ciberxtrem, Ισπανία, InjerosCapilaresFue (Hans Heinicke), 3856 grafts, 6-7/2/2019

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Πολλα καλα αποτελεσματα, παρουσιασεις σχεδον απο ολες τις γνωστες κλινικες, φιναστεριδη ΟΛΟΙ και αρκετη αλληλεγγυη μεταξυ των patient coordinators. Καυγαδες υπερσπανια.

Εννοούσα σε σχέση με τον Couto τι λένε αν υπάρχουν ανεξάρτητες παρουσιάσεις περιστατικών, κλπ
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

DoctorWho

Well-Known Member
Πάντως ο σχεδιασμός του couto ειδικά σε ο,τι αφορά τα temporal peaks προσωπικά μου αρέσει περισσότερο από τα αντίστοιχα (αντίστοιχες αρχικές καταστάσεις πχ NW3 ->NW1) του Lorenzo. Γενικά τα hairlines που σχεδιάζει ο Lorenzo μου φαίνονται πολύ στρογγυλεμένα και ενώ ως νέες hairlines σε μεγάλα Norwoods είναι ωραίες, για κάποιον που θα πάει να κάνει touchup ένα Norwood 2-2.5 παίζει μεγάλο ρόλο ο σχεδιασμός και το τριγωνισμα/,τετραγωνισμα των temporal peaks τα οποία δεν τρώνε αναλογικά τόσο πολλά grafts. Θα ήθελα ωστόσο να δω κάποια ανεξάρτητη παρουσίαση για να κρίνω (και να συγκρίνω με τον άλλο Ισπανό). Νομίζω ότι ο λόγος που ο Couto έχει μεγάλη αναμονή είναι ότι τα κάνει όλα μόνος του, άρα τρέχει πολύ λιγότερα περιστατικά και επομένως θα υπάρχουν και πολύ λιγότεροι διαθέσιμοι να τα παρουσιάσουν. Και σίγουρα αν έχει 3-4 χρόνια αναμονή αυτοί που εν τέλει όντως το κάνουν κατά πάσα πιθανότητα έχουν χάσει επαφή με τα forums ως τότε...
 

Harris_G

Well-Known Member
couto.png
couto.png Ειναι τοσο επιθετικος ο σχεδιασμος που σε λιγο θα αρχισει να τους σχεδιαζει με spray.
 

makis25

Well-Known Member
αν υπηρχαν φαρμακα που με απολυτη βεβαιοτητα θα καναν ενα μεσο αντρα nw3-4 να παραμεινει nw3-4 μεχρι το τελος της ζωης του ( γιατι κανενα φαρμακο δεν το κανει αυτο , ουτε η φιναστεριδη ουτε η ντουτα ουτε η μινοξ ουτε κανενα απολυτως ) Τοτε πολυ περισσοτεροι γιατροι σε ολο τον πλανητη θα ηταν τοσο επιθετικοι με τις μεταμοσχευσεις τους . Ακομα και με φαρμακα υπαρχει πιθανοτητα(μεγαλη κατα τη γνωμη μου) καποιες μεταμοσχευσεις απο τις πολυ επιθετικες που κανει να φτασουν σε ενα επιπεδο που δεν θα φτανουν μοσχευματα για να καλυφθει μελοντικη αραιωση και θα υπαρχουν γυμνες περιοχες , ενδεχομενως να αραιωσουν μεταμοσχευμενες περιοχες κτλ . Η μεταμοσχευση ειναι για ολη τη ζωη . Ειναι μονιμη αλλαγη . Τα φαρμακα δεν προσφερουν το ιδιο μονιμη προστασια . Ποσο ασφαλες ειναι το μελλον με επιθετικες μεταμοσχευσεις με τη μιση δοτρια τοποθετημενη στο μπροστα 1/3 του κεφαλιου , με φαρμακα ή χωρις ; Δεν ειμαστε ακομη εκει . Αν στο μελλον υπαρχουν φαρμακα , θεραπειες πολυ καλυτερες της φιναστεριδης τοτε ενταξει .
 

Harris_G

Well-Known Member
Aν το καναν κ αλλοι γιατροι (ακομα και απο τους Αμερικανους ποζεραδες δε το κανει κανεις) θα λεγα ΟΚ,ειναι μια σχολη και αυτη, αλλα ειναι ο μονος τοσο επιθετικος.
 

