθολου, αλλα μονο η αποφυγη καταναλωση μυκητων και ζαχαρης
 

minoxidilis

Active Member
Σε ευχαριστω για την απαντηση,ναι με την ζαχαρη το εχω παρατηρησει πως κανει τα συμπτωματα της φαγουρας πιο εντονα.Τωρα δοκιμασω micanazole σε πουδρα,κατι κανει δλδ δεν νιωθω αυτην την καψα στο κεφαλι,αλλα θα μπω ποιο δυναμικα με lonistat δλδ micanazole κρεμα,η dactarin κρεμα
 

minoxidilis

Active Member
Ενδιαφερον η απαντηση σου στο θεμα τοις οιστρονης,αραγε οταν επερνα φινα,μαζι με την τεστο να μειωνε και τα οιστρογονα η συγκεκριμενα την οιστρονη
 

Hifestion13

New Member
Δεν υπάρχει ούτε μία τεκμηριωμένη μελέτη από γιατρούς δερματολόγους να αποδεικνύει ότι η διατροφή δημιουργεί η επιβαρύνει την σ.δερματιτιδα....μονο σε περιπτώσεις έντονης παχυσαρκίας η αλλαγή διατροφής βοηθάει στην σ.δ ούτε αλλεργιολογοι υποστηρίζουν οτι η αλλεργία σε τροφές μπορεί να δημιουργήσει σ.δ.υπαρχουν αρκετοί άνθρωποι που έχουν καταργήσει (ζάχαρη,γλουτένη,"μύκητες", αναψυκτικά ,λιπαρά)κάνοντας ωμοφαγια για χρόνια χωρίς καμμία ουσιαστική βελτίωση!!!εαν δεν κάνεις ισσοροπημενη διατροφή και έχεις σημαντική έλλειψη σε σύμπλεγμα βιταμίνης β (δύσκολο)η βιταμίνης δ ενδέχεται να επηρεάζει να έχεις σ.δ.οι μοναδικές μελέτες αξιόπιστες έχουν γίνει σε ανθρώπους με σημαντική έλλειψη βιταμίνης δ που είχαν α.δερματιτιδα,ψωρίαση,σ.δ,εκζεματοειδης εκδηλώσεις με χορήγηση βιταμίνης δ βελτιώθηκαν σημαντικά!αλλά μόνο υπογραμμίζω σε ανθρώπους που έχουν σημαντική έλλειψη βιταμίνης δ(συχνο φαινόμενο σε ασθενείς με α.δερματιτιδα,ψωρίαση)δεν θα φας γιαούρτι?κεφίρ?μύκητες που βοηθούν στην καλή λειτουργία του εντέρου του δεύτερου εγκεφάλου του οργανισμού?τα φρούτα δεν έχουν φυσική ζάχαρη ? φρουκτόζη ?αλλά είναι τα πρώτα που προτείνουν για αντιμετωπίσουμε δερματίτιδες λόγω της αντιοξειδωτικης τους ιδιότητας.να βρεθεί ένας να μου πει που κανει νορμάλ διατροφή ,όλα με μέτρο Δλδ ,γυμνάζεται ,κοιμάται σωστά που έχει σ.δ κάνοντας αυτές τις αλλαγές στην διατροφή του και να απαλλάχθηκε από σ.δ !!!εγώ το έκανα για ενα χρόνο (σαμπουάν φυτικά χωρίς SLS,οδοντόκρεμα χωρίς SLS,όχι καφέδες,ζάχαρη, αναψυκτικά,αλκοόλ,ψωμί,κτλπ)χωρίς αποτελέσματα......
 

guru_gr

Member
Να συμπληρώσω ότι το αλκοόλ δημιουργεί έξαρση, ειδικά στο προσωπο μου.
Σχετικά με τις τροφές που διαβάζω, δεν έτρωγα πότε λιπαρές ουτε υπέρβαρος είμαι ουτε καπνιστής (μαλλον πρώην το εχω κοψει 6 χρονια).
Ζαχαρη; μπορει να περασουν και 10 ήμερες χωρις να φαω γλυκο....οκ εχουν ορισμένες επεξεργασμένες τροφές πχ η μουστάρδα.
Γάλα; το εχω κοψει εδω και 2 χρονια.
Τελος επειδή εχω αγχώδη διαταραχή, κάθε φορά που θα αγχωθω αρχίζω να ξύνομαι και κοκκινίζω σε διάφορα σημεία του προσώπου μου. Οποτε καταλήγω οτι το Ζαναξ είναι το καλύτερο φάρμακο για την Σ.Δ. / τριχόπτωση (αστείο αυτό).
 

