Cvial, dr. jose lorenzo, fue, 976 grafts, 30/8/2021 (3nd operation)

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aeratos28

Just aeratos
Ω ρε Παναγία μου..τι μωρό ήταν αυτό.!!αν δεν την πέρναγαν θα έκανα μήνυση..θα συμβουλευομουν το νομικό σύμβουλο του τασακη πρώτα βέβαια..
Δεν το βλέπω μόνος, οπότε ξεροκατάπια και δαγκώθηκα με το "παλιάλογο";)
 

oreo

Well-Known Member
cvial μην πεις την απαντηση, περιμενω 5-6 ξεφτέρια ακόμα να τοποθετηθούν που έχουν λουφάξει.
 

aeratos28

Just aeratos
Ε ρε φίλε και εσύ τι πάει να πει ξεφτέρια?δεν έχουμε στοιχεία φίλε.αν υπήρχαν στοιχεία θα είχαμε πολλές απαντήσεις.
 

aeratos28

Just aeratos
Εγώ πάντως επειδή δεν ξέρω από ποιο σημειο είναι το κάθε graft θα έλεγα πως παίζει ρόλο το σημείο τοποθέτησης..μπήκε στη μέση ανάμεσα από άλλα ,αρκετά grafts που ήδη υπάρχει δυνατό αιματολογικό δίκτυο και (εγκληματιστηκε ) γρηγορότερα από ότι το μπροστινό..το κόκκινο..αλλά και πάλι εχω ενδοιασμούς ελαφρώς με αυτό.περιμενω να ακούσω τον cvial αλήθεια.
 

Panos1982

Well-Known Member
Στάδιο 1: Αναγενές :

Κατά μέσο όρο, τα μαλλιά μεγαλώνουν 1,2 εκατοστά τον μήνα, δηλαδή συνολικά περίπου 15 εκατοστά ετησίως.

Στάδιο 2: Καταγενές :

Στο τέλος του αναγενούς σταδίου, η τρίχα εισέρχεται στο καταγενές ή μεταβατικό στάδιο. Πρόκειται για μια σύντομη μετάβαση που διαρκεί περίπου 10 ημέρες, κατά το διάστημα αυτό η τρίχα παύει να αναπτύσσεται, δίνοντας στο περίβλημα της ρίζας τον χρόνο να συρρικνωθεί προκειμένου να ξεκινήσει η τελογενής φαση.

Εφ οσων βλεπω οτι κ οι 2 θυλακες ειναι 2τριχα ( αν ηταν το ενα 1τριχο θα μεγαλωνε πιο γρηγορα )
θα βασιστω στο οτι ειτε ηταν ηδη σε καταγενη απ τη δοτρια, ειτε μπηκε σε καταγενη κατα την διαρκεια της επεμβασης
ενω ο αλλος δεν εχει μπει ακομα ή δε θα μπει κ καθολου ( ενα 5-10 % δεν μπαινει παρ ολο το χειρουργειο )

ευρηκα ???
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

oreo

Well-Known Member
Στάδιο 1: Αναγενές :

Κατά μέσο όρο, τα μαλλιά μεγαλώνουν 1,2 εκατοστά τον μήνα, δηλαδή συνολικά περίπου 15 εκατοστά ετησίως.

Στάδιο 2: Καταγενές :

Στο τέλος του αναγενούς σταδίου, η τρίχα εισέρχεται στο καταγενές ή μεταβατικό στάδιο. Πρόκειται για μια σύντομη μετάβαση που διαρκεί περίπου 10 ημέρες, κατά το διάστημα αυτό η τρίχα παύει να αναπτύσσεται, δίνοντας στο περίβλημα της ρίζας τον χρόνο να συρρικνωθεί προκειμένου να ξεκινήσει η τελογενής φαση.

Εφ οσων βλεπω οτι κ οι 2 θυλακες ειναι 2τριχα ( αν ηταν το ενα 1τριχο θα μεγαλωνε πιο γρηγορα )
θα βασιστω στο οτι ειτε ηταν ηδη σε καταγενη απ τη δοτρια, ειτε μπηκε σε καταγενη κατα την διαρκεια της επεμβασης
ενω ο αλλος δεν εχει μπει ακομα ή δε θα μπει κ καθολου ( ενα 5-10 % δεν μπαινει παρ ολο το χειρουργειο )

ευρηκα ???
Ρε Πάνο τι μποικοτάζ είναι αυτό αδερφέ ??? Το είπα και εγώ στο πρώτο ποστ , αλλά δεν βλέπω να παίρνω εύσημα!!!
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ευτυχώς που έχουμε και τον Πάνο και ανεβαίνει ο μέσος όρος. Λοιπόν αγαπητοί, οι ψηλές ωραίες τριχούλες που πολλοί υπέθεσαν ότι μεγαλώνουν είναι αυτές που είναι "τελειωμένες" και έχουν μπει πλέον στο exogen στάδιο όπου πλέον η τρίχα βγαίνει προς τα έξω για να αποβληθεί από το σώμα (shedding). Ωραία το είπε ο Aeratos, είναι πολλές κάτι που είναι φυσιολογικό οδεύουμε ολοταχώς προς το shedding των 15-20 ημερών.
exogen.jpg
 

oreo

Well-Known Member
Ευτυχώς που έχουμε και τον Πάνο και ανεβαίνει ο μέσος όρος. Λοιπόν αγαπητοί, οι ψηλές ωραίες τριχούλες που πολλοί υπέθεσαν ότι μεγαλώνουν είναι αυτές που είναι "τελειωμένες" και έχουν μπει πλέον στο exogen στάδιο όπου πλέον η τρίχα βγαίνει προς τα έξω για να αποβληθεί από το σώμα (shedding). Ωραία το είπε ο Aeratos, είναι πολλές κάτι που είναι φυσιολογικό οδεύουμε ολοταχώς προς το shedding των 15-20 ημερών.
Προβολή συνημμένου 40220
Ένσταση φίλε , το βρήκα απο το πρώτο post που είπα οτι βρίσκονται σε διαφορετικά στάδια ανάπτυξης και δεν το έδωσες. :mad:
 

bobby

Well-Known Member
Ένα κουιζ. Στην παρακάτω φώτο τα graft μέσα σε κόκκινο και κίτρινο κύκλο είναι και τα 2 μεταμοσχευμένα. Είναι εμφανές, παρόλο που κουρεύτηκαν πριν την μμ στο ίδιο μήκος, ότι αυτό που είναι μέσα στον κίτρινο κύκλο είναι μεγαλύτερο από αυτό μέσα στον κόκκινο κύκλο. Μπορεί κάποιος να το εξηγήσει? Περιμένω να δω ποιός θα το βρει.

Προβολή συνημμένου 40210
Διαφορετική γωνία φύτευσης?
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ένσταση φίλε , το βρήκα απο το πρώτο post που είπα οτι βρίσκονται σε διαφορετικά στάδια ανάπτυξης και δεν το έδωσες. :mad:

Δεν θέλω γενικότητες, θέλω τεκμηρίωση. Εξάλλου είπα ότι μια απάντηση το γυροφέρνει.
 
Μπλουζα