Bill1991

Active Member
@makis25 εκεί είναι όλη η ουσία! Και οι Τούρκοι hair of Istanbul,cosmedica κτλ κάνουν φουλ επιθετική παρέμβαση με χιλιάδες grafts στο hairline, είμαι περίεργος πως θα καταλήξουν όλοι αυτοί στο μέλλον...
 

DoctorWho

Well-Known Member
αν υπηρχαν φαρμακα που με απολυτη βεβαιοτητα θα καναν ενα μεσο αντρα nw3-4 να παραμεινει nw3-4 μεχρι το τελος της ζωης του ( γιατι κανενα φαρμακο δεν το κανει αυτο , ουτε η φιναστεριδη ουτε η ντουτα ουτε η μινοξ ουτε κανενα απολυτως ) Τοτε πολυ περισσοτεροι γιατροι σε ολο τον πλανητη θα ηταν τοσο επιθετικοι με τις μεταμοσχευσεις τους . Ακομα και με φαρμακα υπαρχει πιθανοτητα(μεγαλη κατα τη γνωμη μου) καποιες μεταμοσχευσεις απο τις πολυ επιθετικες που κανει να φτασουν σε ενα επιπεδο που δεν θα φτανουν μοσχευματα για να καλυφθει μελοντικη αραιωση και θα υπαρχουν γυμνες περιοχες , ενδεχομενως να αραιωσουν μεταμοσχευμενες περιοχες κτλ . Η μεταμοσχευση ειναι για ολη τη ζωη . Ειναι μονιμη αλλαγη . Τα φαρμακα δεν προσφερουν το ιδιο μονιμη προστασια . Ποσο ασφαλες ειναι το μελλον με επιθετικες μεταμοσχευσεις με τη μιση δοτρια τοποθετημενη στο μπροστα 1/3 του κεφαλιου , με φαρμακα ή χωρις ; Δεν ειμαστε ακομη εκει . Αν στο μελλον υπαρχουν φαρμακα , θεραπειες πολυ καλυτερες της φιναστεριδης τοτε ενταξει .
Χμμμ δεν είναι λάθος σκεπτικό μεν το να είναι κάποιος πιο συντηρητικός, κάθε άλλο. Ωστόσο το περιστατικό από το σκριν σοτ έφαγε 2800 grafts. Φυσιολογικά δηλαδή θα πρέπει να έχει ακόμα γύρω στα 4-5.000 grafts για μελλοντικές επεμβάσεις θα υπάρχουν. Και μπορεί όντως η φίνα να μην είναι το τέλειο φάρμακο που να παγώνει για πάντα σε όλους την ΑΑ, ωστόσο σε όσους όντως πιάνει παραμένει ενεργή για μεγάλο διάστημα και στη συνέχεια αν υπάρχει πτώση της κατάστασης αυτή είναι μετριασμενη. Νομίζω υπήρχε μια παρανόηση κάποτε από κάποιο γράφημα που έδειχνε μια συνολική πτώση της επίδρασης της φινας μετά από δύο χρόνια και πολλοί λανθασμένα την ερμήνευσαν ως "η φίνα χάνει επίδραση μετά τα 2 χρόνια." Στην ουσία όμως υπάρχουν άτομα στα οποία η φίνα "πιάνει" και άτομα στα οποία δεν πιάνει. Οι πρώτοι έχουν μια βελτίωση της κατάστασης τους σε βάθος διετίας και μετά ακολουθεί σταθεροποίηση τους. Αντίθετα όσοι δεν ανταποκρίνονται (και αυτοί συνεχίζουν να μετρούνται στο γράφημα) έχουν μια διαρκή πτώση με τον καιρό. Έτσι όσο υπάρχει βελτίωση των "ανταποκρινομενων" το γράφημα δείχνει συνολική δράση της φινας, ενώ όταν υπάρχει σταθεροποίηση τους, η συνεχιζόμενη πτώση των "μη ανταποκρινομενων" ρίχνει την εικόνα της συνολικής δράσης της φινας. Με λίγα λόγια η φίνα είναι ένα πολύ αποτελεσματικό φάρμακο σε αυτό που κάνει και δεν πιστεύω ότι μπορούμε ρεαλιστικά να περιμένουμε κάτι καλύτερο ως θεραπεία. Από κει και πέρα το ερώτημα του πόσο μια δια βίου λήψη φινας μπορεί να ισοσκελησει και να επιτρέψει μια επιθετική μμ είναι ένα πολύ καλό ερώτημα. Η εύρεση της χρυσής τομής ανάμεσα σε αυτά είναι και το πιο σημαντικό...
 

