CG 210

gus210

Member
Εγώ λέω να το διακόψω για ένα διάστημα μιας και όσο το χρησιμοποιώ έχω δει υπερβολική αραίωση.
Προσπαθώ να συνδυάσω τα γεγονότα και καταλήγω στο ότι ξεκίνησε μετά από τη χρήση του προϊόντος, αφού βέβαια προηγήθηκε μια περίοδο με ελάχιστη τριχόπτωση.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

guru_gr

Member
Το ξεκινησα στις 15-11-03, εφαρμογη 1 φορα το βραδυ Σαββατο & Κυριακη πρωι-βραδυ.

Τριχοπτωση 0 εως 10 τριχες...πριν βουλωνα το μεταλικο φιλτρακι της μπανιερας.
Δεν εχω καταλαβει μερικοι πως μετρατε το παχος της τριχας σας, μαλλον απο την χαρα σας το νομιζετε.
Θεωρω οτι οι νεες τριχες θα βγουν παχυτερες, οχι οι υπαρχουσες.

Λιπαροτητα στο ζενιθ.

Υπαρχει ενα φαρμακειο στο Μαρουσι που πουλα φθηνοτερα ....απο εκει ομως οχι online, ψαξτε το μην νομισει και κανενας καχυποπτος/βλαχος οτι ειμαι ο ιδιοκτητης.

Καλη Χρονια με πολλα μαλλια !!!!
 

mpimpos

Member
σημερα εκλεισα 3 μηνες με το cg.Ενω η τριχοπτωση εχει μειωθει απιστευτα,το πολυ 10 τριχες την μερα,η αραιωση εχει μεγαλωσει!Θα του δωσω 1-2 μηνες ακομα το πολυ,αν δω οτι συνεχιζω κ αραιωνω το σταματαω κ μαλλον σταματαω κ να ασχολουμε γενικως,πεφτει ξυρισμα κ τελος.
 

al_gi

Member
καλα αρχιζω και αγχωνομαι μ αυτα που διαβαζω:mad:. ειναι γεγονος πως σε ολους μας εχει μειωσει την τριχοπτωση. αλλα αν εμποδιζει την αναπτυξη νεων τριχων καηκαμε...

Αν ειναι να φοβαμαι πως θα γινω χειροτερα ας τα κοψω ολα να ρισκαρω μονο με φινα και αν δω παρενεργειες κοβω τα παντα. και ειδικα αυτο το πραγμα 3 φορες τη μερα πανω απο τον καθρεφτη ειναι πολυ ψυχοφθορο.
 

jimys

Member
ποπω αν οντως ισχυουν αυτα που λετε τοτε αυτο θα ειναι χειροτερο και απο φιδελαιο! τουλαχιστον αυτα δεν χειροτερευουν το προβλημα.. ???
 

dk1984

Member
και εγω εχω αραιωσει απο τοτε που χρησιμοποιω το cg αλλα αν ισχυε αυτο που λεμε τα μαλλια δε θα μεγαλωναν. σε εμενα το cg με εκανε να πηγαινω καθε μηνα για κουρεμα γιατι τα μαλλια μου μεγαλωναν πιο γρηγορα. Εγω απλα πιστευω οτι το cg καθυστερει την τριχοπτωση και αντι να τις χασεις τωρα θα τις χασεις σταδιακα σε ενα τριμηνο η και παραπανω αυτο απο μονο του δεν ειναι ικανο να κανει τη διαφορα. Αυτο που φοβαμαι ειναι οτι αν καποιοι απο εμας το σταματησουμε θα εχουμε αποτομο shedding οπως οταν κοβεις τη μινοχ
 

gus210

Member
gus210 είπε:
Εγώ λέω να το διακόψω για ένα διάστημα μιας και όσο το χρησιμοποιώ έχω δει υπερβολική αραίωση.
Προσπαθώ να συνδυάσω τα γεγονότα και καταλήγω στο ότι ξεκίνησε μετά από τη χρήση του προϊόντος, αφού βέβαια προηγήθηκε μια περίοδο με ελάχιστη τριχόπτωση.