minoxidilis

Active Member
Δεν υπάρχει ούτε μία τεκμηριωμένη μελέτη από γιατρούς δερματολόγους να αποδεικνύει ότι η διατροφή δημιουργεί η επιβαρύνει την σ.δερματιτιδα....μονο σε περιπτώσεις έντονης παχυσαρκίας η αλλαγή διατροφής βοηθάει στην σ.δ ούτε αλλεργιολογοι υποστηρίζουν οτι η αλλεργία σε τροφές μπορεί να δημιουργήσει σ.δ.υπαρχουν αρκετοί άνθρωποι που έχουν καταργήσει (ζάχαρη,γλουτένη,"μύκητες", αναψυκτικά ,λιπαρά)κάνοντας ωμοφαγια για χρόνια χωρίς καμμία ουσιαστική βελτίωση!!!εαν δεν κάνεις ισσοροπημενη διατροφή και έχεις σημαντική έλλειψη σε σύμπλεγμα βιταμίνης β (δύσκολο)η βιταμίνης δ ενδέχεται να επηρεάζει να έχεις σ.δ.οι μοναδικές μελέτες αξιόπιστες έχουν γίνει σε ανθρώπους με σημαντική έλλειψη βιταμίνης δ που είχαν α.δερματιτιδα,ψωρίαση,σ.δ,εκζεματοειδης εκδηλώσεις με χορήγηση βιταμίνης δ βελτιώθηκαν σημαντικά!αλλά μόνο υπογραμμίζω σε ανθρώπους που έχουν σημαντική έλλειψη βιταμίνης δ(συχνο φαινόμενο σε ασθενείς με α.δερματιτιδα,ψωρίαση)δεν θα φας γιαούρτι?κεφίρ?μύκητες που βοηθούν στην καλή λειτουργία του εντέρου του δεύτερου εγκεφάλου του οργανισμού?τα φρούτα δεν έχουν φυσική ζάχαρη ? φρουκτόζη ?αλλά είναι τα πρώτα που προτείνουν για αντιμετωπίσουμε δερματίτιδες λόγω της αντιοξειδωτικης τους ιδιότητας.να βρεθεί ένας να μου πει που κανει νορμάλ διατροφή ,όλα με μέτρο Δλδ ,γυμνάζεται ,κοιμάται σωστά που έχει σ.δ κάνοντας αυτές τις αλλαγές στην διατροφή του και να απαλλάχθηκε από σ.δ !!!εγώ το έκανα για ενα χρόνο (σαμπουάν φυτικά χωρίς SLS,οδοντόκρεμα χωρίς SLS,όχι καφέδες,ζάχαρη, αναψυκτικά,αλκοόλ,ψωμί,κτλπ)χωρίς αποτελέσματα......[/QU
Να συμπληρώσω ότι το αλκοόλ δημιουργεί έξαρση, ειδικά στο προσωπο μου.
Σχετικά με τις τροφές που διαβάζω, δεν έτρωγα πότε λιπαρές ουτε υπέρβαρος είμαι ουτε καπνιστής (μαλλον πρώην το εχω κοψει 6 χρονια).
Ζαχαρη; μπορει να περασουν και 10 ήμερες χωρις να φαω γλυκο....οκ εχουν ορισμένες επεξεργασμένες τροφές πχ η μουστάρδα.
Γάλα; το εχω κοψει εδω και 2 χρονια.
Τελος επειδή εχω αγχώδη διαταραχή, κάθε φορά που θα αγχωθω αρχίζω να ξύνομαι και κοκκινίζω σε διάφορα σημεία του προσώπου μου. Οποτε καταλήγω οτι το Ζαναξ είναι το καλύτερο φάρμακο για την Σ.Δ. / τριχόπτωση (αστείο αυτό).