dimitris50423

Well-Known Member
αν υπηρχαν φαρμακα που με απολυτη βεβαιοτητα θα καναν ενα μεσο αντρα nw3-4 να παραμεινει nw3-4 μεχρι το τελος της ζωης του ( γιατι κανενα φαρμακο δεν το κανει αυτο , ουτε η φιναστεριδη ουτε η ντουτα ουτε η μινοξ ουτε κανενα απολυτως ) Τοτε πολυ περισσοτεροι γιατροι σε ολο τον πλανητη θα ηταν τοσο επιθετικοι με τις μεταμοσχευσεις τους . Ακομα και με φαρμακα υπαρχει πιθανοτητα(μεγαλη κατα τη γνωμη μου) καποιες μεταμοσχευσεις απο τις πολυ επιθετικες που κανει να φτασουν σε ενα επιπεδο που δεν θα φτανουν μοσχευματα για να καλυφθει μελοντικη αραιωση και θα υπαρχουν γυμνες περιοχες , ενδεχομενως να αραιωσουν μεταμοσχευμενες περιοχες κτλ . Η μεταμοσχευση ειναι για ολη τη ζωη . Ειναι μονιμη αλλαγη . Τα φαρμακα δεν προσφερουν το ιδιο μονιμη προστασια . Ποσο ασφαλες ειναι το μελλον με επιθετικες μεταμοσχευσεις με τη μιση δοτρια τοποθετημενη στο μπροστα 1/3 του κεφαλιου , με φαρμακα ή χωρις ; Δεν ειμαστε ακομη εκει . Αν στο μελλον υπαρχουν φαρμακα , θεραπειες πολυ καλυτερες της φιναστεριδης τοτε ενταξει .
Μόλις είδα τη φωτογραφία που ανέβασε ο haris αυτό σκέφτηκα.
Ο μόνος λόγος που μπορεί να υπάρχει αυτός ο σχεδιασμός hairline είναι για να αναδείξει τις ικανότητες του ιατρού και πόσο γαμάτος είναι.
Κανένα πλάνο για το μέλλον.
Αν αυτόν τον τύπο τον χτυπήσει η αραίωση τα επόμενα χρόνια και αδειάσει η αραιώσει σημαντικα crown hairline και middle θα ψάχνει να βρει μοσχευματα και θα καταλήξει να έχει πυκνά temporal και άδειο crown.
Μπράβο του που μπορεί να δουλεύει υψηλές πυκνότητες κ να δίνει φυσικά αποτέλεσματα αλλά κάποια από αυτά σε μερικά χρόνια θα ξεμείνουν από λύσεις.
Φοβερή εικόνα για το τώρα όχι τόσο έξυπνη για το μέλλον. Αυτός θα έχει κατεβασμένα temporal και στα 50 του.
 

DoctorWho

Well-Known Member
Δεν
Aν το καναν κ αλλοι γιατροι (ακομα και απο τους Αμερικανους ποζεραδες δε το κανει κανεις) θα λεγα ΟΚ,ειναι μια σχολη και αυτη, αλλα ειναι ο μονος τοσο επιθετικος.
Δεν Είμαι σίγουρος ότι δεν θα υπάρχει ζήτηση για επιθετικές μμ και σίγουρα πολλοί δεν θα θέλαν να αφήσουν την Χρυσή ευκαιρία της ικανοποίησης αυτών των ασθενών, από μέριμνα για την υπερχρηση της δοτριας και άρα περιορισμού δυνατοτήτων σε μελλοντικές ανάγκες... Νομίζω ότι τέτοιες προσεγγίσεις απαιτούν και παραπάνω δεξιότητες που ίσως δεν έχει ο κάθε καιροσκόπος γιατρός. Ωστόσο το γεγονός ότι οι άλλοι μεγάλοι γιατροί δεν ακολουθούν αντίστοιχη προσέγγιση όντως είναι ζήτημα.. και πάλι σχετικό όμως κι ο erdogan φορτώνει πολλά grafts στο μπροστινό μέρος για παράδειγμα..
 

