Comb, dr hasson, fut, 5400 graft, 31/3/2009

comb

Member
Απ: Μεταμὀσχευση στο Βανκούβερ με τον Dr Hasson - Φωτογραφ

καλησπέρα FITNESSMAN, θα συνεχίζω τις φωτογραφίες μεχρι το τελικό αποτέλεσμα. Ελπίζω σταδιακά να μπουν και άλλα παιδιά και να αναπτυχθεί το φόρουμ με περισσότερη γνώση.

Σου εύχομαι καλή συνέχεια και αν σκεφτείς ποτέ μια τρίτη μεταμόσχευση(ελπίζω να μη χρειαστεί), εδώ είμαστε για κάθε δυνατή βοήθεια.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

hairevival

New Member
Απ: Μεταμὀσχευση στο Βανκούβερ με τον Dr Hasson - Φωτογραφ

comb είπε:
καλησπέρα FITNESSMAN, θα συνεχίζω τις φωτογραφίες μεχρι το τελικό αποτέλεσμα. Ελπίζω σταδιακά να μπουν και άλλα παιδιά και να αναπτυχθεί το φόρουμ με περισσότερη γνώση.

Σου εύχομαι καλή συνέχεια και αν σκεφτείς ποτέ μια τρίτη μεταμόσχευση(ελπίζω να μη χρειαστεί), εδώ είμαστε για κάθε δυνατή βοήθεια.
Comb πριν την μεταμόσχευση έκανες χρήση φαρμάκων για πόσα χρόνια ; βοήθησαν καθόλου;
Επίσης η φαλάκρα που είχες (πλέον δεν είσαι ! ) ήταν αποτέλεσδμα κληρονομικότητας; δλδ και ο πατέρας σου στα 26 ήταν σαν εσένα στα 26 ; έτσι πήγε;

Τέλος, αν επέλεγες να μην μείνεις 15 μέρες, εσύ θα έκανες μόνος σου το λούσιμο;
Και κάτι ακόμα : Τι προφλάξεις παίρνεις; π.χ. κυκλοφορείς με καπέλο; απαγορεύονται τα μπάνια στη θάλασσα; κτλ
 

comb

Member
Απ: Μεταμὀσχευση στο Βανκούβερ με τον Dr Hasson - Φωτογραφ

hairevival, έκανα χρήση φαρμάκων και πιστεύω πως βοήθησαν, αλλα ήμουν αμελής στην λήψη/εφαρμογή σε μεγάλο βαθμό, οπότε δεν μπόρεσα να εκμεταλλευτώ τη βοήθεια αυτή.

Ναι, θα έλεγα πως έχω ακολουθήσει ακριβώς την πορεία του πατέρα μου.

Αν φύγεις την επόμενη μέρα, το λουσιμο το κάνεις μόνος σου, ουσιαστικα δεν απαιτεί κατι το ιδιαίτερο. Κυκλοφορώ με καπέλο όταν είμαι έξω, όχι γιατι η εμφάνιση μου έχει κάτι το περίεργο, αλλα για να προστατευτω από τον ήλιο. Όσο για τη θάλασσα ή πισίνα δεν έχω κάνει μπάνιο ακόμα και δεν είμαι είμαι σίγουρος αν επιτρέπεται, θα στείλω ένα εμαιλ στην κλινική γαι να μου πουν. Παντως το βλέπω αμφίβολο να απαγορεύεται. Γενικώς σε αυτο το σταδιο(σχεδόν δυο μήνες) δεν κάνω έξω από τα συνηθισμένα. Είμαι όπως και πριν.
 