Να συμπληρώσω -με αφορμή κάποια σχόλια που διάβασα- ότι στην περίπτωση μου παρατήρησα ότι τα μαλλιά μου μεγαλώνουν πιο αργά απ' ότι πριν ξεκινήσω το προϊόν. Συγκεκριμένα, πριν από την έναρξη της χρήσης, κάθε δύο μήνες ήθελα κούρεμα. Από τη χρήση και μετά τα μαλλιά μου μένουν σε ένα σταθερό μάκρος.

Δε θέλω να πιστέψω ότι αποτελέσαμε άλλο ένα (?) πειραματικό δείγμα της εταιρείας.
 

laplace

Member
Εμενα παντως τ μαλλια μ μεγαλωνουν γρηγοροτερα και η τριχοπτωση εχει μειωθει πολυ .Σε λιγο συμπληρωνω 3 μηνες τα μαλλια φαινονται αισθητα πιο πυκνα σε σχεση με πριν ξεκινησω ,δεν ξερω αν ειναι μονο ογκος ή και επανεκφυση ...
του δινω αλλο 1 μηνα αν αποτυχει ξεκιναω μινοξ !

Οι υπολοιποι τι παρατηρειτε ? εχει δει κανενας επανεκφυση με σιγουρια ?
 

Mengoni

Member
Kαλησπέρα παιδιά.

Ενώ στην αρχή οι περισσότεροι βλέπατε θετικά σημάδια στη τριχόπτωση...διαβάζοντας τα τελευταία ποστ παρατηρώ ότι ενώ σας μείωσε την τριχόπτωση παρ'ολα αυτά ''αραιώνετε'' περισσότερο από πριν το χρησιμοποιήσετε... Βέβαια απ'ότι διάβασα αυτό συμβαίνει σε 6-7 άτομα.

Αν το παρατηρούν όμως αυτό και άλλα μέλη καλό θα ήταν να το σταματήσετε χτες!

Οπότε όσοι έχετε κλέισει τρίμηνο αν θέλετε γράψτε τί διαφορές βλέπετε σε σχέση με πρίν το χρησιμοποιήσετε για να βοηθηθούμε όλοι.
 

laplace

Member
Εγω οπως ειπα μειωση τριχωπτωση στο μισο και αισθητα πιο πυκνα και υγιη μαλλια τωρα δεν ξερω αυτο πρακτικα τι σημαινει(επανεκφυση ή παχυνση της τριχας ή και τα 2 ή απλα ειναι η ιδεα μ ) Με σιγουρια λεω οτι παχυνε τις υπαρχουσες τριχες τωρα για τα υπολοιπα δεν μπορω να πω με σιγουρια ..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aetos

Member
pisteuo oti i ladila kani ta mallia na fenonte pio area...emena pantos me xei boithisi..an tora makroprothesma karafliaso na psaxnoun na broun meros na kriftoun....ennoite oti tha pesoun minisis stin eteria an apodixti oti to proion euthinete gia tin karafla mou...
 

hairlosscursed

Well-Known Member
http://www.youtube.com/watch?v=LIiKobGJ24w&feature=youtube_gdata_player

Μια συνεντευξη για το cg210 που αναφερει διαφορα για κολαγονο.οποιος γνωριζει ας μας πει.
 

laplace

Member
Επειδη ειμαι νεος στην τριχοπτωση και δεν εχω εμπειρια σε τετοια θεματα υπαρχει περιπτωση να κυκλοφορει κατι στα φαρμακεια το οποιο το συνταγογραφουν και γιατροι απο οτι καταλαβα (εγω το αγορασα χωρις να παω σε γιατρο !) και να προκαλει γρηγοροτερα φαλακρα ?? Με αυτα που ακουω ειμαι στα προθυρα να το σταματησω ... οποιος γνωριζει κατι ας πει , ας ρωτησει καποιος και την εταιρεια αν μπορει !
 