Harris_G

Well-Known Member
Πυκνοτητες,φυσικοτητες ειναι καλλιτεχνης. Απλα επειδη ο φιλος DoctorWho μιλησε για σχεδιασμο των temporal peaks συγκεκριμενα (και ασχολουμαι παρα πολυ με τα peaks με τρωει πολυ σα σημειο) γιαυτο μπηκα λιγο φουριοζος, ειναι ξεκαθαρα σουρεαλιστικες οι σχεδιασεις του εκει. Hairlines χαμηλες κανουν πολλοι αλλα στα peaks δεν εχω δει πιο υπερβολικη σχεδιαση αντι για μια καμπυλη κανει ολοκληρο ορθογωνιο.
 

Bill1991

Active Member
@Harris_G Θρασύς ο γιατρός! Ιδιοφυΐα ή τα βρίσκει και τα κάνει; Γιατί οι Τούρκοι τους βγάζουν όλη τη δοτρια και οι πιτσιρικάδες δεν έχουν πάρει μυρωδιά!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

DoctorWho

Well-Known Member
Πυκνοτητες,φυσικοτητες ειναι καλλιτεχνης. Απλα επειδη ο φιλος DoctorWho μιλησε για σχεδιασμο των temporal peaks συγκεκριμενα (και ασχολουμαι παρα πολυ με τα peaks με τρωει πολυ σα σημειο) γιαυτο μπηκα λιγο φουριοζος, ειναι ξεκαθαρα σουρεαλιστικες οι σχεδιασεις του εκει. Hairlines χαμηλες κανουν πολλοι αλλα στα peaks δεν εχω δει πιο υπερβολικη σχεδιαση αντι για μια καμπυλη κανει ολοκληρο ορθογωνιο.
Θεωρείς Παρ όλα αυτά υπερβολικά τα 2800 grafts π.χ. για ένα περιστατικό σαν αυτό της εικόνας? Είχα δει κάπου περιστατικό που ασχολήθηκε (σε touchup μετά την κυρία μμ) μόνο με τα temporal peaks και το τριγωνακι σε κάθε μεριά έφαγε 400-500 grafts σύνολο... Σε εκείνο το σημείο δεν έχουμε άλλωστε φυσιολογικά την ίδια πυκνότητα που έχουμε π.χ. στο crown το οποίο αντιθέτως αποτελεί μαύρη τρύπα για grafts..
 

Harris_G

Well-Known Member
Σωστη η παρατηρηση το περιστατικο ειναι κλασσικη περιπτωση 2500g (οκ δε θα τα χαλασουμε για τα 300, στα ορια κινηθηκε), λογικα δε χρειαστηκε πανω τοσα λογω φοβερης τριχας απ'οτι φαινεται αλλα σιγουρα του εβαλε πολλα στα peaks γιατι πας αναγκαστικα μονο με μονοτριχα. Αυτο ειναι πιο χαρακτηριστικο περιστατικο σπαταλης, φαινεται πιο ασταθης πιο κακη τριχα, και ειναι εμπειρικα για 3000g και του χει βαλει 1000 παραπανω. https://www.youtube.com/watch?v=6T_gmfHSb2M
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού

Παρατήρησε ότι τα πλαινά που τα έχει ανοίξει σαν βεντάλια στο πρό έχουν έρθει από πλάγια για να καλύψουν την λήπτρια περιοχή. Δεν το συζητώ ότι ο Cuto είναι πολύ καλός γιατρός αλλά και εξαιρετικός marketeer στα περιστατικά που παρουσιάζει. Τα έχει πει ο Harris κατ' επανάληψη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

ciberxtrem

New Member
Ναι, ο Couto είναι ένας άλλος κορυφαίος γιατρός στην Ισπανία, τα έργα του είναι καταπληκτικά.
Τελικά έχω το βίντεο της μεταμόσχευσης μου! :) Ελπίζω να σας αρέσει.

Δημοσιεύτηκα επειδή, όπως είπε ο CVIAL, ξέρω ότι κάποιοι από εσάς έρχονται στην Ισπανία και αξίζει τον κόπο να σας ενημερώσουμε για άλλες επιλογές κορυφαίας ποιότητας εδώ ως Doctor Hans Heinicke.

Ευχαριστούμε για τα σχόλιά σας! ;)

 
Μπλουζα