Σωστος,αμα δουλευε το ζαναξ για την αγα θα ημασταν ολοι νταγλα απο την υπερδοσολογια που θα περναμε
 

Hifestion13

New Member
Ερώτηση προς όσους χρήσιμοποιουν ακόμα dactarin!αξίζει να το χρησιμοποιήσω η μπορεί να χειροτερέψει την κατάσταση?η σ.δ έχει περάσει από διάφορες φάσεις στην χειρότερη του ήταν πλάκες ,τωρα μετα από 3 χρόνια είναι ξηροδερμια και σκασιματα στην βάση του τριχωτού και σε κάποια σημεία που τσούζουν περισσότερο υπάρχουν κοκκινίλες με φαγούρα βέβαια.το μόνο που δεν έχω χρησιμοποιησει είναι ντακταριν .το Μονο που με προβληματίζει είναι επειδή είναι πούδρα (αντιμυκητιασικη βέβαια)μην στεγνώσει το δέρμα περισσότερο και δημιουργήσει περισσοτερη ξηροδερμια
 

mike29

Active Member
Φιλε hifestion13 συμφωνω απολυτα σε οσα γραφεις!!διατροφες κτλ σαν να εβλεπα καλυτερευση μονο τρογωντας σπιτικο κατσικισιο γιαουρτι κοντα στο 1 κιλο την ημερα αλλα δεν ειμαι 100% σιγουρος..στο θεμα dactarin τωρα!!κοντευω 1 χρονο τωρα βαζοντας μετα απο καθε λουσιμο.λουζω το μαλλι καθε 3-4 μερες περιπου και λαδωνει πιο αργα λογο σκονης..για καλυτερη βοηθεια στο λουσιμο κανω το εξης:βαζω σε βρεγμενο μαλι νερο με σοδα(250ml νερο και 1 καυταλια σουπας σοδα ανακατεμενο) μετα βαζω σαμπουαν (h&S με το αμυγδαλο στην φωτο) θελει και λιγο νερο σιγα σιγα μετα για να κανει καλο αφρο!!μετα το ξεπλημα ριχνω σκετο μυλοξιδο σιγα σιγα και μασαζ..αν καπου υπαρχει καποιο μικρο προβλημα με τσουζει λιγο!!αλλα εκει μετα θα ειναι καλυτερα.αφηνω 5 λεπτα και ξεπλενω!!αφου στεγνωσουν τα μαλλια μετα βαζω dactarin να παει καλα στο δερμα...δεν ξερω σε αλλους τι αποτελεσμα θα εχει!!γραφω οτι αποτελεσμα βλεπω στο κεφαλι ΜΟΥ!!και φυσικα πριν κανετε κατι που γραφεται στο ποστ ΠΡΩΤΑ ρωτατε τους δερματολογους για να ειστε οκ!!να τα λεμε και αυτα!!το αποτελεσμα σε εμενα που εχω λιπαρη επιδερμιδα τωρα εχουν ως εξης:η σ.δ εχει εξαφανιστει τελειως οπως και η πυτιριδα η ξηροδερμια και οτι αλλο δερματικο ειχα!!το δερμα ειναι σε αψογη κατασταση και το μαλλι πιο δυνατο!!εχω αφησει και 5 μερες αλουστο το μαλλι χωρις να ερθει καποιο συμπτωμα τις σ.δ αλλα λογο λιπαροτητας αναγκαστικα λουσιμο..
 

guru_gr

Member
@Hifestion13 3η εφαρμογή με Dactarin το Σαββατο 13/1. "Σημείωσε οτι εχω περάσει από ξηρή Σ.Δ. σε λιπαρή" ...Κανονικα σήμερα Δευτερα πρωί 15/1 θα έπρεπε το μαλλι μου να ειναι σαν τον λαδοπόντικα, αλλα στην πραγματικότητα ειναι σαν να λούστηκα χθες βράδυ!
Επειδή βαζω ταλκ σκέτο αρκετά χρόνια παρατηρώ ότι έχει δυνατότερη δράση.
Θα το τραβήξω και δεν θα λουστώ ούτε σήμερα 3η ημέρα να δω πως θα πάει.

Δεν γνωρίζω πως θα αντιδράσει στην δίκη σου περίπτωση δε, όταν είχα ξηρή Σ.Δ. την καταπολέμησα με fungoral ...και επέστρεψε με λιπαρή.
 