tsakalos

New Member
Απ: Μεταμὀσχευση στο Βανκούβερ με τον Dr Hasson - Φωτογραφ

δεν κανει ο ηλιος ουτε η πισινα φυσικα. αν θελεις για θαλλασσα θα πρεπει να κατσεις λιγο στον ηλιο και να εχεις βαλει αντιληιακο με υψηλο δεικτη
 

comb

Member
Απ: Μεταμὀσχευση στο Βανκούβερ με τον Dr Hasson - Φωτογραφ

Mερικές καλύτερες φωτογραφίες, λιγο πριν από τις 8 εβδομάδες:
 

comb

Member
Απ: Μεταμὀσχευση στο Βανκούβερ με τον Dr Hasson - Φωτογραφ

Kαι κάποιες ακόμη:
 

comb

Member
Απ: Μεταμὀσχευση στο Βανκούβερ με τον Dr Hasson - Φωτογραφ

Kαι κάποιες πριν τη μεταμόσχευση:
 

Συνημμένα

  • DSCN7198-W800.jpg
    DSCN7198-W800.jpg
    26.8 KB · Προβολές: 220

Teri

New Member
Απ: Μεταμὀσχευση στο Βανκούβερ με τον Dr Hasson - Φωτογραφ

Comb θα σου μιλίσω φιλικά και "χύμα" , ;) δεν υπάρχει κάτι το "σημαντικό" ακόμα."Kάτι" έχει αρχίσει να ενεργοποιείται αλλά σε πολύ πρώιμο στάδιο.

Προσωπικά να σου είμαι και ειλικρινής , -και χωρίς να είμαι κάποιος ειδικός βέβαια έτσι- περιμενα πολλά περισσότερα σε 2 μήνες.........

Απο κει και πέρα, τίποτα, μην το σκέφτεσαι καθόλου, be cool, και περίμενε καμιά 20αριά μέρες-1 μήνα ακόμα (το πολύ). Αν μέχρι τότε δεις κάποια καλή-καλύτερη βελτίωση πάμε καλά..

Αν πάλι όχι το ξανασυζητάμε man εδώ είμαστε.. ;D
 

comb

Member
Απ: Μεταμὀσχευση στο Βανκούβερ με τον Dr Hasson - Φωτογραφ

Λευτέρη, τα μοσχεύματα ξεκινούν να μεγαλώνουν σους τρεις με τέσσερις μήνες, οπότε μέχρι αυτό το σήμειο δεν περιμένω κάτι το ιδιαιτερο.

Αυτο που λες οτι θα περίμενες πολλα περισσότερα στους δυο μήνες είναι λάθος. Στους δυο μήνες συνήθως δεν υπάρχει απολύτως τίποτα. Πιθανότατα οι φωτογραφίες μου σε 20 μερες με 1 μήνα θα είναι ακριβώς οι ίδιες, δεν περιμένω κάποια σημαντική βελτίωση.

Δες εδώ:http://www.hassonandwong.com/hair-transplants/graft-growth-timeline.php για περισσότερες πληροφορίες πάνω στο χρονοδιάγραμμα της μεταμόσχευσης.
 

tsakalos

New Member
Απ: Μεταμὀσχευση στο Βανκούβερ με τον Dr Hasson - Φωτογραφ

νορμαλ ειναι ολα. απο τον 4ο και μετα θα γινει το μπαμ
 

Joda

Member
Απ: Μεταμὀσχευση στο Βανκούβερ με τον Dr Hasson - Φωτογραφ

ναι ρε σεις εγω επισης πιστυω απο 5ο και μετα γενικα αρχιζουν να αναπτυσσονται.ειναι λιγες απ ο ι εχω καταλαβει οι περιπτωσεις απο τον 4ο μηνα.και σιγουρα ενα 15μηνο για πληρη αποτελεσματα.
Λευτερη σε αυτο που λες κανεις λαθος οπως σου ειπε και ο comb.οταν κανεις μεταμοσχευση τα μαλλια περνανε ολα στην τελογενη φαση και μεχρι να ξαναβγουν απαιτειται καιρος
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

comb

Member
Απ: Μεταμὀσχευση στο Βανκούβερ με τον Dr Hasson - Φωτογραφ

Ακριβώς έτσι είναι παιδιά, η μεταμόσχευση απαιτεί υπομονή...