Mengoni

Member
Tα συμπεράσματα από την παρακολούθηση του βίντεο είναι τα εξής:

1) Ελάττωση τριχόπτωσης

2) 8200 τρίχες σε αναγεννή φάση σε λιγότερο από 3 μήνες

3) αύξηση του κολλαγόνου του τριχωτού κατά 67% σε 4 μήνες!!!

Το 1) και το 2) είναι σίγουρα θετικές επιπτώσεις...

Με το 3) όμως τι γίνεται ;;; Θέλουμε κάτι τέτοιο; Gomi εσύ που έχεις ασχοληθεί λίγο παραπάνω τι λες για το 3) ;
 

aetos

Member
http://www.collagenpower.gr/%CE%B5%CF%85%CE%B5%CE%BE%CE%AF%CE%B1/%CF%85%CE%B3%CE%B5%CE%AF%CE%B1

edo mas anaferi oti to posimo kollagono ine thetiko gia tin igia ton mallion...bebea to diko mas den ine posimo...
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
mengoni, δεν έχω προς το παρόν δυνατότητα ήχου στον υπολογιστή, οπότε δεν μπόρεσα να δω το βιντεάκι. Θα το κάνω κάποια στιγμή σε άλλο pc.
Το θέμα του κολλαγόνου, είναι ένα ρίσκο που έχει κάποιες ιδιαιτερότητες.

Το σίγουρο είναι πως δεν θέλουμε περιθυλακικό κολλαγόνο με τα μέχρι τώρα δεδομένα. Αυτό έχει φανεί από κάποιες έρευνες ότι αυξάνεται γύρω από το θύλακα και τον πνίγει. Το πως ακριβώς και γιατί δεν υπάρχει απ όσο ξέρω έρευνα που να το αποδυκνείει.
Το πόσο σωστές είναι αυτές οι έρευνες, είναι επίσης ένα θέμα.

Παρόλο αυτά, κάνοντας τη δική μου έρευνα, με τα όποια ρίσκα φυσικά να είναι ελλιπής ή και εντελώς άστοχη, θεωρώ πως αυτό γίνεται από τον πολλαπλασιασμό των λείων μυικών κυττάρων τα οποία έχουν αυτή τη δυνατότητα.
Ο τύπος του κολλαγόνου αυτού, είναι ο VII, III καθώς και I.

Η δυσλειτουργία αυτή των ΛΜΚ μπορεί να επιφέρει μέχρι και 20 φορές αύξηση της ποσότητας του κολλαγόνου αυτού .

Αυτή είναι η μια ιδιαιτερότητα.

Η άλλη ιδιαιτερότητα είναι, πως με παρόμοιο τρόπο γειτονικοί ιστοί που έχουν υποστεί κυτταρικές φθορές αποκαθίστανται από ινώδης ιστούς. Αυτοί οι ινώδης ιστοί εκφράζουν μακροφάγα και κυτοκίνες διατηρώνοντας μια μόνιμη φλεγμονή στην περιοχή που βοηθάει το έργο του οργανισμού.
Ένα παράδειγμα τέτοιου τύπου, είναι η πάθηση του τοπικού σκληροδέρματος.

Παρόλο αυτά, η αύξηση κολλαγόνου στην γύρω περιοχή μπορεί να βοηθήσει στην αποκατάσταση μερικών ινώδη ιστών. Αυτό ίσως είναι καλό για εμάς όπως είναι και στην πάθηση του σκληροδέρματος.
Αυτό το επιχειρώ ήδη εδώ και περίπου 2 εβδομάδες. Δεν ξέρω πως θα πάει και αν έχει θετικό αντίκτυπο. Θα δείξει.

Άρα η αύξηση του κολλαγόνου έχει 2 διαφορετικές πτυχές. Αυτή που με είχε θορυβήσει για το εν λόγω σκεύασμα, είναι η αναφορά για περιθυλακική αύξηση. Το να αναπλάθει γενικότερα το κολλαγόνο του δέρματος, θεωρητικά πρέπει να είναι καλό.

Τέτοια αναφορά γίνεται στο βίντεο?

