Daktarin σκόνη

mike29

Active Member
hair 2014.JPG
Εδω μια φωτο με βρεγμενο μαλλι οταν η σ.δ μου ειχε αλλαξει τα φωτα..πραγματικος ΕΦΙΑΛΤΗΣ..μια αισθηση στο κεφαλι λες και ειχα σοβαρο εγκαυμα!!τριχοπτωση στο μαξ και γενικα εξωτερικα μονο μια λεξη..φρικη..τα μαλλια στις ριζες πονουσαν με την παραμικρη κινηση ακομα και οταν φυσουσε ο αερας!!στην φωτο που εβαλα ηδη ειχαν αποκολληθει δεκαδες πλακες με πολυ μαλλι πανω ειδικα μπροστα παρα πολλες μικρες πλακες που εφευγαν ειχαν πανω και 50 τριχες!!απο 2,5 norwood που ημουνα οταν ξεκινησε η σοβαρη σ.δ σε 2 μηνες με πηγε περιπου 4,5!!μπορω να πω με σιγουρια στην περιπτωση μου αν η A.A ηθελε 15 χρονια να με παει απο τα 2,5 norwood σε 6 η σοβαρη σ,δ θα το εκανε σε 6-7 μηνες με τον ρυθμο που εβλεπα..απο τοτε που την σταματησα πριν 2μιση χρονια σταματησε και η τριχοπτωση και οσες τριχες εμειναν απο τοτε ειναι ακομα στο κεφαλι.η dactarin που βαζω μεχρι στιγμης λειτουργει αψογα..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

mike29

Active Member
Με τα γνωστα!!Ειχα αρχισει καθημερινο λουσιμο με σαμπουαν που εχει zing pyrithione!!
ειχα βγαλει και απ την διατροφη επεξεργαζμενα τροφιμα κρεατα καφεδες γλυκαντικα αγελαδινο γαλα και ζαχαρη στο 0!αν βοηθησαν αυτα στην διατροφη δεν ξερω.με την dactarin που βαζω για μηνες μεχρι στιγμης και ας καθισω 2-3 μερες αλουστος το δερμα μου ειναι πεντακαθαρο ουτε καν ιχνος πυτιριδας ειδα.
 

vag25

Well-Known Member
Tελεια, χαιρομαι mike για σενα.

Με το αγχος γενικα πως τα πηγαινες/πας. Εχω υποψια οτι παιζει καθοριστικο ρολο.
 

mike29

Active Member
Ευχαριστω vag!!
Με το αγχος γενικα δεν ειχα ουτε εχω καποιο θεμα.απο τοτε που ειχε ξεκινησει σιγα σιγα η σ.δ στα 28-29 και φουλ μαλλι εμφανιση ειχα και φουλ θετικες καταστασεις!!δεν ειχε θεση το αγχος!σ εμενα τουλαχιστον η σ.δ δεν επηρεαστηκε απο αγχος.τωρα αν ειναι οι ορμονες μυκητες η κατι αλλο η κυρια αιτια,who knows??
 

fotisI

Member
Τελευταία ενημέρωση.
Λοιπόν παίδες, έχω απαλλαγεί πλέον από την ΣΔ τελείως. Και όταν λέμε τελείως λέμε τελείως!!!
Ούτε dactarin χρειάζομαι πλέον ούτε τίποτα.
Πλέον είμαι απόλυτα σίγουρος ότι το κυριότερο που πυροδοτούσε την ΣΔ είναι το τηγανολαδο και ότι οτιδήποτε λιπαρό. Μια μέρα έφαγα τηγανιτή πατάτα και την επόμενη είχα κοκκινίλες... Δυστυχώς είναι αρκετά δύσκολο να αποφευχθεί το λάδι 100%, αλλά αξίζει το αποτέλεσμα. Όταν καθαρίσει το δέρμα, μετά η κατανάλωση με μέτρο δεν δημιουργεί προβλήμα.
Κοιτάξτε και τα επίπεδα χοληστερίνης στο αίμα, έτσι από περιέργεια...
 

mike29

Active Member
Για μενα τελος η σ.δ σημαινει οτι και 10-15 μερες να μηνει αλουστο το μαλλι να μην υπαρχει ο παραμικρος ερεθισμος στο δερμα και λουσιμο με σαμπουαν απλα να καθαριζει την λιπαρουητα χωρις ψευδαργυρο και αλλα που βοηθουν την σ.δ!!αν και μετα απο 6 μηνες το δερμα να παραμενει σε αριστη κατασταση χωρις καμια βοηθεια (ουτε μηλοξυδο-dactarin και διαφορα τοπικα) ετσι ναι η σ.δ φαινεται οτι εχει εξαφανιστει!!αν ομως μεινει αλουστο το μαλλι και σε λιγες μερες ερθει ο ερεθισμος δεν αξιζει για μενα!!προτιμω την dactarin!!στην περιπτωση μου τωρα αν και εχω παντα στην διατροφη λιγα λιπαρα εδω δεν βλεπω καμια αλλαγη!!ευτηχως βοηθαει η dactarin!!
 