Τις φωτογραφίες μου τις βάζω κύριώς για να δείξω τι μπορεί να περιμένει κανείς μετα τη μεταμόσχευση και μέχρι να βγουν τα νέα μαλλιά.
 

comb

Member
Απ: Μεταμὀσχευση στο Βανκούβερ με τον Dr Hasson - Φωτογραφ

Joda, αν και τα νέα μαλλιά συνεχίζουν να βελτιώνονται σε ποιότητα μέχρι και τα δυο χρόνια, συνήθως την πιο σημαντική διαφορά την βλέπεις στους έξι με εννιά μήνες, ενώ στους δέκα με δώδεκα μήνες το πλήρες αποτέλεσμα έχει πάρει τη μορφή του.

Υπάρχουν εξαιρέσεις φυσικά, αλλά αυτό είναι το σύνηθες.
 

comb

Member
Απ: Μεταμὀσχευση στο Βανκούβερ με τον Dr Hasson - Φωτογραφ

Παιδιά αντικατέστησα τις φωτογραφίες με resized αρχεία για να ανοίγουν πολύ πιο γρήγορα. Επίσης στο site του Τσάκαλου: http://www.hairlosspics.com/member.php?uid=28&protype=1, μπορείτε να δείτε όλες μου τις φωτογραφίες συγκεντρωμένες.
 

Teri

New Member
Απ: Μεταμὀσχευση στο Βανκούβερ με τον Dr Hasson - Φωτογραφ

Εντάξει παιδιά, απλά δεν γνωρίζω και πολλά όσον αφορά τις μεταμοσχεύσεις..

Comb απο την καρδιά μου σου έυχομαι το ταχύτερο και τελειότερο αποτέλεσμα! ;)
 

hairevival

New Member
Απ: Μεταμὀσχευση στο Βανκούβερ με τον Dr Hasson - Φωτογραφ

comb μπορείς να αναφέρεις ξανά τι είναι το staple removal ?
Και εσύ πώς το έκανες;

Διότι αυτό απο οσο φανταζομαι ειναι δουλεια του γιατρου να στο κανει, αλλα αν εχεις επιστρεψει...;


Επισης :
Ειπες οτι εκανες ερευνα . Δηλαδη βασει ποιων κριτηριων θεωρησες τον Dr. Rahal, Bissanga , Armani , λιγότερο καλούς από τους HAsson/wong?
 

comb

Member
Απ: Μεταμὀσχευση στο Βανκούβερ με τον Dr Hasson - Φωτογραφ

Λευτέρη σ'ευχαριστώ πολύ, τα αποτελέσματά μου θα τα βλέπεις στο φόρουμ, όσο περνάει ο καιρός.

hairevival, φανταζομαι γνωρίζεις πως στην εξαγωγή των μοσχευμάτων με στριπ, γίνεται μια τομή στο πίσω μέρος του κεφαλιού. Αυτη η τομή μπορει να κλείσει είτε με ραμματα(sutures), είτε με χειρουργικούς συνδετήρες(staples). Oι Ηasson&Wong χρησιμοποιούν συνδετήρες. Οι συνδετήρες αυτοί πρέπει μετά από 10-14 μέρες να αφαιρεθούν. Αυτό αν έχεις επιστρέψει μπορεί να το κάνει οποιοσδήποτε γιατρός ή καποια νοσοκόμα ή ακόμη και κάποιος φίλος/συγγενής. Δεν απαιτεί κάτι το ιδιαίτερο και σου δίνουν ένα ειδικό εργαλείο στην κλινική.