Άλλο πράγμα το κολλαγόνο μέσω των ινοβλαστών και άλλο από πάθηση των ΛΜΚ.


Follicular microinflammation plays an integral role in the pathogenesis of AGA in early cases. Over time, thickening of perifollicular sheath takes place due to increased deposition of collagen, resulting in marked perifollicular fibrosis, and sometimes ends by complete destruction of the affected follicles in advanced cases.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19527330
 

Mengoni

Member
GOMI είπε:
mengoni, δεν έχω προς το παρόν δυνατότητα ήχου στον υπολογιστή, οπότε δεν μπόρεσα να δω το βιντεάκι. Θα το κάνω κάποια στιγμή σε άλλο pc.
Το θέμα του κολλαγόνου, είναι ένα ρίσκο που έχει κάποιες ιδιαιτερότητες.

Το σίγουρο είναι πως δεν θέλουμε περιθυλακικό κολλαγόνο με τα μέχρι τώρα δεδομένα. Αυτό έχει φανεί από κάποιες έρευνες ότι αυξάνεται γύρω από το θύλακα και τον πνίγει. Το πως ακριβώς και γιατί δεν υπάρχει απ όσο ξέρω έρευνα που να το αποδυκνείει.
Το πόσο σωστές είναι αυτές οι έρευνες, είναι επίσης ένα θέμα.

Παρόλο αυτά, κάνοντας τη δική μου έρευνα, με τα όποια ρίσκα φυσικά να είναι ελλιπής ή και εντελώς άστοχη, θεωρώ πως αυτό γίνεται από τον πολλαπλασιασμό των λείων μυικών κυττάρων τα οποία έχουν αυτή τη δυνατότητα.
Ο τύπος του κολλαγόνου αυτού, είναι ο VII, III καθώς και I.

Η δυσλειτουργία αυτή των ΛΜΚ μπορεί να επιφέρει μέχρι και 20 φορές αύξηση της ποσότητας του κολλαγόνου αυτού .

Αυτή είναι η μια ιδιαιτερότητα.

Η άλλη ιδιαιτερότητα είναι, πως με παρόμοιο τρόπο γειτονικοί ιστοί που έχουν υποστεί κυτταρικές φθορές αποκαθίστανται από ινώδης ιστούς. Αυτοί οι ινώδης ιστοί εκφράζουν μακροφάγα και κυτοκίνες διατηρώνοντας μια μόνιμη φλεγμονή στην περιοχή που βοηθάει το έργο του οργανισμού.
Ένα παράδειγμα τέτοιου τύπου, είναι η πάθηση του τοπικού σκληροδέρματος.

Παρόλο αυτά, η αύξηση κολλαγόνου στην γύρω περιοχή μπορεί να βοηθήσει στην αποκατάσταση μερικών ινώδη ιστών. Αυτό ίσως είναι καλό για εμάς όπως είναι και στην πάθηση του σκληροδέρματος.
Αυτό το επιχειρώ ήδη εδώ και περίπου 2 εβδομάδες. Δεν ξέρω πως θα πάει και αν έχει θετικό αντίκτυπο. Θα δείξει.

Άρα η αύξηση του κολλαγόνου έχει 2 διαφορετικές πτυχές. Αυτή που με είχε θορυβήσει για το εν λόγω σκεύασμα, είναι η αναφορά για περιθυλακική αύξηση. Το να αναπλάθει γενικότερα το κολλαγόνο του δέρματος, θεωρητικά πρέπει να είναι καλό.

Τέτοια αναφορά γίνεται στο βίντεο?

Άλλο πράγμα το κολλαγόνο μέσω των ινοβλαστών και άλλο από πάθηση των ΛΜΚ.