pithikas

Well-Known Member
Μιας και αναφέρθηκε για το άγχος σίγουρα η χρόνια ανεβασμένη κορτιζόλη κάνει κακό στο μαλλί. Ένας τρόπος αν κάποιος έχει θέμα είναι και τα συμπληρώματα μαγνησίου αλλά και ω3.
 

fasda

Active Member
φιλε fotisl μπορεις να βαλεις την ερευνα με το αγγουρι να την διαβασω και γω

edit: ελπιζω να μην ακουστηκε καπως αυτο :D
 
Τελευταία επεξεργασία:

wtf21

Member
εμενα ξεκινησε στ 20+ η σ.δ. πλεον που ειμαι 25+ την εχω θεραπευσει (βαζω κανα σαμπουαν συντηρησης μην ξαναβγει στο μελλον) αλλα εχει αραιωσει το μαλλι μου μπροστα οπως και σενα. λες αμα βαλω daktarin-σκονη να εχω επανεκφυση των μαλλιων ??? Επισης σε στεγνα η' βρεγμενα μαλλια?
 
Τελευταία επεξεργασία:

turnfiji123

Active Member
εμενα ξεκινησε στ 20+ η σ.δ. πλεον που ειμαι 25+ την εχω θεραπευσει (βαζω κανα σαμπουαν συντηρησης μην ξαναβγει στο μελλον) αλλα εχει αραιωσει το μαλλι μου μπροστα οπως και σενα. λες αμα βαλω daktarin-σκονη να εχω επανεκφυση των μαλλιων ??? Επισης σε στεγνα η' βρεγμενα μαλλια?

επανεκφυση αποκλείεται. Στεγνό μαλλί θέλει απ' όσο ξέρω.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aaa

Member
με στεγνο μαλλι παντα, βαζω την πουδρα Dactarin επειδη εχω πυτηριδα και πραγματι με βοηθα πολυ, επισης λεει για την πυητριδα λεει να βαζουμε σοδα σε σκονη αφου κανουμε το τελευταιο χερι την αφηνουμε και μετα την ξεβγαζουμε μονο με νερο. Καλο μου κανει και πυκνοτερα φαινονται τα μαλλια
https://www.ediva.gr/spitiki-tropi-xefortothis-pitirida/
γιατι και η πυτηριδα ριχνει το μαλλι
 

Hifestion13

New Member
Παιδία διάβασα με προσοχή όλα όσα γράφετε,και εγώ 36 ετών έχοντας σ.δερματιτιδα από τα 30 ως απλή πυτιριδα ,μετά δημιουργήθηκαν πλάκες ,και τώρα ως ξηροδερμια με αρκετή φαγούρα.δοκιμαζοντας τα πάντα (λόγω της ιδιότητας μου ακτινολογος έχω πολλούς συναδέλφους δερματολόγους πήγα σε αρκετούς 8 τον αριθμό χωρίς σοβαρο αποτέλεσμα)θέλω να τονίσω κάποια πράγματα που γράφονται που δεν τεκμηριώνονται από κανέναν γιατρό.η διατροφή παίζει ρόλο μόνο όταν είσαι παχύσαρκος ,η κάνοντας κάκιστη διατροφή (έχοντας υπερβολική υψηλή χοληστερίνη)είναι συχνή η σ.δερματιτιδα σε αυτές τις κατηγορίες)αλλάζοντας διατροφή , εντάσσοντας γυμναστική στην καθημερινότητα ω3 λιπαρά να καταπολεμησει τα ω6.υπαρχει πιθανότητα μεγάλης βελτίωσης.αλλα σε έναν υγιή οργανισμό μπορεί ο μύκητας αυτός να δημιουργήσει προβλημα(υπάρχει σε όλους μας βέβαια)λόγω υπερβολικής έκκρισης σμήγματος,η προδιάθεσης.φιλε fotis όταν γράφεις ότι με το αγγούρι είδες θεαματικά αποτελέσματα το οποίο είναι αντιοξειδωτικο και διουριτικο ,οι σπόροι του χρησιμοποιούνται για κρεμες(επίσης η έρευνα για το μέλι λέει να το βάζεις στις περιοχές που έχεις το πρόβλημα και όχι να το τρως!)θα το δεχομουν εάν έτρωγες μόνο αγγούρι χωρίς να βάζεις σκόνη για τους μύκητες.βαζοντας μικοναζολη στο κεφάλι απλώς καταστελεις την δράση του μυκητα.εγω απλώς το αναφέρω με όλη την καλή διάθεση ,εαν ίσχυε θα έτρωγα 10 αγγούρια την ημέρα.και όσο για τα λίπη και γενικώς τα κακα λιπαρά μόνο κατάχρηση (αλκοόολ κτλπ)μπορείμιουργήσει αναζωπύρωση στα συμπτώματα και όχι πάντα.το μόνο που ψάχνω λόγω ότι η ψωρίαση είναι συγγενής παθηση η λήψη βιταμίνης δ3 βοηθάει αρκετά όπως και η λήψη μουρουνέλαιου (λόγω των ωμέγα 3,βιταμίνη α ,δ και ε)αλλά όποιον δερματολόγο και να ρώτησα ακόμα και ανεπάρκεια να έχεις στην βιταμίνη δ φέρνοντας την στα φυσιολογικά επίπεδα δεν βοηθάει στην σ.δερματιτιδα...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Hifestion13