Το κύριο κριτήριο με βάση το οποίο προτίμησα τους Η&W, είναι ο τεράστιος αριθμός περιστατικών με επιτυχή αποτελέσματα που είχα δει σε όλα τα χρόνια της έρευνάς μου, πολύ μεγαλύτερος από καθε άλλη κλινική. Ακόμη το γεγονός οτι είναι η μόνη πραγματικα κλινική που περιγραφει τοσο λεπτομερως τα περιστατικά με φωτογραφίες και βίντεο που δεν κρύβουν το παραμικρό, και είναι η μοναδική κλινική που ουσιαστικά δεν είχε ποτέ αρνητικά αποτελέσματα.

Επίσης το γεγονος οτι είδα αποτελέσματα δεκαετίας που στην Ελλάδα ακομα και σήμερα θα ονειρεύονταν, και διάβασα για αρκετές περιπτώσεις που έκριναν πως η μεταμόσχευση δεν είναι η καλυτερη λυση, κάτι που δείχνει πως προτεραιότητά τους είναι ο ασθενής.

Ακόμη, επειδή λειτουργουν για πολλά χρονια, είχα μεγάλη εμπιστοσύνη στην ομάδα του προσωπικού, αφού σχεδόν όλοι δουλεύουν χρονια εκεί και έχουν εκπαιδευτεί από του ίδιους τους γιατρούς κάτω από τις πιο απαιτητικές συνθήκες. Η ομάδα του ιατρικου προσωπικού παίζει τεράστιο ρόλο στη μεταμόσχευση. Και τέλος η εμπιστοσύνη μου στην καλλιτεχνική άποψη του γιατρου, οσον αφορά τη φυσικότητα του αποτελέσματος.

Όλα αυτά με έκαναν να νιώσω πως είναι απλά οι καλυτεροι, κατα τη γνώμη μου ένα σκαλί παραπάνω απο τους εξαιρετικούς κατά τα άλλα γιατρούς που ανέφερες και κάποιους άλλους με ανάλογα αποτελέσματα.

Πάντως, αυτή είναι η προσωπική μου και μόνο γνώμη, μια γνώμη που διαμόρφωσα μετά από χρονια έρευνας σε ξενόγλωσσα φορουμ και sites. To ουσιαστικό είναι ο καθένας να νιώθει άνετα με το γιατρό που θα επιλέξει γιατι εμπιστευεται σε αυτόν και την ομάδα του, το κεφάλι του, και πιστεύω πως δεν χωράνε συμβιβασμοί.
 

comb

Member
Απ: Μεταμὀσχευση στο Βανκούβερ με τον Dr Hasson - Φωτογραφ

Ακόμη να αναφέρω πως είναι οι μοναδικοί κατα τη γνώμη μου που μπορουν να προσφέρουν τόσο μεγάλη κάλυψη σε μια συνεδρία, κάτι που εγώ επιθυμουσα.
 

Joda

Member
Απ: Μεταμὀσχευση στο Βανκούβερ με τον Dr Hasson - Φωτογραφ

οντως οι φωτος που εχουν ειναι πολυ καλες χωρις φωτισμους,βρεγμενα μαλλια στις φωτος πριν την μεταμοσχευση κτλ.και ο shapiro ειναι πολυ καλος ε?τι γνωμη εχεις comb?εχουν παει αρκετοι κ σ αυτον απο οτι εχω δει γενικα με πολυ καλα αποτελεσματα
 

comb

Member
Απ: Μεταμὀσχευση στο Βανκούβερ με τον Dr Hasson - Φωτογραφ

Ο Shapiro είναι σίγουρα πολύ καλός. Αυτό που δεν μου αρέσει είναι οτι κάποες φόρες χρησιμοποιεί μεγαλυτερα grafts(οχι follicular units). Επίσης θεωρώ οτι είναι λίγο πιο συντηρητικός από ο,τι χρειάζεται οσον αφορά την πυκνότητα καθως και την εξαγωγή του στριπ.

Γενικώς πάντως τα αποτελέσματά του είναι εξαιρετικά.
 
Μπλουζα