Follicular microinflammation plays an integral role in the pathogenesis of AGA in early cases. Over time, thickening of perifollicular sheath takes place due to increased deposition of collagen, resulting in marked perifollicular fibrosis, and sometimes ends by complete destruction of the affected follicles in advanced cases.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19527330



Gomi στο βίντεο αναφέρονται τα εξής 2 πράγματα:
1) ότι το προϊόν αυξάνει το κολλαγόνο του τριχωτού κατά 67% ( δεν αναφέρει αν είναι το περιθυλάκιο η όχι, συγκεκριμένα λέει '' increase collagen content on the scalp by 67%'')

2) Ότι μειώνει το μέγεθος των πόρων ( reducing pore size). Eπιστημονικά αυτό που αναφέρεται είναι ότι όταν το μέγεθος των πόρων αυξάνεται τότε αυτό σημαίνει ζημιά στο κολλαγόνο του τρίχωτου και στην ελαστικότητα των ιστών. Η υπερβολική έκθεση στον ήλιο προκαλέι αύξηση των πόρων. Επίσης και η ρετινόλη γενικότερα βοηθά στη μείωση του μεγέθους των πόρων.

Άρα από αυτά μπορούμε να βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα σχετικά με το θέμα του κολλαγόνου;;; Αν τελικά βοηθάει ή όχι το προϊόν;
 

weznem

Well-Known Member
kai εγω αυτο καταλαβα απο το βιντεο..αλλο το κολλαγονο στο τριχωτο και αλλο το κολλαγονο γυρω απο τον θυλακα.. δεν νομιζω οτι ειναι το ιδιο πραγμα αυτα τα δυο..
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Το είδα το βίντεο. Αν όντως είναι όπως τα λέει τότε θα πρέπει να περιμένουμε να δούμε κατά πόσο ισχύει.

Η λέξη κλειδί για μένα δεν είναι η αύξηση του κολλαγόνου, αλλά το remodeling που αναφέρει και φαίνεται στο 4:55 του βίντεο και μετά.

Αυτό ακριβώς προσπαθώ τις 2 τελευταίες εβδομάδες με κάποια τοπικά. Αν το καταφέρουμε αυτό, τότε κοντρολάρουμε έναν επιπλέον αρνητικό παράγοντα που είναι η ίνωση.
Στη θεωρία τουλάχιστον, φαίνεται πάρα πολύ σημαντικό.

Σε μερικές παθήσεις όπως του σκληροδέρματος που ανέφερα πριν, αυτή η ίνωση με τον καιρό εκφράζεται ως έλκωση και το "γέμισμα" των ιστών μέσω κολλαγόνου μπορεί να ανακουφίσει πολύ τα συμπτώματα της πάθησης.

Υπάρχουν αρκετά κοινά σημεία του τοπικού σκληροδέρματος με την Α.Α μιας και στις 2 παθήσεις οι DKK1 (πρωτεΐνες Dickkopf) εμποδίζουν την έκφραση των wnt πρωτεϊνών.

Μέσω αυτής της προσέγγισης ξεκίνησα να ρισκάρω με την αύξηση του κολλαγόνου.

Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι πως όσο το δέρμα βρίσκεται σε μια τέτοια διαδικασία, θέλει μεγάλη προσοχή η έκθεσή του στον ήλιο.
Δεν ξέρω γιατί δεν το αναφέρουν, εγώ το εφαρμόζω πάντως πιστά. (βολεύει βέβαια και τώρα που είναι χειμώνας)


Αυτό που αναφέρει για το μέγεθος των πόρων, είναι επακόλουθο του μειωμένου κολλαγόνου και όχι το αντίθετο.
Αναδιαμορφώνοντας τη σύστασή του είναι λογικό να μειωθεί και το μέγεθός των πόρων.
Επίσης γι αυτό που αναφέρει σχετικά με το ότι κρατάει τα μαλλιά για περισσότερο χρόνο σε αναγενή φάση, αφορά όλα τα αντιφλεγμονώδη που έχουν σωστή δράση.

Άρα έχουμε απ ότι λέει ανασύσταση κολλαγόνου, διάρκεια αναγενής φάσης, οπότε μένει να δούμε τι θα κάνει όταν ξεκινάει ο νέος κύκλος του θύλακα, γιατί ως γνωστόν, εκεί είναι που η Α.Α. μας γελάει στα μούτρα.
 
Μπλουζα