New Member
Αυτός ο μύκητας δεν αντιμετωπιζεται διαφορετικά, όπως με φαρμακα που παίρνουμε από το στόμα?
Φάρμακα από το στόμα δεν ενδείκνυται για σ.δερματιτιδα γιατί ο μύκητας αυτός δεν εξαλείφειτε ζει σε όλων μας το δέρμα.καποιοι επιτήδειοι συνάδελφοι δίνουν σπορανοξ (είναι για καντινιασεις,κολπιτιδες) καταστελουν τον μύκητα και γυρίζει δριμύτερος καθώς και λαμισιλ που δεν έχει πάλι καμμία σχέση .ελπίζω να σε βοηθησα
 

mike29

Active Member
D3 επαιρνα 5.000 iu σχεδον καθε μερα και πολλες φορες μεχρι 8.000 iu για εναμιση χρονο χωρις να δω καποια διαφορα.Γενικα στοχευμενη διατροφη για σ.δ διαφορα γιατροσοφια,αντιμυκητιασικα οπως dactarin,σαμπουαν ψευδαργυρου,ketoconazole και πολλα αλλα για σ.δ βοηθουν λιγο η πολυ μονο τα συμπτωματα.Μονο οταν βρεθει η κυρια αιτια τις σ.δ θα φυγει δια παντος.Πιστευω σε 200 χρονια θα ειναι κοντα στην λυση.
 

Hifestion13

New Member
D3 επαιρνα 5.000 iu σχεδον καθε μερα και πολλες φορες μεχρι 8.000 iu για εναμιση χρονο χωρις να δω καποια διαφορα.Γενικα στοχευμενη διατροφη για σ.δ διαφορα γιατροσοφια,αντιμυκητιασικα οπως dactarin,σαμπουαν ψευδαργυρου,ketoconazole και πολλα αλλα για σ.δ βοηθουν λιγο η πολυ μονο τα συμπτωματα.Μονο οταν βρεθει η κυρια αιτια τις σ.δ θα φυγει δια παντος.Πιστευω σε 200 χρονια θα ειναι κοντα στην λυση.
Χαχαχχαχαχχα σωστο για την θεραπεία αλλά για την δ3 είχες έλλειψη?είχες κάνει εξετάσεις?έγινε μια μεγάλη μελέτη σε ανθρώπους με μέτρια με σοβαρή ατομική δερματίτιδα με σοβαρή έλλειψη δ3 είδαν βελτίωση.τωρα για την διατροφή ,γιατροσόφια ,σκόνες είναι για λίγο καιρό η πολύ....το θέμα είναι οργανικό και σε πολλές περιπτώσεις εξαφανίζεται από μόνη και επανέρχεται σε μικρό ή μεγάλο διάστημα η και δεν επανέρχεται.οποιον συνάδελφο και να έχω ρωτήσει δεν έχει απάντηση ...άρα τι να λέμε τώρα.επισης κάτι το οποίο δεν πολύ πιστευω αρκετοί γνωστοί αφού δεν βρήκαν άκρη ασχοληθηκαν με ομοιοπαθητική με σοβαρό αποτελέσματα ...τα οποία τα έχω δει .ακόμα και συναδελφος ακτινολόγος με σοβαρή ατοπικη δερματίτιδα μετά από ένα χρόνο έχει βελτίωση πάνω από 80 τις εκατό.εγω προσωπικά δεν τα πιστεύω αλλά λέω να δοκιμάσω μιας και όλα τα άλλα έχουν αποτύχει οικτρά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