Hifestion13

New Member
@Hifestion13 3η εφαρμογή με Dactarin το Σαββατο 13/1. "Σημείωσε οτι εχω περάσει από ξηρή Σ.Δ. σε λιπαρή" ...Κανονικα σήμερα Δευτερα πρωί 15/1 θα έπρεπε το μαλλι μου να ειναι σαν τον λαδοπόντικα, αλλα στην πραγματικότητα ειναι σαν να λούστηκα χθες βράδυ!
Επειδή βαζω ταλκ σκέτο αρκετά χρόνια παρατηρώ ότι έχει δυνατότερη δράση.
Θα το τραβήξω και δεν θα λουστώ ούτε σήμερα 3η ημέρα να δω πως θα πάει.

Δεν γνωρίζω πως θα αντιδράσει στην δίκη σου περίπτωση δε, όταν είχα ξηρή Σ.Δ. την καταπολέμησα με fungoral ...και επέστρεψε με λιπαρή.
το φουνγκοραλ το έβαζα όταν είχα απίστευτη λιπαρή πυτιριδα που είχε γίνει σαν γλίτσα το αποτέλεσμα ήταν να κάνει το αντίθετο να έχω απίστευτη ξηροδερμια,το τελευταίο 1,5 χρόνο η πυτιριδα-ξηροδερμια είναι ξηρή με φαγούρα.λουζομαι το πρωί και μετά από κάνα 5 Ώρο το κεφάλι μου έχει λιπαρότητα με ξηρή πυτιριδα.το θεμα μου είναι εάν θα καθαρίζει την πυτιριδα ,την φαγούρα και να μπορώ να λούζομαι κάθε 2-3 μέρες.επισης επειδή όλα τα φαρμακευτικά σαμπουάν μου γα@* το κεφάλι λούζομαι με σαμπουάν αλοης-λεβαντας και ένα της Vichy χωρίς SLS.και χρησιμοποιω την elidel στα σημεία που κάνει έξαρση,σε δύο μέρες φευγουν σε σε μια βδομάδα ξανάρχονται.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

guru_gr

Member
@Hifestion13 Elidel μου ειχε δωσει δερματολόγος για το πρόσωπο.
Αυτη την κορτιζόνη δεν μας βλέπω να την αποφεύγουμε μέχρι να πεθάνουμε.
Εγω πιτυρίδα ειχα μονο οταν ήταν ξηρά...πριν 5-6 χρονια δηλ.
 

Hifestion13

New Member
@Hifestion13 Elidel μου ειχε δωσει δερματολόγος για το πρόσωπο.
Αυτη την κορτιζόνη δεν μας βλέπω να την αποφεύγουμε μέχρι να πεθάνουμε.
Εγω πιτυρίδα ειχα μονο οταν ήταν ξηρά...πριν 5-6 χρονια δηλ.
guru_gr η ελιντελ δεν είναι κορτιζόνη ,τις έχω καταργήσει εδώ και ενάμιση χρόνο ,
Αναστέλλει εκλεκτικά φλεγμονώδεις κυτταροκίνες του δέρματος
- Αναπτύχθηκε ειδικά για τα φλεγμονώδη νοσήματα του δέρματος
- Μη-κορτιζονούχος κρέμα, δεν προκαλεί ατροφία του δέρματος
- Ανακουφίζει από τον κνησμό εντός 1 εβδομάδας
- Αποδεδειγμένη αποτελεσματικότητα και ασφάλεια σε μακρόχρονη χορήγηση:
- μειώνει τη συχνότητα των εξάρσεων
- μειώνει ή αποτρέπει τη χρήση τοπικών κορτικοστεροειδών
- χωρίς συστηματικές ανεπιθύμητες ενέργειες.
 

guru_gr

Member
καλημερα,
Σε εμενα το Dactarin δεν φαίνεται να κανει κατι ιδιαίτερο μετα απο σχεδον 1μήνα χρήσης, πέραν του οτι ειναι "ταλκ" και όπως είναι φυσικό απορροφά την λιπαρότητα.
Αυτό που δοκιμάζω την τελευταία εβδομάδα και από οτι φαίνεται να δουλεύει είναι τζελ αλόης με κρεμά Airol.
Τα αναμιγνύω σε ένα δοχείο και γίνεται μια μη παχύρρευστη κρεμα, βάζω στο κεφάλι πριν πέσω για ύπνο, στεγνώνει σε 5 λεπτά το πρωί έχει εξαφανιστεί οποιοδήποτε ίχνος λιπαρότητας!
 