mike29

Active Member
Δεν ειχα κανει εξετασεις για d3.Την πηρα οταν πλεον ειχα πολυ ηπια σ.δ αλλα αν αφηνα το μαλλι αλουστο πανω απο μια μερα αρχιζαν οι ερεθισμοι και ας επαιρνα καλη δοση d3!ισως οταν ειχα πολυ βαρια σ.δ να εβλεπα καποιο αποτελεσμα.ποιος ξερει?την ειχα ξεκινησει βλεπωντας οτι βοηθησε οσους ειχαν ψωριαση και απο αναφορες σε σημαντικο βαθμο!το θεμα ειναι ειτε η ομοιοπαθητικη η οτιδηποτε αλλο κανει καποιος για μενα αξιζει αν μετα το τελος τις θεραπειας το τριχωτο τις κεφαλης παραμενει πεντακαθαρο χωρις βοηθητικα σαμπουαν τοπικα κτλ και ας μεινει αλουστο το μαλλι 1 μηνα!!αν ειναι ετσι και εγω εννοειται θα παω!!αν μου πει ομως μετα την θεραπεια χρειαζεται συντηρηση με καποια τοπικα!!χαιρετα μου τον πλατανο.
 

turnfiji123

Active Member
Δοκιμάστε θαλασσινά μπάνια κάθε μέρα. Το καλοκαίρι έκανα μέχρι και αρχές Οκτωβρίου. Σε εμένα η ΣΔ είναι ως εξής. Αν κόψω τα μαλλιά μου σε σκάλα 1 τότε φεύγει στο 95%. Όταν μεγαλώσουν αρκετά τότε εμφανίζεται και δεν την πιάνει ούτε φουγκοραλ ούτε ντακταριν ούτε τίποτα. Κρούστες, κοκκινίλες, ξύσιμο, πληγές, όλα τα καλά. Καλοκαίρι όμως μέχρι Οκτώβριο είχε φύγει 100%. Με την θάλασσα. Αν έχετε κοντα σας δοκιμάστε χειμερινά μπάνια έστω και 10λεπτα. Έχω την πεποίθηση ότι θα φύγει τελείως.
 

minoxidilis

Active Member
Στο θεμα της ΣΔ θα συμφωνησω στο θεμα της διατροφης με τον fotisl,δεν θα ξεχασω μια μερα που εφαγα κοκορετσι,ενιωθα στο κεφαλι μου λες και περπαταγανε μυρμηγκια,θα δοκιμασω και εγω την πουδρα ετσι και αλλιως δεν εχω να χασω κατι τα πιο πολλα μαλλια τα εχω χασει και μπρος και στο μπιφτεκι.Πιστευω πως ειναι ενα συμπτωμα η ΣΔ μαζι με πολλα αλλα,το θεμα ειναι η ριζα του προβληματος,ευχομαι καποιο παλικαρι να βρει κατι εδω μεσα,γιατι αμα περιμενουμε απο την μερκ την φιζερ και τον dr παραρδελη θα μας θαψουν στο τελος με 1 τριχα στο κεφαλι μας.
 

turnfiji123

Active Member
Στο θεμα της ΣΔ θα συμφωνησω στο θεμα της διατροφης με τον fotisl,δεν θα ξεχασω μια μερα που εφαγα κοκορετσι,ενιωθα στο κεφαλι μου λες και περπαταγανε μυρμηγκια,θα δοκιμασω και εγω την πουδρα ετσι και αλλιως δεν εχω να χασω κατι τα πιο πολλα μαλλια τα εχω χασει και μπρος και στο μπιφτεκι.Πιστευω πως ειναι ενα συμπτωμα η ΣΔ μαζι με πολλα αλλα,το θεμα ειναι η ριζα του προβληματος,ευχομαι καποιο παλικαρι να βρει κατι εδω μεσα,γιατι αμα περιμενουμε απο την μερκ την φιζερ και τον dr παραρδελη θα μας θαψουν στο τελος με 1 τριχα στο κεφαλι μας.

Δοκίμασες να τα πάρεις με μικρή σκάλα και να δεις αν βελτιώθηκε; Αν πάρω κοντά τα μαλλιά μου η ΣΔ φεύγει. Αν μεγαλώσουν πάνω από 1,5 εκατοστό ξανάρχεται. Το κρεμμύδι δεν με βοήθησε αλλά άφησε μυρωδιά που έκανε να φύγει μια βδομάδα. Φουγκοραλ κάτι κάνει. Έχω και ένα σφουγκαρακι μικρό και κάνω μασάζ όταν λούζω τα μαλλιά.
 
Μπλουζα