guru_gr

Member
guru_gr η ελιντελ δεν είναι κορτιζόνη ,τις έχω καταργήσει εδώ και ενάμιση χρόνο ,
Αναστέλλει εκλεκτικά φλεγμονώδεις κυτταροκίνες του δέρματος
- Αναπτύχθηκε ειδικά για τα φλεγμονώδη νοσήματα του δέρματος
- Μη-κορτιζονούχος κρέμα, δεν προκαλεί ατροφία του δέρματος
- Ανακουφίζει από τον κνησμό εντός 1 εβδομάδας
- Αποδεδειγμένη αποτελεσματικότητα και ασφάλεια σε μακρόχρονη χορήγηση:
- μειώνει τη συχνότητα των εξάρσεων
- μειώνει ή αποτρέπει τη χρήση τοπικών κορτικοστεροειδών
- χωρίς συστηματικές ανεπιθύμητες ενέργειες.
Σωστά εχεις δικιο...στην ιδια κατηγορία ειναι και η SARMEL CREAM?
 
καλημερα,
Σε εμενα το Dactarin δεν φαίνεται να κανει κατι ιδιαίτερο μετα απο σχεδον 1μήνα χρήσης, πέραν του οτι ειναι "ταλκ" και όπως είναι φυσικό απορροφά την λιπαρότητα.
Αυτό που δοκιμάζω την τελευταία εβδομάδα και από οτι φαίνεται να δουλεύει είναι τζελ αλόης με κρεμά Airol.
Τα αναμιγνύω σε ένα δοχείο και γίνεται μια μη παχύρρευστη κρεμα, βάζω στο κεφάλι πριν πέσω για ύπνο, στεγνώνει σε 5 λεπτά το πρωί έχει εξαφανιστεί οποιοδήποτε ίχνος λιπαρότητας!
Να σταματήσεις το Airol γιατί περιέχει Tretinoin,
η η ουσία είναι ακρως επικυνδινη,

διότι προκαλεί μόνιμα μπλοκαρισμα των ενζυμων, που παράγουν τοις Ορμονες.

Αυτό προκαλεί μεγαλες ζημιές στον Οργανισμό οπως καταλαβαίνει κάποιος.

Το έχουμε δει σε 3 μελη του Φορουμ
Οπου όλες οι μετρησεις στοις Ορμονες βγαίνουν κάτω από τα φυσιολογικά Όρια.

Μπορείς να μιλήσεις με το gibik κ τον dim10.

https://www.galinos.gr/web/drugs/main/packages/130
 

guru_gr

Member
#Γιωργοςbioherbal απο οσο εχω διαβάσει τα τοπικά ρετινοειδή θεωρούνται επικίνδυνα σε όσους θέλουν τα τεκνοποιήσουν και ιδιαιτερα αυτα που λαμβάνονται από το στόμα.
Εκτος απο μελη του φορουμ, εχεις διαβασει κάποιο σχετικό άρθρο?
Εγω χρησιμοποιώ στο πρόσωπο από την εφηβεία!
 
#Γιωργοςbioherbal απο οσο εχω διαβάσει τα τοπικά ρετινοειδή θεωρούνται επικίνδυνα σε όσους θέλουν τα τεκνοποιήσουν και ιδιαιτερα αυτα που λαμβάνονται από το στόμα.
Εκτος απο μελη του φορουμ, εχεις διαβασει κάποιο σχετικό άρθρο?
Εγω χρησιμοποιώ στο πρόσωπο από την εφηβεία!
Γι'αυτο δεν μπορεί ένας άντρας να τεκνοποιήσει, γιατί όλες οι Ορμόνες είναι down.
Και αυτό δεν είναι μόνο παροδικό, αλλά μονιμο.

Και οι χαμηλές Ορμόνες καταστρέφουν πολλές λειτουργίες του οργανισμού.

Αφού το χρησιμοποιείς πολύ καιρό να κάνεις μετρήσεις Ορμονών, πολυ πιθανόν μπορεί να έχεις ηδη πάθει ζημιά.

Η τοπική χρήση επίσης δημιουργεί προβλημα.
 

guru_gr

Member
#Γιωργοςbioherbal αν εννοείς ορμονικές εξετάσεις προγεννητικού έλεγχου (lh,fsh,tsh τεστο, προλακτινη, οιστραδιολη) έχω κάνει 2 φορές για εξωσωματική και είμαι φυσιολογικός!
 
Μπλουζα